Известният фотограф представя юбилейната си фотоизложба "Тихомир Петков на 50: фотожурналистика от новия век" в Плевен.
Тя е подредена в Арт Център 3 - Творителница О`Писменехъ. На нея на 30 пана са изложени 74 снимки. Те не са правени специално за изложбата, а са събирани през годините.
Второто издание на „Младежки конкурс за нова песен“ ще се състои от 20 до 22 ноември, съобщиха от екипа на сдружението на автори и музикални издатели за управление на авторски права "Музикаутор", което е организатор на събитието.
Идеята на конкурса е да насърчи индивидуалния талант и да формира музикална общност, в която жанровото многообразие и творчество се ценят. Млади музиканти ще се борят за награди в три конкурсни вечери, в които да покажат най-доброто от своята музика. Събитието ще се състои за втори път тази година, след като през февруари "Музикаутор" и Националният студентски дом възродиха емблематичния форум от 70-те до 90-те години на миналия век, известен още като „Малкия Орфей“ и организиран от българския композитор Панайот Славчев.
В първото издание на конкурса през февруари бяха представени 39 авторски песни, изпълнени както
Столичната галерия „Графично“ ще бъде домакин на 21-вата самостоятелна изложба живопис на Светлозар Стоянов- Свесто.
Експозицията е озаглавена „Контрасти“ и може да бъде разгледана от 3 до 19 октомври, съобщават организаторите.
Светлозар Стоянов – Свесто е завършил специалностите „Изобразителни изкуства“ и „Българска филология“. Работил е в областта на комикса и анимацията, бил е отговорен редактор на списание. Има множество участия в общи изложения, както и дванадесет самостоятелни изложби в страната. Негови творби се намират в над десет държави на три континента. Член е на СБХ.
/ВСР
Батман - черният рицар с пелерина, който съществува от повече от 85 години, получи своя звезда Алея на славата в Холивуд, ставайки първият супергерой в историята, на когото е оказана подобна чест.
Звездата на популярния комиксов персонаж е 2790-ата на прочутата алея в Холивуд и се намира до тези на "телевизионния Батман" Адам Уест и на Боб Кейн - единият от авторите си.
Създаден за DC Comics от Кейн заедно с Бил Фингър, Батман се появява за първи път в Detective Comics #27 през 1939 г. и оттогава е символ на решителност, смелост и справедливост. Той е един от най-емблематичните измислени персонажи в света - самобитен супергерой, който се отличава не със своите свръхсили, а с интелигентност, решителност и технически умения.
Батман е разпознаваем по целия свят благодарение на образа си в комикси, телевизионни предавания, анимации и филми. От Адам Уест в едн
Художествено-документалната изложба „Йежи Новошелски“ ще бъде представена на 27 ноември в залата „Сава Доброплодни“ на Народно читалище (НЧ) „Добри Войников-1856“.
Тя е посветена на 75 години от създаването на Полския институт в България и гостува в Шумен в рамките на традиционните полски дни, които се провеждат в града. Това съобщиха от културната институция.
Йежи Новошелски (1923-2011) е художник, православен теолог, мислител, един от най-изтъкнатите полски творци на ХХ век. Естетиката в неговата живопис е изцяло основана на теологията на иконата и духовността на православието. Той израства на границата между полската и украинската култура, а изкуството му е общо наследство и гордост за Полша и Украйна, отбелязват от шуменското читалище.
Оттам уточняват, че изложбата е подготвена от Полския институт.
Мюзикълът „Книгата на мечтите“ ще бъде представен за трети път в зала 1 на НДК.
Събитието е на 29 ноември, съобщават от Fest Team.
„Книгата на мечтите“ разказва историята на млад мечтател, който открива силата на любовта и приятелството, за да преодолее предизвикателствата в живота си. В основата на мюзикъла стоят танцови изпълнения, музика и хореография, вплетени в историята на пътуващи циркови акробати.
Режисьор е Уест Хайлър, който работи заедно с българския екип – Ана Дончева, Ралица Мерджанова и Александър Чобанов. Композитори са Петя Данкова, Адриан Гугов и Александър Васев. Сценографията е на Елица Георгиева, а костюмите – на Сърджан Кръстевски.
Журналистическата фотография не е от най-приятните за гледане. Тя обикновено отбелязва трагични събития, бедствия, войни, катастрофи. Има и красиви моменти като фолклорни, спортни и обществени събития.
Тази вечер присъстваме на такава изложба, бяха встъпителните думи на куратора на ескпозицията художника Диян Павлов – Джими, уредник на Арт Център 3.
Eкипът на Драматичен театър „Борис Луканов“ в Ловеч се присъединява и напълно подкрепа писмото на Асоциацията на работодателите в театралната област в България (АРТО) от 16 декември 2024 г. относно финансовите проблеми в сектора, съобщиха от културната институция.
Оттам припомнят, че в писмото се изразява тревога от факта, че в последните два месеца Министерството на културата не разплаща никакви разходи, освен за заплати и "спешни" разходи. Всички плащания на държавните културни институти остават неизпълнени - задължения към доставчици на стоки и услуги, което пряко възпрепятства работа на театрите и се отразява негативно върху тяхната дейност и репутация.
Създадената ситуация внася тревога и несигурност в театралния процес, създава слухове и носи негативни настроения към театъра. Настояваме за спешни мерки за разрешаване на проблема и нормализиране
Пет премиери ще има в I am Studio през декември.
Преди празниците ще бъдат представени два авторски спектакъла, две социално значими заглавия и представление за деца, разказват от пространството за театър и изкуство.
Актьорът Спартак Тодоров ще представи премиерно спектакъла си „Спартак“ на 6 декември.
„Идеята да го осъществя, ми дойде, когато все още бях студент и имах много дръзки пориви. Сегашния вариант на текста е приведен от диалогична в монологична форма и се занимава с вътрешните конфликти със себе си, със света“, разказва Тодоров за спектакъла.
По „Спартак“ той е работил повече от три години. Следващата дата, в която ще се играе представлението, е 22 декември.
„Доброто тяло или разсъжденията на една актриса относно килограмите и секса…и театъра" е авторски моноспектакъл на Аделина Петрова
Уредниците от Художествената галерия в Смолян откриха днес обща изложба в зала „Петър Стайков“ на Клуба на дейците на културата.
Експозицията е деветата подред тяхна инициатива, която се представя в началото на новия творчески сезон. Тази година те представят 36 рисунки, графики и живописни платна.
Творбите на художниците Ангел Консулов, Асен Трампов, Борис Кисьов, Георги Стойков, Иван Пеев, Илия Кисьов, Петър Пиронков и Стефан Данчев бяха представени от директора на Художествената галерия Иван Пеев. Той направи кратка ретроспекция на дейността на галерията през тази година.
Септември винаги е зареден с особена енергия. Авторите са хора, които влагат сърце и душа, за да опазват едно огромно богатство в Художествената галерия. Самите те са различни не само като възраст, но и като творческо амплоа и се радвам, че независимо от трудностите
Релефът на пантера или лъв, изобразен върху варовикова плоча, открит в Жаба могила край гр. Стрелча, е един от експонатите от фондовете на четиринадесет музея от България, които участват в изложба в музея „Дж. Пол Гети“ в Лос Анджелис, САЩ.
Както съобщихме общо над 150 предмета ще участват в изложбата „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“, като българските предмети представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата. Експозицията ще продължи от 3 ноември т. г. до 3 март 2025 г.
За изложбата в САЩ е избрана лявата част, а дясната- в малко по-лошо състояние, може да бъде видяна в експозицията на музея, разказа директорът на културната институция в средногорския град Николета Петкова. Тя обясни, че Жаба могила е един от най-интересните археологически паметници в древна Тракия. Според специалисти
Столичната галерия „Лик“ подрежда коледна изложба от колекцията си.
Експозицията ще бъде открита на 18 декември и ще продължи до 31 януари, съобщават домакините на събитието.
Със свои акварели ще се представят Иван Манойлов, Никола Ангелаков, Иван Додов, Александър Телалим, Венета Дочева, Петя Стойнова, Хейди Ефрат.
В категория „Масла“ ще бъдат показани картини от Иван Манойлов, Климент Атанасов, Сашо Костов, Величко Коларски, Стефано Поповски, Илия Янакиев, Петър Ройдов, Владимир Стан, Бранимир Цаков, Полина Герджикова, Владимир Пенев, Живко Мутафчиев, Антон Антонов, Вили Николов, Валентин Топалов, Жорж Сопаджиев, Пламен Бонев, Цветомир Асенов, Валери Цветков, Иван Маджаров, Петър Беляшки, проф. Васил Вълев, Силва Бъчварова, Тихомир Витков, Петър Маринов, Десислава Денева, Атанаска Янева, Кристина Среткова, Жоро Ткачов, Ангел Пачаманов,
„Провокативното заглавие на моята изложба идва от това, че аз започнах работа като фоторепортер през 2001 г. Упражнявам тази професия с голяма лекота. Всеки ден ходя с удоволствие на работа и усещам удовлетворение от това, което правя. Аз не работя. Аз творя. Обичам да снимам суровия репортаж. Това, което те оставя без дъх. Ще усетите това и докато разглеждате изложените тук снимки“, обърна се авторът към присъстващите.
Изложбата откри заместник-кметът на Община Плевен Елина Димитрова.
„За мен е удоволствие да се докосна до вашето изкуство, което сте създали и представяте по вашия начин. Пожелавам успех на изложбата“, каза тя.
Приветствие към автора поднесе и бившият кмет на Община Плевен Георг Спартански.
Фотожурналистиката е най-трудният жанр във фотографията. Добрата журналистическа снимка включва няколко компонента. Трябва да е уловен моментът, но в такава техническа и композиционна цялост, която да създава усещането за една завършена картина. Това нещо се вижда рядко, но във фотографиите на Тихомир се вижда, каза фоторепортерът и колега на Тихомир Петков Любомир Бенковски – Бенджи.
Тихомир Петков е фоторепортер в агенция БУЛФОТО, сътрудник на "Ройтерс", носител на първо място в конкурс на National Geographic и трето място на BG PRESS FOTO, голямата награда на СБЖ, има пет самостоятелни фотоизложби.