Балетът на Софийската опера представя „Лешникотрошачката“ от Чайковски в театър „Джузепе Верди“ в Салерно.
Представленията ще са от 4 до 8 декември, съобщават от трупата.
Изпълнителят Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни.
Това ще се случи по време на неговия концерт на 2 декември в Културен дом НХК в Бургас, съобщи Стефан Илчев в свое съобщение до медиите.
Една от новите песни е озаглавена "Татко мой" и публиката ще може да види видеоклипа към нея. Композицията е посветена на бащата на Стефан Илчев, който от десет години не е сред живите. Нейни автори са композиторът Ефтим Чакъров , Росен Парлапанов и Радомира Михова.
Специален гост на концерта му ще е певицата Маргарита Хранова, с която двамата ще изпълнят за първи път съвместната си песен "В тази свята нощ". Дуетът им е по музика на композитора Милен Македонски.
Екпозицията „Гладът на сърцето“, която разглежда глада отвъд физическото усещане, ще бъде открита на 16 ноември в Художествената галерия в Казанлък. Това съобщават от културния институт на официалната си фейсбук страница.
Куратор на изложбата е Христина Бобокова. В нея са включени произведения от колекцията на фондация „Процес - Пространство", както и премиерното видео „Лъвска закуска" на Силвия Богоева.
Своите артистични визии представят още Димитър Грозданов, Майкъл Уикерсън от САЩ, Гьонюл Нюолу от Турция, Христо Шапкаров, Любен Фързулев, Виргиния Пенчева и Лора Димова.
Изложбата е част от големия проект на Художествената галерия „Глад“. Тя е вдъхновена от есето на Георги Марков „Пиеса за иките... и за българите", а художниците интерпретират темите за храната, хляба и трапезата като метафора на душевната п
Картина на Лусиан Фройд беше продадена за 13,9 милиона британски лири (16,6 милиона евро) на търг на аукционна къща "Кристис" в Лондон, предаде АФП.
Творбата "Рия, гол портрет", която се появява за първи път на пазара, беше основната атракция на аукциона.
"Това е един късен шедьовър", казаха от "Кристис". Картината е рисувана между 2006 и 2007 г. и от създаването си е в една и съща колекция.
Творбите на Фройд, който почина през 2011 г. на 88-годишна възраст и беше смятан за един от най-великите британски портретисти, привличат все по-голям интерес през последните години.
Лусиан Фройд, внук на бащата на психоанализата Зигмунд Фройд, е известен с безкомпромисните си голи тела и автопортрети.
"Той не желае да дава идеализирана визия на тялото, а наистина се опитва да рисува хората такива, каквито са", припомнят от "Кристис".
Тази "отк
Картини, вдъхновени от магията на джаза и посветени на хармонията между човека и природата, ще бъдат представени в изложбата „Когато сутрин слушам джаз“ на Любомил Драганов.
Експозицията ще бъде представена там от 10 декември до края на януари 2025 г. в столичното пространство BLVD 138, съобщават организаторите.
В рамките на експозицията авторът ще представи 25 специално направени акварела, вдъхновени от магията на джаза и посветени на хармонията между човека и природата. С тази изложба художникът отбелязва своята 55-годишнина и прави равносметка на творческия си път, отбелязват от екипа.
„Заглавието на експозицията е директна препратка към личната традиция на автора – слушането на джаз като източник на вдъхновение и креативност. Любомил Драганов черпи енергия от музиката на легендарни джаз артисти като Майлс Дейвис и Дюк Елингтън,
Вълчитрънското съкровище, каменната стела на Дейнес и бронзовата глава на Севт Трети са сред експонатите, с които Националният археологически институт с музей - БАН (НАИМ-БАН) ще участва в изложбата „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в „Дж. Пол Гети“, Лос Анджелис, САЩ. Това каза директорът на институцията доц. д-р Христо Попов.
Ние не само сме един от четиринадесетте български музея, които участват в изложбата. Националният археологически институт с музей - БАН (НАИМ-БАН) е основен организатор от българска страна, отбеляза той.
„Договорът, който е подписан между Министерството на културата (МК), музея „Гети“ в Лос Анжелис и НАИМ-БАН е тристранен. На нас са ни възложени основните функции, както за организирането на изложбата, но и за общата организация и за логистиката на бълга
В спектакъла участват Марта Петкова и Никола Хаджитанев, Боряна Петрова и Емил Йорданов, Румен Бонев, Фредерико Пинто, солисти и кордебалет. Това е третото гостуване на балета в Салерно след „Лебедово езеро“ от Чайковски и „Жизел“ от Адам. То започва след турнето на балетната група с „Зорба гъркът“ на Микис Теодоракис в Полша.
Мария Кочеткова и Даниил Симкин ще гостуват на сцената на Софийската опера и балет на 12 януари 2025 г., за балета „Жизел“. Това ще е второто им посещение в България, след участието и на двамата в Международния балетен конкурс във Варна, на който на Кочеткова е присъдено отличие втора степен в младша възраст през 2002 г., а Симкин е награден с отличие първа степен, през 2004 година.
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи“. Това съобщиха днес директорът на форума – младата художничка Мария Иванова и творческият му координатор Нина Лишовска, която е скулптор и преподавател в Националното училище по изкуствата „Проф. Веселин Стоянов“ в Русе.
„Графити фестивал Русе „Пристанище на 60 корабни статуи“ наследява традицията на форумите „Екоарт“ и „Ломея“, които екипът ни е създал и организирал от 2000 насам“, обясни Нина Лишовска.
Изявените артисти и учениците от русенски средни училища ще участват съвместно в творчески работилници и акции за намеса в градската среда, ще фокусират енергия в дискусии, инсталации и графити арт. „Използв
Бизнесменът Хуан Антонио Перес Симон, който е голям почитател на изкуството, излага до средата на януари 70 произведения от колекцията си в Мадрид, като планира да създаде и музей, където да представя част от нея, съобщи АФП.
Ван Гог, Пикасо, Рубенс, Гоя, Моне, Реноар, Магрит или Ротко - колекцията на този дискретен осемдесетгодишен мъж, роден в Испания, но прекарал по-голямата част от живота си в Мексико, съдържа платна на велики имена в живописта.
Хуан Антонио Перес Симон притежава общо около 4000 творби (картини, скулптури, рисунки, ръкописи и декоративно изкуство) - колекция, която никога не е била излагана в специализиран музей, въпреки че някои творби вече са били давани назаем по целия свят.
"Имах късмета да успея да събера голям брой творби и чувствам, че съм длъжен да ги споделя с обществеността", каза Хуан Антонио Перес Симон пред АФП.
Изложба
„Обадете се по-късно - в кома съм“ поставя Теди Москов в Сатирата. Премиерата е на 20 декември, съобщават от трупата.
„Текстът ми е отскочил от пиесата на Жан-Пиер Мартинез – „Критично положение”. В една измислена лечебница, един измислен доктор лекува пациент, изпаднал в кома. Но дали тя е истинска или спасителна поради извършено от пациента престъпление? Дали дошлите роднини са разтревожени или тайно се надяват пациентът да се спомине? Хуморът ще спаси тази случка от черните краски. Ще видите една почти черна комедия“, казва Теди Москов.
Премиерата е по пиесата „Критично положение (Кома)“ от Жан-Пиер Мартинез.
Преводът е на Михаела Кацарова, сценография – Свила Величкова
Галина Шехирян подрежда нова изложба в „Галерия 88 - Камен Попов“. В експозицията ще бъдат показани живопис, стъкло и пластика. Тя ще бъде открита на 12 декември, съобщават организаторите.
Галина Шехирян е възпитаничка на Марин Върбанов и е измежду малкото български художници, които непрекъснато експериментират с материали. Завършва „Текстил“, а първата си самостоятелна изложба прави през 1987 г. и в нея показва пластики от дърво, в които селскостопански оръдия на труда са преобразувани в скулптури.
По време на дългогодишния си престой в Ню Йорк започва да експериментира с противоположния на дървото материал – стъкло. Насочва се към древна техника, използвана още в Рим, позната като Verre eglomise, при която позлата или пигмент се полага между слоеве стъкло. Шехирян модернизира процеса, използвайки за запечатването на рисунката съвременни
Възможността хората да се разсмеят и да се разплачат в едно и също произведение е велико нещо. Учил съм се от Чарли Чаплин.
Това Николай Волев казва в интервю този февруари по повод премиерата на „Принципът на несигурността“ в „Театро отсам канала".
„Единственото, което търсихме и продължаваме да търсим, е да представим на зрителите колко красива е любовта – истинската, дълбоката, смислената, чувствената, понякога и неразумната любов, казва още режисьорът“, който ни напусна днес.
„Учили са ме и съм и съм се убедил, че детайлите са изключително важни в изкуството – не само в фотографията, в киното. Тук има кадри и от документалните ми филми, които са по-малко познати, но много хора са ми казвали, че „Дом номер 8“, като че ли, е сред най-добрите неща, създадени от мен. А
В спектакъла ще вземат участие премиер-солиста Никола Хаджитанев, солистите Мария Йорданова, Вяра Иванчева, Симеон Атанасов, Елена Петрова, Памела Пандова и др.
С това представление ще бъде отбелязана 70-годишнината на диригента Борис Спасов, който ще застане на пулта.