Селекция от класическа българска живопис ще бъде представена в галерия „Нюанс“ от 3 декември до 9 февруари 2025.
Експозицията е озаглавена „Зимни акценти … с носталгия към лятото”, съобщават организаторите.
Непоказвани и познати фотографии и пет авторски видеа разкриват историята и метаморфозите на софийската „пазарна зона“ в изложбата „Изчезващият пазар като културен феномен“.
Експозицията ще бъде подредена от 8 до 26 октомври в столичаната галерия „Сердика“, информират организаторите.
„Експозицията, събрала непоказвани и познати фотографии и пет авторски видеа, повежда посетителите през времето, разкрива историческите пластове и метаморфозите на софийската „пазарна зона“ – от някогашната улица "Търговска", през ЦУМ и Халите, до джамията и днешния Женски пазар. Снимките, запечатали образи от три века, разказват по свой начин динамиката на търговията и социалните срещи, модата, атракциите, отношенията“, разказват от екипа.
По думите им петте кратки филма предлагат пет различни режисьорски разказа за
Хилда Казасян и Плевенска филхармония ще представят спектакъла „Световното кино в музика“ на 4 ноември в Общинския младежки дом - Шумен.
Участват още Теодосий Спасов, Васил Петров, Живко Петров, Христо Йоцов, Димитър Карамфилов и Михаил Йосифов. Спектакълът разкрива картини от знакови филми като "Имало едно време в Америка", "Кръстникът", "Убий Бил", "Кабаре", "Флашданс", "Хубава жена", филмите на Чарли Чаплин ("Модерни времена") и много други. За по-силно въздействие на концертите ще има мулитедия, подготвена специално от Васил Къркеланов, съобщиха организаторите на събитието.
Хилда Казасян каза, че „Световното кино в музика“ е различен спектакъл от предходния „Да послушаме кино". „Естественото надграждане е да обхванем и световната филмова музика, която е един огромен океан от музика. Вече сме с пълния състав на Плевенска филхармон
Силните души, които не се огъват пред нищо, не изчезват, написа кметът на София Васил Терзиев в профила си във Фейсбук.
„Кирил Маричков ни показа какво означава да останеш верен на себе си: "Можете да ме разстроите, но не и да свирите на мен", допълва Терзиев, цитирайки музиканта.
"Уроците, музиката и думите ти остават. Почивай в мир!", пише още кметът на София.
Кирил Маричков почина по-рано днес при подготовката на концерт на "Фондацията" в село Селановци, община Оряхово, област Враца, съобщи кметът на община Оряхово Росен Добрев.
По време на подготовката Маричков е паднал, извикана е линейка. 79-годишният музикант е починал в линейката, каза още Добрев.
Никога човек не е готов за тръгването на такива хора, върху тях се гради българската популярна култура, каза служебният министър на културата Найден Тодоров по БТВ
Денят на св. Спиридон – покровител на занаятчиите беше отбелязан с поредица от събития в Троян.
Специално за празника Музеят на занаятите в Троян отвори вратите на своите фондохранилища, в които любопитните посетители имаха възможност да видят част от над 27 000 експоната, събирани в продължение на повече от шест десетилетия.
В храма „Св. Параскева – Петка“ бе отслужен водосвет за здраве, благословение и спорен труд на занаятчиите.
По-късно в основаната сграда на музея беше представено едно от новите музейни издания - „Багрите на душата“ - каталог тъкани на тъкачката Стойка Ашкова, което е съвместно издание на троянския Музей на занаятите и Исторически музей – Самоков.
Каталог на съвременните троянски майстори под заглавие „Пъстри истории“ беше показан за пръв път в дигитален вариант за предпеч
Изложбата „Поезията на орнамента“ в Музея „Леополд“ показва на публиката за първи път експонати от уникалните архивни фондове на създадената през 1839 година фирма „Бакхаузен“, специализирана в производството на висококачествени мебели и декоративни тъкани.
В края на XIX век фирмата обзавежда престижни сгради като Парламента, Виенската държавна опера и Бургтеатър.
Изложбата „Поезията на орнамента“ хвърля светлина върху отделни производствени етапи - от проектите и моделите до приложението на тъканите. Хронологично експозицията започва с най-ранния обект - дизайн от 1878 година.
В края на хронологията е изложен десен, проектиран от Йозеф Хофман през 1907 година, който е преиздаден през 1961 година за архитекта Херман Чех и бележи началото на преоценката и преоткриването на виенския ар нуво.
От екипа отбелязват, че всяка година галерия „Нюанс“ представя изложбата „Зимни акценти“. „Този път, някои от произведенията носят носталгия към морето. Тазгодишната селекция събира вълнуващи платна, пресъздали морските брегове в разнообразна и неочаквана светлина“, казват те.
Организаторите посочват, че в изложбата са включени и любопитни творения на някои от големите български класици, както и по-малко познати, но за сметка на това изключително стойностни автори от началото и средата на ХХ век.
На 8 ноември в Габрово откриват изложбата на Национално триенале „Мостове“ 2024.
Събитието ще се състои в Художествена галерия „Христо Цокев“. Това съобщиха организаторите.
Експозицията е под патронажа на кмета на Община Габрово Таня Христова, а по време на събитието ще бъдат обявени номинациите и ще бъдат връчени наградите на отличените автори.
Триеналето се организира на всеки три години. Партньори на събитието освен Община Габрово са и Министерството на културата и Съюза на българските художници, посочват организаторите.
Изложбата е с конкурсен характер. Свои награди присъждат партньорите на събитието, като голямата награда е на Община Габрово.
Художествена галерия „Христо Цокев“ връчва четири награди, от които две са в категория „млад автор“.
Според регламента темата "Мостов
Тази вечер в Музея на хумора и сатирата откриват изложбата „Как се живееше у Яначкови“. Това съобщават от културната институция.
Проектът „Как се живееше у Яначкови“ е подготвен въз основа на илюстрациите на Вендула Халанкова.
Откриването на изложбата ще бъде предшествано от работилница за най-малките - „Да сготвим за Яначек“. Те ще се запознаят с любимите храни на един от най-забележителните композитори на 20-и век.
От илюстрациите и кратката анимация „Яначек в три минути“ участниците на възраст от три до шест години ще открият любопитни факти от живота и творчеството на чешкия композитор. След това само с помощта на хартия и лепило ще приготвят любимото си ястие, което може би ще се хареса и на Леош Яначек, посочват организаторите.
Проектът се реализира от Чешкия център в София в рамките на п
Актьорът Виктор Калев ще участва в коледно-новогодишната програма на Свищов с авторския си концерт-спектакъл „Грамофонът“, съобщиха от общинската администрация.
В него Калев споделя с публиката своите преживявания, трудностите, надеждите и радостите, като на фона на популярни български песни създава истинско театрално шоу. В него актьорът изпълнява множество роли и пее песни на любими български изпълнители.
Събитието ще се състои на 22 декември в салона на свищовското читалище и е продължение на традицията за благотворителност в подкрепа на лична или обществена кауза.
Събраните средства ще постъпят във фонд „Добро за Свищов“, който бе учреден преди една година по инициатива на кмета на общината д-р Генчо Генчев.
Средствата от него се използват за реализиране на проекти в сферата на културата, образованието, спорта, за подпомагане
Даниела Иванова от Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ беше отличена за най-добро изпълнение на българска песен в XI издание на Международния фестивал на популярната песен "Есенни шуменски вечери", съобщиха от Народно читалище „Добри Войников - 1856".
В категорията за изпълнители до 13-годишна възраст първото място за изпълнение на съвременна забавна песен си поделиха Преслава Няголова и Боряна Минчева от Шумен и Иван Станев от Бургас. Симона Стефанова беше отличена с първа награда в същата категория, при участниците до 17-годишна възраст, а Даниела Иванова от Шуменския университет спечели първото място за участници над 18 години, допълниха от шуменското читалище.
Вокалните групи Protime от Търговище и "Маргаритка" от Смядово бяха отличени с първото място за най-добро изпълнение на състави до 18-годишна възраст, а в следващата възрас
Мюзикълът „Йоан – синът на гърма“ се завръща на сцената на кино „Люмиер“ – на 5 и 6 ноември, съобщи Антон Радославов – създател, режисьор, сценарист и автор на музиката.
Зад продукцията стоят над 70 души, като 40 от тях са на сцената. Всички те, професионалисти и любители, се обединяват в името на изкуството и посланието, което мюзикълът носи, включвайки се напълно безвъзмездно в проекта.
„В сценария, художествената измислица умело се преплита с библейския сюжет, за да създаде нещо невиждано на българската сцена. Въпреки че думите и действията на героите имат връзка с историческата реалност, по времето на събитията, описани в евангелията, декорите, костюмите и озвучаването са модернистични, и създават обстановка на съвременна железопътна гара. Това е метафора на живота –
В изложбата може да бъдат разгледани произведения на Атанас Михов, Роза Дайчева, Елисавета Консулова-Вазова, Боян Райнов, Никола Вълчев, Олга Желязкова, Марио Жеков, Иван Ненов, Борис Стефчев, Никола Танев, Константин Трингов, Станьо Стаматов и други.
/ВСР