Балетът „Лешникотрошачката“ ще бъде представен в Разград. Популярната история по приказката на Ернст Теодор Хофман „Лешникотрошачката“, по която Пьотр Илич Чайковски е сътворил безсмъртното си едноименно балетно произведение, ще оживее на сцената на Народно читалище "Развитие 1869" Разград, съобщиха от културната институция. Постановката е на Държавна опера – Бургас, а режисурата е дело на проф. Хикмет Мехмедов.
Селекции от фондовете на художествените галерии на Варна, Бургас, Шумен и Добрич са подредени във второто издание на проекта „Галерии. Колекции. Творби“ в галерията на Съюза на българските художници (СБХ) на столичната улица „Шипка" 6.
„Това е проект, който цели да направи видими колекциите на галериите в страната. Той стартира миналата година с една изложба, в която бяха представени галериите от Стара Загора, Сливен, Казанлък и Пловдив. Тогава идеята беше да се направи представителна извадка от всяка една постоянна експозиция. Важно е да се подчертае, че първоначалната идея беше да се направи представителна извадка от постоянните експозиции“, обясни проф. Анелия Николаева, куратор на експозицията.
Тя разказа, че в хода на работата е станало ясно, че има интересни работи, които са и във фондовете, и в депата на галериите.
„За
В Самоков в рамките на два от почивните дни – 6 и 7 септември, ще се състои събитието „Рок, огън и мотори“ на мотополигон „Ридо“, съобщи главният организатор - Миролюба Ташова.
Тя каза, че през тези два дни ще и има концерти, които да допринесат за настроението на публиката.
Ташова посочи, че ще има огнен и светлинен спектакъл с огнен обръч, мотоизложение и училище за каскадьори. Тя добави, че мястото не е случайно избрано. По думите , „Ридо“ е историческо място, а осем каскадьори ще покажат умения.
Миролюба Ташова добави, че идеята се ражда след разговор с приятели, като решават да направят фестивалното шоу.
Входът е с билети, които могат да бъдат закупени онлайн.
Фестивалът ще се състои за втора поредна година.
Група „Канела“ записа песен по текст на поета Веселин Ханчев (1919-1966).
Не за пръв път Цветан Ангелов – вокал и китара, Николай Дарадидов – бас и вокали, и Светослав Петров – барабани, се обръщат към класическа поезия, уточняват от екипа им.
„При всички случаи е по-трудно да се пише музика по готов текст, но ние смятаме, че Веселин Ханчев е докоснат от музата. Неговите стихове са така написани, че дори тривиални теми могат да те зашеметят. Това е полузабравена литература, която малко хора вече познават, а би било прекрасно, ако дадем началото на своеобразен ренесанс за този и други автори“, коментира Цветан Ангелов, който е и автор на музиката.
„Работата по тази песен започна преди 10 години. Още от тогава
Камерен оркестър „Дианополис” от Ямбол ще представи тазгодишния си коледен концерт на 15 декември в зала „Съвременност” на Културно-информационен център „Безистен” в града, съобщиха на официалната си страница от формацията. Гост-диригент този път е маестро Иван Стоянов от Габровския камерен оркестър.
В програмата ще прозвучат творби на Вивалди, Торели, Локатели, Манфредини и любими коледни песни, допълват от „Дианополис”. Солисти на концерта са оперната певица Цветомира Гицова и цигуларят Божидар Рахнев.
Маестро Иван Стоянов е дългогодишен диригент на Габровския камерен оркестър. Автор е на камерна и театрална музика, на аранжименти за камерен, симфоничен и духов оркестър. Концертирал е в Германия, Франция, Италия, Испания, Швейцария и много други европейски държави. Редовен гост-диригент е на камерния ансамбъл „Соф
Българският пианист проф. Людмил Ангелов ще изнесе самостоятелен концерт на 28 ноември в Бургас, съобщават от пресцентъра на градската администрация в морския град.
Домакин на проявата ще е залата на Областна управа, където обичайно се организират акустични концерти. В програмата си пианистът ще включи произведения на композиторите Йохан Себастиан Бах, Феручо Бузони, Ференц Лист, Фредерик Шопен и други.
Проф. Людмил Ангелов е роден във Варна. Завършва Държавна музикална академия „Проф. Панчо Владигеров”. Носител е на награди от международните конкурси “Фредерик Шопен” (Полша), Palm Beach (САЩ), Piano Masters (Монте Карло) и World Piano Masters Tour (Франция). През години свири в зали като Берлинската филхармония, „Музикферайн” и „Щатсопер“ във Виена, „Концертгебау” в Амстердам, „Плейел” и &bd
Придобилата световна популярност балетна постановка се е превърнала в задължителна част от Коледната програма на всеки музикално-сценичен театър. Чрез средствата на изящното танцово изкуство, балетните артисти ще разкажат историята за чудния сън на малката Маша, нейните приключения във вълшебния свят на сънищата и приказната метаморфоза, превърнала Лешникотрошачката в принц.
В главните роли на Маша и Лешникотрошачката, превърнала се в съня на Маша в Принц, публиката ще види балетистите Илина Константинова и Хару Накагава, посочиха от културната институция.
Магията на световноизвестната балетна постановка ще оживее на сцената на Народно читалище „Развитие 1869“ на трети декември от 19:00.
Изложба на съвременна японска калиграфия от Сенсуй Оикава ще бъде представена в столичната галерия „Сан Стефано“.
Експозицията може да бъде разгледана от 18 септември до 2 октомври, съобщават организаторите.
Те отбелязват, че след прекъсването заради ковид пандемията Оикава отново ще гостува в България, за да покаже новите си творби на тема „Японски семейни гербове“.
По думите на екипа съвременната майсторка на японската калиграфия Сенсуй Оикава има богата творческа биография, многобройни национални и международни изложби, включително в Париж, Лос Анджелис, Виена.
„Първото й посещение в България е през 1981 г. като най-младия член на японска делегация от специалисти по класическа японска литература. Тогава Сенсуй Оикава представя своя калиграфска изложба в Народната библиотека и дарява на фонда й своите творби. 37 г. по-къс
На 29 ноември ще е юбилейното 50-о представление на „Хаос“ от Мика Миляхо в „Театър 199“, съобщават от трупата.
„Хаос“ от Мика Миляхо е пиеса, която имаше нужда да отлежи по-дълго време в тъмнината на „режисьорското ми чекмедже“. Тя е едно от онези драматургически изключения, които отместват фокуса си от мъжа и го насочват към жената и нейната гледна точка към живота“, отбелязва режисьорът на постановката Марий Росен.
Според него пиесата се заиграва с това, като разгръща мотивите на мъжките герои през призмата на женската актьорска интерпретация.
„В този смисъл текстът е феминистичен. Нещо, от което и драматургията като цяло, и света като още по-голямо цяло имат нужда. Красивото в случая е, че пиесата не остава просто в „женските проблеми”, каквото и да значи това, а коментира глобални теми
Изключително рядка сребърна монета от 10 цента, чието местонахождение остава загадка от края на 70-те години на миналия век, беше продадена за малко над 500 000 щатски долара на търг в САЩ, предаде Асошиейтед прес.
Монетата, изсечена от Монетния двор на САЩ в Сан Франциско през 1975 г., изобразява президента Франклин Рузвелт и е една от двете известни монети без отличителния знак S.
Три сестри от Охайо наследяват монетата след смъртта на брат си, който я е пазил в банков трезор повече от 40 години.
Монетата е продадена за 506 250 щатски долара на онлайн търг, приключил в неделя, 27 октомври, казва Йън Ръсел от аукционната къща GreatCollections в Ървайн, щата Калифорния.
Единственият друг известен образец на сребърната монета от 1975 г. без "S" е продаден на търг през 2019 г. за 456 000 щатски долара, а месеци по-късно с нея се сдобива частен
Петте концерта за пиано на Бетовен ще бъдат изпълнени от един солист – Емануил Иванов, в рамките на три вечери – два камерни и един симфоничен концерт, на 9, 10 и 12 февруари в залата на Централния военен клуб.
Това съобщават от фестивала „Алегра“, домакин на събитието, наречено The Beethoven Project.
Идеята хрумва на създателя и двигател на фестивала – Петър Найденов, солоконтрабасист на Люцернския симфоничен оркестър и преподавател в Цюрихския университет за изкуства (ZHdK), който коментира: „Името на Емануил Иванов се появи на моя „радар”, след като спечели първа награда на конкурса „Феручио Бузони“. Знаех, че това е огромно постижение, защото конкурсът е известен с факта, че често първата награда не се присъжда. Дори
В Бърно, Чехия, започва международният фестивал за криминални сериали Serial Killer, съобщи „Ческе новини“. На форума ще бъдат представени трийсет заглавия от цяла Европа.
Фестивалът на криминалните сериали ще продължи до 29 септември, а прожекциите ще бъдат в няколко театъра и в института за телевизия в града.
Фестивалът ще бъде открит с чешкия минисериал „Кладенецът“, чийто сценарий е базиран на действителен случай от 1968 г.
Serial Killer е първият подобен фестивал в Централна и Източна Европа. Обичайно в рамките на форума се показват първите два епизода от съответните продукции, включени в програмата.