На 2 декември в габровската зала „Възраждане“ е насрочено провеждането на петото издание на благотворителната инициатива „Ангелски сърца“. Това съобщават организаторите.
Благотворителното събитие се организира с цел да съберат средства за лечение на младото момче Краси от ПТГ "Д-р Никола Василиади", което претърпя тежък пътен инцидент, посочват от Младежки център – Габрово.
Премиера на светлинния спектакъл „Нишката“ на „Жар театър“ ще се състои на 16 ноември в парка пред НДК, на алеята при войнишкия паметник до лятно кино „Кабана“.
Събитието се посвещава на 50-годишнината на Дом на културата „Средец“ и на 30 годишния юбилей на театъра, съобщават организаторите.
По думите им „Нишката“ е авторски площаден светлинен спектакъл - размисъл за борбата на личността за отстояването на своята индивидуалност и сила и осъзнаването на взаимната свързаност и обусловеност на всичко в човешки и космически план.
„Личността може да сияе, да разгърне и реализира своите сили и същност единствено когато е постигнала вътрешна свобода, живеейки в хармония със себе си и с Космоса. С личната си воля, борбеност и избори в своя живот, индивидуалн
Галина Шехирян подрежда нова изложба в „Галерия 88 - Камен Попов“. В експозицията ще бъдат показани живопис, стъкло и пластика. Тя ще бъде открита на 12 декември, съобщават организаторите.
Галина Шехирян е възпитаничка на Марин Върбанов и е измежду малкото български художници, които непрекъснато експериментират с материали. Завършва „Текстил“, а първата си самостоятелна изложба прави през 1987 г. и в нея показва пластики от дърво, в които селскостопански оръдия на труда са преобразувани в скулптури.
По време на дългогодишния си престой в Ню Йорк започва да експериментира с противоположния на дървото материал – стъкло. Насочва се към древна техника, използвана още в Рим, позната като Verre eglomise, при която позлата или пигмент се полага между слоеве стъкло. Шехирян модернизира процеса, използвайки за запечатването на рисунката съвременни
Цигуларят Иван Пенчев и арфистката Деница Димитрова представят музикалния разказ „Проявления на любовта". Събитието е на 25 октомври в камерната зала „България“, съобщават организаторите.
По думите им програмата ще потопи слушателите в съзерцанието на природата, вдъхновението от нея и отъждествяването на нейните прелести с емоционални състояния, породени от любов, като завършат с празнично, танцувално настроение, с изненада за меломаните.
Музикантите почитат годишнината от рождението на Арво Пярт, който е сред най-изпълняваните съвременни автори. Заради авангардния дух на ранните си творби и религиозния аспект на неговата музика, през 70-те години Пярт е критикуван постоянно от официалната съветска власт и музикалните институции. Творчеството му е богато и многостранно. То
Документалният спектакъл "Няма" на режисьора Неда Соколовска ще има премиера на 17 септември в Драматично-кукления театър "Васил Друмев" в Шумен. Участват актьорите Антония Велева, Калин Пачеръзки, Янислава Линкова, Кольо Стайков, Веселин Бърборков, Петар Андреев, Силвия Болярска. Той поставя на сцената проблема с безводието.
На пресконференция в шуменския театър Соколовска припомни, че спектакълът е роден в екстериорна среда, в уъркшоп по време на фестивала "Друмеви театрални празници". Тя подчерта, че това е важно за неговото създаване.
"Другото най-важно нещо е, че той е създаден от истински истории на шуменци, които събирахме това лято. Това, което питахме, беше свързано с водата, с непрекъснатите аварии, с отсъствието на вода в домовете им, с това как хората се справят с този проблем. Това е ситуация, която от много години мъчи гражданите", добави Соколовска.
Филмово-музикална вечер „Поетът на пианото – Венцислав Янков“ ще се състои на 5 ноември, съобщават от Френския институт, домакин на събитието с водещ Георги Тошев. Входът е свободен.
В програмата са включени музикални изпълнения на двамата стипендианти на фондация „Венцислав Янков“ – Ивайло Василев и Ангел Ялъчков.
Ще има премиера на „Аристократът на пианото“ – 30-минутен документален филм за живота на пианиста, както и среща с екипа на продукцията..
Пианистът Венцислав Янков е роден в семейство на музиканти. Неговият баща – проф. Янко Янков, е преподавател и изпълнител на флейта. Брат му Любомир Янков е цигулар и професор в музикално училище, във Франция. Проф. Панка Пелишек e първата препода
Цената за входен билет ще бъде дарение за каузата, като билети могат да се закупят от Младежки център – Габрово, както и на входа на зала „Възраждане“ в деня на концерта.
Организаторите посочват, че желаещите да дарят по-голяма сума, могат да го направят и по банкова сметка.
В Девня за осми път се провежда античният фестивал „Марцианопол - животът в Древния град“. На арената на Античния амфитеатър посетителите могат да видят възстановки на борби, древни ритуали и изпълнения на групи реконструктори от България и чужбина.
Гладиаторски дуели, военни ритуали, демонстрации на легионерски строй и конна езда представят българските сдружения Via Preatoria от София, „Авитохол“ и „Величие“ от Варна, Ludus Luperkalis от Ямбол, „Мадарски конник“ от Обзор както и румънските гости Nokors от Букурещ, Asociatia Culturala Tomis от Констанца и Ludus Apulensis от Алба Юлия.
Марцианопол е бил един от най-важните римски градове на Балканите. Преди повече от две хилядолетия, през есента, когато войските се завръщали в Рим от поход, започвал главният празник в империята, т.нар. Римски игри (Ludi Romani)
Ямболската арт-галерия „Стойчев“ ще представи творби на над 40 художници от страната в традиционния „Есенен салон“, който ще бъде открит на 7 ноември. В изложбата ще бъдат показани над 80 творби в жанрово и стилистично многообразие – живопис, графика, скулптура, дърворезба, керамика, икони. Събран е целият колорит на есента, представен през погледа на талантливи български художници, каза галеристът Красимир Стойчев.
Експозицията съчетава разнообразни произведения, обединени от вдъхновението на есенните багри, светлини и настроения. Всяка творба разкрива уникална гледна точка и дълбок емоционален заряд, напомня за преходността на сезоните и магията на есенните дни. Авторите използват палитри, препълнени с топли тонове, за да ни разкажат истории за промяна, спомен и носталгия, както и за красотата на природата около нас, посочват от галерията.
Най-старата известна каменна плоча с Десетте Божи заповеди беше продадена за повече от 5 млн. долара на търг в Ню Йорк, съобщиха световните осведомителни агенции.
От „Сотбис“ съобщиха, че мраморната плоча с тегло 52 килограма е придобита от анонимен купувач, който планира да я дари на израелска институция.
Базираната в Ню Йорк аукционна къща уточни, че крайната цена е надхвърлила предварителната оценка от 1 до 2 млн. долара и е последвало повече от 10-минутно „интензивно наддаване“ по време на търга.
Плочата датира от 300 до 800 г. от н.е. и на нея са изписани заповедите на староеврейски език, като тя е единственият цялостен артефакт от този вид от древността, според „Сотбис“.
Тя е открита по време на железопътни изкопи по южното крайбрежие на Израел през 1913 г. и първоначално не е призната за исторически значима.
Концертът на открита сцена по повод Никулден с участието на Тони Димитрова и дуета на братя Аргирови, на който бяха включени светлините на коледната елха в Бургас, постави и началото на празничната музикална програмата, която ще продължи да подгрява настроението на бургазлии и гостите на града до Нова година.
Това съобщиха инициаторите от Община Бургас.
Всеки ден на откритата сцена ще се изявяват различни групи и формации от града, като пауза е предвидена само за коледните празници и в последните дни преди Нова година.
На 9 декември програмата на площад "Тройката" предлага концерт на Веси Бонева. В следващите дни публиката може да гледа и слуша изпълнители и формации като "Бъг", "Горещ пясък", Debby&Charly, Петя Методиева, Stone Shadow, Burgas Big Band, Once.
На 14 декември ще се представят също битова група за фолклорни песни "Златни кестени"
Проектът „В света на музиката” на Плевенската филхармония гостува в Сливен на 7 ноември, съобщиха организаторите.
Цигуларят Веско Ешкенази, акордеонистката Вероника Тодорова и оркестърът на Плевенската филхармония под диригентството на Георги Милтиядов ще изпълнят на сцената на зала "Сливен" програмата, отличена с приза „Музикален проект на годината”.
В концертите са включени, както класически произведения, така и заглавия от популярната музика в аранжимент за симфоничен оркестър и солисти.
Публиката ще чуе творби от Йохан Себастиан Бах, Антонио Вивалди, Волфганг Амадеус Моцарт, Росини, Менделсон, Арам Хачатурян, Петко Стайнов, Ренцо Руджери, Астор Пиацола, Енио Мориконе, Джон Уилямс, както и от Майкъл Джексън, Queen, AC/DC.
Музикалната селекция включва и две авторски произведения на Вероника Тодорова - Dance on the river и
Припомняме, че миналото издание благотворителен концерт под мотото „Ангелски сърца“ бе на 27 януари. В началото на годината концертът бе в подкрепа на Гергана Нейчева на 23 години от Габрово, която е диагностицирана с остеосарком.