Спектакълът „Отвъд думите“ ще бъде представен в Шумен на 1 декември, съобщиха от Сдружението с нестопанска цел „Клуб култура за Шумен". Музикално-поетичното събитие ще бъде в залата на Общински младежки дом - Шумен.
Входът за публиката ще бъде свободен.
Изложба на Гергана Змийчарова и Петринел Гочев, наречена "Неравноделни" беше открита тази вечер в закритата галерия на Българския културно-информационен център в Скопие.
Творческият тандем, който има съвместни проекти и в областта на театъра и киното, представя в Скопие 60 творби - фотография, графика, живопис, скулптура, които публиката може да види до средата на януари 2025 г.
„Това, което запали интереса ми, е, че изложбата всъщност е една любовна история, защото Гергана Змийчарова и Петринел Гочев са не само творчески тандем, но и семейство. Тъкмо затова и много хора могат да се припознаят в нея”, каза директорът на Българския културно-информационен център в Скопие Антония Велева, откривайки изложбата.
„Ние работим в различни ателиета и когато подредихме изложбата сякаш за пръв път видях работите на Гергана, а
Художникът Чавдар Драгиев ще представи петата си самостоятелна изложба "Под скалите".
Тя ще бъде представена на 17 октомври в галерията на първия етаж на Регионалната библиотека "Стилиян Чилингиров" в Шумен, съобщи авторът на художествената експозиция.
Той заяви, че заглавието "Под скалите" е избрано защото под скалите е село Кюлевча, откъдето е родът му.
"Скалите са били част от моя живот, винаги ги е имало, те са вечни, нещо като ориентир. Хората се сменят, а те си остават", каза още Драгиев.
Той поясни, че в картините си търси скритите образи, че в скалите има съхранени много легенди и митове.
"Скалите са достатъчно известни, аз просто съм съпричастен към тях. Мен ме е вълнувало да изразя своите чувства", допълни художникът.
В изложбата ще бъдат включени фигурални композиции и пейзажи, съобщи Драгиев. Той поясни, че е формиран като ил
Александър Сано и Мартина Апостолова са за първи път на една сцена в най-новата пиеса на Яна Борисова – „Моята вечер, твоята нощ“.
Премиерата е на 1 октомври в Младежкия театър, съобщават организаторите.
Режисьор е Димитър Коцев – Шошо.
„Моята вечер, твоята нощ“ отвежда в сърцето на една от онези силни и на пръв поглед необясними връзки между хората, които определяме като съдбовни. Историята започва с ненадейна нощна среща между двама души с общо минало, които са се разделили отдавна.
Елис живее в София, а Макс е в Берлин. Изненадващо и за двамата, те нахълтват отново в познатата им емоционална територия, която ще се окаже може би най-незаменимата част от живота им. Ужасно смешен и трогателен разказ за това, че големите истории са по-силни от на
Пет артистични двойки в българското изкуство се събират в проекта Double that в галерия за съвременно изкуство Hostgallery.
Експозицията ще бъде представена от 5 декември до 30 януари 2025 г, съобщават организаторите.
„Ключ към разглеждане на тази необичаина двоина изложба е названието на непоказвана до момента у нас творба на арт дуото ninavale, които отварят вратата към изненадваща арт разходка и потапяне в неочаквани художествени истории на пет артистични двоики. Наи-важно условие за участието на артистите в двумесечната изложба, в прехода между две години, е тяхното творческо послание и усещане към предстоящата 25-а година", разказват от екипа.
Те отбелязват, че през лятото ninavale (Нина Ковачева и Валентин Стефанов) приели поканата да поставят начало на изложбата Double that с избрана от тях творба Desire and Resistance Determine the Motion. Ви
"Пеперудени сънища" е заглавието на поредната изложба на художничката Дора Куршумова, която е подредена в сливенската галерия "Седем". Тя е номер 66 в творческия й път, тематична е, както повечето нейни изложби.
Картините са 28, като в десет от тях има определени сюжети, разказа авторката. В останалите има капани за сънища, някакви пеперудни фантазии, гора на пеперудите и пеперудени острови, посочи тя. Част от картините са били започнати на пленер в котленското село Медвен и според Куршумова имат по-различна енергия. В сюжетите им са включени дървета и приказни истории.
Повечето картини са рисувани с техниката "батик с акрилни бои".
Изложбата ще остане в галерията до 18 септември.
В спектакъла ще участват актьорите Марияна Бранкованова, Росица Кехайова и Николай Сяров. В тяхно изпълнение на сцената ще прозвучат текстове от Евангелие от Йоана, Еклесиаст, шуменски и национални поети – Иван Пейчев, Христо Фотев, Йордан Кръчмаров, Ганчо Мошков, Антонин Горчев, Богдан Тетовски, Илина Желязкова, Виолета Кънчева, Галина Михайлова, Татяна Карова, Николой Сяров и Надежда Романова.
В спектакъла са включени и песни на едни от популярни рок групи и певци, а също композицията „О Фортуна“ от „Кармина Бурана“ на Карл Орф. Те ще бъдат изпълнени от пианистката Евридика Вълчева. Спектакълът е посветен на литературния критик Иван Карадочев – първи председател на „Клуб култура за Шумен“, информираха от сдружението.
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония.
С продължителни аплодисменти и викове „Браво“ изпратени солистите на вечерта – наскоро спечелилият наградата „Опус класик“ – Готие Капюсон, и световноизвестният цигулар и носител на „Грами“ – Аугустин Хаделих.
Двамата бяха извикани няколко пъти от публиката, за да се поклонят, не нямаше бис, след като представиха 25-минутния Концерт за цигулка, виолончело и оркестър в ла минор от Йоханес Брамс. Това беше втората част на вечерта с диригент маестро Найден Тодоров.
Събитието бе открито с увертюрата „Хебриди“ (или „Фингалова пещера”), с
Китаристите Джо Сатриани и Стийв Вай ще изнесат концерт в зала 1 на Националния дворец на културата (НДК) в София на 22 юли 2025 г. За първи път в своите близо 50-годишни кариери те обединяват сили в нова група - Satchvai Band, а концертът в България е част от летния тур Surfing with the Hydra Tour 2025, съобщават организаторите от „София мюзик ентръпрайсис“ (СМЕ).
Музикалната обиколка ще стартира на 13 юни и ще продължи около месец и половина.
Джо Сатриани и Стийв Вай се познават от младежките си години, когато Сатриани е бил учител по китара на Вай. Оттогава пътищата им са преплетени чрез общи турнета, проекти и споделена страст към електрическата китара. Създаването на Satchvai Band бележи кулминацията на тяхната музикална дружба, посочват от СМЕ.
През 2024 г. двамата представиха първия си съвместен сингъл – The Sea of Emotion, Pt. 1. Второ
Тематична презентация по повод 50 годишнината от пуска на първи блок на Атомната електроцентрала (АЕЦ) „Козлодуй“ беше представена в Регионален исторически музей (РИМ) – Враца. Уредникът в отдел „Най-нова история“ в РИМ Велик Клюнков каза , че България е първата страна и единствена до момента на Балканския полуостров с работеща атомна електроцентрала.
Направихме тази тематична презентация, която разказва за подготовката за строежа и самото изграждане, както и политическите настроения в тогавашна България, допълни Клюнков.
След представяне на данните всички гости посетиха постоянната експозиция „Първа атомна“, където бяха поднесени цветя в памет на Митко Янков – дългогодишен служител и ръководител в АЕЦ „Козлодуй“ и един от основните инициатори за създаването на експозицията в РИМ – Враца.
Община Плевен, посолството на Република Казахстан в България и Националният археологически институт с музей при Българската академия на науките (НАИМ - БАН) са носители на отличието „Златна монета Култура“.
Това стана известно на тържествена церемония, която се състоя тази вечер в Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ в Плевен. Организатори са Съветът на европейската научна и културна общност и Клубът на българския културен и научен елит.
Председателят на Съвета на европейската научна и културна общност Росица Златанова отбеляза, че трите отличени институции имат голям принос за популяризиране на международния културен обмен и на българската култура.
Тя подчерта, че „Златна монета Култура“ е притежание на едни от най-авторитетните институции в България като Народния театър „Иван Вазов“ и Националната
Непоказвани и познати фотографии и пет авторски видеа разкриват историята и метаморфозите на софийската „пазарна зона“ в изложбата „Изчезващият пазар като културен феномен“.
Експозицията ще бъде подредена от 8 до 26 октомври в столичаната галерия „Сердика“, информират организаторите.
„Експозицията, събрала непоказвани и познати фотографии и пет авторски видеа, повежда посетителите през времето, разкрива историческите пластове и метаморфозите на софийската „пазарна зона“ – от някогашната улица "Търговска", през ЦУМ и Халите, до джамията и днешния Женски пазар. Снимките, запечатали образи от три века, разказват по свой начин динамиката на търговията и социалните срещи, модата, атракциите, отношенията“, разказват от екипа.
По думите им петте кратки филма предлагат пет различни режисьорски разказа за
Спектакълът се реализира от Сдружение „Клуб култура за Шумен“ със съдействието на Община Шумен, зам.-кмета на община Шумен Даниела Русева, общинския съветник Владимир Йолов, бизнесмена Лятиф Лятиф, съобщиха от неправителствената организация.
Секретарят на „Клуб култура за Шумен" Надежда Романова коментира, че голяма част от текстовете в спектакъла са подбрани на базата на това, че са от любими на критика Иван Карадочев автори. Останалите са на хора от Дружеството на писателите в Шумен, които приеха да участват, добави тя.
„С двете актриси Бранкованова и Кехайова работихме миналата година по спектакъла „Поетични амплитуди". Тази година решихме да заложим отново на тях. Те предложиха да участва и актьорът Николай Сяров от Разград и той прие да се включи", поясни Романова.
"Най-важно е, че със спектакъла ще почетем паметта на Иван Карадочев, който беше фактор в културния живот на Шумен и помагаше много на младите литературни автори", обобщи тя.
През месец ноември поетична вечер, посветена на Даниела Друмева, организира в Музейния комплекс „Панчо Владигеров“ Сдружение „Клуб култура за Шумен". Анна Лазарова представи в Шумен през ноември стихове от две свои стихосбирки - „Вкъщи всички вечерят отделно“ и „Детска стая под наем“. Срещата с нея организира Сдружение „Клуб култура за Шумен".