Момичетата от "НюДжийнс" - една от най-популярните кейпоп групи, обявиха, че напускат агенцията си ADOR, дъщерно дружество на влиятелния лейбъл HYBE, предадоха Ройтерс и АФП.
"НюДжийнс" са попаднали в центъра на борба между ръководството на компанията-майка HYBE и бившия изпълнителен директор на ADOR, който е творчески директор на групата.
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. „Шипка“ 6.
Журито избра това да бъдат Богдана Топрева, Деян Янев, Петра Димитрова, Коста Данев, Симеон Стоилов, Стели Грънчаров, Гергана Аначкова, Яне Гаджев, Симеон Шивачев, Юлий Таков, Николай Янакиев и Стоил Мирчев.
Те ще участват в двумесечни ателиета на „Сите де-з-ар“ догодина.
Комисията излъчи и три резерви - Мария Ландова, Мария Бичакджиян и Николина Джановска.
Те ще прекарат два месеца във френската столица. В този период им е подсигурено място за живеене и работа. Останалите разходи си покриват сами.
За резидентите няма ограничение във възрастта, но за да кандидатстват, трябва да са членове на СБХ, да са завършили висше об
Новооткритата изложба във виенския Музей за приложно изкуство (МАК), озаглавена „AUT NOW. 100 × австрийски дизайн за 21-ви век“, представя 100 обекта на 100 дизайнери от една държава, създадени за 25 години, групирани в 25 категории.
Изложбата прави пъстър преглед на разнообразието и иновативната сила на австрийския продуктов дизайн през новото хилядолетие въз основа на 100 дизайнерски обекта.
По четири обекта във всяка от 25-те тематични категории - от A до Z - отразяват разнообразието от предмети, които са проектирани и произведени в Австрия от 2000 година до днес. Това са особено забележителни австрийски продуктови дизайни. AUT (абревиатурата за Австрия) NOW дава възможност за функционален, концептуален и поетичен поглед на качествата на съвременния дизайн.
Дефинираните 25 категории позволяват задълбочен подхо
„Цветето на солта“ на Надежда Косева получи награда от професионалната платформа на филмовия фестивал в Арас, Франция.
Режисьорката представи проекта на най-новия си игрален филм на професионалното събитие Arras Days, разказват от „Арт фест“.
Arras Days е платформа, която повече от десет години среща кинопрофесионалисти – режисьори, продуценти, дистрибутори, фестивални селекционери, насърчавайки ги да създават международни партньорства и копродукции.
Жури в състав Миля Микола, Лоран Даниелу и Дарио Векиато присъди награда, съдържаща и парична премия от 5000 евро, за проекта на Косева.
„Цветето на солта“ е проект на третия пълнометражен игрален филм на режисьорката („Ирина“, „Клопка“), получил подкрепа за
Обща изложба на Дружеството на троянските художници е подредена в залите на галерия „Серякова къща“.
Творците се представят с близо 80 произведения в разнообразни жанрове и направления - живопис, икони, скулптура, художествена керамика, керамична пластика, художествена фотография.
„Тези изложби са изключително важни за Дружеството на троянските художници от много гледни точки. Аз смея да кажа, че в този малък град има художествен живот и това се случва точно в дружеството на троянските художници. Това става видно за обществеността именно на тези общи художествени изложби, на които всички ние – творците, събрани в тази общност можем да покажем какви са били нашите търсения в ателиетата“, каза Нина Донковска, художник и преподавател в Националното училище за приложни изкуства „Проф. Венко Колев“ в Троян.
Тя посочи,
Изложба „Под скалите" с живопис на Чавдар Драгиев беше открита в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен. Това е петата самостоятелна експозиция на шуменския художник.
Тя може да бъде разгледана до 25 октомври.
Пред публиката картините на художника коментира литераторът Румяна Симеонова. Драгиев даде възможност на присъстващите на изложбата да се включат в писмена анкета за картините му. Един от посетителите получи акварел, нарисуван от художника.
Драгиев каза, че през последната година мислите и чувствата му са били свързани с преживявания, които е имал в родното си село, а скалите са като венец над населеното място, като един вид закрила.
Той подчерта, че затова е работил на тази тема една година. В картините си е претворил чувства, мисли и емоции, които са свързани с неговото детство досега, каза художникът.
&bd
Най-скоро разразилият се спор на кейпоп сцената завладя Южна Корея тази година, с игра на обвинения, одити и емоционална пресконференция, които попаднаха във водещите заглавия.
Петте изпълнителки организираха пресконференция късно вечерта, за да обявят, че напускат агенцията си. Те споделиха, че биха искали да работят с Мин Хи-джин, бившата шефка, която напусна ADOR.
Копия на ренесансови скулптури, изложени в Музей на изкуството „Метрополитън“ в Ню Йорк, бяха пренесени в средновековния замък Бирон, Югозападна Франция, предаде АФП.
По случай Европейските дни на наследството този уикенд тези статуи, изобразяващи „Погребението на Христос“ (Mise au tombeau du Christ), увенчани с херувими, заемат мястото на оригиналните в параклиса на замъка.
Тези монументални фигури, изваяни през XVI в. от анонимен скулптор, са дарени през 1907 г. от последния маркиз дьо Бирон на американския предприемач Джон Пирпонт Морган, известен като Джей Пи Морган. Той по-късно ги дава музея „Метрополитън“.
През 1957 г. първоначалното искане за създаване на копия е отхвърлено от музея в Ню Йорк с мотива, че отливката може да повреди произведенията на изкуството. Но през 2018 г., когато отново е пусната молба за съ
Винилна изложба „Добри Желязков Фабрикаджията – първият български предприемач“ в Сливен представя началото на текстилната индустрия в страната, съобщиха от пресцентъра на общината, които са организатори на изложбата заедно с Националният музей на текстилната индустрия.
Експозицията е разположена на площад „Цар Освободител“ в центъра на града и може да бъде видяна до края на месец октомври.
Постерите представят историческите факти от живота и дейността на Добри Желязков в контекста на социално-икономическите условия и технологичното равнище на текстилното производство през първата половина на ХIХ-и век.
Българската индустриализация започва със създадената от Добри Желязков първа работилница, а малко по-късно - и първа фабрика за текстил на Балканите. Двете стопански инициативи на Добри Желязков – от 1834-а и 1836-1837 година о
С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“.
Събитието е съвместна проява с Международния музикален фестивал „Варненско лято“ с участието на Фестивален бароков оркестър, Камерен хор Preludiu - Voicu Enchescu от Румъния с диригент Андрей Станкулеску, солистите Хедър Нюхаус - сопран, Хермине Хазелбьок - алт, Франц Гюртелшмид - тенор, и Клеменс Сандер – бас, под диригентството на Мартин Зигхарт.
Месата в си минор се определя като най-внушителното хорово произведение, писано някога. Бах я композира в продължение на 25 години като преработва, добавя и променя фрагменти от свои по-ранни кантати. Завършва я през 1749 г., в самия край на живота си, но тя не е изпълнена цялостно до 1859 г., когато прозвучава в Дрезден.
Ръкописът е обявен за световно докумен
Заради лошите метеорологични условия, се отменя празничната програма за днес на откритата сцена на площад "Тройката" в Бургас, съобщиха от Общината.
Довечера трябваше да свирят групите Ignition и Scarlet, но участието им се отменя. Неблагоприятна е и прогнозата за 27 декември и има вероятност да отпадне също участието на "Хидрофобия", Oceansoul и DJ Double D, казаха от общинския пресцентър.
Балетният спектакъл "Жизел" ще бъде представен на 10 ноември (неделя) в Доходното здание в Русе. Това съобщи пиарът на Русенската опера Диана Димитрова.
Хореографията е на Жан Корали и Жул Перо, а постановката е на проф. Петър Луканов. Сценографията е на Иван Савов, костюмите са на Елка Тодорова, художествен ръководител е Весела Василева, а помощник-режисьор е Елена Колева.
В образа на Жизел ще се превъплъти Елизабета Форменто от Италия, а публиката ще види кубинския балетен артист Яниер Нода като Алберт.
"Вече сме танцували "Жизел" в Пловдивската опера. Обожаваме да се представяме в България, където балетът е много популярен, а театрите са красиви. Градовете са прекрасни, а хората са много мили, посрещат ни винаги топло", казват двамата гост - солисти.
По думите им "Жизел" е емблематичен и магически балет, който носи дълбоко послание
"След като напуснем ADOR, ще се стремим да продължим свободно с дейностите, които наистина желаем", каза Даниел от "НюДжийнс".
Момичетата допълниха, че наистина искат да издадат нова музика за своите Бънита, по възможност най-скоро следващата година, както и че се надяват на срещи с тях по целия свят, визирайки своите фенове.
Изпълнителките казаха още, че може би няма да могат да използват името на групата, след като прекратят договора с ADOR.