Последният път, когато бях застанал тук, точно на това място, бях общо взето на ръба на разпад вследствие на този филм. Това каза Константин Божанов по време на премиерата на режисьорската версия на филма си „И после светлина“ в сряда вечерта. Прожекцията беше в Дома на киното.
На събитието, част от програмата на 38-ото издание на „Киномания“ присъства и част от екипа на „И после светлина“ - актрисите Маргита Гошева, Елица Матева, Станислава Николова, операторът Ненад Бороевич и др.
Градският Духов оркестър на Ямбол изнесе тази вечер концерт, посветен на първия международен джаз фестивал в България, състоял се в града преди 50 години.
В зрителната общинска зала прозвучаха едни от вечните музикални класики, на които публиката отвърна с нестихващи аплодисменти.
"Благодаря ви! Всичко, което правим, без вас няма смисъл!", обърна се към хората в залата диригентът Васил Шейтанов.
Маестро Шейтанов и музикантите от Духовия оркестър поднесоха подбрана компилация от рядко изпълнявани аранжименти на емблематични произведения – "Един американец в Париж" от Джордж Гершуин, "В настроение" от Глен Милър, избрани моменти от "Исус Христос суперзвезда" от Андрю Лойд Уебър, "Бохемска рапсодия" на Фреди Меркюри, интерпретации на творби на Карлос Сантана и хитове на "АББА".
По време на концерта бе припомнена историята на първия международен
Ханука - осемдневният празник на светлината в юдаизма, тази година започва на Коледа, което се е случвало само четири пъти от 1900 г. насам, съобщава Асошиейтед прес.
Защо Ханука е толкова късно тази година? Простият отговор е, че еврейският календар се основава на лунни цикли и не е в синхрон с Григорианския календар, който определя Коледа на 25 декември.
Ханука винаги започва на 25-ия ден от еврейския месец Кислев - дата, която се намира между края на ноември и края на декември по григорианския календар.
За последен път Ханука е започвала на Коледа през 2005 г. Но терминът „Крисмука“ (комбинация от английските имена на празниците Christmas и Hanukkah) - обозначаващ припокриването на двата празника, е станал популярен преди това. Терминът придобива допълнителна популярност през 2003 г., когато героят Сет Коен в телевизионната драма „Квар
Отборът „Какво пък?“ спечели голямата награда на „Предизвикателството“ във Варна, което се проведе в рамките на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“. Инициативата даде възможност на любители да заснемат кратък филм до 10 минути за 24 часа. Преди това те преминаха майсторски класове, водени от ментори.
Във Варна в състезанието участваха пет отбора, от които четири се представиха на финала с готови филми, които бяха прожектирани във Фестивалния и конгресен център. Техни ментори бяха режисьорът и продуцент Николай Мутафчиев, актрисата Кристина Верославова, продуцентката Веселка Кирякова и сценаристът Симеон Венциславов.
Победителите получиха чек за хиляда лева и правото филмът им да се състезава с призьорите от „Предизвикателството“ в други градове на страната за националната награда. Менторите обяс
По случай 110-годишнината от рождението на холивудската икона и изобретателка Хеди Ламар, виенският „Мьобелмузеум“ й посвещава специална изложба. Тя показва кариерата на Ламар, нейните изобретения и влиянието върху съвременните електронни технологии.
Изложбата „Домакиня, художничка, луда глава. Хеди Ламар 110“ хвърля светлина върху многостранния живот на Ламар. В допълнение към репутацията на най-красивата жена в света, тя е изобретателка и „изключителна личност“, разказва кураторката Даниел Спера.
По време на Втората световна война Ламар води кампания срещу националсоциалистическия режим и заедно с композитора Джордж Антайл разработва радиоуправление за торпеда за американските подводници, което регистрира като патент. „Хеди Ламар е изпреварила времето си с десетилетия, тъй като тази технология е довела до развитието на
Посланието да ценим корените и крилете, завещани от прадедите ни, отправя с изложбата си исперихската художничка Теодора Николова.
Експозицията под наслов „С криле към корените“ ще бъде открита на 9 септември в зала 1 на Народно читалище „Съзнание – 1891“ в родния й град.
Това е 16-ата й самостоятелна изложба, а от началото на тази година - трета поред, каза авторката.
Преди един от най-светлите християнски празници – Великден, тя подари на почитателите на приложното и на изобразителното изкуство в Разград късче надежда, феерия от цветове и пролетно усещане с изложбата базар „Пролетна феерия“. През юни нейни творби бяха експонирани в Художествената галерия в Балчик под надслов "В хармония с природата".
В настоящата й изложба ще бъдат показани живописни платна и творби от сферата на техниката асамблаж
„Има доста случаи, в които - и става въпрос за големи режисьори – един филм се оказва фатален и последен. И аз имах чувството, че това е случаят с „И после светлина“. И през тези години, които минаха от първата версия на филма, безкрайно ме тормозеше мисълта за този филм и исках да го преработя“, разказа режисьорът.
Допълни, че ден преди прожекцията е продължавал все още да работи върху режисьорската версия.
Над 40 художници от страната подредиха творби в „Есенен салон“ в ямболската Арт галерия „Стойчев“.
Експозицията показва повече от 80 творби в жанрово и стилистично многообразие – живопис, графика, скулптура, дърворезба, керамика, икони.
На откриването тази вечер присъстваха десетки ценители на изкуството и художници, както и заместник-кметът на Ямбол Енчо Керязов.
Изложбата събира целия колорит на есента, пречупен през погледа на талантливите български художници, каза галеристът Красимир Стойчев.
„Съчетава разнообразни произведения, обединени от вдъхновението на есенните багри, светлини и настроения. Авторите използват палитри, препълнени с топли тонове, за да ни разкажат истории за промяна, спомен и носталгия, както и за красотата на света около нас“, допълни той.
Куратор на изложбата е художникът Сашо
Рецитал на мексиканският пианист Марко Рейес ще има на 19 септември в София, съобщават от Полския институт, организатор и домакин на събитието, заедно с международен фестивал „Пиано екстраваганца“.
В програмата ще звучат творби на Шопен и Рахманинов.
Концертът е част от цикъла „Млади звезди на пианото“, иницииран от изтъкнатия български пианист проф. Людмил Ангелов в рамките на организирания от него фестивал „Пиано екстраваганца“.
Марко Рейес е роден през 2002 г. Започва музикалното си образование на 16-годишна възраст в Университетския институт за изящни изкуства под ръководството на професорите Синди Солорсано Авалос и Анатолий Затин. По време на следването си е акомпаниращ пианист на Филхармоничния оркестър на щата К
Третата част на поредицата за Венъм - "Последният танц" оглави боксофис класацията на Северна Америка, макар и приходите да са под очакванията, съобщиха Асошиейтед прес и Франс прес.
С приходи от 51 млн. щатски долара през уикенда "Венъм: Последният танц" е далеч от 96-те милиона долара, спечелени от "Венъм: Време е за Карнидж". Излизането на филма обаче съвпадна с началото на дългоочаквания финал на първенството по бейзбол в Северна Америка между "Лос Анджелис Доджърс" и "Ню Йорк Янкис" - два особено популярни отбора.
За пореден път Том Харди влиза в ролята на недоволен журналист, който се превръща в ужасяващо извънземно с остри зъби. Партнират му Чиуетел Еджиофор, Джуно Темпъл и Рис Ифанс. Рецензиите за филма обаче не са добри (36 процента "свежо" в сайта "Ротън томатоус", а отзивите на публиката също са с ниската оценка "Би" в "Синемаскоър").
До Хел
Изложба по повод 90 години от рождението на художника Тодор Цонев ще бъде открита на 6 декември в Художествена галерия – Балчик, съобщават от Историческия музей в града.
Около 400 рисунки, карикатури, шаржове от различни периоди на творчеството на художника, дарявани през годините, ще бъдат подредени в изложбените зали.
Изложбата на Тодор Цонев е ретроспективен поглед към творчеството на българския художник, карикатурист, интелектуалец, дисидент. Връзката на художника към Балчик идва от добруджанския му корен, посочват от Историческия музей.
Тодор Цонев е роден през 1934 година в София. Той завършва Художествената академия през 1957 година в класа на проф. Илия Бешков, специалност „Карикатура“. Творчеството му е разнообразно и включва карикатури, сатирична пластика, исторически и битови композиции, дърворезби, живописни и скулптурни пана
Художничката Вероника Якимова представя нова изложба. Експозицията е озаглавена „Цветни пространства“ и ще бъде открита на 9 ноември в столичната книжарница-кафе „Защо не?“, информират организаторите.
„Живописните картини, които ще бъдат показани, са обединени в обща тема - пейзажът като вдъхновение и интерпретация. Композициите отразяват мястото и пространството чрез цветни петна, образи и настроения“, разказват от екипа.
Вероника Якимова е завършила Средно художествено училище за приложни изкуства в гр. Трявна и след това Национална художествената академия - София (през 2001 г.). През 2006 г. защитава докторска степен по Изкуствознание и изобразителни изкуства в НХА. Специализира „Кинодраматургия“ в Нов български университет през 2014 г. Интересите и практиката са свързани с областта на живописта, художествена дърво
В нея действията в сюжета са представени в хронологичен ред. Сценарият беше написан така, че историята да се развива линейно и всъщност причината, поради която филмът не проработи изцяло с обратна хронология, беше именно това, обясни Константин Божанов.
Той разказа, че идеята за филма се е появила, след като е слушал документална история по радиото за момче, което е „обсесирано със Селинджър“, а когато отива да го види, е смазано от него.
„Оттам ми дойде идеята за едно момче, което е на спектъра на аутизъм и което е до голяма степен социално неадаптиран и способен да се фокусира само върху едно нещо обсесивно. Това беше първоначалната идея. При мен обикновено историите започват с „какво ако“. Какво ако едно такова момче тръгне да търси кумира си“, посочи режисьорът.
Божанов разказва, че в момента работи върху следващия си филм, озаглавен „Гамбит“. Историята в него се върти около обира на един музей, отбеляза режисьорът.