NRD Начало
Четвъртък, 28 Ноември 2024
Начало Тонът на времето Славил Димитров: Един от важните моменти за развитието на симфоничния оркестър в Шумен е неговото одържавяване през 1954 година
1111
Тонът на времето

Славил Димитров: Един от важните моменти за развитието на симфоничния оркестър в Шумен е неговото одържавяване през 1954 година

Един от важните моменти за развитието на симфоничния оркестър в Шумен е неговото одържавяване през 1954 година, каза Славил Димитров - диригент и директор на Симфониета - Шумен. Той отбеляза, че до тази дата съществува симфоничен оркестър в града, но след 1954 година той вече може да се нарече държавен и професионален. "70 години са една зряла годишнина, но да не забравяме, че оркестърът съществува и преди 1954 година, така че ние възприемаме това одържавяване като едно особено стъпало в изграждането на оркестъра и въобще на професионалното изкуство в нашия град и в страната ни, защото около тази дата се одържавяват доста оркестри и театри в цялата държава", добави Димитров. Той припомни, че програмата в първия концерт на одържавения симфоничен оркестър в Шумен е била много дълга

| 27 Ноември 2024, 17:29 ч.
Славил Димитров: Един от важните моменти за развитието на симфоничния оркестър в Шумен е неговото одържавяване през 1954 година
Славил Димитров: Един от важните моменти за развитието на симфоничния оркестър в Шумен е неговото одържавяване през 1954 година
Снимка © БТА

Един от важните моменти за развитието на симфоничния оркестър в Шумен е неговото одържавяване през 1954 година, каза Славил Димитров - диригент и директор на Симфониета - Шумен.

Батман - черният рицар с пелерина, който съществува от повече от 85 години, получи своя звезда Алея на славата в Холивуд, ставайки първият супергерой в историята, на когото е оказана подобна чест. 

Звездата на популярния комиксов персонаж е 2790-ата на прочутата алея в Холивуд и се намира до тези на "телевизионния Батман" Адам Уест и на Боб Кейн - единият от авторите си.

Създаден за DC Comics от Кейн заедно с Бил Фингър, Батман се появява за първи път в Detective Comics #27 през 1939 г. и оттогава е символ на решителност, смелост и справедливост. Той е един от най-емблематичните измислени персонажи в света - самобитен супергерой, който се отличава не със своите свръхсили, а с интелигентност, решителност и технически умения.

Батман е разпознаваем по целия свят благодарение на образа си в комикси, телевизионни предавания, анимации и филми. От Адам Уест в едн

Гийом Кане оглавява журито в конкурса за пълнометражен игрален филм на десетото издание на „Синелибри“, съобщават от екипа на фестивала.

Една от най-ярките звезди на съвременното френско кино ще сподели отговорността с писателката Кристин Льоненс, актрисата Ан Кюсак и писателя Даниел Келман. По традиция в международното жури влиза един изявен български артист, получил признание у нас и по света. В ролята на арбитър тази година е Мария Бакалова. 

Гийом Кане е актьор, сценарист и режисьор, чието име е свързано с множество награждавани филми през годините, като значителна част от тях са адаптации по литературни произведения. Световна популярност му носи участието в приключенската драма „Плажът“ (2000) на Дани Бойл, адаптация по роман на Алекс Гарланд. През 2003 г. играе в &bdq

Сатиричната комедия „Астория“ от Юра Зойфер, ще гостува в Общински драматичен театър Кюстендил, съобщават трупата. Пиесата се поставя за първи път в България и разглежда важни и актуални теми като дезинформацията и липсата на достатъчно критична мисъл у обществото ни, които са представени през хумора и гротеската.

Постановката ще се играе на 27 ноември.

Постановката е копродукция на сдружение "Транзит" и Драматичен театър "Апостол Карамитев" – Димитровград.

Кюстендил е последният град от турнето на спектакъла, което се осъществява с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“, програма „Разпространение“.

Спектакълът използва средствата на клоунадата, кукления и игровия театър, а жанрът му е сатирична комедия. Идеята на екипа е през хумора да се засегнат важни обществени теми.

Юра Зойфер разглежда п

Емблематична картина с маслени бои на Рене Магрит постави нов рекорд за художника и за най-скъпа сюрреалистична творба, след като беше продадена за 121 милиона долара на търг на "Кристис" в Ню Йорк, предадоха АФП и ДПА.

Картината "Империята на светлините" на Магрит, нарисувана през 1954 г., беше продадена за рекордната сума след 10-минутно наддаване на вечерната разпродажба на "Кристис" на произведения от  20-и век. 

Рекордна сума за произведение на сюрреализма прави "Империята на светлините" и една от най-скъпите картини в историята на аукционите.

Тя е част от поредица от едноименни картини на Магрит (1898-1967), символизиращи играта на светлина и сянка, която той обича. Творбата пресъздава парадоксалния образ на къща през нощта, осветена само от улична лампа, под синьото дневно небе.

Художникът сюрреалист рисува картината при необичайни обст

Британският рок певец Род Стюарт ще свири в сегмента „Легенди“ на фестивала „Гластънбъри“ през 2025 година, предаде Ройтерс. Това е първият потвърден изпълнител, който ще участва във форума догодина.

„Горд съм, готов съм и повече от способен съм да доставя удоволствие и да развълнувам приятелите си на фестивала „Гластънбъри“ през юни“, каза Стюарт в разпространено изявление.

Стюарт има планирани дати за европейски и северноамерикански концерти през следващата година, но по-рано този месец съобщи, че планира да спре да прави „мащабни световни турнета“.

„Но нямам желание да се пенсионирам. Обичам това, което правя. В добра форма съм. Мога да пробягам 100 метра за 18 секунди“, пише Стюарт в публикация в Инстаграм.

Фестивалът е основан от фермера Майкъл Ийвис и покойната му съпруга през

Той отбеляза, че до тази дата съществува симфоничен оркестър в града, но след 1954 година той вече може да се нарече държавен и професионален.

"70 години са една зряла годишнина, но да не забравяме, че оркестърът съществува и преди 1954 година, така че ние възприемаме това одържавяване като едно особено стъпало в изграждането на оркестъра и въобще на професионалното изкуство в нашия град и в страната ни, защото около тази дата се одържавяват доста оркестри и театри в цялата държава", добави Димитров.

Той припомни, че програмата в първия концерт на одържавения симфоничен оркестър в Шумен е била много дълга. По думите му самият концерт е бил в бившето кино "Георги Димитров". Диригент е бил Васил Стефанов, а солист е бил самият Панчо Владигеров, каза още Славил Димитров.

"Ние се постарахме тази вечер да повторим макар и частично програмата от 1954 г., доколкото е по нашите сили. Шуменци ще могат да се доближат до атмосферата от тогава и да чуят Лудвиг ван Бетовен – Концерт за цигулка и Симфония №1 (първа част) и Панчо Владигеров – Концерт за пиано и оркестър №3", коментира диригентът.

Славил Димитров отбеляза, че солистът на концерта тази вечер - цигуларят Тодор Николаев е отрасъл в Шумен, родителите на баща му са живеели в Шумен, той е прекарвал летата си в града, няколко пъти е бил солист в концерти на Симфониета Шумен и е близък до съдбата на оркестъра. Пианистката, солист в концерта, проф. проф. Милена Моллова присъства доста често в културния живот на града, не само като солист, но и като камерен изпълнител. "Тя работи много с подрастващи пианисти, да не говорим, че тя е с едно страхотно чувство на принадлежност към нашия град. Тя няма нужда от представяне", каза Димитров.

България ще бъде домакин на Общото събрание на CISAC – световната авторско-правна конфедерация, която обединява 227 организации – членове от 116 държави, съобщават от българското дружество на композитори и автори „Музикаутор“, домакин на събитието.

По думите им новината е потвърдена от централния офис на CISAC в Париж, а датата е 28 май 2025 г. У нас се очаква да пристигнат над 300 делегати от целия свят, които ще обсъдят действията на организацията за развитие на музикалната индустрия в глобален план.

„Това е потвърждение за „Музикаутор“, че международните ни партньори показват високо ниво на доверие към българското дружество, като отчитат усилията и постигнатите резултати въпреки сложната среда за развитие на авторските права в България“, посочи изпълни

Това са неща около селото, в което работя и живея от 25 години... Обикновени пейзажи от Северна България.

Така художникът Милко Божков описа картините от най-новата си изложба живопис, която бе открита в бургаската галерия "Пролет". 

Местата, които го заобикалят и изпълват творбите му, преминават и през сърцето му, казва той. "Мисля, че един художник трябва да рисува онова, което е преминало през сърцето му не само като хрумване, но и като преживяване. А тези места са ми най-близки", заяви художникът. 

"За мен е закон да рисувам онова, което искам, а не да се съобразявам с публиката, защото, съобразявайки се с публиката, идва един момент, в който не усещаш, че си преминал границата и си се превърнал в някой, даже в никой, а си изгубил и себе си", коментира още Милко Божков.

Според него по този начин публиката също губи един художник. 

С обявяването на Нобеловата награда за физиология или медицина днес в Стокхолм започва Нобеловата седмица, съобщи сайтът nobelprize.org.

Носителят или носителите на Нобеловата награда за физика ще бъдат огласени на 8 октомври, за химия  - на 9 октомври. На 10 октомври ще бъде присъдена Нобеловата награда за литература.  

В петък - 11 октомври в Осло ще бъде обявена Нобеловата награда за мир, а на 14 октомври в Стокхолм ще бъде обявена Нобеловата награда за икономика.  

По желание на Алфред Нобел (1833 - 1896) учредените от него награди са за най-важните открития в областта на физиката, химията, физиологията или медицината, за забележителни литературни постижения, за дейност в интерес на световния мир. 

Първата Нобелова награда е връчена в Сен Тропе през 1901 г. - пет години след смъртта на Алфред Нобел. Церемониите в Стокхолм и Осло,

Музиката на българската формация “Аутентик” (Outhentic) се вписва чудесно в програмата на "Международния джаз фестивал" в Кайро, каза основателят на фестивала Амро Салах по време на откриването на шестнадесетото му издание.

Той добави, че към групата го е насочил приятел от България.

“Слушах музиката им и много ми хареса, много хубав микс от народна музика и джаз, изключително приятни аранжименти”, каза Амро Салах.

Тази година в емблематичното събитие край бреговете на Нил, в кампуса на Американския университет на площад “Тахрир”, участват артисти от петнадесет страни. България ще бъде представена от “Аутентик” с концерт на 7 ноември и с участие на основателя й Живко Василев в лекция и дискусия, посветена на балканската и българската музика и връзката й с арабските страни на 6 ноември. Провеждането на престижния м

Артефакти и човешки останки, взети от норвежки изследовател и антрополог в края на 40-те години на миналия век, се връщат от Музея „Кон Тики“ в Осло на отдалечения чилийски Великденски остров в Тихия океан, съобщи АП.

През 1947 г. изследователят Тур Хейердал плава със сал, наречен „Кон-Тики“, от Перу до Полинезия за 101 дни, за да докаже теорията си, че тихоокеански острови, южно от Екватора, са били заселени от мореплаватели от Южна Америка. 

Той донася 5600 предмета от Великденския остров, известен още като Рапа Нуи. Това е третият път, в който се връщат взети от него предмети. 

Много от тях се съхраняват и излагат в Музея „Кон-Тики“ в Осло, столицата на Норвегия, като някои са върнати през 1986 г., а други - през 2006 г. Връщането е резултат от сътрудничеството между музея, Чили и местните власти на Рапа Нуи.

Той коментира, че иска оркестърът да е в сърцето на музикалния живот. "Трябва да представяме на нашите настоящи и бъдещи слушатели качествена продукция, музика, която трябва да звучи, но и музика, която харесват. Тази, която трябва да звучи, дано да я харесат", добави диригентът.

Той анонсира, че програмата на Симфониета Шумен от първи януари следващата година ще бъде многостранна и ще залага изключително на класически неща, но с нов привкус, поднесени по нов начин. "Добре известни солисти ще има. Ще има и нови имена, които се надявам да останат в културния живот на България. На много хора кариерата тръгва именно от нашия град, разбира се включително и моята", подчерта Славил Димитров.

Той добави, че ще има събитие, което се надява да събере изпълнители от цяла България и от Европа. Това е изпълнение на Симфония № 9 на Бетовен, което ще бъде на 9 май. Това се свързва с годишнина от края на Втората световна война. "За първи път ще направим една формация, която се казва "Големият хор на България". Ще бъдат включени 10 смесени хора от цяла България. Ще повторим концерта в НДК на 11 май", допълни Димитров.

"Работим по започването на музикални дни "Оттука започва България", които ще включват четири различни концерта - в летния театър, в Патлейна, в Плиска, на Шуменската крепост. Всеки концерт ще бъде с различна насоченост в музиката, ще има симфони рок, ще има фолклор, ще има поп и джаз, разбира се ще има класическа музика", каза диригентът.

"Официално заявявам, че откриването на тези музикални дни ще бъде с Гротескна сюита "Бай Ганьо", чийто автор е нашият съгражданин Веселин Стоянов", добави Димитров и отбеляза, че откриването на събитието ще бъде в началото на юни, под формата на концерт - лектория и театър. "Актьорът, който ще сътрудничи с нас ще остане в тайна, но мога да кажа, че е една от най-големите звезди в България", увери Славил Димитров.

Както съобщихме, в зала "Проф. Венета Вичева" тази вечер с концерт на Симфониета Шумен ще бъде отбелязана 70-годишнината от одържавяването на оркестъра. Солисти ще са пианистка проф. Милена Моллова и цигуларят Тодор Николаев, диригент ще бъде Славил Димитров.

Припомняме, че дългогодишният диригент на оркестъра Калина Василева коментира , че в дългата история на симфоничния оркестър в Шумен одържавяването е решаващ етап от развитието и утвърждаването на състава. Тя добави, че одържавяването е било дълго чакано и постигнато с години борба от страна на гражданството и местната власт.

Цигуларките Магдалена Каменова и Тодорка Христева бяха солистки в концерта на Симфониета-Шумен в зала „Проф. Венета Вичева“ на 21 ноември. На 14 ноември Симеон Гошев беше солист на концерта под мотото "Майстори на пианото II, а диригент беше Димитър Косев. Камерен състав на Симфониета - Шумен изнесе концерт в къщата музей "Панчо Владигеров" на 31 октомври. Световният ден на операта беше отбелязан в Шумен на 25 октомври с концертно изпълнение на операта „Дон Паскуале“.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Танцовият пърформанс "Никога повече понеделник" ще бъде представен днес в "Топлоцентрала"
Танцовият пърформанс "Никога повече понеделник" ще бъде представен премиерно днес, 28 ноември, в "Топлоцентрала", съобщават от регионалния център за съвременни изкуства. Автор на ...
Страсбург - столицата на Коледа
Сградите по улиците са окичени с плюшени мечки, гирлянди, дървени шейни. Витрините блестят. Из въздуха се носи аромат на канела. Не случайно наричат Страсбург столицата на Коледа. ...
Ирландия е новата кралица на поп културата
Писателката Сали Руни, актьорът Пол Мескал, пост пънк групата „Фонтейнс Ди Си“ са ирландците, благодарение на които тяхната страна изпъква със своята култура, а през по ...
Георги Лечев: Искам да върна хората към красотата
Искам да върна хората към красотата, да я чувстват отново. Да не се движат шаблонно през природата, както го правят по улиците и магазините. Когато се събудят чувствата от красотат ...
Юрий Ковачев показва „Трансформации на красотата“ в 51 картини
Изложба на художника Юрий Ковачев, озаглавена „Трансформации на красотата“, ще бъде представена в столичната галерия „Милениум“. Експозицията ще бъде откри ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Танцовият пърформанс "Никога повече понеделник" ще бъде представен днес в "Топлоцентрала"
Танцовият пърформанс "Никога повече понеделник" ще бъде представен премиерно днес, 28 ноември, в "Топлоцентрала", съобщават от регионалния център за съвременни изкуства. Автор на ...
Страсбург - столицата на Коледа
Сградите по улиците са окичени с плюшени мечки, гирлянди, дървени шейни. Витрините блестят. Из въздуха се носи аромат на канела. Не случайно наричат Страсбург столицата на Коледа. ...
Ирландия е новата кралица на поп културата
Писателката Сали Руни, актьорът Пол Мескал, пост пънк групата „Фонтейнс Ди Си“ са ирландците, благодарение на които тяхната страна изпъква със своята култура, а през по ...
Живко Петров с особено вълнение представя своя нов албум, който е и част от филма „Плът“
Живко Петров трио с особено вълнение представя своя нов албум, който е и част от филма „Плът“, във Велико Търново. След появилия се в разгара на пандемията проект Chan ...
Enigma се завръща у нас с концерт догодина
Enigma се завръща в София с нов спектакъл. Концертът ще е на 12 март 2025 г. в зала 1 на Националния дворец на културата, съобщават организаторите от „София мюзик ентръпрайс ...
Тикер в 10:00 ч.
Танцовият пърформанс "Никога повече понеделник" ще бъде представен премиерно дне ...
Начало Тонът на времето
1111
Тонът на времето

Славил Димитров: Един от важните моменти за развитието на симфоничния оркестър в Шумен е неговото одържавяване през 1954 година

Той отбеляза, че до тази дата съществува симфоничен оркестър в града, но след 1954 година той вече може да се нарече държавен и професионален."70 години са една зряла годишнина, но да не забравяме, че оркестърът съществува и преди 1954 година, така че ние възприемаме това одържавяване като едно особено стъпало в изграждането на оркестъра и въобще на професионалното изкуство в нашия град и в страната ни, защото около тази дата се одържавяват доста оркестри и театри в цялата държава", добави Димитров.

| 27 Ноември 2024, 17:29 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Славил Димитров: Един от важните моменти за развитието на симфоничния оркестър в Шумен е неговото одържавяване през 1954 година
Славил Димитров: Един от важните моменти за развитието на симфоничния оркестър в Шумен е неговото одържавяване през 1954 година
Снимка © БТА

Един от важните моменти за развитието на симфоничния оркестър в Шумен е неговото одържавяване през 1954 година, каза Славил Димитров - диригент и директор на Симфониета - Шумен.

Той отбеляза, че до тази дата съществува симфоничен оркестър в града, но след 1954 година той вече може да се нарече държавен и професионален.

Батман - черният рицар с пелерина, който съществува от повече от 85 години, получи своя звезда Алея на славата в Холивуд, ставайки първият супергерой в историята, на когото е оказана подобна чест. 

Звездата на популярния комиксов персонаж е 2790-ата на прочутата алея в Холивуд и се намира до тези на "телевизионния Батман" Адам Уест и на Боб Кейн - единият от авторите си.

Създаден за DC Comics от Кейн заедно с Бил Фингър, Батман се появява за първи път в Detective Comics #27 през 1939 г. и оттогава е символ на решителност, смелост и справедливост. Той е един от най-емблематичните измислени персонажи в света - самобитен супергерой, който се отличава не със своите свръхсили, а с интелигентност, решителност и технически умения.

Батман е разпознаваем по целия свят благодарение на образа си в комикси, телевизионни предавания, анимации и филми. От Адам Уест в едн

Гийом Кане оглавява журито в конкурса за пълнометражен игрален филм на десетото издание на „Синелибри“, съобщават от екипа на фестивала.

Една от най-ярките звезди на съвременното френско кино ще сподели отговорността с писателката Кристин Льоненс, актрисата Ан Кюсак и писателя Даниел Келман. По традиция в международното жури влиза един изявен български артист, получил признание у нас и по света. В ролята на арбитър тази година е Мария Бакалова. 

Гийом Кане е актьор, сценарист и режисьор, чието име е свързано с множество награждавани филми през годините, като значителна част от тях са адаптации по литературни произведения. Световна популярност му носи участието в приключенската драма „Плажът“ (2000) на Дани Бойл, адаптация по роман на Алекс Гарланд. През 2003 г. играе в &bdq

Сатиричната комедия „Астория“ от Юра Зойфер, ще гостува в Общински драматичен театър Кюстендил, съобщават трупата. Пиесата се поставя за първи път в България и разглежда важни и актуални теми като дезинформацията и липсата на достатъчно критична мисъл у обществото ни, които са представени през хумора и гротеската.

Постановката ще се играе на 27 ноември.

Постановката е копродукция на сдружение "Транзит" и Драматичен театър "Апостол Карамитев" – Димитровград.

Кюстендил е последният град от турнето на спектакъла, което се осъществява с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“, програма „Разпространение“.

Спектакълът използва средствата на клоунадата, кукления и игровия театър, а жанрът му е сатирична комедия. Идеята на екипа е през хумора да се засегнат важни обществени теми.

Юра Зойфер разглежда п

Емблематична картина с маслени бои на Рене Магрит постави нов рекорд за художника и за най-скъпа сюрреалистична творба, след като беше продадена за 121 милиона долара на търг на "Кристис" в Ню Йорк, предадоха АФП и ДПА.

Картината "Империята на светлините" на Магрит, нарисувана през 1954 г., беше продадена за рекордната сума след 10-минутно наддаване на вечерната разпродажба на "Кристис" на произведения от  20-и век. 

Рекордна сума за произведение на сюрреализма прави "Империята на светлините" и една от най-скъпите картини в историята на аукционите.

Тя е част от поредица от едноименни картини на Магрит (1898-1967), символизиращи играта на светлина и сянка, която той обича. Творбата пресъздава парадоксалния образ на къща през нощта, осветена само от улична лампа, под синьото дневно небе.

Художникът сюрреалист рисува картината при необичайни обст

Британският рок певец Род Стюарт ще свири в сегмента „Легенди“ на фестивала „Гластънбъри“ през 2025 година, предаде Ройтерс. Това е първият потвърден изпълнител, който ще участва във форума догодина.

„Горд съм, готов съм и повече от способен съм да доставя удоволствие и да развълнувам приятелите си на фестивала „Гластънбъри“ през юни“, каза Стюарт в разпространено изявление.

Стюарт има планирани дати за европейски и северноамерикански концерти през следващата година, но по-рано този месец съобщи, че планира да спре да прави „мащабни световни турнета“.

„Но нямам желание да се пенсионирам. Обичам това, което правя. В добра форма съм. Мога да пробягам 100 метра за 18 секунди“, пише Стюарт в публикация в Инстаграм.

Фестивалът е основан от фермера Майкъл Ийвис и покойната му съпруга през

"70 години са една зряла годишнина, но да не забравяме, че оркестърът съществува и преди 1954 година, така че ние възприемаме това одържавяване като едно особено стъпало в изграждането на оркестъра и въобще на професионалното изкуство в нашия град и в страната ни, защото около тази дата се одържавяват доста оркестри и театри в цялата държава", добави Димитров.

Той припомни, че програмата в първия концерт на одържавения симфоничен оркестър в Шумен е била много дълга. По думите му самият концерт е бил в бившето кино "Георги Димитров". Диригент е бил Васил Стефанов, а солист е бил самият Панчо Владигеров, каза още Славил Димитров.

България ще бъде домакин на Общото събрание на CISAC – световната авторско-правна конфедерация, която обединява 227 организации – членове от 116 държави, съобщават от българското дружество на композитори и автори „Музикаутор“, домакин на събитието.

По думите им новината е потвърдена от централния офис на CISAC в Париж, а датата е 28 май 2025 г. У нас се очаква да пристигнат над 300 делегати от целия свят, които ще обсъдят действията на организацията за развитие на музикалната индустрия в глобален план.

„Това е потвърждение за „Музикаутор“, че международните ни партньори показват високо ниво на доверие към българското дружество, като отчитат усилията и постигнатите резултати въпреки сложната среда за развитие на авторските права в България“, посочи изпълни

Това са неща около селото, в което работя и живея от 25 години... Обикновени пейзажи от Северна България.

Така художникът Милко Божков описа картините от най-новата си изложба живопис, която бе открита в бургаската галерия "Пролет". 

Местата, които го заобикалят и изпълват творбите му, преминават и през сърцето му, казва той. "Мисля, че един художник трябва да рисува онова, което е преминало през сърцето му не само като хрумване, но и като преживяване. А тези места са ми най-близки", заяви художникът. 

"За мен е закон да рисувам онова, което искам, а не да се съобразявам с публиката, защото, съобразявайки се с публиката, идва един момент, в който не усещаш, че си преминал границата и си се превърнал в някой, даже в никой, а си изгубил и себе си", коментира още Милко Божков.

Според него по този начин публиката също губи един художник. 

С обявяването на Нобеловата награда за физиология или медицина днес в Стокхолм започва Нобеловата седмица, съобщи сайтът nobelprize.org.

Носителят или носителите на Нобеловата награда за физика ще бъдат огласени на 8 октомври, за химия  - на 9 октомври. На 10 октомври ще бъде присъдена Нобеловата награда за литература.  

В петък - 11 октомври в Осло ще бъде обявена Нобеловата награда за мир, а на 14 октомври в Стокхолм ще бъде обявена Нобеловата награда за икономика.  

По желание на Алфред Нобел (1833 - 1896) учредените от него награди са за най-важните открития в областта на физиката, химията, физиологията или медицината, за забележителни литературни постижения, за дейност в интерес на световния мир. 

Първата Нобелова награда е връчена в Сен Тропе през 1901 г. - пет години след смъртта на Алфред Нобел. Церемониите в Стокхолм и Осло,

Музиката на българската формация “Аутентик” (Outhentic) се вписва чудесно в програмата на "Международния джаз фестивал" в Кайро, каза основателят на фестивала Амро Салах по време на откриването на шестнадесетото му издание.

Той добави, че към групата го е насочил приятел от България.

“Слушах музиката им и много ми хареса, много хубав микс от народна музика и джаз, изключително приятни аранжименти”, каза Амро Салах.

Тази година в емблематичното събитие край бреговете на Нил, в кампуса на Американския университет на площад “Тахрир”, участват артисти от петнадесет страни. България ще бъде представена от “Аутентик” с концерт на 7 ноември и с участие на основателя й Живко Василев в лекция и дискусия, посветена на балканската и българската музика и връзката й с арабските страни на 6 ноември. Провеждането на престижния м

Артефакти и човешки останки, взети от норвежки изследовател и антрополог в края на 40-те години на миналия век, се връщат от Музея „Кон Тики“ в Осло на отдалечения чилийски Великденски остров в Тихия океан, съобщи АП.

През 1947 г. изследователят Тур Хейердал плава със сал, наречен „Кон-Тики“, от Перу до Полинезия за 101 дни, за да докаже теорията си, че тихоокеански острови, южно от Екватора, са били заселени от мореплаватели от Южна Америка. 

Той донася 5600 предмета от Великденския остров, известен още като Рапа Нуи. Това е третият път, в който се връщат взети от него предмети. 

Много от тях се съхраняват и излагат в Музея „Кон-Тики“ в Осло, столицата на Норвегия, като някои са върнати през 1986 г., а други - през 2006 г. Връщането е резултат от сътрудничеството между музея, Чили и местните власти на Рапа Нуи.

"Ние се постарахме тази вечер да повторим макар и частично програмата от 1954 г., доколкото е по нашите сили. Шуменци ще могат да се доближат до атмосферата от тогава и да чуят Лудвиг ван Бетовен – Концерт за цигулка и Симфония №1 (първа част) и Панчо Владигеров – Концерт за пиано и оркестър №3", коментира диригентът.

Славил Димитров отбеляза, че солистът на концерта тази вечер - цигуларят Тодор Николаев е отрасъл в Шумен, родителите на баща му са живеели в Шумен, той е прекарвал летата си в града, няколко пъти е бил солист в концерти на Симфониета Шумен и е близък до съдбата на оркестъра. Пианистката, солист в концерта, проф. проф. Милена Моллова присъства доста често в културния живот на града, не само като солист, но и като камерен изпълнител. "Тя работи много с подрастващи пианисти, да не говорим, че тя е с едно страхотно чувство на принадлежност към нашия град. Тя няма нужда от представяне", каза Димитров.

Той коментира, че иска оркестърът да е в сърцето на музикалния живот. "Трябва да представяме на нашите настоящи и бъдещи слушатели качествена продукция, музика, която трябва да звучи, но и музика, която харесват. Тази, която трябва да звучи, дано да я харесат", добави диригентът.

Той анонсира, че програмата на Симфониета Шумен от първи януари следващата година ще бъде многостранна и ще залага изключително на класически неща, но с нов привкус, поднесени по нов начин. "Добре известни солисти ще има. Ще има и нови имена, които се надявам да останат в културния живот на България. На много хора кариерата тръгва именно от нашия град, разбира се включително и моята", подчерта Славил Димитров.

Той добави, че ще има събитие, което се надява да събере изпълнители от цяла България и от Европа. Това е изпълнение на Симфония № 9 на Бетовен, което ще бъде на 9 май. Това се свързва с годишнина от края на Втората световна война. "За първи път ще направим една формация, която се казва "Големият хор на България". Ще бъдат включени 10 смесени хора от цяла България. Ще повторим концерта в НДК на 11 май", допълни Димитров.

"Работим по започването на музикални дни "Оттука започва България", които ще включват четири различни концерта - в летния театър, в Патлейна, в Плиска, на Шуменската крепост. Всеки концерт ще бъде с различна насоченост в музиката, ще има симфони рок, ще има фолклор, ще има поп и джаз, разбира се ще има класическа музика", каза диригентът.

"Официално заявявам, че откриването на тези музикални дни ще бъде с Гротескна сюита "Бай Ганьо", чийто автор е нашият съгражданин Веселин Стоянов", добави Димитров и отбеляза, че откриването на събитието ще бъде в началото на юни, под формата на концерт - лектория и театър. "Актьорът, който ще сътрудничи с нас ще остане в тайна, но мога да кажа, че е една от най-големите звезди в България", увери Славил Димитров.

Както съобщихме, в зала "Проф. Венета Вичева" тази вечер с концерт на Симфониета Шумен ще бъде отбелязана 70-годишнината от одържавяването на оркестъра. Солисти ще са пианистка проф. Милена Моллова и цигуларят Тодор Николаев, диригент ще бъде Славил Димитров.

Припомняме, че дългогодишният диригент на оркестъра Калина Василева коментира , че в дългата история на симфоничния оркестър в Шумен одържавяването е решаващ етап от развитието и утвърждаването на състава. Тя добави, че одържавяването е било дълго чакано и постигнато с години борба от страна на гражданството и местната власт.

Цигуларките Магдалена Каменова и Тодорка Христева бяха солистки в концерта на Симфониета-Шумен в зала „Проф. Венета Вичева“ на 21 ноември. На 14 ноември Симеон Гошев беше солист на концерта под мотото "Майстори на пианото II, а диригент беше Димитър Косев. Камерен състав на Симфониета - Шумен изнесе концерт в къщата музей "Панчо Владигеров" на 31 октомври. Световният ден на операта беше отбелязан в Шумен на 25 октомври с концертно изпълнение на операта „Дон Паскуале“.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Танцовият пърформанс "Никога повече понеделник" ще бъде представен днес в "Топлоцентрала"
Страсбург - столицата на Коледа
Ирландия е новата кралица на поп културата
Георги Лечев: Искам да върна хората към красотата
Юрий Ковачев показва „Трансформации на красотата“ в 51 картини
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
Танцовият пърформанс "Никога повече понеделник" ще бъде представен днес в "Топлоцентрала"
Тонът на времето
Страсбург - столицата на Коледа
Тонът на времето
Ирландия е новата кралица на поп културата
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.