NRD Начало
Четвъртък, 28 Ноември 2024
Начало Тонът на времето Георги Лечев: Искам да върна хората към красотата
1263
Тонът на времето

Георги Лечев: Искам да върна хората към красотата

Искам да върна хората към красотата, да я чувстват отново. Да не се движат шаблонно през природата, както го правят по улиците и магазините. Когато се събудят чувствата от красотата, хората ще станат много по-добри, по-усмихнати, по-полезни на себе си и на тези, които ги заобикалят. Това каза в интервю художникът Георги Лечев, който открива във варненската галерия „Ларго“ изложба „Пътят“

| 27 Ноември 2024, 16:43 ч.
Георги Лечев: Искам да върна хората към красотата
Георги Лечев: Искам да върна хората към красотата
Снимка © БТА

Искам да върна хората към красотата, да я чувстват отново. Да не се движат шаблонно през природата, както го правят по улиците и магазините. Когато се събудят чувствата от красотата, хората ще станат много по-добри, по-усмихнати, по-полезни на себе си и на тези, които ги заобикалят.

Канадският рапър Дрейк предприе съдебни действия срещу „Юнивърсал мюзик груп“ и „Спотифай“, предаде Асошиейтед прес.

Според певеца тези музикални компании са заговорничили, за да повишат популярността на песента Not Like Us на Кендрик Ламар, в която Дрейк бе нападнат в разгара на враждата между двете хип-хоп звезди.

В съда в Ню Йорк компанията на рапъра Frozen Moments LLC подаде искане за защита и разкриване на информация, която може да бъде доказателство в потенциално съдебно дело срещу стрийминг гиганта „Спотифай“ и „Юнивърсал мюзик груп“.

В обвиненията се казва, че фирмата е започнала кампания за манипулиране и насищане на стрийминг услугите и ефира със сингъла Not Like Us, за да направи песента популярна, включително чрез използване на ботове и споразумения за заплащане. Освен това в съдебния иск се отбелязва,

Формацията C`est La Vie Live Band & Show ще участва в концерта на Дино Мерлин и Желко Йоксимович на 3 декември в зала „Арена 8888 София“, съобщават организаторите.

По думите им артистите в групата подготвят шоу програма, включваща музика, визуални ефекти, специално изградена сцена и изключителни сценични изпълнения.

„C`est La Vie Live Band & Show е известен със своята уникална енергия и зрелищни изпълнения, достойни за най-добрите световни сцени“, допълват организаторите.

Дино Мерлин и Желко Йоксимович за първи път ще излязат на една сцена в концерта на 3 декември.

Общо пет часа се очаква да продължи спектакълът, в чийто сетлист са включени песни като „ Jorgovani“, „Kako da ti kaem", „Deset mlaa“, „Hotel Nacional”, „Supermen”, „Lane moje" и др.

Певицата Тейлър Суифт закри европейската част от турнето си Eras с изненадващата поява на гост-изпълнител - британската певица Флорънс Уелч в Лондон, предаде ДПА. 

Суифт изнесе последния от петте си концерта в столицата на Великобритания, след като през юни представи три други на стадион „Уембли“.

Турнето за милиарди долари радва феновете на певицата с хитове от албумите 1989, Red, Midnights и последната й музикална продукция The Tortured Poets Department, която оглавява класациите.

В нея е и песента, която Суифт написа с британската група  „Флорънс + Дъ Мъшийн“ (Florence + The Machine), озаглавена Florida!!!. Флорънс Уелч изненада феновете на Суифт, като се качи на сцената, за да изпълни песента, придружена от впечатляващо светлинно шоу.

Сигурността пред „Уембли“ беше засилена по време на последни

За втора поредна година в Художествена галерия "Илия Бешков" в Плевен е подредена изложбата "Млади плевенски художници". В нея са представени 14 автори с 28 творби, каза кураторът на експозицията Емил Иванов, който е и един от участниците в нея. 

Показани са живописни картини, рисунка, графика, керамика, творби от пластена вълна.

Възрастта на авторите е от 18 до 35 години.

Един от младите участници е завършил тази година Националното училище по изкуствата "Панайот Пипков" в Плевен. За мен това е изключително важно, защото така се създава връзката между току-що завършилите своето образование млади художници и най-голямата плевенска галерия, каза Емил Иванов.

Той отбеляза, че в настоящото издание участват по-малко автори, спрямо миналата година. Това според него се дължи на факта, че трудно се свиква, че такава изложба ще се организира всяка година и

Премиера на спектакъла „Историята на Вълковото семейство, или преселници“ по романа на Константин Петканов – „Преселници", ще се състои на 23 октомври в читалище „Славянска беседа 1880", в София, съобщават организаторите от дружество „Родолюбец".

Събитието отбелязва 25-годишнина на Деня на бесарабските българи (29 октомври).

Спектакълът е създаден от екип професионални творци и любители от България, Канада, Таврия и Бесарабия, които се обединиха с цел да възкресят на сцена тези паметни събития, разказват от екипа.

„Преселници" е роман на Константин Петканов, издаден за първи път през 1936 година. Разказва за драматичните събития, когато хиляди българи от Странджа, Сливен, Ямбол и околните села напускат

Това каза в интервю художникът Георги Лечев, който открива във варненската галерия „Ларго“ изложба „Пътят“.

С нея той отбелязва 75-годишнината си. На събитието ще бъде представен премиерно двуезичен каталог на автора, издаден от галерията с подкрепа от Фонд „Култура“ на Община Варна.

В изложбата са показани различните периоди от творчеството на Лечев. В едната зала са експонирани творби от абстрактния и синия период, както и най-новите му картини, които са апотеоз на живота, каза галеристката Нели Вълчева.

В другото пространство могат да се видят графики от времето на „Вулкан“.

В тях Лечев е реалистичен в стила си на работа, а понякога провокативен в избора на теми, добави тя и обърна внимание на графиката „Династия“, която според нея дава шокиращ и ужасяващ събирателен образ на функционерите на „зрелия“ социализъм, както и „Резерват“, където се вижда малкият човек от същото време, готов за хляба си да се постави зад бодливата телена ограда и да покрие очите си за реалността.

Американската актриса Джулия Робъртс ще бъде удостоена с почетен "Сезар" на 50-ото издание на най-престижните филмови награди във Франция, предаде АФП, като цитира организаторите.

Церемонията ще се състои на 28 февруари 2025 г.

Джулия Робъртс влезе в светлината на прожекторите на 23-годишна възраст с филма "Хубава жена", в който си партнира с Ричард Гиър (1990 г.). Тя спечели награда "Оскар" за ролята си в "Ерин Брокович" през 2001 г. На 56 години Робъртс остава едно от най-известните и очарователни лица в американското кино, а освен това е известна с хуманитарните си и екологични ангажименти, отбелязва АФП.

С почетния "Сезар", който се присъжда за цялостно творчество, тази година бяха удостоени френската режисьорка и актриса Аниес Жауи и британският режисьор Кристофър Нолан.

50-ата церемония за връчването на наградите "Сезар", която се излъчва по

Българскатата национална филмотека (БНФ) се присъединява за четвърта поредна година към ,,Сезон на класическия филм“ – инициатива на Асоциацията на европейските синематеки (A Season of Classic Films, Association des Cinémathèques Européennes).

Тя обединява 22 институции от цяла Европа, отдадени на идеята за опазване на аудиовизуалното културно наследство, уточняват от БНФ. 

В рамките на проекта тази година, БНФ ще представи пред публика дигиталната реставрация на игралния филм „Слънцето и сянката“ (1962, реж. Рангел Вълчанов).

Във филма участват Анна Пруцнал, Георги Наумов, Богумил Кобеля, Густав Холоубек и Рангел Вълчанов. Сценарист е Валери Петров, оператор – Димо Коларов, а композитор – Симеон Пиронков. 

Момче и момич

Пънк групата She Past Away ще има нов концерт у нас – на 28 март, в Sofia Live Club, съобщават организаторите.

През септември музикантите издадоха нов сингъл и видео – Inziva, и подсказаха за предстоящ албум. Видеото е в естетиката на експресионизма на немите филми от 20-те години на миналия век. Заглавието Inziva в превод от турски означава усамотение/уединение.

 Дискографията на She Past Away включва три албума, сесията на живо Part Time Punks и изданието X с ремикси на техни песни от други артисти.

Дуото Волкан Джанер (вокал, китара) и Идрис Акбулут (клавири и ефекти), е базирано в Атина и Барселона, издавани са от Fabrika Records в Европа и Metropolis Records – в САЩ. „She Past Away е представител на но

Първата си изложба в България ще открие в Хасково родената в Симеоновград художничка Тихомира Толева - Тия, която от години живее и работи в Исландия, съобщиха от пресслужбата на общинската администрация. 

Картините й, предимно пейзажи, в които има вградена вулканична маса, са обединени под заглавието "Исландия - над и отвъд". За стила, в който работи, авторката споделя, че е смесен – реализъм с абстракция. 

В изложбата, която ще бъде открита на трети октомври в хасковската галерия „Форум“, ще бъдат представени и произведения, в които има вложена  вулканична маса от наскоро изригналия вулкан "Рейкянес", съобщи директорът на  от изложбената зала Татяна Форева.

Британската полиция обяви, че нищо не подсказва планираното нападение срещу концерт на американската певица Тейлър Суифт във Виена да повлияе на нейните изяви на стадион "Уембли" в Лондон идната седмица, предаде Ройтерс.

Трите концерта на световната поп звезда в австрийската столица тази седмица, на които се очакваха общо 195 000 зрители, бяха отменени, след като се разбра за заплахата.

"Нищо не подсказва, че предметът на разследване на австрийските власти ще даде отражение върху предстоящите събития тук, в Лондон", заяви говорител на лондонската полиция, цитиран от Ройтерс.

Вълчева припомни, че в годините на „Вулкан“ графиките на Лечев са били сваляни от изложби.

Моите периоди са на теми, свързани с живота и съществуването ни на тази планета в аспекта на човешките отношения или връзките с природата, каза Георги Лечев. „Когато се запаля емоционално по някоя тема, аз доста дълго я преживявам, докато не стане реалност. Когато „узрее“, започвам да импровизирам по нея картини. Щом една тема се изчерпи емоционално, обикновено вече се е появила друга, свързана със средата, от която сме заобиколени. Тогава сменям посоката. Затова имам най-различни периоди със социална, реалистична, абстрактна, природна същност на нещата“, обясни той. По думите му никога в живота си не е рисувал на принципа на фотографията, винаги интерпретира нещо, което е преживял, на платното с маслени бои или в графиката върху метална плоча. 

Емоцията за него е била водеща и при създаването на „Вулкан“. Смята, че художникът е индивидуалност, която не зависи от организация на среда и колектив, както е при театъра или архитектурата. „Събрахме се случайно в тази изоставена фабрика и си направихме ателиета. Това не бе умишлено създадена група, не бе свързано тематично като съзнание, а бе чиста емоция и се получи съжителство и приятелство, което беше много прекрасно. Съжаляваме, че се разделихме, но „Вулкан“ си остана във времето. Там бяхме един център за изкуство и много от хората, които идваха във Варна от Европа, Америка, Япония, бяха много впечатлени, че съществуваме като такава група, както са били импресионистите например. Все пак обаче всеки от нас се занимаваше със свои теми и бяхме много различни в интерпретацията на нещата“, посочи Лечев. 

Той си спомня, че през своя т.нар. „яростен“ период от края на 70-те и началото на 80-те години на ХХ век, той самият не е бил гневен, а по-скоро е усещал, че около него има много яростни хора, които се занимават с излишни, нечовешки неща. Каза, че ги е пресъздал, за да може те да усетят, че има неща, които не са типични за тяхната натура и съществуване. 

Лечев смята, че реализацията му като художник след 1989 г. не е била различна, защото винаги е имало теми, които са му въздействали. Скоро след промените се появяват интерпретациите му върху джаза. Прави графики, свързани с музиката, защото в ателието си слуша джаз. Самият той често свири с устна хармоника и импровизира по изложби. Участва в различни варненски музикални групи. 

Каза, че в работата си редува живописта и графиката. Причината е, че всяка техника за него е свързана с пълна отдаденост. „Аз съм един от малкото художници у нас, които се занимават цял живот с най-сериозната класическа графична техника на метал, а тя изисква много време и това би се отразило на другото. Затова ги разделям. Може един ден пак да се върна към графиката, но сега съм на живопис“, обясни той. 

Темата, която го вълнува в последно време, е свързана със силното емоционално възприемане на природата. „Искам хората да не се движат шаблонно през природата, както го правят по улиците и магазините. Искам да ги върна към красотата, да я чувстват. Да събудя тези сетива, с които се раждаме, а после някаква голяма любов ги притъпява. Когато се събудят чувствата от тази красота, хората ще станат много по-добри, по-усмихнати, по-полезни на себе си и на тези, които ги заобикалят“, смята художникът. 

За него възрастта няма значение, тя е някакви години, които се определят, но човек се ражда млад или стар и така си заминава. Той самият се чувства толкова млад и улисан в заниманията си, в природата. „Важното е човек да може да събира в себе си достатъчно чувства, любов, красота и най-вече светлина, за да може да ги отдава постоянно“, каза той. 

Георги Лечев е роден на 30 октомври 1949 г. във Варна. През 1975 г. завършва графика във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. Заедно със Стоимен Стоилов, Ванко Урумов, Петьо Маринов и Милко Божков превръщат старата фабрика „Вулкан“ в художнически ателиета. Работи в областта на графиката и живописта.

Има над сто самостоятелни изложби в България, Германия, Франция, Швейцария, Холандия, Швеция, Чехия, Португалия, САЩ, Япония, Австралия, Русия, Бразилия, Куба, Чили. Член е на международни журита в специализирани изложби за графика, пожизнен член на Американския биографичен институт в Колорадо, САЩ и на Международния биографичен център в Кеймбридж, Великобритания.

Носител е на награди от Международното биенале на графиката във Варна през 1981, 1983, 1987 г., на Награда „Варна“ (1982), Националната награда за графика на името на Веселин Стайков (1982), Първа награда на Шестата национална изложба в България (1982), Награда от Intergrafik в Берлин (1985), Почетно отличие от Биеналето на графиката във Фридрихщат, Норвегия (1989), Награда от Арт диалог в Париж (1989), Голямата награда на Международното биенале на графиката във Варна (1991), Медал от Международното триенале на графиката в Кайро (1995), Орден „Св. св. Кирил и Методий“ - първа степен, за особени заслуги в сферата на културата и изкуството (2009).

Обявен е за Почетен гражданин на Варна през 2021 г. Негови творби присъстват в колекциите на Националната галерия, Софийска градска художествена галерия и градските галерии във Варна и в Добрич, Националната библиотека в Париж, Художествената галерия в Еслинген, Германия, Музея на изкуството в Прага, Конгресната библиотека във Вашингтон, Фондация „Арт диалог“ в Париж, Музей „Албертина“ във Виена, Националната колекция за изящни изкуства в Париж, Художествената галерия в Бърно.  Живее и работи във Варна.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Танцовият пърформанс "Никога повече понеделник" ще бъде представен днес в "Топлоцентрала"
Танцовият пърформанс "Никога повече понеделник" ще бъде представен премиерно днес, 28 ноември, в "Топлоцентрала", съобщават от регионалния център за съвременни изкуства. Автор на ...
Страсбург - столицата на Коледа
Сградите по улиците са окичени с плюшени мечки, гирлянди, дървени шейни. Витрините блестят. Из въздуха се носи аромат на канела. Не случайно наричат Страсбург столицата на Коледа. ...
Ирландия е новата кралица на поп културата
Писателката Сали Руни, актьорът Пол Мескал, пост пънк групата „Фонтейнс Ди Си“ са ирландците, благодарение на които тяхната страна изпъква със своята култура, а през по ...
Славил Димитров: Един от важните моменти за развитието на симфоничния оркестър в Шумен е неговото одържавяване през 1954 година
Един от важните моменти за развитието на симфоничния оркестър в Шумен е неговото одържавяване през 1954 година, каза Славил Димитров - диригент и директор на Симфониета - Шумен. Т ...
Юрий Ковачев показва „Трансформации на красотата“ в 51 картини
Изложба на художника Юрий Ковачев, озаглавена „Трансформации на красотата“, ще бъде представена в столичната галерия „Милениум“. Експозицията ще бъде откри ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Танцовият пърформанс "Никога повече понеделник" ще бъде представен днес в "Топлоцентрала"
Танцовият пърформанс "Никога повече понеделник" ще бъде представен премиерно днес, 28 ноември, в "Топлоцентрала", съобщават от регионалния център за съвременни изкуства. Автор на ...
Страсбург - столицата на Коледа
Сградите по улиците са окичени с плюшени мечки, гирлянди, дървени шейни. Витрините блестят. Из въздуха се носи аромат на канела. Не случайно наричат Страсбург столицата на Коледа. ...
Ирландия е новата кралица на поп културата
Писателката Сали Руни, актьорът Пол Мескал, пост пънк групата „Фонтейнс Ди Си“ са ирландците, благодарение на които тяхната страна изпъква със своята култура, а през по ...
Живко Петров с особено вълнение представя своя нов албум, който е и част от филма „Плът“
Живко Петров трио с особено вълнение представя своя нов албум, който е и част от филма „Плът“, във Велико Търново. След появилия се в разгара на пандемията проект Chan ...
Славил Димитров: Един от важните моменти за развитието на симфоничния оркестър в Шумен е неговото одържавяване през 1954 година
Един от важните моменти за развитието на симфоничния оркестър в Шумен е неговото одържавяване през 1954 година, каза Славил Димитров - диригент и директор на Симфониета - Шумен. Т ...
Тикер в 12:00 ч.
Танцовият пърформанс "Никога повече понеделник" ще бъде представен премиерно дне ...
Начало Тонът на времето
1263
Тонът на времето

Георги Лечев: Искам да върна хората към красотата

Искам да върна хората към красотата, да я чувстват отново.Да не се движат шаблонно през природата, както го правят по улиците и магазините.

| 27 Ноември 2024, 16:43 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Георги Лечев: Искам да върна хората към красотата
Георги Лечев: Искам да върна хората към красотата
Снимка © БТА

Искам да върна хората към красотата, да я чувстват отново. Да не се движат шаблонно през природата, както го правят по улиците и магазините. Когато се събудят чувствата от красотата, хората ще станат много по-добри, по-усмихнати, по-полезни на себе си и на тези, които ги заобикалят.

Това каза в интервю художникът Георги Лечев, който открива във варненската галерия „Ларго“ изложба „Пътят“.

Канадският рапър Дрейк предприе съдебни действия срещу „Юнивърсал мюзик груп“ и „Спотифай“, предаде Асошиейтед прес.

Според певеца тези музикални компании са заговорничили, за да повишат популярността на песента Not Like Us на Кендрик Ламар, в която Дрейк бе нападнат в разгара на враждата между двете хип-хоп звезди.

В съда в Ню Йорк компанията на рапъра Frozen Moments LLC подаде искане за защита и разкриване на информация, която може да бъде доказателство в потенциално съдебно дело срещу стрийминг гиганта „Спотифай“ и „Юнивърсал мюзик груп“.

В обвиненията се казва, че фирмата е започнала кампания за манипулиране и насищане на стрийминг услугите и ефира със сингъла Not Like Us, за да направи песента популярна, включително чрез използване на ботове и споразумения за заплащане. Освен това в съдебния иск се отбелязва,

Формацията C`est La Vie Live Band & Show ще участва в концерта на Дино Мерлин и Желко Йоксимович на 3 декември в зала „Арена 8888 София“, съобщават организаторите.

По думите им артистите в групата подготвят шоу програма, включваща музика, визуални ефекти, специално изградена сцена и изключителни сценични изпълнения.

„C`est La Vie Live Band & Show е известен със своята уникална енергия и зрелищни изпълнения, достойни за най-добрите световни сцени“, допълват организаторите.

Дино Мерлин и Желко Йоксимович за първи път ще излязат на една сцена в концерта на 3 декември.

Общо пет часа се очаква да продължи спектакълът, в чийто сетлист са включени песни като „ Jorgovani“, „Kako da ti kaem", „Deset mlaa“, „Hotel Nacional”, „Supermen”, „Lane moje" и др.

Певицата Тейлър Суифт закри европейската част от турнето си Eras с изненадващата поява на гост-изпълнител - британската певица Флорънс Уелч в Лондон, предаде ДПА. 

Суифт изнесе последния от петте си концерта в столицата на Великобритания, след като през юни представи три други на стадион „Уембли“.

Турнето за милиарди долари радва феновете на певицата с хитове от албумите 1989, Red, Midnights и последната й музикална продукция The Tortured Poets Department, която оглавява класациите.

В нея е и песента, която Суифт написа с британската група  „Флорънс + Дъ Мъшийн“ (Florence + The Machine), озаглавена Florida!!!. Флорънс Уелч изненада феновете на Суифт, като се качи на сцената, за да изпълни песента, придружена от впечатляващо светлинно шоу.

Сигурността пред „Уембли“ беше засилена по време на последни

За втора поредна година в Художествена галерия "Илия Бешков" в Плевен е подредена изложбата "Млади плевенски художници". В нея са представени 14 автори с 28 творби, каза кураторът на експозицията Емил Иванов, който е и един от участниците в нея. 

Показани са живописни картини, рисунка, графика, керамика, творби от пластена вълна.

Възрастта на авторите е от 18 до 35 години.

Един от младите участници е завършил тази година Националното училище по изкуствата "Панайот Пипков" в Плевен. За мен това е изключително важно, защото така се създава връзката между току-що завършилите своето образование млади художници и най-голямата плевенска галерия, каза Емил Иванов.

Той отбеляза, че в настоящото издание участват по-малко автори, спрямо миналата година. Това според него се дължи на факта, че трудно се свиква, че такава изложба ще се организира всяка година и

Премиера на спектакъла „Историята на Вълковото семейство, или преселници“ по романа на Константин Петканов – „Преселници", ще се състои на 23 октомври в читалище „Славянска беседа 1880", в София, съобщават организаторите от дружество „Родолюбец".

Събитието отбелязва 25-годишнина на Деня на бесарабските българи (29 октомври).

Спектакълът е създаден от екип професионални творци и любители от България, Канада, Таврия и Бесарабия, които се обединиха с цел да възкресят на сцена тези паметни събития, разказват от екипа.

„Преселници" е роман на Константин Петканов, издаден за първи път през 1936 година. Разказва за драматичните събития, когато хиляди българи от Странджа, Сливен, Ямбол и околните села напускат

С нея той отбелязва 75-годишнината си. На събитието ще бъде представен премиерно двуезичен каталог на автора, издаден от галерията с подкрепа от Фонд „Култура“ на Община Варна.

В изложбата са показани различните периоди от творчеството на Лечев. В едната зала са експонирани творби от абстрактния и синия период, както и най-новите му картини, които са апотеоз на живота, каза галеристката Нели Вълчева.

Американската актриса Джулия Робъртс ще бъде удостоена с почетен "Сезар" на 50-ото издание на най-престижните филмови награди във Франция, предаде АФП, като цитира организаторите.

Церемонията ще се състои на 28 февруари 2025 г.

Джулия Робъртс влезе в светлината на прожекторите на 23-годишна възраст с филма "Хубава жена", в който си партнира с Ричард Гиър (1990 г.). Тя спечели награда "Оскар" за ролята си в "Ерин Брокович" през 2001 г. На 56 години Робъртс остава едно от най-известните и очарователни лица в американското кино, а освен това е известна с хуманитарните си и екологични ангажименти, отбелязва АФП.

С почетния "Сезар", който се присъжда за цялостно творчество, тази година бяха удостоени френската режисьорка и актриса Аниес Жауи и британският режисьор Кристофър Нолан.

50-ата церемония за връчването на наградите "Сезар", която се излъчва по

Българскатата национална филмотека (БНФ) се присъединява за четвърта поредна година към ,,Сезон на класическия филм“ – инициатива на Асоциацията на европейските синематеки (A Season of Classic Films, Association des Cinémathèques Européennes).

Тя обединява 22 институции от цяла Европа, отдадени на идеята за опазване на аудиовизуалното културно наследство, уточняват от БНФ. 

В рамките на проекта тази година, БНФ ще представи пред публика дигиталната реставрация на игралния филм „Слънцето и сянката“ (1962, реж. Рангел Вълчанов).

Във филма участват Анна Пруцнал, Георги Наумов, Богумил Кобеля, Густав Холоубек и Рангел Вълчанов. Сценарист е Валери Петров, оператор – Димо Коларов, а композитор – Симеон Пиронков. 

Момче и момич

Пънк групата She Past Away ще има нов концерт у нас – на 28 март, в Sofia Live Club, съобщават организаторите.

През септември музикантите издадоха нов сингъл и видео – Inziva, и подсказаха за предстоящ албум. Видеото е в естетиката на експресионизма на немите филми от 20-те години на миналия век. Заглавието Inziva в превод от турски означава усамотение/уединение.

 Дискографията на She Past Away включва три албума, сесията на живо Part Time Punks и изданието X с ремикси на техни песни от други артисти.

Дуото Волкан Джанер (вокал, китара) и Идрис Акбулут (клавири и ефекти), е базирано в Атина и Барселона, издавани са от Fabrika Records в Европа и Metropolis Records – в САЩ. „She Past Away е представител на но

Първата си изложба в България ще открие в Хасково родената в Симеоновград художничка Тихомира Толева - Тия, която от години живее и работи в Исландия, съобщиха от пресслужбата на общинската администрация. 

Картините й, предимно пейзажи, в които има вградена вулканична маса, са обединени под заглавието "Исландия - над и отвъд". За стила, в който работи, авторката споделя, че е смесен – реализъм с абстракция. 

В изложбата, която ще бъде открита на трети октомври в хасковската галерия „Форум“, ще бъдат представени и произведения, в които има вложена  вулканична маса от наскоро изригналия вулкан "Рейкянес", съобщи директорът на  от изложбената зала Татяна Форева.

Британската полиция обяви, че нищо не подсказва планираното нападение срещу концерт на американската певица Тейлър Суифт във Виена да повлияе на нейните изяви на стадион "Уембли" в Лондон идната седмица, предаде Ройтерс.

Трите концерта на световната поп звезда в австрийската столица тази седмица, на които се очакваха общо 195 000 зрители, бяха отменени, след като се разбра за заплахата.

"Нищо не подсказва, че предметът на разследване на австрийските власти ще даде отражение върху предстоящите събития тук, в Лондон", заяви говорител на лондонската полиция, цитиран от Ройтерс.

В другото пространство могат да се видят графики от времето на „Вулкан“.

В тях Лечев е реалистичен в стила си на работа, а понякога провокативен в избора на теми, добави тя и обърна внимание на графиката „Династия“, която според нея дава шокиращ и ужасяващ събирателен образ на функционерите на „зрелия“ социализъм, както и „Резерват“, където се вижда малкият човек от същото време, готов за хляба си да се постави зад бодливата телена ограда и да покрие очите си за реалността.

Вълчева припомни, че в годините на „Вулкан“ графиките на Лечев са били сваляни от изложби.

Моите периоди са на теми, свързани с живота и съществуването ни на тази планета в аспекта на човешките отношения или връзките с природата, каза Георги Лечев. „Когато се запаля емоционално по някоя тема, аз доста дълго я преживявам, докато не стане реалност. Когато „узрее“, започвам да импровизирам по нея картини. Щом една тема се изчерпи емоционално, обикновено вече се е появила друга, свързана със средата, от която сме заобиколени. Тогава сменям посоката. Затова имам най-различни периоди със социална, реалистична, абстрактна, природна същност на нещата“, обясни той. По думите му никога в живота си не е рисувал на принципа на фотографията, винаги интерпретира нещо, което е преживял, на платното с маслени бои или в графиката върху метална плоча. 

Емоцията за него е била водеща и при създаването на „Вулкан“. Смята, че художникът е индивидуалност, която не зависи от организация на среда и колектив, както е при театъра или архитектурата. „Събрахме се случайно в тази изоставена фабрика и си направихме ателиета. Това не бе умишлено създадена група, не бе свързано тематично като съзнание, а бе чиста емоция и се получи съжителство и приятелство, което беше много прекрасно. Съжаляваме, че се разделихме, но „Вулкан“ си остана във времето. Там бяхме един център за изкуство и много от хората, които идваха във Варна от Европа, Америка, Япония, бяха много впечатлени, че съществуваме като такава група, както са били импресионистите например. Все пак обаче всеки от нас се занимаваше със свои теми и бяхме много различни в интерпретацията на нещата“, посочи Лечев. 

Той си спомня, че през своя т.нар. „яростен“ период от края на 70-те и началото на 80-те години на ХХ век, той самият не е бил гневен, а по-скоро е усещал, че около него има много яростни хора, които се занимават с излишни, нечовешки неща. Каза, че ги е пресъздал, за да може те да усетят, че има неща, които не са типични за тяхната натура и съществуване. 

Лечев смята, че реализацията му като художник след 1989 г. не е била различна, защото винаги е имало теми, които са му въздействали. Скоро след промените се появяват интерпретациите му върху джаза. Прави графики, свързани с музиката, защото в ателието си слуша джаз. Самият той често свири с устна хармоника и импровизира по изложби. Участва в различни варненски музикални групи. 

Каза, че в работата си редува живописта и графиката. Причината е, че всяка техника за него е свързана с пълна отдаденост. „Аз съм един от малкото художници у нас, които се занимават цял живот с най-сериозната класическа графична техника на метал, а тя изисква много време и това би се отразило на другото. Затова ги разделям. Може един ден пак да се върна към графиката, но сега съм на живопис“, обясни той. 

Темата, която го вълнува в последно време, е свързана със силното емоционално възприемане на природата. „Искам хората да не се движат шаблонно през природата, както го правят по улиците и магазините. Искам да ги върна към красотата, да я чувстват. Да събудя тези сетива, с които се раждаме, а после някаква голяма любов ги притъпява. Когато се събудят чувствата от тази красота, хората ще станат много по-добри, по-усмихнати, по-полезни на себе си и на тези, които ги заобикалят“, смята художникът. 

За него възрастта няма значение, тя е някакви години, които се определят, но човек се ражда млад или стар и така си заминава. Той самият се чувства толкова млад и улисан в заниманията си, в природата. „Важното е човек да може да събира в себе си достатъчно чувства, любов, красота и най-вече светлина, за да може да ги отдава постоянно“, каза той. 

Георги Лечев е роден на 30 октомври 1949 г. във Варна. През 1975 г. завършва графика във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. Заедно със Стоимен Стоилов, Ванко Урумов, Петьо Маринов и Милко Божков превръщат старата фабрика „Вулкан“ в художнически ателиета. Работи в областта на графиката и живописта.

Има над сто самостоятелни изложби в България, Германия, Франция, Швейцария, Холандия, Швеция, Чехия, Португалия, САЩ, Япония, Австралия, Русия, Бразилия, Куба, Чили. Член е на международни журита в специализирани изложби за графика, пожизнен член на Американския биографичен институт в Колорадо, САЩ и на Международния биографичен център в Кеймбридж, Великобритания.

Носител е на награди от Международното биенале на графиката във Варна през 1981, 1983, 1987 г., на Награда „Варна“ (1982), Националната награда за графика на името на Веселин Стайков (1982), Първа награда на Шестата национална изложба в България (1982), Награда от Intergrafik в Берлин (1985), Почетно отличие от Биеналето на графиката във Фридрихщат, Норвегия (1989), Награда от Арт диалог в Париж (1989), Голямата награда на Международното биенале на графиката във Варна (1991), Медал от Международното триенале на графиката в Кайро (1995), Орден „Св. св. Кирил и Методий“ - първа степен, за особени заслуги в сферата на културата и изкуството (2009).

Обявен е за Почетен гражданин на Варна през 2021 г. Негови творби присъстват в колекциите на Националната галерия, Софийска градска художествена галерия и градските галерии във Варна и в Добрич, Националната библиотека в Париж, Художествената галерия в Еслинген, Германия, Музея на изкуството в Прага, Конгресната библиотека във Вашингтон, Фондация „Арт диалог“ в Париж, Музей „Албертина“ във Виена, Националната колекция за изящни изкуства в Париж, Художествената галерия в Бърно.  Живее и работи във Варна.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Танцовият пърформанс "Никога повече понеделник" ще бъде представен днес в "Топлоцентрала"
Страсбург - столицата на Коледа
Ирландия е новата кралица на поп културата
Славил Димитров: Един от важните моменти за развитието на симфоничния оркестър в Шумен е неговото одържавяване през 1954 година
Юрий Ковачев показва „Трансформации на красотата“ в 51 картини
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
Танцовият пърформанс "Никога повече понеделник" ще бъде представен днес в "Топлоцентрала"
Тонът на времето
Страсбург - столицата на Коледа
Тонът на времето
Ирландия е новата кралица на поп културата
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.