Традиционните музикални празници „Петко Стайнов“ в Казанлък ще започнат на 29 ноември и ще продължат до 1 декември, съобщават от местната администрация на официалния си интернет сайт. Ежегодно празниците се организират от Община Казанлък и Фондация "Петко Груев Стайнов".
Акцент в тазгодишната програма е провеждането на VII Национален хоров фестивал, който ще се състои в залата на Исторически музей "Искра" и Художествената галерия. Той ще запознае публиката с изпълненията на шест хорови състава от различни градове в страната, а в края на концерта ще бъдат обявени и наградените от участващите състави. Наградите ще присъди жури с председател проф. Д-р Теодора Павлович.
В присъствието на представители на академичната общност и на дипломатическия корпус у нас тази вечер в Залата за временни експозиции на Националния археологически институт с музей към Българската академия на науките (НАИМ – БАН) беше открита изложбата „Хроники от стомана. Хладно оръжие от Българското средновековие“.
Тя представя културата на войната по българските земи през Средновековието чрез най-емблематичните оръжия на епохата - мечове, саби и бойни ножове, общо около 120 уникални експоната.
Сред официалните гости на тържественото откриване на експозицията бяха министърът на културата Найден Тодоров, председателят на БАН чл.-кор. Евелина Славчева, зам.-министърът на транспорта Павлин Петров, директорът на Националния исторически музей (НИМ) доц. д-р Бони Петрунова, които поднесоха официални приветствия към екипа, реализирал изложбата. Песнопения и
Виенският музей „Леополд“ посвещава цялостна ретроспектива на многостранното творчество на Рудолф Вакер (1893-1939) - един от най-значимите австрийски представители на новата предметност в Европа.
С близо 250 експоната експозицията „Рудолф Вакер. Магията и бездните на реалността“ проследява развитието на художника от Форарлберг, осветлява тематичните акценти в неговото творчество и демонстрира художествената стойност и техническото съвършенство на работите му като цяло. Интересите на Вакер са съсредоточени върху непосредственото му обкръжение, „магията на ежедневието“, кондензирана в неговите натюрморти, австрийски пейзажи, актови изображения на женско тяло и автопортрети.
Животът и творчеството на Вакер са неразривно преплетени със социално-политическите събития от 10-те до 30-те години на ХХ век. През 1914 г. Първата световна война
Министерският съвет прие на днешното си заседание решение за даване на съгласие за извършване на допълнителни разходи за 2024 г. от държавните културни институти в областта на културното и аудио-визуалното наследство и на държавните институтите в областта на сценичните изкуства и училищата по изкуствата и културата. Това съобщиха от пресслужбата на служебния кабинет.
С решението се дава съгласие министърът на културата да включи в бюджетите на държавните културни институти, осъществяващи дейност в областта на културното и аудиовизуалното наследство, държавните културни институти, осъществяващи дейност в областта на сценичните изкуства и училищата по изкуствата и по културата, допълнителни разходи в размер на 6 083 550 лева.
До 2 651 500 лв. се отпускат за държавните културни институти, осъществяващи дейност в областта на културното и аудио-визуалното наследство.
Всеки предмет в изложбата в музея „Гети“ в Лос Анджелис е ценен - ако не със скъпоценния си материал или естетическите си качества, то с историческата информация, която носи. Това каза кураторът на експозицията доц. Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей - БАН (НАИМ-БАН).
Както информирахме, четиринадесет музея от България с общо над 150 предмета ще участват в изложбата „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в музея „Гети“. Българските предмети представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата. Експозицията ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 г.
Доц. Дамянов отбеляза, че „Древна Тракия и античният свят“ е част от цикъл изложби, организирани от музея „Гети“, озаглавен „Античният свят в контекст“. Той представя
Изложба живопис на смолянската художничка Росица Палийска бе открита тази вечер в зала "Петър Стайков" в Клуба на дейците на културата в Смолян.
Изложбата на Росица Палийска е своеобразна илюстрация на метафорите на поети и писатели, че Родопите са магична планина, каза при откриването актрисата Миряна Найденова.
Пейзажите и творбите на Палийска са изригване на цветове, на красота и светлина, каза още актрисата.
В изложбата са събрани платна на художничката, създадени в 10-годишен период, а част от картините не са показвани досега.
Авторката на творбите каза, че картините разкриват Родопите в цялата им необятна палитра, от дълбоко синьо до облачно пурпурно. Родопите са моето вдъхновение, каза Палийска. Тя е завършила Художествената академия със специалност „Стенопис“.
Нейни стенописи могат да се видят в обществени сгради
В Литературно-художествения музей „Чудомир“ ще бъдат прожектирани филми за композитора Петко Стайнов и за видни личности, свързани с културната история на Казанлък. Предвижда се и беседа по темата с жителите и гостите на града.
Сред събитията е и неделното матине „Концерт на тъмно“, изпълнен от ученици на Националното училище за музикално и сценично изкуство „Проф. Панчо Владигеров“ в Бургас, който ще бъде на 1 декември в Историческия музей.
В Деня на независимостта в Бяла Слатина се провежда второто издание на Национален фолклорен фестивал „На север от Балкана“, информират организаторите на проявата - община Бяла Слатина и местна компания.
Мероприятието стартира с концерт на Академичен фолклорен ансамбъл при Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство (АМТИИ) „Проф. Асен Диамандиев“, Пловдив, и ще бъде закрито с изпълненията на Валя Балканска и Петър Янев.
В конкурсната програма участват непрофесионални състави от Плевен, Търговище, Ихтиман, Вършец, Брусарци, Алтимир, Търнава, Бяла Слатина и други населени места, допълват организаторите.
Танцьорите се представят в три раздела – автентичен и обработен танцов фолклор и надиграване на „Абдай” (северняшка фолклорна област, 9/8 тактов размер). Предвидени са и парични награди за участниците. В
Графити фестивал на тема "Пристанище на 60 корабни статуи" ще се състои в Русе от 15-и до 19-и октомври тази година. Това съобщиха организаторите от сдружение "Екоарт" в града.
Във фестивала ще се включат осем визуални артисти, които ще създадат съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища.
В Доходното здание в последния ден от фестивала ще бъде открита и изложба с резултатите от творческия процес.
"Графитите са символ на най-ярката демократична и публична форма на младежко изкуство. Темата "Пристанище на 60 корабни статуи" отправя към наследството на Римската империя и нейната граница - Дунавския Лимес. Името на Русе от тази епоха е Сексагинта Приста и се разчита като "Пристанище за 60 кораба", обясняват още организаторите.
Проектът на сдружение "Екоарт" се финансира по програма "Култура" на Община Русе.
Фестивалът на изкуствата „Аз съм София“ ще се състои от 17 до 23 септември пред Националния дворец на културата (НДК). Събитието е част от програмата „София празнува 17 септември“, посветена на Деня на София, съобщават организаторите.
По думите им фестивалът ще предложи разнообразие от дейности, които да превърнат пространството пред НДК в открита сцена за привличане на хора от всички възрасти и интереси.
Сред инициативите тази година са музикални изпълнения на открито, танцови пърформанси, мурал арт и графити, брейк денс битки, бийтбокс, ролери, арт ателие, представяне на книги, кинопрожекции пред НДК и в кино „Кабана“, „купон-битка“ на „Акага“ и Стефан Вълдобрев и „Обичайните заподозрени“, образователни събития за деца.
/ВТ
Groundhog Day е вторият самостоятелен сингъл на Юлиан Костов. Песента е написана по време на последните локдауни, породени от пандемията, съобщават от „Орфей мюзик“.
Те разказват, че недоразумение относно ограниченията за пътуване фактически води до това Костов да бъде изключен от втория сезон на сериала на „Нетфликс“ „Сянка и кост“.
„Въпреки това, от разочарованието се ражда поривът да се изразява чрез музика, а хронологично това е втората песен, която Юлиан пише и записва след Rain. Той разсъждава върху личните си борби по време на тези трудни моменти с болезнено честни текстове, вплетени в меланхоличен музикален пейзаж, създаден с помощта на Любомир Иванов JKro. С рап стил, който ни връща в 90-те, Юлиан откровено говори за природата на зависимостите, опияняващата прегръдка на депресията и мрачните спомени за токсични връзки
Изложбата „Робърт Лонго“, показана във виенския музей „Албертина“, включва 48 ключови работи от всички творчески етапи на американския художник.
Отправна точка за творбите на родения през 1953 година творец, обикновено са фотографии, които той пренася в голям формат като рисунки с въглен. Така той създава образи, които придават тежест на темата чрез своята монументалност.
Творбите са групирани тематично. Огнестрелни оръжия, чиито дула са насочени към зрителя, стоят редом с военни сцени, докато серията „Мъже в градовете“ от епохата на Рейгън показва хора в гротескни пози. Сред представените теми са „Машините на Бога“, с които Лонго се посвещава на монотеистичните световни религии, а цикълът „Унищожителят“ се занимава със събитията в световната политика.
Робърт Лонго е известен с монументалните си фоторе
Сред целите на организаторите тази година е музиката на Стайнов да звучи в различни точки на града, някои от които необичайни и с това да се напомни на гражданите в Казанлък един от многото поводи за гордост, а именно приноса на композитора в културния живот на страната.
В музей „Чудомир" ще бъде представен и поздрав от гръцкия музикант Христо Гремос с програма от подбрани произведения на позната гръцка класика, както и поздрав на певците от казанлъшките хористи от хор „Петко Стайнов“ и хор „Севтополис“.
Празниците ще завършат с поднасяне на цветя на паметника на композитора в деня на неговото раждане 1 декември.
Сред институциите, които съдействат за реализирането на Музикални празници „Академик Петко Стайнов“ тази година са Исторически музей „Искра", Художествената галерия, ЛХМ „Чудомир“, Народно читалище „Искра-1860“, допълват от администрацията.