NRD Начало
Петък, 27 Декември 2024
Начало Под прожектора Христо Гърбов като адвокат в Младежкия театър: Правото започва да изяжда истинските отношения, да ги мачка и да ги третира...
3568
Под прожектора

Христо Гърбов като адвокат в Младежкия театър: Правото започва да изяжда истинските отношения, да ги мачка и да ги третира...

Проблемът не е дали адвокатите са отрицателни или положителни герои, а че нашето общество навлиза в един много особен етап, в който правото започва да изяжда истинските отношения, да ги мачка и да ги третира. Това казва актьорът Христо Гърбов, който играе адвокат в премиерния спектакъл „Не забравяйте да се подпишете“ от Михаил Хейфец, на сцената на Младежкия театър. Темата е любопитна, много актуална, третирана с много чувство за хумор, изградена в стила на ярката гротеска, коментира режисьорът Румен Рачев. „Опасявам се, но допускам, че е възможно един ден да излезе списък с това какво имаме право да мечтаем и какво не ни е разрешено да мечтаем

| 27 Ноември 2024, 15:17 ч.
Христо Гърбов като адвокат в Младежкия театър: Правото започва да изяжда истинските отношения, да ги мачка и да ги третира...
Христо Гърбов като адвокат в Младежкия театър: Правото започва да изяжда истинските отношения, да ги мачка и да ги третира...
Снимка © DFA

Проблемът не е дали адвокатите са отрицателни или положителни герои, а че нашето общество навлиза в един много особен етап, в който правото започва да изяжда истинските отношения, да ги мачка и да ги третира. Това казва актьорът Христо Гърбов, който играе адвокат в премиерния спектакъл „Не забравяйте да се подпишете“ от Михаил Хейфец, на сцената на Младежкия театър.

Италианският режисьор Даниеле Лукети ще присъства на премиерата на своя филм „Доверие“ в София, съобщават от Италианския културен институт. Събитието е тази вечер в рамките на десетия кино-литературен фестивал „Синелибри“.

Лукети ще представи лентата по едноименния роман на неаполитанския писател Доменико Старноне. Творбата се фокусира върху връзката между Пиетро Вела, професор по литература, и Тереза, неговата бивша ученичка, които решават да си разкажат една несподелима тайна. Пиетро страстно вярва, че може да помогне на учениците си в стремежа им към по-добро бъдеще. Умната и непокорна Тереза е завладяна от неговата харизма. След време двамата се впускат в бурна романтична връзка. Тереза е убедена, че могат да останат близки цял живот само, ако споделят и най-дълбоко

Театър на сенките „Карагьозис“ с над 500-годишна история от Гърция ще гостува на град Пазарджик, съобщиха от местната администрация.

На 21-ви септември  в "Градините на света" в Пазарджик  актьорът Одисеас Канлис и неговият екип от град  Солун ще покажат своето изкуство. Спектакълът „Карагьозис – певецът“ ще изненада, ще разсмее, забавлява, но и ще накара малки и големи да се замислят за човешките добродетели и да си тръгнат с поука. Входът е напълно свободен за всички посетители, добавят още от Община Пазарджик.

От 2009 година Театърът на сенките е в списъка на ЮНЕСКО за нематериално културно наследство. Той е характерен за Гърция и Турция на Балканите, но е малко популярен у нас. Съществуват три теории за възникването на Театъра на сенките. Едната признава турския му произход. Втората лансира идеята за Гърция като родина н

Държавна опера-Стара Загора за дванадесети пореден път е домакин на Международен майсторския клас по оперно дирижиране.

Това съобщават на официалния сайт на културната институция. Тази година участие в майсторския клас вземат диригенти от пет държави - Гърция, Италия, САЩ, Китай и Германия.

Ръководител на майсторския клас по оперно дирижиране, който ще се проведе до 17 септември, е проф. Ивайло Кринчев – главен диригент на Държавна опера - Стара Загора. Той ще работи с  музикантите и ще ги подготви за техния професионален дебют в три оперни заглавия от репертоара на Старозагорската опера.

Диригентите Йоанис Поулакис и Йоана Влагули от Гърция, Франческо Дженаро от Италия, Кара Ксу от САЩ, Жонлинг Фанг от Китай и Флориан Енгелхард – Германия ще имат своите индивидуални и групови занимания с Маестро Кринчев. Те ще участват активно и пълноценно в ц

Многостранният гений на Леонардо да Винчи е представен в гостуваща изложба в Регионалния исторически музей (РИМ) – Ямбол, съобщи говорителят на културния институт Кремена Димова.

Експозицията е подготвена от италианския дипломат Стефано Балди, посланик на Република Италия в България в периода 2016-2021 г.

Изложбата включва 14 пана, на които са представени разработки на ренесансовия гений в рисуването, скулптурата, военното инженерство, летенето, анатомията, ботаниката, архитектурата и други области на науката и изкуството.

„Посетителите ще имат възможност да видят Леонардо, представен по един нестандартен начин - най-вече като търсещ човек, изпълнен с несекващ интерес към целия свят. Леонардо - не само творец, но и изобретател, развил идеи, с които поставя основите на модерното мислене”, разказа говорителят на музея.

Двуезичната експоз

Алис Купър ще е третият хедлайнер на Midalidare Rock през 2025 г., съобщават организаторите.

Той ще закрие фестивала на 13 юли. В същия ден на сцената ще се качи още Доро Пеш заедно с бандата си Doro. Хедлайнери в предните вечери от Midalidare Rock ще са Manowar и W.A.S.P.

Алис Купър е роден в Детройт, но живее със семейството си във Финикс. Групата му се сформира, докато всички са в гимназията във Финикс, и е открита през 1969г. от Франк Запа в Лос Анджелис. Живите изпълнения на групата са паметни и работят с график, който включва шест месеца всяка година на път, посочват организаторите на Midalidare Rock. 

Както информирахме, фестивалът ще се състои от 11 до 13 юли 2025 г.

Темата е любопитна, много актуална, третирана с много чувство за хумор, изградена в стила на ярката гротеска, коментира режисьорът Румен Рачев.

„Опасявам се, но допускам, че е възможно един ден да излезе списък с това какво имаме право да мечтаем и какво не ни е разрешено да мечтаем. За мен това е много сериозна тема, която все повече се приема с възторг от хората. Проектира се върху обществото. Всички тези норми, ограничения, условия и кореспондиращи с правната наука термини трябва да се използват като арсен. В малки дози той ни лекува, но когато превишим дозите, ни убива“, допълва той.

Моето намерение не е да поучавам обществото или да променям животи, казва още Румен Рачев: „Просто ще бъда щастлив, ако, забавлявайки се, вкъщи зрителят си зададе един простичък въпрос: „Дотам ли трябва да я докараме?“. Аз не съм песимист, аз съм разтревожен човек, споделя режисьорът.

Историята е за един мъж и една жена, и двама адвокати, наети да защитават интересите им. „Накрая, любовта побеждава, и то истинската и неприкосновена любов. Чистотата на взаимоотношенията успява да надделее в целия този сбъркан свят, в който живеят“, обобщава актрисата Симона Бакалова.

В „Не забравяйте да се подпишете“ участват също Гергана Христова и Мартин Емануилов. Преводът е на Димитър Димитров. Сценографията е на Петьо Начев, а костюмите – на Мила Великова. Композитор е Димитър Христов.

Латино музиката завладя света през последните няколко години. В платформи като Спотифай и Епъл Мюзик броят на слушателите се покачи стремглаво, превръщайки я в най-бързо развиващия се стрийминг жанр в САЩ.

Тази година наградите "Грами" за латино музика отбелязват своята 25-годишнина и по този повод се завръщат в Маями, предаде Асошиейтед прес.

Отличията, присъждани от Латиноамериканската звукозаписна академия, работят за признаване и популяризиране на латиноамериканската музика в световен мащаб. Тази година академията пренася звездното си тържество в Маями - сърцето на латиноамериканската култура в САЩ, където е и нейната централа. 

Годишните награди "Грами" за латино музика ще бъдат раздадени на 14 ноември в центъра "Касея" в Маями.

За втора поредна година с най-много номинации за отличията е продуцентът и автор на песни Едгар Барера, известен с р

Филмът „Лазар” на оператора Веселин Менкаджиев е номиниран в конкурса за студентски филми етюди на 32-рото издание на полския фестивал за кинематография в EnergaCamerimage, съобщават от НАТФИЗ.

За първи път българска номинация получава наградата в тази категория, когато Крум Родригес взема „Златната попова лъжичка“ (Golden Tadpole) през 2005 г. за филма „Преди живота, след смъртта” с режисьор Драго Шолев.

„Всичко започна с едно телефонно обаждане от брат ми, в което ми спомена, че се е вдъхновил от действителен случай в Южна Корея, при който VR компания пресъздава една последна среща между баща и майка и техния починал син. Целта на филма обаче не е да разглежда високотехнологичния напредък, а влиянието му върху едни обикновени хора.  За м

Изложба на Кенджи Сато ще бъде представена в галерия „Средец“ при Министерство на културата на България от 15 до 25 октомври. Експозицията е озаглавена „Космос на монохромите“ и е част от есенните събития на „София хартиен арт фест“ и 35-ите Дни на японската култура в България, съобщават организаторите.

„Изложбата „Космос на монохромите“ на Кенджи Сато е заключителното събитие в есенният панел на „София хартиен арт фест“ 2024, включващ пет изложби с поредица от уъркшопове и демонстрации на японско съвременно изкуство. Фондация „Аматерас“ не за първи път представя в галерия „Средец“ японско съвременно изкуство“, отбелязват те. По думите им авторът е награден през 2023 година с най-престижната награда на „София хартиен арт фест“ – гранд при „Аматерас&ldquo

Художници от Търговище и областта подреждат творби в традиционна коледна изложба.

Официалното откриване ще бъде на 12-ти декември в Художествената галерия „Никола Маринов“ в областния град, съобщи директорът на културната институция Пламен Проданов.

Близо 30 творци вече са подбрали най-изразителните свои работи от последната година и са ги предали на галеристите за експониране. Въпреки че срокът за предоставяне на произведенията бе до шести декември, и днес в галерията приемат нови творби, каза Проданов.

Сред картините преобладава живописта. Единици са авторите, които ще изложат графика, като художничката Ирина Стоянова, и декоративно изкуство на дърворезбаря Румен Добрев.

„Изложбата дава възможност на всеки, сметнал, че е достоен да покаже това, което е произвел, нарисувал. Ние даваме пространство за изява“, подчерта той.

<

В Деня на независимостта в Бяла Слатина се провежда второто издание на Национален фолклорен фестивал „На север от Балкана“, информират организаторите на проявата - община Бяла Слатина и местна компания.

Мероприятието стартира с концерт на Академичен фолклорен ансамбъл при Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство (АМТИИ) „Проф. Асен Диамандиев“, Пловдив, и ще бъде закрито с изпълненията на Валя Балканска и Петър Янев. 

В конкурсната програма участват непрофесионални състави от Плевен, Търговище, Ихтиман, Вършец, Брусарци, Алтимир, Търнава, Бяла Слатина и други населени места, допълват организаторите.

Танцьорите се представят в три раздела – автентичен и обработен танцов фолклор и надиграване на „Абдай” (северняшка фолклорна област, 9/8 тактов размер). Предвидени са и парични награди за участниците. В

Режисьорът Румен Рачев и актьорите Христо Гърбов и Симона Бакалова , в разговор с Даниел Димитров – къде хапе пиесата на Михаил Хейфец, какъв е образът на адвокатите, опровергава ли се максимата, че пред любовта няма пречки, дали хората са представени като кукли и защо ролите са специални за част от актьорите.

С какво привлече вниманието Ви пиеса на един малко познат у нас автор?

Румен Рачев: Признавам си, че за мен този автор беше неизвестен. Заслугата за това откритие не е моя, а на един колега актьор и приятел, бивш директор на шуменския драматичен театър – Димитър Димитров.

Този автор ме впечатли до степен, в която бях възхитен. Прочетох още доста пиеси от него и смея да твърдя, че рядко се срещат толкова даровити хора-драматурзи.

Къде „хапе“ пиесата?

Христо Гърбов: Хапе по най-съществените проблеми. Хапе върху това, че двама души не могат да изживеят живота си или да направят най-елементарна среща помежду си, без да сбъркат някъде. Дори ако искат да правят секс, трябва да си поръчат адвокати, защото така са посъветвани. Това въобще е един конфликт с живота, който водим. Затова пиесата е страхотна сатира. А адвокатите, колкото и да се стараят, също са хора, и това в един момент си проличава...

Румен Рачев: Проблемът, който третира пиесата и спектакълът, и моето решение, се обляга на заложеното в драматургията. Темата е любопитна, много актуална, третирана с много чувство за хумор, изградена в стила на ярката гротеска.

Само ще загатна фабулата. Между двама млади толкова е напреднала любовта, че е дошло време това привличане да се превърне в тържество на плътта. Но това не може да стане така, както е било от векове. Защото времето е ново и защото има нови условия. Според обществото денят, мястото и времето, в което ще се реализира този акт, трябва да се проведе по следния начин – той със адвоката си, тя с адвокатката си, които дискретно ще присъстват на акта, за да няма после, от едната или другата страна, оплаквания за сексуална агресия... Това е нещо, което ние вече го живеем.

Съвсем не искам да кажа, че едно общество не трябва да бъде структурирано и не трябва да се подчинява на определени норми и условия, че не трябва да бъде хармонизирано законово и ограничено. Тоест, аз не съм анархист, но ми настръхват косите, когато губим мярката... Мярката във всички тези ограничения, в нормите, в условията. Защото те започват да притискат, да смачкат, да унищожават нещо, което Господ ни е дал – нашето лично човешко пространство. Опасявам се, но допускам, че е възможно един ден да излезе списък с това какво имаме право да мечтаем и какво не ни е разрешено да мечтаем...

За мен това е една много сериозна тема, която все повече се приема с възторг от много хора. Проектира се върху обществото. Всички тези норми, ограничения, условия и кореспондиращи с правната наука термини трябва да се използват като арсен. В малки дози той ни лекува, но когато превишим дозите, ни убива.

Много съм щастлив, че в актьорската трупа открих съмишленици. Моето намерение не е да поучавам обществото или да променям животи. Аз просто ще бъда щастлив, ако, забавлявайки се, смеейки се на изключително комичните ситуации, вкъщи зрителят си зададе един простичък въпрос: „Дотам ли трябва да е докараме?“.

Адвокатите са основни действащи лица в този спектакъл. Какъв образ изграждате на тази професия?

Христо Гърбов: Всеки може да прочете адвокатите по всякакъв начин. Според мен в тази пиеса те са отрицателни герои, но, от друга страна, представляват правилата и рамките на закона, на който се гради обществото. В този смисъл, те са в правото си да определят правилата и законите. Проблемът не е толкова дали са отрицателни или положителни герои, а че нашето общество навлиза в един много особен етап, в който правото започва да изяжда истинските отношения, да ги мачка и да ги третира...

Симона Бакалова: Образът на адвокатите е да ни придържат към рамките, в които ни поставя обществото. Ти не можеш да правиш нищо без чуждото наблюдение, без да си подписал точния документ, без да има съгласието на другата страна...

Румен Рачев: Адвокатите са представители на една уважавана от мен и заслужаваща уважение власт, но аз разширявам ветрилото на прочита и за мен те са една смесица от хора и институции. Те са носителите на всички белези в тази театрална реалност, в която се развива спектакълът. Те са знак, че хора и институции са се омесили – до такава степен, че не можем да диференцираме едното от другото.

Разговорът не е за юридическия капацитет на адвокатите и до каква степен са кадърни. Ни най-малко не става дума за това. Говорим за явления, не за професии.

Това представление опровергава ли по някакъв начин максимата, че пред любовта няма пречки?

Симона Бакалова: Пред любовта се появяват много пречки. И основно това са Адвокат 1 и Адвокат 2, но накрая любовта побеждава, и то истинската и неприкосновена любов. Чистотата на взаимоотношенията успява да надделее в целия този сбъркан свят, в който живеят.

Румен Рачев: Разбира се, че тези двама млади няма как да бъдат заедно при положение, че постоянно някой ги надзирава. Проблемът е в пречките. Това е отнемането на нещо лично, възвишено и прекрасно. Затова направих този аналог с мечтите. 

Слава Богу, или поне ми се иска да е така, но младите намират път към любовта си – за да я превърнат от невъзможна в реална, и да бъдат щастливи. Аз не съм песимист, аз съм разтревожен човек...

В това представление хората кукли ли са, най-образно казано?

Румен Рачев: Не. Особено младите, които като плът, дух и душевност са девствени. Те са твърде млади, за да са деформирани от матрицата – използвам това наименование на тази изключително самонадеяна машина, която, в голяма степен, съсипа живота ни. Докато двамата адвокати вече носят белезите на професионалната деформация. Те са на ръба между обикновените, нормални, топли, грешни и идеални хора, и деформацията на институцията, която ги превръща малко в анимационни герои. Но това го изискват правилата. Те съблюдават правилата и го искат... Не може просто да се каже секс, има задължителна терминология и в случая това е „взаимно времепрекарване с цел влизане в интимни отношения“. 

С какво са Ви интересни ролите, в които влизате?

Симона Бакалова: Ролята ми е интересна, защото ме връща към един момент от моя личен живот, в който съм се държала по сходен начин. Интересно ми е да се завърна отново към тези емоции, към тази тръпка – да си с човека, който обичаш най-много, и да направиш нещо за първи път с него.

Христо Гърбов: Ролята е различна, защото има много юридически термини и фрази, които се прилагат от хора, завършили право, и това я прави трудна...

Репортер – Даниел ДимитровОператор – Красимир МихайловМонтаж – Валя Ковачева

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Лошото време в Бургас отмени концерта на централния площад в града
Заради лошите метеорологични условия, се отменя празничната програма за днес на откритата сцена на площад "Тройката" в Бургас, съобщиха от Общината. Довечера трябваше да свирят гр ...
Бионсе бе звездата на шоуто, с което НФЛ дебютира на платформата Нетфликс
Бионсе бе голямата звезда, която предизвика сред публиката повече вълнение в сравнение с мачовете, с които Националната футболна лига (НФЛ) на САЩ дебютира на стрийминг платформата ...
Художествената галерия в Казанлък ще работи по публикуване и социализиране на иконната си сбирка
Социализацията и публикуването на иконната сбирка на Художествената галерия в Казанлък е сред дейностите, които културният институт ще извърши съвместно с Института по изкуствата к ...
Честваме празника Бъдни вечер
Днес след залез слънце в домовете си отбелязваме празника Бъдни вечер.  Той е много популярен сред българския народ. Има разни имена в различните краища на страната, почти ко ...
Боян Михайлов представя албум с неиздавани досега песни на Ваня Костова
Боян Михайлов представя албум с неиздавани досега песни на своята майка Ваня Костова 20 години след създаването на дуета им. Петнадесетте произведения в „Ангели сред нас&ldqu ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Първият посетител на крепостта „Царевец“ във Велико Търново през новата година ще бъде официално посрещнат с подаръци
Първият посетител на крепостта „Царевец“ във Велико Търново през новата година ще бъде официално посрещнат с подаръци в 12:00 ч. на 1 януари, съобщиха от пресцентъра на ...
Парижката опера „Пале Гарние“ ще празнува 150 г. от построяването си
Дворецът „Гарние“, в който дълги години се помещава Парижката опера, ще навърши на 5 януари 150 години от своето построяване, съобщава Франс прес. Пищната сграда, дело ...
Сурвакари от Пернишко ще посетят парк „Борисова градина“ в София, за да покажат изкуството на маскарадната обредност
За трета поредна година сурвакари от Пернишко ще посетят парк „Борисова градина“ в София, за да покажат изкуството на маскарадната обредност, характерно за региона на С ...
Бед Бъни се завръща с нов албум
Пуерториканската звезда на регетона Бед Бъни ще издаде нов албум в началото на януари, предаде Асошиейтед прес.  Новата тава, озаглавена Debi Tirar Mas Fotos, ще се появи на ...
Южнокорейската кей-поп група "Стрей Кидс" сътвори история през 2024 година
Момчетата от южнокорейската кей-поп група"Стрей Кидс" увенчаха подобаващо изключително успешната си 2024 година, записвайки името си в историята на престижната класация за албуми Б ...
Тикер в 14:00 ч.
Първият посетител на крепостта „Царевец“ във Велико Търново през нов ...
Начало Под прожектора
3568
Под прожектора

Христо Гърбов като адвокат в Младежкия театър: Правото започва да изяжда истинските отношения, да ги мачка и да ги третира...

Проблемът не е дали адвокатите са отрицателни или положителни герои, а че нашето общество навлиза в един много особен етап, в който правото започва да изяжда истинските отношения, да ги мачка и да ги третира.Това казва актьорът Христо Гърбов, който играе адвокат в премиерния спектакъл „Не забравяйте да се подпишете“ от Михаил Хейфец, на сцената на Младежкия театър.

| 27 Ноември 2024, 15:17 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Христо Гърбов като адвокат в Младежкия театър: Правото започва да изяжда истинските отношения, да ги мачка и да ги третира...
Христо Гърбов като адвокат в Младежкия театър: Правото започва да изяжда истинските отношения, да ги мачка и да ги третира...
Снимка © DFA

Проблемът не е дали адвокатите са отрицателни или положителни герои, а че нашето общество навлиза в един много особен етап, в който правото започва да изяжда истинските отношения, да ги мачка и да ги третира. Това казва актьорът Христо Гърбов, който играе адвокат в премиерния спектакъл „Не забравяйте да се подпишете“ от Михаил Хейфец, на сцената на Младежкия театър.

Темата е любопитна, много актуална, третирана с много чувство за хумор, изградена в стила на ярката гротеска, коментира режисьорът Румен Рачев.

Италианският режисьор Даниеле Лукети ще присъства на премиерата на своя филм „Доверие“ в София, съобщават от Италианския културен институт. Събитието е тази вечер в рамките на десетия кино-литературен фестивал „Синелибри“.

Лукети ще представи лентата по едноименния роман на неаполитанския писател Доменико Старноне. Творбата се фокусира върху връзката между Пиетро Вела, професор по литература, и Тереза, неговата бивша ученичка, които решават да си разкажат една несподелима тайна. Пиетро страстно вярва, че може да помогне на учениците си в стремежа им към по-добро бъдеще. Умната и непокорна Тереза е завладяна от неговата харизма. След време двамата се впускат в бурна романтична връзка. Тереза е убедена, че могат да останат близки цял живот само, ако споделят и най-дълбоко

Театър на сенките „Карагьозис“ с над 500-годишна история от Гърция ще гостува на град Пазарджик, съобщиха от местната администрация.

На 21-ви септември  в "Градините на света" в Пазарджик  актьорът Одисеас Канлис и неговият екип от град  Солун ще покажат своето изкуство. Спектакълът „Карагьозис – певецът“ ще изненада, ще разсмее, забавлява, но и ще накара малки и големи да се замислят за човешките добродетели и да си тръгнат с поука. Входът е напълно свободен за всички посетители, добавят още от Община Пазарджик.

От 2009 година Театърът на сенките е в списъка на ЮНЕСКО за нематериално културно наследство. Той е характерен за Гърция и Турция на Балканите, но е малко популярен у нас. Съществуват три теории за възникването на Театъра на сенките. Едната признава турския му произход. Втората лансира идеята за Гърция като родина н

Държавна опера-Стара Загора за дванадесети пореден път е домакин на Международен майсторския клас по оперно дирижиране.

Това съобщават на официалния сайт на културната институция. Тази година участие в майсторския клас вземат диригенти от пет държави - Гърция, Италия, САЩ, Китай и Германия.

Ръководител на майсторския клас по оперно дирижиране, който ще се проведе до 17 септември, е проф. Ивайло Кринчев – главен диригент на Държавна опера - Стара Загора. Той ще работи с  музикантите и ще ги подготви за техния професионален дебют в три оперни заглавия от репертоара на Старозагорската опера.

Диригентите Йоанис Поулакис и Йоана Влагули от Гърция, Франческо Дженаро от Италия, Кара Ксу от САЩ, Жонлинг Фанг от Китай и Флориан Енгелхард – Германия ще имат своите индивидуални и групови занимания с Маестро Кринчев. Те ще участват активно и пълноценно в ц

Многостранният гений на Леонардо да Винчи е представен в гостуваща изложба в Регионалния исторически музей (РИМ) – Ямбол, съобщи говорителят на културния институт Кремена Димова.

Експозицията е подготвена от италианския дипломат Стефано Балди, посланик на Република Италия в България в периода 2016-2021 г.

Изложбата включва 14 пана, на които са представени разработки на ренесансовия гений в рисуването, скулптурата, военното инженерство, летенето, анатомията, ботаниката, архитектурата и други области на науката и изкуството.

„Посетителите ще имат възможност да видят Леонардо, представен по един нестандартен начин - най-вече като търсещ човек, изпълнен с несекващ интерес към целия свят. Леонардо - не само творец, но и изобретател, развил идеи, с които поставя основите на модерното мислене”, разказа говорителят на музея.

Двуезичната експоз

Алис Купър ще е третият хедлайнер на Midalidare Rock през 2025 г., съобщават организаторите.

Той ще закрие фестивала на 13 юли. В същия ден на сцената ще се качи още Доро Пеш заедно с бандата си Doro. Хедлайнери в предните вечери от Midalidare Rock ще са Manowar и W.A.S.P.

Алис Купър е роден в Детройт, но живее със семейството си във Финикс. Групата му се сформира, докато всички са в гимназията във Финикс, и е открита през 1969г. от Франк Запа в Лос Анджелис. Живите изпълнения на групата са паметни и работят с график, който включва шест месеца всяка година на път, посочват организаторите на Midalidare Rock. 

Както информирахме, фестивалът ще се състои от 11 до 13 юли 2025 г.

„Опасявам се, но допускам, че е възможно един ден да излезе списък с това какво имаме право да мечтаем и какво не ни е разрешено да мечтаем. За мен това е много сериозна тема, която все повече се приема с възторг от хората. Проектира се върху обществото. Всички тези норми, ограничения, условия и кореспондиращи с правната наука термини трябва да се използват като арсен. В малки дози той ни лекува, но когато превишим дозите, ни убива“, допълва той.

Моето намерение не е да поучавам обществото или да променям животи, казва още Румен Рачев: „Просто ще бъда щастлив, ако, забавлявайки се, вкъщи зрителят си зададе един простичък въпрос: „Дотам ли трябва да я докараме?“. Аз не съм песимист, аз съм разтревожен човек, споделя режисьорът.

Латино музиката завладя света през последните няколко години. В платформи като Спотифай и Епъл Мюзик броят на слушателите се покачи стремглаво, превръщайки я в най-бързо развиващия се стрийминг жанр в САЩ.

Тази година наградите "Грами" за латино музика отбелязват своята 25-годишнина и по този повод се завръщат в Маями, предаде Асошиейтед прес.

Отличията, присъждани от Латиноамериканската звукозаписна академия, работят за признаване и популяризиране на латиноамериканската музика в световен мащаб. Тази година академията пренася звездното си тържество в Маями - сърцето на латиноамериканската култура в САЩ, където е и нейната централа. 

Годишните награди "Грами" за латино музика ще бъдат раздадени на 14 ноември в центъра "Касея" в Маями.

За втора поредна година с най-много номинации за отличията е продуцентът и автор на песни Едгар Барера, известен с р

Филмът „Лазар” на оператора Веселин Менкаджиев е номиниран в конкурса за студентски филми етюди на 32-рото издание на полския фестивал за кинематография в EnergaCamerimage, съобщават от НАТФИЗ.

За първи път българска номинация получава наградата в тази категория, когато Крум Родригес взема „Златната попова лъжичка“ (Golden Tadpole) през 2005 г. за филма „Преди живота, след смъртта” с режисьор Драго Шолев.

„Всичко започна с едно телефонно обаждане от брат ми, в което ми спомена, че се е вдъхновил от действителен случай в Южна Корея, при който VR компания пресъздава една последна среща между баща и майка и техния починал син. Целта на филма обаче не е да разглежда високотехнологичния напредък, а влиянието му върху едни обикновени хора.  За м

Изложба на Кенджи Сато ще бъде представена в галерия „Средец“ при Министерство на културата на България от 15 до 25 октомври. Експозицията е озаглавена „Космос на монохромите“ и е част от есенните събития на „София хартиен арт фест“ и 35-ите Дни на японската култура в България, съобщават организаторите.

„Изложбата „Космос на монохромите“ на Кенджи Сато е заключителното събитие в есенният панел на „София хартиен арт фест“ 2024, включващ пет изложби с поредица от уъркшопове и демонстрации на японско съвременно изкуство. Фондация „Аматерас“ не за първи път представя в галерия „Средец“ японско съвременно изкуство“, отбелязват те. По думите им авторът е награден през 2023 година с най-престижната награда на „София хартиен арт фест“ – гранд при „Аматерас&ldquo

Художници от Търговище и областта подреждат творби в традиционна коледна изложба.

Официалното откриване ще бъде на 12-ти декември в Художествената галерия „Никола Маринов“ в областния град, съобщи директорът на културната институция Пламен Проданов.

Близо 30 творци вече са подбрали най-изразителните свои работи от последната година и са ги предали на галеристите за експониране. Въпреки че срокът за предоставяне на произведенията бе до шести декември, и днес в галерията приемат нови творби, каза Проданов.

Сред картините преобладава живописта. Единици са авторите, които ще изложат графика, като художничката Ирина Стоянова, и декоративно изкуство на дърворезбаря Румен Добрев.

„Изложбата дава възможност на всеки, сметнал, че е достоен да покаже това, което е произвел, нарисувал. Ние даваме пространство за изява“, подчерта той.

<

В Деня на независимостта в Бяла Слатина се провежда второто издание на Национален фолклорен фестивал „На север от Балкана“, информират организаторите на проявата - община Бяла Слатина и местна компания.

Мероприятието стартира с концерт на Академичен фолклорен ансамбъл при Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство (АМТИИ) „Проф. Асен Диамандиев“, Пловдив, и ще бъде закрито с изпълненията на Валя Балканска и Петър Янев. 

В конкурсната програма участват непрофесионални състави от Плевен, Търговище, Ихтиман, Вършец, Брусарци, Алтимир, Търнава, Бяла Слатина и други населени места, допълват организаторите.

Танцьорите се представят в три раздела – автентичен и обработен танцов фолклор и надиграване на „Абдай” (северняшка фолклорна област, 9/8 тактов размер). Предвидени са и парични награди за участниците. В

Историята е за един мъж и една жена, и двама адвокати, наети да защитават интересите им. „Накрая, любовта побеждава, и то истинската и неприкосновена любов. Чистотата на взаимоотношенията успява да надделее в целия този сбъркан свят, в който живеят“, обобщава актрисата Симона Бакалова.

В „Не забравяйте да се подпишете“ участват също Гергана Христова и Мартин Емануилов. Преводът е на Димитър Димитров. Сценографията е на Петьо Начев, а костюмите – на Мила Великова. Композитор е Димитър Христов.

Режисьорът Румен Рачев и актьорите Христо Гърбов и Симона Бакалова , в разговор с Даниел Димитров – къде хапе пиесата на Михаил Хейфец, какъв е образът на адвокатите, опровергава ли се максимата, че пред любовта няма пречки, дали хората са представени като кукли и защо ролите са специални за част от актьорите.

С какво привлече вниманието Ви пиеса на един малко познат у нас автор?

Румен Рачев: Признавам си, че за мен този автор беше неизвестен. Заслугата за това откритие не е моя, а на един колега актьор и приятел, бивш директор на шуменския драматичен театър – Димитър Димитров.

Този автор ме впечатли до степен, в която бях възхитен. Прочетох още доста пиеси от него и смея да твърдя, че рядко се срещат толкова даровити хора-драматурзи.

Къде „хапе“ пиесата?

Христо Гърбов: Хапе по най-съществените проблеми. Хапе върху това, че двама души не могат да изживеят живота си или да направят най-елементарна среща помежду си, без да сбъркат някъде. Дори ако искат да правят секс, трябва да си поръчат адвокати, защото така са посъветвани. Това въобще е един конфликт с живота, който водим. Затова пиесата е страхотна сатира. А адвокатите, колкото и да се стараят, също са хора, и това в един момент си проличава...

Румен Рачев: Проблемът, който третира пиесата и спектакълът, и моето решение, се обляга на заложеното в драматургията. Темата е любопитна, много актуална, третирана с много чувство за хумор, изградена в стила на ярката гротеска.

Само ще загатна фабулата. Между двама млади толкова е напреднала любовта, че е дошло време това привличане да се превърне в тържество на плътта. Но това не може да стане така, както е било от векове. Защото времето е ново и защото има нови условия. Според обществото денят, мястото и времето, в което ще се реализира този акт, трябва да се проведе по следния начин – той със адвоката си, тя с адвокатката си, които дискретно ще присъстват на акта, за да няма после, от едната или другата страна, оплаквания за сексуална агресия... Това е нещо, което ние вече го живеем.

Съвсем не искам да кажа, че едно общество не трябва да бъде структурирано и не трябва да се подчинява на определени норми и условия, че не трябва да бъде хармонизирано законово и ограничено. Тоест, аз не съм анархист, но ми настръхват косите, когато губим мярката... Мярката във всички тези ограничения, в нормите, в условията. Защото те започват да притискат, да смачкат, да унищожават нещо, което Господ ни е дал – нашето лично човешко пространство. Опасявам се, но допускам, че е възможно един ден да излезе списък с това какво имаме право да мечтаем и какво не ни е разрешено да мечтаем...

За мен това е една много сериозна тема, която все повече се приема с възторг от много хора. Проектира се върху обществото. Всички тези норми, ограничения, условия и кореспондиращи с правната наука термини трябва да се използват като арсен. В малки дози той ни лекува, но когато превишим дозите, ни убива.

Много съм щастлив, че в актьорската трупа открих съмишленици. Моето намерение не е да поучавам обществото или да променям животи. Аз просто ще бъда щастлив, ако, забавлявайки се, смеейки се на изключително комичните ситуации, вкъщи зрителят си зададе един простичък въпрос: „Дотам ли трябва да е докараме?“.

Адвокатите са основни действащи лица в този спектакъл. Какъв образ изграждате на тази професия?

Христо Гърбов: Всеки може да прочете адвокатите по всякакъв начин. Според мен в тази пиеса те са отрицателни герои, но, от друга страна, представляват правилата и рамките на закона, на който се гради обществото. В този смисъл, те са в правото си да определят правилата и законите. Проблемът не е толкова дали са отрицателни или положителни герои, а че нашето общество навлиза в един много особен етап, в който правото започва да изяжда истинските отношения, да ги мачка и да ги третира...

Симона Бакалова: Образът на адвокатите е да ни придържат към рамките, в които ни поставя обществото. Ти не можеш да правиш нищо без чуждото наблюдение, без да си подписал точния документ, без да има съгласието на другата страна...

Румен Рачев: Адвокатите са представители на една уважавана от мен и заслужаваща уважение власт, но аз разширявам ветрилото на прочита и за мен те са една смесица от хора и институции. Те са носителите на всички белези в тази театрална реалност, в която се развива спектакълът. Те са знак, че хора и институции са се омесили – до такава степен, че не можем да диференцираме едното от другото.

Разговорът не е за юридическия капацитет на адвокатите и до каква степен са кадърни. Ни най-малко не става дума за това. Говорим за явления, не за професии.

Това представление опровергава ли по някакъв начин максимата, че пред любовта няма пречки?

Симона Бакалова: Пред любовта се появяват много пречки. И основно това са Адвокат 1 и Адвокат 2, но накрая любовта побеждава, и то истинската и неприкосновена любов. Чистотата на взаимоотношенията успява да надделее в целия този сбъркан свят, в който живеят.

Румен Рачев: Разбира се, че тези двама млади няма как да бъдат заедно при положение, че постоянно някой ги надзирава. Проблемът е в пречките. Това е отнемането на нещо лично, възвишено и прекрасно. Затова направих този аналог с мечтите. 

Слава Богу, или поне ми се иска да е така, но младите намират път към любовта си – за да я превърнат от невъзможна в реална, и да бъдат щастливи. Аз не съм песимист, аз съм разтревожен човек...

В това представление хората кукли ли са, най-образно казано?

Румен Рачев: Не. Особено младите, които като плът, дух и душевност са девствени. Те са твърде млади, за да са деформирани от матрицата – използвам това наименование на тази изключително самонадеяна машина, която, в голяма степен, съсипа живота ни. Докато двамата адвокати вече носят белезите на професионалната деформация. Те са на ръба между обикновените, нормални, топли, грешни и идеални хора, и деформацията на институцията, която ги превръща малко в анимационни герои. Но това го изискват правилата. Те съблюдават правилата и го искат... Не може просто да се каже секс, има задължителна терминология и в случая това е „взаимно времепрекарване с цел влизане в интимни отношения“. 

С какво са Ви интересни ролите, в които влизате?

Симона Бакалова: Ролята ми е интересна, защото ме връща към един момент от моя личен живот, в който съм се държала по сходен начин. Интересно ми е да се завърна отново към тези емоции, към тази тръпка – да си с човека, който обичаш най-много, и да направиш нещо за първи път с него.

Христо Гърбов: Ролята е различна, защото има много юридически термини и фрази, които се прилагат от хора, завършили право, и това я прави трудна...

Репортер – Даниел ДимитровОператор – Красимир МихайловМонтаж – Валя Ковачева

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Лошото време в Бургас отмени концерта на централния площад в града
Бионсе бе звездата на шоуто, с което НФЛ дебютира на платформата Нетфликс
Художествената галерия в Казанлък ще работи по публикуване и социализиране на иконната си сбирка
Честваме празника Бъдни вечер
Боян Михайлов представя албум с неиздавани досега песни на Ваня Костова
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Декември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Цветни аспекти
Първият посетител на крепостта „Царевец“ във Велико Търново през новата година ще бъде официално посрещнат с подаръци
Цветни аспекти
Парижката опера „Пале Гарние“ ще празнува 150 г. от построяването си
Тонът на времето
Сурвакари от Пернишко ще посетят парк „Борисова градина“ в София, за да покажат изкуството на маскарадната обредност
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.