NRD Начало
Четвъртък, 28 Ноември 2024
Начало Авансцена Одържавяването на Симфониета-Шумен е решаващ етап от развитието и утвърждаването на формацията, каза диригентът Калина Василева
1510
Авансцена

Одържавяването на Симфониета-Шумен е решаващ етап от развитието и утвърждаването на формацията, каза диригентът Калина Василева

Симфониета-Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с концерти в Шумен и София. В зала „Проф. Венета Вичева“ в града ще има тържествен концерт тази вечер, а втората изява пред публика по случай юбилея ще бъде в столичната зала „България“ на 29 ноември. На диригентския пулт ще застане настоящият директор на Симфониета-Шумен Славил Димитров

| 27 Ноември 2024, 11:03 ч.
Одържавяването на Симфониета-Шумен е решаващ етап от развитието и утвърждаването на формацията, каза  диригентът Калина Василева
Одържавяването на Симфониета-Шумен е решаващ етап от развитието и утвърждаването на формацията, каза диригентът Калина Василева
Снимка © Симфониета- Шумен

Симфониета-Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с концерти в Шумен и София. В зала „Проф. Венета Вичева“ в града ще има тържествен концерт тази вечер, а втората изява пред публика по случай юбилея ще бъде в столичната зала „България“ на 29 ноември. На диригентския пулт ще застане настоящият директор на Симфониета-Шумен Славил Димитров. Солисти ще са пианистката проф. Милена Моллова и цигуларят Тодор Николаев.

Концертът „Роден за музиката“ отбелязва 90-годишнината от рождението на проф. Георги Робев.

Събитието в първо студио на БНР е на 14 ноември, рождената дата на маестрото, посочват организаторите.

По думите им ще прозвучи майсторски подбран репертоар от най-вдъхновяващите хорови произведения, избрани и дирижирани в стила на маестрото, под ръководството на Нели Трошева, студентка в последния хорово-диригентски клас на проф. Робев.

55 изпълнители от академичния хор Българска хорова капела „Георги Робев“ ще се включат в концерта. Хорът, който носи името на Георги Робев, е сформиран преди пет години в чест на 85-годишнината на маестрото, и само след няколко години съществуване вече се превърна в един от водещите хорови състави в страната. Сега, на този юбилей, хорът отбелязва

Изложба със заглавие „Време-пространствени полета“ представя Огняна Серафимова в рамките на форума

„Изкуството като противодействие“, организиран от Градската художествена галерия във Варна. Нейните инсталации се намират във вътрешния двор на културната институция. 

Тази изложба е за паметта. Това са моменти, които по един театрален начин са застинали в моите творби и много ми се иска публиката да е свободна да ги тълкува, каза авторката. „Стъпките на нашите деди носят усещането за многото хора, които са причина да ни има нас, благодарение на чийто труд е възможно нашето време. Това е философски поглед над основни понятия, които ме вълнуват, заключени най-вече в предметите, усещането за допир, за истинска вещ, която носи в себе си спомен и код. Това са инструментите, с които си служа, за да създам атмосферата, в която хората да се пот

На 17 септември фестивалът New Kids from the Block ще отбележи Деня на София с две събития, съобщават организаторите. 

На сцената на ул. „Алабин“ 39 първо излиза „Яница Станчева квартет“ (Яница Станчева – вокал, Вилизар Гичев – китара,Самуил Даскалов – бас, Андрей Велков – барабани). 

Празничната програма продължава със спектакъла „Вода” на пътуващ театър „Скрин”.

„Вода“ разказва за жаждата на човека по пътя му към съвършенството, за търсенето на смисъла в корените ни.

Това е проста история, която говори за дълбоката връзка със земята, водата и огъня, обединени в образа на дървото на живота.

Представлението е на режисьорите Анджей Сойка и Даниана Коева, хореографията е

Последният концерт от инициативата на читалище "Братство 1869" – "Музикален четвъртък", ще бъде представен на 29 август в парка пред читалището в Кюстендил.

На сцената ще се изяви вокална формация „Неразделни” с ръководител Веселка Петрова, съобщават от Народно читалище "Братство 1869".

В музикалната програма са включени авторски, български хорови и популярни песни. Концертът ще продължи един час. Във формацията участват над 25 певици с различни професии, каза ръководителят на читалището Иван Андонов.

След концерта в четвъртък вокална формация "Неразделни" заминава на турне в Хърватия.

Формацията е създадена през 1975 г. по инициатива на група учителки по руски език начело с Виктория Димитрова и на кюстендилския общественик Камен Очипалски.

За ръководител на групата е поканен музикалният педагог Ангелина Милева.

От 1986

Американските награди за кънтри музика пропуснаха албума на Бионсе Cowboy Carter, съобщи АФП.

Номинациите за наградите бяха обявени в понеделник. 43-годишната Бионсе не получи номинация.

Критиката само ме стимулира да изляза от собствените си граници, написа певицата в Инстаграм. 

Родената в Хюстън Бионсе стана първата чернокожа певица, оглавила американските класации на кънтри музика. 

Наградите за кънтри музика ще бъдат връчени на 20 ноември в Нашвил. Не е изненадващо, че Асоциацията за кънтри музика проявява снобизъм, коментира "Ню Йорк таймс" по повод отсъствието на Бионсе сред номинираните на за нй-добър аблум. Тези, които са искали да чуят посланието и музиката на Бионсе, са я чули, се казва в коментар на "Ролинг стоун". 

Благодаря ти, Бионсе, за това, че ни предложи един от най-новаторските албуми на всички времена, написа

В дългата история на симфоничния оркестър в Шумен одържавяването е решаващ етап от развитието и утвърждаването на състава, заяви Калина Василева, дългогодишен диригент на оркестъра, сега в майчинство. Тя добави, че одържавяването е било дълго чакано и постигнато с години борба от страна на гражданството и местната власт. "Държавният статут през 1954 г. донася на оркестъра така жадуваната стабилност и закрила, като същевременно изважда музикантите от сферата на любителството и ги поставя на пътя на професионализма с ясна посока в художествено-творческото развитие", коментира Василева. 

Преди одържавяването оркестърът може да се похвали с повече от 100-годишна история, която отвежда назад чак до първия български оркестър, създаден през Възраждането, в далечната 1850 година, каза още Василева.

"Свързваме появата му с пренасочването на голям брой унгарски емигранти на дълбоко в Османската империя, в резултат на краха на Унгарската революция 1848-1849 г. Престоят им в Шумен, макар и кратък, дава силен тласък в културното развитие на града. От днешна гледна точка забележително е колко бързо будните шуменски младежи усвояват умението да четат и свирят по ноти, да свирят на музикални инструменти, при това в синхрон - всичко това под ръководството на капелмайсторът Михай Шафран. Още по-важното е, че след неговото заминаване оркестърът продължава да съществува - заслугата за това е на Добри Войников, който е първият български диригент и композитор", коментира диригентката.

Тя допълни, че историята на оркестъра в Шумен по-нататък се свързва с имената на Анастас Стоянов (баща на пианистичната школа в България, както и на Андрей и Веселин Стоянови), Велико Дюгмеджиев (син на концертмайстора на първия български оркестър и основател на Първата българска оперетна дружба през 1914 г.), Едгар Блюмел, Янко Зехиров, Анастас Зидаров, Мирко Каравасилев, Веселин Спиров и много други.

"Оркестърът преживява трудните етапи в българската история като ту се разпадат, ту пак се оформят различни състави към музикални дружества, читалища и различни организации. Паралелно още от времето на Добри Войников съществуват и ученически оркестри, които са ключови за оцеляването на оркестровото дело в града", отбеляза Василева.

Лапидариумът в центъра на град Добрич бе изпълнен с ритмите на третото издание на “Добрич джаз фест”. Публиката имаше възможност да чуе изпълненията на музикантите Мирослав Турийски (пиано), Преслав Пеев (саксофон), Николай Карагеоргиев (китара) и Кирил Илчев (барабани).

Саксофонистът Преслав Пеев, който е родом от Добрич и част от групата “Керана и космонавтите”, изсвири авторски парчета от втория си самостоятелен албум. Той представи произведението Flip-Flop, а пианистът Мирослав Турийски завърши концерта с “My Blues”.

“Този проект, който вече трета година се изпълнява, е за нашите гости на града, нарочно го правим точно навън, на това място, за да може да съберем една публика, която знае защо идва. Тя няма да е хваната от главната улица, или от парка. Това ще бъде публика, която иска да дойде тук, но пък ще бъде с допир до муз

Мечето Падингтън най-накрая получи британски паспорт - 66 години, след като за първи път се споменава, че е пристигнало в Лондон, но няма да може да пътува надалече, съобщи Би Би Си.

В продължение на десетилетия Падингтън Браун е един от най-любимите и най-известни бежанци в Обединеното кралство.

Създателите на филма са поискали паспорт за перуанското мече, който да бъде използван като реквизит в третата продукция от поредицата "Падингтън в Перу".

Копродуцентът Роб Силва каза пред "Рейдио Таймс", че са поискали реплика, но са получили официален документ.

От британското Министерство на вътрешните работи обаче потвърдиха пред Би Би Си, че това е образец на документ и всъщност не може да се използва. 

На публикуваното изображение на документа се виждат името и фамилията на мечето - Падингтън Браун, както и датата и мястото на раждането му - Перу, 2

Националната галерия организира събитие с присъствие на Бистра Льошевалие.

Срещата ще се проведе на 11 октомври в „Квадрат 500“ с вход свободен, съобщават от екипа.

Мероприятието е част от изложбата „Бистра Льошевалие. Ретроспектива“.

В разговора ще участват Ярослава Бубнова – директор на Националната галерия, Йоахим Глием – Enseigne des Oudin, Fonds de Dotation, Париж и Ирина Недева – председател на Асоциацията на европейските журналисти, България. Модератор на срещата ще бъде Яна Братанова, куратор на изложбата. Ще бъде прожектиран ценен видео-архив, специално подготвен от Йоахим Глием, отбелязват организаторите.

Ретроспективна експозиция на Бистра Льошевалие представя за първи път у нас изкуството на авторката. Селекцията включва знакови скулптури, обекти, рисунки и инсталации от ателието на Бистра Льошев

Баща и син фотографи, живеещи в САЩ, представят самостоятелни изложби в Градската художествена галерия „Борис Георгиев” във Варна.

Веселин Вълчев и Делян Вълчев са подготвили серии от по двадесетина творби, които са подредени в различни зали.

И двамата участват с документална фотография, която по думите на Веселин Вълчев на Запад се нарича street photography и е направление, в което работят много и изключителни майстори. Двамата варненски автори също се изявяват в този стил. 

Изложбата на Делян Вълчев е наречена „Ню Йорк хайку” с идеята, че зрителят може да си състави своя малка история по снимките. 

Веселин Вълчев е озаглавил своята колекция „Чешити от Таймс скуеър”. За него това е емблематично място в Ню Йорк, където се събират много хора не само от цял свят, но и от вътрешността на Щатите.

По думи

Сатиричната комедия „Молба за напускане“ пристига премиерно в Бургас на 15 август. 

Тя ще бъде представена на сцената на Летния театър в крайморския град, съобщиха организаторите от „Арт ателие“.

Вдъхновена от потайностите на корпоративния свят, пиесата използва хумора, за да подчертае абсурдността на живота на офисния планктон, разказаха за постановката организаторите. Чрез сатирата и препратките към съвременни социални и културни теми, актьорите не само ще разсмеят публиката, но ще я провокира и да осмисли къде се крие щастието, след като завесата падне и аплодисментите утихнат.

Спектакълът е по режисурата на Богдан Петканин, временно изпълняващ длъжността директор на Драматичен театър „Адриана Будевска“ в Бургас. Автор на пиесата е Алексей Клас, сценограф - Жанета Иванова, а продукцията се осъществява от театрална продуцентска къща „Ажур Пико“.

В

По думите основа за Държавен симфоничен оркестър - Шумен става Симфоничният оркестър към Градския народен съвет, ръководен от Веселин Спиров от 1950 до 1954 година. В него участват основно любители, ученици от школата на Веселин Спиров и музиканти (духови инструменти) от военния оркестър.

"Получават малка субсидия от общината, но въпреки това условията на съществуване са много трудни - оскъдна материална база, трудно се сдобиват с ноти, репетират където намерят свободно помещение и вечер, защото повечето работят през деня. Ентусиазмът обаче е голям, изнасят се 47 концерта, канят се утвърдени солисти, които с авторитета си допринасят за бъдещото утвърждаване на състава - първи в Шумен гостува проф. Петър Христосков, а след него проф. Владимир Аврамов, проф. Недялка Симеонова, проф. Леон Суружон и други", каза още Василева.

Оркестърът е обявен за държавен с Указ на Министерския съвет от 4 май 1954 г. Със задачата да сформира професионален музикален колектив и да постави начало на неговата творческа дейност, е натоварен диригентът Васил Стефанов. Провежда се прослушване и първата репетиция на новосформирания състав е на 2 август 1954 г, а първият концерт на 3 септември 1954 г. в залата на кино "Г. Димитров" (Одеон). Оркестърът е в състав от 48 души. Солисти са Панчо Владигеров и Георги Байнов. Програмата съдържа Л. Бетовен - Концерт за цигулка и Симфония №1, I част, Панчо Владигеров - Концерт за пиано №3 и Веселин Стоянов - "Обреден танц" из операта "Саламбо". Концертът е повторен на другия ден при пълен салон, добави Калина Василева.

След дадения старт главен диригент на оркестъра става младият Иван Вульпе, а през годините диригенти са били още Димитър Русчев, Никола Казасов, Валентин Попов, Филип Ламбев, Димитър Караминков, Аспарух Лисов, Илия Темков, Георги Чапразов, Станислав Ушев, Славил Димитров и др. Концертмайстори са били Здравка Спирова, Вяра Маркова и Теодора Георгиева, а Гергана Петрова е настоящият концертмайстор на Симфониета Шумен, припомни Василева.

Шуменският оркестър е носел различни имена след одържавяването си, припомни тя и коментира, че е бил наричан Държавен симфоничен оркестър - Шумен (1954-1964), Държавна филхармония - Шумен (1972-2010), Симфониета-Шумен (от 2010 г. досега).

"В периода 1964-1972 г. оркестърът е съкратен и губи държавния си статут. Това е много труден период за музикалното дело в града, който подновява борбата за съществуване и оцеляване. Когато идва време да се чества 120 години от създаването на първия български оркестър, Шуменският оркестър, тогава към читалище "Добри Войников" отбелязва повода със свои сили. За честването в града гостуват още Държавните филхармонии от Варна, Русе и София. Неизбежно се коментира музикалното дело в града и цялата музикантска общност, начело с Панчо Владигеров взима отношение по един или друг начин в подкрепа на оркестъра, което в крайна сметка води до връщане на държавния статут", отбеляза Василева.

Афишите и програмите, които се пазят в архива на оркестъра и в Държавен архив Шумен, свидетелстват за богатия репертоар, забележителните солисти и неуморната дейност на състава, допълни още тя. "Днес Симфониета-Шумен достойно продължава традициите на предшествениците си, пази атмосферата на творческо вдъхновение и ентусиазъм и предлага на своята публика разнообразни програми с интересни солисти, като освен вече утвърдени музиканти с успешна кариера по света и у нас, редовно дава сцена и на младите", обобщи Калина Василева.

Василева отбеляза, че е родена в гр. Шумен през 1989 г. в семейство на музиканти. През 2008 г. е завършила Национално музикално училище „Любомир Пипков”, в класа по флейта на проф. Лидия Ошавкова. Продължила е образованието си в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров” в Инструменталния и Теоретико-композиторския и диригентски факултет, като се е дипломирала с две специалности: "Оперно-симфонично дирижиране" (в класа на проф. Пламен Джуров и доц. Георги Патриков) и "Флейта" (в класа на проф. Л. Ошавкова).

През 2018 г. е защитила успешно докторска дисертация в Националната музикална академия. В края на 2019 г. е излязла от печат книгата й „Оркестровото дело в Шумен от първия български оркестър до днес”. В края на 2022 г. е завършила специалност „Артмениджмънт”. От септември 2013 г. до сега работи като диригент в Симфониета - Шумен, като в периода 2015-2016 г. дирижира и Филхармония „Проф. Димитър Ненов” Разград. Носител на Наградата на Община Шумен за Изкуство и култура в раздел "Музика" за 2020 г. и Награда за млад български диригент „Стефан Линев“ за 2023 г. През декември 2022 г., след успешно издържан конкурс в Министерството на културата, заема длъжността директор на Симфониета - Шумен.

Концертната дейност на Симфониета - Шумен не се ограничава само в града и региона. През годините с успех са реализирани редица турнета в България и по света: в Германия, Австрия, Италия, Испания, Швейцария, Монако, Беларус, Гърция, Република Корея.

Цигуларките Магдалена Каменова и Тодорка Христева бяха солистки в концерта на Симфониета-Шумен в зала „Проф. Венета Вичева“ на 21 ноември. На 14 ноември Симеон Гошев беше солист на концерта под мотото "Майстори на пианото II, а диригент беше Димитър Косев. Камерен състав на Симфониета - Шумен изнесе концерт в къщата музей "Панчо Владигеров" на 31 октомври. Световният ден на операта беше отбелязан в Шумен на 25 октомври с концертно изпълнение на операта „Дон Паскуале“.  

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Живко Петров с особено вълнение представя своя нов албум, който е и част от филма „Плът“
Живко Петров трио с особено вълнение представя своя нов албум, който е и част от филма „Плът“, във Велико Търново. След появилия се в разгара на пандемията проект Chan ...
Enigma се завръща у нас с концерт догодина
Enigma се завръща в София с нов спектакъл. Концертът ще е на 12 март 2025 г. в зала 1 на Националния дворец на културата, съобщават организаторите от „София мюзик ентръпрайс ...
Приключи Националният младежки конкурс на Фонд "13 века България" „Заедно в изкуството за по-добро бъдеще“ 2024
През 2024 Национален дарителски фонд (НДФ) „13 века България“ за четвърти път инициира Националния младежки конкурс „Заедно в изкуството за по-добро бъдеще“ ...
Род Стюарт ще свири на фестивала „Гластънбъри“ през 2025 г.
Британският рок певец Род Стюарт ще свири в сегмента „Легенди“ на фестивала „Гластънбъри“ през 2025 година, предаде Ройтерс. Това е първият потвърден изпълн ...
Шабузи запази челната си позиция в класацията на „Билборд“ за сингли
Американският певец и автор на песни Шабузи запази челната си позиция в класацията за сингли Хот 100 на „Билборд“, отбелязвайки знаково постижение от 19 седмици на върх ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Танцовият пърформанс "Никога повече понеделник" ще бъде представен днес в "Топлоцентрала"
Танцовият пърформанс "Никога повече понеделник" ще бъде представен премиерно днес, 28 ноември, в "Топлоцентрала", съобщават от регионалния център за съвременни изкуства. Автор на ...
Страсбург - столицата на Коледа
Сградите по улиците са окичени с плюшени мечки, гирлянди, дървени шейни. Витрините блестят. Из въздуха се носи аромат на канела. Не случайно наричат Страсбург столицата на Коледа. ...
Ирландия е новата кралица на поп културата
Писателката Сали Руни, актьорът Пол Мескал, пост пънк групата „Фонтейнс Ди Си“ са ирландците, благодарение на които тяхната страна изпъква със своята култура, а през по ...
Живко Петров с особено вълнение представя своя нов албум, който е и част от филма „Плът“
Живко Петров трио с особено вълнение представя своя нов албум, който е и част от филма „Плът“, във Велико Търново. След появилия се в разгара на пандемията проект Chan ...
Славил Димитров: Един от важните моменти за развитието на симфоничния оркестър в Шумен е неговото одържавяване през 1954 година
Един от важните моменти за развитието на симфоничния оркестър в Шумен е неговото одържавяване през 1954 година, каза Славил Димитров - диригент и директор на Симфониета - Шумен. Т ...
Тикер в 13:00 ч.
Танцовият пърформанс "Никога повече понеделник" ще бъде представен премиерно дне ...
Начало Авансцена
1510
Авансцена

Одържавяването на Симфониета-Шумен е решаващ етап от развитието и утвърждаването на формацията, каза диригентът Калина Василева

Симфониета-Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с концерти в Шумен и София. В зала „Проф.Венета Вичева“ в града ще има тържествен концерт тази вечер, а втората изява пред публика по случай юбилея ще бъде в столичната зала „България“ на 29 ноември.

| 27 Ноември 2024, 11:03 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Одържавяването на Симфониета-Шумен е решаващ етап от развитието и утвърждаването на формацията, каза  диригентът Калина Василева
Одържавяването на Симфониета-Шумен е решаващ етап от развитието и утвърждаването на формацията, каза диригентът Калина Василева
Снимка © Симфониета- Шумен

Симфониета-Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с концерти в Шумен и София. В зала „Проф. Венета Вичева“ в града ще има тържествен концерт тази вечер, а втората изява пред публика по случай юбилея ще бъде в столичната зала „България“ на 29 ноември. На диригентския пулт ще застане настоящият директор на Симфониета-Шумен Славил Димитров. Солисти ще са пианистката проф. Милена Моллова и цигуларят Тодор Николаев.

В дългата история на симфоничния оркестър в Шумен одържавяването е решаващ етап от развитието и утвърждаването на състава, заяви Калина Василева, дългогодишен диригент на оркестъра, сега в майчинство. Тя добави, че одържавяването е било дълго чакано и постигнато с години борба от страна на гражданството и местната власт. "Държавният статут през 1954 г. донася на оркестъра така жадуваната стабилност и закрила, като същевременно изважда музикантите от сферата на любителството и ги поставя на пътя на професионализма с ясна посока в художествено-творческото развитие", коментира Василева. 

Концертът „Роден за музиката“ отбелязва 90-годишнината от рождението на проф. Георги Робев.

Събитието в първо студио на БНР е на 14 ноември, рождената дата на маестрото, посочват организаторите.

По думите им ще прозвучи майсторски подбран репертоар от най-вдъхновяващите хорови произведения, избрани и дирижирани в стила на маестрото, под ръководството на Нели Трошева, студентка в последния хорово-диригентски клас на проф. Робев.

55 изпълнители от академичния хор Българска хорова капела „Георги Робев“ ще се включат в концерта. Хорът, който носи името на Георги Робев, е сформиран преди пет години в чест на 85-годишнината на маестрото, и само след няколко години съществуване вече се превърна в един от водещите хорови състави в страната. Сега, на този юбилей, хорът отбелязва

Изложба със заглавие „Време-пространствени полета“ представя Огняна Серафимова в рамките на форума

„Изкуството като противодействие“, организиран от Градската художествена галерия във Варна. Нейните инсталации се намират във вътрешния двор на културната институция. 

Тази изложба е за паметта. Това са моменти, които по един театрален начин са застинали в моите творби и много ми се иска публиката да е свободна да ги тълкува, каза авторката. „Стъпките на нашите деди носят усещането за многото хора, които са причина да ни има нас, благодарение на чийто труд е възможно нашето време. Това е философски поглед над основни понятия, които ме вълнуват, заключени най-вече в предметите, усещането за допир, за истинска вещ, която носи в себе си спомен и код. Това са инструментите, с които си служа, за да създам атмосферата, в която хората да се пот

На 17 септември фестивалът New Kids from the Block ще отбележи Деня на София с две събития, съобщават организаторите. 

На сцената на ул. „Алабин“ 39 първо излиза „Яница Станчева квартет“ (Яница Станчева – вокал, Вилизар Гичев – китара,Самуил Даскалов – бас, Андрей Велков – барабани). 

Празничната програма продължава със спектакъла „Вода” на пътуващ театър „Скрин”.

„Вода“ разказва за жаждата на човека по пътя му към съвършенството, за търсенето на смисъла в корените ни.

Това е проста история, която говори за дълбоката връзка със земята, водата и огъня, обединени в образа на дървото на живота.

Представлението е на режисьорите Анджей Сойка и Даниана Коева, хореографията е

Последният концерт от инициативата на читалище "Братство 1869" – "Музикален четвъртък", ще бъде представен на 29 август в парка пред читалището в Кюстендил.

На сцената ще се изяви вокална формация „Неразделни” с ръководител Веселка Петрова, съобщават от Народно читалище "Братство 1869".

В музикалната програма са включени авторски, български хорови и популярни песни. Концертът ще продължи един час. Във формацията участват над 25 певици с различни професии, каза ръководителят на читалището Иван Андонов.

След концерта в четвъртък вокална формация "Неразделни" заминава на турне в Хърватия.

Формацията е създадена през 1975 г. по инициатива на група учителки по руски език начело с Виктория Димитрова и на кюстендилския общественик Камен Очипалски.

За ръководител на групата е поканен музикалният педагог Ангелина Милева.

От 1986

Американските награди за кънтри музика пропуснаха албума на Бионсе Cowboy Carter, съобщи АФП.

Номинациите за наградите бяха обявени в понеделник. 43-годишната Бионсе не получи номинация.

Критиката само ме стимулира да изляза от собствените си граници, написа певицата в Инстаграм. 

Родената в Хюстън Бионсе стана първата чернокожа певица, оглавила американските класации на кънтри музика. 

Наградите за кънтри музика ще бъдат връчени на 20 ноември в Нашвил. Не е изненадващо, че Асоциацията за кънтри музика проявява снобизъм, коментира "Ню Йорк таймс" по повод отсъствието на Бионсе сред номинираните на за нй-добър аблум. Тези, които са искали да чуят посланието и музиката на Бионсе, са я чули, се казва в коментар на "Ролинг стоун". 

Благодаря ти, Бионсе, за това, че ни предложи един от най-новаторските албуми на всички времена, написа

Преди одържавяването оркестърът може да се похвали с повече от 100-годишна история, която отвежда назад чак до първия български оркестър, създаден през Възраждането, в далечната 1850 година, каза още Василева.

"Свързваме появата му с пренасочването на голям брой унгарски емигранти на дълбоко в Османската империя, в резултат на краха на Унгарската революция 1848-1849 г. Престоят им в Шумен, макар и кратък, дава силен тласък в културното развитие на града. От днешна гледна точка забележително е колко бързо будните шуменски младежи усвояват умението да четат и свирят по ноти, да свирят на музикални инструменти, при това в синхрон - всичко това под ръководството на капелмайсторът Михай Шафран. Още по-важното е, че след неговото заминаване оркестърът продължава да съществува - заслугата за това е на Добри Войников, който е първият български диригент и композитор", коментира диригентката.

Лапидариумът в центъра на град Добрич бе изпълнен с ритмите на третото издание на “Добрич джаз фест”. Публиката имаше възможност да чуе изпълненията на музикантите Мирослав Турийски (пиано), Преслав Пеев (саксофон), Николай Карагеоргиев (китара) и Кирил Илчев (барабани).

Саксофонистът Преслав Пеев, който е родом от Добрич и част от групата “Керана и космонавтите”, изсвири авторски парчета от втория си самостоятелен албум. Той представи произведението Flip-Flop, а пианистът Мирослав Турийски завърши концерта с “My Blues”.

“Този проект, който вече трета година се изпълнява, е за нашите гости на града, нарочно го правим точно навън, на това място, за да може да съберем една публика, която знае защо идва. Тя няма да е хваната от главната улица, или от парка. Това ще бъде публика, която иска да дойде тук, но пък ще бъде с допир до муз

Мечето Падингтън най-накрая получи британски паспорт - 66 години, след като за първи път се споменава, че е пристигнало в Лондон, но няма да може да пътува надалече, съобщи Би Би Си.

В продължение на десетилетия Падингтън Браун е един от най-любимите и най-известни бежанци в Обединеното кралство.

Създателите на филма са поискали паспорт за перуанското мече, който да бъде използван като реквизит в третата продукция от поредицата "Падингтън в Перу".

Копродуцентът Роб Силва каза пред "Рейдио Таймс", че са поискали реплика, но са получили официален документ.

От британското Министерство на вътрешните работи обаче потвърдиха пред Би Би Си, че това е образец на документ и всъщност не може да се използва. 

На публикуваното изображение на документа се виждат името и фамилията на мечето - Падингтън Браун, както и датата и мястото на раждането му - Перу, 2

Националната галерия организира събитие с присъствие на Бистра Льошевалие.

Срещата ще се проведе на 11 октомври в „Квадрат 500“ с вход свободен, съобщават от екипа.

Мероприятието е част от изложбата „Бистра Льошевалие. Ретроспектива“.

В разговора ще участват Ярослава Бубнова – директор на Националната галерия, Йоахим Глием – Enseigne des Oudin, Fonds de Dotation, Париж и Ирина Недева – председател на Асоциацията на европейските журналисти, България. Модератор на срещата ще бъде Яна Братанова, куратор на изложбата. Ще бъде прожектиран ценен видео-архив, специално подготвен от Йоахим Глием, отбелязват организаторите.

Ретроспективна експозиция на Бистра Льошевалие представя за първи път у нас изкуството на авторката. Селекцията включва знакови скулптури, обекти, рисунки и инсталации от ателието на Бистра Льошев

Баща и син фотографи, живеещи в САЩ, представят самостоятелни изложби в Градската художествена галерия „Борис Георгиев” във Варна.

Веселин Вълчев и Делян Вълчев са подготвили серии от по двадесетина творби, които са подредени в различни зали.

И двамата участват с документална фотография, която по думите на Веселин Вълчев на Запад се нарича street photography и е направление, в което работят много и изключителни майстори. Двамата варненски автори също се изявяват в този стил. 

Изложбата на Делян Вълчев е наречена „Ню Йорк хайку” с идеята, че зрителят може да си състави своя малка история по снимките. 

Веселин Вълчев е озаглавил своята колекция „Чешити от Таймс скуеър”. За него това е емблематично място в Ню Йорк, където се събират много хора не само от цял свят, но и от вътрешността на Щатите.

По думи

Сатиричната комедия „Молба за напускане“ пристига премиерно в Бургас на 15 август. 

Тя ще бъде представена на сцената на Летния театър в крайморския град, съобщиха организаторите от „Арт ателие“.

Вдъхновена от потайностите на корпоративния свят, пиесата използва хумора, за да подчертае абсурдността на живота на офисния планктон, разказаха за постановката организаторите. Чрез сатирата и препратките към съвременни социални и културни теми, актьорите не само ще разсмеят публиката, но ще я провокира и да осмисли къде се крие щастието, след като завесата падне и аплодисментите утихнат.

Спектакълът е по режисурата на Богдан Петканин, временно изпълняващ длъжността директор на Драматичен театър „Адриана Будевска“ в Бургас. Автор на пиесата е Алексей Клас, сценограф - Жанета Иванова, а продукцията се осъществява от театрална продуцентска къща „Ажур Пико“.

В

Тя допълни, че историята на оркестъра в Шумен по-нататък се свързва с имената на Анастас Стоянов (баща на пианистичната школа в България, както и на Андрей и Веселин Стоянови), Велико Дюгмеджиев (син на концертмайстора на първия български оркестър и основател на Първата българска оперетна дружба през 1914 г.), Едгар Блюмел, Янко Зехиров, Анастас Зидаров, Мирко Каравасилев, Веселин Спиров и много други.

"Оркестърът преживява трудните етапи в българската история като ту се разпадат, ту пак се оформят различни състави към музикални дружества, читалища и различни организации. Паралелно още от времето на Добри Войников съществуват и ученически оркестри, които са ключови за оцеляването на оркестровото дело в града", отбеляза Василева.

По думите основа за Държавен симфоничен оркестър - Шумен става Симфоничният оркестър към Градския народен съвет, ръководен от Веселин Спиров от 1950 до 1954 година. В него участват основно любители, ученици от школата на Веселин Спиров и музиканти (духови инструменти) от военния оркестър.

"Получават малка субсидия от общината, но въпреки това условията на съществуване са много трудни - оскъдна материална база, трудно се сдобиват с ноти, репетират където намерят свободно помещение и вечер, защото повечето работят през деня. Ентусиазмът обаче е голям, изнасят се 47 концерта, канят се утвърдени солисти, които с авторитета си допринасят за бъдещото утвърждаване на състава - първи в Шумен гостува проф. Петър Христосков, а след него проф. Владимир Аврамов, проф. Недялка Симеонова, проф. Леон Суружон и други", каза още Василева.

Оркестърът е обявен за държавен с Указ на Министерския съвет от 4 май 1954 г. Със задачата да сформира професионален музикален колектив и да постави начало на неговата творческа дейност, е натоварен диригентът Васил Стефанов. Провежда се прослушване и първата репетиция на новосформирания състав е на 2 август 1954 г, а първият концерт на 3 септември 1954 г. в залата на кино "Г. Димитров" (Одеон). Оркестърът е в състав от 48 души. Солисти са Панчо Владигеров и Георги Байнов. Програмата съдържа Л. Бетовен - Концерт за цигулка и Симфония №1, I част, Панчо Владигеров - Концерт за пиано №3 и Веселин Стоянов - "Обреден танц" из операта "Саламбо". Концертът е повторен на другия ден при пълен салон, добави Калина Василева.

След дадения старт главен диригент на оркестъра става младият Иван Вульпе, а през годините диригенти са били още Димитър Русчев, Никола Казасов, Валентин Попов, Филип Ламбев, Димитър Караминков, Аспарух Лисов, Илия Темков, Георги Чапразов, Станислав Ушев, Славил Димитров и др. Концертмайстори са били Здравка Спирова, Вяра Маркова и Теодора Георгиева, а Гергана Петрова е настоящият концертмайстор на Симфониета Шумен, припомни Василева.

Шуменският оркестър е носел различни имена след одържавяването си, припомни тя и коментира, че е бил наричан Държавен симфоничен оркестър - Шумен (1954-1964), Държавна филхармония - Шумен (1972-2010), Симфониета-Шумен (от 2010 г. досега).

"В периода 1964-1972 г. оркестърът е съкратен и губи държавния си статут. Това е много труден период за музикалното дело в града, който подновява борбата за съществуване и оцеляване. Когато идва време да се чества 120 години от създаването на първия български оркестър, Шуменският оркестър, тогава към читалище "Добри Войников" отбелязва повода със свои сили. За честването в града гостуват още Държавните филхармонии от Варна, Русе и София. Неизбежно се коментира музикалното дело в града и цялата музикантска общност, начело с Панчо Владигеров взима отношение по един или друг начин в подкрепа на оркестъра, което в крайна сметка води до връщане на държавния статут", отбеляза Василева.

Афишите и програмите, които се пазят в архива на оркестъра и в Държавен архив Шумен, свидетелстват за богатия репертоар, забележителните солисти и неуморната дейност на състава, допълни още тя. "Днес Симфониета-Шумен достойно продължава традициите на предшествениците си, пази атмосферата на творческо вдъхновение и ентусиазъм и предлага на своята публика разнообразни програми с интересни солисти, като освен вече утвърдени музиканти с успешна кариера по света и у нас, редовно дава сцена и на младите", обобщи Калина Василева.

Василева отбеляза, че е родена в гр. Шумен през 1989 г. в семейство на музиканти. През 2008 г. е завършила Национално музикално училище „Любомир Пипков”, в класа по флейта на проф. Лидия Ошавкова. Продължила е образованието си в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров” в Инструменталния и Теоретико-композиторския и диригентски факултет, като се е дипломирала с две специалности: "Оперно-симфонично дирижиране" (в класа на проф. Пламен Джуров и доц. Георги Патриков) и "Флейта" (в класа на проф. Л. Ошавкова).

През 2018 г. е защитила успешно докторска дисертация в Националната музикална академия. В края на 2019 г. е излязла от печат книгата й „Оркестровото дело в Шумен от първия български оркестър до днес”. В края на 2022 г. е завършила специалност „Артмениджмънт”. От септември 2013 г. до сега работи като диригент в Симфониета - Шумен, като в периода 2015-2016 г. дирижира и Филхармония „Проф. Димитър Ненов” Разград. Носител на Наградата на Община Шумен за Изкуство и култура в раздел "Музика" за 2020 г. и Награда за млад български диригент „Стефан Линев“ за 2023 г. През декември 2022 г., след успешно издържан конкурс в Министерството на културата, заема длъжността директор на Симфониета - Шумен.

Концертната дейност на Симфониета - Шумен не се ограничава само в града и региона. През годините с успех са реализирани редица турнета в България и по света: в Германия, Австрия, Италия, Испания, Швейцария, Монако, Беларус, Гърция, Република Корея.

Цигуларките Магдалена Каменова и Тодорка Христева бяха солистки в концерта на Симфониета-Шумен в зала „Проф. Венета Вичева“ на 21 ноември. На 14 ноември Симеон Гошев беше солист на концерта под мотото "Майстори на пианото II, а диригент беше Димитър Косев. Камерен състав на Симфониета - Шумен изнесе концерт в къщата музей "Панчо Владигеров" на 31 октомври. Световният ден на операта беше отбелязан в Шумен на 25 октомври с концертно изпълнение на операта „Дон Паскуале“.  

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Живко Петров с особено вълнение представя своя нов албум, който е и част от филма „Плът“
Enigma се завръща у нас с концерт догодина
Приключи Националният младежки конкурс на Фонд "13 века България" „Заедно в изкуството за по-добро бъдеще“ 2024
Род Стюарт ще свири на фестивала „Гластънбъри“ през 2025 г.
Шабузи запази челната си позиция в класацията на „Билборд“ за сингли
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
Танцовият пърформанс "Никога повече понеделник" ще бъде представен днес в "Топлоцентрала"
Тонът на времето
Страсбург - столицата на Коледа
Тонът на времето
Ирландия е новата кралица на поп културата
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.