Четвъртото национално „Биенале на илюстрацията“ бе открито днес в зала „Триъгълна кула на Сердика” на Регионалния исторически музей в София (РИМ-София).
Това е една изложба, която започна сякаш на шега през 2018 година и никой не е предполагал, че осем години по-късно, днес, ще бъдем тук всички заедно, каза Милена Радева, организатор на събитието. Тя отбеляза, че тази година са представени 194 художници с общо 416 творби. това е единствената награда за илюстрация в България.
Тази вечер в залата на Народно читалище „Развитие – 1869“ във Враца се представя постановката „Заклеваш ли се в децата“, по текстове на Саломе Льолуш, съобщава културната институция.
В главните роли публиката ще види Весела Бабинова и Владимир Зомбори, които са двойка и извън сцената. Актьорският състав допълват Лидия Василева и Даниел Кукушев. Режисьор на пиесата е Крис Шарков, а сценограф - Ванина Цандева.
Комедията вълнува със своята актуалност и с пикантното си чувство за хумор. Текстът е жив, изненадващ, интелигентен, а актьорите се надпреварват в един безкраен двубой на малки тайни и големи лъжи. „Заклеваш ли се в децата?“ ни отвежда в ситуации, които са толкова неразрешими, колкото и истински, защото са част от реалността на романтичните отношения днес.
Андре Рийо ще има втори концерт в София – на 11 март догодина.
Това съобщават организаторите от „БГ саунд стейдж“, след като първото шоу (на 12 март) е разпродадено за пет дни в пълния си капацитет от 11 000 места в зала „Арена 8888 София”.
Музикантът, който на 1 октомври навърши 75 години, идва в София с изцяло обновена програма.
„Публиката ще бъде пренесена в свят на очарователни мелодии, поднесени от Рийо и неговия оркестър „Йохан Щраус”, хор и солисти от различни националности, в репертоар, простиращ се от класически музикални шедьоври до валсове, музика от филми, поп хитове и опера. Чаровната и талантлива Ема Кок отново ще бъде част от турнето на Рийо“, разказват организаторите.
„Ние пътуваме по света, за да радваме хората. Надявам се
Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол бяха официално открити тази вечер.
В моето съзнание „Аполония“ е едно пътешествие, което със своята непреходност е осмислило творческия пламък на стотици творци. Сцените на „Аполония“ са давали поле за изява на много художници, артисти, режисьори, певци, които от своя страна са се отблагодарявали с най-доброто от своето творчество. 40-годишната история на фестивала е изпълнена с множество перипетии и наситена с много емоции. Дори бих казал драматизъм, каза кметът на община Созопол Тихомир Янакиев. „Магията на „Аполония“ е безспорна. Приносът на фестивала към културния живот на Созопол и към България също е безспорен. Симбиозата между „Аполония“ и града Созопол също е безспорна“, добави кметът на Созопол.
„Не съм предполагал, че ще доживе
Кънтри групата Lilly of the West издава нов албум за Коледа. Идеята за Christmas with Lilly of the West е на Лили Друмева, която казва, че след 12 албума с групата й в стил кънтри, суинг или блус, е време и за първа коледна селекция.
Празничният репертоар включва обичани евъргрийни като Joy to the World, White Christmas, Winter Wonderland, Silver Bells, Jingle Bells, Rockin’ around the Christmas Tree и други, поднесени с нови аранжименти.
Има също немски и френски класики като Minuit, chretiens на Адолф Адам и Stille Nacht на Франц Ксавер Грубер, госпъл химна Go Tell it on the Mountain, както и емблематичната песен на канадския композитор Леонард Коен – Hallelujah. Записите се осъществяват от Станислав Донев (ст
Симфониета - Шумен ще открие нов цикъл концерти „Класика и романтизъм“ през септември, съобщиха от културната институция.
На 12 септември в зала „Проф. Венета Вичева“ ще започне първият концерт от цикъла „Класика и романтизъм“ под надслов „Майстори на пианото“, с изпълнение на Концерт за пиано No.3 от Бетовен и Симфония No.5 от Шуберт. Солист ще бъде италианецът Джузепе Марко Даниеле, лауреат от множество престижни национални и международни конкурси по пиано. В репертоара му има произведения със значителна трудност на изпълнение, представящи развитието на европейската музика, от Бетовен до Феручо Бузони.
Под палката на диригента Любомир Денев-син ще прозвучи и Симфония No.5 от Шуберт. И двете произведения са повлияни от виенските класици и преди всичко от Моцарт. Основна тема на Концерта за пиано No.3 в до мин
На церемонията по откриването бяха връчени наградите в двете категории на биеналето - „Реализирани творби“ и „Нереализирани творби“.
Четирима автори бяха избрани от петчленното жури тази година.
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава и може да бъде посетена в къща музей „Вера Недкова“ до 15 ноември, обявиха от Националната галерия.
Както информирахме, изложбата е курирана от Диана Драганова-Щир.
По думите на екипа на изложбата в основата й е възможността за личен прочит и задълбочено изследване на темата за съхранението на музея като институция и същевременно пренасянето на паметта.
Надежда Олег Ляхова е родена през 1960 г. Тя е автор на видеа, инсталации, акции, обекти. Използва хартия, ламарина, пирони, лъжици, сапун, пясък, лед, сладолед, захарен памук, фотоапарат и камера. Правила е самостоятелни изложби в Little Bird Place, София, галерия „Структура“, София, галерия „Аросита“, София, Софийската градска художествена галерия, „Склада“, София, Центъра за съвремен
Скарлет Йохансон е една от най-разпознаваемите актриси в света. През 2018 и 2019 г. става най-високоплатената актриса и е включвана многократно в списъка на „Форбс“.
През 2021 г. сп. „Тайм“ я обявява за една от 100-те най-влиятелни личности в световен мащаб. Филмите на Йохансон са събрали над 14,5 млрд. щатски долара, което я прави най-касовата актриса на всички времена. Тя получава различни отличия, включително награда на Британската филмова академия, награда „Тони“, номинации за две награди „Оскар“ и пет награди „Златен глобус“. Днес тя заедно със своя брат близнак навършва 40 години.
Скарлет Ингрид Йохансон е родена на 22 ноември 1984 г. Тя е дъщеря на архитект и продуцент и е израснала в Ню Йорк. Тя и брат близнак Хънтър са най-малките от четирима деца в семейството. Интересът към актьорското майстор
Общинският музей на Букурещ гостува за първи път във Варна. Той представя изложба „Отвъд Дунава: Въображаемо пътуване през духовните карти на българското изгнание 1820-1870 година“, която проследява връзките между българските и румънските земи от първите големи преселнически вълни на север след войната от 1806-1812 г. между Русия и Османската империя до Освобождението на България през 1878 г.
Събитието се реализира по покана на Регионалния исторически музей във Варна и слага началото на сътрудничество между двете институции. Планирано е българската страна да гостува догодина в Румъния с археологическа експозиция, каза директорът на Букурещкия музей Адриан Маджуру.
Изложбата „Отвъд Дунава“ съдържа 84 експоната. Всички се излагат за първи път, а някои не са показвани досега извън Румъния. Сред тях са много изящни гравюри - офорт, акватинта,
Програмата за единадесетото издание на Международния фестивал на популярната песен „Есенни шуменски вечери“ и събития, предназначени за деца, ученици, възрастни и любители на джаза, бяха представени на брифинг в община Шумен от Павлинка Марева от Народно читалище "Добри Войников - 1856".
Тя коментира, че шуменското читалище организира няколко събития.
Утре, 25 септември, ще бъде срещата с писателя от Русе и издател на фентъзи литература Явор Цанев. Срещата му ще бъде с деца, предимно третокласници от Средно училище "Панайот Волов".
"В четвъртък ще открием изложба на художничката Мариана Петкова. Тя ще представи във фоайето на Концертната зала на читалището експозиция "Импресии" с 16 творби, които отразяват живота на старата улица "Араста". Картините ще бъдат съпътствани от нейни стихове и фотографии от Даниела Вичева, която работи в културния отдел
Националният музей „Земята и хората“ ще бъде домакин на XXXII Софийско изложение „Скъпоценни камъни, минерали и фосили“. Събитието ще се проведе от 11 до 13 октомври, съобщават от музея.
„Експозицията на раздел „Минерали на България“ се разшири с нова тематична изложба „Уникални минерални находки от България“ по проект, финансиран от Министерство на културата“, разказват от екипа.
По думите им в шест витрини са експонирани минерали с най-красиви кристали, редки цветове и форми, подбирани в продължение на десетки години от стотици геолози и колекционери от всички кътчета на България.
През 1991 год. Националният музей „Земята и хората“ провежда Първа софийска международна изложба на минерали. През годините изложенията на минерали прерастват в Дни на минералите, организирани три пъти годиш
Лауреатите тази година са Гергана Евлогиева и Сайбин Бойкинов за нереализирана творба и Антонина Георгиева и Катрин Ефтимова - Ерол за реализирана творба. Според Радева това са единствените отличия за илюстрация в България.
Четвъртото издание на биеналето отново няма тема, за да се даде възможност на авторите да покажат най-добрите си творби, създадени през последните две години.
Историята на биеналето започва през 2018 г., когато Милена Радева - илюстратор и създател на уеб сайта и издателство „Българска илюстрация”, възражда единствения форум за илюстрация в страната от 1990 г. насам.