Изложбата "Дух и природа", която е съвместен продукт на художничката Петра Шербанеску-Тънасе и отец Лука Севериан от Румъния, бе открита днес в Русенския исторически музей.
Интересното за нашата група е, че всички композираме, казаха на пресконференция в Боровец изпълнителите от Швеция и Норвегия Буге Веселтофт (пиано), Дан Берглунд (бас) и Магнус Йострьом (барабани), обединени в „Римден трио“. Тази вечер по време на Международния джаз фестивал „Д-р Емил Илиев“ групата ще представи песни от най-новия си албум.
Музикантите посочиха, че във формацията всеки дава най-доброто от себе си. Пианистът Буге Веселтофт разказа историята на триото. Искал да изпълнява типична скандинавска музика, поканил двамата си колеги да се присъединят към него и така триото се формира в 90-те години на XX век.
Музикантите казаха, че репетират и в Швеция, и в Норвегия, но са основно в Стокхолм, „където намерим най-доброто кътче спираме и репетираме“.
От "Римден трио" посочиха, че са били наскоро в Румъния, като са участвали във фестивали.
Габровският камерен оркестър ще изнесе първия си за този сезон концерт от постоянния цикъл „Избрано от публиката“ в Художествена галерия „Христо Цокев“ на 27 октомври. Това съобщи Иван Стоянов, диригент на оркестъра.
„Програмата включва Концерт за цигулка и оркестър № 3 из цикъла „Чудноватости“ от Антонио Вивалди, първото изпълнение в България на Концерт за цигулка и оркестър № 7 от италианския бароков виртуоз Пиетро Локатели, прочутото Адажието из симфония № 5 от Густав Малер и Вариации върху тема от Франк Брийдж от Бенджамин Бритън. Солист ще бъде живеещата в Лондон габровска цигуларка Деворина Гамалова“, посочи Иван Стоянов, диригент на Габровския камерен оркестър.
Габровският камерен оркестър е основан през есента на 1969 г. по инициатива на композитора, музиковед и диригент Христо Питев и възпитаници на висшите
Камерният концерт на Русенската опера "Бетовен - сонати за цигулка и пиано" ще бъде представен утре вечер в Доходното здание в крайдунавския град. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова.
Ценителите на класическото изкуство ще имат възможност да чуят Сонати за цигулка и пиано № 4 и № 10 на Бетовен в изпълнение на Тамара Лазарова - цигулка, Веселина Ботева - пиано, Габриел Тато - цигулка, и Божена Петрова - пиано.
Според четиримата музиканти сонатите са твърде различни по характер, тъй като са писани в различни периоди от живота на композитора, но и в двете се усеща непрестанно бликащата енергия, динамизмът, драматизмът и философските обобщения, характерни за Бетовен.
Награждаването в конкурса за най-добър пълнометражен игрален филм на 25 октомври, в зала 1 на НДК, ще е в присъствието на международното жури на „Синелибри“ – Мария Бакалова (президент), Кристин Льоненс, Даниел Келман, Ан Кюсак и Игнасио Серикио, съобщават от екипа на кино-литературния фестивал.
В рамките на церемонията ще бъде обявен и победителят в конкурса за най-добър документален филм от жури в състав – Рене Карабаш, Божидар Манов и Найо Тицин.
След церемонията ще се състои премиерно излъчване на първия англоезичен филм на Педро Алмодовар, удостоен с наградата „Златен лъв“ на кинофестивала във Венеция. Просветляващата драма „Съседната стая“ с Джулиан Мур и Тилда Суинтън в главните роли изследва смисъла на живота и смъртта, стойността на приятелството и чувството за съпричастност в кр
Холивудската звезда Гари Стреч и актрисата и продуцент Деси Тенекеджиева преди дни завършиха своя трети актьорски мастърклас (Acting MasterClass), който този път се състоя в Пловдив. Това бе интензивен двудневен курс като подготовка за пълния уъркшоп през следващата година, съобщиха от екипа на фондация „Стоян Камбарев“.
"Изключително вълнуващи бяха срещите на звездите с техните студенти, които се потопиха в един различен и магичен свят. Най-младите участници бяха едва 14-годишни. До менторите Деси Тенекеджиева и Гари Стреч бяха също един от най-добрите световни боксови мениджъри Ивайло Гоцев, звездата на Народния театър Димитър Николов, тв продуцентът Атанас Лазаров, "Мистър България" Виктор Русинов, една от изгряващите звезди на "Берлинале" Маргарита Стойкова. Операторът и режисьор Георги Марков е важна част от екипа на Acting MasterClass, още от първия ден. Той
Експозицията включва близо 30 икони. Те са дело на отец Севериан.
"Всяка творба не може да бъде създадена без да си духовно предразположен и освен това чрез молитва - през молитвата ти създаваш произведения, рисуваш. Защото всяка една икона - независимо дали е на Исус Христос, или на други светци, е прозорец към света. Защото ние, които сме божии служители и сме в църквата, носим и на разположение предоставяме тези икони и този дух на обществото, на общността", каза Лука Севериан.
В експозицията около 20 картини представя и художничката Петра Шербанеску-Тънасе. Тя използва релефна техника в творбите си, както и златни листа, които помагат да се пресъздадат по-добре всички цветови нюанси на природата. Тя обясни и къде се срещат нейните картини и иконите.
"Растенията са част от природата, рибата олицетворява вярата, гроздето е връзката с Исус Христос, с живота. След което започнах постепенно да увеличавам компонентите в моята картина, така че да наблегна на всеки един от тези елементи, които са част от природата, която ни обгражда", каза Петра Шербанеску-Тънасе.
Изложбата "Дух и природа" е по повод на Националния празник на Румъния - 1 декември. Тя се организира от изпълнителния директор на асоциация "Еврорегион Данубиус" Лили Ганчева, Регионалния исторически музей в Русе и Окръжен център за консервация и популяризиране на традиционната култура на Гюргево.
Павелбанският хор "Тодор Мазаров" ще отбележи своята 60-а годишнина с тържествен концерт на 31 ноември, съобщиха от местната администрация. Той ще бъде в залата на Народно читалище "Напред - 1903", а входът ще е свободен.
Концертът ще е в навечерието на 120-годишнината от рождението на световноизвестния тенор Тодор Мазаров, посочиха още от Община Павел баня. Едноименният хор е създаден през 1964 г. от Дешка Порова, като на по-късен етап той започва да носи името на своя патрон Тодор Мазаров. В продължение на 40 години, под диригентството на Порова, хоровият колектив е лицето на Павел баня, като обогатява културния живот на града. През 2003 г. главен художествен ръководител и диригент на хор „Тодор Мазаров” става нейният син Иван Поров, а негов помощник-диригент е Полина Христова. Двамата ръководят хора и днес.
В годините хор "Тодор Мазаров" става визи
В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението, което прави художникът. Всеки има различен начин на работа, но първото е какво искаш да нарисуваш, оттам произлизат допълнителните технически наслагвания.
Това, което хората наричат експеримент, аз определям просто като процес. Не знам къде е истината и как трябва, но се иска доста работа. Няма как да стоиш и да чакаш да ти падне някакво прозрение, всичко идва с много работа.
Това каза в интервю художничката Десислава Минчева, която гостува във варненската галерия „Папийон“ с изложбата „Намиб. Пясъци - небе“, част от нейния живописен пътепис от пътуването й в Намибия.
„Аз не мисля, че правя някакви скокове в моето творчество, по-скоро дълбая все по-навътре. Връщам назад втори и трети път. При мен този процес е много дълъг и също е експеримент по някакъв начин. От учителя
Сериалът "Емили в Париж" на платформата "Нетфликс" изостри отношенията между столиците на Франция и Италия след изказване на президента Еманюел Макрон. От италианска страна засега главно действащо лице в спора е кметът на Рим Роберто Гуалтиери.
Ябълката на раздора е мястото, където се развива действието в поредицата, чийто четвърти сезон започна през август. В края стана ясно, че главната героиня ще се премести в Рим. Звездата от сериала Лили Колинс, която е в ролята на Емили, обяви новината в предаването "Добро утро, Америка", а се появи и в официалното видео, отпивайки от чаша капучино с изписана на дъното цифра пет. "Няма място като Рим!", каза тя с намигване.
Решението на сценаристите Емили да изостави Париж за сметка на Рим сериозно подразни френската столица и предизвика реакция от най-високо ниво - директно от Елисейския дворец. И това съвсем не е случайно -
Във Велико Търново бе възстановено сграфито пано на около половин век, посветено на Велчовата завера.
То е с площ близо 67 квадратни метра, като шест от тях изцяло липсваха, а също така имаше опасност целият стенопис да рухне. Възстановителните дейности започнаха на 13 май и продължиха два месеца и половина.
Екипът, който изпълни задачата, е от Факултета по изобразително изкуство на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Ръководител на групата бе доц. д-р Милен Джановски, а негови помощници - асистентът му докторант Христо Христов и студентът Теодор Атанасов. В продължение на около 20 дни участие в дейностите взе и синът на автора на стенописа – Христо Гелов, който пристигна от Испания, където живее.
Ръководителят на екипа доц. д-р Милен Джановски разказа, че секторът под падналата мазилка е бил отлепен от стената и при по-силен вятър е има
Унгарски танци от Йоханес Брамс, „Славянски танц в ми минор“ от Антонин Дворжак и румънски танци на Бела Барток ще звучат в програмата на „Концерти с история“ през август.
Цигуларят Иван Стайков и пианистката Венета Нейнска ще свирят в Шабла (20 август), Варна (22 август), Созопол (24 август) и Бургас (26 август), съобщават организаторите.
По думите им Иван Стайков ще свири на старинна цигулка от Антонио Галиано от 1809 година, предоставена му от частен колекционер.
В музикалната програма на събитията е включена още музика от Астор Пиацола. Изпълненията ще бъдат предшествани от истории за създаването на творбите, както и малко познати детайли от житейския път на композиторите.