Световноизвестният цигулар Даниел Хоуп се завръща в зала „България“ под диригентството на маестро Найден Тодоров.
Концертът на 12 декември съчетава класика и джаз, изграждайки мост между два музикални свята, съобщават от Софийската филхармония.
Откриваме новия театрален сезон с премиерата на спектакъла „Албена“, съобщиха от Родопски драматичен театър (РДТ) „Николай Хайтов“ – Смолян. Постановката на Йордан Йовков ще бъде изиграна за първи път пред публика на 20 септември.
„Албена“ е емблематично заглавие и по него Смолянският театър започна репетиции през януари тази година, но още в началото се наложи да се търси нова актриса за ролята на загиналата Емилия Ованесян, каза директорът на РДТ Румен Бечев.
Режисьор е Делян Илиев, музиката е на Мира Искърова. В ролите участват актьорите Божана Мановска, Асен Левов, Борис Хаджийски, Преслава Георгиева, Васил Читанов, Димитър Димитров, Искра Йосифова, Мариан Бозуков, Никола Орешков, Боряна Иванова, Миряна Найденова, Стефка Барбудова, Румен Митев. Костюмите са дело на Елена Иванова и Стефана Илиева.
В Художествена галерия „Николай Павлович“ в Свищов бе открита 47-ма изложба на местни художници, традиционна за септемврийските празници на града „Свищовски лозници“. Тази година в експозицията участват 26 автори, като са подредени повече от 50 творби. Произведенията са събрани в каталог – специално издание, който бе раздаден на посетителите на изложбата.
Директорът на галерията Таня Ликова представи авторите, сред които са Александър Божинов, Николай Павлович, Николай Гърков, Пламен Терзиев и други. Тя припомни, че през месец април Свищов загуби твореца Ангел Ботев, който в младежките си години активно се включва в обществения и културен живот на града. Той е инициатор и художествен оформител в продължение на години на празника „На гроздобер в Свищов“, който продължава и до днес под надслов „Свищовски лозници“. Ботев е удо
Британската певица Адел представи последния си, десети концерт в Мюнхен в последния ден на август на огромна сцена на открито, с което сложи края на европейските си сценични изяви за годината и подобри световни рекорди.
Стотици хиляди почитатели се стекоха в столицата на Бавария от началото на резиденцията на британската мегазвезда на 2 август. Изпълнителката на хитовете Rolling in the Deep и Hello изпълняваше по два концерта всяка седмица на специално изградената сцена Adele Arena на територията на търговския панаир в града, където традиционно се провежда Октоберфест.
Адел, известна с нежеланието си да организира турнета, имаше концерти в Европа през 2016 г. преди тазгодишната си резиденция в Мюнхен. Певицата, която е на 36 години, вече обяви, че планира да си вземе дълга почивка след баварските концерти. С тях британската изпълнителка е поставила няколко рекорда, пис
Оригиналът на Панагюрското златно съкровище се завърна в Панагюрище и още от днес ще може да бъде видян в специално изградената за него зала трезор в Историческия музей в средногорския град. Реликвите ще останат в музея до 10 септември.
Тази година се навършват 75 години от откриването му и по този повод през месец декември със специална програма ще бъде отбелязана годишнината.
При засилени мерки за сигурност ювелирната находка беше посрещната от представители на Общината, директора на музея доц. д-р Атанас Шопов и музейни работници.
Репортер беше допуснат в трезора, докато представители на Националния исторически музей, където съкровището се съхранява постоянно, и специалисти от музея в Панагюрище поставяха оригиналните съдове на мястото на специално изработената за експозицията в Панагюрище 22-каратова реплика.
доц. Шопов коментира, че завръщането на
Легендарният композитор и музикален продуцент Куинси Джоунс, който почина две седмици преди церемонията, Ричард Къртис, Джулиет Тейлър и продуцентите на филми от поредицата за Джеймс Бонд Майкъл Г. Уилсън и Барбара Броколи получиха почетни награди "Оскар", предадоха Асошиейтед прес и Ройтерс.
На връчването на годишните награди на Управителния съвет на американската Академия за кинематографично изкуство и наука, която присъжда "Оскар"-ите, присъстваха холивудски звезди от ранга на Анджелина Джоли, Дженифър Лорънс, Том Ханкс и съпругата му Рита Уилсън, Джуд Лоу, Никол Кидман, Кейт Уинслет, Джейми Фокс, Елизабет Олсън, Шарън Стоун, Кристен Уиг, Джеси Айзенбърг, Ел Фанинг и други.
Куинси Джоунс, който почина на 3 ноември, е работил с музиканти от Каунт Бейси до Франк Синатра и е променил поп музиката със сътрудничеството си с Майкъл Джексън през 70-годишната си
В програмата ще звучат „Песенна сюита“ от Курт Вайл и „Песенна сюита“ от Джордж Гершуин, и двете в аранжимент на Пол Бейтман. Николай Тодоров ще допълни вечерта с увертюра към мюзикъла „Вълкът и седемте козлета“ от Александър Владигеров, както и със сюитите „Принцът и просякът“ и „Капитан Блъд“ от Ерих Корнголд.
С вече над 30 години на световната сцена, Даниел Хоуп е обичан от публиката както заради своята артистична гъвкавост, така и за ангажимента си към хуманитарни каузи, разказват от Софийската филхармония.
Концерт на Васил Найденов постави тази вечер кулминацията на тържествата по повод 55 години от обявяването на Стралджа за град.
В продължение на два часа жителите и гостите на града пяха и танцуваха на препълнения площад „Демокрация“ с обичания от поколения българи изпълнител.
На сцената с Васил Найденов се качиха Стоян Бозов (соло китара) и Станислава Христова (беквокал). Още след първите няколко песни – „Веднъж“, „Като слънце в огледало“, „Старата любов“, публиката избухваше в бурни аплодисменти. Последваха непреходните хитове „Сбогом, моя любов“, „Всичко ми е наред“, „Синева“, „По първи петли”, „Телефонна любов“, „Бързаш няма време“, „Джули“, „Казано честно, всичко ми е наред“, „Сигурно“.
Няколко пъ
Комедийно-музикално представление със заглавие „Мелофобия“ ще гостува на сцената на Народно читалище "Просвещение 1870" в Брезник. Това съобщи секретарят на културната институция Борис Борисов.
Спектакълът е на Драматичен театър "Никола Вапцаров" - Благоевград, а сюжетът му разкрива няколко забавни и емоционални истории. Те са разказани и изпяти от Милица Гладнишка, Милена Маркова-Маца, Иван Велчев и Никеца, в акомпанимент на китара на Мирослав Иванов.
"Мелофобия" търси отговори на въпросите какво се случва, когато изгубим ритъма в живота си?; как живеем, ако нямаме свой собствен припев и мелодия?; колко дълго можем да останем сами в тишината? Спектакълът е наситен с хитови песни във всички стилове на музиката", пишат в анотацията към представлението организаторите.
Режисьор на постановката е Цвети Пеняшки, който заедно със сценографа Мариета
Актрисата и активистка Джейн Фонда ще прибави към многобройните си отличия и наградата за цялостно творчество на американската Гилдия на актьорите, предаде Асошиейтед прес.
От професионалната организацията съобщиха, че Фонда ще получи почетния приз по време на раздаването на годишните й награди през февруари. Актрисата каза в изявление, че приема оказаната й чест със смирение и че е "дълбоко поласкана". "Работя в тази индустрия почти през целия си живот и няма по-голяма чест от тази, която ти оказват твоите колеги", сподели 86-годишната Джейн Фонда.
За своите повече от шест десетилетия в бизнеса тя е спечелила два награди "Оскар" - за "Клут" и "Завръщане у дома", две БАФТА, една "Еми" и седем отличия "Златен глобус".
С активистки дух, датиращ още от антивоенните протести през 60-те и 70-те години на миналия век, Джейн Фонда използва
„Съединението прави силата“ е темата на фотоконкурса, обявен от Община Приморско по повод Деня на Съединението на Княжество България с Източна Румения, който отбелязваме на 6 септември. Това съобщиха от общинската администрация на официалната си фейсбук страница.
Всеки желаещ да се включи трябва да изпрати своите авторски снимки в срок до 7 септември на посочения от организаторите имейл адрес. В периода от 8-ми до 10 септември ще се проведе публично гласуване във фейсбук страницата на Община Приморско, където ще бъдат публикувани снимките. Печелившата снимка ще бъде определена на база най-голям брой събрани харесвания.
Кметът на Община Приморско Иван Гайков ще награди победителя във фотоконкурса, който ще бъде обявен на 11 септември, посочиха от общинската администрация.
Допълнителна информация може да бъде намерена на фейсбук страницата на Община П
Камерен концерт в първо студио на БНР ще почете три годишнини, които се отбелязват през 2024 г. На 20 ноември, сряда, ще прозвучи музика по повод 100-годишнината на от рождението на Георги Тутев и Константин Илиев, както и на 90-годишнината на доайена сред българските композитори акад. Васил Казанджиев, информират от БНР.
По думите им на сцената ще са признати музиканти от различни генерации, обединени от идеята чрез авторската музика на тримата големи композитори да почетат значимия им принос за популяризирането на съвременната българска музика и съизмеримото им място в европейското и световно музикално творчество.
В концерта ще участват Надежда Цанова, Маргарита Илиева, Явор Желев, Мария Черноокова, Светлана Анчева, Негина Стоянова Теодора Атанасова, Магдалена Желева, Катерина Дякова и „Тайният оркестър
Носител е на Европейската награда за музика (2015) и е свирил с най-големите оркестри и диригенти в света. Той е музикален директор на камерния оркестър в Цюрих и на „Нов век“ в Сан Франциско, художествен директор на Frauenkirche в Дрезден и президент на Beethovenhaus Bonn.
Хоуп е възпитаник на Royal Academy of Music в Лондон и ученик на Захар Брон. Като най-млад член на триото на Beaux Arts, той е изнасял концерти в зали като Carnegie Hall, Concertgebouw в Амстердам и Royal Albert Hall. Работил е с именити диригенти като Курт Мазур, Валерий Гергиев и Кристиан Тилеман.
Даниел Хоуп е един от най-записваните класически музиканти, с повече от 25 албума, получили редица награди, включително ECHO-Klassik и номинации за „Грами“. Неговият албум с обработка на „Годишните времена“ от Вивалди достига първо място в 22 държави и има над 250 000 продадени копия. Освен музикант, Хоуп е и автор на бестселъри и водещ на радио предаване в Германия.
Цигуларят свири на цигулка „Гуарнери дел Джезу“ от 1742, известна като „екс-Липински“, която той нарича „сърцето и душата си“.
Маестро Найден Тодоров е роден през 1974 г. в Пловдив. Започва уроци по пиано на петгодишна възраст, а на 16 години дебютира като диригент. След обучение в София, Виена и Йерусалим, той развива концертна кариера, изнасяйки концерти на пет континента – в Европа, Северна и Южна Америка, Азия и Африка. Работил е с оркестри като Виенския симфоничен оркестър, Лондонския симфоничен оркестър, Филхармонията на Токио, Берлинския симфоничен оркестър, Националния симфоничен оркестър на Бразилия, Филхармонията на Кайро, Сицилианския симфоничен оркестър и много други.
От 2017 г. Найден Тодоров е директор на Софийската филхармония. През последните години е и министър на културата на България в три служебни правителства. Освен музикалните си проекти, той е водещ на телевизионно предаване за класическа музика, а в свободното си време пише кратки разкази, някои от които са публикувани в книга. В България той два пъти е обявяван за „Музикант на годината“.