NRD Начало
Сряда, 27 Ноември 2024
Начало Под прожектора Трети концерт на ансамбъл „По пътя на музиката“
830
Под прожектора

Трети концерт на ансамбъл „По пътя на музиката“

Ансамбълът „По пътя на музиката“ ще изнесе концерт в Градската художествена галерия на Варна на 30 ноември. Това съобщи Ивайло Ангелов от състава.  Формацията е създадена в началото на тази година от млади музиканти, които свирят във варненски оркестри и преподават в града. Идеята е на фаготистката Константина Тодорова и цигуларката Симона Велкова, която по-късно се оттегля и на нейно място идва Ирина Олшанска

| 26 Ноември 2024, 13:45 ч.
Трети концерт на ансамбъл „По пътя на музиката“
Трети концерт на ансамбъл „По пътя на музиката“
Снимка © DFA

Ансамбълът „По пътя на музиката“ ще изнесе концерт в Градската художествена галерия на Варна на 30 ноември. Това съобщи Ивайло Ангелов от състава. 

Американската актриса Анджелина Джоли трябвало да научи оперно пеене, за да влезе в образа на Мария Калас, едно от най-великите сопрана на всички времена. Актрисата каза, че това е била ролята, изискваща най-много усилия, съобщи Ройтерс.

Филмът "Мария" на Пабло Лараин описва последните дни от живота на Калас в Париж, когато тя е вече пристрастена към лекарствата против тревожност. Припомня се бурният й живот, през който  покорява публиката по света с изумителния си глас.

Това е най-трудната роля, изискваща най-много усилия, каза Джоли пред Ройтерс преди световната премиера на филма на кинофестивала във Венеция. "Сякаш бях на друга планета, защото бе толкова отвъд зоната ми на комфорт като човек и като артист", каза тя и си припомни сцените, заснети в прочутия милански оперен театър "Ла Скала".

Джоли е участвала в повече от 60 филма, сред които блокбастъри

Авторите на продукцията „Джон Уик“ подготвят нов сериал, озаглавен John Wick: Under the High Table, съобщи „Холивуд репортър“. 

Киану Рийвс, който изигра главната роля в четирите филма, и режисьорът Чад Стахелски са сред изпълнителните продуцентите на сериала, по който работи студио „Лайънсгейт“. Робърт Ливайн, един от създателите на сериала The Old Man с Джеф Бриджис, е сценарист на проекта.

Стахелски, който е режисьор на четирите игрални филма за „Джон Уик“, ще режисира пилотния епизод на новата продукция. 

John Wick: Under the High Table ще бъде вторият телевизионен сериал от поредицата „Джон Уик“. През 2023 г. се излъчи предисторията на поредицата в минисериала The Continental: From the World of John Wick.  

Описанието на новия сериал обещава съчетание на ново и старо, както и да позиционира вселената на Уик в нова епоха. 

Актьорите Андрю Гарфийлд и Флорънс Пю, които имат номинации за награда "Оскар", трудно могат да обяснят как се създава химия на екрана, но в новия си романтичен филм We Live in Time, чиято премиера се състоя на Международния филмов фестивал в Торонто, тя е силно изразена, предаде АФП.

"Беше вълшебно изживяване", сподели 28-годишната британска актриса пред АФП малко след премиерата на продукцията. 

Филмът разказва историята на готвачка (Пю) и  служител на компанията за зърнени храни  (Гарфийлд), които се срещат по възможно най-неудобния начин: тя го прегазва с колата си.

Режисьорът Джон Кроули повежда публиката на интимно пътешествие из тяхната любовна история - от запознанства и горещ секс, през създаване на семейство и борба с рака, но без да се спазва определен ред.

Според Пю двамата актьори научават повече за героите си и един за друг

Стотици великотърновци си припомниха „Вкусът на времето“ заедно с Кирил Маричков, "Фондацията" и Оркестъра на Опера Пловдив.

Въпреки дъжда снощи Летният театър във Велико Търново се оказа тесен за стотиците зрители на концерта „Вкусът на времето – 80 години Кирил Маричков“, заедно с музикантите от "Фондацията" и Оркестъра на Опера Пловдив с диригент Константин Добройков.

Публиката стана на крака и запя заедно с легендата на българския рок Кирил Маричков песента „Моят свят“, подготвена за първи път в концертен вариант. След това музикантът сподели, че по повод лично премеждие е създал песента „Тъмен вятър“, част от последния му солов албум. Китаристът Славчо Николов разказа пред публиката, че Кирил Маричков е от поколението български музиканти, създало основите на българския рок, върху което следващите генерации стъп

Изложбата Liminal на художничката Мариана Смит ще гостува в галерия "Ателие" на бургаския филиал на Националната художествена академия. Откриването е предвидено за 7 октомври, съобщават от висшето учебно заведение в морския град.

Експозицията включва пейзажи, свързани с различни места като Венеция, пространствата Burren в Ирландия, калифорнийските секвои, както и творби, базирани на лични спомени.

В поредицата от творби за Венеция тя прави подобие на колаж от историите за преместване на основата на собствените си преживявания и на колекцията от есета за Венеция Watermark от Йосиф Бродски, създадени по време на резиденции в Международното училище за графика във Венеция, Италия.

"Вече бях прочела творбата на Бродски преди първата си лична среща с Венеция, където бях поразена от необичайното усещане, че имам спомени за място, което виждам за първи път. Фрагментира

Формацията е създадена в началото на тази година от млади музиканти, които свирят във варненски оркестри и преподават в града. Идеята е на фаготистката Константина Тодорова и цигуларката Симона Велкова, която по-късно се оттегля и на нейно място идва Ирина Олшанска. В оркестъра влизат още Симона Донова - флейта, Филип Тахмисян - обой, Радостин Златинов - кларинет, Илия Колев - валдхорна, Ивайло Ангелов - виола, Нора Калчева - виолончело, Ника Марио Николова - контрабас и Десислава Ангелова - пиано.  

Това е третият концерт на състава, припомни Ангелов. Идеята ни е да наложим отново традицията, съществувала през годините, подобен камерен ансамбъл, съвкупност от представители на различни групи музикални инструменти, да свири в градски салони, обясни той.

По думите му има създадени много произведения за такъв ансамбъл. Радостно е, че успяхме да възродим тази популярна в миналото инициатива във Варна и да се опитаме да сформираме група от активни музиканти, изпълняващи материал, който не е много популярен, добави той.  

В първия концерт на състава звуча барокова музика, а във втория - класика и съвременни произведения, припомни Ангелов.

За третата си изява те са подготвили програма с композиции от ХХ век, като първата част на концерта е с по-сериозна музика, а втората - с танцувални композиции. Ще прозвучат Три къси пиеси за духов квинтет от Жак Ибер; Малка сюита от Клод Дебюси; части от балета „Ромео и Жулиета“ на Прокофиев в обработка за нонет от Петър Тулешков; Five tango sensations на Астор Пиацола в обработка за соло кларинет и струнни; Yokuali на Курт Вайл в обработка за соло флейта и струнни; „Хубавата Кубинка“ на Хосе Уайт и Дансон № 2 от Артуро Маркез в обработка за нонет от Петър Тулешков. 

С премиера на спектакъла “Масло от кипарис”, който за първи път се представя на театрална сцена, Драматичен театър „Гео Милев“ открива новия си творчески сезон. Това става ясно от програмата с предстоящи събития, представена от културната институция.

Постановката ще бъде представена пред публика утре, 10 октомври, на сцената на Културен център „Стара Загора“.

Автор и режисьор на спектакъла е Орлин Дяков.

„Ще разкажем една история за това, че не трябва да забравяме мечтите си, че голямата, истинска и единствена любов е някъде там, зад ъгъла, и не се интересува от годините, от мястото и от миналото. Ще я разкажат един полицай, който е искал да стане балетист, една счетоводителка, която е мечтала за големите оперни сцени, един мъж, който най-накрая среща любовта, едно момче, което вместо лекар е станало търговец, една жена

Изложбата "На животните с любов" гостува на  Регионална библиотека "Никола Фурнаджиев" в Пазарджик, съобщиха оттам.

Творбите са дело на ученици на художничката Александра Кисовска, които посещават школа по изобразително изкуство към Младежки дом -  Пазарджик. 

Както информирахме, изложбата беше открита за пръв път месец септември в галерия "Георги Машев". Тогава десетки жители на града се запознаха с творбите на малките художници. 

Това беше първата инициатива, с която започна творческата година за Младежки дом - Пазарджик.

Актрисата и носителка на "Оскар" Джейми Лий Къртис беше удостоена с почетна докторска степен по изящни изкуства от Американския филмов институт, съобщи "Варайъти". 

Къртис беше основният лектор на церемонията по дипломирането на завършващите магистърска степен във филмовата школа към института, състояла се в Китайския театър в Холивуд. 

Започвайки речта си, актрисата се нарече "неуспелият човек, който току-що е бил удостоен с тази невероятна чест". 

Всеки, който е запознат с творческата биография на Джейми Лий Къртис, трудно ще се съгласи с думите й. Актрисата, която миналата година спечели "Оскар" за ролята си във "Всичко навсякъде наведнъж", има зад гърба си богата филмография - "Хелоуин" и продълженията му, "Моето момиче", "Истински лъжи", "Шантав петък", "Риба, наречена Уанда" и други, както и телевизионни изяви.

"За вас аз

Общо 253 представяния от 15 август до 1 септември ще предложи цирковият фестивал "Летни Летна", който се провежда в Прага, Чехия, съобщи "Ческе новини".

През миналата година фестивалът е посетен от 80 хил. души.

Събитието се провежда за двайсет и първи път и през тази година ще представи артисти от девет държави - Франция, Тайван, Германия, Великобритания, Украйна, Литва, Норвегия, Хърватия, каза директорът на фестивала Иржи Турек пред журналисти.

Освен циркови представления публиката може да очаква уъркшопи, и концерти. За първа година в програмата на фестивала е включена и изложба. На 21 август ще бъде приемарата на филма, "Циркът в сърцето" - документална лента за миналогодишното издание на форума. Ще има и шоу, предназначено специално за деца.

Премиерният спектакъл „Дните на нашия живот“ ще бъде представен на сцената на бар-вариете „Нюанси“ в Троян на 9 и 10 октомври, съобщи Боряна Драгневска от театрално студио „Нюанси“.

„Дните на нашия живот“ е поетичен спектакъл по стихове на Христо Фотев, Петя Дубарова и Борис Христов. Освен поезия, спектакълът включва движение и художествено осветление, които потапят зрителите в морска, поетична атмосфера, разказа тя.  

Интересен факт е, че в постановката ще вземат участие ученици в 11 клас от специалност „Драматичен театър“ към Националното училище по изкуствата „Панайот Пипков“ в Плевен, посочи Драгневска.

Режисьор на спектакъла е Теодор Лука, който е основател и на театрална школа „Нюанси“.

Ансамбълът „По пътя на музиката“ подготвя в момента проект за дейността си през идната година, когато планират и тематични събития като концерт с филмова музика на прочути композитори, сподели Ивайло Ангелов.

Симона Донова е изучавала флейта в САЩ, където живее десет години. След завръщането си, основава във Варна „Талентли академия“ с преподаване на английски език и изкуства.

Филип Тахмисян е завършил Националната музикална академия (НМА) „Панчо Владигеров“ в София. Започва като обоист в Бургаската опера, а по-късно се включва и във Варненския симфоничен оркестър. Има опит във всякакви състави и стилове музика.

Радостин Златинов е завършил магистратура в САЩ, където практикува като солист и учител 20 години. Свири и на саксофон.

Илия Колев е софийски възпитаник. Той е най-младият член на състава, но има разнообразен опит в класиката, джаза и поп музиката. Работи във всички оркестри в България и е част от групата „Фънки миракъл“. 

Константина Тодорова има опит като соло фаготист от 20 години, а от пет години е учител по фагот в Националното училище по изкуствата (НУИ) „Добри Христов“ във Варна. Любовта й към камерната музика я провокира да създава различни състави. Тя е ментор по дървени духови инструменти в „Академия Роза“ в Шипка.

Ирина Олшанска е концерт майстор на Български камерен оркестър - Добрич, първа цигулка в Струнен квартет „Добрич“ и оркестъра на Варненската опера. Родена е в Украйна. Завършила е Националната музикална академия „Пьотр Илич Чайковски“ в Киев и е защитила солова аспирантура по цигулка в Националната музикална академия „Микола Лисенко“ в Лвов. Преподавала е цигулка и камерен ансамбъл в Националния институт по музика „Рейнолд Глиер“ в Киев. Водила е активна концертна дейност в Украйна, САЩ и Европа, участва в различни национални и международни фестивали. 

Ивайло Ангелов е завършил Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство (АМТИИ) в Пловдив и Великотърновския университет. Работи в Габровския камерен оркестър като виолист и артистичен секретар. Има репертоар и записи на музика от барока до нашия век, както и в поп, рок и джаз изпълнения. От 2017 г. е виолист в оркестъра на Варненската опера, в Симфониета - Варна, Варненския камерен оркестър, квартет „Колегиум Варна“ и Amaranth Orchestra. Преподавател е по виола и камерна музика в НУИ „Добри Христов“.

Нора Калчева е завършила НМА „Панчо Владигеров“ и Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Член е на струнен квартет StringS от 2001 г. Преподавала е в The North London Colourstrings Conservatoire. Понастоящем е учител в НУИ „Добри Христов“. Участвала е в концерти, звукозаписи и проекти с класическа, поп и рок музика.

Ника Марио Николова е завършила НМА в София. Работила е в Академичния симфоничен оркестър към Академията, а след това в оркестъра на Варненската опера. Участва в концерти, конкурси, фестивали и записи в България и чужбина. Преподавател е по контрабас в НУИ „Добри Христов“.

Десислава Ангелова завършва педагогика на обучението по музика във Великотърновския университет при проф. Лилия Наумова. Специализира в Генуа. Работи като преподавател в държавни и частни учебни заведения във Варна. Занимава се с концертна дейност и камерна музика. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
„Когато гръм удари, как ехото заглъхва“ - премиерен спектакъл на режисьора Николай Георгиев
Спектакълът „Когато гръм удари, как ехото заглъхва“, вдъхновен от творчеството на Пейо Яворов, ще има премиера на 3 декември в „Алма алтер“, съобщават от те ...
Арт галерия „Даниела Стойкова“ празнува втория си рожден ден с изложбата „С България в сърцето“
Столична арт галерия „Даниела Стойкова“ ще отпразнува втория си рожден ден с изложбата „С България в сърцето“.  Тя ще бъде открита на 4 декември, съоб ...
Арт проект среща класиката с електронната музика в пиеса на Шопен
Артистът на електронната сцена The Editor и младият пианист Виктор Вичев представят нов сингъл, наречен Chopin’s Ocean Echo. Вдъхновени от произведението на Шопен, музиканти ...
Тодор Рабаджийски подрежда изложба в галерия „+359“
В изложбата си Raw Perspectives Тодор Рабаджийски поставя въпроса за същността на изкуството в епоха, в която границата между творчество и консумация е размита. Това съобщават от ...
Биография: Светослав Обретенов
Когато беше на сцената, пред своя хор, той дирижираше „тотално“, „гореше“ с музиката, която изтръгваше от човешките гласове. Съвсем убедено мога да кажа, че ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Връчиха наградите на четвъртото национално „Биенале на илюстрацията“
Четвъртото национално „Биенале на илюстрацията“ бе открито днес в зала „Триъгълна кула на Сердика” на Регионалния исторически музей в София (РИМ-София).&nbs ...
Ани Лейбовиц черпи вдъхновение от Веласкес и Гоя за портретите на крал Фелипе и кралица Летисия
Банката на Испания представи диптих от два портрета на испанския крал Фелипе и съпругата му кралица Летисия, дело на известната американска фотографка Ани Лейбовиц, която е почерпи ...
Елтън Джон е преустановил работата си по нов албум
Британският певец и композитор Елтън Джон разкри в интервю за Ей Би Си нюз, че е бил принуден да преустанови работата си по нов албум заради частична слепота и че понастоящем се въ ...
„Когато гръм удари, как ехото заглъхва“ - премиерен спектакъл на режисьора Николай Георгиев
Спектакълът „Когато гръм удари, как ехото заглъхва“, вдъхновен от творчеството на Пейо Яворов, ще има премиера на 3 декември в „Алма алтер“, съобщават от те ...
Род Стюарт ще свири на фестивала „Гластънбъри“ през 2025 г.
Британският рок певец Род Стюарт ще свири в сегмента „Легенди“ на фестивала „Гластънбъри“ през 2025 година, предаде Ройтерс. Това е първият потвърден изпълн ...
Тикер в 04:00 ч.
Четвъртото национално „Биенале на илюстрацията“ бе открито днес в за ...
Начало Под прожектора
830
Под прожектора

Трети концерт на ансамбъл „По пътя на музиката“

Ансамбълът „По пътя на музиката“ ще изнесе концерт в Градската художествена галерия на Варна на 30 ноември.Това съобщи Ивайло Ангелов от състава.

| 26 Ноември 2024, 13:45 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Трети концерт на ансамбъл „По пътя на музиката“
Трети концерт на ансамбъл „По пътя на музиката“
Снимка © DFA

Ансамбълът „По пътя на музиката“ ще изнесе концерт в Градската художествена галерия на Варна на 30 ноември. Това съобщи Ивайло Ангелов от състава. 

Формацията е създадена в началото на тази година от млади музиканти, които свирят във варненски оркестри и преподават в града. Идеята е на фаготистката Константина Тодорова и цигуларката Симона Велкова, която по-късно се оттегля и на нейно място идва Ирина Олшанска. В оркестъра влизат още Симона Донова - флейта, Филип Тахмисян - обой, Радостин Златинов - кларинет, Илия Колев - валдхорна, Ивайло Ангелов - виола, Нора Калчева - виолончело, Ника Марио Николова - контрабас и Десислава Ангелова - пиано.  

Американската актриса Анджелина Джоли трябвало да научи оперно пеене, за да влезе в образа на Мария Калас, едно от най-великите сопрана на всички времена. Актрисата каза, че това е била ролята, изискваща най-много усилия, съобщи Ройтерс.

Филмът "Мария" на Пабло Лараин описва последните дни от живота на Калас в Париж, когато тя е вече пристрастена към лекарствата против тревожност. Припомня се бурният й живот, през който  покорява публиката по света с изумителния си глас.

Това е най-трудната роля, изискваща най-много усилия, каза Джоли пред Ройтерс преди световната премиера на филма на кинофестивала във Венеция. "Сякаш бях на друга планета, защото бе толкова отвъд зоната ми на комфорт като човек и като артист", каза тя и си припомни сцените, заснети в прочутия милански оперен театър "Ла Скала".

Джоли е участвала в повече от 60 филма, сред които блокбастъри

Авторите на продукцията „Джон Уик“ подготвят нов сериал, озаглавен John Wick: Under the High Table, съобщи „Холивуд репортър“. 

Киану Рийвс, който изигра главната роля в четирите филма, и режисьорът Чад Стахелски са сред изпълнителните продуцентите на сериала, по който работи студио „Лайънсгейт“. Робърт Ливайн, един от създателите на сериала The Old Man с Джеф Бриджис, е сценарист на проекта.

Стахелски, който е режисьор на четирите игрални филма за „Джон Уик“, ще режисира пилотния епизод на новата продукция. 

John Wick: Under the High Table ще бъде вторият телевизионен сериал от поредицата „Джон Уик“. През 2023 г. се излъчи предисторията на поредицата в минисериала The Continental: From the World of John Wick.  

Описанието на новия сериал обещава съчетание на ново и старо, както и да позиционира вселената на Уик в нова епоха. 

Актьорите Андрю Гарфийлд и Флорънс Пю, които имат номинации за награда "Оскар", трудно могат да обяснят как се създава химия на екрана, но в новия си романтичен филм We Live in Time, чиято премиера се състоя на Международния филмов фестивал в Торонто, тя е силно изразена, предаде АФП.

"Беше вълшебно изживяване", сподели 28-годишната британска актриса пред АФП малко след премиерата на продукцията. 

Филмът разказва историята на готвачка (Пю) и  служител на компанията за зърнени храни  (Гарфийлд), които се срещат по възможно най-неудобния начин: тя го прегазва с колата си.

Режисьорът Джон Кроули повежда публиката на интимно пътешествие из тяхната любовна история - от запознанства и горещ секс, през създаване на семейство и борба с рака, но без да се спазва определен ред.

Според Пю двамата актьори научават повече за героите си и един за друг

Стотици великотърновци си припомниха „Вкусът на времето“ заедно с Кирил Маричков, "Фондацията" и Оркестъра на Опера Пловдив.

Въпреки дъжда снощи Летният театър във Велико Търново се оказа тесен за стотиците зрители на концерта „Вкусът на времето – 80 години Кирил Маричков“, заедно с музикантите от "Фондацията" и Оркестъра на Опера Пловдив с диригент Константин Добройков.

Публиката стана на крака и запя заедно с легендата на българския рок Кирил Маричков песента „Моят свят“, подготвена за първи път в концертен вариант. След това музикантът сподели, че по повод лично премеждие е създал песента „Тъмен вятър“, част от последния му солов албум. Китаристът Славчо Николов разказа пред публиката, че Кирил Маричков е от поколението български музиканти, създало основите на българския рок, върху което следващите генерации стъп

Изложбата Liminal на художничката Мариана Смит ще гостува в галерия "Ателие" на бургаския филиал на Националната художествена академия. Откриването е предвидено за 7 октомври, съобщават от висшето учебно заведение в морския град.

Експозицията включва пейзажи, свързани с различни места като Венеция, пространствата Burren в Ирландия, калифорнийските секвои, както и творби, базирани на лични спомени.

В поредицата от творби за Венеция тя прави подобие на колаж от историите за преместване на основата на собствените си преживявания и на колекцията от есета за Венеция Watermark от Йосиф Бродски, създадени по време на резиденции в Международното училище за графика във Венеция, Италия.

"Вече бях прочела творбата на Бродски преди първата си лична среща с Венеция, където бях поразена от необичайното усещане, че имам спомени за място, което виждам за първи път. Фрагментира

Това е третият концерт на състава, припомни Ангелов. Идеята ни е да наложим отново традицията, съществувала през годините, подобен камерен ансамбъл, съвкупност от представители на различни групи музикални инструменти, да свири в градски салони, обясни той.

По думите му има създадени много произведения за такъв ансамбъл. Радостно е, че успяхме да възродим тази популярна в миналото инициатива във Варна и да се опитаме да сформираме група от активни музиканти, изпълняващи материал, който не е много популярен, добави той.  

С премиера на спектакъла “Масло от кипарис”, който за първи път се представя на театрална сцена, Драматичен театър „Гео Милев“ открива новия си творчески сезон. Това става ясно от програмата с предстоящи събития, представена от културната институция.

Постановката ще бъде представена пред публика утре, 10 октомври, на сцената на Културен център „Стара Загора“.

Автор и режисьор на спектакъла е Орлин Дяков.

„Ще разкажем една история за това, че не трябва да забравяме мечтите си, че голямата, истинска и единствена любов е някъде там, зад ъгъла, и не се интересува от годините, от мястото и от миналото. Ще я разкажат един полицай, който е искал да стане балетист, една счетоводителка, която е мечтала за големите оперни сцени, един мъж, който най-накрая среща любовта, едно момче, което вместо лекар е станало търговец, една жена

Изложбата "На животните с любов" гостува на  Регионална библиотека "Никола Фурнаджиев" в Пазарджик, съобщиха оттам.

Творбите са дело на ученици на художничката Александра Кисовска, които посещават школа по изобразително изкуство към Младежки дом -  Пазарджик. 

Както информирахме, изложбата беше открита за пръв път месец септември в галерия "Георги Машев". Тогава десетки жители на града се запознаха с творбите на малките художници. 

Това беше първата инициатива, с която започна творческата година за Младежки дом - Пазарджик.

Актрисата и носителка на "Оскар" Джейми Лий Къртис беше удостоена с почетна докторска степен по изящни изкуства от Американския филмов институт, съобщи "Варайъти". 

Къртис беше основният лектор на церемонията по дипломирането на завършващите магистърска степен във филмовата школа към института, състояла се в Китайския театър в Холивуд. 

Започвайки речта си, актрисата се нарече "неуспелият човек, който току-що е бил удостоен с тази невероятна чест". 

Всеки, който е запознат с творческата биография на Джейми Лий Къртис, трудно ще се съгласи с думите й. Актрисата, която миналата година спечели "Оскар" за ролята си във "Всичко навсякъде наведнъж", има зад гърба си богата филмография - "Хелоуин" и продълженията му, "Моето момиче", "Истински лъжи", "Шантав петък", "Риба, наречена Уанда" и други, както и телевизионни изяви.

"За вас аз

Общо 253 представяния от 15 август до 1 септември ще предложи цирковият фестивал "Летни Летна", който се провежда в Прага, Чехия, съобщи "Ческе новини".

През миналата година фестивалът е посетен от 80 хил. души.

Събитието се провежда за двайсет и първи път и през тази година ще представи артисти от девет държави - Франция, Тайван, Германия, Великобритания, Украйна, Литва, Норвегия, Хърватия, каза директорът на фестивала Иржи Турек пред журналисти.

Освен циркови представления публиката може да очаква уъркшопи, и концерти. За първа година в програмата на фестивала е включена и изложба. На 21 август ще бъде приемарата на филма, "Циркът в сърцето" - документална лента за миналогодишното издание на форума. Ще има и шоу, предназначено специално за деца.

Премиерният спектакъл „Дните на нашия живот“ ще бъде представен на сцената на бар-вариете „Нюанси“ в Троян на 9 и 10 октомври, съобщи Боряна Драгневска от театрално студио „Нюанси“.

„Дните на нашия живот“ е поетичен спектакъл по стихове на Христо Фотев, Петя Дубарова и Борис Христов. Освен поезия, спектакълът включва движение и художествено осветление, които потапят зрителите в морска, поетична атмосфера, разказа тя.  

Интересен факт е, че в постановката ще вземат участие ученици в 11 клас от специалност „Драматичен театър“ към Националното училище по изкуствата „Панайот Пипков“ в Плевен, посочи Драгневска.

Режисьор на спектакъла е Теодор Лука, който е основател и на театрална школа „Нюанси“.

В първия концерт на състава звуча барокова музика, а във втория - класика и съвременни произведения, припомни Ангелов.

За третата си изява те са подготвили програма с композиции от ХХ век, като първата част на концерта е с по-сериозна музика, а втората - с танцувални композиции. Ще прозвучат Три къси пиеси за духов квинтет от Жак Ибер; Малка сюита от Клод Дебюси; части от балета „Ромео и Жулиета“ на Прокофиев в обработка за нонет от Петър Тулешков; Five tango sensations на Астор Пиацола в обработка за соло кларинет и струнни; Yokuali на Курт Вайл в обработка за соло флейта и струнни; „Хубавата Кубинка“ на Хосе Уайт и Дансон № 2 от Артуро Маркез в обработка за нонет от Петър Тулешков. 

Ансамбълът „По пътя на музиката“ подготвя в момента проект за дейността си през идната година, когато планират и тематични събития като концерт с филмова музика на прочути композитори, сподели Ивайло Ангелов.

Симона Донова е изучавала флейта в САЩ, където живее десет години. След завръщането си, основава във Варна „Талентли академия“ с преподаване на английски език и изкуства.

Филип Тахмисян е завършил Националната музикална академия (НМА) „Панчо Владигеров“ в София. Започва като обоист в Бургаската опера, а по-късно се включва и във Варненския симфоничен оркестър. Има опит във всякакви състави и стилове музика.

Радостин Златинов е завършил магистратура в САЩ, където практикува като солист и учител 20 години. Свири и на саксофон.

Илия Колев е софийски възпитаник. Той е най-младият член на състава, но има разнообразен опит в класиката, джаза и поп музиката. Работи във всички оркестри в България и е част от групата „Фънки миракъл“. 

Константина Тодорова има опит като соло фаготист от 20 години, а от пет години е учител по фагот в Националното училище по изкуствата (НУИ) „Добри Христов“ във Варна. Любовта й към камерната музика я провокира да създава различни състави. Тя е ментор по дървени духови инструменти в „Академия Роза“ в Шипка.

Ирина Олшанска е концерт майстор на Български камерен оркестър - Добрич, първа цигулка в Струнен квартет „Добрич“ и оркестъра на Варненската опера. Родена е в Украйна. Завършила е Националната музикална академия „Пьотр Илич Чайковски“ в Киев и е защитила солова аспирантура по цигулка в Националната музикална академия „Микола Лисенко“ в Лвов. Преподавала е цигулка и камерен ансамбъл в Националния институт по музика „Рейнолд Глиер“ в Киев. Водила е активна концертна дейност в Украйна, САЩ и Европа, участва в различни национални и международни фестивали. 

Ивайло Ангелов е завършил Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство (АМТИИ) в Пловдив и Великотърновския университет. Работи в Габровския камерен оркестър като виолист и артистичен секретар. Има репертоар и записи на музика от барока до нашия век, както и в поп, рок и джаз изпълнения. От 2017 г. е виолист в оркестъра на Варненската опера, в Симфониета - Варна, Варненския камерен оркестър, квартет „Колегиум Варна“ и Amaranth Orchestra. Преподавател е по виола и камерна музика в НУИ „Добри Христов“.

Нора Калчева е завършила НМА „Панчо Владигеров“ и Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Член е на струнен квартет StringS от 2001 г. Преподавала е в The North London Colourstrings Conservatoire. Понастоящем е учител в НУИ „Добри Христов“. Участвала е в концерти, звукозаписи и проекти с класическа, поп и рок музика.

Ника Марио Николова е завършила НМА в София. Работила е в Академичния симфоничен оркестър към Академията, а след това в оркестъра на Варненската опера. Участва в концерти, конкурси, фестивали и записи в България и чужбина. Преподавател е по контрабас в НУИ „Добри Христов“.

Десислава Ангелова завършва педагогика на обучението по музика във Великотърновския университет при проф. Лилия Наумова. Специализира в Генуа. Работи като преподавател в държавни и частни учебни заведения във Варна. Занимава се с концертна дейност и камерна музика. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
„Когато гръм удари, как ехото заглъхва“ - премиерен спектакъл на режисьора Николай Георгиев
Арт галерия „Даниела Стойкова“ празнува втория си рожден ден с изложбата „С България в сърцето“
Арт проект среща класиката с електронната музика в пиеса на Шопен
Тодор Рабаджийски подрежда изложба в галерия „+359“
Биография: Светослав Обретенов
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Връчиха наградите на четвъртото национално „Биенале на илюстрацията“
Калейдоскоп
Ани Лейбовиц черпи вдъхновение от Веласкес и Гоя за портретите на крал Фелипе и кралица Летисия
Цветни аспекти
Елтън Джон е преустановил работата си по нов албум
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.