NRD Начало
Сряда, 27 Ноември 2024
Начало Цветни аспекти Галерия „Дечко Узунов“ с юбилейна изложба на Мария Столарова
999
Цветни аспекти

Галерия „Дечко Узунов“ с юбилейна изложба на Мария Столарова

Столичната галерия „Дечко Узунов“ отбелязва стогодишнината от рождението на Мария Столарова с юбилейна изложба. Експозицията „Мария Столарова. Отстоявана естетика“ ще бъде открита на 28 ноември и ще продължи до февруари 2025 г., съобщават от Софийската градска художествена галерия (СГХГ)

| 26 Ноември 2024, 10:52 ч.
Галерия „Дечко Узунов“ с юбилейна изложба на Мария Столарова
Галерия „Дечко Узунов“ с юбилейна изложба на Мария Столарова
Снимка © СГХГ

Столичната галерия „Дечко Узунов“ отбелязва стогодишнината от рождението на Мария Столарова с юбилейна изложба.

Самостоятелна изложба на Тони Райчев ще бъде открита на втория етаж на Художествена галерия "Елена Карамихайлова" в Шумен на 24 октомври. Тя се организира с подкрепата на Общинския фонд "Култура" на Община Шумен.

Райчев съобщи, че това е втората му самостоятелна художествена експозиция през годината и добави, че първата се е състояла през пролетта. Той допълни, че тогава заради болест е прекъснал творческата си работа, но в последствие се е завърнал към рисуването.

Изложбата не е тематична, в нея присъстват живописни картини и ескизи, каза художникът и добави, че е убеден, че понякога ескизите стават по-завършени, отколкото една картина, която е работена дълго време. Картините в изложбата са рисувани ала прима, а понякога за ден са завършвани по повече от една, допълни Райчев.

Той съобщи, че е роден 1943 година в с. Кюлевча, учил е в художествено училище и худо

След големия успех на спектакъла „Медея“ по Еврипид на световноизвестното дуо Деклан Донелан и Ник Ормерод Народният театър обявява нови дати, на които публиката ще може да гледа постановката, съобщават от трупата.

„Спектакълът прави изключително впечатление не само с блестящата актьорска игра и новаторския подход на творческия екип, но и с преживяването за публиката, която през цялото време е сцената и на моменти се превръща в пряк участник в действието“, коментират от театъра.

В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. В ролята на Медея е Радина Кърджилова, а заедно с нея в спектакъла участват актьорите Велислав Павлов, Валентин Ганев, Асен Данков, Явор Вълканов, Стелиан Радев, Вяра Табакова, Радена Вълканова, Жорета Ник

На днешния ден преди 175 години е изнесено първото театрално представление в България. То е представено от унгарски емигранти, пребиваващи във Видин, които след разгрома на национално-демократичната революция в Унгария през лятото на 1849 г. намират убежище в България, която тогава е съставна част на Османската империя.

Те са предвождани от Лайош Кошут. За да се облекчи положението на бедстващите войници и офицери, на 30 октомври 1849 г. е подготвено театрално представление. То се е състояло в частна къща и е с благотворителна цел. Участва унгарският актьор Габор Егреши, който рецитира стихотворението "Лудият" на Шандор Петьофи. Изпълнени са унгарски народни песни. На следващия ден емигрантите напускат Видин, сочи справка на отдел „Справочна“ на .

Данни за първото театрално представление във Видин намираме в историята на Образцово народно читалище „Цв

Австрийският оркестър Johann Strauss Ensemble за трета поредна година включва България в своето зимно турне в навечерието на празниците. Русенските меломани могат да се насладят на спектакъла на 20 декември в "Канев център" в крайдунавския град, съобщи на пресконференция в Русе Иван Кюркчиев, артистичен директор на Spectakulis BG и организатор на турнето. 

Той обясни, че оркестърът, воден от Ръсел Макгрегър, ще изпълни произведения на едни от най-великите композитори на всички времена -Щраус, Моцарт, Хайдн и Лехар, валсове и известни оперни арии. 

Специални гости ще бъдат българският тенор Кристиян Христов и австрийското сопрано Елизабет Вилмер. 

"И тази година в концертите Vienna Magic публиката ще види красиви бални танци, този път в изпълнение на "Варна денс театър". Елегантните танцьори ще бъдат част от турнето в България, но ще се включат и

Компютър, създаден в София преди 42 години, е сред машините, изложени в Националния студентски дом като част от експозицията „Ретро графични редактори, интерфейси и компютърни екрани“. 

Сред експонатите са „Правец“ 82, „Правец“ 8М, ИМКО 2, „Правец“ 16, Apple IIe, iMac G3, iMac G4 и SGI Indу. 

„Изложбата е ориентирана към показване на развитието на интерфейсите и графичните редактори, ретро графични редактори, ретро интерфейси и разбила се – ретро компютри. Тук може да видите не само този ретро софтуер как се е развил преди 40, 30, 20 години, но може да видите и как са се развивали дисплеите, графичните режими на дисплеите“, каза Росен Петков, ръководител на Студентско общество за компютърни изкуства.

Най-старият сред експонатите е ИМКО 2, произведен през 1982 година. Малко след това зап

Експозицията „Мария Столарова. Отстоявана естетика“ ще бъде открита на 28 ноември и ще продължи до февруари 2025 г., съобщават от Софийската градска художествена галерия (СГХГ).

От екипа посочват, че през 2025 г. се навършват 100 години от рождението на Мария Столарова (1925 – 2016) – една от ученичките на Дечко Узунов. По този повод Софийска градска художествена галерия и галерия „Дечко Узунов“ представят експозиция с живописни платна, обхващащи както нейни ранни творби, така и емблематични произведения от по-късни периоди.

Организаторите припомнят, че Мария Столарова има над 30 самостоятелни изложби и десетки участия в експозиции в чужбина – Лондон, Берлин, Рим, Будапеща, Прага и др. Носител е на орден „Кирил и Методий“ I и II степен и е удостоена със званието „Заслужил художник“. Самостоятелните изложби са отразени нееднократно със статии в сп. „Изкуство“ и различни ежедневници, което свидетелства за интереса на критиката към творчеството .

„Творбите привличат внимание още при първата самостоятелна изложба, която тя организира през 1962 г., посветена на индустриалния пейзаж и новите заводски форми. Тя е от поколението автори, които стъпват на художествената сцена през 60-те години на ХХ век. Това е десетилетие, характеризиращо се с подем в българското изкуство, свързано с редица социокултурни фактори, отразили се върху утвърждаването на нови теми, жанрове и похвати. В пластическо отношение в живописта на Мария Столарова се наблюдават редица аналогии с изкуството от 30-те години на ХХ век, отколкото с така наречената пропагандна живопис, характерна за времето на социализма, в което се налага да твори и отстоява естетическите си възгледи“, разказват те.

По думите им индустриалните пейзажи бележат един от най-важните етапи от развитието на българската живопис – първите модерни платна на тази тема, изчистени композиционно, с подчертана конструктивна форма и синтетичен колорит, полаган велатурно. „През 70-те години на миналия век творчеството стига до зрял етап на развитие, в който се очертават трите основни жанра, в които работи: индустриален пейзаж, натюрморт и портрет“, посочват още от екипа.

Оригинални клинописни плочки от VI в. пр. Хр. могат да разгледат посетителите на най-новата изложба, озаглавена „Гласовете на Вавилон: Клинописни плочки от изгубената цивилизация“, която е открита в Археологическия музей в Бургас, съобщават от Регионален исторически музей в морския град. 

Експонатите са предоставени от историческия музей в Котел, получил ги като дарение от един от най-големите благодетели на възрожденския град - Петър Матеев. Глинените таблици са пет на брой. Те имат различни размери и върху тях са изписани важни за времето финансови документи. 

През 1876 г. Петър Матеев участва в археологическа експедиция в Близкия Изток под ръководството на известния археолог Джордж Смит, чиято работа променя представите за древната култура на Вавилон и Асирия. Роденият в Лондон Смит става известен с разчитането на „Епосът на Гилгамеш&ldqu

Баритонът Пламен Димитров празнува днес 20 години на сцената със спектакъл на операта „Севилският бръснар“, където той ще изпълни главната роля на Фигаро. Това съобщават от Варненската опера, където певецът е солист от 2010 г. 

Талантът на Димитров е забелязан, когато е на 15 години от варненската педагожка Мария Коровешова. Тя му преподава впоследствие и в местното Музикално училище. След това той завършва Националната музикална академия в класа на Благовеста Карнобатлова. Взема индивидуални уроци при варненския баритон Георги Койчев.

Първата му роля е Шонар в „Бохеми“, след което изпълнява и Мазето от „Дон Жуан“, Шарплес от „Мадам Бътерфлай“ и Жермон от „Травиата“. Певецът счита, че един от най-важните хора в музикалното му развитие е корепетиторът Жанета Бенун, с която е научил няколко десетки роли. От

Разнообразни презентации и дискусии са включени в програмата на фестивала Open Buzludzha, който започва днес в подножието на връх Бузлуджа, съобщиха на фейсбук страницата си организаторите. Лекционната програма ще се състои на Горската сцена всеки следобед от петък до неделя, веднага след горското кино. 

Лекциите са част от  фестивалната игра “Спомени от бъдещето”.

Арх. Дора Иванова, основател на Фондация Проект “Бузлуджа”, е подготвила презентации с фокус история. Гостите ще могат да научат повече за каузата и работата на фондацията, както и за паметника "Бузлуджа" с неговото минало и възможното бъдеще. Ще се разяснят и примери на противоречивото наследство в Европа с гост-лектори от Германия, Румъния и Италия.

“Ще имаме уникалната възможност да чуем личните истории и спомени на хора, които са участвали в живота на монумента, докато той е функционирал.

Първи български хор (ПБХ) "Янко Мустаков" с диригент Веселина Митева, пианист Елена Колева и хормайстор Корнелия Чекелева представи Свищов на дванадесетия Международен фестивал "Фестивални дни в Истрия", който се състоя в Пула, Хърватия в дните от 25 до 30 август. Това съобщиха от свищовското читалище.

Свищовските хористи впечатлиха както публиката, така и други участници във фестивала, сред които са групи от Испания, Полша, Естония, Словакия, посочиха от читалището. 

Гласовитият ни хор представи богата програма от български фолклор на многобройната публика, а всяко изпълнение бе приветствано от бурни овации, които дълго кънтяха по тесните улички на вековния град, съобщи хористът Дария Първанова. За своето участие хористите бяха наградени със сертификат и почетен плакет от организаторите на фестивала, посочи тя.

Припомняме, че в края на месец май ПБХ "Янко

Документалният филм "Елтън Джон: Never Too Late" ще има своята европейска премиера на Лондонския кинофестивал през октомври, съобщи "Варайъти".

Филмът, проследяващ половинвековната кариера на една от най-легендарните фигури в музиката, ще бъде показан на галавечер с участието на Джон на 10 октомври - ден след откриването на кинофестивала. 

Документалният филм "Елтън Джон: Never Too Late" е режисиран от Ар Джей Кътлър (Billie Eilish: The World`s a Little Blurry, Listen To Me Marlon) и брачния партньор на певеца, Дейвид Фърниш. 

Лентата, поднасяща едно емоционално заредено, интимно и възвисяващо пътешествие, разказва историята на Елтън Джон, който лично обръща поглед назад към живота си и изумителните ранни дни на 50-годишната си кариера.

Докато се подготвя за последния си концерт в Северна Америка на стадион "Доджър", Джон разказва за

Организаторите казват, че в колекцията на Софийска градска художествена галерия присъстват редица важни творби на Мария Столарова, създадени през 60-те и 70-те години на ХХ век, сред тях са: „Индустриален пейзаж“, „Портрет на Методи Андонов“ и „Мерсия Макдермот“, натюрмортът „Камбанки“. С подкрепата на семейството на художничката в настоящата експозиция са представени и по-малко известните нейни ранни произведения, както и творбата „Автопортрет“, създадена в средата на 50-те години на ХХ век.

Мария Столарова е художничка, живяла от 1925 до 2016 г. Създателка е на индустриалния пейзаж в България, работи в областта на приложните изкуства, дизайнерка на бижута. Била е художествен редактор във в. „Септемврийче“ (1950-1951) и издателство „Народна просвета“ (1952-1953). Създател и ръководител на ателие „Бижутерия“ към Творческия фонд на Съюза на българските художници (1962-1964). Работила е в Център за нови стоки и мода към Министерство на леката промишленост (1970-1973). Има над 30 самостоятелни изложби и десетки участия в наши експозиции в чужбина. Носител е на орден „Кирил и Методий“ първа и втора степен. Удостоена със званието „Заслужил художник“ (1985).

/ВСР

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Закриване на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуствата
Шестдесетото издание на Венецианското биенале на изкуствата бе закрито с парти в „Арсенале“, старата корабостроителница и оръжейна от XII век. Сред гостите на събитиет ...
Професор Вагалински допуска на втората скулптура да е изобразен другият внук на император Октавиан Август
Професор Людмил Вагалински допуска на втората скулптура да е изобразен другият внук на император Октавиан Август. Това каза в Историческия музей в Петрич професорът, който е ръково ...
Българската национална филмотека се присъединява за четвърта поредна година към ,,Сезон на класическия филм“
Българскатата национална филмотека (БНФ) се присъединява за четвърта поредна година към ,,Сезон на класическия филм“ – инициатива на Асоциацията на европейските синемат ...
В Южна Корея възходът на кейпопа допринася за замърсяването с пластмаса
Въпреки конкуренцията на стрийминга, кейпоп лейбълите продължават да продават компакдискове в Южна Корея благодарение на сложни маркетингови стратегии, но замърсяването и пластмасо ...
Иван Велчев представя юбилейна живописна изложба
Иван Велчев представя юбилейна изложба с 20 избрани живописни творби в галерията на Съюза на българските художници (СБХ) на столичната улица „Шипка“ 6, съобщават органи ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Трети концерт на ансамбъл „По пътя на музиката“
Ансамбълът „По пътя на музиката“ ще изнесе концерт в Градската художествена галерия на Варна на 30 ноември. Това съобщи Ивайло Ангелов от състава.  Формацията е с ...
Формацията C`est La Vie Live Band & Show ще участва в концерта на Дино Мерлин и Желко Йоксимович
Формацията C`est La Vie Live Band & Show ще участва в концерта на Дино Мерлин и Желко Йоксимович на 3 декември в зала „Арена 8888 София“, съобщават организаторите. ...
Закриване на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуствата
Шестдесетото издание на Венецианското биенале на изкуствата бе закрито с парти в „Арсенале“, старата корабостроителница и оръжейна от XII век. Сред гостите на събитиет ...
Галерия „Риволи“ излага творби на американския стрийт артист Пол Костаби
Творби на американския стрийт артист Пол Костаби ще бъдат показани в столичната галерия „Риволи“. Експозицията ще бъде открита на 3 декември, информират домакините на ...
Художествено-документална изложба за полския художник Йежи Новошелски
Художествено-документалната изложба „Йежи Новошелски“ ще бъде представена на 27 ноември в залата „Сава Доброплодни“ на Народно читалище (НЧ)  „До ...
Тикер в 00:00 ч.
Ансамбълът „По пътя на музиката“ ще изнесе концерт в Градската худож ...
Начало Цветни аспекти
999
Цветни аспекти

Галерия „Дечко Узунов“ с юбилейна изложба на Мария Столарова

Столичната галерия „Дечко Узунов“ отбелязва стогодишнината от рождението на Мария Столарова с юбилейна изложба.Експозицията „Мария Столарова.

| 26 Ноември 2024, 10:52 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Галерия „Дечко Узунов“ с юбилейна изложба на Мария Столарова
Галерия „Дечко Узунов“ с юбилейна изложба на Мария Столарова
Снимка © СГХГ

Столичната галерия „Дечко Узунов“ отбелязва стогодишнината от рождението на Мария Столарова с юбилейна изложба.

Експозицията „Мария Столарова. Отстоявана естетика“ ще бъде открита на 28 ноември и ще продължи до февруари 2025 г., съобщават от Софийската градска художествена галерия (СГХГ).

Самостоятелна изложба на Тони Райчев ще бъде открита на втория етаж на Художествена галерия "Елена Карамихайлова" в Шумен на 24 октомври. Тя се организира с подкрепата на Общинския фонд "Култура" на Община Шумен.

Райчев съобщи, че това е втората му самостоятелна художествена експозиция през годината и добави, че първата се е състояла през пролетта. Той допълни, че тогава заради болест е прекъснал творческата си работа, но в последствие се е завърнал към рисуването.

Изложбата не е тематична, в нея присъстват живописни картини и ескизи, каза художникът и добави, че е убеден, че понякога ескизите стават по-завършени, отколкото една картина, която е работена дълго време. Картините в изложбата са рисувани ала прима, а понякога за ден са завършвани по повече от една, допълни Райчев.

Той съобщи, че е роден 1943 година в с. Кюлевча, учил е в художествено училище и худо

След големия успех на спектакъла „Медея“ по Еврипид на световноизвестното дуо Деклан Донелан и Ник Ормерод Народният театър обявява нови дати, на които публиката ще може да гледа постановката, съобщават от трупата.

„Спектакълът прави изключително впечатление не само с блестящата актьорска игра и новаторския подход на творческия екип, но и с преживяването за публиката, която през цялото време е сцената и на моменти се превръща в пряк участник в действието“, коментират от театъра.

В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. В ролята на Медея е Радина Кърджилова, а заедно с нея в спектакъла участват актьорите Велислав Павлов, Валентин Ганев, Асен Данков, Явор Вълканов, Стелиан Радев, Вяра Табакова, Радена Вълканова, Жорета Ник

На днешния ден преди 175 години е изнесено първото театрално представление в България. То е представено от унгарски емигранти, пребиваващи във Видин, които след разгрома на национално-демократичната революция в Унгария през лятото на 1849 г. намират убежище в България, която тогава е съставна част на Османската империя.

Те са предвождани от Лайош Кошут. За да се облекчи положението на бедстващите войници и офицери, на 30 октомври 1849 г. е подготвено театрално представление. То се е състояло в частна къща и е с благотворителна цел. Участва унгарският актьор Габор Егреши, който рецитира стихотворението "Лудият" на Шандор Петьофи. Изпълнени са унгарски народни песни. На следващия ден емигрантите напускат Видин, сочи справка на отдел „Справочна“ на .

Данни за първото театрално представление във Видин намираме в историята на Образцово народно читалище „Цв

Австрийският оркестър Johann Strauss Ensemble за трета поредна година включва България в своето зимно турне в навечерието на празниците. Русенските меломани могат да се насладят на спектакъла на 20 декември в "Канев център" в крайдунавския град, съобщи на пресконференция в Русе Иван Кюркчиев, артистичен директор на Spectakulis BG и организатор на турнето. 

Той обясни, че оркестърът, воден от Ръсел Макгрегър, ще изпълни произведения на едни от най-великите композитори на всички времена -Щраус, Моцарт, Хайдн и Лехар, валсове и известни оперни арии. 

Специални гости ще бъдат българският тенор Кристиян Христов и австрийското сопрано Елизабет Вилмер. 

"И тази година в концертите Vienna Magic публиката ще види красиви бални танци, този път в изпълнение на "Варна денс театър". Елегантните танцьори ще бъдат част от турнето в България, но ще се включат и

Компютър, създаден в София преди 42 години, е сред машините, изложени в Националния студентски дом като част от експозицията „Ретро графични редактори, интерфейси и компютърни екрани“. 

Сред експонатите са „Правец“ 82, „Правец“ 8М, ИМКО 2, „Правец“ 16, Apple IIe, iMac G3, iMac G4 и SGI Indу. 

„Изложбата е ориентирана към показване на развитието на интерфейсите и графичните редактори, ретро графични редактори, ретро интерфейси и разбила се – ретро компютри. Тук може да видите не само този ретро софтуер как се е развил преди 40, 30, 20 години, но може да видите и как са се развивали дисплеите, графичните режими на дисплеите“, каза Росен Петков, ръководител на Студентско общество за компютърни изкуства.

Най-старият сред експонатите е ИМКО 2, произведен през 1982 година. Малко след това зап

От екипа посочват, че през 2025 г. се навършват 100 години от рождението на Мария Столарова (1925 – 2016) – една от ученичките на Дечко Узунов. По този повод Софийска градска художествена галерия и галерия „Дечко Узунов“ представят експозиция с живописни платна, обхващащи както нейни ранни творби, така и емблематични произведения от по-късни периоди.

Организаторите припомнят, че Мария Столарова има над 30 самостоятелни изложби и десетки участия в експозиции в чужбина – Лондон, Берлин, Рим, Будапеща, Прага и др. Носител е на орден „Кирил и Методий“ I и II степен и е удостоена със званието „Заслужил художник“. Самостоятелните изложби са отразени нееднократно със статии в сп. „Изкуство“ и различни ежедневници, което свидетелства за интереса на критиката към творчеството .

Оригинални клинописни плочки от VI в. пр. Хр. могат да разгледат посетителите на най-новата изложба, озаглавена „Гласовете на Вавилон: Клинописни плочки от изгубената цивилизация“, която е открита в Археологическия музей в Бургас, съобщават от Регионален исторически музей в морския град. 

Експонатите са предоставени от историческия музей в Котел, получил ги като дарение от един от най-големите благодетели на възрожденския град - Петър Матеев. Глинените таблици са пет на брой. Те имат различни размери и върху тях са изписани важни за времето финансови документи. 

През 1876 г. Петър Матеев участва в археологическа експедиция в Близкия Изток под ръководството на известния археолог Джордж Смит, чиято работа променя представите за древната култура на Вавилон и Асирия. Роденият в Лондон Смит става известен с разчитането на „Епосът на Гилгамеш&ldqu

Баритонът Пламен Димитров празнува днес 20 години на сцената със спектакъл на операта „Севилският бръснар“, където той ще изпълни главната роля на Фигаро. Това съобщават от Варненската опера, където певецът е солист от 2010 г. 

Талантът на Димитров е забелязан, когато е на 15 години от варненската педагожка Мария Коровешова. Тя му преподава впоследствие и в местното Музикално училище. След това той завършва Националната музикална академия в класа на Благовеста Карнобатлова. Взема индивидуални уроци при варненския баритон Георги Койчев.

Първата му роля е Шонар в „Бохеми“, след което изпълнява и Мазето от „Дон Жуан“, Шарплес от „Мадам Бътерфлай“ и Жермон от „Травиата“. Певецът счита, че един от най-важните хора в музикалното му развитие е корепетиторът Жанета Бенун, с която е научил няколко десетки роли. От

Разнообразни презентации и дискусии са включени в програмата на фестивала Open Buzludzha, който започва днес в подножието на връх Бузлуджа, съобщиха на фейсбук страницата си организаторите. Лекционната програма ще се състои на Горската сцена всеки следобед от петък до неделя, веднага след горското кино. 

Лекциите са част от  фестивалната игра “Спомени от бъдещето”.

Арх. Дора Иванова, основател на Фондация Проект “Бузлуджа”, е подготвила презентации с фокус история. Гостите ще могат да научат повече за каузата и работата на фондацията, както и за паметника "Бузлуджа" с неговото минало и възможното бъдеще. Ще се разяснят и примери на противоречивото наследство в Европа с гост-лектори от Германия, Румъния и Италия.

“Ще имаме уникалната възможност да чуем личните истории и спомени на хора, които са участвали в живота на монумента, докато той е функционирал.

Първи български хор (ПБХ) "Янко Мустаков" с диригент Веселина Митева, пианист Елена Колева и хормайстор Корнелия Чекелева представи Свищов на дванадесетия Международен фестивал "Фестивални дни в Истрия", който се състоя в Пула, Хърватия в дните от 25 до 30 август. Това съобщиха от свищовското читалище.

Свищовските хористи впечатлиха както публиката, така и други участници във фестивала, сред които са групи от Испания, Полша, Естония, Словакия, посочиха от читалището. 

Гласовитият ни хор представи богата програма от български фолклор на многобройната публика, а всяко изпълнение бе приветствано от бурни овации, които дълго кънтяха по тесните улички на вековния град, съобщи хористът Дария Първанова. За своето участие хористите бяха наградени със сертификат и почетен плакет от организаторите на фестивала, посочи тя.

Припомняме, че в края на месец май ПБХ "Янко

Документалният филм "Елтън Джон: Never Too Late" ще има своята европейска премиера на Лондонския кинофестивал през октомври, съобщи "Варайъти".

Филмът, проследяващ половинвековната кариера на една от най-легендарните фигури в музиката, ще бъде показан на галавечер с участието на Джон на 10 октомври - ден след откриването на кинофестивала. 

Документалният филм "Елтън Джон: Never Too Late" е режисиран от Ар Джей Кътлър (Billie Eilish: The World`s a Little Blurry, Listen To Me Marlon) и брачния партньор на певеца, Дейвид Фърниш. 

Лентата, поднасяща едно емоционално заредено, интимно и възвисяващо пътешествие, разказва историята на Елтън Джон, който лично обръща поглед назад към живота си и изумителните ранни дни на 50-годишната си кариера.

Докато се подготвя за последния си концерт в Северна Америка на стадион "Доджър", Джон разказва за

„Творбите привличат внимание още при първата самостоятелна изложба, която тя организира през 1962 г., посветена на индустриалния пейзаж и новите заводски форми. Тя е от поколението автори, които стъпват на художествената сцена през 60-те години на ХХ век. Това е десетилетие, характеризиращо се с подем в българското изкуство, свързано с редица социокултурни фактори, отразили се върху утвърждаването на нови теми, жанрове и похвати. В пластическо отношение в живописта на Мария Столарова се наблюдават редица аналогии с изкуството от 30-те години на ХХ век, отколкото с така наречената пропагандна живопис, характерна за времето на социализма, в което се налага да твори и отстоява естетическите си възгледи“, разказват те.

По думите им индустриалните пейзажи бележат един от най-важните етапи от развитието на българската живопис – първите модерни платна на тази тема, изчистени композиционно, с подчертана конструктивна форма и синтетичен колорит, полаган велатурно. „През 70-те години на миналия век творчеството стига до зрял етап на развитие, в който се очертават трите основни жанра, в които работи: индустриален пейзаж, натюрморт и портрет“, посочват още от екипа.

Организаторите казват, че в колекцията на Софийска градска художествена галерия присъстват редица важни творби на Мария Столарова, създадени през 60-те и 70-те години на ХХ век, сред тях са: „Индустриален пейзаж“, „Портрет на Методи Андонов“ и „Мерсия Макдермот“, натюрмортът „Камбанки“. С подкрепата на семейството на художничката в настоящата експозиция са представени и по-малко известните нейни ранни произведения, както и творбата „Автопортрет“, създадена в средата на 50-те години на ХХ век.

Мария Столарова е художничка, живяла от 1925 до 2016 г. Създателка е на индустриалния пейзаж в България, работи в областта на приложните изкуства, дизайнерка на бижута. Била е художествен редактор във в. „Септемврийче“ (1950-1951) и издателство „Народна просвета“ (1952-1953). Създател и ръководител на ателие „Бижутерия“ към Творческия фонд на Съюза на българските художници (1962-1964). Работила е в Център за нови стоки и мода към Министерство на леката промишленост (1970-1973). Има над 30 самостоятелни изложби и десетки участия в наши експозиции в чужбина. Носител е на орден „Кирил и Методий“ първа и втора степен. Удостоена със званието „Заслужил художник“ (1985).

/ВСР

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Закриване на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуствата
Професор Вагалински допуска на втората скулптура да е изобразен другият внук на император Октавиан Август
Българската национална филмотека се присъединява за четвърта поредна година към ,,Сезон на класическия филм“
В Южна Корея възходът на кейпопа допринася за замърсяването с пластмаса
Иван Велчев представя юбилейна живописна изложба
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Под прожектора
Трети концерт на ансамбъл „По пътя на музиката“
Творчески отражения
Формацията C`est La Vie Live Band & Show ще участва в концерта на Дино Мерлин и Желко Йоксимович
Цветни аспекти
Закриване на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуствата
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.