Професор Людмил Вагалински допуска на втората скулптура да е изобразен другият внук на император Октавиан Август. Това каза в Историческия музей в Петрич професорът, който е ръководител на разкопките, при разкриването на личността, изобразена на първата намерена в античния град Хераклея Синтика скулптура.
Сабрина Карпентър остава стабилно на върха на класацията „Билборд 200“ за втора седмица с албума Short n’ Sweet, след като преди седмица влезе директно под номер 1, съобщава сайтът на изданието.
Някогашният лидер Пост Малоун с албума си F-1 Trillion се издига с едно стъпало спрямо миналата седмица до номер 2.
Певицата и авторка на песни Чапъл Роан и албумът й The Rise and Fall of a Midwest Princess се изкачват с едно стъпало до трета позиция.
Хитовият албум One Thing at a Time на Морган Уолън слиза от пето на четвърто място тази седмица.
Бившият номер 1 на Тейлър Суифт The Tortured Poets Department се изкачва с едно място на пета позиция.
Били Айлиш с Hit Me Hard and Soft
Николай Гърков откри самостоятелна изложба „Хартия и керамика“ в художествена галерия „Илия Бешков“. Тя е в рамките на 12-ото Международно биенале на малките форми - Плевен 2024.
Гърков спечели Голямата награда на 11-ото издание на биеналето и по регламент има право на самостоятелна изложба в рамките на настоящото.
В експозицията съм изложил рисунки, колажи, папие маше, работа с хартиена каша, обемни пастели – маслен и сух, акварел и керамика. Таблата са създадени специално за изложбата. С хартиена каша се работи много добре. Може да се оцветява, да се моделира, да се отпечатва, каза творецът.
Керамиката е правена праз годините. Много трудно мога да направя петнадесетина творби в рамките на една година, при това да са и качествени. Избрал съм неща, които не са показвани през годините. Те са собственост на мои колеги и приятели, кои
Коледно-новогодишните празненства в Хасково започват още през ноември. Началото ще бъде поставено от Балетна школа „Алегро“ към „Младежки център“ - Хасково на 29 ноември, съобщиха от пресцентъра на общината.
Момичетата и момчетата от школа „Алегро“ ще танцуват на сцената на театър „Иван Димов“ заедно с премиер-солиста от Софийската опера и балет Росен Канев.
Хореографията и режисурата са на създателя на балетната школа Мая Габровска. Нейна е и сценографията, а декорът и реквизитът са създадени специално за спектакъла на хасковски деца.
В него участват 62 изпълнители, които танцуват с над 135 костюма в рамките на балетното действие, разказа Мая Габровска, цитирана от общинския пресцентър.
В ролята на Дроселмайер ще танцува премиер-солистът на Софийска опера и балет Росен Канев.
Балетът по приказката
"Дисни" ще даде статут на легенди на 14 артисти, сред които Харисън Фирд, Анджела Басет и Майли Сайръс, съобщи АП. Според изявление на компанията емблематичните фигури от шоубизнеса са имали значително влияние върху наследството на "Дисни".
Артистите ще бъдат въведени в Залата на славата на церемония в неделя в центъра "Хонда" в Анахайм, Калифорния. Водещ на вечерта ще бъде Райън Сийкрест. Сред отличените няма само актьори - в списъка присъстват имената на режисьорите Джеймс Камерън, Джеймс Л. Брукс, както и на филмовия композитор Джон Уилямс. "Дисни" отдава почит на общо шестима творци зад кулисите.
Майли Сайръс, която стана известна след участието си в шоуто на "Дисни ченъл" "Хана Монтана" през 2006 г., е най-младият носител на отличието "Легенда". След участието в ситкома Сайръс има дълга и успешна кариера в музиката, а през февруари тази годин
Изложба „Небето, риза нетъкана” на студента по трансмедийни изкуства във Виена Александър Габровски се откри в галерия „A&G Art Meeting“ във Варна.
Творбите на младия автор, който е родом от Варна, са посветени на тъканта на реалността и нишките, които изплитат всичко около нас. Той представя маслена живопис, керамика, фотографски колажи, поезия. На откриването авторът прочете свои лирични творби и участва в 15-минутен пърформанс заедно с танцьорката Звезделина Станева и Калоян Васев.
В своето представление тримата чрез танц и песен събраха три разноцветни нишки, в които след това оплетоха и публиката. Танцът бе придружен и от четене на поетични творби и диалози. „Аз не танцувам, аз рисувам във въздуха. Не, аз не рисувам, а изписвам букви и изречения с тялото си. Не, аз не пиша с тялото си, аз танцувам“, изрече авторът по време на своя танц. Той бе облечен в
"Искам да видя втората глава, на втората статуя, почистена. Тя принадлежи на тялото, това е сигурно. Имаме известни съмнения, които, за да потвърдя, или разсея, трябва да видим почистената глава ", обясни още той и добави, че очаква това да се случи в началото на следващата година.
Почистването на втората скулптура ще се извърши в София от реставратора Ренета Караманова. "Когато видя главата, сглобена към тялото, тогава ще мога да кажа повече. Да, резонен е въпросът дали на втората скулптура не е изобразен другият брат, защото са поставени симетрично на входа на големия канал една срещу друга само те и това не е случайно. Други статуи не са слагали, а е имало място. Другите статуи са оставяни отстрани около канала. Намирали сме през предходните години", добави ръководителят на разкопките в Хераклея Синтика.
Той очаква втората статуя наистина да бъде ключ за още информация, свързана с първата скулптура. "Трябва да го видим лицето почистено, защото има някои детайли в него, които ни карат да отправяме известни хипотези. Когато видим изчистено лицето, ще можем да се ориентираме възможно ли е втората статуя да е на другия брат", поясни професор Вагалински.
По думите му, втората статуя като почерк и стилов анализ видимо изглежда със 150 години по-млада и вероятно е изработена в средата на втори век. "Но тук има известни съмнения. Вероятно ще имаме повече данни на нещо по-аргументирано и за първата статуя чрез втората, а по втората има много работа. Ще направим всичко възможно да я почистим, да я съединим, да я сглобим, да подсилим това спукано бедро на втората статуя, за да си дойде тук в музея в Петрич и да радва посетителите", каза още археологът.
Той е категоричен, че в света няма подобно разкритие на археолози, при което две такива статуи да са намерени на едно място и да се знае какъв е техният контекст.
Ед Шийрън е певецът, който върна поп музиката на земята, коментира „Гардиън“ по повод неизменно възходящата кариера на доброто момче на британската сцена. На 33 години Шийрън е носител на множество награди както за изпълнение, така и за авторска музика. През 2019 г. печели „Грами“ за най-добро солово изпълнение и за песен на годината за Thinking Out Loud.
Тази вечер е концертът му на стадион „Васил Левски“ в София.
Музикалните критици го определят като трубадур, който излиза пред многохилядна публика, „въоръжен“ единствено с китара и глас. И с небрежен стил. Затова и медиите са изненадани от близкото му приятелство със звездната Тейлър Суифт. Приятели сме повече от десет години и си говорим по телефона с часове, разказва Шийрън пред „Билборд“ през 2023 г.: „Тя наистина ме разбира и това е терап
Според скулптора Хари Арабян в една определена възраст човек започва да се връща назад и да търси там отговорите. "Сега интернет ти казва всичко, но не ти обяснява мотивите. Затова в един момент човек има нужда да се върне малко назад, за да открие същността на човешката природа, на търсенията, на вярата." Това разказа той в интервю по повод откриването на най-новата му самостоятелна изложба скулптура в галерия "Пролет" в Бургас.
Вглеждане в старите майстори
Първата творба, която посреща посетителите в бургаското пространство за изкуство, е интерпретация на скулптора по картината "Притча за слепците" от Питър Брьогел. Хари Арабян казва, че по някакъв начин тя олицетворява състоянието ни като общество в момента, но и че се надява да не е съвсем прав.
Част от творбите му представят теми като разпятието с леко намигване към готик
Обща изложба на Радосвета Желязкова и Ангел Веселинов ще бъде представена в галерия „Контраст“. Експозицията ще бъде открита на 10 октомври като част от серията изложби „Нови имена в изкуството“.
Инициативата е на галерия „Контраст“ и онлайн галерията „КупиИзкуство.БГ“. „Целта им е да представят автори, които живеят и работят в България, имат сериозно онлайн присъствие и продажби в чужбина, но творчеството им не е широко познато на българската публика. Общото между авторите е, че рисуват реалистично маслена живопис – нещо все по-рядко срещано в България“, разказват от екипа.
Радосвета Желязкова живее и работи в София. Завършила е „Живопис и рисуване“ в Художествена академия „Риачи“ във Флоренция и специалност „Живопис“ в Националната художествена академия
Актьорът Иван Юруков влиза в ролята на революционера Гоце Делчев в героичната постановка „Илинден“ под режисурата на Биляна Петрова, съобщиха от пресцентъра на Община Бургас.
Публиката може да гледа спектакъла на 26 септември на сцената на Културен дом НХК в крайморския град.
Спектакълът разказва за революционера Гоце Делчев, който подготвя Илинденско-преображенското въстание през 1903 г., когато Македония все още стене под турско робство. Бурни и жестоки времена, когато смелият Гоце си спечелва името „Канатлъ шейтан“ – Хвъркатия дявол. „Това е Гоце Делчев – героят на един народ, който дава много жертви, за да извоюва свободата си“, посочиха от Общината.
Постановката е по текстове на писателите Пейо Яворов и Димитър Талев. Сценографията и костюмите са дело на Юлияна Войкова – Найман и Елица Андреева, хореогр
Околосветско пътешествие на метри от Околовръстното шосе в София пресъздава атмосферата на Европа, за да стигне до Далечния Изток и Африка. „Лумина парк“ отвори врати за втора поредна година в ботаническата градина на БАН, .
Един километър и двеста метра е трасето на обиколката, разделено на седем тематични области. Подредени са над двеста светлинни композиции и четири специални арт инсталации.
„Лумина парк“ е най-големият светлинен парк в България. Най-високата светлинна скулптура е над шест метра, а най-дългата – повече от 15 метра. Всеки, който посети парка, ще може да отиде до Мексико, Китай или Индия“, каза Ян Шакдай – изпълнителен директор на „Лумина парк“.
Тази година пътешествието започва от Европа, където посетителите &bd
Имаме огромен късмет с откритите в Хераклея Синтика скулптури. В България нямаме такива изображения. Толкова ранни, толкова добре запазени, скулптури. Имаме релефи, но не такива. И затова по света реагираха толкова бързо. Бяха се омагьосали, защото не се намират такива неща. Тепърва ще отеква това, че тук в този музей има такива статуи, коментира още професор Людмил Вагалински.