NRD Начало
Вторник, 26 Ноември 2024
Начало Цветни аспекти Юбилейна изложба „Стефан Георгов – искрен и предан съзерцател на своето време“
836
Цветни аспекти

Юбилейна изложба „Стефан Георгов – искрен и предан съзерцател на своето време“

Изложба „Стефан Георгов – искрен и предан съзерцател на своето време“ отбелязва 125 години от рождението на художника. Експозицията ще е в музей-галерия „Анел“ и ще продължи от 27 ноември до 16 декември, съобщават организаторите. Експозицията включва 90 произведения живопис и рисунки. Към нея се издава каталог на български и английски език, който се реализира по проект на Министерството на културата

| 25 Ноември 2024, 14:59 ч.
Юбилейна изложба „Стефан Георгов – искрен и предан съзерцател на своето време“
Юбилейна изложба „Стефан Георгов – искрен и предан съзерцател на своето време“
Снимка © организатори

Изложба „Стефан Георгов – искрен и предан съзерцател на своето време“ отбелязва 125 години от рождението на художника.

Форумът „Изкуството като противодействие“ на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна среща публиката с историята на най-стария фестивал за съвременно изкуство у нас „Процес - Пространство”, създаден от изкуствоведа Димитър Грозданов през 90-те години на ХХ век.

Подредената в няколко зали експозиция представя малка част от богатата колекцията на събитието, започнало през 1992 г. За своята идея Димитър Грозданов казва, че е замислена през 80-те години на ХХ век и тогава словосъчетанието „Процес - Пространство“ му се струва най-обобщаващо за постмодернистичните тенденции. По-късно, през 2012 г., изкуствоведът намира, че подобна формулировка днес би се концентрирала повече около процеса и неговите смисли и антоними. 

След кончината на Димитър Грозданов фестивалът „Процес - Пространство“, кой

Рослана Дамянова открива дебютната си фотографска изложба „Сапунено цвете“ на 22 ноември.

Събитието ще се проведе в столичното Cafe Synthesis, съобщават организаторите от BECA (Before Creating Academy) Foundation.

„Сапунено цвете“ е фотографски разказ за сложните човешки взаимоотношения в рамките на един род, който ни кани да забавим за момент устремения си поглед към бъдещето, да превъзмогнем страховете на днешния ден и да се върнем назад към нашите корени. Макар да изглежда лесно, това пътуване често ни изправя пред емоционални спомени, неизказани думи и забравени връзки“, казват от екипа.

Те отбелязват, че чрез фотографията авторката изгражда мост към своята баба, с която животът я е разделил преди много време.

„Осъзнала, че времето не може да се върне назад, един ден тя поема към малко село в Родопи

На 30 септември започва седмото издание на фестивала „Царско село“, съобщават организаторите от Нов симфоничен оркестър.

Откриването е с концерт на квартет Quarto и арфистката Деница Димитрова. Те ще представят произведения за струни и арфа – от Алфонс Хаселманс, Марсел Турние, Воън Уилямс, Камий Сен-Санс и Клод Дебюси. Ще има световната премиера на специално написаното за състава произведение – Las Puertas del Sueño от композитора Георги Арнаудов.

На 9 октомври гостува квартет „Мартину“ от Чехия с изцяло чешка програма и музика на Дворжак, Яначек, Сметана.

На 17 октомври музиканти от Нов симфоничен оркестър ще представят емблематични камерни творби от световната класика.

Изложба "Модата на Българското средновековие" ще бъде открита утре в Историческия музей в Оряхово, каза директорът Евгения Найденова. Експозицията е по проект на музея, финансиран от Обществен дарителски фонд "Участвам-дарявам-променям"- Оряхово и в нея са включени две ушити реплики на средновековни мъжки и женски костюми. Техен автор е д-р Калина Атанасова.

Мъжкият костюм е по запазен стенопис на неизвестен болярин от църквата в с. Станичене (1331-1332). Женската дреха е реплика на облеклото на болярска дъщеря, чийто портрет е запазен в стенопис в църквата при с. Долна Каменица (1323-1330 г.).

Директорът обясни, че посетителите ще могат да разгледат и десет табла със средновековни костюми на различни представители на българското общество от времето на Второто българско царство, също предоставени от д-р Атанасова. Те показват запазени средновековни стенописи

Екипът на Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“ (МДТ) във Велико Търново започва новия творчески сезон с две премиерни заглавия и турне в четири града, съобщиха от пресцентъра на културната институция.

През септември артистите ще гостуват на сцени в Бургас, Пловдив, Радомир и Етрополе.

Първите премиерни спектакли за сезона са на операта „Сватбата на Фигаро“ на Моцарт и на пиесата „През октомври без теб“ на Константин Илиев.

Септемврийското турне на Великотърновския театър стартира с мюзикъла „Криворазбраната цивилизация“, който ще бъде представен в Летния театър в Бургас на 9 септември.

Спектакълът е създаден по оригиналния текст на Добри Войников и музиката на Дечо Таралежков. Негов режисьор е Борис Дюлгеров, който е автор и на сценария, а диригент е Васил Вълчев.

Артистите от МДТ "Конс

Експозицията ще е в музей-галерия „Анел“ и ще продължи от 27 ноември до 16 декември, съобщават организаторите.

Експозицията включва 90 произведения живопис и рисунки. Към нея се издава каталог на български и английски език, който се реализира по проект на Министерството на културата.

„Георгов оставя трайна следа в българското изкуство със своя широк тематичен диапазон. За себе казва: „Аз съм един от художниците, които първи са рисували индустриален пейзаж в България“. Неговите пейзажи от мини Перник, създадени между 1931 – 1948 г., включват сцени от откритите рудници и миньорския живот, наситени със силен социален заряд. Те са създадени с дълбока чувствителност към ежедневието на хората и отразяват преломните исторически промени, които настъпват в живота след 9-ти септември 1944 г.“, отбелязва кураторката на изложбата Пламена Димитрова-Рачева.

По думите й в сериите с рисунки и живопис на Георгов от бригадирските движения и новите индустриални строежи на Перник са отразени програмни теми, характерни за изкуството на соцреализма.

„Те носят документална стойност и силно емоционално въздействие на трудовия младежки ентусиазъм при строителството на ж.п. линията Ловеч – Троян, ж.п. линията Перник – Волуяк и новите заводи в Перник. В други – със сюжети от бригадирския живот – художника търси хармонията между труд и природа. В градските пейзажи от Варна и София Георгов улавя уникалната атмосфера на своето време – сгради, улици и паркове, които носят духа на модернизиращия се градски живот“, пише Димитрова-Рачева.

Русенският театър „Сава Огнянов“ гостува на разградска сцена със спектакъла „Натюрморт със затлъстял племенник“. Комедията ще бъде представена на сцената на Общинския културен център (ОбКЦ) в лудогорския град на 10 октомври, съобщиха от ОбКЦ.

Това е една комедия, която разказва забавната, но и малко тъжна история за един племенник и неговите три лели, които са посветили живота си на това да бъдат най-добрите родители. С чувство за хумор и с неочаквани обрати, авторът Йон Сапдару навлиза в живота на едни уж обикновени хора, за да разкрие измеренията и щетите на това да обичаш и да бъдеш обичан, както и за необяснимото в обичта между хората.

Изненадата, която трите лели са подготвили за племенника си, отключва поредица от ситуации, които се оказват изпитание за всички герои, включително и за „Изненадата“, посочват организаторите.

Пленер „Хартията – същност и  намеса“ започна в Художествената галерия в Добрич. В него участват творци от цялата страна. Те ще създават своите произведения в залите на галерията, където жителите и гостите на града могат да наблюдават изпълнението. Пленерът ще завърши с обща изложба на 5 септември. 

На пресконференция днес директорът на Художествена галерия – Добрич Недко Недков представи единадесетте участници в тазгодишното издание на пленера.  

„Тази година проектът е под надслов „Хартията – същност и намеса“. Това е процесът, който ние през всичките години осъществяваме. Навлизаме в дълбочина в същността на хартията, която има богати художествени и физични качества“, каза Недко Недков. 

Успех на участниците пожела и секретарят на Община Добрич Калина Георгиева. 

В тазгоди

Арх. Яна Павлова подрежда живописна изложба.

Експозицията е озаглавена „Цветно събуждане“ и може да бъде разгледана от днес до 30 ноември в столичната галерия „Пагане“, съобщават организаторите. 

„Любовта на арх. Яна Павлова към цвета е от детските й години. Обожавала е да рисува с часове в усамотение. През сегашния си поглед на архитект открива хармонията в този свят с познанието за форми, пространствени ефекти и цветово въздействие. Без цвят и материя за нея обектите са просто скелети и сенки. Но цветът съществува благодарение на светлината и тя желае да нарече себе си „фотограф на емоции чрез цветове“, разказват от екипа. 

Те отбелязват, че Яна Павлова завършва архитектура в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) в София в катедра Обществени сгради. Посещава часовете по изобразително из

Художникът Иван Бахчеванов ще открие нова самостоятелна изложба живопис в родния си град Бургас на 5 септември.

Тя се казва “Плаване в непознато море” и ще бъде подредена в Културен център "Морско казино", съобщават от културната институция. 

В творчеството на Бахчеванов обикновено се преплитат митологичното, класическото и модерното пластическо изкуство, пишат домакините. Произведенията му са описвани още като поетичен експресионизъм, кинетична живопис, а трети определят Иван Бахчеванов като "четириполюсен". Това определение избира за заглавието на филма си, посветен на художника, Христо Димитров - Хиндо.

За себе самият Бахчеванов казва, че е художник на деня и нощта. През деня работи по своето монументално, публично изкуство, а през нощта рисува картините си. Сред популярните му публични творби са арката „Св. Николай Чудотворец” в

Четвъртото издание на фестивала за изкуство и права „Граждански будилник“ започва тази събота, 31 август, в Южния  парк, съобщават организаторите.

По думите им локацията не е никак случайна. „Граждански будилник“ се слива в едно течение с „Реките на града“ като част от 3-дневната програма на „Реките на София“, за да разкаже още по-звучно колко е ценно да можем да се сдружаваме в името на общи каузи“, коментират от екипа на фестивала.

„За четвърта година ще празнуваме силата на креативния активизъм и будния граждански дух. Ще сътворяваме, ще учим и ще се застъпваме за правата, които ни правят силни и смели граждани. Всичко това ще се случва, докато се забавляваме в каскада от креативни работилници, водени от социално ангажирани артисти, образователни игри с участието на пр

Тя отбелязва, че художникът създава още селски пейзажи, автопортрети и портрети на членове на семейството му. Една от най-интересните теми в творчеството му е свързана с Народния театър и актьорското изкуство, допълва още кураторката на изложбата.

Стефан Георгов (1899–1987) е роден във Варна. През 1916 г. завършва III-та мъжка гимназия в София. Негов учител по рисуване е художникът Никола Петров (1913 – 1914). От 1917 до 1926 г. учи в Художествена академия в София, специалност „Живопис“ - при проф. Цено Тодоров, проф. Иван Ангелов и проф. Димитър Гюдженов. Две години по-късно завършва специален курс по живопис.

Представял е свои творби на самостоятелни експозиции, общи изложби, биеналета на изкуствата. През 1969 г. е удостоен с орден „Св. св. Кирил и Методий“ II степен.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Професор Вагалински допуска на втората скулптура да е изобразен другият внук на император Октавиан Август
Професор Людмил Вагалински допуска на втората скулптура да е изобразен другият внук на император Октавиан Август. Това каза в Историческия музей в Петрич професорът, който е ръково ...
Българската национална филмотека се присъединява за четвърта поредна година към ,,Сезон на класическия филм“
Българскатата национална филмотека (БНФ) се присъединява за четвърта поредна година към ,,Сезон на класическия филм“ – инициатива на Асоциацията на европейските синемат ...
В Южна Корея възходът на кейпопа допринася за замърсяването с пластмаса
Въпреки конкуренцията на стрийминга, кейпоп лейбълите продължават да продават компакдискове в Южна Корея благодарение на сложни маркетингови стратегии, но замърсяването и пластмасо ...
Иван Велчев представя юбилейна живописна изложба
Иван Велчев представя юбилейна изложба с 20 избрани живописни творби в галерията на Съюза на българските художници (СБХ) на столичната улица „Шипка“ 6, съобщават органи ...
Реконструираха картина на Климт с помощта на изкуствен интелект
Густав Климт рисува монументалната картина "Медицина" в края на 19-и и началото на 20-и век. Картината, замислена като една от т.нар. "факултетски картини", е унищожена по време н ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
ХаХаХа ИмПро театър разказва история отзад напред
За първи път в историята на „ХаХаХа ИмПро театър“ ще има спектакъл, основаващ се на специално написан драматургичен текст, съобщават от трупата. „Наобратно&ldquo ...
Арт проект среща класиката с електронната музика в пиеса на Шопен
Артистът на електронната сцена The Editor и младият пианист Виктор Вичев представят нов сингъл, наречен Chopin’s Ocean Echo. Вдъхновени от произведението на Шопен, музиканти ...
Професор Вагалински допуска на втората скулптура да е изобразен другият внук на император Октавиан Август
Професор Людмил Вагалински допуска на втората скулптура да е изобразен другият внук на император Октавиан Август. Това каза в Историческия музей в Петрич професорът, който е ръково ...
Емануил Иванов ще изпълни петте концерта за пиано на Бетовен в рамките на три вечери
Петте концерта за пиано на Бетовен ще бъдат изпълнени от един солист – Емануил Иванов, в рамките на три вечери –  два камерни и един симфоничен концерт, на 9, 10 и ...
40 Fingers и Матео Бочели се събраха за коледен концерт
Италианският квартет от китаристи 40 Fingers бе специален гости на коледния концерт на Матео Бочели в Tauron Arena, в Краков. Това съобщават от „БГ саунд стейдж“, орган ...
Тикер в 01:00 ч.
За първи път в историята на „ХаХаХа ИмПро театър“ ще има спектакъл, ...
Начало Цветни аспекти
836
Цветни аспекти

Юбилейна изложба „Стефан Георгов – искрен и предан съзерцател на своето време“

Изложба „Стефан Георгов – искрен и предан съзерцател на своето време“ отбелязва 125 години от рождението на художника.Експозицията ще е в музей-галерия „Анел“ и ще продължи от 27 ноември до 16 декември, съобщават организаторите.

| 25 Ноември 2024, 14:59 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Юбилейна изложба „Стефан Георгов – искрен и предан съзерцател на своето време“
Юбилейна изложба „Стефан Георгов – искрен и предан съзерцател на своето време“
Снимка © организатори

Изложба „Стефан Георгов – искрен и предан съзерцател на своето време“ отбелязва 125 години от рождението на художника.

Експозицията ще е в музей-галерия „Анел“ и ще продължи от 27 ноември до 16 декември, съобщават организаторите.

Форумът „Изкуството като противодействие“ на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна среща публиката с историята на най-стария фестивал за съвременно изкуство у нас „Процес - Пространство”, създаден от изкуствоведа Димитър Грозданов през 90-те години на ХХ век.

Подредената в няколко зали експозиция представя малка част от богатата колекцията на събитието, започнало през 1992 г. За своята идея Димитър Грозданов казва, че е замислена през 80-те години на ХХ век и тогава словосъчетанието „Процес - Пространство“ му се струва най-обобщаващо за постмодернистичните тенденции. По-късно, през 2012 г., изкуствоведът намира, че подобна формулировка днес би се концентрирала повече около процеса и неговите смисли и антоними. 

След кончината на Димитър Грозданов фестивалът „Процес - Пространство“, кой

Рослана Дамянова открива дебютната си фотографска изложба „Сапунено цвете“ на 22 ноември.

Събитието ще се проведе в столичното Cafe Synthesis, съобщават организаторите от BECA (Before Creating Academy) Foundation.

„Сапунено цвете“ е фотографски разказ за сложните човешки взаимоотношения в рамките на един род, който ни кани да забавим за момент устремения си поглед към бъдещето, да превъзмогнем страховете на днешния ден и да се върнем назад към нашите корени. Макар да изглежда лесно, това пътуване често ни изправя пред емоционални спомени, неизказани думи и забравени връзки“, казват от екипа.

Те отбелязват, че чрез фотографията авторката изгражда мост към своята баба, с която животът я е разделил преди много време.

„Осъзнала, че времето не може да се върне назад, един ден тя поема към малко село в Родопи

На 30 септември започва седмото издание на фестивала „Царско село“, съобщават организаторите от Нов симфоничен оркестър.

Откриването е с концерт на квартет Quarto и арфистката Деница Димитрова. Те ще представят произведения за струни и арфа – от Алфонс Хаселманс, Марсел Турние, Воън Уилямс, Камий Сен-Санс и Клод Дебюси. Ще има световната премиера на специално написаното за състава произведение – Las Puertas del Sueño от композитора Георги Арнаудов.

На 9 октомври гостува квартет „Мартину“ от Чехия с изцяло чешка програма и музика на Дворжак, Яначек, Сметана.

На 17 октомври музиканти от Нов симфоничен оркестър ще представят емблематични камерни творби от световната класика.

Изложба "Модата на Българското средновековие" ще бъде открита утре в Историческия музей в Оряхово, каза директорът Евгения Найденова. Експозицията е по проект на музея, финансиран от Обществен дарителски фонд "Участвам-дарявам-променям"- Оряхово и в нея са включени две ушити реплики на средновековни мъжки и женски костюми. Техен автор е д-р Калина Атанасова.

Мъжкият костюм е по запазен стенопис на неизвестен болярин от църквата в с. Станичене (1331-1332). Женската дреха е реплика на облеклото на болярска дъщеря, чийто портрет е запазен в стенопис в църквата при с. Долна Каменица (1323-1330 г.).

Директорът обясни, че посетителите ще могат да разгледат и десет табла със средновековни костюми на различни представители на българското общество от времето на Второто българско царство, също предоставени от д-р Атанасова. Те показват запазени средновековни стенописи

Екипът на Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“ (МДТ) във Велико Търново започва новия творчески сезон с две премиерни заглавия и турне в четири града, съобщиха от пресцентъра на културната институция.

През септември артистите ще гостуват на сцени в Бургас, Пловдив, Радомир и Етрополе.

Първите премиерни спектакли за сезона са на операта „Сватбата на Фигаро“ на Моцарт и на пиесата „През октомври без теб“ на Константин Илиев.

Септемврийското турне на Великотърновския театър стартира с мюзикъла „Криворазбраната цивилизация“, който ще бъде представен в Летния театър в Бургас на 9 септември.

Спектакълът е създаден по оригиналния текст на Добри Войников и музиката на Дечо Таралежков. Негов режисьор е Борис Дюлгеров, който е автор и на сценария, а диригент е Васил Вълчев.

Артистите от МДТ "Конс

Експозицията включва 90 произведения живопис и рисунки. Към нея се издава каталог на български и английски език, който се реализира по проект на Министерството на културата.

„Георгов оставя трайна следа в българското изкуство със своя широк тематичен диапазон. За себе казва: „Аз съм един от художниците, които първи са рисували индустриален пейзаж в България“. Неговите пейзажи от мини Перник, създадени между 1931 – 1948 г., включват сцени от откритите рудници и миньорския живот, наситени със силен социален заряд. Те са създадени с дълбока чувствителност към ежедневието на хората и отразяват преломните исторически промени, които настъпват в живота след 9-ти септември 1944 г.“, отбелязва кураторката на изложбата Пламена Димитрова-Рачева.

Русенският театър „Сава Огнянов“ гостува на разградска сцена със спектакъла „Натюрморт със затлъстял племенник“. Комедията ще бъде представена на сцената на Общинския културен център (ОбКЦ) в лудогорския град на 10 октомври, съобщиха от ОбКЦ.

Това е една комедия, която разказва забавната, но и малко тъжна история за един племенник и неговите три лели, които са посветили живота си на това да бъдат най-добрите родители. С чувство за хумор и с неочаквани обрати, авторът Йон Сапдару навлиза в живота на едни уж обикновени хора, за да разкрие измеренията и щетите на това да обичаш и да бъдеш обичан, както и за необяснимото в обичта между хората.

Изненадата, която трите лели са подготвили за племенника си, отключва поредица от ситуации, които се оказват изпитание за всички герои, включително и за „Изненадата“, посочват организаторите.

Пленер „Хартията – същност и  намеса“ започна в Художествената галерия в Добрич. В него участват творци от цялата страна. Те ще създават своите произведения в залите на галерията, където жителите и гостите на града могат да наблюдават изпълнението. Пленерът ще завърши с обща изложба на 5 септември. 

На пресконференция днес директорът на Художествена галерия – Добрич Недко Недков представи единадесетте участници в тазгодишното издание на пленера.  

„Тази година проектът е под надслов „Хартията – същност и намеса“. Това е процесът, който ние през всичките години осъществяваме. Навлизаме в дълбочина в същността на хартията, която има богати художествени и физични качества“, каза Недко Недков. 

Успех на участниците пожела и секретарят на Община Добрич Калина Георгиева. 

В тазгоди

Арх. Яна Павлова подрежда живописна изложба.

Експозицията е озаглавена „Цветно събуждане“ и може да бъде разгледана от днес до 30 ноември в столичната галерия „Пагане“, съобщават организаторите. 

„Любовта на арх. Яна Павлова към цвета е от детските й години. Обожавала е да рисува с часове в усамотение. През сегашния си поглед на архитект открива хармонията в този свят с познанието за форми, пространствени ефекти и цветово въздействие. Без цвят и материя за нея обектите са просто скелети и сенки. Но цветът съществува благодарение на светлината и тя желае да нарече себе си „фотограф на емоции чрез цветове“, разказват от екипа. 

Те отбелязват, че Яна Павлова завършва архитектура в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) в София в катедра Обществени сгради. Посещава часовете по изобразително из

Художникът Иван Бахчеванов ще открие нова самостоятелна изложба живопис в родния си град Бургас на 5 септември.

Тя се казва “Плаване в непознато море” и ще бъде подредена в Културен център "Морско казино", съобщават от културната институция. 

В творчеството на Бахчеванов обикновено се преплитат митологичното, класическото и модерното пластическо изкуство, пишат домакините. Произведенията му са описвани още като поетичен експресионизъм, кинетична живопис, а трети определят Иван Бахчеванов като "четириполюсен". Това определение избира за заглавието на филма си, посветен на художника, Христо Димитров - Хиндо.

За себе самият Бахчеванов казва, че е художник на деня и нощта. През деня работи по своето монументално, публично изкуство, а през нощта рисува картините си. Сред популярните му публични творби са арката „Св. Николай Чудотворец” в

Четвъртото издание на фестивала за изкуство и права „Граждански будилник“ започва тази събота, 31 август, в Южния  парк, съобщават организаторите.

По думите им локацията не е никак случайна. „Граждански будилник“ се слива в едно течение с „Реките на града“ като част от 3-дневната програма на „Реките на София“, за да разкаже още по-звучно колко е ценно да можем да се сдружаваме в името на общи каузи“, коментират от екипа на фестивала.

„За четвърта година ще празнуваме силата на креативния активизъм и будния граждански дух. Ще сътворяваме, ще учим и ще се застъпваме за правата, които ни правят силни и смели граждани. Всичко това ще се случва, докато се забавляваме в каскада от креативни работилници, водени от социално ангажирани артисти, образователни игри с участието на пр

По думите й в сериите с рисунки и живопис на Георгов от бригадирските движения и новите индустриални строежи на Перник са отразени програмни теми, характерни за изкуството на соцреализма.

„Те носят документална стойност и силно емоционално въздействие на трудовия младежки ентусиазъм при строителството на ж.п. линията Ловеч – Троян, ж.п. линията Перник – Волуяк и новите заводи в Перник. В други – със сюжети от бригадирския живот – художника търси хармонията между труд и природа. В градските пейзажи от Варна и София Георгов улавя уникалната атмосфера на своето време – сгради, улици и паркове, които носят духа на модернизиращия се градски живот“, пише Димитрова-Рачева.

Тя отбелязва, че художникът създава още селски пейзажи, автопортрети и портрети на членове на семейството му. Една от най-интересните теми в творчеството му е свързана с Народния театър и актьорското изкуство, допълва още кураторката на изложбата.

Стефан Георгов (1899–1987) е роден във Варна. През 1916 г. завършва III-та мъжка гимназия в София. Негов учител по рисуване е художникът Никола Петров (1913 – 1914). От 1917 до 1926 г. учи в Художествена академия в София, специалност „Живопис“ - при проф. Цено Тодоров, проф. Иван Ангелов и проф. Димитър Гюдженов. Две години по-късно завършва специален курс по живопис.

Представял е свои творби на самостоятелни експозиции, общи изложби, биеналета на изкуствата. През 1969 г. е удостоен с орден „Св. св. Кирил и Методий“ II степен.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Професор Вагалински допуска на втората скулптура да е изобразен другият внук на император Октавиан Август
Българската национална филмотека се присъединява за четвърта поредна година към ,,Сезон на класическия филм“
В Южна Корея възходът на кейпопа допринася за замърсяването с пластмаса
Иван Велчев представя юбилейна живописна изложба
Реконструираха картина на Климт с помощта на изкуствен интелект
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
ХаХаХа ИмПро театър разказва история отзад напред
Под прожектора
Арт проект среща класиката с електронната музика в пиеса на Шопен
Цветни аспекти
Професор Вагалински допуска на втората скулптура да е изобразен другият внук на император Октавиан Август
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.