NRD Начало
Вторник, 26 Ноември 2024
Начало Под прожектора Биография: Светослав Обретенов
721
Под прожектора

Биография: Светослав Обретенов

Когато беше на сцената, пред своя хор, той дирижираше „тотално“, „гореше“ с музиката, която изтръгваше от човешките гласове. Съвсем убедено мога да кажа, че той бе най-големият хоров диригент, който сме имали, че в своята област той беше една фигура от европейска величина. Това казва големият български композитор Панчо Владигеров за Светослав Обретенов. Днес се навършват 115 години от рождението на диригента

| 25 Ноември 2024, 14:47 ч.
Биография: Светослав Обретенов
Биография: Светослав Обретенов
Снимка © Пресфото БТА

Когато беше на сцената, пред своя хор, той дирижираше „тотално“, „гореше“ с музиката, която изтръгваше от човешките гласове. Съвсем убедено мога да кажа, че той бе най-големият хоров диригент, който сме имали, че в своята област той беше една фигура от европейска величина. Това казва големият български композитор Панчо Владигеров за Светослав Обретенов.

Италианският квартет от китаристи 40 Fingers бе специален гости на коледния концерт на Матео Бочели в Tauron Arena, в Краков. Това съобщават от „БГ саунд стейдж“, организаторите на концертите на 40 Fingers и Матео Бочели у нас догодина.

Пред 12 000 зрители 40 Fingers са представили своя кавър на хита на Саймън и Гарфънкъл – The Sound of Silence, а заедно с младия Бочели са изпълнили Hallelujah.

40 Fingers вече имат сътрудничество, не само с бащата Андреа Бочели, но и с други големи имена от световната сцена като Анди Съмърс от The Police, американката Тори Кели. Признати са от Queen за версията им на „Бохемска рапсодия”, а обширният им репертоар включва аранжименти на поп и рок парчета за четири китари (Sultans of Swing, Africa, Sound of S

Седем представления от България, Северна Македония и Словения са част от третото издание на Балкански театрален фестивал, организиран от Драматичен театър „Никола Вапцаров“ - Благоевград.

Днес директорът на театъра Маргарита Мачева представи подбраните заглавия, като отбеляза, че тази година за фестивала са селектирани спектакли, които са изключителни по художествени критерии и тематика. 

Насочили сме се към социално ангажираното изкуство, което може заедно с това да бъде много вълнуващо и ярко като театрален език, те са перфектна комбинация между смисъл и изкуство, посочи Мачева. Тя отбеляза и целта на театъра през последните години – да създава вълнуващи, важни спектакли, които да занимават хората с теми, които те срещат в ежедневието си, в обществото, дори с политически въпроси.

Балкански театрален фестивал ще се проведе тази година в

За втора поредна година в Художествена галерия "Илия Бешков" в Плевен е подредена изложбата "Млади плевенски художници". В нея са представени 14 автори с 28 творби, каза кураторът на експозицията Емил Иванов, който е и един от участниците в нея. 

Показани са живописни картини, рисунка, графика, керамика, творби от пластена вълна.

Възрастта на авторите е от 18 до 35 години.

Един от младите участници е завършил тази година Националното училище по изкуствата "Панайот Пипков" в Плевен. За мен това е изключително важно, защото така се създава връзката между току-що завършилите своето образование млади художници и най-голямата плевенска галерия, каза Емил Иванов.

Той отбеляза, че в настоящото издание участват по-малко автори, спрямо миналата година. Това според него се дължи на факта, че трудно се свиква, че такава изложба ще се организира всяка година и

Две успоредни изложби в музея на Фрида Кало (1907-1954) в Мексико представят нови подробности от живота й, съобщи „Монд“. Поводът е седемдесетгодишнината от смъртта на художничката.

Фрида Кало умира едва на 47 години на 13 юли 1954 г. Мексико се стреми да представи неизвестни досега аспекти от личността на Кало, превърнала се в истинска световна икона както заради творчеството си, така и заради своята личност.

„Синята къща“ в квартал Койоакан, Мексико, където Фрида живее 36 години, е превърната в музей.

Притежаваме 18 творби на Фрида, но най-ценен е архивът – кореспонденцията на художничката, книгите с бележки, колекциите й с изкуство от предиспанския период, снимки, каза Перла Лабарте, директор на музея.

„Синята къща“ се простира на 800 кв. м. Тя е бягство от болката в живота на Фрида Кало и дом, който споделя

Джошуа Бел, носител на „Грами”, „Меркюри”, „Грамофон” и „Ехо класик”, се завръща тази вечер на сцената на зала „България", съобщават от Софийската филхармония.

Заедно с маестро Найден Тодоров и националния оркестър, той ще представи Концерт за цигулка №2 от Хенрик Виенявски. Програмата на вечерта включва и Симфоничен танц № 7 из „Седем симфонични танца” от Панчо Владигеров и Органовата симфония от Сен-Санс.

Джошуа Бел е един от най-прославените съвременни цигулари, чиято кариера като солист, камерен музикант, студиен изпълнител, диригент и режисьор обхваща повече от тридесет години. Неговата любознателност и яснота на прозрението свидетелстват за вярата му в силата на музиката като обединяваща сила на културата. 

Днес се навършват 115 години от рождението на диригента.

„Който първи го е нарекъл Светльо, с една дума е улучил същината на тази личност. Не познавам друг човек от няколкото поколения, който да е бил така обичан, да е вдъхвал със самото свое присъствие вяра и бодрост, да е бил като някакъв реален, нагледен пример, че всички хора трябва един ден да станат ей такива – добри, хубави човеци като тоя чуден момък Светослав Обретенов“, посочва писателят Орлин Василев (1904-1977).

„Аз не познавах по-обаятелен човек от Светльо. Там, където той отидеше, хората усещаха вкуса на живота. Той беше стихийна, витална сила, неизчерпаема енергия“, допълва портрета поетът Пламен Цонев.

Светослав Обретенов e роден на 25 ноември 1909 г. в Провадия. Завършва Държавната музикална академия (дн. Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“) в София през 1934 г. По време на стажа си дирижира хора при читалище „Яворов“, Синдикалния хор и хор „Кавал“ в София.

От 1933 г. сътрудничи на театрите „Народна сцена“, Т­35 и „Реалистичен театър“, композира песни за театрални постановки. През 1934 г., заедно с поета Николай Хрелков, съставят сборника „20 трудови песни“. През 1936 г. е композитор и пианист в театъра в Русе. В периода 1937-1941 г. е учител в Бяла Слатина, Ямбол и Пловдив. От 1942 до 1944 г. е композитор към Драматичния театър и диригент на хор „Морски звуци“ във Варна.

С клавирен рецитал на Алберт Мамриев тази вечер започва 14-ото издание на „Пиано екстраваганца”, съобщават от екипа на международния фестивал.

Пианистът, диригент и музикален продуцент Алберт Мамриев е роден в Дагестан. Учи при баща си – известният музикант Янкел Мамриев, при проф. Александър Бакулов и проф. Николай Костилев в Централното музикално училище на Московската консерватория „Чайковски“, както и при проф. Сергей Доренски, при професор Арие Варди в Музикалната академия „С. Рубин“ към университета в Тел Авив и в Хановерския университет за музика, драма и медии.

В Софийската градска художествена галерия той ще изпълни творби от Р. Вагнер/Ф. Лист – Feierlicher Marsch из „Парсифал“, Walhall из „Пръстенът на нибелунгите“, O du mein holder

„Не съм всичко, което искам да бъда“ на чешката режисьорка Клара Тасовска е изследване на изкуството като убежище и катализатор за свобода и себеоткритие.

Лентата получи голямата награда в петото издание на фестивала за документално кино с фокус върху човешките права Sofia DocuMental.

Продукцията е отличена от международното жури заради „майсторското използване на драматургия, монтаж и звуков дизайн, които преплитат фотография, спомени и лична история и се превръщат в свидетелство за непреходната сила на изкуството като средство за оцеляване и себепознание“. Освен финансовата награда, осигурена от Българския фонд за жените, Клара Тасовска получи и статуетката на фестивала – стъклен чук, през който художничката Светлана Мирчева интерпретира силата на р

Изложбата „Петьофи обикаля света“ гостува в Регионален исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян, съобщи Анна Болгурова - музеен педагог и екскурзовод. Експозицията е изготвена по поръчка на Министерството на външните работи и външноикономическите отношения на Унгария, с подкрепата на Литературен музей „Петьофи”. Тя ще гостува в Смолян до 30 септември 2024 г.

Изображенията от изложбата „Петьофи обикаля света“ са придружени с текстове, които обясняват ключови моменти от делото и живота на легендарния поет и революционер.

Анна Болгурова посочи, че Шандор Петьофи, за своите 26 години живот, написва близо 1000 стихотворения. Той се превръща в централна фигура на унгарската идеология в европейската революционна вълна като поет, поставил лозунга за граждански свободи и национално самоопределение на знамето на революцията от 1848 г., в борбата за свобода служи на родината си

Компанията с български корени Chaos, разработваща софтуер за компютърна визуализация, представи в САЩ най-новата си технология за виртуална филмова продукция Проект "Арена", съобщиха от Chaos. 

На 11 септември в Culver Theatre в Лос Анджелис беше представен късометражният филм Ray Tracing FTW, в който технологията се прилага за първи път в реална филмова продукция.

Иновацията предлага по-бързо и ефективно заснемане на филмови сцени при виртуална продукция и е алтернатива на съществуващите софтуерни решения, използващи т.нар. растеризация на изображенията, уточниха от компанията.

При виртуалната продукция на филми вместо пред зелен или син екран сцените се заснемат пред LED екран, на който се възпроизвежда обкръжаващата среда. Най-често за фон на действието се използват висококачествени 3D изображения или анимация. Проект "Арена" дава възможност 3D сцени и

Българскатата национална филмотека (БНФ) се присъединява за четвърта поредна година към ,,Сезон на класическия филм“ – инициатива на Асоциацията на европейските синематеки (A Season of Classic Films, Association des Cinémathèques Européennes).

Тя обединява 22 институции от цяла Европа, отдадени на идеята за опазване на аудиовизуалното културно наследство, уточняват от БНФ. 

В рамките на проекта тази година, БНФ ще представи пред публика дигиталната реставрация на игралния филм „Слънцето и сянката“ (1962, реж. Рангел Вълчанов).

Във филма участват Анна Пруцнал, Георги Наумов, Богумил Кобеля, Густав Холоубек и Рангел Вълчанов. Сценарист е Валери Петров, оператор – Димо Коларов, а композитор – Симеон Пиронков. 

Момче и момич

ПРЪВ РЪКОВОДИТЕЛ НА ДЪРЖАВНИЯ РАДИОХОР

Особено активни са творческата и обществената дейност на Светослав Обретенов след 1944 г. Важна за българската музикална култура е работата му с Държавния радиохор, където е негов организатор, пръв ръководител и главен диригент (1944). След смъртта на Обретенов (1955) Държавния радиохор е преименуване на Българска хорова капела „Светослав Обретенов“. По инициатива на диригента Георги Робев от 1981 г. хорът става част от Софийската филхармония под името Национален филхармоничен хор „Светослав Обретенов“.

Под ръководството на Светослав Обретенов Държавния радиохор се превръща във водещ изпълнителски колектив и очертава нови, съвременни критерии в професионалното българско хорово изпълнителско изкуство. Репертоарът на хора включва стотици заглавия от българската и руската музика. Държавния радиохор изнася много студийни и публични концерти, осъществява грамофонни записи. Посещава Чехословакия, Полша, Унгария, световните фестивали на демократичната младеж в Прага, Будапеща, Берлин, Букурещ и получава най-високи отличия. През 1949 г. Светослав Обретенов става диригент и на хор „Кавал“ От 1952 до 1953 г. Обретенов специализира в Москва при Юрий Шапорин.

ТВОРЧЕСТВО

Светослав Обретенов е автор на 25 песни за смесен и 12 за детски хор, 99 революционно-работнически и масови песни (част от които са отпечатани в сборника „20 трудови песни“), 14 солови песни, 32 солови детски песни, театрална музика и др. 

По-значими негови произведения са оратория „Партизани" (1952), кантати „Запей, наш бащин край“ (1954) и „Радост иде“ (1955) и др. От инструменталните му пиеси особено популярни са „Шестте прелюдии“ за пиано и „Детски албум“.

Светослав Обретенов умира на 16 май 1955 г.

ПРИЗНАНИЕ

Светослав Обретенов два пъти е носител на Димитровска награда през 1950 и 1952 г. През 1970 г. той е удостоен посмъртно със званието „Народен артист“.

През 1964 г. група ентусиасти от детската музикална школа към Народно читалище „Алеко Константинов“ в Провадия, със съдействието на окръжния съвет за изкуство и култура във Варна, организират провеждането на регионален конкурс за възпитаниците на детските музикални школи в Североизточна България. През 1969 г. Комитетът за култура учредява национален конкурс за млади инструменталисти на негово име. Първоначално, конкурсът се е провежда веднъж годишно, а от 1970 г. – на всяка четна година.

Улица в квартал „Изток“ в София носи името на Светослав Обретенов.

 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Арт проект среща класиката с електронната музика в пиеса на Шопен
Артистът на електронната сцена The Editor и младият пианист Виктор Вичев представят нов сингъл, наречен Chopin’s Ocean Echo. Вдъхновени от произведението на Шопен, музиканти ...
Тодор Рабаджийски подрежда изложба в галерия „+359“
В изложбата си Raw Perspectives Тодор Рабаджийски поставя въпроса за същността на изкуството в епоха, в която границата между творчество и консумация е размита. Това съобщават от ...
Биография: Емир Кустурица
Емир Кустурица - лошото момче на сръбското кино, днес става на 70 години. Ексцентричен режисьор, актьор и сценарист на десетки филми, отличени с престижни международни награди, ср ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Мая Бежанска: Темата за геройството и достойнството ги няма в нашето общество, а хората имат нужда от тях
Премиерата на спектакъла „Тримата мускетари“ ще се състои на 24 ноември в Драматично-куклен театър (ДКТ)„Васил Друмев“, обяви директорът на шуменския театър ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
ХаХаХа ИмПро театър“ разказва история отзад напред
За първи път в историята на „ХаХаХа ИмПро театър“ ще има спектакъл, основаващ се на специално написан драматургичен текст, съобщават от трупата. „Наобратно&ldquo ...
Арт проект среща класиката с електронната музика в пиеса на Шопен
Артистът на електронната сцена The Editor и младият пианист Виктор Вичев представят нов сингъл, наречен Chopin’s Ocean Echo. Вдъхновени от произведението на Шопен, музиканти ...
Емануил Иванов ще изпълни петте концерта за пиано на Бетовен в рамките на три вечери
Петте концерта за пиано на Бетовен ще бъдат изпълнени от един солист – Емануил Иванов, в рамките на три вечери –  два камерни и един симфоничен концерт, на 9, 10 и ...
40 Fingers и Матео Бочели се събраха за коледен концерт
Италианският квартет от китаристи 40 Fingers бе специален гости на коледния концерт на Матео Бочели в Tauron Arena, в Краков. Това съобщават от „БГ саунд стейдж“, орган ...
Българската национална филмотека се присъединява за четвърта поредна година към ,,Сезон на класическия филм“
Българскатата национална филмотека (БНФ) се присъединява за четвърта поредна година към ,,Сезон на класическия филм“ – инициатива на Асоциацията на европейските синемат ...
Тикер в 00:00 ч.
За първи път в историята на „ХаХаХа ИмПро театър“ ще има спектакъл, ...
Начало Под прожектора
721
Под прожектора

Биография: Светослав Обретенов

Когато беше на сцената, пред своя хор, той дирижираше „тотално“, „гореше“ с музиката, която изтръгваше от човешките гласове.Съвсем убедено мога да кажа, че той бе най-големият хоров диригент, който сме имали, че в своята област той беше една фигура от европейска величина.

| 25 Ноември 2024, 14:47 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Биография: Светослав Обретенов
Биография: Светослав Обретенов
Снимка © Пресфото БТА

Когато беше на сцената, пред своя хор, той дирижираше „тотално“, „гореше“ с музиката, която изтръгваше от човешките гласове. Съвсем убедено мога да кажа, че той бе най-големият хоров диригент, който сме имали, че в своята област той беше една фигура от европейска величина. Това казва големият български композитор Панчо Владигеров за Светослав Обретенов.

Днес се навършват 115 години от рождението на диригента.

Италианският квартет от китаристи 40 Fingers бе специален гости на коледния концерт на Матео Бочели в Tauron Arena, в Краков. Това съобщават от „БГ саунд стейдж“, организаторите на концертите на 40 Fingers и Матео Бочели у нас догодина.

Пред 12 000 зрители 40 Fingers са представили своя кавър на хита на Саймън и Гарфънкъл – The Sound of Silence, а заедно с младия Бочели са изпълнили Hallelujah.

40 Fingers вече имат сътрудничество, не само с бащата Андреа Бочели, но и с други големи имена от световната сцена като Анди Съмърс от The Police, американката Тори Кели. Признати са от Queen за версията им на „Бохемска рапсодия”, а обширният им репертоар включва аранжименти на поп и рок парчета за четири китари (Sultans of Swing, Africa, Sound of S

Седем представления от България, Северна Македония и Словения са част от третото издание на Балкански театрален фестивал, организиран от Драматичен театър „Никола Вапцаров“ - Благоевград.

Днес директорът на театъра Маргарита Мачева представи подбраните заглавия, като отбеляза, че тази година за фестивала са селектирани спектакли, които са изключителни по художествени критерии и тематика. 

Насочили сме се към социално ангажираното изкуство, което може заедно с това да бъде много вълнуващо и ярко като театрален език, те са перфектна комбинация между смисъл и изкуство, посочи Мачева. Тя отбеляза и целта на театъра през последните години – да създава вълнуващи, важни спектакли, които да занимават хората с теми, които те срещат в ежедневието си, в обществото, дори с политически въпроси.

Балкански театрален фестивал ще се проведе тази година в

За втора поредна година в Художествена галерия "Илия Бешков" в Плевен е подредена изложбата "Млади плевенски художници". В нея са представени 14 автори с 28 творби, каза кураторът на експозицията Емил Иванов, който е и един от участниците в нея. 

Показани са живописни картини, рисунка, графика, керамика, творби от пластена вълна.

Възрастта на авторите е от 18 до 35 години.

Един от младите участници е завършил тази година Националното училище по изкуствата "Панайот Пипков" в Плевен. За мен това е изключително важно, защото така се създава връзката между току-що завършилите своето образование млади художници и най-голямата плевенска галерия, каза Емил Иванов.

Той отбеляза, че в настоящото издание участват по-малко автори, спрямо миналата година. Това според него се дължи на факта, че трудно се свиква, че такава изложба ще се организира всяка година и

Две успоредни изложби в музея на Фрида Кало (1907-1954) в Мексико представят нови подробности от живота й, съобщи „Монд“. Поводът е седемдесетгодишнината от смъртта на художничката.

Фрида Кало умира едва на 47 години на 13 юли 1954 г. Мексико се стреми да представи неизвестни досега аспекти от личността на Кало, превърнала се в истинска световна икона както заради творчеството си, така и заради своята личност.

„Синята къща“ в квартал Койоакан, Мексико, където Фрида живее 36 години, е превърната в музей.

Притежаваме 18 творби на Фрида, но най-ценен е архивът – кореспонденцията на художничката, книгите с бележки, колекциите й с изкуство от предиспанския период, снимки, каза Перла Лабарте, директор на музея.

„Синята къща“ се простира на 800 кв. м. Тя е бягство от болката в живота на Фрида Кало и дом, който споделя

Джошуа Бел, носител на „Грами”, „Меркюри”, „Грамофон” и „Ехо класик”, се завръща тази вечер на сцената на зала „България", съобщават от Софийската филхармония.

Заедно с маестро Найден Тодоров и националния оркестър, той ще представи Концерт за цигулка №2 от Хенрик Виенявски. Програмата на вечерта включва и Симфоничен танц № 7 из „Седем симфонични танца” от Панчо Владигеров и Органовата симфония от Сен-Санс.

Джошуа Бел е един от най-прославените съвременни цигулари, чиято кариера като солист, камерен музикант, студиен изпълнител, диригент и режисьор обхваща повече от тридесет години. Неговата любознателност и яснота на прозрението свидетелстват за вярата му в силата на музиката като обединяваща сила на културата. 

„Който първи го е нарекъл Светльо, с една дума е улучил същината на тази личност. Не познавам друг човек от няколкото поколения, който да е бил така обичан, да е вдъхвал със самото свое присъствие вяра и бодрост, да е бил като някакъв реален, нагледен пример, че всички хора трябва един ден да станат ей такива – добри, хубави човеци като тоя чуден момък Светослав Обретенов“, посочва писателят Орлин Василев (1904-1977).

„Аз не познавах по-обаятелен човек от Светльо. Там, където той отидеше, хората усещаха вкуса на живота. Той беше стихийна, витална сила, неизчерпаема енергия“, допълва портрета поетът Пламен Цонев.

С клавирен рецитал на Алберт Мамриев тази вечер започва 14-ото издание на „Пиано екстраваганца”, съобщават от екипа на международния фестивал.

Пианистът, диригент и музикален продуцент Алберт Мамриев е роден в Дагестан. Учи при баща си – известният музикант Янкел Мамриев, при проф. Александър Бакулов и проф. Николай Костилев в Централното музикално училище на Московската консерватория „Чайковски“, както и при проф. Сергей Доренски, при професор Арие Варди в Музикалната академия „С. Рубин“ към университета в Тел Авив и в Хановерския университет за музика, драма и медии.

В Софийската градска художествена галерия той ще изпълни творби от Р. Вагнер/Ф. Лист – Feierlicher Marsch из „Парсифал“, Walhall из „Пръстенът на нибелунгите“, O du mein holder

„Не съм всичко, което искам да бъда“ на чешката режисьорка Клара Тасовска е изследване на изкуството като убежище и катализатор за свобода и себеоткритие.

Лентата получи голямата награда в петото издание на фестивала за документално кино с фокус върху човешките права Sofia DocuMental.

Продукцията е отличена от международното жури заради „майсторското използване на драматургия, монтаж и звуков дизайн, които преплитат фотография, спомени и лична история и се превръщат в свидетелство за непреходната сила на изкуството като средство за оцеляване и себепознание“. Освен финансовата награда, осигурена от Българския фонд за жените, Клара Тасовска получи и статуетката на фестивала – стъклен чук, през който художничката Светлана Мирчева интерпретира силата на р

Изложбата „Петьофи обикаля света“ гостува в Регионален исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян, съобщи Анна Болгурова - музеен педагог и екскурзовод. Експозицията е изготвена по поръчка на Министерството на външните работи и външноикономическите отношения на Унгария, с подкрепата на Литературен музей „Петьофи”. Тя ще гостува в Смолян до 30 септември 2024 г.

Изображенията от изложбата „Петьофи обикаля света“ са придружени с текстове, които обясняват ключови моменти от делото и живота на легендарния поет и революционер.

Анна Болгурова посочи, че Шандор Петьофи, за своите 26 години живот, написва близо 1000 стихотворения. Той се превръща в централна фигура на унгарската идеология в европейската революционна вълна като поет, поставил лозунга за граждански свободи и национално самоопределение на знамето на революцията от 1848 г., в борбата за свобода служи на родината си

Компанията с български корени Chaos, разработваща софтуер за компютърна визуализация, представи в САЩ най-новата си технология за виртуална филмова продукция Проект "Арена", съобщиха от Chaos. 

На 11 септември в Culver Theatre в Лос Анджелис беше представен късометражният филм Ray Tracing FTW, в който технологията се прилага за първи път в реална филмова продукция.

Иновацията предлага по-бързо и ефективно заснемане на филмови сцени при виртуална продукция и е алтернатива на съществуващите софтуерни решения, използващи т.нар. растеризация на изображенията, уточниха от компанията.

При виртуалната продукция на филми вместо пред зелен или син екран сцените се заснемат пред LED екран, на който се възпроизвежда обкръжаващата среда. Най-често за фон на действието се използват висококачествени 3D изображения или анимация. Проект "Арена" дава възможност 3D сцени и

Българскатата национална филмотека (БНФ) се присъединява за четвърта поредна година към ,,Сезон на класическия филм“ – инициатива на Асоциацията на европейските синематеки (A Season of Classic Films, Association des Cinémathèques Européennes).

Тя обединява 22 институции от цяла Европа, отдадени на идеята за опазване на аудиовизуалното културно наследство, уточняват от БНФ. 

В рамките на проекта тази година, БНФ ще представи пред публика дигиталната реставрация на игралния филм „Слънцето и сянката“ (1962, реж. Рангел Вълчанов).

Във филма участват Анна Пруцнал, Георги Наумов, Богумил Кобеля, Густав Холоубек и Рангел Вълчанов. Сценарист е Валери Петров, оператор – Димо Коларов, а композитор – Симеон Пиронков. 

Момче и момич

Светослав Обретенов e роден на 25 ноември 1909 г. в Провадия. Завършва Държавната музикална академия (дн. Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“) в София през 1934 г. По време на стажа си дирижира хора при читалище „Яворов“, Синдикалния хор и хор „Кавал“ в София.

От 1933 г. сътрудничи на театрите „Народна сцена“, Т­35 и „Реалистичен театър“, композира песни за театрални постановки. През 1934 г., заедно с поета Николай Хрелков, съставят сборника „20 трудови песни“. През 1936 г. е композитор и пианист в театъра в Русе. В периода 1937-1941 г. е учител в Бяла Слатина, Ямбол и Пловдив. От 1942 до 1944 г. е композитор към Драматичния театър и диригент на хор „Морски звуци“ във Варна.

ПРЪВ РЪКОВОДИТЕЛ НА ДЪРЖАВНИЯ РАДИОХОР

Особено активни са творческата и обществената дейност на Светослав Обретенов след 1944 г. Важна за българската музикална култура е работата му с Държавния радиохор, където е негов организатор, пръв ръководител и главен диригент (1944). След смъртта на Обретенов (1955) Държавния радиохор е преименуване на Българска хорова капела „Светослав Обретенов“. По инициатива на диригента Георги Робев от 1981 г. хорът става част от Софийската филхармония под името Национален филхармоничен хор „Светослав Обретенов“.

Под ръководството на Светослав Обретенов Държавния радиохор се превръща във водещ изпълнителски колектив и очертава нови, съвременни критерии в професионалното българско хорово изпълнителско изкуство. Репертоарът на хора включва стотици заглавия от българската и руската музика. Държавния радиохор изнася много студийни и публични концерти, осъществява грамофонни записи. Посещава Чехословакия, Полша, Унгария, световните фестивали на демократичната младеж в Прага, Будапеща, Берлин, Букурещ и получава най-високи отличия. През 1949 г. Светослав Обретенов става диригент и на хор „Кавал“ От 1952 до 1953 г. Обретенов специализира в Москва при Юрий Шапорин.

ТВОРЧЕСТВО

Светослав Обретенов е автор на 25 песни за смесен и 12 за детски хор, 99 революционно-работнически и масови песни (част от които са отпечатани в сборника „20 трудови песни“), 14 солови песни, 32 солови детски песни, театрална музика и др. 

По-значими негови произведения са оратория „Партизани" (1952), кантати „Запей, наш бащин край“ (1954) и „Радост иде“ (1955) и др. От инструменталните му пиеси особено популярни са „Шестте прелюдии“ за пиано и „Детски албум“.

Светослав Обретенов умира на 16 май 1955 г.

ПРИЗНАНИЕ

Светослав Обретенов два пъти е носител на Димитровска награда през 1950 и 1952 г. През 1970 г. той е удостоен посмъртно със званието „Народен артист“.

През 1964 г. група ентусиасти от детската музикална школа към Народно читалище „Алеко Константинов“ в Провадия, със съдействието на окръжния съвет за изкуство и култура във Варна, организират провеждането на регионален конкурс за възпитаниците на детските музикални школи в Североизточна България. През 1969 г. Комитетът за култура учредява национален конкурс за млади инструменталисти на негово име. Първоначално, конкурсът се е провежда веднъж годишно, а от 1970 г. – на всяка четна година.

Улица в квартал „Изток“ в София носи името на Светослав Обретенов.

 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Арт проект среща класиката с електронната музика в пиеса на Шопен
Тодор Рабаджийски подрежда изложба в галерия „+359“
Биография: Емир Кустурица
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Мая Бежанска: Темата за геройството и достойнството ги няма в нашето общество, а хората имат нужда от тях
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
ХаХаХа ИмПро театър“ разказва история отзад напред
Под прожектора
Арт проект среща класиката с електронната музика в пиеса на Шопен
Калейдоскоп
Емануил Иванов ще изпълни петте концерта за пиано на Бетовен в рамките на три вечери
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.