Варненски музиканти ще представят премиерно за България творби от Дора Пеячевич.
Сингълът Love Somebody на Морган Уолън зае първо място в класацията Хот 100 на "Билборд", съобщи сайтът на изданието.
Песента, която излезе на 18 октомври, е третата, с която изпълнителят оглавява класацията.
Уолън обяви песента през месец май в ТикТок и я изпълняваше на концертите си в Европа от турнето One Night at a Time.
Шабузи отстъпи на втора позиция с A Bar Song след 15 седмици на върха на чарта.
Били Айлиш слиза от второ на трето място с Birds of a Feather.
Песента Espresso на Сабрина Карпентър, която миналата седмица заемаше трета позиция в класацията, слиза на пето място, а другото парче на певицата Taste отива на девета от осма позиция.
На четвърто място е Die With a Smile на Лейди Гага и Бруно Марс, който е и на осма позиция в чарта с APT.
Пост Малоун в сътрудничество с Морган Уолън слизат от пето на шесто място с I H
Три виртуозни концерта на Бах ще звучат на 17 ноември в зала „България", в изпълнение на цигуларките Божидара Кузманова и Зорница Иларионова, които за първи път ще излязат заедно на една сцена. Диригент на вечерта е маестра Диана Илкоска, съобщават от Софийската филхармония.
Програмата включва Концерт за цигулка и оркестър №1 в ла минор, BWV 1041, Концерт за цигулка и оркестър №2 в ми-мажор, BWV 1042, и Концерт за две цигулки и оркестър в ре минор, BWV 1043.
„Макар да не е бил лишен от благоволението на кралския двор и лично на Фридрих Велики, един от най-големите композитори на всички времена Йохан Себастиан Бах е малко известен приживе и малко публикуван. Първият инструмент, който Бах изучава в най-ранните си години, е цигулката – взима уроци от баща си до 10-годишната си възраст, к
С колективната изложба „Следи“ центърът за визуално разказване на истории BECA (Before Creating Academy) отбелязва четири години от създаването си.
Кураторите Димитри Стефанов и Велина Стефанова представят нови таланти на българската фотография на 4 октомври, съобщават организаторите.
„Вече четири години академията предоставя качествени образователни възможности на новото поколение български фотографи. За тях BECA не е просто учебно заведение, а едно голямо фотографско семейство, в което можеш да откриеш мотивация, вдъхновение и безценна подкрепа. Над 1000 са кандидатствалите студенти, които търсят своето творческо развитие в академията, разказват от екипа.
Колективната изложба „Следи“ ще обедини кадри на 11 талантливи фотографи, завършили академията през последната учебна година: Александър Алексов, Благовеста Семкова, Валентин Пе
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong Sofia.
Режисьор на видеото е Павел Симеонов-Shutterflow.
Албумът включва осем песни. Повечето от тях са заедно с младата цигуларка Анима, която се върна да живее в България от Виена. В албума има песен, наречена „Дом“, с участието на Wladigeroff brodhers, към която скоро ще има клип.
Промоцията на албума е на 27 ноември в Дом на културата, Искър. На сцена ще излязат още трио „Фида“ („Гласът на България“), Стефан Илчев, Камен Воденичаров, Станислав Сланев-Стенли.
Концертът ще се състои на 28 ноември в Концертното студио на Радио Варна, съобщават от Театрално-музикалния продуцентски център в града.
Програмата е подготвена от концертмайстора на оркестъра на Варненската опера Анна Фурнаджиева и пианиста и корепетитор на състава Димитър Фурнаджиев. Двамата излизат заедно на сцена за първи път, посочват организаторите. Изявата е под наслов „Романтична музика от композиторка с български корени“. За първи път ще прозвучат творбите „Романс“, „Славянска соната за цигулка и пиано“, „Елегия“ и „Пролетна соната за цигулка и пиано“.
Дора Пеячевич (1885-1923) е първата композиторка на Хърватия и едно от известните имена в европейската музика от края на XIX и началото на XX век. Родена е в хърватското благородническо семейство Пеячевичи и е продължител на знаменитата възрожденска българска католическа фамилия от Чипровци, принудена да напусне България след Чипровското въстание през 1688 г. Дъщеря е на Теодор Пеячевич, носител на аристократичната титла „бан на Хърватия, Славония и Далмация“, и на унгарската баронеса Елизабета Вай де Вайя.
Дора завършва музика и композиция в Дрезден и Мюнхен и се нарежда сред първите жени - композитори в Европа. Създава камерни, солистични и оркестрови произведения за пиано и цигулка, които следват големите музикални модели на времето. Композира и солови песни.
По думите на изследователя на музикалната история проф. д-р Тодор Петров творбите на Дора Пеячевич са забравени след ранната й кончина, но през последните 20 години са все по-често част от хърватския музикален живот. Композиторката е призната за автор на първата модерна симфония и един от най-смелите творци в европейската камерна и концертна музика. На работата й се възхищават Едуард Григ и Клод Дебюси.
Ако не пея, съм никой. Операта е между публиката и артиста. Нашата връзка е Бога, казва Камен Чанев.
Днес се навършват 60 години от рождението на именития оперен певeц.
Той е роден на 27 август 1964 г. в Сливен, където завършва гимназията с преподаване на западни езици „Захари Стоянов“.
Още преди да тръгне на училище, Камен започва да пее в детския хор „Дружна песен“ – Сливен, под ръководството на Методи Григоров. След 7-и клас пее в смесения хор „Добри Чинтулов“. В последния клас на гимназията започва да ходи на уроци при проф. Сима Иванова. Всяка събота и неделя пътува с кола от Сливен до София за тези уроци. След това пее в ансамбъла на Строителните войски при Валентин Бобевски.
Камен Чанев учи в Националната музикална академия &b
Варненската галерия „Ларго“ представя самостоятелна изложба живопис на пловдивския художник Николай Няголов под наслов „Натюрвив“.
Заглавието е игра на думи с термина натюрморт и в буквален превод означава „жива природа“, което според галеристите прекрасно отразява същността на творбите. Сред тях има нощни и морски пейзажи с крайбрежни фарове и заспали лодки, които са постоянни символи за автора.
Всички работи са правени специално за изложбата, сподели Няголов. Според него по-различните сюжети в нея са мегалитите, които са серия от три работи. Всъщност това са кромлехи, но ги кръстих мегалити, защото този термин е по-разпознаваем, обясни той.
Те го вълнуват отдавна и в последно време е доразвил идеята си след пътувания у нас и в Малта. Те са изградени толкова правилно архитектонично, а това, че са от преди много хилядол
Силвия и Теди Кацарови ще са част от 22-рото издание на международния конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Сребърна Янтра“ във Велико Търново, съобщи на пресконференция директорът, създател и продуцент на музикалния форум Румяна Начева.
Събитието ще се проведе от 27 до 29 септември, като основната програма ще е в Голяма зала на Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“ с вход свободен.
Силвия Кацарова ще е почетен председател на журито на конкурса, а Теди – един от членовете на комисията, посочи Начева.
Председател ще е преподавателят в Катедра „Музика“ на Великотърновския университет проф. Сребра Михалева. Останалите, които ще оценяват участниците са: продуцентът Роко Палацо (Италия), вокалният педагог проф. д-р Родика Рошиору (Молдова), младата поп и джаз изпълнителка Доминик Симионеску (Румъния), ф
Държавният културен институт (ДКИ) към Министъра на външните работи на Република България представя международната изложба „Екосъзнание“, организирана в партньорство с Българския културно-информационен център в Скопие (БКИЦ).
Експозицията ще бъде открита в галерия „Мисията“ в София на 12 ноември и ще може да бъде разгледана до 10 януари 2025 г., съобщиха от екипа на ДКИ.
Подбраните произведения от куратора и изкуствовед д-р Ана Франговска, включени в изложбата, са създадени през последните четири сесии на „Международната художествена колония Галичник“ и включват участвали художници в Колонията през изминалите четири години - съвременни творци от осем държави.
Изложбата „Екосъзнание“ бе открита в Българския културно-информационен център в Скопие през юни 2024 г. в присъствието на министъра на външните работи г-н Ив
В Художествената галерия „Никола Маринов“ в Търговище беше открита самостоятелна юбилейна изложба на Цончо Денев. По този начин творецът отбелязва своята 70-годишнина. Подредени са общо 97 живописни творби - миниатюри, платна в среден и голям формат. Показани са акварелни произведения, както и акрил върху платно.
Цончо Денев е сред именитите художници на Търговище. В своите творчески години се изявява в областта на графиката, приложната графика, живописта, художествено-пространственото оформление. Участвал е в множество национални и международни изложби и пленери. Едноименната експозиция, представена пред публика днес, е десетата му самостоятелна изява.
Тя беше открита официално от директора на ХГ „Никола Маринов“ Пламен Проданов. Той бе лаконичен в представянето на автора, като ползва цитат от интервю на художника. „Рисуването наистина е животът ми и го осмисля.
Българската премиера на Дора Пеячевич се осъществява с финансовата подкрепа на Фонд „Култура“ на Община Варна.