NRD Начало
Неделя, 24 Ноември 2024
Начало Творчески отражения Миграцията, войната и екологията бяха сред акцентите в проектите на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуствата
382
Творчески отражения

Миграцията, войната и екологията бяха сред акцентите в проектите на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуствата

Миграцията, войната и екологията бяха основните акценти в проектите, представени на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуствата. Престижният форум се проведе от 20 април до 24 ноември, а негов куратор бе Адриано Педроза. Във Венецианското биенале, продължило 219 дни тази година, участваха 88 държави. Сред дебютантите са Бенин, Етиопия, Сенегал, Танзания, Етиопия, Мароко

| 24 Ноември 2024, 13:45 ч.
Миграцията, войната и екологията бяха сред акцентите в проектите на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуствата
Миграцията, войната и екологията бяха сред акцентите в проектите на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуствата
Снимка © DFA

Миграцията, войната и екологията бяха основните акценти в проектите, представени на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуствата.

Документалният спектакъл "Няма" на режисьора Неда Соколовска ще има премиера на 17 септември в Драматично-кукления театър "Васил Друмев" в Шумен. Участват актьорите Антония Велева, Калин Пачеръзки, Янислава Линкова, Кольо Стайков, Веселин Бърборков, Петар Андреев, Силвия Болярска. Той поставя на сцената проблема с безводието.

На пресконференция в шуменския театър Соколовска припомни, че спектакълът е роден в екстериорна среда, в уъркшоп по време на фестивала "Друмеви театрални празници". Тя подчерта, че това е важно за неговото създаване.

"Другото най-важно нещо е, че той е създаден от истински истории на шуменци, които събирахме това лято. Това, което питахме, беше свързано с водата, с непрекъснатите аварии, с отсъствието на вода в домовете им, с това как хората се справят с този проблем. Това е ситуация, която от много години мъчи гражданите", добави Соколовска.

Авторският спектакъл "Петък вечер" ще бъде представен в Перник на сцената на Общинския драматичен театър "Боян Дановски".

За това съобщават организаторите на комедийното представление в официалната му страница във Фейсбук. 

В ролите са известните актьори Павел Иванов, Стоян Дойчев, Филип Буков и Христо Пъдев. 

Героите на пиесата са четирима млади мъже, на които все по-рядко се удава възможността да се забавляват. Петък вечер за тях се е превърнала в една от най-смелите им мечти. Четиримата актьори влизат в различни роли, през които показват как може да мине една петък вечер - от подготовката за излизането до намирането на вратата на дома и уцелването на ключалката на следващата сутрин. 

Режисьор на спектакъла е Ивайло Ненов. Автори са Ваня Георгиева и Николай Ангелов. Александър Деянов-Skiller е композитор на музиката и аудио еф

За предстоящите Коледни празници Симфониета - Видин представя в Ямбол концерт „Вечер с четирима звездни тенори” (The Four Tenors Night), съобщава организаторът на събитието в Ямбол Панайот Балахуров от продуцентската къща „Стар продъкшънс”.

В музикалната вечер на 3 декември участват трима български изпълнители - Марио Николов, Стефан Петков и Андрея Мирчев, както и румънският тенор Разван Сарару.

Под съпровода на Симфониета - Видин с диригент Петър Димитров ще прозвучат популярни оперни и оперетни арии, италиански канцонети, френски, испански и коледни песни, допълва организаторът. В репертоара са включени произведения от Росини, Доницети, Верди, Ди Капуа, Де Куртис, Лара и др.

„The Star Tenors" е музикален проект, създаден по идея на тенора, режисьор и телевизионен водещ Марио Николов, реализиран съвместно с „Art Vox Associa

Три артефакта представя археологическата експозиция към Регионален исторически музей Бургас в предстоящата изложба "Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция" в музея "Гети“ в Лос Анджелис, САЩ. Както информирахме, четиринадесет музея от България с над 150 предмета ще участват в експозицията. Те представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата, която ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 година. 

"Нашият черноморски район е изключително богат на археология и при нас има изключително много находки от класическата епоха. Да не забравяме, че големите селища в района като Месембрия, Поморие, Созопол, Ахтопол са имали основно гръцко, но и сериозно тракийско население. Във всеки един от тях тази класическа епоха, а след това и елинизмът, са силно отразени", заяви каза в интервю уредникът на Археологическата експозиция към Рег

„Лятно кино на път“ ще спре в Севлиево на 9 август. Това съобщиха от пресцентъра на общинската администрация.

„В програмата са включени четири български филма - "Локва" на Вера Донева, "Премиерата" на Тома Вашаров, "Драсканица" на Любомир Печев и "Непознати" на Камелия Петрова“, посочват от „Кинематограф“. 

„За най-малките зрители предвиждаме детско българско анимационно кино през първите 15 минути от прожекцията, като това ще бъде правило за всички наши летни прожекции. Предвиден е и анимационен филм от Франция“, допълват организаторите. Прожекцията ще е на открито, пред сградата на Община Севлиево.

След Севлиево, на 10 август „Лятно кино на път“ ще гостува в Трявна, на 11 август - в Дряново, на 14 август в в парк „Горна баня“ в София.

Престижният форум се проведе от 20 април до 24 ноември, а негов куратор бе Адриано Педроза.

Във Венецианското биенале, продължило 219 дни тази година, участваха 88 държави. Сред дебютантите са Бенин, Етиопия, Сенегал, Танзания, Етиопия, Мароко.

Традиционно павилионите са разположени във Венецианските градини и Арсенала на Венеция, но заради нарастващия брой участници някои от проектите бяха разположени и в други части на града.

БЪЛГАРСКОТО ПРЕДСТАВЯНЕ

България участва в 60-ото издание на Венецианското биенале с проекта „Съседите“ на Лилия Топузова, Красимира Буцева и Джулиан Шехирян, куратор е Васил Владимиров. Инсталацията бе позиционирана в зала „Тициано“, близо до Моста на Академията във Венеция. Проектът „Съседите“ разказва историята на българите, които са били жертви на политическо насилие. Инсталацията представлява реконструирани домовете на репресирани хора. Идеята на авторите е посетителите не просто да видят проекта, а да го преживеят. Това бе 11-ото участие на страната ни в престижния форум. От екипа посочват, че това е най-доброто представяне на България досега в биеналето и отчитат над 60 хиляди посетители. 

Групата "Грейтфул дед" е обявена за личности на 2025 г. на фондацията "Мюзикеърс", предаде Асошиейтед прес.

"Мюзикеърс" е благотворителна организация на американската Национална звукозаписна академия, която присъжда наградите "Грами".  

От фондацията обявиха, че ще бъдат отличени членовете на първоначалния състав на "Грейтфул дед" - Мики Харт, Бил Кройцман, Фил Леш и Боби Уиър, за техните филантропски усилия, уникалната им способност да насърчават общността чрез концерти и за влиянието им върху американската музика по случай 60-годишнината от създаването на групата.

През годините музикантите подкрепят каузи, свързани с опазването на околната среда, психичното здраве, музикалното образование, социалната справедливост и борбата с бедността и др. 

Групата "Грейтфул дед" ще бъде почетена на 34-ата годишна благотворителна галавечер в Лос Анджелис на 31

Тази вечер в залата на Народно читалище „Развитие – 1869“ във Враца се представя постановката „Заклеваш ли се в децата“, по текстове на Саломе Льолуш, съобщава културната институция. 

В главните роли публиката ще види Весела Бабинова и Владимир Зомбори, които са двойка и извън сцената. Актьорският състав допълват Лидия Василева и Даниел Кукушев. Режисьор на пиесата е Крис Шарков, а сценограф - Ванина Цандева. 

Комедията вълнува със своята актуалност и с пикантното си чувство за хумор. Текстът е жив, изненадващ, интелигентен, а актьорите се надпреварват в един безкраен двубой на малки тайни и големи лъжи. „Заклеваш ли се в децата?“ ни отвежда в ситуации, които са толкова неразрешими, колкото и истински, защото са част от реалността на романтичните отношения днес. 

Третият фестивал на младежкото доброволчество „Свободен час“ ще се състои в Борисовата градина, в София, на 16 септември, съобщават организаторите.

Дискусионен панел „На приказка за доброто“ ще качи на сцената четирима герои, които ще разкажат своите истории, свързани с доброволчеството и подкрепата на каузи. Това са основателят на сдружение „Операция: Плюшено мече“ Михаела Качарова, Михаил Стефанов – член на екипа на Aurubis Bulgaria и експерт в комуникациите и организационното развитие, Полина Голикова – тийнейджър и бежанец от Украйна, която трупа доброволчески опит в България, и Рада Бонева – създател на съдържание, блогър и подкастър, позната като Thrift Sheep. 

В рамките на фестивала младежите ще могат да се срещнат и разговарят с екипите на 11 неправителствени орга

В Самоков ще бъдат отбелязани 140 години от рождението на художника Павел Францалийски, съобщиха от Историческия музей - Самоков. 

Акварелната изложба ще бъде официално открита на 19 август (понеделник) в Художествена галерия „Проф. Васил Захариев“.

Събитието е част от празника на планинската община. Същата вечер по-късно пред културната институция ще се състои и традиционната „Вечер в музея“, с концерт на Орлин Павлов, Еделина Кънева и Видинската филхармония. 

От музея ще представят и издание от „Галерия Самоковски художници“. Това е каталог, който от музея периодично посвещават на самоковски художник. 

Както информира, тази година календар, който Община Самоков издаде, бе посветен на Павел Францалийски. 

Павел Францалийски е роден на 18 януари 1884 година в Самоков. Любовта

Четири изложби, четири музикални събития и XXXII Софийско изложение на скъпоценни камъни, минерали и фосили са в програмата на Националния музей „Земята и хората“ през октомври.

Временните експозиции „Нови постъпления 2024“, „Зелената приказка на камъка“, „В чудния свят на конкрециите“- колекция на Ванюша Иванов, и „Умни минерали за умни телефони“ са в афиша на музея през октомври.

От 11 до 13 октомври ще се проведе XXXII Софийско изложение на скъпоценни камъни, минерали и фосили.

На 23 октомври ще има концерт на лауреати от международен конкурс „Музиката и Земята“.

От 24 до 26 октомври НМ „Земята и хората“ ще бъде домакин на XVIII Международен конкурс за пианисти „Албер Русел“.

Концерт на Симфониета- Видин е предвиден за 25 октомври, а на 28 октомври

Романът на Георги Господинов „Времеубежище“ е вдъхновил кураторката на проекта за германския павилион на биеналето тази година. Проектът е озаглавен „Прагове“ (Thresholds) и е клиника за миналото. Инсталацията бе поглед към миналото и бъдещето от различни артистични ъгли. Екипът описва настоящето като място, където никой не може да остане и което съществува само защото едно нещо се е случило, а друго все още чака. 

ВАТИКАНА ИЗБРА ДЕЙСТВАЩ ЗАТВОР

Маурицио Кателан нарисува чифт голи стъпала - мръсни и наранени, на стената на венецианския женски затвор на остров Джудека, където около 80 жени излежават своите присъди в момента. Изложбата, озаглавена „С моите очи“, бе курирана от Киара Паризи и Бруно Расин. Посетителите на павилиона бяха въвеждани в женския затвор и водени от затворнички. Задължително бе оставянето на чантите и мобилните телефони отвън. 

За журналистическата обиколка на затвора-павилион три затворнички бяха облечени в черно-бели халати, ушити от шивачите на затвора. Инсталация на Симон Фатал представи стихове, писани от затворничките, върху табели, положени върху тухлените стени. Затворническото кафене бе декорирано с постери на художничката монахиня Корита Кент. Клер Табуре е нарисувала картини от фотографии, собственост на затворничките, на техните близки. Светият престол е участвал и преди, но през 2024 г. бе отбелязано първото посещение на папата на биенале.

ВОЕННАТА ТЕМАТИКА

Русия беше отстранена от предишното биенале заради нахлуването си в Украйна и поради продължаващата война тази година зае павилиона си на Боливия срещу сделка за продажба на литий. Проектът обединява артисти от Боливия и приятелски страни от Латинска Америка. Изложбата е разделена на два основни раздела  - съвременен и исторически. 

Войната бе акцент в павилионите на Украйна, Полша и Израел. Полша представи проекта на украинския артистичен екип Open Group и творбата му Repeat After Me II (от англ. „Повтаряй след мен“) с видеоинсталации, показващи бежанци от войната в Украйна. Самата Украйна заложи на проекта Net Making, който събира хора от Украйна и чужбина, за да тъкат заедно камуфлажни мрежи. Павилионът на Израел остана затворен и вместо инсталацията (M)otherland, посетителите виждаха само витрина, на която е залепена бележка с надпис: „Артистите и кураторът на изложбата ще отворят, когато спре огънят“. 

ПРОЕКТИТЕ НА СЪСЕДНИТЕ СТРАНИ

Съседните ни държави избраха креативни проекти за тазгодишното издание на биеналето. Сърбия облепи тоалетна с тапети „Луи Вюитон“. В проекта на Александър Денич се представят определени елементи от архитектурата на градските зони, като хотелска стая, телефонна кабина, обществена баня и кафене. 

Гърция заложи на хибридна аудио-визуална инсталация, която изследва въздействието на технологиите върху селските пейзажи и културното разнообразие. Инсталацията се състои от част от селскостопанско оборудване за напояване, което синхронизира звуковата, видео и осветителната среда, която съставлява инсталацията в реално време.

„Какво е работата“ бe заглавието на румънския павилион. Архитектурната инсталация представи умалени модели на различни сгради, свързани с живота на автора на проекта Шербан Саву.

МИГРАНТСКАТА ТЕМА

Мигрантската тема бе засегната в проектите на САЩ, Великобритания, Франция, Швейцария и Чехия. 

Историята на първия чехословашки жираф бе акцент в проекта на чешкия павилион. В инсталацията, озаглавена „Сърцето на жирафа в плен е с дванадесет килограма по-леко“, Ева Котяткова и екипът й разказаха за жирафа Ленка. Животното е заловено в Кения през 1954 г. и транспортирано до зоопарка в Прага, разказват от екипа на чешкия проект за Биеналето. Заради дългото пътуване и факта, че Ленка е била отделена от майка си твърде малка, както и че е било трудно да я изхранят в централноевропейския климат, умира от пневмония след две години в чешки плен.

Индиански художник за първи път представи САЩ на Венецианското биенале. Проектът бе озаглавен „Пространството, в което да ме сложат“ и бе дело на индианския художник Джефри Гибсън. Инсталацията включва 11 картини, девет скулптури, осем знамена, два стенописа и една видео инсталация. 

Британският павилион разказа истории за мигрантски диаспори. Художникът и режисьор Джон Акомфра  създаде инсталацията Listening All Night To The Rain, в която разказва глобални истории чрез „спомените“ на хора, които представляват мигрантските общности във Великобритания, и изследва как многобройните геополитически разкази се отразяват в опита на хората от диаспората в по-широк план.

Карибско-френският скулптор Жулиен Крьозе преплете различни култури в павилиона на Франция. Сред акцентите в инсталацията бяха огромен екран с неясни същества и хипнотични картини, гоблени, скулптури и плетеници.

Тазгодишният проект на швейцарския павилион  се състоеше от две инсталации, дело на швейцарско-бразилския художник Герейро до Дживино Амор. Първата част бе The Miracle of Helvetia („Швейцарското чудо“ - от англ. ез.) - видео, което изобразява една алегорична Швейцария, нещо като Рай, където природата и технологиите, капитализмът и демокрацията се сливат в сюрреалистичен баланс. Там бразилската певица и артистка Вентура Профана се преобразява в капитолийската вълчица, за да поведе посетителите през подвизите на три алегорични животни - вълчицата, универсалната майка, от която произлизат висши същества, орела, символ на римското военно превъзходство и агнето, което въплъщава в християнския Рим самата идея за невинност.

Следващото издание на Венецианското биенале на изкуствата ще се проведе през 2026 г. А през 2025 г. на същото място ще има Венецианско биенале на архитектурата. България вече е заявила своето участие в него и на 10 януари 2025 г. ще обяви името на екипа и проекта, които ще ни представляват. Форумът ще се проведе от 10 май до 23 ноември. Българският павилион ще бъде в зала „Тициан“, която бе наета за период от три години и в момента там е проектът „Съседите“, с който България се представя на Венецианското биенале на изкуствата.  

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Стефания Сандрели пристигна в България
Италианската киноактриса Стефания Сандрели пристигна в София като специален гост на петото издание на Фестивала на италианското кино в България, който е част от програмата на &bdqu ...
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два концерта в Шумен и София. На 27 ноември в зала „Проф. Венета Вичева“ ще има тържествен конц ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Хиляди пяха и танцуваха с „Молец“
„Молец“ завърши поредица от концерти в зала „Арена 8888 София“ на 21 ноември вечерта. Хиляди фенове пяха и танцуваха с Крис и Юли по време на шоуто, наречен ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Отличиха авторите на най-ефектните снимки от „Младежки Фотомаратон 777” – Ямбол
Ямболската фотографска общност връчи днес наградите на победителите в първия „Младежки Фотомаратон 777”. Общо 19 деца и младежи от града се включиха в предизвикателств ...
Мохамад Расулоф ще представи Германия на "Оскарите"
След бягството си от Иран режисьорът Мохамад Расулоф ще представя Германия на наградите "Оскар", съобщи АФП.  Трилърът "Семената на дивата смокиня", който е заснет тайно в Ир ...
Алекс Белини: Приключенците са тези, които пренасят познанията си за света
Изследователите, приключенците са тези, които, опознавайки и разбирайки света, го пренасят към другите хора, карат ги да разберат и да се замислят върху климатичните промени и съср ...
Продължава програмата на Националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
С изпълнения на участниците от трета и четвърта група продължава днес програмата на Националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ в концертнат ...
Биография: Цветан Цеков-Карандаш
Сто години от рождението на художника Цветан Цеков-Карандаш се навършват днес. Той е един от създателите на вестника за хумор и сатира „Стършел“, изследва работата на Л ...
Тикер в 20:00 ч.
Ямболската фотографска общност връчи днес наградите на победителите в първия &bd ...
Начало Творчески отражения
382
Творчески отражения

Миграцията, войната и екологията бяха сред акцентите в проектите на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуствата

Миграцията, войната и екологията бяха основните акценти в проектите, представени на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуствата.Престижният форум се проведе от 20 април до 24 ноември, а негов куратор бе Адриано Педроза.

| 24 Ноември 2024, 13:45 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Миграцията, войната и екологията бяха сред акцентите в проектите на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуствата
Миграцията, войната и екологията бяха сред акцентите в проектите на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуствата
Снимка © DFA

Миграцията, войната и екологията бяха основните акценти в проектите, представени на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуствата.

Престижният форум се проведе от 20 април до 24 ноември, а негов куратор бе Адриано Педроза.

Документалният спектакъл "Няма" на режисьора Неда Соколовска ще има премиера на 17 септември в Драматично-кукления театър "Васил Друмев" в Шумен. Участват актьорите Антония Велева, Калин Пачеръзки, Янислава Линкова, Кольо Стайков, Веселин Бърборков, Петар Андреев, Силвия Болярска. Той поставя на сцената проблема с безводието.

На пресконференция в шуменския театър Соколовска припомни, че спектакълът е роден в екстериорна среда, в уъркшоп по време на фестивала "Друмеви театрални празници". Тя подчерта, че това е важно за неговото създаване.

"Другото най-важно нещо е, че той е създаден от истински истории на шуменци, които събирахме това лято. Това, което питахме, беше свързано с водата, с непрекъснатите аварии, с отсъствието на вода в домовете им, с това как хората се справят с този проблем. Това е ситуация, която от много години мъчи гражданите", добави Соколовска.

Авторският спектакъл "Петък вечер" ще бъде представен в Перник на сцената на Общинския драматичен театър "Боян Дановски".

За това съобщават организаторите на комедийното представление в официалната му страница във Фейсбук. 

В ролите са известните актьори Павел Иванов, Стоян Дойчев, Филип Буков и Христо Пъдев. 

Героите на пиесата са четирима млади мъже, на които все по-рядко се удава възможността да се забавляват. Петък вечер за тях се е превърнала в една от най-смелите им мечти. Четиримата актьори влизат в различни роли, през които показват как може да мине една петък вечер - от подготовката за излизането до намирането на вратата на дома и уцелването на ключалката на следващата сутрин. 

Режисьор на спектакъла е Ивайло Ненов. Автори са Ваня Георгиева и Николай Ангелов. Александър Деянов-Skiller е композитор на музиката и аудио еф

За предстоящите Коледни празници Симфониета - Видин представя в Ямбол концерт „Вечер с четирима звездни тенори” (The Four Tenors Night), съобщава организаторът на събитието в Ямбол Панайот Балахуров от продуцентската къща „Стар продъкшънс”.

В музикалната вечер на 3 декември участват трима български изпълнители - Марио Николов, Стефан Петков и Андрея Мирчев, както и румънският тенор Разван Сарару.

Под съпровода на Симфониета - Видин с диригент Петър Димитров ще прозвучат популярни оперни и оперетни арии, италиански канцонети, френски, испански и коледни песни, допълва организаторът. В репертоара са включени произведения от Росини, Доницети, Верди, Ди Капуа, Де Куртис, Лара и др.

„The Star Tenors" е музикален проект, създаден по идея на тенора, режисьор и телевизионен водещ Марио Николов, реализиран съвместно с „Art Vox Associa

Три артефакта представя археологическата експозиция към Регионален исторически музей Бургас в предстоящата изложба "Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция" в музея "Гети“ в Лос Анджелис, САЩ. Както информирахме, четиринадесет музея от България с над 150 предмета ще участват в експозицията. Те представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата, която ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 година. 

"Нашият черноморски район е изключително богат на археология и при нас има изключително много находки от класическата епоха. Да не забравяме, че големите селища в района като Месембрия, Поморие, Созопол, Ахтопол са имали основно гръцко, но и сериозно тракийско население. Във всеки един от тях тази класическа епоха, а след това и елинизмът, са силно отразени", заяви каза в интервю уредникът на Археологическата експозиция към Рег

„Лятно кино на път“ ще спре в Севлиево на 9 август. Това съобщиха от пресцентъра на общинската администрация.

„В програмата са включени четири български филма - "Локва" на Вера Донева, "Премиерата" на Тома Вашаров, "Драсканица" на Любомир Печев и "Непознати" на Камелия Петрова“, посочват от „Кинематограф“. 

„За най-малките зрители предвиждаме детско българско анимационно кино през първите 15 минути от прожекцията, като това ще бъде правило за всички наши летни прожекции. Предвиден е и анимационен филм от Франция“, допълват организаторите. Прожекцията ще е на открито, пред сградата на Община Севлиево.

След Севлиево, на 10 август „Лятно кино на път“ ще гостува в Трявна, на 11 август - в Дряново, на 14 август в в парк „Горна баня“ в София.

Във Венецианското биенале, продължило 219 дни тази година, участваха 88 държави. Сред дебютантите са Бенин, Етиопия, Сенегал, Танзания, Етиопия, Мароко.

Традиционно павилионите са разположени във Венецианските градини и Арсенала на Венеция, но заради нарастващия брой участници някои от проектите бяха разположени и в други части на града.

Групата "Грейтфул дед" е обявена за личности на 2025 г. на фондацията "Мюзикеърс", предаде Асошиейтед прес.

"Мюзикеърс" е благотворителна организация на американската Национална звукозаписна академия, която присъжда наградите "Грами".  

От фондацията обявиха, че ще бъдат отличени членовете на първоначалния състав на "Грейтфул дед" - Мики Харт, Бил Кройцман, Фил Леш и Боби Уиър, за техните филантропски усилия, уникалната им способност да насърчават общността чрез концерти и за влиянието им върху американската музика по случай 60-годишнината от създаването на групата.

През годините музикантите подкрепят каузи, свързани с опазването на околната среда, психичното здраве, музикалното образование, социалната справедливост и борбата с бедността и др. 

Групата "Грейтфул дед" ще бъде почетена на 34-ата годишна благотворителна галавечер в Лос Анджелис на 31

Тази вечер в залата на Народно читалище „Развитие – 1869“ във Враца се представя постановката „Заклеваш ли се в децата“, по текстове на Саломе Льолуш, съобщава културната институция. 

В главните роли публиката ще види Весела Бабинова и Владимир Зомбори, които са двойка и извън сцената. Актьорският състав допълват Лидия Василева и Даниел Кукушев. Режисьор на пиесата е Крис Шарков, а сценограф - Ванина Цандева. 

Комедията вълнува със своята актуалност и с пикантното си чувство за хумор. Текстът е жив, изненадващ, интелигентен, а актьорите се надпреварват в един безкраен двубой на малки тайни и големи лъжи. „Заклеваш ли се в децата?“ ни отвежда в ситуации, които са толкова неразрешими, колкото и истински, защото са част от реалността на романтичните отношения днес. 

Третият фестивал на младежкото доброволчество „Свободен час“ ще се състои в Борисовата градина, в София, на 16 септември, съобщават организаторите.

Дискусионен панел „На приказка за доброто“ ще качи на сцената четирима герои, които ще разкажат своите истории, свързани с доброволчеството и подкрепата на каузи. Това са основателят на сдружение „Операция: Плюшено мече“ Михаела Качарова, Михаил Стефанов – член на екипа на Aurubis Bulgaria и експерт в комуникациите и организационното развитие, Полина Голикова – тийнейджър и бежанец от Украйна, която трупа доброволчески опит в България, и Рада Бонева – създател на съдържание, блогър и подкастър, позната като Thrift Sheep. 

В рамките на фестивала младежите ще могат да се срещнат и разговарят с екипите на 11 неправителствени орга

В Самоков ще бъдат отбелязани 140 години от рождението на художника Павел Францалийски, съобщиха от Историческия музей - Самоков. 

Акварелната изложба ще бъде официално открита на 19 август (понеделник) в Художествена галерия „Проф. Васил Захариев“.

Събитието е част от празника на планинската община. Същата вечер по-късно пред културната институция ще се състои и традиционната „Вечер в музея“, с концерт на Орлин Павлов, Еделина Кънева и Видинската филхармония. 

От музея ще представят и издание от „Галерия Самоковски художници“. Това е каталог, който от музея периодично посвещават на самоковски художник. 

Както информира, тази година календар, който Община Самоков издаде, бе посветен на Павел Францалийски. 

Павел Францалийски е роден на 18 януари 1884 година в Самоков. Любовта

Четири изложби, четири музикални събития и XXXII Софийско изложение на скъпоценни камъни, минерали и фосили са в програмата на Националния музей „Земята и хората“ през октомври.

Временните експозиции „Нови постъпления 2024“, „Зелената приказка на камъка“, „В чудния свят на конкрециите“- колекция на Ванюша Иванов, и „Умни минерали за умни телефони“ са в афиша на музея през октомври.

От 11 до 13 октомври ще се проведе XXXII Софийско изложение на скъпоценни камъни, минерали и фосили.

На 23 октомври ще има концерт на лауреати от международен конкурс „Музиката и Земята“.

От 24 до 26 октомври НМ „Земята и хората“ ще бъде домакин на XVIII Международен конкурс за пианисти „Албер Русел“.

Концерт на Симфониета- Видин е предвиден за 25 октомври, а на 28 октомври

БЪЛГАРСКОТО ПРЕДСТАВЯНЕ

България участва в 60-ото издание на Венецианското биенале с проекта „Съседите“ на Лилия Топузова, Красимира Буцева и Джулиан Шехирян, куратор е Васил Владимиров. Инсталацията бе позиционирана в зала „Тициано“, близо до Моста на Академията във Венеция. Проектът „Съседите“ разказва историята на българите, които са били жертви на политическо насилие. Инсталацията представлява реконструирани домовете на репресирани хора. Идеята на авторите е посетителите не просто да видят проекта, а да го преживеят. Това бе 11-ото участие на страната ни в престижния форум. От екипа посочват, че това е най-доброто представяне на България досега в биеналето и отчитат над 60 хиляди посетители. 

Романът на Георги Господинов „Времеубежище“ е вдъхновил кураторката на проекта за германския павилион на биеналето тази година. Проектът е озаглавен „Прагове“ (Thresholds) и е клиника за миналото. Инсталацията бе поглед към миналото и бъдещето от различни артистични ъгли. Екипът описва настоящето като място, където никой не може да остане и което съществува само защото едно нещо се е случило, а друго все още чака. 

ВАТИКАНА ИЗБРА ДЕЙСТВАЩ ЗАТВОР

Маурицио Кателан нарисува чифт голи стъпала - мръсни и наранени, на стената на венецианския женски затвор на остров Джудека, където около 80 жени излежават своите присъди в момента. Изложбата, озаглавена „С моите очи“, бе курирана от Киара Паризи и Бруно Расин. Посетителите на павилиона бяха въвеждани в женския затвор и водени от затворнички. Задължително бе оставянето на чантите и мобилните телефони отвън. 

За журналистическата обиколка на затвора-павилион три затворнички бяха облечени в черно-бели халати, ушити от шивачите на затвора. Инсталация на Симон Фатал представи стихове, писани от затворничките, върху табели, положени върху тухлените стени. Затворническото кафене бе декорирано с постери на художничката монахиня Корита Кент. Клер Табуре е нарисувала картини от фотографии, собственост на затворничките, на техните близки. Светият престол е участвал и преди, но през 2024 г. бе отбелязано първото посещение на папата на биенале.

ВОЕННАТА ТЕМАТИКА

Русия беше отстранена от предишното биенале заради нахлуването си в Украйна и поради продължаващата война тази година зае павилиона си на Боливия срещу сделка за продажба на литий. Проектът обединява артисти от Боливия и приятелски страни от Латинска Америка. Изложбата е разделена на два основни раздела  - съвременен и исторически. 

Войната бе акцент в павилионите на Украйна, Полша и Израел. Полша представи проекта на украинския артистичен екип Open Group и творбата му Repeat After Me II (от англ. „Повтаряй след мен“) с видеоинсталации, показващи бежанци от войната в Украйна. Самата Украйна заложи на проекта Net Making, който събира хора от Украйна и чужбина, за да тъкат заедно камуфлажни мрежи. Павилионът на Израел остана затворен и вместо инсталацията (M)otherland, посетителите виждаха само витрина, на която е залепена бележка с надпис: „Артистите и кураторът на изложбата ще отворят, когато спре огънят“. 

ПРОЕКТИТЕ НА СЪСЕДНИТЕ СТРАНИ

Съседните ни държави избраха креативни проекти за тазгодишното издание на биеналето. Сърбия облепи тоалетна с тапети „Луи Вюитон“. В проекта на Александър Денич се представят определени елементи от архитектурата на градските зони, като хотелска стая, телефонна кабина, обществена баня и кафене. 

Гърция заложи на хибридна аудио-визуална инсталация, която изследва въздействието на технологиите върху селските пейзажи и културното разнообразие. Инсталацията се състои от част от селскостопанско оборудване за напояване, което синхронизира звуковата, видео и осветителната среда, която съставлява инсталацията в реално време.

„Какво е работата“ бe заглавието на румънския павилион. Архитектурната инсталация представи умалени модели на различни сгради, свързани с живота на автора на проекта Шербан Саву.

МИГРАНТСКАТА ТЕМА

Мигрантската тема бе засегната в проектите на САЩ, Великобритания, Франция, Швейцария и Чехия. 

Историята на първия чехословашки жираф бе акцент в проекта на чешкия павилион. В инсталацията, озаглавена „Сърцето на жирафа в плен е с дванадесет килограма по-леко“, Ева Котяткова и екипът й разказаха за жирафа Ленка. Животното е заловено в Кения през 1954 г. и транспортирано до зоопарка в Прага, разказват от екипа на чешкия проект за Биеналето. Заради дългото пътуване и факта, че Ленка е била отделена от майка си твърде малка, както и че е било трудно да я изхранят в централноевропейския климат, умира от пневмония след две години в чешки плен.

Индиански художник за първи път представи САЩ на Венецианското биенале. Проектът бе озаглавен „Пространството, в което да ме сложат“ и бе дело на индианския художник Джефри Гибсън. Инсталацията включва 11 картини, девет скулптури, осем знамена, два стенописа и една видео инсталация. 

Британският павилион разказа истории за мигрантски диаспори. Художникът и режисьор Джон Акомфра  създаде инсталацията Listening All Night To The Rain, в която разказва глобални истории чрез „спомените“ на хора, които представляват мигрантските общности във Великобритания, и изследва как многобройните геополитически разкази се отразяват в опита на хората от диаспората в по-широк план.

Карибско-френският скулптор Жулиен Крьозе преплете различни култури в павилиона на Франция. Сред акцентите в инсталацията бяха огромен екран с неясни същества и хипнотични картини, гоблени, скулптури и плетеници.

Тазгодишният проект на швейцарския павилион  се състоеше от две инсталации, дело на швейцарско-бразилския художник Герейро до Дживино Амор. Първата част бе The Miracle of Helvetia („Швейцарското чудо“ - от англ. ез.) - видео, което изобразява една алегорична Швейцария, нещо като Рай, където природата и технологиите, капитализмът и демокрацията се сливат в сюрреалистичен баланс. Там бразилската певица и артистка Вентура Профана се преобразява в капитолийската вълчица, за да поведе посетителите през подвизите на три алегорични животни - вълчицата, универсалната майка, от която произлизат висши същества, орела, символ на римското военно превъзходство и агнето, което въплъщава в християнския Рим самата идея за невинност.

Следващото издание на Венецианското биенале на изкуствата ще се проведе през 2026 г. А през 2025 г. на същото място ще има Венецианско биенале на архитектурата. България вече е заявила своето участие в него и на 10 януари 2025 г. ще обяви името на екипа и проекта, които ще ни представляват. Форумът ще се проведе от 10 май до 23 ноември. Българският павилион ще бъде в зала „Тициан“, която бе наета за период от три години и в момента там е проектът „Съседите“, с който България се представя на Венецианското биенале на изкуствата.  

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Стефания Сандрели пристигна в България
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Хиляди пяха и танцуваха с „Молец“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Отличиха авторите на най-ефектните снимки от „Младежки Фотомаратон 777” – Ямбол
Калейдоскоп
Мохамад Расулоф ще представи Германия на "Оскарите"
Авансцена
Алекс Белини: Приключенците са тези, които пренасят познанията си за света
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.