NRD Начало
Неделя, 24 Ноември 2024
Начало Авансцена Биография: Цветан Цеков-Карандаш
230
Авансцена

Биография: Цветан Цеков-Карандаш

Сто години от рождението на художника Цветан Цеков-Карандаш се навършват днес. Той е един от създателите на вестника за хумор и сатира „Стършел“, изследва работата на Леонардо да Винчи и теорията за златното сечение. Представял е редица самостоятелни изложби в България и е участвал в международни експозиции на карикатурата в Берлин, Братислава, Будапеща, Монреал, Пекин, Токио и др. Цветан Цеков – Карандаш е роден на 24 ноември 1924 г

| 24 Ноември 2024, 12:00 ч.
Биография: Цветан Цеков-Карандаш
Биография: Цветан Цеков-Карандаш
Снимка © Симеон Ненов

Сто години от рождението на художника Цветан Цеков-Карандаш се навършват днес. Той е един от създателите на вестника за хумор и сатира „Стършел“, изследва работата на Леонардо да Винчи и теорията за златното сечение. Представял е редица самостоятелни изложби в България и е участвал в международни експозиции на карикатурата в Берлин, Братислава, Будапеща, Монреал, Пекин, Токио и др.

Държавната опера в Стара Загора ще представи мюзикъла „Ромео и Жулиета“ и операта „Ловци на бисери“ на откритата сцена на язовир „Копринка“. Това съобщиха от пресцентъра на Община Казанлък. Събитията са част от програмата на „Празници в долината на тракийските царе“. Двете представления ще са на 31 август и на 1 септември.

Двете музикални творби са обединени от непреходната тема за любовта -„Ромео и Жулиета“ в музикалната интерпретация на Жерар Пресгюрвик, и източната приказка в операта „Ловци на бисери“. Гостите и жителите на Казанлък ще имат възможността да се потопят както в природната и историческа забележителност на района, така и в музикалните преживявания на световното класическо и съвременно изкуство. Събитията са обединени под символичното заглавие в духа на тракийските празници „Н

Ален Делон - легендата на френското и световното кино, несъмнено ще бъде запомнен от поколенията с пронизващите си сини очи и завладяващото си екранно присъствие. Актьорът оставя след себе си наследство от близо 80 филма, сред които "Роко и неговите братя", "Гепардът", "Басейнът", "Самураят", "Двама мъже в града", "Смъртта на един негодник", "Дума на ченге"... Енигматичният Делон обаче има нещо повече от присъствието му на екрана. 

Зад кулисите той води завладяващ и често противоречив живот. От връзките му с някои от най-желаните жени в света до участието му в политическите кръгове, животът му е толкова интригуващ, колкото и героите, в чиито образи се е превъплъщавал.

Какво говорят за Ален Делон по-малко известните факти за живота му?

Бащата на бъдещата кинолегенда е с наполовина френски и наполовина корсикански италиански произх

За мен изложбата на Третото акварелно биенале е вдъхновение и спокойствие, каза кураторът на експозицията Евгения Мацурева.

Тази вечер в столичната галерия „Нюанс“ бяха представени творбите на 14 художници от седем държави, избрани да участват в международния форум.

„Когато ги гледам, забравям за всички проблеми и ми доставя голямо удоволствие“, допълва тя. 

За трети път правим тази изложба и с всички художници, които участват тук, ние се познаваме или лично, или през други художници, уточнява Мацурева. Тя и съпругът й Атанас Мацурев, който също е художник, редовно участват в конкурси и изложби в Европа и там се запознават с различни художници. 

„Аз съм от Русия. Когато живеех в Москва, преди да се преместя в България, аз правех майсторски класове на тези художници, затова аз ги познавам лично, познавам какво пред

Американската звукозаписна академия номинира за една от четирите най-престижни категории на наградите „Грами“ - „Най-добър нов изпълнител“ Бенсън Буун, Шабузи, Теди Суимс, Рей, Сабрина Карпентър, рапърката Доучи, триото "Крънбин" и Чапъл Роан. 

Макар и това да е първото признание от Американската звукозаписна академия за тях, повечето са в развлекателната индустрия от доста време. 

Звездата на телевизия "Дисни" Сабрина Карпентър, която е на 25 години, издава първия си албум Eyes Wide Open през 2015 г., но в поп принцеса се превръща едва през 2022 г. с песента Nonsense, последвана от хитовете Espresso и Please Please Please от шестия й студиен албум Short n` Sweet, издаден тази година. Тя подгряваше концерти от турнето Eras на Тейлър Суифт. А сега Сабрина Карпентър получи общо шест номинации за наградите „Грами", сред които още дв

Българското турне на „Огънят на Анадола“  започва от Шумен на 2 август. Шоуто ще бъде представено в Летния театър в областния град. След това спектакълът ще бъде представен във Велико Търново, на 3 август, във Варна на 4 август, в Бургас на 5 август, в Пловдив на 6 август и в Кърджали - на 7 и 8 август, съобщиха организаторите на турнето.

Шоуто вече 25 години е на сцена. Преди да дойде у нас „Огънят на Анадола“ беше в САЩ, в Южна Америка, в Китай и сега продължава през Европа. Създателят на шоуто Мустафа Ердоган е световноизвестен хореограф, който е дал живота и сърцето си на този проект, заяви Георги Радев от помоутърската компания, отговаряща за турнето на „Огънят на Анадола“ в България.

В шоуто са включени композиции, изобразяващи и пресъздаващи национални танци на народи от Европа и Азия. Има бой с мечове, казашки танци, турски дервиши. В турнето са и танцьор

Цветан Цеков – Карандаш е роден на 24 ноември 1924 г. в село Махалата, Плевенско (от 1998 г. в състава на град Искър). През 1941 г., преди да постъпи в Националната художествена академия, изучава рисуване с перо при Илия Бешков. 

УЧИ СЕ ОТ ИЛИЯ БЕШКОВ, ДЕЧКО УЗУНОВ И НИКОЛАЙ РАЙНОВ

В интервю за в. „Стандарт“ през 2004 г. Цветан Цеков-Карандаш разказва за запознаването си с Илия Бешков: „Когато от плевенското село Махалата, където съм роден, тръгнах за София да уча, татко ми заръча: „Занеси при Бешков рисунките си. Ние се познаваме и аз му имам доверие. Ако той ти каже, че стават за нещо – остани“. Е, останах. Посрещна ме топло, а и после, през годините, се грижеше за мен все едно съм му син. От Бешков научих много графични трикове. Запозна ме с достиженията си, които са фантастични... Въведе ме в графиката и ме подготви за академията. Като на шега ми откри тайната, че пространството на една картина може да е сфера. И тогава се получават идеалните пропорции, а въздействието е много по-силно.“

През 1947 г. Цветан Цеков завършва живопис в Художествената академия при проф. Дечко Узунов. От него научава тайните на композицията и колорита, а от проф. Николай Райнов, който му преподава история на изкуството – че пространството в „Тайната вечеря“ на Леонардо да Винчи е сфера и че Леонардо е нарисувал 13 събирателни образа от цялото човечество, а залата е нашата планета.

РАБОТИ В ОБЛАСТТА НА КАРИКАТУРАТА, ИЛЮСТРАЦИЯТА И ПЛАКАТА

Ново произведение на изкуството в лондонския зоопарк е нарисувана от уличния художник Банкси, като това е деветата му поред творба в столицата на Великобритания, предаде ДПА. 

Банкси е изобразил на гаражна врата горила, която "вдига завеса", за да освободи тюлен и птици, докато други животни гледат отвътре. Творбата бе публикувана на официалния профил в Инстаграм на художника и е от неговата последна поредица на животинска тематика. 

Това се случва, след като последната му творба - носорог, който се „качва“ върху стара кола „Нисан Микра“, бе надраскана от неизвестен мъж с черна маска. Междувременно седмият графит на Банкси, изобразяващ пасаж пирани върху караулка на лондонската полиция, бе преместен с цел безопасност.

Първото произведение на Банкси от тази поредица е планинска коза, последвана от силуети на слонове, м

Нидерландската полиция арестува един заподозрян за кражбата на две творби на Анди Уорхол, съобщи АФП. 

В началото на ноември от галерията в град Ойстервейк бяха откраднати две ситопечатни творби от серията "Кралици". 

Заподозреният е на 23 години. Засега полицията не коментира дали откраднатите картини са открити. 

При кражбата е използван експлозив, който е позволил проникването в галерията "Марк Пит Висер".

Двата портрета са били експонирани преди продажбата им на панаира за изкуство, антики и дизайн в Амстердам, който се провежда в края на ноември.

Единият портрет е на кралица Елизабет Втора, а другият - на датската кралица Маргрете Втора.

Серията на Уорхол включва портрети на четири кралици - този на нидерландската кралица Беатрикс и на кралицата на Свазиленд (днес Есватини) Нтфомби Тфвала също са били изнесени, но впо

Това са неща около селото, в което работя и живея от 25 години... Обикновени пейзажи от Северна България.

Така художникът Милко Божков описа картините от най-новата си изложба живопис, която бе открита в бургаската галерия "Пролет". 

Местата, които го заобикалят и изпълват творбите му, преминават и през сърцето му, казва той. "Мисля, че един художник трябва да рисува онова, което е преминало през сърцето му не само като хрумване, но и като преживяване. А тези места са ми най-близки", заяви художникът. 

"За мен е закон да рисувам онова, което искам, а не да се съобразявам с публиката, защото, съобразявайки се с публиката, идва един момент, в който не усещаш, че си преминал границата и си се превърнал в някой, даже в никой, а си изгубил и себе си", коментира още Милко Божков.

Според него по този начин публиката също губи един художник. 

От 1 до 30 септември е срокът за кандидатстване за участие в четвъртото издание на националното „Биенале на илюстрацията“, съобщават организаторите.

Форумът приема произведения в две категории – „Реализирани творби“ - външни проекти като илюстрации за книги, реклами, физически продукти, онлайн платформи и др., както и творби, които предстои да видят бял свят, и „Нереализирани творби“ - скици, рисунки, моментни инспирации, анализни илюстрации, дълги разработки и т.н.

Четвъртото издание на биеналето отново няма тема, за да даде възможност на авторите да покажат най-добрите си творби, създадени през последните две години, посочват организаторите. Допълват, че няма ограничения и по отношение на медията и изразните средства, които включват акварел, темпера, пастели, моливи, туш, колаж, дигитални техники, фотография, графика, триизме

След пет години в София се завръща сопраното Анджела Георгиу. Със своя лиричен, експресивен и мощен глас, тя притежава уникалната способност да предава дълбоки емоции и да пленява аудиторията, коментират от Софийската филхармония – домакин на събитието в зала „България“.

„Анджела Георгиу е известна със своето безупречно вокално майсторство и драматични интерпретации. Нейният репертоар обхваща белканто, веризъм и френски романтични роли, което демонстрира нейната изключителна гъвкавост и дълбочина. Обичана за своята естествена музикалност и елегантност на сцената, тя е не само завършена оперна певица, но и истинска дива в оригиналния смисъл на термина“, коментират от филхармонията.

На сцената в София ще партнира и тенорът Саимир Пиргу. 

Концертът е под диригентството на маестро

Цветан Цеков получава псевдонима Карандаш през 1942 г. от главния редактор на в. „Нашенец“ Стоян Нейков. Художникът е един от създателите на в. „Стършел“ (1946) и негов сътрудник повече от 40 години.

Карикатурите на Карандаш имат подчертан графичен език и художествен лаконизъм. Част от карикатурите му са „Между четири очи“, „Америка брои своите президенти“, „Червеният конник“, „Кавалерът на черната роза“, „Нов приятел на арабите“, „Доларови цикли“, „Посетете Пиночили“ и др.

Освен в областта на карикатурата Цветан Цеков – Карандаш работи и като илюстратор и плакатист. Илюстрира детските книги „Не правете като тях, да станете за смях“ (1953) и „Кирчо пред съда“ (1960) от Асен Босев, „Мишкината грешка“ (1961) от Михаил Лъкатник, „Дядо Торбалан“ (1961) от Бинка Вазова, сатирични рисунки към книгата с анекдоти „Смях и мъдрост през вековете“ (1968) от Александър Гиргинов и др.

ИЗСЛЕДВА ТВОРЧЕСТВОТО НА ЛЕОНАРДО ДА ВИНЧИ

Цветан Цеков изследва златното сечение и картинната геометрия в творчеството на Леонардо да Винчи. Карандаш рисува образите от картините на Леонардо да Винчи, за да докаже по художествен път геометричните постановки на художника. Затова картините на Карандаш „Тайната вечеря на Леонардо“, „Мона Лиза в профил“, „Мадоната при скалите“, „Дамата с хермелина“, „Христос от „Тайната вечеря“ се наричат реконструкции, а не репродукции.

Цветан Цеков – Карандаш организира много свои самостоятелни изложби в страната и чужбина. През 2009 г., по повод 85-годишнината от рождението му, е организирана изложбата „В лабиринта на Леонардо“ в Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“, проведена под патронажа на Министерството на културата.

ПРИЗНАНИЕ

Карандаш е удостоен със званието „Заслужил художник“ (май 1970). Носител е на орден „Народна република България“ втора степен за активна творческа дейност и във връзка с неговата 60-годишнина (30 ноември 1984), на наградата за карикатура и рисунка „Илия Бешков“ на Съюза на българските художници (1971; 1985), на наградата на Съюза на журналистите в България (1983), на наградата „Златен век“ за принос в развитието и популяризиране на българската култура (2004). Почетен гражданин е на Искър (2005).

Цветан Цеков – Карандаш умира на 2 февруари 2010 г.

 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Отличиха авторите на най-ефектните снимки от „Младежки Фотомаратон 777” – Ямбол
Ямболската фотографска общност връчи днес наградите на победителите в първия „Младежки Фотомаратон 777”. Общо 19 деца и младежи от града се включиха в предизвикателств ...
Алекс Белини: Приключенците са тези, които пренасят познанията си за света
Изследователите, приключенците са тези, които, опознавайки и разбирайки света, го пренасят към другите хора, карат ги да разберат и да се замислят върху климатичните промени и съср ...
Премиера в театър „Възраждане“: Обвързани или отвързани, или как обръщаме простото в сложно
Особеното в „О(б)твързан“ е, че сюжетът не изчерпва драматургията и върху един привидно типологичен сюжет се гради друг вид драматургия – иронична. Това казва реж ...
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“ за 2024 година. Тя получи паричен чек в размер на хиляда ...
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят. Той и Пловдивското читалище „Иван Вазов“ ще представят П ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Отличиха авторите на най-ефектните снимки от „Младежки Фотомаратон 777” – Ямбол
Ямболската фотографска общност връчи днес наградите на победителите в първия „Младежки Фотомаратон 777”. Общо 19 деца и младежи от града се включиха в предизвикателств ...
Мохамад Расулоф ще представи Германия на "Оскарите"
След бягството си от Иран режисьорът Мохамад Расулоф ще представя Германия на наградите "Оскар", съобщи АФП.  Трилърът "Семената на дивата смокиня", който е заснет тайно в Ир ...
Миграцията, войната и екологията бяха сред акцентите в проектите на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуствата
Миграцията, войната и екологията бяха основните акценти в проектите, представени на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуствата. Престижният форум се проведе от 20 април ...
Алекс Белини: Приключенците са тези, които пренасят познанията си за света
Изследователите, приключенците са тези, които, опознавайки и разбирайки света, го пренасят към другите хора, карат ги да разберат и да се замислят върху климатичните промени и съср ...
Продължава програмата на Националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
С изпълнения на участниците от трета и четвърта група продължава днес програмата на Националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ в концертнат ...
Тикер в 18:00 ч.
Ямболската фотографска общност връчи днес наградите на победителите в първия &bd ...
Начало Авансцена
230
Авансцена

Биография: Цветан Цеков-Карандаш

Сто години от рождението на художника Цветан Цеков-Карандаш се навършват днес. Той е един от създателите на вестника за хумор и сатира „Стършел“, изследва работата на Леонардо да Винчи и теорията за златното сечение.Цветан Цеков – Карандаш е роден на 24 ноември 1924 г. в село Махалата, Плевенско (от 1998 г. в състава на град Искър).

| 24 Ноември 2024, 12:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Биография: Цветан Цеков-Карандаш
Биография: Цветан Цеков-Карандаш
Снимка © Симеон Ненов

Сто години от рождението на художника Цветан Цеков-Карандаш се навършват днес. Той е един от създателите на вестника за хумор и сатира „Стършел“, изследва работата на Леонардо да Винчи и теорията за златното сечение. Представял е редица самостоятелни изложби в България и е участвал в международни експозиции на карикатурата в Берлин, Братислава, Будапеща, Монреал, Пекин, Токио и др.

Цветан Цеков – Карандаш е роден на 24 ноември 1924 г. в село Махалата, Плевенско (от 1998 г. в състава на град Искър). През 1941 г., преди да постъпи в Националната художествена академия, изучава рисуване с перо при Илия Бешков. 

Държавната опера в Стара Загора ще представи мюзикъла „Ромео и Жулиета“ и операта „Ловци на бисери“ на откритата сцена на язовир „Копринка“. Това съобщиха от пресцентъра на Община Казанлък. Събитията са част от програмата на „Празници в долината на тракийските царе“. Двете представления ще са на 31 август и на 1 септември.

Двете музикални творби са обединени от непреходната тема за любовта -„Ромео и Жулиета“ в музикалната интерпретация на Жерар Пресгюрвик, и източната приказка в операта „Ловци на бисери“. Гостите и жителите на Казанлък ще имат възможността да се потопят както в природната и историческа забележителност на района, така и в музикалните преживявания на световното класическо и съвременно изкуство. Събитията са обединени под символичното заглавие в духа на тракийските празници „Н

Ален Делон - легендата на френското и световното кино, несъмнено ще бъде запомнен от поколенията с пронизващите си сини очи и завладяващото си екранно присъствие. Актьорът оставя след себе си наследство от близо 80 филма, сред които "Роко и неговите братя", "Гепардът", "Басейнът", "Самураят", "Двама мъже в града", "Смъртта на един негодник", "Дума на ченге"... Енигматичният Делон обаче има нещо повече от присъствието му на екрана. 

Зад кулисите той води завладяващ и често противоречив живот. От връзките му с някои от най-желаните жени в света до участието му в политическите кръгове, животът му е толкова интригуващ, колкото и героите, в чиито образи се е превъплъщавал.

Какво говорят за Ален Делон по-малко известните факти за живота му?

Бащата на бъдещата кинолегенда е с наполовина френски и наполовина корсикански италиански произх

За мен изложбата на Третото акварелно биенале е вдъхновение и спокойствие, каза кураторът на експозицията Евгения Мацурева.

Тази вечер в столичната галерия „Нюанс“ бяха представени творбите на 14 художници от седем държави, избрани да участват в международния форум.

„Когато ги гледам, забравям за всички проблеми и ми доставя голямо удоволствие“, допълва тя. 

За трети път правим тази изложба и с всички художници, които участват тук, ние се познаваме или лично, или през други художници, уточнява Мацурева. Тя и съпругът й Атанас Мацурев, който също е художник, редовно участват в конкурси и изложби в Европа и там се запознават с различни художници. 

„Аз съм от Русия. Когато живеех в Москва, преди да се преместя в България, аз правех майсторски класове на тези художници, затова аз ги познавам лично, познавам какво пред

Американската звукозаписна академия номинира за една от четирите най-престижни категории на наградите „Грами“ - „Най-добър нов изпълнител“ Бенсън Буун, Шабузи, Теди Суимс, Рей, Сабрина Карпентър, рапърката Доучи, триото "Крънбин" и Чапъл Роан. 

Макар и това да е първото признание от Американската звукозаписна академия за тях, повечето са в развлекателната индустрия от доста време. 

Звездата на телевизия "Дисни" Сабрина Карпентър, която е на 25 години, издава първия си албум Eyes Wide Open през 2015 г., но в поп принцеса се превръща едва през 2022 г. с песента Nonsense, последвана от хитовете Espresso и Please Please Please от шестия й студиен албум Short n` Sweet, издаден тази година. Тя подгряваше концерти от турнето Eras на Тейлър Суифт. А сега Сабрина Карпентър получи общо шест номинации за наградите „Грами", сред които още дв

Българското турне на „Огънят на Анадола“  започва от Шумен на 2 август. Шоуто ще бъде представено в Летния театър в областния град. След това спектакълът ще бъде представен във Велико Търново, на 3 август, във Варна на 4 август, в Бургас на 5 август, в Пловдив на 6 август и в Кърджали - на 7 и 8 август, съобщиха организаторите на турнето.

Шоуто вече 25 години е на сцена. Преди да дойде у нас „Огънят на Анадола“ беше в САЩ, в Южна Америка, в Китай и сега продължава през Европа. Създателят на шоуто Мустафа Ердоган е световноизвестен хореограф, който е дал живота и сърцето си на този проект, заяви Георги Радев от помоутърската компания, отговаряща за турнето на „Огънят на Анадола“ в България.

В шоуто са включени композиции, изобразяващи и пресъздаващи национални танци на народи от Европа и Азия. Има бой с мечове, казашки танци, турски дервиши. В турнето са и танцьор

УЧИ СЕ ОТ ИЛИЯ БЕШКОВ, ДЕЧКО УЗУНОВ И НИКОЛАЙ РАЙНОВ

В интервю за в. „Стандарт“ през 2004 г. Цветан Цеков-Карандаш разказва за запознаването си с Илия Бешков: „Когато от плевенското село Махалата, където съм роден, тръгнах за София да уча, татко ми заръча: „Занеси при Бешков рисунките си. Ние се познаваме и аз му имам доверие. Ако той ти каже, че стават за нещо – остани“. Е, останах. Посрещна ме топло, а и после, през годините, се грижеше за мен все едно съм му син. От Бешков научих много графични трикове. Запозна ме с достиженията си, които са фантастични... Въведе ме в графиката и ме подготви за академията. Като на шега ми откри тайната, че пространството на една картина може да е сфера. И тогава се получават идеалните пропорции, а въздействието е много по-силно.“

Ново произведение на изкуството в лондонския зоопарк е нарисувана от уличния художник Банкси, като това е деветата му поред творба в столицата на Великобритания, предаде ДПА. 

Банкси е изобразил на гаражна врата горила, която "вдига завеса", за да освободи тюлен и птици, докато други животни гледат отвътре. Творбата бе публикувана на официалния профил в Инстаграм на художника и е от неговата последна поредица на животинска тематика. 

Това се случва, след като последната му творба - носорог, който се „качва“ върху стара кола „Нисан Микра“, бе надраскана от неизвестен мъж с черна маска. Междувременно седмият графит на Банкси, изобразяващ пасаж пирани върху караулка на лондонската полиция, бе преместен с цел безопасност.

Първото произведение на Банкси от тази поредица е планинска коза, последвана от силуети на слонове, м

Нидерландската полиция арестува един заподозрян за кражбата на две творби на Анди Уорхол, съобщи АФП. 

В началото на ноември от галерията в град Ойстервейк бяха откраднати две ситопечатни творби от серията "Кралици". 

Заподозреният е на 23 години. Засега полицията не коментира дали откраднатите картини са открити. 

При кражбата е използван експлозив, който е позволил проникването в галерията "Марк Пит Висер".

Двата портрета са били експонирани преди продажбата им на панаира за изкуство, антики и дизайн в Амстердам, който се провежда в края на ноември.

Единият портрет е на кралица Елизабет Втора, а другият - на датската кралица Маргрете Втора.

Серията на Уорхол включва портрети на четири кралици - този на нидерландската кралица Беатрикс и на кралицата на Свазиленд (днес Есватини) Нтфомби Тфвала също са били изнесени, но впо

Това са неща около селото, в което работя и живея от 25 години... Обикновени пейзажи от Северна България.

Така художникът Милко Божков описа картините от най-новата си изложба живопис, която бе открита в бургаската галерия "Пролет". 

Местата, които го заобикалят и изпълват творбите му, преминават и през сърцето му, казва той. "Мисля, че един художник трябва да рисува онова, което е преминало през сърцето му не само като хрумване, но и като преживяване. А тези места са ми най-близки", заяви художникът. 

"За мен е закон да рисувам онова, което искам, а не да се съобразявам с публиката, защото, съобразявайки се с публиката, идва един момент, в който не усещаш, че си преминал границата и си се превърнал в някой, даже в никой, а си изгубил и себе си", коментира още Милко Божков.

Според него по този начин публиката също губи един художник. 

От 1 до 30 септември е срокът за кандидатстване за участие в четвъртото издание на националното „Биенале на илюстрацията“, съобщават организаторите.

Форумът приема произведения в две категории – „Реализирани творби“ - външни проекти като илюстрации за книги, реклами, физически продукти, онлайн платформи и др., както и творби, които предстои да видят бял свят, и „Нереализирани творби“ - скици, рисунки, моментни инспирации, анализни илюстрации, дълги разработки и т.н.

Четвъртото издание на биеналето отново няма тема, за да даде възможност на авторите да покажат най-добрите си творби, създадени през последните две години, посочват организаторите. Допълват, че няма ограничения и по отношение на медията и изразните средства, които включват акварел, темпера, пастели, моливи, туш, колаж, дигитални техники, фотография, графика, триизме

След пет години в София се завръща сопраното Анджела Георгиу. Със своя лиричен, експресивен и мощен глас, тя притежава уникалната способност да предава дълбоки емоции и да пленява аудиторията, коментират от Софийската филхармония – домакин на събитието в зала „България“.

„Анджела Георгиу е известна със своето безупречно вокално майсторство и драматични интерпретации. Нейният репертоар обхваща белканто, веризъм и френски романтични роли, което демонстрира нейната изключителна гъвкавост и дълбочина. Обичана за своята естествена музикалност и елегантност на сцената, тя е не само завършена оперна певица, но и истинска дива в оригиналния смисъл на термина“, коментират от филхармонията.

На сцената в София ще партнира и тенорът Саимир Пиргу. 

Концертът е под диригентството на маестро

През 1947 г. Цветан Цеков завършва живопис в Художествената академия при проф. Дечко Узунов. От него научава тайните на композицията и колорита, а от проф. Николай Райнов, който му преподава история на изкуството – че пространството в „Тайната вечеря“ на Леонардо да Винчи е сфера и че Леонардо е нарисувал 13 събирателни образа от цялото човечество, а залата е нашата планета.

РАБОТИ В ОБЛАСТТА НА КАРИКАТУРАТА, ИЛЮСТРАЦИЯТА И ПЛАКАТА

Цветан Цеков получава псевдонима Карандаш през 1942 г. от главния редактор на в. „Нашенец“ Стоян Нейков. Художникът е един от създателите на в. „Стършел“ (1946) и негов сътрудник повече от 40 години.

Карикатурите на Карандаш имат подчертан графичен език и художествен лаконизъм. Част от карикатурите му са „Между четири очи“, „Америка брои своите президенти“, „Червеният конник“, „Кавалерът на черната роза“, „Нов приятел на арабите“, „Доларови цикли“, „Посетете Пиночили“ и др.

Освен в областта на карикатурата Цветан Цеков – Карандаш работи и като илюстратор и плакатист. Илюстрира детските книги „Не правете като тях, да станете за смях“ (1953) и „Кирчо пред съда“ (1960) от Асен Босев, „Мишкината грешка“ (1961) от Михаил Лъкатник, „Дядо Торбалан“ (1961) от Бинка Вазова, сатирични рисунки към книгата с анекдоти „Смях и мъдрост през вековете“ (1968) от Александър Гиргинов и др.

ИЗСЛЕДВА ТВОРЧЕСТВОТО НА ЛЕОНАРДО ДА ВИНЧИ

Цветан Цеков изследва златното сечение и картинната геометрия в творчеството на Леонардо да Винчи. Карандаш рисува образите от картините на Леонардо да Винчи, за да докаже по художествен път геометричните постановки на художника. Затова картините на Карандаш „Тайната вечеря на Леонардо“, „Мона Лиза в профил“, „Мадоната при скалите“, „Дамата с хермелина“, „Христос от „Тайната вечеря“ се наричат реконструкции, а не репродукции.

Цветан Цеков – Карандаш организира много свои самостоятелни изложби в страната и чужбина. През 2009 г., по повод 85-годишнината от рождението му, е организирана изложбата „В лабиринта на Леонардо“ в Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“, проведена под патронажа на Министерството на културата.

ПРИЗНАНИЕ

Карандаш е удостоен със званието „Заслужил художник“ (май 1970). Носител е на орден „Народна република България“ втора степен за активна творческа дейност и във връзка с неговата 60-годишнина (30 ноември 1984), на наградата за карикатура и рисунка „Илия Бешков“ на Съюза на българските художници (1971; 1985), на наградата на Съюза на журналистите в България (1983), на наградата „Златен век“ за принос в развитието и популяризиране на българската култура (2004). Почетен гражданин е на Искър (2005).

Цветан Цеков – Карандаш умира на 2 февруари 2010 г.

 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Отличиха авторите на най-ефектните снимки от „Младежки Фотомаратон 777” – Ямбол
Алекс Белини: Приключенците са тези, които пренасят познанията си за света
Премиера в театър „Възраждане“: Обвързани или отвързани, или как обръщаме простото в сложно
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Отличиха авторите на най-ефектните снимки от „Младежки Фотомаратон 777” – Ямбол
Калейдоскоп
Мохамад Расулоф ще представи Германия на "Оскарите"
Творчески отражения
Миграцията, войната и екологията бяха сред акцентите в проектите на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуствата
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.