NRD Начало
Неделя, 24 Ноември 2024
Начало Авансцена Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
651
Авансцена

Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“

Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“ за 2024 година. Тя получи паричен чек в размер на хиляда лева, плакет на Анастас Карастоянов и грамота. Наградата се присъжда за сериозни постижения във фотографското майсторство, за творчески темперамент и за силата на авторското послание. Отличието бе връчено от кмета на община Самоков инж

| 23 Ноември 2024, 19:07 ч.
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Снимка © БТА

Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“ за 2024 година.

Представям ви едни сладки опълченци в българската музика. Така преди години големият български актьор Тодор Колев открива концерт на „Тоника СВ“.

Думите му припомни един от вокалистите на групата – Драгомир Димитров-Драго: „Искам сега да аплодираме опълченците, които ни напуснаха – Ваня Костова, Георги Найденов–Гого, Иван Христов“, каза той по време на двата концерта в зала 1 на НДК.

„Това е една моя мечта, която става реалност. Ако някой преди 30-40 години ми беше казал, че ще дойде този момент, щях да му кажа, че е фантазьор“, каза композиторът Стефан Диомов.

Близо осем хиляди фена имаха удоволствието да аплодират своите любимци, да танцуват и да пеят заедно с тях – на 15 и 16 ноември.

„Сцената беше пре

Хора, сетете се за малките радости! Те правят живота цветен, щастлив и красив, а не мерцедесите ви, не големите ви палати, не политическите ви постове. 

„Това, което изследвам, е какво се случва с група приятели, когато между тях се намърда една къща – така, както жена са намърдва между мъже. Брилянтно казано от Джон Стайнбек. Ето какво се случва – побоища, разправии, започва да се руши приятелството... В един момент, тази къща ги обединява. И финално пак ги разделя“, разказва Нина Димитрова. 

„Правя този спектакъл – за неопитомените люде. Тези, които могат да кажат „Майната ти!“, „Майната й на системата. Майната й на полицията!“ и нападат тая система. Ние, опитомените и дресираните, не можем да си позволим това. У мен също има едно разбойническо, анархистично чувство. Не харесвам ог

Идеите и търсенията на Леонардо да Винчи, свързани с математиката, оживяват в изложба на Музея на математиката и информатиката MAINS в Хайделберг.

Музеят е създаден през 2013 г. от Фондация „Хайделбергски лауреатски форум“, която организира и едноименния форум, който всяка година събира лауреати на най-престижните награди в областта на математиката и на компютърните науки с млади изследователи в тези области. От 22 до 27 септември тази година в Хайделбергския университет се провежда 11-ото издание на форума.

Музеят е разположен недалеч от железопътната гара на Хайделберг. За дните на форума той гостува в Сенаторската зала в старата сграда на Хайделбергския университет с част от ексопизициите си.

Математиката и компютърните науки са важни за обществото, но за хората понякога е трудно да влязат в контакт с тези научни области и се опитваме да направим то

Рослана Дамянова открива дебютната си фотографска изложба „Сапунено цвете“ на 22 ноември.

Събитието ще се проведе в столичното Cafe Synthesis, съобщават организаторите от BECA (Before Creating Academy) Foundation.

„Сапунено цвете“ е фотографски разказ за сложните човешки взаимоотношения в рамките на един род, който ни кани да забавим за момент устремения си поглед към бъдещето, да превъзмогнем страховете на днешния ден и да се върнем назад към нашите корени. Макар да изглежда лесно, това пътуване често ни изправя пред емоционални спомени, неизказани думи и забравени връзки“, казват от екипа.

Те отбелязват, че чрез фотографията авторката изгражда мост към своята баба, с която животът я е разделил преди много време.

„Осъзнала, че времето не може да се върне назад, един ден тя поема към малко село в Родопи

Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян.

Експозицията е подредена в зала „Петър Стайков“ в Клуба на дейците на културата и включва 60 репортажни фотографии на известни личности при посещенията им в Родопите.

Дори при снимането на тези лица, а и от самата изложба личи, че те са привлечени от Родопите, от красивата природата и от хората, които ги посрещат с обич, заяви Сашо Сарандалиев.

Според него Родопите са  благословена планина и предразполагат хората, затова снимките показват нови нюанси от портретите на известните личности.  

Обективът на фоторепортера Сашо Сарандалиев е уловил мигове от пребивавания в Смолян и Родопите на Бисер Киров, Георги Чапкънов, Дмитрий Лихачов, Веско Ешкенази, Николай Хайтов, митрополити

Тя получи паричен чек в размер на хиляда лева, плакет на Анастас Карастоянов и грамота.

Наградата се присъжда за сериозни постижения във фотографското майсторство, за творчески темперамент и за силата на авторското послание. Отличието бе връчено от кмета на община Самоков инж. Ангел Джоргов. Официалната церемония се състоя в Художествена галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков. 

Второто място отиде при Михаела Стоянова. Тя получи плакет, грамота и чек в размер на 500 лева. Третото място е за Яница Генова. 

За втора поредна година журито и кметът инж. Ангел Джоргов взеха решение да бъде присъдена специална награда за цялостен принос за развитието на фотографията в България. Тя бе присъдена на Цончо Балканджиев. Той също получи почетен плакет, грамота и чек в размер на 500 лева. 

„Продължаваме да превръщаме града ни в едно прекрасно място. Място, което показва историята на Самоков, е център на културата, на Възраждането на религията“, каза кметът на община Самоков по време на официалното откриване. Той посочи, че Националната награда за фотографско изкуство се е превърнала в един от най-успешните конкурси.

Русенската опера ще представи камерния концерт "Песенен рецитал на сопраното Ана Дитри" утре вечер в Доходното здание в крайдунавския град. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова. 

Ана Дитри ще представи на русенската публика арии и песни на полски романтични композитори като Станислав Монюшко, Фредерик Шопен, Владислав Желенски, Станислав Невядомски, Мечислав Карлович и други.

На пианото ще й акомпанира Веселина Ботева.

Ана Дитри обяснява, че песните са от различни епохи, обхващащи период от повече от 100 години.

"След като избрах всички произведения, които да бъдат показани пред чуждестранна публика, реших да ги подредя като една история. Историята на една жена, която за първи път се влюбва в младо и красиво момче, имат първи срещи, след това се раждат децата им, после тя страда, защото ги загубва, и накрая е една старица, която

Крис Пайн се присъедини към актьорския състав на филма "Отвличането на Арабела" (Il rapimento di Arabella) в първата си роля на италиански език, съобщават "Варайъти" и "Холивуд рипортър. 

Написан и режисиран от изгряващата италианска режисьорка Каролина Кавали като продължение на нейния пълнометражен дебют "Аманда", филмът "Отвличането на Арабела" е представен като "драмедия", разказваща историята на млада жена, която е убедена, че е грешна версия на самата себе си.

Бенедета Поркароли, която участва в "Аманда", отново си партнира с Кавали, този път в ролята на Холи - млада неудачница, която се чувства неудобно в собственото си тяло. Убедена, че е погрешна версия на самата себе си, тя променя мнението си след случайна среща със 7-годишно момиче. 

Снимките за филма се очаква да започнат  тази седмица в Северна Италия. 

Крис Пайн, който

Изключително рядка сребърна монета от 10 цента, чието местонахождение остава загадка от края на 70-те години на миналия век, беше продадена за малко над 500 000 щатски долара на търг в САЩ, предаде Асошиейтед прес.

Монетата, изсечена от Монетния двор на САЩ в Сан Франциско през 1975 г., изобразява президента Франклин Рузвелт и е една от двете известни монети без отличителния знак S. 

Три сестри от Охайо наследяват монетата след смъртта на брат си, който я е пазил в банков трезор повече от 40 години.

Монетата е продадена за 506 250 щатски долара на онлайн търг, приключил в неделя, 27 октомври, казва Йън Ръсел от аукционната къща GreatCollections в Ървайн, щата Калифорния. 

Единственият друг известен образец на сребърната монета от 1975 г. без "S" е продаден на търг през 2019 г. за 456 000 щатски долара, а месеци по-късно с нея се сдобива частен

На 21 март 2025 година е премиерата на „Снежанка“, съобщават от „Форум филм“.

През изминалия уикенд в Анахайм, Калифорния, се проведе осмото издание на най-голямото „Дисни“ събитие – D23.

Десетки хиляди фенове, звезди и творци станаха част от уникалния празник, който отдаде заслуженото на монументалното наследство на студиото, но най-вече отправи смел поглед към бъдещето, което обещава не по-малко смели и прочувствени истории. 

По време на D23 бяха представени новини и кадри от най-очакваните игрални и анимационни продукции на студиото, сред които и „Снежанка“, с който „Дисни“ се завръща към историята, с която започна всичко. През 1937 г. емблематичната приказка на Братя Грим – „Снежанка и седемте джуджета

Синът на съпругата на норвежкия престолонаследник е бил задържан за нарушаване на съдебно разпореждане да не напуска мястото, на което живее, предаде Франс прес.

Роденият през 1997 г. Мариус Борг Хойби е син на норвежката принцеса Мете Марит от нейна първа връзка. През 2001 г. тя се омъжи на норвежкия престолонаследник, принц Хокон.

Мариус беше арестуван на 4 август заради среднощен спор в апартамента му в Осло и обвинен, че е наранил жена, с която е имал интимна връзка. В началото на септември полицията е получила информация, че Мариус на няколко пъти е установил контакт с жертвата си, която не е желаела подобно нещо. Въз основа на тези сведения полицията му наложи мярка да не се отдалечава от жилището си. Но той е нарушил тази мярка. Полицията открила нож, забит в една от стените в стаята на жертвата на инцидента от 4 август. Подозира се, че Мариус е автор на тази ванд

Председателят на журито д-р Красимир Андонов посочи, че благодарение на връзката между история и съвременност, се получава изключителна изложба между черно-бяла фотография, „която от година на година става все по-добра“. 

„Моят личен стимул да участвам е, защото аз правя един доста старинен процес и ми се иска все повече и повече хора да го виждат и възприемат, и всъщност снимките, които са представени тук, са заснети със същата камера като на Анастас Карастоянов“, каза тазгодишният носител Райна Власковска. Тя добави, че голяма част от хората, които е заснела, са или музиканти, или артисти. По думите фотографията е много благодатен процес. 

Наградата за фотографско изкуство за 2024 се присъжда за „Черно-бяла фотография”. До миналата година категориите бяха пет – „Портрет”, „Природа”, „Спорт”, „Улична” и „Експериментална фотография”. От тази година е добавена и нова категория – „Въздушна фотография”.  

Решението за удостояване с наградата е взето от жури в състав проф. д-р Красимир Андонов и доц. д-р Александър Нишков, преподаватели по фотография във висши учебни заведения, Милан Христев, първият носител на Националната награда по фотография „Анастас Карастоянов” и Ивелина Берова, фотограф и носител на наградата за 2022 година. 

Тази година постъпиха рекорден брой  фотографии – 2460 от 160 автори – най-високият брой участници от учредяването на наградата. 

В Художествената галерия е подредена изложба с 91 творби от 43-ма фотографи. Всички автори получиха грамоти. 

През 2017 година Община Самоков с решение на Общинския съвет приема статута и учредява Националната награда за фотографско изкуство. Целта е, от една страна, да се отдаде признание на самоковеца Анастас Карастоянов и рода Карастоянови – пионери на българската фотография, а от друга – да се подчертае голямата роля на Самоков за развитието на фотографията в България, посочиха от администрацията на Общината. 

Сред присъстващите официални лица бяха и заместник-областният управител на София-област Таня Иванова, авторът на паметника на Анастас Карастоянов в Самоков Маргарита Иванова и народният представител Валентин Милушев. 

По-рано днес пред паметника на пионера на българската фотография самоковци отдадоха почит и се поклониха пред паметта му. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят. Той и Пловдивското читалище „Иван Вазов“ ще представят П ...
Десислава Минчева: В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението
В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението, което прави художникът. Всеки има различен начин на работа, но първото е какво искаш да нарисуваш, оттам произлизат допълнит ...
Ръкопис на Кафка се предлага за продажба на аукцион за 280 хил. евро
Ръкопис и писмо на писателя Франц Кафка се предлагат за продажба на аукцион от компанията "Кристиан Хесе" в Хамбург, Германия, за 280 хил. евро, съобщи "Ческе новини", позовавайки ...
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Източногерманският град Кемниц и градовете Нова Горица и Гориция от двете страни на италианско-словенската граница поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г., с ...
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два концерта в Шумен и София. На 27 ноември в зала „Проф. Венета Вичева“ ще има тържествен конц ...
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят. Той и Пловдивското читалище „Иван Вазов“ ще представят П ...
Започна Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ започна в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. В първия ден на форума са включе ...
Двама млади артисти откриха обща изложба „Два вкуса”
Двама млади артисти откриха обща изложба „Два вкуса” в Морското казино във Варна. Това е дебют за Лилия Кунева и Крис Николов, които са се запознали на студентски плен ...
Тикер в 01:00 ч.
Източногерманският град Кемниц и градовете Нова Горица и Гориция от двете страни ...
Начало Авансцена
651
Авансцена

Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“

Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“ за 2024 година.Тя получи паричен чек в размер на хиляда лева, плакет на Анастас Карастоянов и грамота.

| 23 Ноември 2024, 19:07 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Снимка © БТА

Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“ за 2024 година.

Тя получи паричен чек в размер на хиляда лева, плакет на Анастас Карастоянов и грамота.

Представям ви едни сладки опълченци в българската музика. Така преди години големият български актьор Тодор Колев открива концерт на „Тоника СВ“.

Думите му припомни един от вокалистите на групата – Драгомир Димитров-Драго: „Искам сега да аплодираме опълченците, които ни напуснаха – Ваня Костова, Георги Найденов–Гого, Иван Христов“, каза той по време на двата концерта в зала 1 на НДК.

„Това е една моя мечта, която става реалност. Ако някой преди 30-40 години ми беше казал, че ще дойде този момент, щях да му кажа, че е фантазьор“, каза композиторът Стефан Диомов.

Близо осем хиляди фена имаха удоволствието да аплодират своите любимци, да танцуват и да пеят заедно с тях – на 15 и 16 ноември.

„Сцената беше пре

Хора, сетете се за малките радости! Те правят живота цветен, щастлив и красив, а не мерцедесите ви, не големите ви палати, не политическите ви постове. 

„Това, което изследвам, е какво се случва с група приятели, когато между тях се намърда една къща – така, както жена са намърдва между мъже. Брилянтно казано от Джон Стайнбек. Ето какво се случва – побоища, разправии, започва да се руши приятелството... В един момент, тази къща ги обединява. И финално пак ги разделя“, разказва Нина Димитрова. 

„Правя този спектакъл – за неопитомените люде. Тези, които могат да кажат „Майната ти!“, „Майната й на системата. Майната й на полицията!“ и нападат тая система. Ние, опитомените и дресираните, не можем да си позволим това. У мен също има едно разбойническо, анархистично чувство. Не харесвам ог

Идеите и търсенията на Леонардо да Винчи, свързани с математиката, оживяват в изложба на Музея на математиката и информатиката MAINS в Хайделберг.

Музеят е създаден през 2013 г. от Фондация „Хайделбергски лауреатски форум“, която организира и едноименния форум, който всяка година събира лауреати на най-престижните награди в областта на математиката и на компютърните науки с млади изследователи в тези области. От 22 до 27 септември тази година в Хайделбергския университет се провежда 11-ото издание на форума.

Музеят е разположен недалеч от железопътната гара на Хайделберг. За дните на форума той гостува в Сенаторската зала в старата сграда на Хайделбергския университет с част от ексопизициите си.

Математиката и компютърните науки са важни за обществото, но за хората понякога е трудно да влязат в контакт с тези научни области и се опитваме да направим то

Рослана Дамянова открива дебютната си фотографска изложба „Сапунено цвете“ на 22 ноември.

Събитието ще се проведе в столичното Cafe Synthesis, съобщават организаторите от BECA (Before Creating Academy) Foundation.

„Сапунено цвете“ е фотографски разказ за сложните човешки взаимоотношения в рамките на един род, който ни кани да забавим за момент устремения си поглед към бъдещето, да превъзмогнем страховете на днешния ден и да се върнем назад към нашите корени. Макар да изглежда лесно, това пътуване често ни изправя пред емоционални спомени, неизказани думи и забравени връзки“, казват от екипа.

Те отбелязват, че чрез фотографията авторката изгражда мост към своята баба, с която животът я е разделил преди много време.

„Осъзнала, че времето не може да се върне назад, един ден тя поема към малко село в Родопи

Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян.

Експозицията е подредена в зала „Петър Стайков“ в Клуба на дейците на културата и включва 60 репортажни фотографии на известни личности при посещенията им в Родопите.

Дори при снимането на тези лица, а и от самата изложба личи, че те са привлечени от Родопите, от красивата природата и от хората, които ги посрещат с обич, заяви Сашо Сарандалиев.

Според него Родопите са  благословена планина и предразполагат хората, затова снимките показват нови нюанси от портретите на известните личности.  

Обективът на фоторепортера Сашо Сарандалиев е уловил мигове от пребивавания в Смолян и Родопите на Бисер Киров, Георги Чапкънов, Дмитрий Лихачов, Веско Ешкенази, Николай Хайтов, митрополити

Наградата се присъжда за сериозни постижения във фотографското майсторство, за творчески темперамент и за силата на авторското послание. Отличието бе връчено от кмета на община Самоков инж. Ангел Джоргов. Официалната церемония се състоя в Художествена галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков. 

Второто място отиде при Михаела Стоянова. Тя получи плакет, грамота и чек в размер на 500 лева. Третото място е за Яница Генова. 

Русенската опера ще представи камерния концерт "Песенен рецитал на сопраното Ана Дитри" утре вечер в Доходното здание в крайдунавския град. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова. 

Ана Дитри ще представи на русенската публика арии и песни на полски романтични композитори като Станислав Монюшко, Фредерик Шопен, Владислав Желенски, Станислав Невядомски, Мечислав Карлович и други.

На пианото ще й акомпанира Веселина Ботева.

Ана Дитри обяснява, че песните са от различни епохи, обхващащи период от повече от 100 години.

"След като избрах всички произведения, които да бъдат показани пред чуждестранна публика, реших да ги подредя като една история. Историята на една жена, която за първи път се влюбва в младо и красиво момче, имат първи срещи, след това се раждат децата им, после тя страда, защото ги загубва, и накрая е една старица, която

Крис Пайн се присъедини към актьорския състав на филма "Отвличането на Арабела" (Il rapimento di Arabella) в първата си роля на италиански език, съобщават "Варайъти" и "Холивуд рипортър. 

Написан и режисиран от изгряващата италианска режисьорка Каролина Кавали като продължение на нейния пълнометражен дебют "Аманда", филмът "Отвличането на Арабела" е представен като "драмедия", разказваща историята на млада жена, която е убедена, че е грешна версия на самата себе си.

Бенедета Поркароли, която участва в "Аманда", отново си партнира с Кавали, този път в ролята на Холи - млада неудачница, която се чувства неудобно в собственото си тяло. Убедена, че е погрешна версия на самата себе си, тя променя мнението си след случайна среща със 7-годишно момиче. 

Снимките за филма се очаква да започнат  тази седмица в Северна Италия. 

Крис Пайн, който

Изключително рядка сребърна монета от 10 цента, чието местонахождение остава загадка от края на 70-те години на миналия век, беше продадена за малко над 500 000 щатски долара на търг в САЩ, предаде Асошиейтед прес.

Монетата, изсечена от Монетния двор на САЩ в Сан Франциско през 1975 г., изобразява президента Франклин Рузвелт и е една от двете известни монети без отличителния знак S. 

Три сестри от Охайо наследяват монетата след смъртта на брат си, който я е пазил в банков трезор повече от 40 години.

Монетата е продадена за 506 250 щатски долара на онлайн търг, приключил в неделя, 27 октомври, казва Йън Ръсел от аукционната къща GreatCollections в Ървайн, щата Калифорния. 

Единственият друг известен образец на сребърната монета от 1975 г. без "S" е продаден на търг през 2019 г. за 456 000 щатски долара, а месеци по-късно с нея се сдобива частен

На 21 март 2025 година е премиерата на „Снежанка“, съобщават от „Форум филм“.

През изминалия уикенд в Анахайм, Калифорния, се проведе осмото издание на най-голямото „Дисни“ събитие – D23.

Десетки хиляди фенове, звезди и творци станаха част от уникалния празник, който отдаде заслуженото на монументалното наследство на студиото, но най-вече отправи смел поглед към бъдещето, което обещава не по-малко смели и прочувствени истории. 

По време на D23 бяха представени новини и кадри от най-очакваните игрални и анимационни продукции на студиото, сред които и „Снежанка“, с който „Дисни“ се завръща към историята, с която започна всичко. През 1937 г. емблематичната приказка на Братя Грим – „Снежанка и седемте джуджета

Синът на съпругата на норвежкия престолонаследник е бил задържан за нарушаване на съдебно разпореждане да не напуска мястото, на което живее, предаде Франс прес.

Роденият през 1997 г. Мариус Борг Хойби е син на норвежката принцеса Мете Марит от нейна първа връзка. През 2001 г. тя се омъжи на норвежкия престолонаследник, принц Хокон.

Мариус беше арестуван на 4 август заради среднощен спор в апартамента му в Осло и обвинен, че е наранил жена, с която е имал интимна връзка. В началото на септември полицията е получила информация, че Мариус на няколко пъти е установил контакт с жертвата си, която не е желаела подобно нещо. Въз основа на тези сведения полицията му наложи мярка да не се отдалечава от жилището си. Но той е нарушил тази мярка. Полицията открила нож, забит в една от стените в стаята на жертвата на инцидента от 4 август. Подозира се, че Мариус е автор на тази ванд

За втора поредна година журито и кметът инж. Ангел Джоргов взеха решение да бъде присъдена специална награда за цялостен принос за развитието на фотографията в България. Тя бе присъдена на Цончо Балканджиев. Той също получи почетен плакет, грамота и чек в размер на 500 лева. 

„Продължаваме да превръщаме града ни в едно прекрасно място. Място, което показва историята на Самоков, е център на културата, на Възраждането на религията“, каза кметът на община Самоков по време на официалното откриване. Той посочи, че Националната награда за фотографско изкуство се е превърнала в един от най-успешните конкурси.

Председателят на журито д-р Красимир Андонов посочи, че благодарение на връзката между история и съвременност, се получава изключителна изложба между черно-бяла фотография, „която от година на година става все по-добра“. 

„Моят личен стимул да участвам е, защото аз правя един доста старинен процес и ми се иска все повече и повече хора да го виждат и възприемат, и всъщност снимките, които са представени тук, са заснети със същата камера като на Анастас Карастоянов“, каза тазгодишният носител Райна Власковска. Тя добави, че голяма част от хората, които е заснела, са или музиканти, или артисти. По думите фотографията е много благодатен процес. 

Наградата за фотографско изкуство за 2024 се присъжда за „Черно-бяла фотография”. До миналата година категориите бяха пет – „Портрет”, „Природа”, „Спорт”, „Улична” и „Експериментална фотография”. От тази година е добавена и нова категория – „Въздушна фотография”.  

Решението за удостояване с наградата е взето от жури в състав проф. д-р Красимир Андонов и доц. д-р Александър Нишков, преподаватели по фотография във висши учебни заведения, Милан Христев, първият носител на Националната награда по фотография „Анастас Карастоянов” и Ивелина Берова, фотограф и носител на наградата за 2022 година. 

Тази година постъпиха рекорден брой  фотографии – 2460 от 160 автори – най-високият брой участници от учредяването на наградата. 

В Художествената галерия е подредена изложба с 91 творби от 43-ма фотографи. Всички автори получиха грамоти. 

През 2017 година Община Самоков с решение на Общинския съвет приема статута и учредява Националната награда за фотографско изкуство. Целта е, от една страна, да се отдаде признание на самоковеца Анастас Карастоянов и рода Карастоянови – пионери на българската фотография, а от друга – да се подчертае голямата роля на Самоков за развитието на фотографията в България, посочиха от администрацията на Общината. 

Сред присъстващите официални лица бяха и заместник-областният управител на София-област Таня Иванова, авторът на паметника на Анастас Карастоянов в Самоков Маргарита Иванова и народният представител Валентин Милушев. 

По-рано днес пред паметника на пионера на българската фотография самоковци отдадоха почит и се поклониха пред паметта му. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Десислава Минчева: В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението
Ръкопис на Кафка се предлага за продажба на аукцион за 280 хил. евро
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Творчески отражения
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Авансцена
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.