Източногерманският град Кемниц и градовете Нова Горица и Гориция от двете страни на италианско-словенската граница поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г., съобщи ДПА,
Българското MP-Studio е сред петте студиа, поканени за участие в най-голямото събитие за видеомапинг в света – iMapp, в Букурещ. Негово произведение ще преобрази втората най-голяма по площ сграда в света – Двореца на парламента, тази събота (21 септември), разказват от MP-Studio.
Темата на тазгодишното издание на iMapp е „Наследство” (Legacy) и предизвиква най-добрите видео мапинг студиа в света да представят богатството на своята култура и легендите, които я съпътстват.
Участието в така наречената Лига на шампионите става единствено със специална покана до артисти, спечелили първо място в конкурси за видеомапинг от цял свят. MP-Studio е част от състезанието като победител в пилотното издание на международния конкурс за светлинно изкуство в 30-милионния град Чонгкинг, в Китай, през 2023 г.
Пленер „Хартията – същност и намеса“ започна в Художествената галерия в Добрич. В него участват творци от цялата страна. Те ще създават своите произведения в залите на галерията, където жителите и гостите на града могат да наблюдават изпълнението. Пленерът ще завърши с обща изложба на 5 септември.
На пресконференция днес директорът на Художествена галерия – Добрич Недко Недков представи единадесетте участници в тазгодишното издание на пленера.
„Тази година проектът е под надслов „Хартията – същност и намеса“. Това е процесът, който ние през всичките години осъществяваме. Навлизаме в дълбочина в същността на хартията, която има богати художествени и физични качества“, каза Недко Недков.
Успех на участниците пожела и секретарят на Община Добрич Калина Георгиева.
В тазгоди
Държавна опера Варна представи „Летящият холандец“ на Вагнер на сцената на Летен оперен сезон „Сцена на вековете“ във Велико Търново.
В спектакъла взеха участие солисти, хор и оркестър, както и Варненска детско-юношеска опера при Център за подкрепа за личностно развитие – Общински детски комплекс – Варна.
Оперната постановка бе под режисурата на Вера Немирова, а диригенти на оркестъра и хора бяха съответно Светослав Борисов и Теодора Георгиева. Главните роли изпълниха Деян Вачков, Линка Стоянова, Валерий Георгиев, Гео Чобанов, Силвия Ангелова и Артьом Арутюнов.
Публиката, сред която имаше много чуждестранни гости, оцени високо представената на сцената на Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“ постановка с бурни аплодисменти и ставане на крака.
Това беше поредното заглавие от афиша на Летен
Певицата Лорин Хил отменя турнето си в САЩ заедно с групата „Фюджис“, предаде АФП.
Седемнадесет дати, насрочени между 9 август и 21 септември, са анулирани. Сумите, платени за закупените билети, ще бъдат автоматично възстановени. Според няколко американски медии феновете започват да получават известия за отмяната още предишния ден.
Компанията Live Nation, която организира турнето The Celebration Continues, потвърди връщането на парите, без да обяснява причините за отмяната.
Европейската част от турнето, която трябваше да започне в Дъблин, Ирландия, на 7 октомври, и да завърши в Хамбург, Германия, на 1 ноември, изглежда не е засегната, отбелязва АФП.
Турнето на "Фюджис", бившата група на Лорин Хил, бе обявено през септември 2021 г. По-късно обаче бе отложено, а след това и отменено заради пандемията от КОВИД-19. То бе възобновено миналата година. Н
Как Христофор Колумб се подготвя за експедицията, при която на 12 октомври 1492 г. е открито първото късче от земите, наречени по-късно Америка? Какви са били корабите, с които отплава? Как е изглеждала каютата, обитавана от Колумб? Какъв маршрут са следвали мореплавателите? С какво са били натоварени плавателните съдове?
Отговор на всички тези въпроси дава музей в испанското пристанищно градче Палос де ла Фронтера, близо до Уелва, автономната област Андалусия. Това е и мястото, от което трите плавателни съда - корабът "Санта Мария" и каравелите "Пинта" и "Ниня", предвождани от Христофор Колумб, се впускат в неизвестността на първата експедиция. Целта е да се намери по-пряк път до "Индиите", към които роденият в Генуа мореплавател смятал, че се насочва.
Плавателните съдове тръгват от пристанището в Палос де ла Фронтера на 3 август 1492 г., а 33 дни по-късно
Официалното предаване беше в град Бад Ишъл в Австрия, който тази година сподели титлата с Бодьо в Норвегия и Тарту в Естония.
Официалното откриване на столицата на културата в Кемниц е планирано за 18 януари. Програмата включва около 150 проекта и 1000 събития.
Очакват се около 2 милиона посетители.
Организаторите са планирали Европейска работилница за култура и демокрация, както и изложба на норвежкия художник Едвард Мунк.
На около 550 км южно от Кемниц съседните градове Нова Горица в Словения и Гориция в Италия подготвят програма, насочена към границите и преодоляването им.
Батман - черният рицар с пелерина, който съществува от повече от 85 години, получи своя звезда Алея на славата в Холивуд, ставайки първият супергерой в историята, на когото е оказана подобна чест.
Звездата на популярния комиксов персонаж е 2790-ата на прочутата алея в Холивуд и се намира до тези на "телевизионния Батман" Адам Уест и на Боб Кейн - единият от авторите си.
Създаден за DC Comics от Кейн заедно с Бил Фингър, Батман се появява за първи път в Detective Comics #27 през 1939 г. и оттогава е символ на решителност, смелост и справедливост. Той е един от най-емблематичните измислени персонажи в света - самобитен супергерой, който се отличава не със своите свръхсили, а с интелигентност, решителност и технически умения.
Батман е разпознаваем по целия свят благодарение на образа си в комикси, телевизионни предавания, анимации и филми. От Адам Уест в едн
С колективната изложба „Следи“ центърът за визуално разказване на истории BECA (Before Creating Academy) отбелязва четири години от създаването си.
Кураторите Димитри Стефанов и Велина Стефанова представят нови таланти на българската фотография на 4 октомври, съобщават организаторите.
„Вече четири години академията предоставя качествени образователни възможности на новото поколение български фотографи. За тях BECA не е просто учебно заведение, а едно голямо фотографско семейство, в което можеш да откриеш мотивация, вдъхновение и безценна подкрепа. Над 1000 са кандидатствалите студенти, които търсят своето творческо развитие в академията, разказват от екипа.
Колективната изложба „Следи“ ще обедини кадри на 11 талантливи фотографи, завършили академията през последната учебна година: Александър Алексов, Благовеста Семкова, Валентин Пе
Наградата "Златен леопард" на 77-ия Международен филмов фестивал в Локарно, Швейцария, беше присъдена на литовския игрален филм "Токсично" (Toxic), съобщиха ДПА и АФП.
Дебютният филм на литовската режисьорка Сауле Блювайте проследява всекидневието на две млади жени под натиска на идеали за красота.
Наградата "Златен леопард" е в размер на 75 000 швейцарски франка (78 460 евро) и се разпределя между режисьора и продуцента. Сред нейните носители са Роберто Роселини, Джон Форд, Стенли Кубрик, Милош Форман, Майк Лий и Джим Джармуш.
Швейцарският фестивал присъди специални награди на Шах Рук Хан, Джейн Кемпиън и Алфонсо Куарон.
Мексиканският режисьор Алфонсо Куарон, който е носител на "Оскар", получи награда за цялостно творчество.
Новозеландката Джейн Кемпиън беше удостоена с почетна награда "Леопард", която се връчва на изключителни личнос
„Японски импресии“ е третата изложба от есенния панел на „София хартиен арт фест““. Тя ще бъде показана на 5 септември в галерия „Мазда“, съобщават организаторите.
По думите им „Японски импресии“ представя 15 автори, повечето от които показани за първи път със свои произведения в България. Колекцията е съвместен кураторски проект на фондация „Аматерас“ и асоциация Nexus.
Изложбата ще бъде открита от представител на посолството на Япония, в присъствието на група от японски артисти, а куратори на събитието са Какуко Ишии и Даниела Тодорова. „Проектът, станал традиция в годините, ежегодно радва столичани с елегантни изложби, атрактивни съпътстващи събития, демонстрации и уъркшопи“, добавят организаторите.
Отбелязват, че сред участниците е Ацуми Мурата, известна със своите калиграфи
На церемония във Фестивалния и конгресен център във Варна бяха обявени отличените в 20-тото издание на Световния фестивал на анимационния филм. Голямата награда и призът за късометражен филм е за „Нощ в чакалнята“ на Саки Мурамото, който е впечатлил журито с майсторското изобразяване на атмосферата. Бяха премирани със специални дипломи и филмите „Красиви мъже“ и „В сянката на кипарис“.
В селекцията с пълнометражни ленти журито е предпочело „Мечтата на Султана“ на Изабел Ергера, а сред детските заглавия -„Невъзможни болести“ на Стефано Тамбелини.
Най-високото признание сред българските продукции получи „Дъщерята на художника“ със сценарист, режисьор, художник и аниматор Димитър Димитров. В мотивите на журито бяха отбелязани зашеметяващите визии в историята за семейната връзка, базирана н