NRD Начало
Неделя, 24 Ноември 2024
Начало Творчески отражения Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
793
Творчески отражения

Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта

Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два концерта в Шумен и София. На 27 ноември в зала „Проф. Венета Вичева“ ще има тържествен концерт, с който ще честват 70 години Държавна филхармония Шумен. Вторият концерт ще бъде на 29 ноември в столичната зала „България“, съобщи Ивона Христова, културен мениджър на оркестъра

| 23 Ноември 2024, 14:40 ч.
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Снимка © Симфониета Шумен.

Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два концерта в Шумен и София.

Картина на Михаил Камберов е избрана за наградата Lelivredart в рамките на Есенния салон в Париж, научи сина на художника – Иван Камберов.

Произведението се казва „Празник“ – масло върху платно с размери 60 на 70 сантиметра, рисувано в София през 2010 г. Това е градски пейзаж, в типичния за баща ми стил – композиция с архитектура и с много хора, които празнуват, посочва Иван Камберов.

Тази година работите на 18 артисти са избрани сред общо 955 техни колеги от 52 националности и ще бъдат издадени в книга, която обединява фаворитите за 2024 г. Изданието представя актуалните световни тенденции в изобразителното изкуство. Това е огромно признание и чест, като се има предвид, че моят татко не е жив художник, коментира Иван Камберов. Всеки творе

Във Варна от днес до 17 ноември гостува Международният фестивал на портретния филм, съобщават организаторите във Фейсбук. Той ще представи най-добрите късометражни заглавия от предишните четири издания на фестивала, награждавани от журито или фаворити на публиката.

Събитията са със свободен вход и са на няколко места в града. Тази вечер предстои прожекция на документалния екологичен филм „Ръжда“ на Рафал Малецки в Националното училище по изкуствата „Добри Христов“, след което ще има дискусия с учениците и творческо ателие за създаване на рисунка - портрет, вдъхновена от полската лента.  

В съботната вечер в Градската художествена галерия фестивалът ще предложи селекция с най-добрите шест заглавия от изданията от 2020 до 2023 г. След това тримата млади варненски артисти Яна Стоянова, Ралица Секулидис и Борис Василев ще споделят свои творби,

„Завряна в ъгъла (бъдеща) изложба №4“ на Недко Солаков се удължава до 27 октомври. Експозицията е представена в Двореца, информират от Националната галерия.

От екипа на галерията припомнят, че проектът „Завряна в ъгъла самостоятелна изложба“ (‘A Cornered Solo Show’) започва още през 2021, когато авторът се обръща към директори и главни куратори на известни музеи с молбата да му предоставят „незначителен“ ъгъл в сградите на техните институции – ъгъл, който никога не е използван за изложби, но публиката има достъп до него.

„Досега са реализирани три „ъгъла“ в големи европейски музеи: №1 – в MUDAM, Музея за модерно изкуство на Великия херцог Жан в Люксембург (2021), №2 – в MAXXI – Националния музей на изкуството на ХХI век в Рим (2022), и в Горно Белведере във Виена, където „За

Вежди Рашидов създава паметник на българския политик Стоян Омарчевски (1885-1941).

По произведението той работи със скулптора Красимир Ангелов, съобщават от екипа на Рашидов.

По думите им идеята е на директора на Сатиричния театър „Алеко Константинов” - Калин Сърменов, който с подкрепата на зрителите е организирал дарителска кампания в театъра. Сърменов е посетил ателието на Вежди Рашидов, за да види паметника, направен първо от глина. Той е разказал, че от детството си се възхищава на делото на Стоян Омарчевски, което незаслужено е останало потънало в дебрите на историята, разказват от екипа на Рашидов.

„Още когато Калин Сърменов ми сподели идеята си за паметника, аз се  вдъхнових за творбата. Длъжни сме пред паметта на големите българи не само да се преклоним, но и да оставим знак за уважение и почит. Късата памет се опитва да обезцени

Традиционният есенен панаир „Карабаа“ в Харманли тази година ще се проведе в седмицата от 30 септември до 6 октомври в парк „Димана Данева“, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация.

Едно от първите събития в културната програма е на втори октомври, когато в художествената галерия на Културен център – Харманли ще бъде открита изложба с произведения на Дружеството на хасковските художници, в което членуват и автори от Харманли, сред които Тамер Халил.

В Харманли ще гостуват със свои произведения и председателят на групата на хасковските художници Неделчо Кучков, заместникът му – карикатуристът Борислав Данев- Борку, директорът на градската художествена галерия в Хасково „Атанас Шаренков“ и галерия „Форум“ Татяна Форева, Камелия Кехайова, Надежда Стойнева, скулпторът Иван Парасков, Диана Вълчева, Ралиц

На 27 ноември в зала „Проф. Венета Вичева“ ще има тържествен концерт, с който ще честват 70 години Държавна филхармония Шумен.

Вторият концерт ще бъде на 29 ноември в столичната зала „България“, съобщи Ивона Христова, културен мениджър на оркестъра.

В концертите в Шумен и София музикантите от Симфониета Шумен ще изпълнят същата музикална програма от първия концерт на обявения през 1954 г. за държавен оркестър. Публиката ще чуе: Лудвиг ван Бетовен – Концерт за цигулка и Симфония №1 (първа част) и Панчо Владигеров – Концерт за пиано и оркестър №3. На диригентския пулт ще застане настоящият директор на Симфониета Шумен Славил Димитров, чието развитие в музиката започва от Шумен. Солисти ще са свързаните с музикалното дело на града пианистка проф. Милена Моллова и цигулар Тодор Николаев, допълна Христова.

Тя припомни, че Симфониета Шумен е оркестърът, наследник на най-стария класически оркестър в България, създаден през 1850 г. в Шумен от унгарския емигрант Михай Шафран и Добри Войников. След Освобождението през 1878 г. диригентът Коста Дюкмеджиев основава в Шумен музикалното дружество “Гусла” и продължава традицията на своите колеги. Под негово ръководство през следващите петдесет години в града се основават камерни, оперетни и струнни състави. Първият модерен симфоничен оркестър в Шумен се създава през есента на 1941 г. под ръководството на Владимир Василев – диригент и преподавател по музика. През 1946 г. е създаден нов общоградски оркестър с диригенти Велико Дюкмеджиев и капелмайстора капитан Павловски, заместен от Мирко Каравасилев. В началото на 1949 г. се осигуряват по-добри условия за работа на музикантите – репетиционна зала и субсидия от общината. Гостуват солистите Петър Христосков, Леон Сурожон, Владимир Аврамов и Недялка Симеонова.

През 1954 г. оркестърът придобива статут на държавен културен институт. Това става с държавен указ на Министерския съвет от 4 май 1954 г. Със задачата да сформира професионален музикален колектив и да постави началото на неговата творческа дейност, е натоварен диригентът Васил Стефанов. На 2 август 1954 г. е първата репетиция, записана в книгата на оркестъра, с програма: Бетовен – Концерт за цигулка и Симфония №1, Панчо Владигеров – Концерт за пиано №3, Веселин Стоянов – „Обреден танц” из операта „Саламбо”. Откриването на първия концертен сезон става на 3 септември 1954 г. в залата на кино „Одеон“. Оркестърът е в състав от 48 души, диригент е Васил Стефанов, а солисти Панчо Владигеров - пиано и Георги Байнов - цигулка, всички свързани с града. Веднага след откриването на сезона Васил Стефанов се връща в София и става ръководител на Симфоничния оркестър на Българското национално радио. В Шумен пристига младият диригент Иван Вульпе, току-що завършил Държавната консерватория в София. Той поема оркестъра в следващите три концертни сезона до 1957 година, отбеляза Ивона Христова.

След изключителния си старт миналия уикенд хорър комедията "Бийтълджус Бийтълджус" на режисьора Тим Бъртън запази челната си позиция в боксофис класацията на Северна Америка, съобщават Асошиейтед прес и АФП. 

След силния дебют с приходи от 110 милиона долара в домашния боксофис, дългоочакваното продължение на филма "Бийтълджус" от 1998 г. отново е на първо място, след като през втория си уикенд по кината в САЩ и Канада реализира постъпления в размер на 51,6 милиона долара.

Общите глобални приходи от филма, чийто актьорски състав включва Майкъл Кийтън, Уинона Райдър, Катрин О`Хара, Моника Белучи, Джена Ортега, Уилям Дефо, Джъстин Теру и други, възлизат на 264,3 милиона долара.

На второ в северноамериканския боксофис с 11,5 милиона долара е хорърът "Мълчанието е злото" с Джеймс Макавой и Макензи Дейвис. 

Следва "Дедпул & Върколака" с 5,2 милиона

В Деня на независимостта в Бяла Слатина се провежда второто издание на Национален фолклорен фестивал „На север от Балкана“, информират организаторите на проявата - община Бяла Слатина и местна компания.

Мероприятието стартира с концерт на Академичен фолклорен ансамбъл при Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство (АМТИИ) „Проф. Асен Диамандиев“, Пловдив, и ще бъде закрито с изпълненията на Валя Балканска и Петър Янев. 

В конкурсната програма участват непрофесионални състави от Плевен, Търговище, Ихтиман, Вършец, Брусарци, Алтимир, Търнава, Бяла Слатина и други населени места, допълват организаторите.

Танцьорите се представят в три раздела – автентичен и обработен танцов фолклор и надиграване на „Абдай” (северняшка фолклорна област, 9/8 тактов размер). Предвидени са и парични награди за участниците. В

В зала „Атриум“ на Областната администрация в Перник представиха изложбата „Корени“. В експозицията се включиха пернишки художници като проф. Бисера Вълева, Василка  Златанова, Любомир Николов, Светослав Тодоров, Сашо Евтимов, Дария Евтимова, Симеон Панайотов, Елена Темелкова, Валентин Топалов  и Снежана Велинова.

Инициатор и организатор на проявата е проф. Бисера Вълева съвместно със Съюза на българските художници. Тя изказа благодарността си към всички, които са откликнали на идеята.

Изложбата е посветена на баща й проф. Васил Вълев. „Всички, които се събрахме днес, сме свързани много емоционално с баща ми. Той в последните си творчески години беше насочил енергията си като художник, реализатор на изложби, като човек с много опит в изкуството“, допълни още проф. Вълева.

Тя добави, че баща й винаги е бил творчески

Един от най-почитаните диригенти на нашето време – Мишел Табачник, застава пред Софийската филхармония и Националния филхармоничен хор на 5 декември, за да представят „Реквием“ от Джузепе Верди. Събитието е в зала „България“, съобщават от филмахроминята.

Солисти са Цветелина Василева – сопрано, Мариана Пенчева – мецосопрано, Борис Луков – тенор, и Евгений Станимиров - бас.

„Макар да е доста по-различен от традиционните образци, „Реквием“ на Джузепе Верди е любима и предпочитана творба за милиони почитатели на класическата музика по света. Вече близо век и половина той се радва на непресъхваща слава и не слиза от концертните сцени. Единствено произведение на автора в този жанр, Реквиемът

В годината, в която се отбелязва 100-годишнината от рождението на италианския композитор Джакомо Пучини, Държавната опера в Бургас представя "Бохеми" с гостуващи чуждестранни солисти от Литва и Венецуела, съобщават от културната институция в морския град.

На 23 октомври под диригентската палка на Иван Кожухаров на сцената ще излязат гостуващият тенор от Венецуела Рейналдо Дроз, който е възпитаник на Райна Кабаиванска и победител в 12-ия международен оперен конкурс "Анита Черкуети" в Монтекозаро в Италия, а от няколко сезона е и щатен солист в Държавната опера на Варна. 

Вторият гостуващ солист от Литва е баритонът Миндаугас Мишкинис, който е лауреат от Втория национален конкурс за млади оперни певци с международно участие "Стоян Попов" от 2023 г. Той ще изпълни образа на художника Марсел, а участието му е част от наградата му като лауреат на конкурса. 

<

Концертната дейност на Симфониета Шумен не се ограничава само в града и региона. През годините с успех са реализирани редица турнета в България и по света - в Германия, Австрия, Италия, Испания, Швейцария, Монако, Беларус, Гърция, Република Корея. Симфониета Шумен има записи в Златния фонд на Българското национално радио, Българската национална телевизия, Радио Шумен. Оркестърът е носител на високи национални отличия и награди, информира Христова.

Цигуларките Магдалена Каменова и Тодорка Христева бяха солистки в концерта на Симфониета Шумен в зала „Проф. Венета Вичева“ на 21 ноемри.

На 14 ноември Симеон Гошев беше солист на концерта на Симфониета Шумен под мотото "Майстори на пианото II, а диригент беше Димитър Косев.

Камерен състав на Симфониета  Шумен изнесе концерт в къщата музей "Панчо Владигеров" на 31 октомври.

Световният ден на операта беше отбелязан в Шумен на 25 октомври с концертно изпълнение на операта „Дон Паскуале“.  Славил Димитров, диригент и директор на Симфониета - Шумен, представи на брифинг най-важните акценти в програмата за първата половина на сезона.

Румяна Коцева ще отбележи 45 години сценична дейност и кръгла житейска годишнина с концерт на 4 декември в зала „България“. Певицата ще представи коледни класики в свой превод на български език и с оркестрации на Славил Димитров, като ще гостува с концерт и в Шумен на 2 декември.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Хиляди пяха и танцуваха с „Молец“
„Молец“ завърши поредица от концерти в зала „Арена 8888 София“ на 21 ноември вечерта. Хиляди фенове пяха и танцуваха с Крис и Юли по време на шоуто, наречен ...
Италианският художник Маурицио Кателан определя творбата си „Комик“ като провокация
Италианският художник Маурицио Кателан, автор на произведението на изкуството „Комик“ каза, че творбата е „провокация“, предаде Ройтерс. Тя представлява зал ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“ за 2024 година. Тя получи паричен чек в размер на хиляда ...
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Източногерманският град Кемниц и градовете Нова Горица и Гориция от двете страни на италианско-словенската граница поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г., с ...
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят. Той и Пловдивското читалище „Иван Вазов“ ще представят П ...
Започна Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ започна в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. В първия ден на форума са включе ...
Двама млади артисти откриха обща изложба „Два вкуса”
Двама млади артисти откриха обща изложба „Два вкуса” в Морското казино във Варна. Това е дебют за Лилия Кунева и Крис Николов, които са се запознали на студентски плен ...
Тикер в 00:00 ч.
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско и ...
Начало Творчески отражения
793
Творчески отражения

Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта

На 27 ноември в зала „Проф.Вторият концерт ще бъде на 29 ноември в столичната зала „България“, съобщи Ивона Христова, културен мениджър на оркестъра.

| 23 Ноември 2024, 14:40 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Снимка © Симфониета Шумен.

Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два концерта в Шумен и София.

На 27 ноември в зала „Проф. Венета Вичева“ ще има тържествен концерт, с който ще честват 70 години Държавна филхармония Шумен.

Картина на Михаил Камберов е избрана за наградата Lelivredart в рамките на Есенния салон в Париж, научи сина на художника – Иван Камберов.

Произведението се казва „Празник“ – масло върху платно с размери 60 на 70 сантиметра, рисувано в София през 2010 г. Това е градски пейзаж, в типичния за баща ми стил – композиция с архитектура и с много хора, които празнуват, посочва Иван Камберов.

Тази година работите на 18 артисти са избрани сред общо 955 техни колеги от 52 националности и ще бъдат издадени в книга, която обединява фаворитите за 2024 г. Изданието представя актуалните световни тенденции в изобразителното изкуство. Това е огромно признание и чест, като се има предвид, че моят татко не е жив художник, коментира Иван Камберов. Всеки творе

Във Варна от днес до 17 ноември гостува Международният фестивал на портретния филм, съобщават организаторите във Фейсбук. Той ще представи най-добрите късометражни заглавия от предишните четири издания на фестивала, награждавани от журито или фаворити на публиката.

Събитията са със свободен вход и са на няколко места в града. Тази вечер предстои прожекция на документалния екологичен филм „Ръжда“ на Рафал Малецки в Националното училище по изкуствата „Добри Христов“, след което ще има дискусия с учениците и творческо ателие за създаване на рисунка - портрет, вдъхновена от полската лента.  

В съботната вечер в Градската художествена галерия фестивалът ще предложи селекция с най-добрите шест заглавия от изданията от 2020 до 2023 г. След това тримата млади варненски артисти Яна Стоянова, Ралица Секулидис и Борис Василев ще споделят свои творби,

„Завряна в ъгъла (бъдеща) изложба №4“ на Недко Солаков се удължава до 27 октомври. Експозицията е представена в Двореца, информират от Националната галерия.

От екипа на галерията припомнят, че проектът „Завряна в ъгъла самостоятелна изложба“ (‘A Cornered Solo Show’) започва още през 2021, когато авторът се обръща към директори и главни куратори на известни музеи с молбата да му предоставят „незначителен“ ъгъл в сградите на техните институции – ъгъл, който никога не е използван за изложби, но публиката има достъп до него.

„Досега са реализирани три „ъгъла“ в големи европейски музеи: №1 – в MUDAM, Музея за модерно изкуство на Великия херцог Жан в Люксембург (2021), №2 – в MAXXI – Националния музей на изкуството на ХХI век в Рим (2022), и в Горно Белведере във Виена, където „За

Вежди Рашидов създава паметник на българския политик Стоян Омарчевски (1885-1941).

По произведението той работи със скулптора Красимир Ангелов, съобщават от екипа на Рашидов.

По думите им идеята е на директора на Сатиричния театър „Алеко Константинов” - Калин Сърменов, който с подкрепата на зрителите е организирал дарителска кампания в театъра. Сърменов е посетил ателието на Вежди Рашидов, за да види паметника, направен първо от глина. Той е разказал, че от детството си се възхищава на делото на Стоян Омарчевски, което незаслужено е останало потънало в дебрите на историята, разказват от екипа на Рашидов.

„Още когато Калин Сърменов ми сподели идеята си за паметника, аз се  вдъхнових за творбата. Длъжни сме пред паметта на големите българи не само да се преклоним, но и да оставим знак за уважение и почит. Късата памет се опитва да обезцени

Традиционният есенен панаир „Карабаа“ в Харманли тази година ще се проведе в седмицата от 30 септември до 6 октомври в парк „Димана Данева“, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация.

Едно от първите събития в културната програма е на втори октомври, когато в художествената галерия на Културен център – Харманли ще бъде открита изложба с произведения на Дружеството на хасковските художници, в което членуват и автори от Харманли, сред които Тамер Халил.

В Харманли ще гостуват със свои произведения и председателят на групата на хасковските художници Неделчо Кучков, заместникът му – карикатуристът Борислав Данев- Борку, директорът на градската художествена галерия в Хасково „Атанас Шаренков“ и галерия „Форум“ Татяна Форева, Камелия Кехайова, Надежда Стойнева, скулпторът Иван Парасков, Диана Вълчева, Ралиц

Вторият концерт ще бъде на 29 ноември в столичната зала „България“, съобщи Ивона Христова, културен мениджър на оркестъра.

В концертите в Шумен и София музикантите от Симфониета Шумен ще изпълнят същата музикална програма от първия концерт на обявения през 1954 г. за държавен оркестър. Публиката ще чуе: Лудвиг ван Бетовен – Концерт за цигулка и Симфония №1 (първа част) и Панчо Владигеров – Концерт за пиано и оркестър №3. На диригентския пулт ще застане настоящият директор на Симфониета Шумен Славил Димитров, чието развитие в музиката започва от Шумен. Солисти ще са свързаните с музикалното дело на града пианистка проф. Милена Моллова и цигулар Тодор Николаев, допълна Христова.

След изключителния си старт миналия уикенд хорър комедията "Бийтълджус Бийтълджус" на режисьора Тим Бъртън запази челната си позиция в боксофис класацията на Северна Америка, съобщават Асошиейтед прес и АФП. 

След силния дебют с приходи от 110 милиона долара в домашния боксофис, дългоочакваното продължение на филма "Бийтълджус" от 1998 г. отново е на първо място, след като през втория си уикенд по кината в САЩ и Канада реализира постъпления в размер на 51,6 милиона долара.

Общите глобални приходи от филма, чийто актьорски състав включва Майкъл Кийтън, Уинона Райдър, Катрин О`Хара, Моника Белучи, Джена Ортега, Уилям Дефо, Джъстин Теру и други, възлизат на 264,3 милиона долара.

На второ в северноамериканския боксофис с 11,5 милиона долара е хорърът "Мълчанието е злото" с Джеймс Макавой и Макензи Дейвис. 

Следва "Дедпул & Върколака" с 5,2 милиона

В Деня на независимостта в Бяла Слатина се провежда второто издание на Национален фолклорен фестивал „На север от Балкана“, информират организаторите на проявата - община Бяла Слатина и местна компания.

Мероприятието стартира с концерт на Академичен фолклорен ансамбъл при Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство (АМТИИ) „Проф. Асен Диамандиев“, Пловдив, и ще бъде закрито с изпълненията на Валя Балканска и Петър Янев. 

В конкурсната програма участват непрофесионални състави от Плевен, Търговище, Ихтиман, Вършец, Брусарци, Алтимир, Търнава, Бяла Слатина и други населени места, допълват организаторите.

Танцьорите се представят в три раздела – автентичен и обработен танцов фолклор и надиграване на „Абдай” (северняшка фолклорна област, 9/8 тактов размер). Предвидени са и парични награди за участниците. В

В зала „Атриум“ на Областната администрация в Перник представиха изложбата „Корени“. В експозицията се включиха пернишки художници като проф. Бисера Вълева, Василка  Златанова, Любомир Николов, Светослав Тодоров, Сашо Евтимов, Дария Евтимова, Симеон Панайотов, Елена Темелкова, Валентин Топалов  и Снежана Велинова.

Инициатор и организатор на проявата е проф. Бисера Вълева съвместно със Съюза на българските художници. Тя изказа благодарността си към всички, които са откликнали на идеята.

Изложбата е посветена на баща й проф. Васил Вълев. „Всички, които се събрахме днес, сме свързани много емоционално с баща ми. Той в последните си творчески години беше насочил енергията си като художник, реализатор на изложби, като човек с много опит в изкуството“, допълни още проф. Вълева.

Тя добави, че баща й винаги е бил творчески

Един от най-почитаните диригенти на нашето време – Мишел Табачник, застава пред Софийската филхармония и Националния филхармоничен хор на 5 декември, за да представят „Реквием“ от Джузепе Верди. Събитието е в зала „България“, съобщават от филмахроминята.

Солисти са Цветелина Василева – сопрано, Мариана Пенчева – мецосопрано, Борис Луков – тенор, и Евгений Станимиров - бас.

„Макар да е доста по-различен от традиционните образци, „Реквием“ на Джузепе Верди е любима и предпочитана творба за милиони почитатели на класическата музика по света. Вече близо век и половина той се радва на непресъхваща слава и не слиза от концертните сцени. Единствено произведение на автора в този жанр, Реквиемът

В годината, в която се отбелязва 100-годишнината от рождението на италианския композитор Джакомо Пучини, Държавната опера в Бургас представя "Бохеми" с гостуващи чуждестранни солисти от Литва и Венецуела, съобщават от културната институция в морския град.

На 23 октомври под диригентската палка на Иван Кожухаров на сцената ще излязат гостуващият тенор от Венецуела Рейналдо Дроз, който е възпитаник на Райна Кабаиванска и победител в 12-ия международен оперен конкурс "Анита Черкуети" в Монтекозаро в Италия, а от няколко сезона е и щатен солист в Държавната опера на Варна. 

Вторият гостуващ солист от Литва е баритонът Миндаугас Мишкинис, който е лауреат от Втория национален конкурс за млади оперни певци с международно участие "Стоян Попов" от 2023 г. Той ще изпълни образа на художника Марсел, а участието му е част от наградата му като лауреат на конкурса. 

<

Тя припомни, че Симфониета Шумен е оркестърът, наследник на най-стария класически оркестър в България, създаден през 1850 г. в Шумен от унгарския емигрант Михай Шафран и Добри Войников. След Освобождението през 1878 г. диригентът Коста Дюкмеджиев основава в Шумен музикалното дружество “Гусла” и продължава традицията на своите колеги. Под негово ръководство през следващите петдесет години в града се основават камерни, оперетни и струнни състави. Първият модерен симфоничен оркестър в Шумен се създава през есента на 1941 г. под ръководството на Владимир Василев – диригент и преподавател по музика. През 1946 г. е създаден нов общоградски оркестър с диригенти Велико Дюкмеджиев и капелмайстора капитан Павловски, заместен от Мирко Каравасилев. В началото на 1949 г. се осигуряват по-добри условия за работа на музикантите – репетиционна зала и субсидия от общината. Гостуват солистите Петър Христосков, Леон Сурожон, Владимир Аврамов и Недялка Симеонова.

През 1954 г. оркестърът придобива статут на държавен културен институт. Това става с държавен указ на Министерския съвет от 4 май 1954 г. Със задачата да сформира професионален музикален колектив и да постави началото на неговата творческа дейност, е натоварен диригентът Васил Стефанов. На 2 август 1954 г. е първата репетиция, записана в книгата на оркестъра, с програма: Бетовен – Концерт за цигулка и Симфония №1, Панчо Владигеров – Концерт за пиано №3, Веселин Стоянов – „Обреден танц” из операта „Саламбо”. Откриването на първия концертен сезон става на 3 септември 1954 г. в залата на кино „Одеон“. Оркестърът е в състав от 48 души, диригент е Васил Стефанов, а солисти Панчо Владигеров - пиано и Георги Байнов - цигулка, всички свързани с града. Веднага след откриването на сезона Васил Стефанов се връща в София и става ръководител на Симфоничния оркестър на Българското национално радио. В Шумен пристига младият диригент Иван Вульпе, току-що завършил Държавната консерватория в София. Той поема оркестъра в следващите три концертни сезона до 1957 година, отбеляза Ивона Христова.

Концертната дейност на Симфониета Шумен не се ограничава само в града и региона. През годините с успех са реализирани редица турнета в България и по света - в Германия, Австрия, Италия, Испания, Швейцария, Монако, Беларус, Гърция, Република Корея. Симфониета Шумен има записи в Златния фонд на Българското национално радио, Българската национална телевизия, Радио Шумен. Оркестърът е носител на високи национални отличия и награди, информира Христова.

Цигуларките Магдалена Каменова и Тодорка Христева бяха солистки в концерта на Симфониета Шумен в зала „Проф. Венета Вичева“ на 21 ноемри.

На 14 ноември Симеон Гошев беше солист на концерта на Симфониета Шумен под мотото "Майстори на пианото II, а диригент беше Димитър Косев.

Камерен състав на Симфониета  Шумен изнесе концерт в къщата музей "Панчо Владигеров" на 31 октомври.

Световният ден на операта беше отбелязан в Шумен на 25 октомври с концертно изпълнение на операта „Дон Паскуале“.  Славил Димитров, диригент и директор на Симфониета - Шумен, представи на брифинг най-важните акценти в програмата за първата половина на сезона.

Румяна Коцева ще отбележи 45 години сценична дейност и кръгла житейска годишнина с концерт на 4 декември в зала „България“. Певицата ще представи коледни класики в свой превод на български език и с оркестрации на Славил Димитров, като ще гостува с концерт и в Шумен на 2 декември.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Хиляди пяха и танцуваха с „Молец“
Италианският художник Маурицио Кателан определя творбата си „Комик“ като провокация
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Тонът на времето
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Авансцена
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.