NRD Начало
Неделя, 24 Ноември 2024
Начало Авансцена Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
839
Авансцена

Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят

Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят. Той и Пловдивското читалище „Иван Вазов“ ще представят Пловдивска област при избора за попълване на Националната система „Живи човешки съкровища – България“ за 2024 година. Занаятчията е изработил ръчно български народни носии за певци и музиканти, за участници в исторически възстановки, за филмови и театрални продукции, разказа той в интервю . Дюкянът на Иван Тонев-Гърбача се намира на улицата на занаятите в Стария град на Пловдив

| 23 Ноември 2024, 14:21 ч.
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Снимка © БТА

Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят.

Христо Гърбов, Деси Бакърджиева, Васил Драганов и Цветан Николов са актьорите, които на 15 октомври представят пиесата „Семейството“ в Народно читалище „Развитие – 1892“ – Бяла Слатина.

От културната институция информират, че автор на постановката е Орлин Дяков. Тя е от афиша на театър "Сълза и смях".

Една жена очаква да й предложат брак, инкасаторът за студената вода може да стане баща, а доставчикът на храна – майка. Спектакълът поставя въпросите дали е възможно семейството да запълни липси и кога употребяваме лъжата, за да спасим бъдещето си. „Семейството“ е една забавна история, която може да ви накара да се смеете, а може би ще отроните и една сълза, описват постановката организаторите на събитието.

След Бяла Слатина пиесата се представя до края на месец октомври в София, в Раднево и в Пирдоп, съобщават

Емоции, смях и много аплодисменти предизвика представлението на Драматично-куклен театър „Иван Радоев” – Плевен, който представи комедията на хърватския драматург Миро Гавран „Търси се нов съпруг” в рамките на на международния фестивал „Дни на комедията“ в Куманово в Република Северна Македония.

Мариета Калъпова, Ленко Гурков и Георги Ангелов, под режисурата на Спасое Милованович (Сърбия), която активно включва и присъстващите в залата зрители, очарова публиката в Куманово, която от 24 септември има възможността да види представленията на театри от Сърбия, Северна Македония и България. 

Във фестивала, чийто партньор е Българският културно-информационен център в Скопие участва и Врачанският театър, който на 26 септември представи „Роклята-беглец” от Щефан Фьогел.

На 27-то издание на  фестивала, койт

Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, предаде Ройтерс. Това принуди музикалната институция да възстанови сумите на продадените билети.

Сезонът за 2024/2025 г. щеше да бъде открит с операта „Отело“ на италианския композитор Джузепе Верди, режисирана от южнокорееца Мюнг-Вун Чунг. Спектакълът бе отменен след протест на оркестъра и други служители на операта. 

Около 275 души, работещи в театъра, стачкуваха с искане за увеличаване на броя на персонала. „ Операта е нашият дом. Настояваме броят на работните места да бъде увеличен на 315, както беше обещано от Министерството на културата преди пандемията от КОВИД-19“, каза Лаура Копола, представител на синдиката на „Ла Фениче“. Персоналът вече про

Портрет на Алън Тюринг, създаден от робот, беше продаден на търг за 1,08 млн. долара, съобщи ДПА.

Роботът Ай-Да, кръстен на Ада Лавлейс, която се смята за първия компютърен програмист, стана първият хуманоиден робот, чието произведение на изкуството е продадено от голяма аукционна къща.

Създаден от екип, ръководен от Ейдън Мелър, Ай-Да е свръхреалистичен робот, проектиран да прилича на жена, който има камери в очите си и използва изкуствен интелект (ИИ), за да създава рисунки, живописни картини и скулптури.

При прогнози за цена на търга между 130 000 и 200 000 долара, произведението на изкуството Ai-God (“Ай-Бог”) далеч надхвърли тези стойности, когато в четвъртък беше купено за 1,08 млн. долара.

Мащабният портрет, който е висок 2,2 м и е създаден с помощта на алгоритми за изкуствен интелект, изобразява Тюринг, който се смята за баща на съвремен

Три фестивала, музикална програма и световни премиери предстоят на сцените в „Топлоцентрала“, съобщават от екипа на регионалния център за съвременно изкуство. 

„Цирколюция! Мини арт фест 13“, 14-и „АСТ – фестивал за свободен театър“ и кино-литературния „Синелибри“ са фестивалите, които се срещат на една локация

Музикалната програма на 3 октомври представя проекта на Любомир Брашненков и Ангел Додов - Saturated Pixels.

Артистите експериментират с електронен звук и акустични инструменти на фона на впечатляващи визии и преливащи се картини на художниците Спартак Йорданов и Ралица Тонева. Същия ден е концертът „Септет“ – уникална комбинация между барокова и джаз музика, из

Той и Пловдивското читалище „Иван Вазов“ ще представят Пловдивска област при избора за попълване на Националната система „Живи човешки съкровища – България“ за 2024 година.

Занаятчията е изработил ръчно български народни носии за певци и музиканти, за участници в исторически възстановки, за филмови и театрални продукции, разказа той в интервю .

Дюкянът на Иван Тонев-Гърбача се намира на улицата на занаятите в Стария град на Пловдив. Майсторът твори в автентичната възрожденска обстановка от седем години. Използва шаяци, памучни конци, игли и изработен за него железен аршин. 

Тонев е пенсиониран криминален инспектор. Работи като мениджър на екип в застрахователна компания, когато решава, че ще усвои абаджийско-терзийския занаят. 

Преди 12 години с приятели създават сдружението "Хайдути". Идеята им е да изчистят негативния образ на хайдутите и да им придадат светлината, която, по думите му, заслужават. За да пресъздадем вярно историята и епохата, трябваше да сме облечени подобаващо, разказа майсторът.

Последният филм на Паоло Сорентино "Партенопа" получи смесени отзиви заради сексуална сцена, съобщи АП. Лентата на Сорентино е посветена на свети Дженаро.

През 2016 сериалът "Младият папа", също режисиран от Паоло Сорентино, получи неохотна благословия за своето противоречиво представяне на образа на въображаем папа. Сега обаче "Партенопа" е стана обект на критика. Резултатът е покачване на интереса към филма, който оглавява боксофиса в Италия от излизането си през миналия месец. 

"Партенопа" е сниман в родния на Сорентино Неапол и представлява адаптация на елинския мит за сирената Партенопа, която се хвърля в морето, след като не успява да омагьоса Одисей със своята песен. Партенопа се свързва с Неапол - едно от имената на града е Партенопа, а жителите са наричани партенопейци.  

В края на филма провокативна сцена с участието на кардинал и прелъстите

Световноизвестният художник на графити Банкси представи поредната си нова творба в Лондон, изобразяваща два слона, които подават глави от бели прозорци, предаде ДПА.

Уличният творец от Бристол сподели във вторник в Инстаграм снимка на стенописа, на който са изобразени два силуета на слонове с протегнати един към друг хоботи.

Произведението се намира в югозападната част на Лондон, близо до Челси, и изглежда е нарисувано отстрани на къща, отбеляза ДПА.

Това се случва, след като Банкси показа рисунка на планинска коза близо до моста Кю в Ричмънд.

Творбата изобразява силует на животното, като от мястото, на което е стъпило, падат камъни.

Банкси не е оставил надпис към нито една от публикациите в Инстаграм, което кара феновете да спекулират за значението на творбите, отбелязва ДПА.

Произведенията на изкуството следват инсталацията на художник

Премиерата на филма "155 години БАН: Живият дух на създателите" се състоя тази вечер в зала проф. "Марин Дринов" на Българската академия на науките (БАН).

Това е любителски игрално-документален филм, подготвен за 155 години от създаването на Академията, която ще честваме утре, каза председателят на Българската академия на науките акад. Юлиан Ревалски.

Автор на филма е доц. Ина Анева - любител режисьор, сценарист, оператор и монтажист, и научен секретар на БАН. Всички участници се включват безвъзмездно и с голяма отдаденост към каузата, за да покажат, че духът на създателите е жив и вече 155 години осветлява пътя на науката в България.

Ще бъдем свидетели на нещо уникално, защото това е филм, създаден от учен - от доц. Ина Анева, която е в БАН още от началото на кариерата си и е изживяла всичко, за да стигне до своето утвърждаване. Тя е напълно утвърден учен - ка

Американският певец и автор на песни Шабузи запази челната си позиция в класацията Хот 100 на "Билборд" със сингъла A Bar Song (Tipsy), съобщи сайтът на изданието.

Запазвайки първенството си, изпълнителят отбелязва седма непоследователна седмица на върха в чарта. Така A Bar Song (Tipsy) става най-дълго задържалият се на върха сингъл през тази година, задминавайки шестте непоследователни седмици, през които парчето I Had Some Help на рапъра Пост Малоун, записано в сътрудничество с кънтри певеца Морган Уолън, беше начело в Хот 100. 

I Had Some Help на Малоун и Уолън понастоящем заема второто място в класацията на "Билборд" за сингли, запазвайки втората си позиция от предходната седмица.

На трето място в чарта са Лейди Гага и Бруно Марс със съвместното си парче Die With a Smile. Песента бележи съответно 18-ият и 19-ият път, когато сингли на Лейди Гага и Бруно

Цигуларят Иван Стайков и пианистката Венета Нейнска канят бургаската публиката на закриващия концерт от турнето им "Концерти с история" в Културен център "Морско казино" на 26 август.

В него двамата ще изпълняват произведения за танци от класическата музика, сред които композиции от Йоханес Брамс, Антонин Дворжак и Астор Пиацола, съобщават от пресцентъра на градската администрация и организаторите от "София арт институт".

Иван Стайков свири на старинна цигулка Антонио Галиано от 1809 година, предоставена му от частен колекционер. Прочутите танци от класическата музика ще прозвучат в акомпанимента на забележителната пианистка Венета Нейнска.

В програмата са включени Унгарски танци от Йоханес Брамс, Славянски танц в ми минор от Антонин Дворжак и Румънски танци на Бела Барток. За любителите на тангото е включена и музика от Астор Пиацола.

По традиция музик

Откриването на автентична носия се оказва трудно, а изборът сред тях малък, тъй като Тонев търси атрактивно мъжко облекло с по-богата гайтанена украса. Не открива и майстор терзия, който да му ушие костюм и да упражнява занаята в цялост. 

В търсене на автентични костюми и терзии, които вече у нас няма, Тонев открива майсторката на народните художествени занаяти Стойна Кръстанова. Тя бе творец, който тъчеше, багреше, везеше и шиеше национални костюми, разказа Тонев. Така Кръстанова му предава знанията си за шиенето на гайтан по традиционен начин. С първия си костюм печели грамота от фестивала на фолклорната носия в Жеравна.

През годините Тонев търси книги, стари илюстрации на костюми, обикаля музеи в страната от чиито фондове черпи информация. Разказва, че изработката на мъжки носии не е изследвана детайлно, както тази на женските. За това се шегувам, че някой като каже българска носия, всеки си представя красива българка, все едно мъже не е имало. Жената е в центъра на събитията като носиите са предимно празнични, сватбени. Мъжът е в сянка, както и сега е в черен костюм", каза терзията. По думите му при мъжките костюми се е търсило повече функционалност, но те също са носели своите послания. 

Тонев шие ръчно по описани на Захари Стоянов униформата на Георги Бенковски за филма "Записки на едно предателство" на режисьора проф. Георги Дюлгеров. Изработва и костюм на хайдутин за постановка на Камен Донев. Единични костюми мога да ушия, но за цяла продукция няма как, защото аз нямам шевна машина, шия на ръка и изработката на един костюм отнема около месец и половина, посочи майсторът.

От две години Гърбача обучава чирак. "Това не е художествен занаят и не е толкова атрактивен. Нещата стават бавно, бодовете са през 2-3 мм и много чираци са се отказвали, но се надявам занаятът да се запази", отбеляза Тонев.

Още във византийските източници се споменава, че по нашите земи се обличали с дебели връхни дрехи, разказа занаятчията. Абаджийството е производство на плат чрез тъкане на овча вълна, шиене на предимно мъжки връхни дрехи и украсата им с гайтани.

"Терзийството е производно на него, но терзията шие с плат на клиента. Терзиите са били един вид диктатори на модата", посочи майсторът.

През периода на Възраждането Пловдив е бил център на абаджийско-терзийския занаят. След Освобождението в града е имало Занаятчийско училище, където учащите се са били две години чираци и три години като калфи. Затова и най-често срещаните фамилии тогава били Абаджиеви и Терзиеви. Първото изписване на Пловдив като име на града е върху един абаджийски дюкян, пише в историята на града, каза още Тонев.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“ за 2024 година. Тя получи паричен чек в размер на хиляда ...
Десислава Минчева: В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението
В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението, което прави художникът. Всеки има различен начин на работа, но първото е какво искаш да нарисуваш, оттам произлизат допълнит ...
Ръкопис на Кафка се предлага за продажба на аукцион за 280 хил. евро
Ръкопис и писмо на писателя Франц Кафка се предлагат за продажба на аукцион от компанията "Кристиан Хесе" в Хамбург, Германия, за 280 хил. евро, съобщи "Ческе новини", позовавайки ...
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“ за 2024 година. Тя получи паричен чек в размер на хиляда ...
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Източногерманският град Кемниц и градовете Нова Горица и Гориция от двете страни на италианско-словенската граница поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г., с ...
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два концерта в Шумен и София. На 27 ноември в зала „Проф. Венета Вичева“ ще има тържествен конц ...
Започна Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ започна в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. В първия ден на форума са включе ...
Двама млади артисти откриха обща изложба „Два вкуса”
Двама млади артисти откриха обща изложба „Два вкуса” в Морското казино във Варна. Това е дебют за Лилия Кунева и Крис Николов, които са се запознали на студентски плен ...
Тикер в 01:00 ч.
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско и ...
Начало Авансцена
839
Авансцена

Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят

Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят.Той и Пловдивското читалище „Иван Вазов“ ще представят Пловдивска област при избора за попълване на Националната система „Живи човешки съкровища – България“ за 2024 година.

| 23 Ноември 2024, 14:21 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Снимка © БТА

Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят.

Той и Пловдивското читалище „Иван Вазов“ ще представят Пловдивска област при избора за попълване на Националната система „Живи човешки съкровища – България“ за 2024 година.

Христо Гърбов, Деси Бакърджиева, Васил Драганов и Цветан Николов са актьорите, които на 15 октомври представят пиесата „Семейството“ в Народно читалище „Развитие – 1892“ – Бяла Слатина.

От културната институция информират, че автор на постановката е Орлин Дяков. Тя е от афиша на театър "Сълза и смях".

Една жена очаква да й предложат брак, инкасаторът за студената вода може да стане баща, а доставчикът на храна – майка. Спектакълът поставя въпросите дали е възможно семейството да запълни липси и кога употребяваме лъжата, за да спасим бъдещето си. „Семейството“ е една забавна история, която може да ви накара да се смеете, а може би ще отроните и една сълза, описват постановката организаторите на събитието.

След Бяла Слатина пиесата се представя до края на месец октомври в София, в Раднево и в Пирдоп, съобщават

Емоции, смях и много аплодисменти предизвика представлението на Драматично-куклен театър „Иван Радоев” – Плевен, който представи комедията на хърватския драматург Миро Гавран „Търси се нов съпруг” в рамките на на международния фестивал „Дни на комедията“ в Куманово в Република Северна Македония.

Мариета Калъпова, Ленко Гурков и Георги Ангелов, под режисурата на Спасое Милованович (Сърбия), която активно включва и присъстващите в залата зрители, очарова публиката в Куманово, която от 24 септември има възможността да види представленията на театри от Сърбия, Северна Македония и България. 

Във фестивала, чийто партньор е Българският културно-информационен център в Скопие участва и Врачанският театър, който на 26 септември представи „Роклята-беглец” от Щефан Фьогел.

На 27-то издание на  фестивала, койт

Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, предаде Ройтерс. Това принуди музикалната институция да възстанови сумите на продадените билети.

Сезонът за 2024/2025 г. щеше да бъде открит с операта „Отело“ на италианския композитор Джузепе Верди, режисирана от южнокорееца Мюнг-Вун Чунг. Спектакълът бе отменен след протест на оркестъра и други служители на операта. 

Около 275 души, работещи в театъра, стачкуваха с искане за увеличаване на броя на персонала. „ Операта е нашият дом. Настояваме броят на работните места да бъде увеличен на 315, както беше обещано от Министерството на културата преди пандемията от КОВИД-19“, каза Лаура Копола, представител на синдиката на „Ла Фениче“. Персоналът вече про

Портрет на Алън Тюринг, създаден от робот, беше продаден на търг за 1,08 млн. долара, съобщи ДПА.

Роботът Ай-Да, кръстен на Ада Лавлейс, която се смята за първия компютърен програмист, стана първият хуманоиден робот, чието произведение на изкуството е продадено от голяма аукционна къща.

Създаден от екип, ръководен от Ейдън Мелър, Ай-Да е свръхреалистичен робот, проектиран да прилича на жена, който има камери в очите си и използва изкуствен интелект (ИИ), за да създава рисунки, живописни картини и скулптури.

При прогнози за цена на търга между 130 000 и 200 000 долара, произведението на изкуството Ai-God (“Ай-Бог”) далеч надхвърли тези стойности, когато в четвъртък беше купено за 1,08 млн. долара.

Мащабният портрет, който е висок 2,2 м и е създаден с помощта на алгоритми за изкуствен интелект, изобразява Тюринг, който се смята за баща на съвремен

Три фестивала, музикална програма и световни премиери предстоят на сцените в „Топлоцентрала“, съобщават от екипа на регионалния център за съвременно изкуство. 

„Цирколюция! Мини арт фест 13“, 14-и „АСТ – фестивал за свободен театър“ и кино-литературния „Синелибри“ са фестивалите, които се срещат на една локация

Музикалната програма на 3 октомври представя проекта на Любомир Брашненков и Ангел Додов - Saturated Pixels.

Артистите експериментират с електронен звук и акустични инструменти на фона на впечатляващи визии и преливащи се картини на художниците Спартак Йорданов и Ралица Тонева. Същия ден е концертът „Септет“ – уникална комбинация между барокова и джаз музика, из

Занаятчията е изработил ръчно български народни носии за певци и музиканти, за участници в исторически възстановки, за филмови и театрални продукции, разказа той в интервю .

Дюкянът на Иван Тонев-Гърбача се намира на улицата на занаятите в Стария град на Пловдив. Майсторът твори в автентичната възрожденска обстановка от седем години. Използва шаяци, памучни конци, игли и изработен за него железен аршин. 

Последният филм на Паоло Сорентино "Партенопа" получи смесени отзиви заради сексуална сцена, съобщи АП. Лентата на Сорентино е посветена на свети Дженаро.

През 2016 сериалът "Младият папа", също режисиран от Паоло Сорентино, получи неохотна благословия за своето противоречиво представяне на образа на въображаем папа. Сега обаче "Партенопа" е стана обект на критика. Резултатът е покачване на интереса към филма, който оглавява боксофиса в Италия от излизането си през миналия месец. 

"Партенопа" е сниман в родния на Сорентино Неапол и представлява адаптация на елинския мит за сирената Партенопа, която се хвърля в морето, след като не успява да омагьоса Одисей със своята песен. Партенопа се свързва с Неапол - едно от имената на града е Партенопа, а жителите са наричани партенопейци.  

В края на филма провокативна сцена с участието на кардинал и прелъстите

Световноизвестният художник на графити Банкси представи поредната си нова творба в Лондон, изобразяваща два слона, които подават глави от бели прозорци, предаде ДПА.

Уличният творец от Бристол сподели във вторник в Инстаграм снимка на стенописа, на който са изобразени два силуета на слонове с протегнати един към друг хоботи.

Произведението се намира в югозападната част на Лондон, близо до Челси, и изглежда е нарисувано отстрани на къща, отбеляза ДПА.

Това се случва, след като Банкси показа рисунка на планинска коза близо до моста Кю в Ричмънд.

Творбата изобразява силует на животното, като от мястото, на което е стъпило, падат камъни.

Банкси не е оставил надпис към нито една от публикациите в Инстаграм, което кара феновете да спекулират за значението на творбите, отбелязва ДПА.

Произведенията на изкуството следват инсталацията на художник

Премиерата на филма "155 години БАН: Живият дух на създателите" се състоя тази вечер в зала проф. "Марин Дринов" на Българската академия на науките (БАН).

Това е любителски игрално-документален филм, подготвен за 155 години от създаването на Академията, която ще честваме утре, каза председателят на Българската академия на науките акад. Юлиан Ревалски.

Автор на филма е доц. Ина Анева - любител режисьор, сценарист, оператор и монтажист, и научен секретар на БАН. Всички участници се включват безвъзмездно и с голяма отдаденост към каузата, за да покажат, че духът на създателите е жив и вече 155 години осветлява пътя на науката в България.

Ще бъдем свидетели на нещо уникално, защото това е филм, създаден от учен - от доц. Ина Анева, която е в БАН още от началото на кариерата си и е изживяла всичко, за да стигне до своето утвърждаване. Тя е напълно утвърден учен - ка

Американският певец и автор на песни Шабузи запази челната си позиция в класацията Хот 100 на "Билборд" със сингъла A Bar Song (Tipsy), съобщи сайтът на изданието.

Запазвайки първенството си, изпълнителят отбелязва седма непоследователна седмица на върха в чарта. Така A Bar Song (Tipsy) става най-дълго задържалият се на върха сингъл през тази година, задминавайки шестте непоследователни седмици, през които парчето I Had Some Help на рапъра Пост Малоун, записано в сътрудничество с кънтри певеца Морган Уолън, беше начело в Хот 100. 

I Had Some Help на Малоун и Уолън понастоящем заема второто място в класацията на "Билборд" за сингли, запазвайки втората си позиция от предходната седмица.

На трето място в чарта са Лейди Гага и Бруно Марс със съвместното си парче Die With a Smile. Песента бележи съответно 18-ият и 19-ият път, когато сингли на Лейди Гага и Бруно

Цигуларят Иван Стайков и пианистката Венета Нейнска канят бургаската публиката на закриващия концерт от турнето им "Концерти с история" в Културен център "Морско казино" на 26 август.

В него двамата ще изпълняват произведения за танци от класическата музика, сред които композиции от Йоханес Брамс, Антонин Дворжак и Астор Пиацола, съобщават от пресцентъра на градската администрация и организаторите от "София арт институт".

Иван Стайков свири на старинна цигулка Антонио Галиано от 1809 година, предоставена му от частен колекционер. Прочутите танци от класическата музика ще прозвучат в акомпанимента на забележителната пианистка Венета Нейнска.

В програмата са включени Унгарски танци от Йоханес Брамс, Славянски танц в ми минор от Антонин Дворжак и Румънски танци на Бела Барток. За любителите на тангото е включена и музика от Астор Пиацола.

По традиция музик

Тонев е пенсиониран криминален инспектор. Работи като мениджър на екип в застрахователна компания, когато решава, че ще усвои абаджийско-терзийския занаят. 

Преди 12 години с приятели създават сдружението "Хайдути". Идеята им е да изчистят негативния образ на хайдутите и да им придадат светлината, която, по думите му, заслужават. За да пресъздадем вярно историята и епохата, трябваше да сме облечени подобаващо, разказа майсторът.

Откриването на автентична носия се оказва трудно, а изборът сред тях малък, тъй като Тонев търси атрактивно мъжко облекло с по-богата гайтанена украса. Не открива и майстор терзия, който да му ушие костюм и да упражнява занаята в цялост. 

В търсене на автентични костюми и терзии, които вече у нас няма, Тонев открива майсторката на народните художествени занаяти Стойна Кръстанова. Тя бе творец, който тъчеше, багреше, везеше и шиеше национални костюми, разказа Тонев. Така Кръстанова му предава знанията си за шиенето на гайтан по традиционен начин. С първия си костюм печели грамота от фестивала на фолклорната носия в Жеравна.

През годините Тонев търси книги, стари илюстрации на костюми, обикаля музеи в страната от чиито фондове черпи информация. Разказва, че изработката на мъжки носии не е изследвана детайлно, както тази на женските. За това се шегувам, че някой като каже българска носия, всеки си представя красива българка, все едно мъже не е имало. Жената е в центъра на събитията като носиите са предимно празнични, сватбени. Мъжът е в сянка, както и сега е в черен костюм", каза терзията. По думите му при мъжките костюми се е търсило повече функционалност, но те също са носели своите послания. 

Тонев шие ръчно по описани на Захари Стоянов униформата на Георги Бенковски за филма "Записки на едно предателство" на режисьора проф. Георги Дюлгеров. Изработва и костюм на хайдутин за постановка на Камен Донев. Единични костюми мога да ушия, но за цяла продукция няма как, защото аз нямам шевна машина, шия на ръка и изработката на един костюм отнема около месец и половина, посочи майсторът.

От две години Гърбача обучава чирак. "Това не е художествен занаят и не е толкова атрактивен. Нещата стават бавно, бодовете са през 2-3 мм и много чираци са се отказвали, но се надявам занаятът да се запази", отбеляза Тонев.

Още във византийските източници се споменава, че по нашите земи се обличали с дебели връхни дрехи, разказа занаятчията. Абаджийството е производство на плат чрез тъкане на овча вълна, шиене на предимно мъжки връхни дрехи и украсата им с гайтани.

"Терзийството е производно на него, но терзията шие с плат на клиента. Терзиите са били един вид диктатори на модата", посочи майсторът.

През периода на Възраждането Пловдив е бил център на абаджийско-терзийския занаят. След Освобождението в града е имало Занаятчийско училище, където учащите се са били две години чираци и три години като калфи. Затова и най-често срещаните фамилии тогава били Абаджиеви и Терзиеви. Първото изписване на Пловдив като име на града е върху един абаджийски дюкян, пише в историята на града, каза още Тонев.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Десислава Минчева: В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението
Ръкопис на Кафка се предлага за продажба на аукцион за 280 хил. евро
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Тонът на времето
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Творчески отражения
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.