NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Авансцена Десислава Минчева: В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението
891
Авансцена

Десислава Минчева: В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението

В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението, което прави художникът. Всеки има различен начин на работа, но първото е какво искаш да нарисуваш, оттам произлизат допълнителните технически наслагвания. Това, което хората наричат експеримент, аз определям просто като процес. Не знам къде е истината и как трябва, но се иска доста работа

| 23 Ноември 2024, 12:17 ч.
Десислава Минчева: В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението
Десислава Минчева: В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението
Снимка © БТА

В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението, което прави художникът. Всеки има различен начин на работа, но първото е какво искаш да нарисуваш, оттам произлизат допълнителните технически наслагвания.

Русенският театър предлага шест спектакъла на своята публика през месец ноември. Това съобщи пиарът на културния институт Дидо Илиев. 

Началото ще бъде поставено на 4 ноември с "Опит за летене" - по Радичков. Режисьор е Недялко Делчев. Гост-актьор е Алексей Кожухаров, сценограф е Борис Хаджигеоргиев, а композитор е Пламен Мирчев - Мирона. Участва почти цялата трупа на театъра. 

"Историята, която ще види публиката, е като съновидение на човек, който вижда своите ученици. Всичко става в едно малко селце някъде в Балкана и всички познават попа, даскала и кмета, но най-вече даскала, който ги е създал като хора", коментира режисьорът.

Следващият спектакъл - по произведението на Стефан Цанев "Духът на поета", с режисьор Ивайло Ненов, ще бъде на 8 ноември. 

Забавната история "Натюрморт със затлъстял племенник" - с гост-актьорите Любо Нейков

Американският изпълнител Шабузи е начело на класацията на "Билборд" за сингли с A Bar Song (Tipsy) за четвърта непоследователна седмица, съобщи сайтът на изданието. 

Хитът запазва водещата си позиция от миналата седмица. A Bar Song (Tipsy) оглави "Хот 100" за първи път в началото на юли.

Сингълът A Bar Song (Tipsy) е включен в албума Where I`ve Been, Isn`t Where I`m Going, който комбинира хип-хоп, кънтри, рок и американа. Той излезе на пазара в края на месец май. 

Втората си позиция в класацията запазват Пост Малоун и Морган Уолън с I Had Some Help, след като бяха на върха шест непоследователни седмици от началото на месец май. 

Кендрик Ламар също запазва третата си позиция със сингъла Not Like Us. 

Място нагоре се изкачва певицата и актриса Сабрина Карпентър с парчето си Espresso. Тази седмица тя е четвърта. 

По

Българската национална телевизия (БНТ) представя документален филм „Треньорът на България“, посветен на Иван Абаджиев.

Премиерата е на 28 октомври в кино „Влайкова“, съобщават от обществената телевизия.

В портрета се изследват ранният живот на Абаджиев и пътят му във вдигането на тежести. Поставен е акцент върху таланта, дисциплината и трудолюбието като ключови стълбове на неговия треньорски стил, разказват от БНТ.

Филмът дава поглед върху личния живот на Абаджиев, изследва неговата мотивация, вдъхновение и предизвикателствата, пред които е изправен като треньор.

Режисьор на „Треньорът на България“ е Деси Томбушева, сценарист - Ники Николов, а оператор – Калоян Божилов.

Филмът е част от портретната документална поредица на обществената телевизия „БНТ представя“.

Седемдесет танцови филма, три ателиета и четири спектакъла ще предложи в програмата си 9-ото издание на фестивала „Движещо се тяло“ във Варна, което продължава от 25 октомври до 3 ноември, съобщават организаторите. Мисия на форума е разглеждането на тялото и движението не само като поле на изява, но като инструмент за себепознание и изграждане на културни връзки.

Филмовите прожекции ще бъдат в културен център „РеБонкърс“ в първите три дни на форума и ще предложат селекция от заглавия, подбрани измежду постъпили 90 кандидатури от цял свят.

В училището The Center ще се състои петдневна лаборатория за контактна импровизация под наслов „Танц с гравитацията” с водещ Каталин Дякону от Румъния. Събитието е в чест на Стийв Пакстън, който е основополагаща фигура в съвременния танц, известен със създаването на контактната импровизация (CI) в н

Най-старият професионален хърватски струнен квартет ще има концерт в София, на 16 септември, в камерната зала „България“, съобщават от посолството на Хърватия.

Основан като първи по рода си постоянен и професионален ансамбъл на хърватската музикална сцена, „Загреб квартет“ изнася първия си концерт на 25 април 1919 г. Освен в Европа, на няколко пъти има големи турнета в Съединените американски щати, бившия Съветски съюз, Русия, Канада, Австралия, Нова Зеландия. Рано започват и с практиката да си сътрудничат с други изявени музиканти-солисти.

„Репутацията на членовете на квартета се затвърждава от нови чуждестранни турнета и гостувания. Имат концерти в „Консертгебау“ – Амстердам, пражкия „Рудолфинум“ и лондонската концертна зала St. John`s Smith Square, пре

Това, което хората наричат експеримент, аз определям просто като процес. Не знам къде е истината и как трябва, но се иска доста работа. Няма как да стоиш и да чакаш да ти падне някакво прозрение, всичко идва с много работа.

Това каза в интервю художничката Десислава Минчева, която гостува във варненската галерия „Папийон“ с изложбата „Намиб. Пясъци - небе“, част от нейния живописен пътепис от пътуването й в Намибия. 

„Аз не мисля, че правя някакви скокове в моето творчество, по-скоро дълбая все по-навътре. Връщам назад втори и трети път. При мен този процес е много дълъг и също е експеримент по някакъв начин. От учителя си знам, че ако нещо стане на прима, значи е било случайно, а това не е добре“, обясни Минчева.

Посочи, че всяка нейна работа минава през трансформации. Освен маслени бои, тя използва авторска техника с пастел върху платно, както са направени голямоформатните пейзажи от Намибия.

Разработването й е отнело години. Работи със сух пастел и грунд, който бърка с бои, сребро и злато. Добавя темпера и пигменти и след това отгоре има още дълга работа. Понякога изтрива с шкурка. С тези материали за нея е по-лесно постижимо да променя.

Кураторът Надежда Джакова събира шестима автори в изложбата „Колко те харесвам“.

Експозицията ще бъде представена в Софийски арсенал - музей за съвременно изкуство от 7 ноември 2024 – 5 януари 2025, съобщават организаторите от Националната галерия.

В изложбата участие вземат Божидар Бончев, Георги Ружев, Ива Яранова, Мариана Василева, Момчил Георгиев и Юлий Таков. 

„Колко те харесвам“ е поетично-ироничен поглед на шестима съвременни художници към заобикалящата ги среда. Те показват как се самовъзприемат, как другите ги възприемат, в какво време живеят.

Чрез автобиографичния похват като средство за самоизразяване и търсене на собствена идентичност, авторите разглеждат културни, религиозни, политически и социални теми, акцентирайки върху авторефлексията и подлагайки на критика представата за личн

Държавна опера-Стара Загора за дванадесети пореден път е домакин на Международен майсторския клас по оперно дирижиране.

Това съобщават на официалния сайт на културната институция. Тази година участие в майсторския клас вземат диригенти от пет държави - Гърция, Италия, САЩ, Китай и Германия.

Ръководител на майсторския клас по оперно дирижиране, който ще се проведе до 17 септември, е проф. Ивайло Кринчев – главен диригент на Държавна опера - Стара Загора. Той ще работи с  музикантите и ще ги подготви за техния професионален дебют в три оперни заглавия от репертоара на Старозагорската опера.

Диригентите Йоанис Поулакис и Йоана Влагули от Гърция, Франческо Дженаро от Италия, Кара Ксу от САЩ, Жонлинг Фанг от Китай и Флориан Енгелхард – Германия ще имат своите индивидуални и групови занимания с Маестро Кринчев. Те ще участват активно и пълноценно в ц

Група "Субдибула" и певицата Ели Раданова за първи път ще гостуват на сцена "Арт лято" във Велико Търново, съобщиха организаторите на концерта.

В сценичната си изява на 29 август музикантите ще представят специално подбрана селекция от своя авторска музика.

Публиката ще чуе както утвърдени и разпознаваеми песни на "Субдибула", сред които "Бавно", "Пия за вас" и "Аз или ти", така и голяма част от реализираните през последните няколко години парчета, които ще бъдат включени в предстоящия албум на групата.

Заедно с гост музикантите Владимир Митин и Петър Щерев, "Субдибула" ще представи и дебютния албум на Ели Раданова - Alibi.

Той имаше своята премиера през месец май и още с появата на първия сингъл Funkylicuous предизвика любопитството на меломаните, припомниха организаторите.

На сцената във Велико Търново присъстващите на концерта ще мо

Единадесетото издание на „180 градуса“ е с фокус върху експерименталните интердисциплинарни формати. Лабораторията за иновативно изкуство за първи път ще се проведе през октомври (4-11), съобщават организаторите.

По думите им фестивалът продължава да следва мисията си да показва експериментални подходи, които сплотяват и стимулират независимата сцена. 

Сред участниците са българският пианист Димитър Горчаков, участващ в множество международни проекти в областта на джаза, електронната и класическа музика, пърформанс артистката и поетеса Жаклин Вайхе (Германия), дигиталният артист Том Лейн (Великобритания/Германия), флейтистката Делфин Роше (Франция) и кураторката Виктория Драганова (България).

Освен традиционният конкурс за късометражни неми филми

Fuego del amor е песента, която популярните Joef Gipsy Kings Family изпълняват съвместно със Сандра Александрова. Наричат ги „кралете на фламенкото“ и „майсторите на забавлението“, а те допълват, че с гордост творят и създават музика като част от легендарната джипси фамилия.  

Известните французи решават да работят с българката, зашеметени от нейния глас. Срещат се на събитие в Ница, където тя и творческата й половинка и продуцент Артур Надосян са централни гости в програмата. Там участват и Joef Gipsy Kings Family и това случайно запознанство прераства в музикално партньорство. Месеци по-късно, Съюзът на арменците в Европа, чийто почетен член е Артур Надосян, кани французите в благотворително събитие. Впоследствие идва идеята и за обща песен.

Мотор на проекта е Артур Надосян

По думите й е важен ефектът на грунда на платното, той създава леко зърниста повърхност, различна от хартията, която позволява повече пластове. Бях почнала да работя върху хартия, защото това е общоприетия начин, но в един момент не ми беше достатъчно, сподели тя. 

Според художничката пейзажът и човешката фигура имат различно въздействие.

„Човекът е най-сложното и интересно нещо за рисуване. Навлизането под повърхността му. Фигурата и портретът са най-трудното и ако съм успяла в тях, за мен това е някакво успокоение“, каза тя. 

В изложбата от Намибия обаче Минчева показва не само състояния на хора, а и на земята, които също са били предизвикателство. Призна, че късно е започнала да рисува пейзажи, защото нямала собствена визия за тях.

„Имах страхотните примери на майка ми (Калина Тасева), на моя професор (Светлин Русев), има много образци на българското и световно изкуство и да намериш себе си в тази огромна маса ми се виждаше невъзможно, и то се случи доста късно. Сега смея да твърдя, че имам някаква моя представа, достигнах до мои изразни средства, сюжети, формати и техника. Това е съчетание, което идва с много опити. 

Не е лесно да направиш просто пейзаж. Той трябва да носи атмосферата на мястото, на първоизточника на твоето желание. Това е най-важното и най-трудното. Не може пейзаж от Копривщица да изглежда като картина от другия край на света. Изисква се да навлезеш навътре, да намериш важните неща за мястото, което изисква дълго време. Пътуването може да е кратко, но мозъкът после обработва гледките. Сложно е да решиш какво и как да направиш на картина от всичко, което си видял. Иска си време“, сподели Десислава Минчева. 

Тя е избрала да изобрази от пустинята Намиб това, което е най-вълнуващо, силно, различно. Признава, че има и много неща, които не й е дадено да претвори като мащаба, въздуха, светлината, нощното небе.

„Това е безкрайна тема, защото сменяйки само тона на пясъка става друга картина. Исках да бъде максимално истинско, да няма произволно оригиналничене, защото смятам, че това, което натурата дава, е достатъчно силно и впечатляващо и намесата го ощетява откъм красота и съвършенство“, посочи авторката. 

Десислава Юлий Минчева е родена 1956 г. в София. Завършва специалност Живопис в Националната художествена академия (НХА) в класа на акад. Светлин Русев. Автор е на над 35 самостоятелни изложби у нас и в чужбина. Носител е на Златен медал за рисунка на Фондация „Агаци“, Италия. Член е на Изпълнителното Бюро на СБХ и доскоро - професор по рисуване в НХА. Изнасяла е лекции в Париж, Мексико сити, Барселона, Милано, Сиан, Ханджоу. Живее и работи в София.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“ за 2024 година. Тя получи паричен чек в размер на хиляда ...
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят. Той и Пловдивското читалище „Иван Вазов“ ще представят П ...
Ръкопис на Кафка се предлага за продажба на аукцион за 280 хил. евро
Ръкопис и писмо на писателя Франц Кафка се предлагат за продажба на аукцион от компанията "Кристиан Хесе" в Хамбург, Германия, за 280 хил. евро, съобщи "Ческе новини", позовавайки ...
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“ за 2024 година. Тя получи паричен чек в размер на хиляда ...
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Източногерманският град Кемниц и градовете Нова Горица и Гориция от двете страни на италианско-словенската граница поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г., с ...
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два концерта в Шумен и София. На 27 ноември в зала „Проф. Венета Вичева“ ще има тържествен конц ...
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят. Той и Пловдивското читалище „Иван Вазов“ ще представят П ...
Започна Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ започна в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. В първия ден на форума са включе ...
Тикер в 23:00 ч.
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско и ...
Начало Авансцена
891
Авансцена

Десислава Минчева: В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението

В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението, което прави художникът.Всеки има различен начин на работа, но първото е какво искаш да нарисуваш, оттам произлизат допълнителните технически наслагвания.

| 23 Ноември 2024, 12:17 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Десислава Минчева: В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението
Десислава Минчева: В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението
Снимка © БТА

В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението, което прави художникът. Всеки има различен начин на работа, но първото е какво искаш да нарисуваш, оттам произлизат допълнителните технически наслагвания.

Това, което хората наричат експеримент, аз определям просто като процес. Не знам къде е истината и как трябва, но се иска доста работа. Няма как да стоиш и да чакаш да ти падне някакво прозрение, всичко идва с много работа.

Русенският театър предлага шест спектакъла на своята публика през месец ноември. Това съобщи пиарът на културния институт Дидо Илиев. 

Началото ще бъде поставено на 4 ноември с "Опит за летене" - по Радичков. Режисьор е Недялко Делчев. Гост-актьор е Алексей Кожухаров, сценограф е Борис Хаджигеоргиев, а композитор е Пламен Мирчев - Мирона. Участва почти цялата трупа на театъра. 

"Историята, която ще види публиката, е като съновидение на човек, който вижда своите ученици. Всичко става в едно малко селце някъде в Балкана и всички познават попа, даскала и кмета, но най-вече даскала, който ги е създал като хора", коментира режисьорът.

Следващият спектакъл - по произведението на Стефан Цанев "Духът на поета", с режисьор Ивайло Ненов, ще бъде на 8 ноември. 

Забавната история "Натюрморт със затлъстял племенник" - с гост-актьорите Любо Нейков

Американският изпълнител Шабузи е начело на класацията на "Билборд" за сингли с A Bar Song (Tipsy) за четвърта непоследователна седмица, съобщи сайтът на изданието. 

Хитът запазва водещата си позиция от миналата седмица. A Bar Song (Tipsy) оглави "Хот 100" за първи път в началото на юли.

Сингълът A Bar Song (Tipsy) е включен в албума Where I`ve Been, Isn`t Where I`m Going, който комбинира хип-хоп, кънтри, рок и американа. Той излезе на пазара в края на месец май. 

Втората си позиция в класацията запазват Пост Малоун и Морган Уолън с I Had Some Help, след като бяха на върха шест непоследователни седмици от началото на месец май. 

Кендрик Ламар също запазва третата си позиция със сингъла Not Like Us. 

Място нагоре се изкачва певицата и актриса Сабрина Карпентър с парчето си Espresso. Тази седмица тя е четвърта. 

По

Българската национална телевизия (БНТ) представя документален филм „Треньорът на България“, посветен на Иван Абаджиев.

Премиерата е на 28 октомври в кино „Влайкова“, съобщават от обществената телевизия.

В портрета се изследват ранният живот на Абаджиев и пътят му във вдигането на тежести. Поставен е акцент върху таланта, дисциплината и трудолюбието като ключови стълбове на неговия треньорски стил, разказват от БНТ.

Филмът дава поглед върху личния живот на Абаджиев, изследва неговата мотивация, вдъхновение и предизвикателствата, пред които е изправен като треньор.

Режисьор на „Треньорът на България“ е Деси Томбушева, сценарист - Ники Николов, а оператор – Калоян Божилов.

Филмът е част от портретната документална поредица на обществената телевизия „БНТ представя“.

Седемдесет танцови филма, три ателиета и четири спектакъла ще предложи в програмата си 9-ото издание на фестивала „Движещо се тяло“ във Варна, което продължава от 25 октомври до 3 ноември, съобщават организаторите. Мисия на форума е разглеждането на тялото и движението не само като поле на изява, но като инструмент за себепознание и изграждане на културни връзки.

Филмовите прожекции ще бъдат в културен център „РеБонкърс“ в първите три дни на форума и ще предложат селекция от заглавия, подбрани измежду постъпили 90 кандидатури от цял свят.

В училището The Center ще се състои петдневна лаборатория за контактна импровизация под наслов „Танц с гравитацията” с водещ Каталин Дякону от Румъния. Събитието е в чест на Стийв Пакстън, който е основополагаща фигура в съвременния танц, известен със създаването на контактната импровизация (CI) в н

Най-старият професионален хърватски струнен квартет ще има концерт в София, на 16 септември, в камерната зала „България“, съобщават от посолството на Хърватия.

Основан като първи по рода си постоянен и професионален ансамбъл на хърватската музикална сцена, „Загреб квартет“ изнася първия си концерт на 25 април 1919 г. Освен в Европа, на няколко пъти има големи турнета в Съединените американски щати, бившия Съветски съюз, Русия, Канада, Австралия, Нова Зеландия. Рано започват и с практиката да си сътрудничат с други изявени музиканти-солисти.

„Репутацията на членовете на квартета се затвърждава от нови чуждестранни турнета и гостувания. Имат концерти в „Консертгебау“ – Амстердам, пражкия „Рудолфинум“ и лондонската концертна зала St. John`s Smith Square, пре

Това каза в интервю художничката Десислава Минчева, която гостува във варненската галерия „Папийон“ с изложбата „Намиб. Пясъци - небе“, част от нейния живописен пътепис от пътуването й в Намибия. 

„Аз не мисля, че правя някакви скокове в моето творчество, по-скоро дълбая все по-навътре. Връщам назад втори и трети път. При мен този процес е много дълъг и също е експеримент по някакъв начин. От учителя си знам, че ако нещо стане на прима, значи е било случайно, а това не е добре“, обясни Минчева.

Кураторът Надежда Джакова събира шестима автори в изложбата „Колко те харесвам“.

Експозицията ще бъде представена в Софийски арсенал - музей за съвременно изкуство от 7 ноември 2024 – 5 януари 2025, съобщават организаторите от Националната галерия.

В изложбата участие вземат Божидар Бончев, Георги Ружев, Ива Яранова, Мариана Василева, Момчил Георгиев и Юлий Таков. 

„Колко те харесвам“ е поетично-ироничен поглед на шестима съвременни художници към заобикалящата ги среда. Те показват как се самовъзприемат, как другите ги възприемат, в какво време живеят.

Чрез автобиографичния похват като средство за самоизразяване и търсене на собствена идентичност, авторите разглеждат културни, религиозни, политически и социални теми, акцентирайки върху авторефлексията и подлагайки на критика представата за личн

Държавна опера-Стара Загора за дванадесети пореден път е домакин на Международен майсторския клас по оперно дирижиране.

Това съобщават на официалния сайт на културната институция. Тази година участие в майсторския клас вземат диригенти от пет държави - Гърция, Италия, САЩ, Китай и Германия.

Ръководител на майсторския клас по оперно дирижиране, който ще се проведе до 17 септември, е проф. Ивайло Кринчев – главен диригент на Държавна опера - Стара Загора. Той ще работи с  музикантите и ще ги подготви за техния професионален дебют в три оперни заглавия от репертоара на Старозагорската опера.

Диригентите Йоанис Поулакис и Йоана Влагули от Гърция, Франческо Дженаро от Италия, Кара Ксу от САЩ, Жонлинг Фанг от Китай и Флориан Енгелхард – Германия ще имат своите индивидуални и групови занимания с Маестро Кринчев. Те ще участват активно и пълноценно в ц

Група "Субдибула" и певицата Ели Раданова за първи път ще гостуват на сцена "Арт лято" във Велико Търново, съобщиха организаторите на концерта.

В сценичната си изява на 29 август музикантите ще представят специално подбрана селекция от своя авторска музика.

Публиката ще чуе както утвърдени и разпознаваеми песни на "Субдибула", сред които "Бавно", "Пия за вас" и "Аз или ти", така и голяма част от реализираните през последните няколко години парчета, които ще бъдат включени в предстоящия албум на групата.

Заедно с гост музикантите Владимир Митин и Петър Щерев, "Субдибула" ще представи и дебютния албум на Ели Раданова - Alibi.

Той имаше своята премиера през месец май и още с появата на първия сингъл Funkylicuous предизвика любопитството на меломаните, припомниха организаторите.

На сцената във Велико Търново присъстващите на концерта ще мо

Единадесетото издание на „180 градуса“ е с фокус върху експерименталните интердисциплинарни формати. Лабораторията за иновативно изкуство за първи път ще се проведе през октомври (4-11), съобщават организаторите.

По думите им фестивалът продължава да следва мисията си да показва експериментални подходи, които сплотяват и стимулират независимата сцена. 

Сред участниците са българският пианист Димитър Горчаков, участващ в множество международни проекти в областта на джаза, електронната и класическа музика, пърформанс артистката и поетеса Жаклин Вайхе (Германия), дигиталният артист Том Лейн (Великобритания/Германия), флейтистката Делфин Роше (Франция) и кураторката Виктория Драганова (България).

Освен традиционният конкурс за късометражни неми филми

Fuego del amor е песента, която популярните Joef Gipsy Kings Family изпълняват съвместно със Сандра Александрова. Наричат ги „кралете на фламенкото“ и „майсторите на забавлението“, а те допълват, че с гордост творят и създават музика като част от легендарната джипси фамилия.  

Известните французи решават да работят с българката, зашеметени от нейния глас. Срещат се на събитие в Ница, където тя и творческата й половинка и продуцент Артур Надосян са централни гости в програмата. Там участват и Joef Gipsy Kings Family и това случайно запознанство прераства в музикално партньорство. Месеци по-късно, Съюзът на арменците в Европа, чийто почетен член е Артур Надосян, кани французите в благотворително събитие. Впоследствие идва идеята и за обща песен.

Мотор на проекта е Артур Надосян

Посочи, че всяка нейна работа минава през трансформации. Освен маслени бои, тя използва авторска техника с пастел върху платно, както са направени голямоформатните пейзажи от Намибия.

Разработването й е отнело години. Работи със сух пастел и грунд, който бърка с бои, сребро и злато. Добавя темпера и пигменти и след това отгоре има още дълга работа. Понякога изтрива с шкурка. С тези материали за нея е по-лесно постижимо да променя.

По думите й е важен ефектът на грунда на платното, той създава леко зърниста повърхност, различна от хартията, която позволява повече пластове. Бях почнала да работя върху хартия, защото това е общоприетия начин, но в един момент не ми беше достатъчно, сподели тя. 

Според художничката пейзажът и човешката фигура имат различно въздействие.

„Човекът е най-сложното и интересно нещо за рисуване. Навлизането под повърхността му. Фигурата и портретът са най-трудното и ако съм успяла в тях, за мен това е някакво успокоение“, каза тя. 

В изложбата от Намибия обаче Минчева показва не само състояния на хора, а и на земята, които също са били предизвикателство. Призна, че късно е започнала да рисува пейзажи, защото нямала собствена визия за тях.

„Имах страхотните примери на майка ми (Калина Тасева), на моя професор (Светлин Русев), има много образци на българското и световно изкуство и да намериш себе си в тази огромна маса ми се виждаше невъзможно, и то се случи доста късно. Сега смея да твърдя, че имам някаква моя представа, достигнах до мои изразни средства, сюжети, формати и техника. Това е съчетание, което идва с много опити. 

Не е лесно да направиш просто пейзаж. Той трябва да носи атмосферата на мястото, на първоизточника на твоето желание. Това е най-важното и най-трудното. Не може пейзаж от Копривщица да изглежда като картина от другия край на света. Изисква се да навлезеш навътре, да намериш важните неща за мястото, което изисква дълго време. Пътуването може да е кратко, но мозъкът после обработва гледките. Сложно е да решиш какво и как да направиш на картина от всичко, което си видял. Иска си време“, сподели Десислава Минчева. 

Тя е избрала да изобрази от пустинята Намиб това, което е най-вълнуващо, силно, различно. Признава, че има и много неща, които не й е дадено да претвори като мащаба, въздуха, светлината, нощното небе.

„Това е безкрайна тема, защото сменяйки само тона на пясъка става друга картина. Исках да бъде максимално истинско, да няма произволно оригиналничене, защото смятам, че това, което натурата дава, е достатъчно силно и впечатляващо и намесата го ощетява откъм красота и съвършенство“, посочи авторката. 

Десислава Юлий Минчева е родена 1956 г. в София. Завършва специалност Живопис в Националната художествена академия (НХА) в класа на акад. Светлин Русев. Автор е на над 35 самостоятелни изложби у нас и в чужбина. Носител е на Златен медал за рисунка на Фондация „Агаци“, Италия. Член е на Изпълнителното Бюро на СБХ и доскоро - професор по рисуване в НХА. Изнасяла е лекции в Париж, Мексико сити, Барселона, Милано, Сиан, Ханджоу. Живее и работи в София.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Ръкопис на Кафка се предлага за продажба на аукцион за 280 хил. евро
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Тонът на времето
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Творчески отражения
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.