Ръкопис и писмо на писателя Франц Кафка се предлагат за продажба на аукцион от компанията "Кристиан Хесе" в Хамбург, Германия, за 280 хил. евро, съобщи "Ческе новини", позовавайки се на ДПА.
Апликации от Летнишкото съкровище са включени в изложбата в музея "Джон Пол Гети" в Лос Анджелис, САЩ, посветена на Древна Тракия.
Както информирахме, четиринадесет музея от България с общо над 150 предмета ще участват в изложбата "Древна Тракия и античният свят.
Съкровища от България, Румъния и Гърция" в музея "Джон Пол Гети". Българските предмети представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата. Експозицията ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 г.
Летнишкото съкровище се състои от апликации към конска амуниция, поставяни върху ремъците на оглавника, поводите, нагръдния ремък, седлото и гривата на коня, както и желязна юзда. Освен тях в съкровището има и по-дребни предмети - сребърни с позлата осемлистни розети, жълъди, голям брой сребърни тръбички, мъниста, и др., съобщи главен уредник Радослав Гущераклиев в отдел „Археология“ в
Магично, истинско, душевно, чисто. Така изглежда „Малкият принц“ на сцената на Младежкия театър, според част от екипа на премиерното представление.
Това е най-приказният спектакъл от всички, които досега съм правила, казва режисьорът Веселка Кунчева. „За мен това е като притча – за любовта към човека, за любовта между самите нас, за детето, което трябва да израсне, и за възрастния, който трябва да задържи детето в себе си. В тази спираловидност на човешкия живот трябва да задържим детето в себе си, независимо какво ни се случва – това е приказката, която ни разказа Екзюпери“, допълва тя.
„Търсенето на любовта, на първо място, както и да останеш верен на детето в себе си, да не се отчуждаваш от човека в теб. Учи те да бъдеш човек – това е „Малкият принц“, казва
Фестивалът на любителските театри на името на Кръстьо Пишурка бе официално открит с церемония пред Народно читалище (НЧ) „Постоянство 1856“ в Лом, съобщиха от общинската управа.
Театралният фестивал се провежда за 17-ти път и ще продължи до 29 септември. В него ще участват състави от София, Стара Загора, Плевен, Свищов, Монтана, Алфатар, Берковица, Белене, Самоков, Костинброд, Козлодуй, Ботевград, Ракитово и Златица.
Председателят на читалищното настоятелство Недялка Трайкова представи журито, в което участват Наташа Колевска – театровед и драматург, Пламена Гетова – актриса в театър „Българска армия“, и режисьорът Петър Денчев.
Организатор на събитието е Народно читалище „Постоянство 1856”, а съорганизатори са Съюзът на народните читалища и Община Лом.
Театралният огън бе запален от Милчо Бори
„Борис Христов, каквото и да говорим, е един необичаен случай в българската култура”, каза проф. Пламен Джуров при официалното откриване на фотографска изложба по повод 110 години от рождението на именития оперен певец.
Събитието се състоя снощи в Общинския културен институт (ОКИ) „Красно село“ в столицата.
Експозицията представя 41 фотоса, запечатали най-значимите роли на Борис Христов от световните сцени, семейни снимки и моменти от творческия път на оперния певец.
Изложбата е осъществена по идея на отдел „Култура, археология и културно наследство“ на Община Пловдив и Български културен институт в Рим с куратор доц. Никола Лаутлиев.
При откриването на изложбата Ивелина Кючукова, директор на ОКИ „Красно село“, припомни, че експозицията е в столицата от 1 август и идва след пребиваван
Юбилейна изложба по повод 120 год. от рождението на Стоян Венев ще бъде представена тази вечер в Кюстендил. Организатор е Художествена галерия „Владимир Димитров – Майстора“.
В изложбата ще бъдат експонирани над 250 творби от фонда на Галерията в Кюстендил, Музея на хумора и сатирата – Габрово, както и от частните колекции на Иво Димитров и д-р Румен Манов.
Директорът на галерията проф. Валентин Господинов уточни , че настоящата изложба представя Стоян Венев в различна светлина в сравнение с изложбата по повод 110 годишнината. По думите му това ще бъде последното голямо събитие, което ще бъде представено в галерията преди мащабния ремонт, който предстои. Изложбата ще бъде повторена в Дом на хумора и сатирата през декември.
Стоян Венев е роден в с. Скриняно, община Кюстендил. Завършва Художествената академия, специалност „Живопи
Събитието е по повод 100-годишнината от смъртта на родения в Прага писател.
Ръкописът представлява петте страници на разказа "Първа горест", а писмото е с обем три страници и е написано през 1922 г. Франц Кафка е писал до издателя на списанието за изкуство "Гениус".
На търга ще бъде предложен и оригиналният ръкопис на сценария на Орсън Уелс за филма "Процесът" от 1962 г., базиран на едноименния роман на Кафка. Сценарият на Уелс представлява 240 страници с различни варианти на текста и режисьорски бележки. Предварителната оценка на ръкописа е между 40 и 50 хил. евро.
За двадесет и трета година екипът на „Банско филм фест“ ще пренесе публиката до едни от най-екстремните точки с Международния фестивал на планинарското и приключенско кино, който се провежда по традиция в планинския ни курорт.
Тази година ще бъдат представени 75 филма от 39 държави, като всички те са премиерни, за част от тях прожекциите в Банско ще са световни премиери, каза директорът на фестивала Натали Петрова.
Тзи година, наред с традиционното участие на ленти от Италия, Полша, Австрия, Франция, Германия, САЩ, Великобритания и други, за пръв път ще бъдат представени филми от Таджикистан и Южна Корея.
Това са филми, които са на границата между игралното и документалното, голяма част от тях са пълнометражни, показват най-дивните кътчета на света и разказват за духа на приключението, разказа още директорът на фестивала.
„
Вторият и третият от концертите на шестото издание на международния фестивал „Камералия“ представят премиерно за България камерната музика за струнни инструменти и пиано на композитора Рихард Щраус, съобщават организаторите.
От екипа припомнят, че през 2024 г. се отбелязват две годишнини на автора - 160 години от рождението му и 75 години от неговата смърт.
„Концертът, състоял се на 24 септември в препълнената зала на Софийската градска художествена галерия, предизвика бурни и продължителни аплодисменти на публиката за изключителните музиканти Лия Петрова (цигулка), Виктор Тренев (цигулка), испанския виолончелист Габриел Уреня, пианистите Донка Ангъчева и Людмил Ангелов“, разказват организаторите.
В концерта на 29 септември ще звучат и още камерни творби за струнни инструменти и пиано на Щраус, в изпълнение на изцяло български екип от из
Конфискувани препарирани животни от мъж от Разград са предадени на музея в Русе, съобщиха от пресцентъра на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Русе. Иззетите в полза на държавата над 30 броя препарирани екземпляри или части от тях са предадени на Регионалния исторически музей в Русе за препариране или попълване на музейната сбирка.
С това приключва случаят, който датира от 2021 г., когато бяха установени участници в нерегламентиран лов на територията на резервата "Воден". При извършен обиск от страна на служители на Областната дирекция на МВР в Разград са конфискувани в полза на държавата установените защитени птици и бозайници – мъртви и препарирани. Сред тях преобладават ловни и пойни видове птици, видри, дива котка, дива коза, ловни трофеи и др. От страна на Районна прокуратура – Разград срещу лицето са предприети процесуално-след
Кръстю Лафазанов е гост-актьор в най-новото заглавие в афиша на шуменския Драматично-кукления театър "Васил Друмев" - "Пълнолудие - отложен живот". Той е и режисьор на театралната продукция, съобщи директорът на театър Илия Виделинов.
В спектакъла участват актьорите от трупата на шуменския театър Александра Михайлова, Йоана Генчева и Валентин Методиев, както и две танцьорки от формацията Emotion, съобщиха на пресконференция на творческия екип.
Премиерата на "Пълнолудие - отложен живот" ще бъде на 8 ноември в Камерната зала на шуменския театър.
Сценарият е на Елена Начева, сценограф на спектакъла е Мария Колева, музиката е дело на Добромир Кисьов, Димитър Льолев (саксофон), Владислав Мичев (тромбон) Димитър Благоев (китара), Евгени Кирилов (бас китара), Мартин Григоров (барабани), Роже Кафалиев (вокал), Георги Крис Лафазанов (китара).
Кръстю Лафазанов съ
В изложба в една от галерийните зали на Минна дирекция – Перник са подредени 10 платна живопис на Генко Генков и 13 скулптори на проф. Емил Попов.
Произведенията са от частна колекция, каза областният управител Людмил Веселинов. Собственикът ги е предоставил, за да бъдат изложени в Перник, тъй като меценатът също е от миньорския град.
На откриването на експозицията присъстваха заместник-министърът на културата Амелия Гешева, заместник- министърът на туризма Павлин Петров, областният управител Людмил Веселинов и неговият заместник Симеон Гебов, заместник-кметът на Община Перник Стефан Кръстев.
„Двамата автори боравят със своите изразни средства доста ярко и категорично“, каза Веселинов.
Генко Генков е един от знаковите съвременни автори в българското изкуство. Той остави трайна следа след себе си, коментира още областният управите