NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Калейдоскоп Виена отново е в ритъма на валса
1006
Калейдоскоп

Виена отново е в ритъма на валса

Карнавалната традиция във Виена и до днес е жива. Всяка година в австрийската столица се провеждат повече от 450 бала, съобщи община Виена. Началото на балния сезон беше както винаги на 11 ноември, но кулминацията ще е през януари и февруари, когато градът на валса празнува "петия годишен сезон", както се нарича сезонът на карнавала. Повече от 2000 часа във виенските бални зали звучи музика в такт три четвърти и двойките се въртят в ритъма на валса

| 22 Ноември 2024, 16:29 ч.
Виена отново е в ритъма на валса
Виена отново е в ритъма на валса
Снимка © © WKW / Nigro, © Wiener Staatsoper / Michael Phn

Карнавалната традиция във Виена и до днес е жива. Всяка година в австрийската столица се провеждат повече от 450 бала, съобщи община Виена.

В Художествена галерия „Николай Павлович“ в Свищов бе открита 47-ма изложба на местни художници, традиционна за септемврийските празници на града „Свищовски лозници“. Тази година в експозицията участват 26 автори, като са подредени повече от 50 творби. Произведенията са събрани в каталог – специално издание, който бе раздаден на посетителите на изложбата.

Директорът на галерията Таня Ликова представи авторите, сред които са Александър Божинов, Николай Павлович, Николай Гърков, Пламен Терзиев и други. Тя припомни, че през месец април Свищов загуби твореца Ангел Ботев, който в младежките си години активно се включва в обществения и културен живот на града. Той е инициатор и художествен оформител в продължение на години на празника „На гроздобер в Свищов“, който продължава и до днес под надслов „Свищовски лозници“. Ботев е удо

Има два вида диригенти. Едните са сопаджии с истински сопи. А другите са с истинска диригентска палка. Това мое мнение не е един вид нахалство, а преценка, защото съм преживял и следвал, учил съм се и съм наблюдавал най-големите диригенти на нашето столетие.

Думите са на големия български диригент Асен Найденов след гостуване зад граница.  

„Преди години бях поканен да дирижирам в Цариград, в Анкара и в Измир. Трябва да ви кажа, че турците ме посрещнаха изключително добре. Когато тръгнах една заран за репетицията, на входа на залата ме посрещна елегантен турчин с думите „Сопа вар?“. Вар значи има. Казах: „Вар!“ Защото имах палка. Оттогава научих, че турците наричат диригентската палка сопа. И това понятие, но вече наше, залегна в мисълта ми“, разказва Найденов.

„Беше изискан, възпитан човек, с

През лятото всяка седмица има музикален фестивал някъде из Обединеното кралство.

В някои части на света обаче няма възможности за танцуване с приятели насред някое поле, с бира в ръка и с припяване към музика на живо.

Именно на такова място Дуа Липа и баща Дукаджин Липа искаха да променят това, като поставиха началото на фестивала „Съни Хил“ в родния си град Прищина, Косово – част на света, където малко международни творци са правили турнета.

„Искам да променя реториката на това как хората мислят за Косово и за това, че то е разкъсвано от война“, каза Дуа по-рано тази година. „Когато живеех в Косово, никой от изпълнителите, които исках да видя, не идваше там“.

Дуа е родена в Обединеното кралство, но се премества в Прищина като дете, след като войната в края на 1990-те години причинява над 10 000 жертви, докато Косово се бори за независимост от Сърбия.<

Световноизвестният художник Албино Пити подреди изложба под наименованието "Сила и завихряне" в Перник.

Откриването се състоя тази вечер в Художествена галерия "Любен Гайдаров".

Проявата уважиха десетки перничани и любители на изобразителното изкуство. Сред тях беше и областният управител на Перник Людмил Веселинов. 

Пити показва 43 свои картини - абстрактна живопис и осем платна, създадени от студенти от Нов български университет, участвали в ръководена от него творческа работилница.

Художникът определи картините си като "плод на сърцето и душата", както и на емоцията и любовта. Той припомни, че това е втората му голяма изложба в миньорския град, с който е свързан по линия на съпругата си - Дафина. Тя е българка и като малка е живяла известен период с родителите си, които са работили в новосъздадения работнически миньорски театър в Перник.  &

Общо 23 млади тенори от 11 държави ще се борят за приза "Гласът на Камен" в Стара Загора.

Това съобщи на сайта си Държавна опера - Стара Загора по повод Втория международен конкурс за оперни изпълнители, който стартира на 20 август.

Той е регламентиран за вокалисти от 26 до 40 години, а организатори на напреварата са Държавна опера - Стара Загора, Фондация „Камен Чанев“ със съдействието на Сдружение с нестопанска цел „Настоятелство на Старозагорска опера”, и с подкрепата на Национален фонд „Култура”.

Деветчленно жури начело с тенора, диригент и композитор Хосе Кура ще оценява таланта на участниците. Предвидени са три тура на конкурса. 

Официалната церемония по награждаването и гала концертът на лауреатите ще се състоят на 27 август на сцената на Античния форум „Августа Траяна”. Наградените м

Началото на балния сезон беше както винаги на 11 ноември, но кулминацията ще е през януари и февруари, когато градът на валса празнува "петия годишен сезон", както се нарича сезонът на карнавала.

Повече от 2000 часа във виенските бални зали звучи музика в такт три четвърти и двойките се въртят в ритъма на валса. Но не само – в някои зали звучат съвременни ритми и се предлагат танцови развлечения за всеки вкус. Виенчани остават верни на своите балове, има и многобройни гости от чужбина.

Баловете като икономически двигател Според Виенската стопанска камара балният сезон е един от основните източници на доходи за виенския бизнес. Включени са много бизнес сектори – от шивачи, обущари, гримьори, фризьори, бижутери, маникюристки, охрана, фотографи, озвучителни и осветителни техници до чистачи. Не трябва да забравяме и цветарите, които играят ключова роля в украсата на баловете. Виенските балове са истинският двигател на икономиката. Проучване, проведено по поръчка на Стопанската камара, дава подробна информация за отделните групи разходи. Този сезон посетителите на балове ще похарчат средно по около 365 евро, което е увеличение с 45 евро спрямо миналата година. Най-големи са разходите за билети, включително резервации на маси, които струват средно 140 евро, както и за храна и напитки, които са около 85 евро. Освен това разходите за дрехи, обувки и аксесоари са около 50 евро, за фризьорски и козметични услуги по 35 евро, а за вечеря преди баловете и пътуване с такси по 20 евро. Тази година организаторите на баловете очакват около 520 000 посетители, а балният сезон ще генерира оборот от над 190 милиона евро.

Посетителите стават все по-млади, редовните гости остават верни на традициятаКакто отбелязват организаторите, изключително важно е традицията на бала да бъде съхранена за бъдещите поколения. Според проведеното проучване броят на младите хора до 25 години, както и на студентите, непрекъснато нараства. И тази година почти всеки трети виенчанин над 15 години планира да посети поне един бал, а това са около 32 процента от виенчани. Останалите гости идват от други федерални провинции, както и от чужбина. Около една четвърт от посетителите на големите виенски балове идват от чужбина, предимно от европейски страни, но и от САЩ и Япония.

Какво е модерно този сезон?Важно е роклите да са дълги и да са изработени от естествени тъкани. Черното, кралскосиньото и изумруденозеленото се завръщат, допълнени от нежни нюанси на розово, лилаво и виолетово. Силуетите този сезон са класически, но с модерни акценти, изчистени линии и изискани деколтета. Все повече хора инвестират в дълготрайни, универсални дрехи като фракове и сака или поръчват творчески преработени бални рокли, за да им дадат втори живот. Фризьорите във Виена също могат да покажат своята креативност през сезона на баловете. На мода са елегантните прически , а сплетените елементи им придават изключителен блясък. Професионалистите съветват дамите да носят снимки на роклята, когато отиват на фризьор, за да може той перфектно да подбере прическа за тоалета. 

С фотоизложба на Римския стадион и гала спектакъл на Фолклорен ансамбъл „Тракия“ на Античния театър днес вечерта ще бъде открито тазгодишното издание на Празници на Стария град.

„Вдъхновението“ е водеща тема на документалната фотоизложба на Римския стадион, която ще разкаже за Празниците на Стария град през годините. Художествените фотографии на доц. Никола Лаутлиев, архивни кадри и документи на Общински институт „Старинен Пловдив“ и партньорите от Народна библиотека „Иван Вазов“ и Дирекция „Регионален държавен архив“ - Пловдив представят визуален разказ за това как през годините Старинен Пловдив става пресечна точка на всички изкуства, но и място за забави, улични шествия, приложни занаяти и други. 

Официалното откриващо събитие на тазгодишните празници е гала спектакълът „50 години емоция“ н

Изложбата Liminal на художничката Мариана Смит ще гостува в галерия "Ателие" на бургаския филиал на Националната художествена академия. Откриването е предвидено за 7 октомври, съобщават от висшето учебно заведение в морския град.

Експозицията включва пейзажи, свързани с различни места като Венеция, пространствата Burren в Ирландия, калифорнийските секвои, както и творби, базирани на лични спомени.

В поредицата от творби за Венеция тя прави подобие на колаж от историите за преместване на основата на собствените си преживявания и на колекцията от есета за Венеция Watermark от Йосиф Бродски, създадени по време на резиденции в Международното училище за графика във Венеция, Италия.

"Вече бях прочела творбата на Бродски преди първата си лична среща с Венеция, където бях поразена от необичайното усещане, че имам спомени за място, което виждам за първи път. Фрагментира

Започна записването и изпращането на снимки за Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“. В конкурса могат да участват всички желаещи любители и професионални фотографи, съобщиха организаторите. 

Изпращането на снимките ще бъде до 31 октомври, а селекцията от журито на конкурса до 7 ноември. На 230-и  следващия месец ще бъде връчена наградата на победителя на официална церемония в Самоков. 

Снимките на участниците трябва да са единствено черно-бели. Те могат да заснемат портрет, природа, улична фотография, спорт и др. В конкурса се допускат единствено авторски материали. Той е без такса за участие, а творбите трябва да бъдат изпратени на имейл photographysamokov@gmail.com. 

Всеки участник може да участва с по пет творби по всяка тема. Снимки, направени от изкуствен интелект, няма да бъдат допуснати. 

Творба на Банкси беше възстановена след извършена вандалска проява, съобщи ДПА. Графитът, изобразяващ слон, е част от лондонската "колекция" животни на художника.

Графитът, който беше нарисуван на стена в Челси, изобразява два слона, подаващи главите си през прозорец. Графитът се появи през миналия месец, а по-късно беше вандализиран - единият слон беше зачеркнат с големи бели линии. 

Слоновете са втората творба на Банкси в тази част на града.

Щастливи сме да разберем, че Бански се завръща в Кензингтън и Челси, обявиха представители на местната власт. Беше разочароващо да видим боя по слоновете и затова възстановихме бързо оригиналния им вид.

Надяваме се жителите и посетителите на квартала да се радват на графитите на Бански още много години, се казва още в съобщението.

На 20 ноември е премиерата на „Солунските атентатори“ от Георги Данаилов в Армията,  съобщават от трупата на театъра.

„В сумрака на 20-и век, когато една малка част от Европа живее в мир, а друга се задушава в сенките на империи, в Солун се запалва огънят на едно от най-драматичните събития в нашата история – борбата за освобождение на Македония и Одринско от османско робство. „Солунските атентатори“ ни среща с групата на „гемиджиите“– млади мъже, готови на всичко, за да променят съдбата на своя народ. Те живеят с осъзнаването, че свободата е недостижима без жестока саможертва, но въпреки всичко продължават напред, движени от безкомпромисен идеализъм и обич към родината“, разказват от театъра.

Режисьор е Иван Урумов. Сценографията и костю

Тази година сезонът на баловете започва на 11 ноември от 11:11 ч. с традиционния кадрил на виенските танцови школи на Грабен. Свои балове организират различни браншове и професии: виенските филхармоници, лекарите, ловците, брокерите на имоти, атомните енергетици, юристите, пиарите, собствениците на кафенета, сладкарите и т.н.

Има балове на университетите, балове за деца, за емигранти, дори за бездомници… Балът на баловете, както наричат Оперния бал, ще бъде на 27 февруари.

Балният сезон приключва на 4 март 2025 г. , когато започват Великденските пости./РБ

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират ...
Христо Божков: Това са майстори на четката, улавяли психологизма в образите
Изложби по повод годишнини от рождението на двама известни български художници бяха открити днес в Регионалния исторически музей (РИМ) във Враца. Първата е подредена в художествен ...
Дилиана Перфанов: Харесвам реализма, но за да стигна до него, първо рисувах комикси и илюстрации
Близо 20  картини представя в своята първа самостоятелна изложба 18-годишната Дилиана Перфанов във Велико Търново. В интервю дванайсетокласничката от Хуманитарната гимназия & ...
„Предстоящо откриване“ - театър на сенките 35 години след падането на Берлинската стена
Инсталацията „Предстоящо откриване“ е театър на сенките с горе-долу всичко, което се случва в нашите глави и в главите на много хора наоколо 35 години след падането на ...
Художникът Ясен Григоров представя „Последна изложба, преди да стана световноизвестен“
Художникът Ясен Григоров представя „Последна изложба, преди да стана световноизвестен“. Тя е подредена до 30 ноември в софийската галерия „Прегърни ме", съобщава ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират ...
Тикер в 06:00 ч.
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черу ...
Начало Калейдоскоп
1006
Калейдоскоп

Виена отново е в ритъма на валса

Началото на балния сезон беше както винаги на 11 ноември, но кулминацията ще е през януари и февруари, когато градът на валса празнува "петия годишен сезон", както се нарича сезонът на карнавала.Повече от 2000 часа във виенските бални зали звучи музика в такт три четвърти и двойките се въртят в ритъма на валса. Но не само – в някои зали звучат съвременни ритми и се предлагат танцови развлечения за всеки вкус. Виенчани остават верни на своите балове, има и многобройни гости от чужбина.

| 22 Ноември 2024, 16:29 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Виена отново е в ритъма на валса
Виена отново е в ритъма на валса
Снимка © © WKW / Nigro, © Wiener Staatsoper / Michael Phn

Карнавалната традиция във Виена и до днес е жива. Всяка година в австрийската столица се провеждат повече от 450 бала, съобщи община Виена.

Началото на балния сезон беше както винаги на 11 ноември, но кулминацията ще е през януари и февруари, когато градът на валса празнува "петия годишен сезон", както се нарича сезонът на карнавала.

В Художествена галерия „Николай Павлович“ в Свищов бе открита 47-ма изложба на местни художници, традиционна за септемврийските празници на града „Свищовски лозници“. Тази година в експозицията участват 26 автори, като са подредени повече от 50 творби. Произведенията са събрани в каталог – специално издание, който бе раздаден на посетителите на изложбата.

Директорът на галерията Таня Ликова представи авторите, сред които са Александър Божинов, Николай Павлович, Николай Гърков, Пламен Терзиев и други. Тя припомни, че през месец април Свищов загуби твореца Ангел Ботев, който в младежките си години активно се включва в обществения и културен живот на града. Той е инициатор и художествен оформител в продължение на години на празника „На гроздобер в Свищов“, който продължава и до днес под надслов „Свищовски лозници“. Ботев е удо

Има два вида диригенти. Едните са сопаджии с истински сопи. А другите са с истинска диригентска палка. Това мое мнение не е един вид нахалство, а преценка, защото съм преживял и следвал, учил съм се и съм наблюдавал най-големите диригенти на нашето столетие.

Думите са на големия български диригент Асен Найденов след гостуване зад граница.  

„Преди години бях поканен да дирижирам в Цариград, в Анкара и в Измир. Трябва да ви кажа, че турците ме посрещнаха изключително добре. Когато тръгнах една заран за репетицията, на входа на залата ме посрещна елегантен турчин с думите „Сопа вар?“. Вар значи има. Казах: „Вар!“ Защото имах палка. Оттогава научих, че турците наричат диригентската палка сопа. И това понятие, но вече наше, залегна в мисълта ми“, разказва Найденов.

„Беше изискан, възпитан човек, с

През лятото всяка седмица има музикален фестивал някъде из Обединеното кралство.

В някои части на света обаче няма възможности за танцуване с приятели насред някое поле, с бира в ръка и с припяване към музика на живо.

Именно на такова място Дуа Липа и баща Дукаджин Липа искаха да променят това, като поставиха началото на фестивала „Съни Хил“ в родния си град Прищина, Косово – част на света, където малко международни творци са правили турнета.

„Искам да променя реториката на това как хората мислят за Косово и за това, че то е разкъсвано от война“, каза Дуа по-рано тази година. „Когато живеех в Косово, никой от изпълнителите, които исках да видя, не идваше там“.

Дуа е родена в Обединеното кралство, но се премества в Прищина като дете, след като войната в края на 1990-те години причинява над 10 000 жертви, докато Косово се бори за независимост от Сърбия.<

Световноизвестният художник Албино Пити подреди изложба под наименованието "Сила и завихряне" в Перник.

Откриването се състоя тази вечер в Художествена галерия "Любен Гайдаров".

Проявата уважиха десетки перничани и любители на изобразителното изкуство. Сред тях беше и областният управител на Перник Людмил Веселинов. 

Пити показва 43 свои картини - абстрактна живопис и осем платна, създадени от студенти от Нов български университет, участвали в ръководена от него творческа работилница.

Художникът определи картините си като "плод на сърцето и душата", както и на емоцията и любовта. Той припомни, че това е втората му голяма изложба в миньорския град, с който е свързан по линия на съпругата си - Дафина. Тя е българка и като малка е живяла известен период с родителите си, които са работили в новосъздадения работнически миньорски театър в Перник.  &

Общо 23 млади тенори от 11 държави ще се борят за приза "Гласът на Камен" в Стара Загора.

Това съобщи на сайта си Държавна опера - Стара Загора по повод Втория международен конкурс за оперни изпълнители, който стартира на 20 август.

Той е регламентиран за вокалисти от 26 до 40 години, а организатори на напреварата са Държавна опера - Стара Загора, Фондация „Камен Чанев“ със съдействието на Сдружение с нестопанска цел „Настоятелство на Старозагорска опера”, и с подкрепата на Национален фонд „Култура”.

Деветчленно жури начело с тенора, диригент и композитор Хосе Кура ще оценява таланта на участниците. Предвидени са три тура на конкурса. 

Официалната церемония по награждаването и гала концертът на лауреатите ще се състоят на 27 август на сцената на Античния форум „Августа Траяна”. Наградените м

Повече от 2000 часа във виенските бални зали звучи музика в такт три четвърти и двойките се въртят в ритъма на валса. Но не само – в някои зали звучат съвременни ритми и се предлагат танцови развлечения за всеки вкус. Виенчани остават верни на своите балове, има и многобройни гости от чужбина.

Баловете като икономически двигател Според Виенската стопанска камара балният сезон е един от основните източници на доходи за виенския бизнес. Включени са много бизнес сектори – от шивачи, обущари, гримьори, фризьори, бижутери, маникюристки, охрана, фотографи, озвучителни и осветителни техници до чистачи. Не трябва да забравяме и цветарите, които играят ключова роля в украсата на баловете. Виенските балове са истинският двигател на икономиката. Проучване, проведено по поръчка на Стопанската камара, дава подробна информация за отделните групи разходи. Този сезон посетителите на балове ще похарчат средно по около 365 евро, което е увеличение с 45 евро спрямо миналата година. Най-големи са разходите за билети, включително резервации на маси, които струват средно 140 евро, както и за храна и напитки, които са около 85 евро. Освен това разходите за дрехи, обувки и аксесоари са около 50 евро, за фризьорски и козметични услуги по 35 евро, а за вечеря преди баловете и пътуване с такси по 20 евро. Тази година организаторите на баловете очакват около 520 000 посетители, а балният сезон ще генерира оборот от над 190 милиона евро.

С фотоизложба на Римския стадион и гала спектакъл на Фолклорен ансамбъл „Тракия“ на Античния театър днес вечерта ще бъде открито тазгодишното издание на Празници на Стария град.

„Вдъхновението“ е водеща тема на документалната фотоизложба на Римския стадион, която ще разкаже за Празниците на Стария град през годините. Художествените фотографии на доц. Никола Лаутлиев, архивни кадри и документи на Общински институт „Старинен Пловдив“ и партньорите от Народна библиотека „Иван Вазов“ и Дирекция „Регионален държавен архив“ - Пловдив представят визуален разказ за това как през годините Старинен Пловдив става пресечна точка на всички изкуства, но и място за забави, улични шествия, приложни занаяти и други. 

Официалното откриващо събитие на тазгодишните празници е гала спектакълът „50 години емоция“ н

Изложбата Liminal на художничката Мариана Смит ще гостува в галерия "Ателие" на бургаския филиал на Националната художествена академия. Откриването е предвидено за 7 октомври, съобщават от висшето учебно заведение в морския град.

Експозицията включва пейзажи, свързани с различни места като Венеция, пространствата Burren в Ирландия, калифорнийските секвои, както и творби, базирани на лични спомени.

В поредицата от творби за Венеция тя прави подобие на колаж от историите за преместване на основата на собствените си преживявания и на колекцията от есета за Венеция Watermark от Йосиф Бродски, създадени по време на резиденции в Международното училище за графика във Венеция, Италия.

"Вече бях прочела творбата на Бродски преди първата си лична среща с Венеция, където бях поразена от необичайното усещане, че имам спомени за място, което виждам за първи път. Фрагментира

Започна записването и изпращането на снимки за Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“. В конкурса могат да участват всички желаещи любители и професионални фотографи, съобщиха организаторите. 

Изпращането на снимките ще бъде до 31 октомври, а селекцията от журито на конкурса до 7 ноември. На 230-и  следващия месец ще бъде връчена наградата на победителя на официална церемония в Самоков. 

Снимките на участниците трябва да са единствено черно-бели. Те могат да заснемат портрет, природа, улична фотография, спорт и др. В конкурса се допускат единствено авторски материали. Той е без такса за участие, а творбите трябва да бъдат изпратени на имейл photographysamokov@gmail.com. 

Всеки участник може да участва с по пет творби по всяка тема. Снимки, направени от изкуствен интелект, няма да бъдат допуснати. 

Творба на Банкси беше възстановена след извършена вандалска проява, съобщи ДПА. Графитът, изобразяващ слон, е част от лондонската "колекция" животни на художника.

Графитът, който беше нарисуван на стена в Челси, изобразява два слона, подаващи главите си през прозорец. Графитът се появи през миналия месец, а по-късно беше вандализиран - единият слон беше зачеркнат с големи бели линии. 

Слоновете са втората творба на Банкси в тази част на града.

Щастливи сме да разберем, че Бански се завръща в Кензингтън и Челси, обявиха представители на местната власт. Беше разочароващо да видим боя по слоновете и затова възстановихме бързо оригиналния им вид.

Надяваме се жителите и посетителите на квартала да се радват на графитите на Бански още много години, се казва още в съобщението.

На 20 ноември е премиерата на „Солунските атентатори“ от Георги Данаилов в Армията,  съобщават от трупата на театъра.

„В сумрака на 20-и век, когато една малка част от Европа живее в мир, а друга се задушава в сенките на империи, в Солун се запалва огънят на едно от най-драматичните събития в нашата история – борбата за освобождение на Македония и Одринско от османско робство. „Солунските атентатори“ ни среща с групата на „гемиджиите“– млади мъже, готови на всичко, за да променят съдбата на своя народ. Те живеят с осъзнаването, че свободата е недостижима без жестока саможертва, но въпреки всичко продължават напред, движени от безкомпромисен идеализъм и обич към родината“, разказват от театъра.

Режисьор е Иван Урумов. Сценографията и костю

Посетителите стават все по-млади, редовните гости остават верни на традициятаКакто отбелязват организаторите, изключително важно е традицията на бала да бъде съхранена за бъдещите поколения. Според проведеното проучване броят на младите хора до 25 години, както и на студентите, непрекъснато нараства. И тази година почти всеки трети виенчанин над 15 години планира да посети поне един бал, а това са около 32 процента от виенчани. Останалите гости идват от други федерални провинции, както и от чужбина. Около една четвърт от посетителите на големите виенски балове идват от чужбина, предимно от европейски страни, но и от САЩ и Япония.

Какво е модерно този сезон?Важно е роклите да са дълги и да са изработени от естествени тъкани. Черното, кралскосиньото и изумруденозеленото се завръщат, допълнени от нежни нюанси на розово, лилаво и виолетово. Силуетите този сезон са класически, но с модерни акценти, изчистени линии и изискани деколтета. Все повече хора инвестират в дълготрайни, универсални дрехи като фракове и сака или поръчват творчески преработени бални рокли, за да им дадат втори живот. Фризьорите във Виена също могат да покажат своята креативност през сезона на баловете. На мода са елегантните прически , а сплетените елементи им придават изключителен блясък. Професионалистите съветват дамите да носят снимки на роклята, когато отиват на фризьор, за да може той перфектно да подбере прическа за тоалета. 

Тази година сезонът на баловете започва на 11 ноември от 11:11 ч. с традиционния кадрил на виенските танцови школи на Грабен. Свои балове организират различни браншове и професии: виенските филхармоници, лекарите, ловците, брокерите на имоти, атомните енергетици, юристите, пиарите, собствениците на кафенета, сладкарите и т.н.

Има балове на университетите, балове за деца, за емигранти, дори за бездомници… Балът на баловете, както наричат Оперния бал, ще бъде на 27 февруари.

Балният сезон приключва на 4 март 2025 г. , когато започват Великденските пости./РБ

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
Христо Божков: Това са майстори на четката, улавяли психологизма в образите
Дилиана Перфанов: Харесвам реализма, но за да стигна до него, първо рисувах комикси и илюстрации
„Предстоящо откриване“ - театър на сенките 35 години след падането на Берлинската стена
Художникът Ясен Григоров представя „Последна изложба, преди да стана световноизвестен“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Творчески отражения
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Под прожектора
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.