NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Под прожектора Мая Бежанска: Темата за геройството и достойнството ги няма в нашето общество, а хората имат нужда от тях
968
Под прожектора

Мая Бежанска: Темата за геройството и достойнството ги няма в нашето общество, а хората имат нужда от тях

Премиерата на спектакъла „Тримата мускетари“ ще се състои на 24 ноември в Драматично-куклен театър (ДКТ)„Васил Друмев“, обяви директорът на шуменския театър Илия Виделинов. Той представи и творческия екип, работил по реализацията на най-новото заглавие в афиша на театъра. Ивайло Ненов е режисьор на „Тримата мускетари“, драматургичната версия по известния роман на Александър Дюма е на Христо Раянов. Мая Бежанска и Димитър Баненкин са гост-актьори, на сцената  са още Хенри Ескелинен, Борислав Вълов - Ей Бо, Антония Гюруди, Калин Пачеръзки, Росен Караджов, Веселин Бърборков, Светлин Иванов, Нелли Таукчи, Петaр Андреев, Валентин Ченков, Ванеса Пеянкова, Димитрия Милушева, Михаела Гончева, Ерато Николова, Силвия Болярска и Стефан Мараджиев, съобщи Виделинов

| 22 Ноември 2024, 16:09 ч.
Мая Бежанска: Темата за геройството и достойнството ги няма в нашето общество, а хората имат нужда от тях
Мая Бежанска: Темата за геройството и достойнството ги няма в нашето общество, а хората имат нужда от тях
Снимка © БТА

Премиерата на спектакъла „Тримата мускетари“ ще се състои на 24 ноември в Драматично-куклен театър (ДКТ)„Васил Друмев“, обяви директорът на шуменския театър Илия Виделинов. Той представи и творческия екип, работил по реализацията на най-новото заглавие в афиша на театъра. Ивайло Ненов е режисьор на „Тримата мускетари“, драматургичната версия по известния роман на Александър Дюма е на Христо Раянов.

Над 350 хористи от 13 формации от България и Румъния участваха във второто издание на Международен хоров фестивал „Земя на славни предци“ в Нови пазар.

Във фестивалната програма те проведоха концерти на четири различни сцени в област Шумен. Хоровете бяха от Нови пазар, Шумен, Варна, Ловеч, Трявна, Тервел и Гюргево, съобщиха от Народно читалище (НЧ) „Христо Ботев  - 1872".

Първият концерт от програмата се проведе в църквата „Св. Параскева” в Нови пазар, където бяха представени изпълненията на църковна музика.

По-късно, на 5 октомври участниците се запознаха с местните исторически забележителности и положиха цветя пред паметника на Христо Ботев в града. След това се състоя официалното откриване на фестивала и формациите от втора категория – светска музика представиха своите изпълнения в зрителната зала на НЧ „Христо

Изложба на Райна Стоймирова ще бъде представена в галерия „Контраст“.

Експозицията е озаглавена „Фрагменти и усещания“ и ще бъде открита на 18 септември, съобщават организаторите.

„Изложбата „Фрагменти и усещания“ в галерия „Контраст“, включва най-нови творби и такива от последнaтa годинa на художничката, която отново не изневерява на своя художествен изказ и комуникация със зрителите, използвайки експресивната сила на цветовете. Нейните послания са свързани с пресъздаване на силни усещания, с алегории и метафори на състояния като извисяване, завръщане, потапяне, обгръщане, пропадне, влюбване, докосване. Виждаме фрагменти от нейния илюзорен микрокосмос, изграден около основни природни елементи – вода, въздух, земя, огън, етер“, разказва кураторката Христина Бобокова.

По думите й художествени

Симфоничният оркестър на БНР открива новия си сезон с концерт на 27 септември в зала „България“, съобщават от БНР.

Под палката на главния диригент Константин Илиевски ще прозвучи Сюитата за гъдулка и симфоничен оркестър „Земя на рози“ от Георги Андреев. Произведението е победител в конкурса „Симфонично произведение в 7/8”, а солист ще бъде авторът му.

За пръв път българската публика ще чуе пианиста Дмитрий Юдин. Той ще е солист в Концерт за пиано и оркестър в ла минор от Роберт Шуман. Замислена като „нещо между симфония, фантазия и концерт“, творбата е най-значимата в този жанр в германската музикална литература от средата на 19-и век и има специално място сред романтичните образци.

През юни Дмитрий Юдин спечели поделена втора награда на  кон

Три концерта и пет изложби са в програмата на Националния музей „Земята и хората“ този месец, съобщават от екипа на музея.

През ноември посетителите ще може да разгледат временните изложби „Нови постъпления 2024“, „Зелената приказка на камъка“, „В чудния свят на конкрециите“- колекция на Ванюша Иванов, „Умни минерали за умни телефони“.

На 29 ноември ще бъде открита изложбата „Приказки с цветя в музея“ – изложба икебана. Тя ще продължи до 1 декември, отбелязват от екипа на музея. 

Тази вечер и на 21 ноември НМ „Земята и хората“ ще бъде сцена на концерт на Симфониета - Видин. На 16 ноември ще бъде представен концерт от фестивала „Изкуствата за Земята“.

/ВСР

Ерика Баду бе отличена с наградата "Модна икона" за 2024 г. от Съвета на модните дизайнери на Америка, съобщи Асошиейтед прес.

Носителката на "Грами" Баду получи приза на церемония в Манхатън, Ню Йорк, в понеделник вечерта и каза, че се опитва да завоюва титлата "модна икона", откакто е шестгодишна. Певицата бе облечена в яке на дизайнера Том Браун с качулка, обшита с бижута. Баду отбеляза, че за нея изборът на облекло е нещо като спорт и терапия.

Тя бе поканена на сцената от рапъра Андре 3000, който е баща на сина й.

Певицата е сред най-обсъжданите знаменитости на червения килим през годините, като взривява етикета за официално облекло с личния си афроамерикански стил с високи шапки и шалове на главата, огромни бижута и талисмани и многопластови облекла от пачуърк.

Церемонията за модните награди на Съвета на модните дизайнери на Америка се проведе в Ам

Мая Бежанска и Димитър Баненкин са гост-актьори, на сцената  са още Хенри Ескелинен, Борислав Вълов - Ей Бо, Антония Гюруди, Калин Пачеръзки, Росен Караджов, Веселин Бърборков, Светлин Иванов, Нелли Таукчи, Петaр Андреев, Валентин Ченков, Ванеса Пеянкова, Димитрия Милушева, Михаела Гончева, Ерато Николова, Силвия Болярска и Стефан Мараджиев, съобщи Виделинов. Дебют в спектакъла правят Ескелинен (в ролята на Д`Артанян), Гюруди, Пенякова, Гончева, Таукчи, Болярска и Андреев, подчерта директорът на ДКТ „Васил Друмев".

Визуалната концепция на спектакъла е дело на сценографа Ванина Цандева. Музиката е на композиторите Димитър Косев и Васил Маринов. Хореографията и сценичният бой са дело на Александър Манджуков. Сценичното осветление е направено от Михаил Иванов, каза още Виделинов.

Режисьорът Ивайло Ненов коментира, че идеята да се направи такъв спектакъл е на Шуменския театър, в частност на директора му и припомни, че е имало кастинг. „Изкушихме се с постановъчния екип, кандидатствахме, спечелихме и получихме абсолютна подкрепа през цялото време, за да може да се случи това голямо, мащабно и истинско въздействащо заглавие. Това нямаше как да стане без нито едно от звената, които Виделинов изброи, без нито един от постановъчния екип и без нито един от тези прекрасни актьори", подчерта Ненов.

Той добави, че в спектакъла има много млади дебютанти, които по думите му са се хвърлили сърцато в репетициите и че симбиозата е станала веднага между тях и останалите актьори от трупата. „Симбиозата между опит и младост винаги съм твърдял, че е печеливша. Репетициите минаха прекрасно, но това е изключително много труд, който положи всеки, за да може да стигнем дотук. Изморен съм вече, но съм много щастлив", каза режисьорът.

„С някои от колегите съм работил преди и бях убеден в резултата. С Манджуков работим пореден проект. Освен хореография има и много бойни сцени, защото „Тримата мускетари" без шпаги и бой няма как да стане. Няма как да се получи и без силна любов между хората в екипа и персонажите вътре, защото това все пак е и история за любов", каза Ненов.

Общо 418 фотографии участват в петото издание на конкурса "Обичаме Русе". Те са дело на 62 фотографи - любители и професионалисти, сред които са и седем деца. Това съобщи Александрина Колева от общинската фондация "Русе - град на свободния дух", която е организатор на събитието заедно с Община Русе.

Началото на гласуването на публиката е поставено днес във фейсбук страницата на фондация "Русе - град на свободния дух". Така до 28-и октомври всеки може да даде своя вот за снимката, която най-много го е впечатлила.  

Фотосите се състезават в разделите "Бизнесът на Русе", "Аерофотография", "Пейзажи", "Събития и уловени моменти" и "Черно-бяла фотография". 

Целта на конкурса е да покаже красивата страна на най-големия крайдунавски град.

Освен "Фаворит на публиката" ще има и награди за победителите във всеки отделен раздел. Предвидени са и парични пр

Съветът на Европа в Страсбург беше домакин на парад, на който бяха показани традиционни украински бродирани облекла, съобщи Укринформ.

В рамките на събитието, проведено на 16 октомври, беше представена и изложба на артефакти от началото на XX век, курирана от колекционера и етнографа Юрий Мелничук от Всеукраинския център за бродерия и килимарство в Решетиловка, Полтавска област.

Презентацията се състоя по време на заседание на Конгреса на местните и регионалните власти в Европа, на което беше приета резолюция относно необходимостта от опазване и възстановяване на културното наследство на Украйна.

„Вишиванка“-та (украинската бродирана риза) не е просто облекло, а форма на духовно въоръжение. Всеки сложен модел, всеки шев разказва история за борба и оцеляване. Бих искал да изразя дълбоката си благодарност към умелите украински занаятчии, които съхраня

На 11 октомври ще бъде открит Есенен салон на Дружеството на троянските художници (ДТХ) в галерия „Серякова къща“ в Троян, съобщи Мариела Шошкова, уредник в галерията.

Залите на галерията ще приютят най-новите живописни, керамични и пластични творби, създадени от членовете на дружеството.

През миналата година в рамките на салона са представени над 90 творби, а очакванията на галеристката са в изложбата през настоящата година да вземат участие между 20 и 30 автори.  Тя допълни, че галерията работи и с други троянски и гостуващи художници, който не са членове на ДТХ.

Събитието, което се провежда вече повече от 30 години, традиционно е съпътствано от музикални изпълнения. Този път ще гостува пианистът Краси Тодоров, член на група Jeremy. През годините той е бил пианист на Д2, работил е с Графа, Михаела Филева, Любо Киров, Мастило и много други.

Колумбийската певица Карол Джи е звездата на латино музиката за 2024 г., след като от началото на тази година жъне успех след успех, получава награда след награда, стана първата латиноамериканка, обявена от списание "Билборд" за "Жена на годината". 

Преди дни тя спечели осем отличия на церемонията за латино музика на "Билборд",  като сред тях за изпълнител и турне на годината. 

През февруари колумбийката стана първата жена, взела награда "Грами" за най-добър албум с ърбън музика за Mañana Será Bonito. Продукцията й стана първият испаноезичен албум на изпълнителка, достигнал до челното място в класацията "Билборд 200". 

В края на юли Карол Джи приключи и световното си турне за популяризиране на албума Mañana Será Bonito, който е четвъртата студийна продукция в кариерата й. Приходите от обиколката надхвърлят 307 мил

Сатиричната комедия „Молба за напускане“ пристига премиерно в Бургас на 15 август. 

Тя ще бъде представена на сцената на Летния театър в крайморския град, съобщиха организаторите от „Арт ателие“.

Вдъхновена от потайностите на корпоративния свят, пиесата използва хумора, за да подчертае абсурдността на живота на офисния планктон, разказаха за постановката организаторите. Чрез сатирата и препратките към съвременни социални и културни теми, актьорите не само ще разсмеят публиката, но ще я провокира и да осмисли къде се крие щастието, след като завесата падне и аплодисментите утихнат.

Спектакълът е по режисурата на Богдан Петканин, временно изпълняващ длъжността директор на Драматичен театър „Адриана Будевска“ в Бургас. Автор на пиесата е Алексей Клас, сценограф - Жанета Иванова, а продукцията се осъществява от театрална продуцентска къща „Ажур Пико“.

В

„Само адмирации към Шуменския театър, че се опитват и искат да правят толкова мащабни заглавия, което в днешно време, в днешната театрална ситуация, особено извън столицата, извънредно рядко се случва. Само поздравления, защото за да бъде вълнуващо нещо, то трябва да се направи както трябва" допълни режисьорът.

Той отбеляза още, че е работил с талантливи актьори, като по думите му „се заформя „страхотна трупа". „Благодарение на тях и на целия екип успяхме да покажем, че това не е просто една история от задължителния списък, прашасала на рафта, а една истински вълнуваща история, необходима дори и днес, когато времето търси своите герои", обобщи той.

Мая Бежанска коментира, че този спектакъл ще пътува, което според нея е много важно. Тя отбеляза, че това е необходимо заглавие за театъра, с темите, които дълбае и нищи. „Темата за геройството, за достойнството, за героизма, изобщо ги няма в нашето общество, а виждаме, че хората имат нужда от тях", отбеляза актрисата и допълни, че за нея е удоволствие да бъде сред младите хора в екипа.

Силвия Болярска коментира, че актьорите имат късмета костюмите да са прекрасни. „Това със сигурност помага да влезеш по-дълбоко в ролята, защото виждаш това, в което трябва да се превъплътиш, каза тя.

Димитър Баненкин съобщи, че е бил приятно изненадан от младите актьори около него. „Това е нещо свежо, което те зарежда и ти дава сили, което не се случва във всеки театър. Аз съм сигурен, че спектакълът ще се играе и ще има успех. Театърът има нужда от герои", отбеляза той.

Както съобщихме, Кръстю Лафазанов е гост-актьор и режисьор в спектакъла на шуменския театър „Пълнолудие - отложен живот", който имаше премиера на 8 ноември. Валентин Методиев и Йоана Генчева са режисьори и автори на драматизацията на кукления спектакъл „Малката рибка", който имаше премиера на 3 ноември в Драматично-кукления театър "Васил Друмев".

Премиерата на спектакъла „Добрият човек от Шумен" беше на 16 октомври в Драматично-кукления театър "Васил Друмев". Режисьор на театралната продукция е Ованес Торосян. Премиерата на спектакъла „Земята е плоска", с режисьор Благой Бойчев, се състоя в Шумен през септември.

Документалният спектакъл „Няма" на режисьора Неда Соколовска имаше премиера през новия творчески сезон в Шумен. Директорът на театъра Илия Виделинов представи през септември акцентите в програмата на театъра в творческия сезон.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Изложба представя непоказвани досега творби на над 15 български художници от 20-и век
Изложба в галерия „Ракурси“ представя непоказвани досега творби на над 15 български художници, творили през 20-и век, съобщават организаторите. Експозицията ще може да ...
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година, съобщиха от екипа й. Тази година близо 50 веч ...
Бет Харт идва отново в България през лятото на 2025 година
Бет Харт, наричана „музикалното чудо Бет”, „преродената Джанис Джоплин” и „огнената кралица на блус и рок музиката“, идва отново в България на 2 ...
„Б.Т.Р.“ към публиката: Много е важно това, което ни давате, така ще продължим още 30 години
Много е важно това, което ни давате, защото така ще продължим още поне трийсетина години, каза Атанас Пенев на публиката в зала 1 на НДК. На 20 ноември бе първият от двата концерт ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират ...
Тикер в 07:00 ч.
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черу ...
Начало Под прожектора
968
Под прожектора

Мая Бежанска: Темата за геройството и достойнството ги няма в нашето общество, а хората имат нужда от тях

Премиерата на спектакъла „Тримата мускетари“ ще се състои на 24 ноември в Драматично-куклен театър (ДКТ)„Васил Друмев“, обяви директорът на шуменския театър Илия Виделинов.Той представи и творческия екип, работил по реализацията на най-новото заглавие в афиша на театъра.

| 22 Ноември 2024, 16:09 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Мая Бежанска: Темата за геройството и достойнството ги няма в нашето общество, а хората имат нужда от тях
Мая Бежанска: Темата за геройството и достойнството ги няма в нашето общество, а хората имат нужда от тях
Снимка © БТА

Премиерата на спектакъла „Тримата мускетари“ ще се състои на 24 ноември в Драматично-куклен театър (ДКТ)„Васил Друмев“, обяви директорът на шуменския театър Илия Виделинов. Той представи и творческия екип, работил по реализацията на най-новото заглавие в афиша на театъра. Ивайло Ненов е режисьор на „Тримата мускетари“, драматургичната версия по известния роман на Александър Дюма е на Христо Раянов.

Мая Бежанска и Димитър Баненкин са гост-актьори, на сцената  са още Хенри Ескелинен, Борислав Вълов - Ей Бо, Антония Гюруди, Калин Пачеръзки, Росен Караджов, Веселин Бърборков, Светлин Иванов, Нелли Таукчи, Петaр Андреев, Валентин Ченков, Ванеса Пеянкова, Димитрия Милушева, Михаела Гончева, Ерато Николова, Силвия Болярска и Стефан Мараджиев, съобщи Виделинов. Дебют в спектакъла правят Ескелинен (в ролята на Д`Артанян), Гюруди, Пенякова, Гончева, Таукчи, Болярска и Андреев, подчерта директорът на ДКТ „Васил Друмев".

Над 350 хористи от 13 формации от България и Румъния участваха във второто издание на Международен хоров фестивал „Земя на славни предци“ в Нови пазар.

Във фестивалната програма те проведоха концерти на четири различни сцени в област Шумен. Хоровете бяха от Нови пазар, Шумен, Варна, Ловеч, Трявна, Тервел и Гюргево, съобщиха от Народно читалище (НЧ) „Христо Ботев  - 1872".

Първият концерт от програмата се проведе в църквата „Св. Параскева” в Нови пазар, където бяха представени изпълненията на църковна музика.

По-късно, на 5 октомври участниците се запознаха с местните исторически забележителности и положиха цветя пред паметника на Христо Ботев в града. След това се състоя официалното откриване на фестивала и формациите от втора категория – светска музика представиха своите изпълнения в зрителната зала на НЧ „Христо

Изложба на Райна Стоймирова ще бъде представена в галерия „Контраст“.

Експозицията е озаглавена „Фрагменти и усещания“ и ще бъде открита на 18 септември, съобщават организаторите.

„Изложбата „Фрагменти и усещания“ в галерия „Контраст“, включва най-нови творби и такива от последнaтa годинa на художничката, която отново не изневерява на своя художествен изказ и комуникация със зрителите, използвайки експресивната сила на цветовете. Нейните послания са свързани с пресъздаване на силни усещания, с алегории и метафори на състояния като извисяване, завръщане, потапяне, обгръщане, пропадне, влюбване, докосване. Виждаме фрагменти от нейния илюзорен микрокосмос, изграден около основни природни елементи – вода, въздух, земя, огън, етер“, разказва кураторката Христина Бобокова.

По думите й художествени

Симфоничният оркестър на БНР открива новия си сезон с концерт на 27 септември в зала „България“, съобщават от БНР.

Под палката на главния диригент Константин Илиевски ще прозвучи Сюитата за гъдулка и симфоничен оркестър „Земя на рози“ от Георги Андреев. Произведението е победител в конкурса „Симфонично произведение в 7/8”, а солист ще бъде авторът му.

За пръв път българската публика ще чуе пианиста Дмитрий Юдин. Той ще е солист в Концерт за пиано и оркестър в ла минор от Роберт Шуман. Замислена като „нещо между симфония, фантазия и концерт“, творбата е най-значимата в този жанр в германската музикална литература от средата на 19-и век и има специално място сред романтичните образци.

През юни Дмитрий Юдин спечели поделена втора награда на  кон

Три концерта и пет изложби са в програмата на Националния музей „Земята и хората“ този месец, съобщават от екипа на музея.

През ноември посетителите ще може да разгледат временните изложби „Нови постъпления 2024“, „Зелената приказка на камъка“, „В чудния свят на конкрециите“- колекция на Ванюша Иванов, „Умни минерали за умни телефони“.

На 29 ноември ще бъде открита изложбата „Приказки с цветя в музея“ – изложба икебана. Тя ще продължи до 1 декември, отбелязват от екипа на музея. 

Тази вечер и на 21 ноември НМ „Земята и хората“ ще бъде сцена на концерт на Симфониета - Видин. На 16 ноември ще бъде представен концерт от фестивала „Изкуствата за Земята“.

/ВСР

Ерика Баду бе отличена с наградата "Модна икона" за 2024 г. от Съвета на модните дизайнери на Америка, съобщи Асошиейтед прес.

Носителката на "Грами" Баду получи приза на церемония в Манхатън, Ню Йорк, в понеделник вечерта и каза, че се опитва да завоюва титлата "модна икона", откакто е шестгодишна. Певицата бе облечена в яке на дизайнера Том Браун с качулка, обшита с бижута. Баду отбеляза, че за нея изборът на облекло е нещо като спорт и терапия.

Тя бе поканена на сцената от рапъра Андре 3000, който е баща на сина й.

Певицата е сред най-обсъжданите знаменитости на червения килим през годините, като взривява етикета за официално облекло с личния си афроамерикански стил с високи шапки и шалове на главата, огромни бижута и талисмани и многопластови облекла от пачуърк.

Церемонията за модните награди на Съвета на модните дизайнери на Америка се проведе в Ам

Визуалната концепция на спектакъла е дело на сценографа Ванина Цандева. Музиката е на композиторите Димитър Косев и Васил Маринов. Хореографията и сценичният бой са дело на Александър Манджуков. Сценичното осветление е направено от Михаил Иванов, каза още Виделинов.

Режисьорът Ивайло Ненов коментира, че идеята да се направи такъв спектакъл е на Шуменския театър, в частност на директора му и припомни, че е имало кастинг. „Изкушихме се с постановъчния екип, кандидатствахме, спечелихме и получихме абсолютна подкрепа през цялото време, за да може да се случи това голямо, мащабно и истинско въздействащо заглавие. Това нямаше как да стане без нито едно от звената, които Виделинов изброи, без нито един от постановъчния екип и без нито един от тези прекрасни актьори", подчерта Ненов.

Общо 418 фотографии участват в петото издание на конкурса "Обичаме Русе". Те са дело на 62 фотографи - любители и професионалисти, сред които са и седем деца. Това съобщи Александрина Колева от общинската фондация "Русе - град на свободния дух", която е организатор на събитието заедно с Община Русе.

Началото на гласуването на публиката е поставено днес във фейсбук страницата на фондация "Русе - град на свободния дух". Така до 28-и октомври всеки може да даде своя вот за снимката, която най-много го е впечатлила.  

Фотосите се състезават в разделите "Бизнесът на Русе", "Аерофотография", "Пейзажи", "Събития и уловени моменти" и "Черно-бяла фотография". 

Целта на конкурса е да покаже красивата страна на най-големия крайдунавски град.

Освен "Фаворит на публиката" ще има и награди за победителите във всеки отделен раздел. Предвидени са и парични пр

Съветът на Европа в Страсбург беше домакин на парад, на който бяха показани традиционни украински бродирани облекла, съобщи Укринформ.

В рамките на събитието, проведено на 16 октомври, беше представена и изложба на артефакти от началото на XX век, курирана от колекционера и етнографа Юрий Мелничук от Всеукраинския център за бродерия и килимарство в Решетиловка, Полтавска област.

Презентацията се състоя по време на заседание на Конгреса на местните и регионалните власти в Европа, на което беше приета резолюция относно необходимостта от опазване и възстановяване на културното наследство на Украйна.

„Вишиванка“-та (украинската бродирана риза) не е просто облекло, а форма на духовно въоръжение. Всеки сложен модел, всеки шев разказва история за борба и оцеляване. Бих искал да изразя дълбоката си благодарност към умелите украински занаятчии, които съхраня

На 11 октомври ще бъде открит Есенен салон на Дружеството на троянските художници (ДТХ) в галерия „Серякова къща“ в Троян, съобщи Мариела Шошкова, уредник в галерията.

Залите на галерията ще приютят най-новите живописни, керамични и пластични творби, създадени от членовете на дружеството.

През миналата година в рамките на салона са представени над 90 творби, а очакванията на галеристката са в изложбата през настоящата година да вземат участие между 20 и 30 автори.  Тя допълни, че галерията работи и с други троянски и гостуващи художници, който не са членове на ДТХ.

Събитието, което се провежда вече повече от 30 години, традиционно е съпътствано от музикални изпълнения. Този път ще гостува пианистът Краси Тодоров, член на група Jeremy. През годините той е бил пианист на Д2, работил е с Графа, Михаела Филева, Любо Киров, Мастило и много други.

Колумбийската певица Карол Джи е звездата на латино музиката за 2024 г., след като от началото на тази година жъне успех след успех, получава награда след награда, стана първата латиноамериканка, обявена от списание "Билборд" за "Жена на годината". 

Преди дни тя спечели осем отличия на церемонията за латино музика на "Билборд",  като сред тях за изпълнител и турне на годината. 

През февруари колумбийката стана първата жена, взела награда "Грами" за най-добър албум с ърбън музика за Mañana Será Bonito. Продукцията й стана първият испаноезичен албум на изпълнителка, достигнал до челното място в класацията "Билборд 200". 

В края на юли Карол Джи приключи и световното си турне за популяризиране на албума Mañana Será Bonito, който е четвъртата студийна продукция в кариерата й. Приходите от обиколката надхвърлят 307 мил

Сатиричната комедия „Молба за напускане“ пристига премиерно в Бургас на 15 август. 

Тя ще бъде представена на сцената на Летния театър в крайморския град, съобщиха организаторите от „Арт ателие“.

Вдъхновена от потайностите на корпоративния свят, пиесата използва хумора, за да подчертае абсурдността на живота на офисния планктон, разказаха за постановката организаторите. Чрез сатирата и препратките към съвременни социални и културни теми, актьорите не само ще разсмеят публиката, но ще я провокира и да осмисли къде се крие щастието, след като завесата падне и аплодисментите утихнат.

Спектакълът е по режисурата на Богдан Петканин, временно изпълняващ длъжността директор на Драматичен театър „Адриана Будевска“ в Бургас. Автор на пиесата е Алексей Клас, сценограф - Жанета Иванова, а продукцията се осъществява от театрална продуцентска къща „Ажур Пико“.

В

Той добави, че в спектакъла има много млади дебютанти, които по думите му са се хвърлили сърцато в репетициите и че симбиозата е станала веднага между тях и останалите актьори от трупата. „Симбиозата между опит и младост винаги съм твърдял, че е печеливша. Репетициите минаха прекрасно, но това е изключително много труд, който положи всеки, за да може да стигнем дотук. Изморен съм вече, но съм много щастлив", каза режисьорът.

„С някои от колегите съм работил преди и бях убеден в резултата. С Манджуков работим пореден проект. Освен хореография има и много бойни сцени, защото „Тримата мускетари" без шпаги и бой няма как да стане. Няма как да се получи и без силна любов между хората в екипа и персонажите вътре, защото това все пак е и история за любов", каза Ненов.

„Само адмирации към Шуменския театър, че се опитват и искат да правят толкова мащабни заглавия, което в днешно време, в днешната театрална ситуация, особено извън столицата, извънредно рядко се случва. Само поздравления, защото за да бъде вълнуващо нещо, то трябва да се направи както трябва" допълни режисьорът.

Той отбеляза още, че е работил с талантливи актьори, като по думите му „се заформя „страхотна трупа". „Благодарение на тях и на целия екип успяхме да покажем, че това не е просто една история от задължителния списък, прашасала на рафта, а една истински вълнуваща история, необходима дори и днес, когато времето търси своите герои", обобщи той.

Мая Бежанска коментира, че този спектакъл ще пътува, което според нея е много важно. Тя отбеляза, че това е необходимо заглавие за театъра, с темите, които дълбае и нищи. „Темата за геройството, за достойнството, за героизма, изобщо ги няма в нашето общество, а виждаме, че хората имат нужда от тях", отбеляза актрисата и допълни, че за нея е удоволствие да бъде сред младите хора в екипа.

Силвия Болярска коментира, че актьорите имат късмета костюмите да са прекрасни. „Това със сигурност помага да влезеш по-дълбоко в ролята, защото виждаш това, в което трябва да се превъплътиш, каза тя.

Димитър Баненкин съобщи, че е бил приятно изненадан от младите актьори около него. „Това е нещо свежо, което те зарежда и ти дава сили, което не се случва във всеки театър. Аз съм сигурен, че спектакълът ще се играе и ще има успех. Театърът има нужда от герои", отбеляза той.

Както съобщихме, Кръстю Лафазанов е гост-актьор и режисьор в спектакъла на шуменския театър „Пълнолудие - отложен живот", който имаше премиера на 8 ноември. Валентин Методиев и Йоана Генчева са режисьори и автори на драматизацията на кукления спектакъл „Малката рибка", който имаше премиера на 3 ноември в Драматично-кукления театър "Васил Друмев".

Премиерата на спектакъла „Добрият човек от Шумен" беше на 16 октомври в Драматично-кукления театър "Васил Друмев". Режисьор на театралната продукция е Ованес Торосян. Премиерата на спектакъла „Земята е плоска", с режисьор Благой Бойчев, се състоя в Шумен през септември.

Документалният спектакъл „Няма" на режисьора Неда Соколовска имаше премиера през новия творчески сезон в Шумен. Директорът на театъра Илия Виделинов представи през септември акцентите в програмата на театъра в творческия сезон.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Изложба представя непоказвани досега творби на над 15 български художници от 20-и век
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година
Бет Харт идва отново в България през лятото на 2025 година
„Б.Т.Р.“ към публиката: Много е важно това, което ни давате, така ще продължим още 30 години
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Творчески отражения
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Под прожектора
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.