NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Калейдоскоп „Предстоящо откриване“ - театър на сенките 35 години след падането на Берлинската стена
1103
Калейдоскоп

„Предстоящо откриване“ - театър на сенките 35 години след падането на Берлинската стена

Инсталацията „Предстоящо откриване“ е театър на сенките с горе-долу всичко, което се случва в нашите глави и в главите на много хора наоколо 35 години след падането на Берлинската стена. Това каза Борис Мисирков, който заедно с Георги Богданов е автор на изложбата в галерия „Алма матер“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. „Това, което направихме в университета се казва Coming Soon или „Предстоящо откриване“, защото си дадохме сметка, че 35 години вече все чакаме да се открие това, което ни предстои, и което започна да ни се случва след 1989 година“, каза Мисирков

| 22 Ноември 2024, 14:09 ч.
„Предстоящо откриване“ - театър на сенките 35 години след падането на Берлинската стена
„Предстоящо откриване“ - театър на сенките 35 години след падането на Берлинската стена
Снимка © Христо Касабов / БТА (ЛФ)

Инсталацията „Предстоящо откриване“ е театър на сенките с горе-долу всичко, което се случва в нашите глави и в главите на много хора наоколо 35 години след падането на Берлинската стена.

Нюйоркска консултантка по изкуствата, съветвала преди време актьора Леонардо ди Каприо и други състоятелни клиенти, призна, че е измамила повече от 10 от тях с 6,5 милиона щатски долара при продажбата на 55 произведения на изкуството, съобщи Асошиейтед прес.

Лиса Шиф, на 54 години, от Манхатън, се призна за виновна пред федерален съд, че е отклонила средства от клиенти в периода от 2018 г. до май 2023 г., за да покрива свои лични и бизнес разходи. Шиф е приела да изплати обезщетение от 6,4 милиона щатски долара. Обявяването на присъдата е планирано за 17 януари. Престъплението, в което е обвинена, предвижда наказание от 20 години затвор, но след споразумение прокуратурата иска наказание от три години и половина до четири години и три месеца затвор.

Според съдебните документи Шиф е мамела клиентите си, като е продавала произведения от техните колекции без да ги информир

Тейлър Суифт води по брой номинации за видео музикалните награди на MTV, предаде Асошиейтед прес. 

Изпълнителката тази година ще се бори за десет отличия - осем за клипа й Fortnight, както и в категориите за изпълнител на годината и най-добро поп видео.

След нея се нарежда Пост Малоун, с който заедно направиха Fortnight. Той е номиниран заедно със Суифт за осем отличия, като има и девета - за кънтри хита си I Had Some Help, който е съвместен с Морган Уолън.

Сред номинираните за изпълнител на годината, обявени във вторник, 6 август, са Ариана Гранде, Бед Бъни, Еминем, Сабрина Карпентър и Сиза.

Миналата година Тейлър Суифт взе девет видео музикални награди на MTV, с което общият им брой в колекцията й достигна впечатляващите 23, отбелязва Асошиейтед прес. Това я поставя непосредствено след Бионсе, която има 28 (две статуетки с групата "Дестинис чайлд

Украинският творчески проект „Културен десант“ предприе втория етап от американското си турне, което този път ще обхване южната част на САЩ, съобщава Укринформ.

Основната цел на проекта е да запознае американците с украинската култура и да изрази благодарност за подкрепата им към Украйна.

Един от първите концерти от програмата на турнето се състоя във вторник в американската столица Вашингтон.

„Започваме втората част от турнето си в Америка с концерт в Украинския дом във Вашингтон. В първата част обхванахме северните щати, а сега турнето ни е планирано основно в южните части на САЩ“, каза Николай Серга, основател и ръководител на „Културен десант“.

Той подчерта, че основното послание на музикалното турне е да се изрази благодарност към американците, представители на украинската диаспора, за това, че подкрепят Украйна.

Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция, предадоха АФП и Ройтерс.

"Портретът на Мафео Барберини" изобразява бъдещия папа Урбан VIII, който произхожда от голямата римска благородническа фамилия Барберини. Роден през 1568 г., заможният хуманист и фигура от римското висше общество, е избран за папа през 1623 г. Урбан VIII остава глава на Римокатолическата църква до смъртта си през 1644 г.

Автентичността на картината е потвърдена през 1963 г. от художествения критик Роберто Лонги, специалист по творчеството на Караваджо - прозвището, с което е известен Микеланджело Меризи (1571-1610). 

Според Лонги картината, за която липсват каквито и да е било документи, в продължение на векове е била част от колекцията на фамилия Барбе

Българската актриса Мария Бакалова часове наред разглеждала снимки на първата съпруга на Доналд Тръмп - Ивана, за да се подготви за кастинга за ролята във филма "Стажантът". Това разказва тя пред британския в. "Гардиън", който публикува материал за нея по повод продукцията на режисьора Али Абаси. Филмът вече е по кината в Северна Америка, а във Великобритания излиза на 18 октомври. В България засега е предвидена прожекция на 24 ноември, в рамките на "Киномания".  

Действието на филма се развива през 70-те и 80-те години на миналия век и Бакалова часове разглеждала снимки на Ивана от този период. "Много грим, много прически", разказва тя. През смях Мария Бакалова си спомня как е експериментирала с прическа, наподобяваща гъба, и "тежка очна линия с много пудра", въпреки че не е имала гардероб в стила на Ивана. Според българката, която е на 28 години, нейното поколение "носи

Това каза Борис Мисирков, който заедно с Георги Богданов е автор на изложбата в галерия „Алма матер“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

„Това, което направихме в университета се казва Coming Soon или „Предстоящо откриване“, защото си дадохме сметка, че 35 години вече все чакаме да се открие това, което ни предстои, и което започна да ни се случва след 1989 година“, каза Мисирков.

Авторите превръщат стъклените кубове на галерия в грейнали витрини на нов търговски обект, изпълнени със сенките на неясни обекти на желанието. 

„Общо взето, се опитахме да си представим нещо като мазето на главите ни или мазето на душите ни, в което са захвърлени и прашасали звезди петолъчки, Ленин, Димитров… Паралелно сме започнали някакъв ремонт на цялата къща. Вдигнали сме скеле, но тези неща още се мотаят там. Не знаем точно в кой ъгъл да ги сритаме, кое ще изхвърлим, кое няма да изхвърлим. И затова цялата тази фантасмагория сега се прожектира на стените на галерията“, обясни Борис Мисирков.

Разказа, че почти всичко, което е показано и наредено за експозицията, е реално - използвани са истински бюстове от Музея на изкуството от периода на социализма, буркани с компот и др. Много ни радва играта с текстурата на нещата, които са близко и са остри, и нещата, които са размазани, каза Мисирков.

Варненски художници подредиха изложба след пленер, проведен по Северното Черноморие под наслов „Началото на есента“.

Експозицията е показана във варненската галерия „Юка“. Участници са Ирена Димитрова, Кремена Николова, Георги Христов, Марина Варенцова-Русева, Димитър Николов и Николай Русев.

Те са рисували в Балчик и околностите на курорта Албена пейзажи от натура и вдъхновени от природни обекти композиции, изпълнени в масло, акрил, туш, молив.

Инициатор на пленера, който се провежда за втори път, е Ирена Димитрова, припомни галеристката Цветана Векова.

По думите й колоритът, поетичната настройка и философското отношение към света, които есента определено носи в себе си, са станали повод за стотици прекрасни произведения във времето и е изключително приятно за зрителя да участва в игра на отгадаване какво е породило конкретната

Плевенската филхармония ще представи във Варна концерт с авторски творби на Константин Костов и Христо Йоцов на 22 ноември.

Новата българска музика е силен акцент в програмата на културния институт, съобщават оттам. 

Публиката ще може да чуе премиерно джаз теми в симфоничен аранжимент под диригентската палка на маестро Борислав Йоцов. Ще прозвучи Концерт за джаз пиано и оркестър от Константин Костов, който ще бъде солист на изпълнението. Михаил Йосифов и Велислав Стоянов ще свирят Концерт за тромпет, тромбон и оркестър от Христо Йоцов, а Василена Серафимова и Христо Йоцов ще солират неговия Концерт за маримба, ударни и оркестър „Картини от два свята“. 

Концертът за джаз пиано и оркестър на Константин Костов е с изявена мелодична линия, силен груув, фюжън, фънк и бибоп. Първата част Resurrection „говори“ за освобождаването от аг

Музикантът Бьорн Улвеус от АББА не подкрепя използването на песни и видеоклипове на шведска формация от Доналд Тръмп в предизборната кампания в САЩ, предаде ДПА. 

"Изобщо не ми харесва това", казва 79-годишният Улвеус пред шведската телевизия SVT в интервю, публикувано онлайн във вторник - денят, в който в САЩ избират президент и Тръмп е кандидат. 

"Никога не сме позволявали музиката ни да бъде използвана в политически контекст. Това е ужасно", отбеляза той.

В същото време шведският музикант смята, че всичко това е много забавно. "The Winner Takes It All е за някой, който е загубил и стои като губещ", казва Улвеус, визирайки един от световните хитове на ABBA от 1980 г., който е за жена, загубила съпруга си заради друга. Шведският музикант предположи, че Доналд Тръмп не е обърнал особено внимание на текста на песента.

По време на кампаният

Българска оперна прима Красимира Стоянова ще изпълни утре, 12 октомври, в Ла Скала в Милано ролята на Маршалката в операта „Кавалерът на розата“ от Рихард Щраус, съобщиха от екипа на певицата.

Красимира Стоянова прави своя триумфален дебют в тази роля на Летния музикален фестивал в Залцбург през 2014 г.  в посветената на 150-ата годишнина от рождението на Рихард Щраус постановка на „Кавалерът на розата“. Спектакълът се играе на Залцбургския музикален фестивал и през лятото на 2015 г.  

През 2016 г. Красимира Стоянова представя своята интерпретация на Маршалката за първи път и пред виенска публика, както и в Миланската скала.

Музикалните критици определят „елегантното, аристократично и изтънчено вокално и артистично изграждане на образа като запазена марка на Красимира Стоянова“ в тази роля.

„Тя е най-д

Илона Драгоева и Ленка Немцова подреждат свои творби от стъкло в Чешкия център в София. Изложбата Od Labe ще бъде открита на 18 септември, съобщават домакините на събитието.

„Това, което свързва двете художнички, е Усти над Лабе, в чийто център се извисява емблематичният за града търговски център Od Labe. Проектът ще бъде представен от кураторката Ева Мразикова, която е директор на Галерията „Емил Филла“ в Усти над Лабе и  ръководител проекти във Факултета по изкуство и дизайн на Университета "Ян Евангелиста Пуркине“, разказват организаторите. 

По думите на екипа Усти над Лабе – градът, в който живеят и творят двете авторки Илона Драгоева и Ленка Немцова, с който свързват съдбите си и самите себе си. Усти над Лабе е малък град в северозападната част на Чехия, който има много специфичен характер, често възприеман с негат

По думите му е абсолютно съзнателно решението експозицията да бъде „извадена“ на стените на галерията, за да може студентите, които минават през нея, да видят това, което се случва.

„Но това очевидно обърква, защото непрекъснато виждаме хора, които се опитват да напъват вратите и да искат да видят какво всъщност има отзад. А всъщност има само сенки“, каза той.

Според Георги Богданов е важно как наблюдаващият приема силуетите, сенките и цветовете в „Предстоящо откриване“: „Изключително ни е важно студентите, които ежедневно минават, и това е обществено пространство, да ги възприемат. Щастливи сме, че го правят, което в днешно време означава, че минават с 10-20 секунди по-бавно през това място, вдигат телефончета, снимат всичко. Вярвам, че вечерта след срещата си с инсталацията, младежите си правят разбор и си дават сметка през какво са минали. Не настоявам студентите да са обременени с познание за това какви са силуетите“. 

„Това са нашите обременености, на хората над 50-годишна възраст, които бяхме 18-годишни през 1989 година - подготвени за едно, заживели в друго и носещи със себе си непрекъснато историята на държавата и справящи се с това какво носим като наследство. Опитвайки се да влезем в този магазин на неслучващото се, непрекъснато строящо се и предстоящо, в крайна сметка, бъдеще“, обясни Георги Богданов.

За авторите инсталацията представлява класическа фотография или класически светлопис върху по-големи платна. „Вместо на хартия и по метода на химията, чрез активиране на среброто, ние светлинно сме експонирали това, което иначе би се отразило на хартията. Много си поиграхме да има цветни петна, но са с доста обрани, ненаситени и в някакъв смисъл – ключови цветове“, каза Богданов.

Сценограф на изложбата е Александър Смолянов. „Предстоящо откриване“ е в рамките на първия Фестивал за европейска солидарност, посветен на падането на Берлинската стена. Форумът е организиран от културния център на Софийския университет (СУ) и сдружение „Център за четене и култура“.

„Александър Кьосев и културният център на университета ни дадоха тази задача още през пролетта – да помислим можем ли да направим нещо в тази галерия по случай 35 години от падането на Берлинската стена. Ние, общо взето, изпаднахме в лек ступор, защото за тези 35 години всичко е направено, всичко е казано, всички архиви са извадени. А и ние самите, както и общо взето цялата нация, не знаем точно какво ни се случва в момента“, каза Борис Мисирков.

„Не е случайно, но ние сме поканени да превземем това пространство от културния институт към университета, така че мястото е идеално. Надявам се максимално да сме постигнали целта с общуването със студентите по начина, по който сме го превзели“, отбеляза Георги Богданов.

„Ние в някакъв смисъл сме започнали буквално използвайки като платно стените на самата галерия. И оттам насетне се опитваме да ги преодолеем като автори отвътре, надявайки се, че зрителят, като наблюдател отвън, но най-вече разчитайки, че в крайна сметка ще се усети, че стените не съществуват и те са предимно и само в главите ни“, добави той.

Според него изложбата представя максимално разголени съзнанията на авторите, а ако има ирония в нея, то тя не е преднамерена.

„Посланието е, че нито свобода, нито демокрация, нито красив живот не са даденост и не са нещо, до което стигаш, правиш го и то е готово и завършено. А това е един процес – бавен, мъчителен, объркан, в който всички просто трябва да продължаваме напред“, отбеляза Борис Мисирков.

Борис Мисирков и Георги Богданов завършват заедно НГДЕК, НАТФИЗ и експериментален център Fabrica, Италия. Като фотографи, художници и кинематографисти работят изключително в тандем. Съучредители са на Българското фотографско сдружение и са основатели на продуцентска компания „Агитпроп“. Двамата са автори и/или оператори на множество пълнометражни документални филми, експериментални видеа и визуални кампании.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират ...
Христо Божков: Това са майстори на четката, улавяли психологизма в образите
Изложби по повод годишнини от рождението на двама известни български художници бяха открити днес в Регионалния исторически музей (РИМ) във Враца. Първата е подредена в художествен ...
Дилиана Перфанов: Харесвам реализма, но за да стигна до него, първо рисувах комикси и илюстрации
Близо 20  картини представя в своята първа самостоятелна изложба 18-годишната Дилиана Перфанов във Велико Търново. В интервю дванайсетокласничката от Хуманитарната гимназия & ...
Виена отново е в ритъма на валса
Карнавалната традиция във Виена и до днес е жива. Всяка година в австрийската столица се провеждат повече от 450 бала, съобщи община Виена. Началото на балния сезон беше както вин ...
Художникът Ясен Григоров представя „Последна изложба, преди да стана световноизвестен“
Художникът Ясен Григоров представя „Последна изложба, преди да стана световноизвестен“. Тя е подредена до 30 ноември в софийската галерия „Прегърни ме", съобщава ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират ...
Тикер в 07:00 ч.
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черу ...
Начало Калейдоскоп
1103
Калейдоскоп

„Предстоящо откриване“ - театър на сенките 35 години след падането на Берлинската стена

Това каза Борис Мисирков, който заедно с Георги Богданов е автор на изложбата в галерия „Алма матер“ на Софийския университет „Св.Климент Охридски“.

| 22 Ноември 2024, 14:09 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
„Предстоящо откриване“ - театър на сенките 35 години след падането на Берлинската стена
„Предстоящо откриване“ - театър на сенките 35 години след падането на Берлинската стена
Снимка © Христо Касабов / БТА (ЛФ)

Инсталацията „Предстоящо откриване“ е театър на сенките с горе-долу всичко, което се случва в нашите глави и в главите на много хора наоколо 35 години след падането на Берлинската стена.

Това каза Борис Мисирков, който заедно с Георги Богданов е автор на изложбата в галерия „Алма матер“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

Нюйоркска консултантка по изкуствата, съветвала преди време актьора Леонардо ди Каприо и други състоятелни клиенти, призна, че е измамила повече от 10 от тях с 6,5 милиона щатски долара при продажбата на 55 произведения на изкуството, съобщи Асошиейтед прес.

Лиса Шиф, на 54 години, от Манхатън, се призна за виновна пред федерален съд, че е отклонила средства от клиенти в периода от 2018 г. до май 2023 г., за да покрива свои лични и бизнес разходи. Шиф е приела да изплати обезщетение от 6,4 милиона щатски долара. Обявяването на присъдата е планирано за 17 януари. Престъплението, в което е обвинена, предвижда наказание от 20 години затвор, но след споразумение прокуратурата иска наказание от три години и половина до четири години и три месеца затвор.

Според съдебните документи Шиф е мамела клиентите си, като е продавала произведения от техните колекции без да ги информир

Тейлър Суифт води по брой номинации за видео музикалните награди на MTV, предаде Асошиейтед прес. 

Изпълнителката тази година ще се бори за десет отличия - осем за клипа й Fortnight, както и в категориите за изпълнител на годината и най-добро поп видео.

След нея се нарежда Пост Малоун, с който заедно направиха Fortnight. Той е номиниран заедно със Суифт за осем отличия, като има и девета - за кънтри хита си I Had Some Help, който е съвместен с Морган Уолън.

Сред номинираните за изпълнител на годината, обявени във вторник, 6 август, са Ариана Гранде, Бед Бъни, Еминем, Сабрина Карпентър и Сиза.

Миналата година Тейлър Суифт взе девет видео музикални награди на MTV, с което общият им брой в колекцията й достигна впечатляващите 23, отбелязва Асошиейтед прес. Това я поставя непосредствено след Бионсе, която има 28 (две статуетки с групата "Дестинис чайлд

Украинският творчески проект „Културен десант“ предприе втория етап от американското си турне, което този път ще обхване южната част на САЩ, съобщава Укринформ.

Основната цел на проекта е да запознае американците с украинската култура и да изрази благодарност за подкрепата им към Украйна.

Един от първите концерти от програмата на турнето се състоя във вторник в американската столица Вашингтон.

„Започваме втората част от турнето си в Америка с концерт в Украинския дом във Вашингтон. В първата част обхванахме северните щати, а сега турнето ни е планирано основно в южните части на САЩ“, каза Николай Серга, основател и ръководител на „Културен десант“.

Той подчерта, че основното послание на музикалното турне е да се изрази благодарност към американците, представители на украинската диаспора, за това, че подкрепят Украйна.

Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция, предадоха АФП и Ройтерс.

"Портретът на Мафео Барберини" изобразява бъдещия папа Урбан VIII, който произхожда от голямата римска благородническа фамилия Барберини. Роден през 1568 г., заможният хуманист и фигура от римското висше общество, е избран за папа през 1623 г. Урбан VIII остава глава на Римокатолическата църква до смъртта си през 1644 г.

Автентичността на картината е потвърдена през 1963 г. от художествения критик Роберто Лонги, специалист по творчеството на Караваджо - прозвището, с което е известен Микеланджело Меризи (1571-1610). 

Според Лонги картината, за която липсват каквито и да е било документи, в продължение на векове е била част от колекцията на фамилия Барбе

Българската актриса Мария Бакалова часове наред разглеждала снимки на първата съпруга на Доналд Тръмп - Ивана, за да се подготви за кастинга за ролята във филма "Стажантът". Това разказва тя пред британския в. "Гардиън", който публикува материал за нея по повод продукцията на режисьора Али Абаси. Филмът вече е по кината в Северна Америка, а във Великобритания излиза на 18 октомври. В България засега е предвидена прожекция на 24 ноември, в рамките на "Киномания".  

Действието на филма се развива през 70-те и 80-те години на миналия век и Бакалова часове разглеждала снимки на Ивана от този период. "Много грим, много прически", разказва тя. През смях Мария Бакалова си спомня как е експериментирала с прическа, наподобяваща гъба, и "тежка очна линия с много пудра", въпреки че не е имала гардероб в стила на Ивана. Според българката, която е на 28 години, нейното поколение "носи

„Това, което направихме в университета се казва Coming Soon или „Предстоящо откриване“, защото си дадохме сметка, че 35 години вече все чакаме да се открие това, което ни предстои, и което започна да ни се случва след 1989 година“, каза Мисирков.

Авторите превръщат стъклените кубове на галерия в грейнали витрини на нов търговски обект, изпълнени със сенките на неясни обекти на желанието. 

Варненски художници подредиха изложба след пленер, проведен по Северното Черноморие под наслов „Началото на есента“.

Експозицията е показана във варненската галерия „Юка“. Участници са Ирена Димитрова, Кремена Николова, Георги Христов, Марина Варенцова-Русева, Димитър Николов и Николай Русев.

Те са рисували в Балчик и околностите на курорта Албена пейзажи от натура и вдъхновени от природни обекти композиции, изпълнени в масло, акрил, туш, молив.

Инициатор на пленера, който се провежда за втори път, е Ирена Димитрова, припомни галеристката Цветана Векова.

По думите й колоритът, поетичната настройка и философското отношение към света, които есента определено носи в себе си, са станали повод за стотици прекрасни произведения във времето и е изключително приятно за зрителя да участва в игра на отгадаване какво е породило конкретната

Плевенската филхармония ще представи във Варна концерт с авторски творби на Константин Костов и Христо Йоцов на 22 ноември.

Новата българска музика е силен акцент в програмата на културния институт, съобщават оттам. 

Публиката ще може да чуе премиерно джаз теми в симфоничен аранжимент под диригентската палка на маестро Борислав Йоцов. Ще прозвучи Концерт за джаз пиано и оркестър от Константин Костов, който ще бъде солист на изпълнението. Михаил Йосифов и Велислав Стоянов ще свирят Концерт за тромпет, тромбон и оркестър от Христо Йоцов, а Василена Серафимова и Христо Йоцов ще солират неговия Концерт за маримба, ударни и оркестър „Картини от два свята“. 

Концертът за джаз пиано и оркестър на Константин Костов е с изявена мелодична линия, силен груув, фюжън, фънк и бибоп. Първата част Resurrection „говори“ за освобождаването от аг

Музикантът Бьорн Улвеус от АББА не подкрепя използването на песни и видеоклипове на шведска формация от Доналд Тръмп в предизборната кампания в САЩ, предаде ДПА. 

"Изобщо не ми харесва това", казва 79-годишният Улвеус пред шведската телевизия SVT в интервю, публикувано онлайн във вторник - денят, в който в САЩ избират президент и Тръмп е кандидат. 

"Никога не сме позволявали музиката ни да бъде използвана в политически контекст. Това е ужасно", отбеляза той.

В същото време шведският музикант смята, че всичко това е много забавно. "The Winner Takes It All е за някой, който е загубил и стои като губещ", казва Улвеус, визирайки един от световните хитове на ABBA от 1980 г., който е за жена, загубила съпруга си заради друга. Шведският музикант предположи, че Доналд Тръмп не е обърнал особено внимание на текста на песента.

По време на кампаният

Българска оперна прима Красимира Стоянова ще изпълни утре, 12 октомври, в Ла Скала в Милано ролята на Маршалката в операта „Кавалерът на розата“ от Рихард Щраус, съобщиха от екипа на певицата.

Красимира Стоянова прави своя триумфален дебют в тази роля на Летния музикален фестивал в Залцбург през 2014 г.  в посветената на 150-ата годишнина от рождението на Рихард Щраус постановка на „Кавалерът на розата“. Спектакълът се играе на Залцбургския музикален фестивал и през лятото на 2015 г.  

През 2016 г. Красимира Стоянова представя своята интерпретация на Маршалката за първи път и пред виенска публика, както и в Миланската скала.

Музикалните критици определят „елегантното, аристократично и изтънчено вокално и артистично изграждане на образа като запазена марка на Красимира Стоянова“ в тази роля.

„Тя е най-д

Илона Драгоева и Ленка Немцова подреждат свои творби от стъкло в Чешкия център в София. Изложбата Od Labe ще бъде открита на 18 септември, съобщават домакините на събитието.

„Това, което свързва двете художнички, е Усти над Лабе, в чийто център се извисява емблематичният за града търговски център Od Labe. Проектът ще бъде представен от кураторката Ева Мразикова, която е директор на Галерията „Емил Филла“ в Усти над Лабе и  ръководител проекти във Факултета по изкуство и дизайн на Университета "Ян Евангелиста Пуркине“, разказват организаторите. 

По думите на екипа Усти над Лабе – градът, в който живеят и творят двете авторки Илона Драгоева и Ленка Немцова, с който свързват съдбите си и самите себе си. Усти над Лабе е малък град в северозападната част на Чехия, който има много специфичен характер, често възприеман с негат

„Общо взето, се опитахме да си представим нещо като мазето на главите ни или мазето на душите ни, в което са захвърлени и прашасали звезди петолъчки, Ленин, Димитров… Паралелно сме започнали някакъв ремонт на цялата къща. Вдигнали сме скеле, но тези неща още се мотаят там. Не знаем точно в кой ъгъл да ги сритаме, кое ще изхвърлим, кое няма да изхвърлим. И затова цялата тази фантасмагория сега се прожектира на стените на галерията“, обясни Борис Мисирков.

Разказа, че почти всичко, което е показано и наредено за експозицията, е реално - използвани са истински бюстове от Музея на изкуството от периода на социализма, буркани с компот и др. Много ни радва играта с текстурата на нещата, които са близко и са остри, и нещата, които са размазани, каза Мисирков.

По думите му е абсолютно съзнателно решението експозицията да бъде „извадена“ на стените на галерията, за да може студентите, които минават през нея, да видят това, което се случва.

„Но това очевидно обърква, защото непрекъснато виждаме хора, които се опитват да напъват вратите и да искат да видят какво всъщност има отзад. А всъщност има само сенки“, каза той.

Според Георги Богданов е важно как наблюдаващият приема силуетите, сенките и цветовете в „Предстоящо откриване“: „Изключително ни е важно студентите, които ежедневно минават, и това е обществено пространство, да ги възприемат. Щастливи сме, че го правят, което в днешно време означава, че минават с 10-20 секунди по-бавно през това място, вдигат телефончета, снимат всичко. Вярвам, че вечерта след срещата си с инсталацията, младежите си правят разбор и си дават сметка през какво са минали. Не настоявам студентите да са обременени с познание за това какви са силуетите“. 

„Това са нашите обременености, на хората над 50-годишна възраст, които бяхме 18-годишни през 1989 година - подготвени за едно, заживели в друго и носещи със себе си непрекъснато историята на държавата и справящи се с това какво носим като наследство. Опитвайки се да влезем в този магазин на неслучващото се, непрекъснато строящо се и предстоящо, в крайна сметка, бъдеще“, обясни Георги Богданов.

За авторите инсталацията представлява класическа фотография или класически светлопис върху по-големи платна. „Вместо на хартия и по метода на химията, чрез активиране на среброто, ние светлинно сме експонирали това, което иначе би се отразило на хартията. Много си поиграхме да има цветни петна, но са с доста обрани, ненаситени и в някакъв смисъл – ключови цветове“, каза Богданов.

Сценограф на изложбата е Александър Смолянов. „Предстоящо откриване“ е в рамките на първия Фестивал за европейска солидарност, посветен на падането на Берлинската стена. Форумът е организиран от културния център на Софийския университет (СУ) и сдружение „Център за четене и култура“.

„Александър Кьосев и културният център на университета ни дадоха тази задача още през пролетта – да помислим можем ли да направим нещо в тази галерия по случай 35 години от падането на Берлинската стена. Ние, общо взето, изпаднахме в лек ступор, защото за тези 35 години всичко е направено, всичко е казано, всички архиви са извадени. А и ние самите, както и общо взето цялата нация, не знаем точно какво ни се случва в момента“, каза Борис Мисирков.

„Не е случайно, но ние сме поканени да превземем това пространство от културния институт към университета, така че мястото е идеално. Надявам се максимално да сме постигнали целта с общуването със студентите по начина, по който сме го превзели“, отбеляза Георги Богданов.

„Ние в някакъв смисъл сме започнали буквално използвайки като платно стените на самата галерия. И оттам насетне се опитваме да ги преодолеем като автори отвътре, надявайки се, че зрителят, като наблюдател отвън, но най-вече разчитайки, че в крайна сметка ще се усети, че стените не съществуват и те са предимно и само в главите ни“, добави той.

Според него изложбата представя максимално разголени съзнанията на авторите, а ако има ирония в нея, то тя не е преднамерена.

„Посланието е, че нито свобода, нито демокрация, нито красив живот не са даденост и не са нещо, до което стигаш, правиш го и то е готово и завършено. А това е един процес – бавен, мъчителен, объркан, в който всички просто трябва да продължаваме напред“, отбеляза Борис Мисирков.

Борис Мисирков и Георги Богданов завършват заедно НГДЕК, НАТФИЗ и експериментален център Fabrica, Италия. Като фотографи, художници и кинематографисти работят изключително в тандем. Съучредители са на Българското фотографско сдружение и са основатели на продуцентска компания „Агитпроп“. Двамата са автори и/или оператори на множество пълнометражни документални филми, експериментални видеа и визуални кампании.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
Христо Божков: Това са майстори на четката, улавяли психологизма в образите
Дилиана Перфанов: Харесвам реализма, но за да стигна до него, първо рисувах комикси и илюстрации
Виена отново е в ритъма на валса
Художникът Ясен Григоров представя „Последна изложба, преди да стана световноизвестен“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Творчески отражения
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Под прожектора
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.