Драматично-куклен театър в Силистра ще представи в неделя най-новото заглавие от своя репертоар – детската пиеса „Слънцето и снежните човечета“, съобщиха от културната институция.
Съвместна изложба "Уловен миг" ще представят на първия етаж на Художествена галерия "Елена Карамихайлова" в Шумен Мария Касчиева и Галина Петкова на 29 октомври. Експозицията е подкрепена от Общинския фонд "Култура" на Община Шумен. В изложбата се включват картини на Петкова и фотографии на Касчиева.
Мария Касчиева каза, че идеята за съчетаването на две визуални изкуства е дала Галина Петкова, която по думите й е била агентът провокатор, за да се случи изложбата. "Съчетаването на изобразително изкуство и фотография е смело решение, но мисля, че много добре се съчетават, тъй като аз съм почитателка на снимките на Мария Касчиева и когато единият харесва творчеството на другия автор, нещата се получават", добави пред репортер Галина Петкова.
Фотографиите са правени около Шумен по време на нейни пътувания, а останалата част, която е свързана с изгреви, залези и море, е пра
В Художествена галерия „Николай Павлович“ в Свищов се състоя концерт „Картини от Пиацола“, който е част от програмата на традиционните празници „Свищовски лозници“, организирани от местната администрация.
Музикалният проект „Картини от Пиацола“ е дело на акордеониста Калоян Куманов и представя света на тангото с музиката на аржентинския композитор Астор Пиацола.
В концерта Калоян Куманов си партнира с пианистката Ралица Ботева – оперен и балетен пианист на Държавна опера – Пловдив, и цигуларката Виктория Каридова от Държавна опера – Пловдив.
Пиацола е имал много интересен живот – бурен, страстен и понякога тъжен, каза Калоян Куманов. Акордеонистът посочи, че Пиацола променя тангото, като внася много нови похвати и го обогатява, за което дори е имал заплахи за живота си.
Музикантите
Първи национален гастрол с операта „Сватбата на Фигаро“ от Моцарт подготвя екипът на Музикално-драматичния театър „Константин Кисимов“ във Велико Търново, съобщиха от пресцентъра на културната институция.
На 28 ноември трупата ще гостува на сцената на Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ в Плевен. На 3 декември великотърновският театър ще представи операта във Варна.
Втората премиера на спектакъла във Велико Търново ще бъде в голяма зала на МДТ „Константин Кисимов“ на 14 ноември.
В оперното заглавие участват солисти от Китай, Сърбия, Република Северна Македония, Русия и различни оперни театри в България заедно с оркестъра, хора и балета на великотърновския театър. Диригент-постановчик е маестро Георги Патриков, а гост-режисьор - Петко Бонев. Сценичният дизайн и костюмите са дело на Ася Стоименова, а
Британският актьор Идрис Елба ще се премести да живее в Африка през следващото десетилетие, за да подкрепи филмовата индустрия на континента, съобщи Би Би Си.
Елба, който е на 52 години, стои зад новия проект за изграждане на филмово студио на танзанийския остров Занзибар, както и на друго такова в столицата на Гана - Акра.
Актьорът е роден в Лондон. Майка му е от Гана, а баща му от Сиера Леоне. Елба е силно привързан към Африка. Той иска да използва своята популярност и влияние, за да подкрепи разрастващия се филмов бизнес, тъй като според него е жизненоважно африканците да разказват собствените си истории.
„Със сигурност бих обмислил да се установя в Африка. Даже е по-точно да кажа, че не обмислям, а това ще се случи“, каза той в интервю по време на конференция посветена на киното в Африка в Акра, Гана.
„С Божията п
Групата "Грейтфул дед" е обявена за личности на 2025 г. на фондацията "Мюзикеърс", предаде Асошиейтед прес.
"Мюзикеърс" е благотворителна организация на американската Национална звукозаписна академия, която присъжда наградите "Грами".
От фондацията обявиха, че ще бъдат отличени членовете на първоначалния състав на "Грейтфул дед" - Мики Харт, Бил Кройцман, Фил Леш и Боби Уиър, за техните филантропски усилия, уникалната им способност да насърчават общността чрез концерти и за влиянието им върху американската музика по случай 60-годишнината от създаването на групата.
През годините музикантите подкрепят каузи, свързани с опазването на околната среда, психичното здраве, музикалното образование, социалната справедливост и борбата с бедността и др.
Групата "Грейтфул дед" ще бъде почетена на 34-ата годишна благотворителна галавечер в Лос Анджелис на 31
Драматизацията е по едноименната приказка на румънския автор Александър Попеску, а режисьор и автор на музиката е Светлана Раду от Молдова. Участват актьорите Мира Яворова, Михаил Незалзов, Елена Кешишева и Мирослав Петров.
Директорът на театъра в Силистра определи спектакъла като красива приказка, която на много достъпен език обяснява понятия като приятелство, любов, отговорност и саможертва.
В нея се разказва за двама снежни човеци, които са разбрали, че с пристигането на пролетта ще се стопят. За да забавят пролетта, те тръгват да търсят слънцето и да го молят никога да не идва. По пътя се срещат с горските жители, които много обичат слънцето и чакат то да се появи по-скоро и да сгрее всички с топлината си.
Премиерата ще е на 24 ноември в салона на Драматично-кукления театър в Силистра.
Между станалата картина и нестаналата крачката е само една и трябва да я усети човек - кога е направена тази крачка. Това казва художникът Симеон Спиридонов през 1996 година в документалния филм на БНТ „Следа към себе си“.
РОДЪТ
Художникът е роден на 20 август 1944 г. в Севлиево, където са евакуирани родителите му по време на Втората световна война. Правнук е на видния възрожденец Христо Спиридонов - първи кмет на Севлиево след Освобождението, депутат във Великото Народно събрание. Главната улица на град Севлиево носи името на Христо Спиридонов.
Симеон Спиридонов е внук на подполковник Григор Спиридонов, загинал геройски при Разлог през 1912 г. по време на Междусъюзническата война. Главната улица на града носи неговото име. Баща му Димитър Спиридонов е икономист, осъден от Народния съд.
ПЪРВИТЕ
Магическото шоу C’est La Magie пристига у нас след седем гастрола в Атина, където започна европейското турне на четиримата илюзионисти – Дарси Оук, Джеймс Мор, Енцо Уейн и Ю Хо-Джин, разказват организаторите.
Представления са гледани от над 20 000 зрители в гръцката столица.
„Реакциите на присъстващите бяха смайващи. Това беше отвъд всичко, което можехме да си представим. Те поставиха нов стандарт за това, което магията може да постигне“, споделил фен на магическите представления.
„Да гледаш представлението на живо за нас беше нещо извънредно. Тези илюзионисти с право са обявени за най-добрите в света – това, което направиха тази вечер, беше истинска магия във всеки смисъл на думата“, „Не можеш да го преразкажеш с думи, нужно е сам да го видиш с очите си“, са само част от ко
С изложба живопис на Симеон Николов (1944 – 2022) Съюзът на българските художници ще отбележи 80 години от рождението на художника.
Серията от 60 платна ще бъде представена от 22 октомври до 6 ноември в зала „Райко Алексиев“, съобщават организаторите.
В юбилейната изложба, курирана от Сузана Николова, са включени творби от фонда на Художествена галерия – Смолян, музеи и галерии в страната, частни колекции и семейството на художника.
„Идеята е да се представи цялостно творчеството на автора от ранните произведения, след завършване на Художествената академия, до голямоформатните платна от зрелия му период“, разказват организаторите.
Те уточняват, че изборът на галерия е на автора, който имал желание да представи юбилейната си изложба именно в пространство на зала „Райко Алексиев“ и подготвял произведен
Обща изложба на Радосвета Желязкова и Ангел Веселинов ще бъде представена в галерия „Контраст“. Експозицията ще бъде открита на 10 октомври като част от серията изложби „Нови имена в изкуството“.
Инициативата е на галерия „Контраст“ и онлайн галерията „КупиИзкуство.БГ“. „Целта им е да представят автори, които живеят и работят в България, имат сериозно онлайн присъствие и продажби в чужбина, но творчеството им не е широко познато на българската публика. Общото между авторите е, че рисуват реалистично маслена живопис – нещо все по-рядко срещано в България“, разказват от екипа.
Радосвета Желязкова живее и работи в София. Завършила е „Живопис и рисуване“ в Художествена академия „Риачи“ във Флоренция и специалност „Живопис“ в Националната художествена академия
„Око“ представя програмата на българското си издание. Международният фестивал на етнографското кино ще се проведе от 8 до 15 ноември в София, съобщават организаторите.
Тази година екипът е подготвил над 100 заглавия от 61 държави. От тях 53 филма са украински, създадени в копродукция или от украински режисьори, които ще имат премиерни прожекции в България.
Ще бъдат показани 88 филма в четири конкурсни секции. Под името „Нашето око“ ще има два национални конкурса – за пълнометражен и за късометражен филм, и Oko Global – два международни конкурса за пълнометражен филм и за късометражен филм. „Важно е да се отбележи, че международният конкурс за късометражен филм вече се състоя по време на кинофестивалното издание в Болград, Украйна, (от 8 до 15 септември),