Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП.
Общинският драматичен театър "Апостол Карамитев" в Димитровград подготвя забавни инициативи за малките си зрители, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация.
Половин час преди всяко куклено представление във фоайето на театъра домакините ще посрещат децата с музикални изпълнения, с кътове за рисуване, където те ще могат да се изявяват на белия лист заедно с актьорите и с възможност за включване в работилници за създаване на кукли от чорапчета.
Освен преди постановките, изненадите за малките зрители ще продължат и след тях, допълниха организаторите. Екипът на димитровградския театър се е погрижил децата да имат близки срещи с актьорите и да разгледат куклите от представлението, както и да си направят снимки с тях във фоайето.
А накрая на театралния ден всеки малък зрител ще си тръгне от театъра със специален балон, като подарък със спомен от прежи
Организаторите на турнето догодина на британската група "Оейзис", чието събиране предизвика огромно вълнение, ще анулират билетите, закупени от неофициални сайтове за препродажба, предаде АФП.
Мярката може да засегне хиляди фенове.
Братята Лиъм и Ноел Галахър обявиха в края на август, че ще съберат отново легендарната си група за турне, петнадесет години след шокиращата им раздяла.
На 31 август феновете се стекоха масово да купуват билети за концертите, но търсенето се превърна в хаос, с безкрайни списъци с чакащи и неизправности в официалните сайтове, особено в гиганта в продажбата на билети Ticketmaster.
Феновете бяха предупредени, че билети, закупени от неофициални сайтове за препродажба, могат да бъдат анулирани. Според организаторите 4 процента от билетите, или хиляди билети, са попаднали в тези сайтове.
"Агенциите за продажба
Фотографска изложба за класически български филми и вълнуващи моменти зад кадър ще бъде открита на 3 октомври.
Експозицията, озаглавена „Магията на българското кино в 24 кадъра“, може да бъде разгледана до 17 октомври в Галерия на открито на Столична община в парка пред НДК - в алеята до кино „Кабана“, информират организаторите.
„Фотографиите са подбор от класически български филми и показват вълнуващи моменти зад кадър, докато се създава магията на киното. Идеята на изложбата е не само да вдъхнови и развълнува, но и да образова, като разкрие усилията, вложени в създаването на филм, dа предизвика интереса на публиката към киното като творчески процес“, разказват от екипа.
Събитието е организирано от сдружението за колективно управление на авторски права „Филмаутор“ с подкрепата на Столична община и Национале
Националната опера и балет на Република Северна Македония представи „Набуко“ от Джузепе Верди в Софийската опера и балет тази вечер.
Спектакълът започна с едноминутно мълчание в памет на загиналите днес български летци.
Постановката на „Набуко“ е на италиански екип. Режисьор е Ренато Бонаюто, сценограф – Флавио Арбети, костюми – Артемио Кабаси. В главните роли бяха Марян Йованоски – Набуко, Злата Тошевска – Абигаиле, Николина Яневска – Фенена, Зоран Сотиров – Исмаел, Игор Дурловски – Захария. Диригент беше Бисера Чадловска.
Спектакълът беше гледан от президента на Република Северна Македония (РСМ) Гордана Силяновска-Давкова, служебният министър на културата на България Найден Тодоров, министърът на културата на РСМ Зоран Лютков, външният министър на югозападната ни съседка Тимчо Муцунски.
Тино „бутилира“ лятото в новата си песен „Жажда“. В началото на залязващото лято на 2024 година, в почивката на една музикална репетиция за предстоящите му концерти, певецът започва да създава музиката на това, което съвсем скоро ще се превърне в един от потенциалните му следващи сингли, разказват от „Орфей мюзик“.
Още същия ден Тино написва и текста на един дъх, но продължава да работи по звученето на песента в продължение на целия си традиционен варненски престой обратно у дома. Не след дълго е готов за нейното финализиране, за което се обръща към своя приятел и колега Искрен Тончев-Искрата, с когото вече са били в екип.
„Искрата е колкото артист и творец, толкова и майстор в аранжирането и продуцирането на музика. В това отношение се уч
Изпълнителят бе похвален за неговата дълбока и нестандартна музикална вселена, която е помогнала за популяризирането на страната в чужбина.
Стромай, който е на 39 години, има много малко публични изяви, откакто през май 2023 г. обяви, че спира световното си турне поради здравословни причини.
Изпълнителят на хита Formidable се появи усмихнат на церемонията в двореца. Стромай бе почетен заедно с около двадесет други белгийски личности, някои от които са удостоени с благородническата титла „барон“.
Публични изявления нямаше.
В текст, подготвен предварително от двореца и прочетен на аудиторията, Стромай е приветстван за таланта, дързостга и за смесицата от френски шансон, рап, електро и световни ритми в неговото творчество. „Изкуството му предизвиква отзвук по целия свят. Стромай създава дълбока, нестандартна музикална вселена, която резонира с творбите на големите художници сюрреалисти на 20-и век“, се казва в изявлението, цитирано от АФП.
Арх. Яна Павлова подрежда живописна изложба.
Експозицията е озаглавена „Цветно събуждане“ и може да бъде разгледана от днес до 30 ноември в столичната галерия „Пагане“, съобщават организаторите.
„Любовта на арх. Яна Павлова към цвета е от детските й години. Обожавала е да рисува с часове в усамотение. През сегашния си поглед на архитект открива хармонията в този свят с познанието за форми, пространствени ефекти и цветово въздействие. Без цвят и материя за нея обектите са просто скелети и сенки. Но цветът съществува благодарение на светлината и тя желае да нарече себе си „фотограф на емоции чрез цветове“, разказват от екипа.
Те отбелязват, че Яна Павлова завършва архитектура в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) в София в катедра Обществени сгради. Посещава часовете по изобразително из
Българската диригентка Деляна Лазарова откри международния конкурс “Джордже Енеску” в Румъния.
Събитието, което е популярно в музикалните среди по целия свят, започна на 31 август (събота) с концерт под палката на нашата сънародничка в Атенеума - най-престижната концертна зала в Букурещ.
“Програмата включваше творба на корейския композитор Шин Ким; Пол Константиненску - троен концерт за цигулка, виолончело, пиано с предните победители Мария Марика (цигулка), Александра Сегал (пиано) и Бенжаин Круитхоф (виолончело). Завършихме с емблематичната творба “Румънска Поема” от Джордже Енеску, която той пише на 16 г. Тя завършва със стария кралски химн на Румъния и включва фолклорни мотиви в средния дял на произведението, което е доста програмно”, разказа специално Деляна Лазарова.
По думите й публиката е била изключително ентусиазира
Поради големия интерес гостуването нa картината „Триптих" на Васил Стоилов в музей „Ахинора" в Казанлък ще бъде удължено до 31 март 2025 година. Това съобщават на официалната си страница от Художествената галерия, чийто филиал е музеят.
В произведението авторът е увековечил образите на едни от най-значимите български художници като Златю Бояджиев, Владимир Димитров – Майстора, Иван Милев и Васил Захариев. Творбата е с внушителните размери 200 × 450 см.
Картината „Триптих“ е нарисувана от Васил Стоилов през 1977 година. Още в годината на своето създаване платното е откупено и вписано в колекцията на художествена галерия „Владимир Димитров – Майстора". Картината остава задълго в мрака на фондохранилището, за да го напусне за първи път преди едва три години, когато беше показана в Националната галерия в София.
Дискусия, посветена на присъствието на източноевропейското кино на големите фестивали, бе част от програмата на 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“ във Варна.
Разговора води филмовият критик и преподавател проф. Божидар Манов. Включиха се изпълнителният директор на Националния филмов център (НФЦ) и директор на форума Петър Тодоров, творческият директор Александър Донев, членовете на журито Стефан Командарев, Ада Соломон, Атина Карталу-Адуку.
Проф. Манов припомни, че преди промените в социалистическия блок през 1989 г. българското кино се е представяло главно на фестивалите в Карлови вари и Москва и е получавало престижни награди. По-късно се създават нови форуми или секции на фестивали в Германия, а в Карлови вари, където вече се състезават продукции от цял свят, се появява категорията „На Изток от Запад“.  
"По цял свят изложба с шест рисунки на Христо Явашев - Кристо е събитие, така че само този факт нарежда това пространство в световния елит. А в изложбата присъстват студентските работи и на още една световна знаменитост - световноизвестния оперен певец Никола Гюзелев, който завършва висшето си образование като художник." Това каза ръководителят на Катедра "Рисунка" към Националната художествена академия доц. д-р Атанас Атанасов по време на откриването на изложбата "Вечният конферанс" в Дружество на бургаските художници в морския град.
Изложбата е продължение на проект на академията, започнал през 2019 г. под същото заглавие, и цели да срещне широката публика с някои от ценните творби, които се съхраняват в музейната експозиция на най-старото висше учебно заведение за визуални изкуства в България.
Най-ранната творба е от края на XIX в., а сред най-разп