Лейди Гага, рок групата „Грийн дей“ и американският рапър Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на музикалния фестивал „Коачела“ през април 2025 г., предаде АФП.
Две награди за принос в разширяването на достъпа на младите хора до култура за 2023 и 2024 г. получи община Силистра, съобщиха от администрацията.
Отличията са в категорията „Община“ и „Държавен културен институт” за Драматично-кукления театър в дунавския град.
Наградите бяха връчени в рамките на десетата Национална конференция “Достъп на младите хора до култура”, която се проведе в Бургас.
Наградата за община Силистра получи зам.-кметът Стелиян Стойчев, а от името на Драматично-кукления театър в Силистра - директорът Златина Станева.
По думите й културната институция е била посетена от близо 20 хиляди зрители през отминалия творчески сезон. Изиграни са повече от 270 представления и са осигурени 153 хиляди лева собствени приходи.
През сезона силистренските театрали представиха четири премиерни
Светлин Русев и Лия Петрова са новите притежатели на цигулките на проф. Стойка Миланова и проф. Минчо Минчев.
Те получиха ценните инструменти тази вечер след премиерата на концерта на фестивалния оркестър „Аполония“ на Празниците на изкуствата „Аполония“. Събитието се състоя в амфитеатъра в Созопол.
Сега ще присъствате на нещо, което не се е случвало досега по този начин, каза Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондацията за изкуство „Аполония“ и покани министъра на културата Найден Тодоров. Той се обърна към музикантите с „уважаеми диаманти на българското музикално изкуство“. По думите му всеки един от тях е повод да се отиде на концерт, „но заедно всички - това е наистина невиждано“.
Според министъра на културата България винаги се е гордяла и е можела да се гордее със своите музика
Баща и син фотографи, живеещи в САЩ, представят самостоятелни изложби в Градската художествена галерия „Борис Георгиев” във Варна.
Веселин Вълчев и Делян Вълчев са подготвили серии от по двадесетина творби, които са подредени в различни зали.
И двамата участват с документална фотография, която по думите на Веселин Вълчев на Запад се нарича street photography и е направление, в което работят много и изключителни майстори. Двамата варненски автори също се изявяват в този стил.
Изложбата на Делян Вълчев е наречена „Ню Йорк хайку” с идеята, че зрителят може да си състави своя малка история по снимките.
Веселин Вълчев е озаглавил своята колекция „Чешити от Таймс скуеър”. За него това е емблематично място в Ню Йорк, където се събират много хора не само от цял свят, но и от вътрешността на Щатите.
По думи
Пианистът Иван Мелон Люис изнася единствения джаз концерт на „Пиано екстраваганца” тази година – на 31 октомври в Sofia Live Club.
Музикантът има седем издадени албума, пет номинации и е носител на Latin Grammy – за най-добър латино джаз албум за 2021 г., информират от института „Сервантес“, който си сътрудничи с 14-ото издание на международния фестивал, чийто основател и артистичен директор е Людмил Ангелов.
Роденият през 1974 година в Куба пианист, композитор и музикален продуцент е смятан за един от най-влиятелните музиканти на своето поколение.
„Широко признат за работата си с кубинския певец Исак Делгадо, Мелон е постигнал забележителна работа, която дълбоко бележи представата за изпълнение на пиано в съвременната кубинска танцова
Арх. Яна Павлова подрежда живописна изложба.
Експозицията е озаглавена „Цветно събуждане“ и може да бъде разгледана от днес до 30 ноември в столичната галерия „Пагане“, съобщават организаторите.
„Любовта на арх. Яна Павлова към цвета е от детските й години. Обожавала е да рисува с часове в усамотение. През сегашния си поглед на архитект открива хармонията в този свят с познанието за форми, пространствени ефекти и цветово въздействие. Без цвят и материя за нея обектите са просто скелети и сенки. Но цветът съществува благодарение на светлината и тя желае да нарече себе си „фотограф на емоции чрез цветове“, разказват от екипа.
Те отбелязват, че Яна Павлова завършва архитектура в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) в София в катедра Обществени сгради. Посещава часовете по изобразително из
Миси Елиът, Чарли Екс Си Екс, Меган дъ Стелиън и Травис Скот също ще излязат на сцената.
Изданието на форума през 2025 г. ще се проведе в два поредни уикенда - от 11 до 13 април и от 18 до 20 април.
Обявяването на датите и програмата на фестивала толкова рано се случва изключително рядко, отбелязва АФП.
Посетителите на фестивала ще могат да видят и чуят световноизвестният диригент Густаво Дудамел и неговият Филхармоничен оркестър на Лос Анджелис, преди той да поеме ръководството на Нюйоркската филхармония през 2026 г.
Сред хедлайнерите на „Коачела“ през 2024 г. бяха Лана Дел Рей, Тайлър дъ Криейтър и Доджа Кет. Попзвездата Тейлър Суифт също беше там, но като зрител, припомня АФП.
Голяма изложба по повод 100-годишнината от рождението на известния бургаски художник Георги Баев - Джурлата (1924 - 2007) бе открита в родния му град в пространствата на Бургаската художествена галерия "Петко Задгорски" и къщата-музей на автора. С нея се поставя финал на проект на бургаската галерия, част от който бе и издаването на луксозен двуезичен каталог с картините на живописеца - собственост на културната институция в морския град, както и творби, съхранени от семейството му.
Преди Бургас изложбата бе представена в по-широк мащаб и в София, в галерията на Националната художествена академия, а след това и в галерия "Дечко Узунов". Преди две години тя гостува и в Пловдив, обясни по време на откриването директорът на бургаската галерия Георги Динев. Официално начало на събитието в родния град на художника поставиха още изкуствоведът проф. д-р Марин Добрев от Великотърновск
Документален филм разкрива портрет на холивудската легенда и активистка Елизабет Тейлър, разказан със собствените думи, чрез новооткрити записи на интервюта.
„Елизабет Тейлър: Изгубените записи”, режисиран от всепризнатия режисьор Нанет Бърщайн (Hillary, The Kid Stays in the Picture), ще има тв премиера на 4 август, съобщават от HBO.
Световната премиера на лентата бе на фестивала в Кан тази година.
„В този разкриващ портрет на холивудската легенда Елизабет Тейлър разказва своята история, канейки публиката да преоткрие не само мегазвездата от Златния век на Холивуд, но и сложната личност, обградена от слава, още от ранна детска възраст. Чрез наскоро възстановени интервюта с Тейлър и чрез безпрецедентен достъп до личния й архив, филмът разкрива комплицирания вътрешен живот и уязвимостта на х
Филмът „Обединителят“, посветен на 130-годишнината от рождението на цар Борис Трети, беше представен днес в Двореца на Националната художествена галерия.
Автор на продукцията е историкът Мълвина Господинова. „Обединителят“ е част от поредицата „Владетелите на третото българско царство“, в която са още филмите „Княгиня Клементина – аристократичната благодетелка на България“ (2015), „Монархът“ (2016) – за цар Фердинанд, и „Царят“ (2017) – за Симеон Сакскобургготски.
Основният ни мотив за този проект беше да разтворим летописа на времето и да припомним каква е била България и каква би могла да бъде, ако всички заедно направим необходимите усилия, каза по време на премиерата в Двореца Мълвина Господинова.
„В светото евангелие думите на Господ Исус Христос са много верни,
Тони Райчев представи втората си за тази година самостоятелна изложба в Художествена галерия "Елена Карамихайлова в Шумен.
Райчев заяви, че дарява част от платната, включени в експозицията, на свои близки приятели, а по-голямата част от картините дарява на Община Шумен. Картините му пред публиката коментира шуменската художничка Мариана Петкова.
Тя уточни, че в изложбата са включени 61 картини, в различен формат и в различни стилове. Тони Райчев е художник, познат с участия в пролетните и зимните салони и от участията в пленера "Шуменско плато", допълни тя.
"Самостоятелните изложби на художника от последните две години са свидетелство за активната му творческа дейност, за порива му да търси нови форми на живописни интерпретации на реални обекти и за желанието му да експериментира с материалите и изразните средства на изобразителното изкуство", каза Петков
Заглавието на най-новата самостоятелна изложба живопис на Здравка Василева Deja Vu, която бе открита в бургаската галерия "Неси", всъщност е заимствано от името на предишна нейна картина от друга изложба. Това обясни тя в интервю по време на откриването.
Заместник-ректорът по художественотворческа дейност и кариерно развитие на Национална художествена академия проф. д-р Здравка Василева обясни, че подобно на значението Deja Vu и изложбата се опитва да покаже образ, който вече е бил видян и ни напомня на преживяване, на гледка от миналото, на спомен, но в същото време дава и ново усещане.
"Така усещам и тази изложба. Неща, които от години работя много целенасочено и упорито надграждам, но които в същото време тук колеги, почитатели и приятели виждат по по нов начин. Това е Здравка, но има и нещо ново в тази Здравка и в тази изложба", казва авторката.
М