Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък на 23 ноември.
Цигуларката Лидия Байч и световнопризнатият маестро Томас Зандерлинг гостуват на 25 септември, на Софийската филхармония.
Програмата на вечерта включва Първия концерт за цигулка на Брух и Четвърта симфония от Брамс, съобщават от филхармонията.
Събитието е в зала „България“.
Байч свири на цигулка, изработена от Жан Батист Вийом, през 1860 г.
Лидия Байч е родена 29 ноември 1981 г. в Санкт Петербург, Русия. Смятана за една от най-универсалните изпълнителки на нашето съвремие. На 8 години печели първия си международен конкурс, последван от множество други първи награди. На 16-годишна възраст печели Гран при на „Евровизия“, както и наградата „Европейски музикант на годината“, връчена от лорд Йехуди Менухин. Работи с диригенти като Лорин Ма
Фестивалът „Реките на София“ отключва нова локация на брега на Перловската река в Южния парк – от 30 август до 1 септември, съобщават организаторите от „Колективът“.
По думите им дългосрочната инициатива цели да превърне замърсените столични реки в чисти и социални пространства, привличайки около каузата все повече интерес на граждани, експерти и институции.
“Въпреки, че София няма своята голяма Сена или Темза, пресичаща центъра , през територията на града преминават над 30 малки реки – рядко срещано богатство за пейзажа на една европейска столица. Във всеки квартал на София има река, която извира чиста от планините около града и се спуска надолу, за да се срещне с проблемите на градската среда”, казва Мартин Янков, ландшафтен архитект и основател на „Коле
Под знака на неприкривани емоции, споделени спомени и нови приятелства премина артистичната среща с изложба в Ямбол, посветена на 145 години от установяването на дипломатически отношения между България и Италия.
Вечерта, наречена „Ямболски истории: италиански щрихи”, събра класически музикант от Италия с ямболски корени, местни дейци на културата и изпълнители, както и военнослужещи от Многофункционалната бойна група с рамкова държава Италия.
Гости на събитието бяха почетният консул на Република Италия във Варна Антонио Таркуинио, съветникът по културната дейност към почетното консулство Димитър Стойнов, заместник-областният управител на Ямбол Орхан Юсеинов, заместник-кметът на община Ямбол Енчо Керязов, ръководители на културни институти в града и много граждани.
Публиката имаше възможност да се потопи в личните истории на неколцина ямболци от нача
Живописни платна ще украсят обществени сгради и обекти в Ямбол и тунджанските села по време на международния фестивал URBAN CANVAS. Фестивалът за визуални градски изкуства започва днес, 4 септември, и ще продължи до 7 септември. Негови организатори са творческия тандем Super G Team, зад който стоят художниците Николай Димитров и Даниел Дубаров.
Това е първото издание на фестивала, като идеята е да стане ежегоден. Програмата му постоянно се допълва и вероятно ще продължи още няколко дни след официалния си край. В арт феста участват стенописци със световно признание – Паола Делфин от Мексико и Сара Йейтс от Великобритания, позната с творческия псевдоним Fauna Graphic, разказаха художниците от Super G Team.
По време на фестивала ще бъдат изрисувани обществени обекти и сгради в Ямбол и селата Генерал Инзово, Видинци и Безмер в община Тунджа. Участници от Китайския ку
Изложбата „Отражения“ на Камен Цветков ще бъде показана в Съюза на българските художници (СБХ) на ул. „Шипка“ 6.
Експозицията скулптура може да бъде разгледана от 5 до 22 ноември, информират организаторите.
„Гранитните скулптурни форми на Камен Цветков въздействат чрез своя парадоксален минимализъм: те са монолитно цялостни в своята корпулентност и същевременно създават впечатление за лекота, за една непринудена елегантност при своето „стъпване“ върху постамента. Това характерно въздействие е свързано с динамичния баланс между биоморфна и геометрична форма. Тази субтилна комуникация предизвиква зрителя за търсене на различни гледни точки към пластиките и към откриването на различни образни констелации“, казва Галина Лардева.
Камен Цветков е роден през 1969 година в гр. Перник. През 1996 г.
Това съобщават от галерията в официалната си фейсбук страница. Събитието е част от програмата на културния институт „Събота в галерията“.
Националният военноисторически музей съхранява над 120 хиляди експоната, свързани с българската военна история, посочват организаторите. Основан е през 1916 г. като първи специализиран военноисторически музей у нас и притежава уникални колекции от оръжия, бойни знамена, бойни награди и лични вещи на български военачалници.
По време на лекцията посетителите ще могат да научат повече за богатата военна история на страната, за важната роля на музея и за това как той си сътрудничи с Художествената галерия в Казанлък.
Националният военноисторически музей е специален партньор в проекта на галерията „Глад“, който представя на различни локации в Казанлък творбите на 23 съвременни артисти. Това е второто издание на инициативата „Навсякъде с изкуството“, която екипът на казанлъшката Художествена галерия организира като среща на жителите и гостите на общината със съвременното изкуство, след като в края на м. г. беше представена изложбата "Сънят".
Заради очакваните превалявания на 11 септември концерт-спектакълът Live on Broadway на Рафи Бохосян и Държавна опера - Русе ще е в Музикално-драматичния театър „Константин Кисимов“ във Велико Търново.
Това съобщиха в официалната си фейсбук страница организаторите на Летен оперен сезон „Сцена на вековете“, от чиито афиш това е последното събитие за тази година.
Спектакълът е по идея и сценарий на Рафи Бохосян и съчетава блясъка на мюзикъла с изтънчената красота на оркестровата музика, посочват организаторите.
На сцената до Рафи ще бъдат оркестър и хор на Държавна опера - Русе, под диригентството на маестра Вилиана Вълчева, както и солистите Даниела Караиванова и Борис Луков.
Ще прозвучат популярни откъси от "Цар Лъв", "Коса", "Ах, този Джаз", "Фантомът на операта", "Уестсайдска история”, ”Мамма Миа”, &ldquo
Държавният симфоничен оркестър на Измир с диригент Гюрер Айкал впечатли снощи публиката в зала "България" с концерт, организиран под патронажа на Министерството на културата.
Концертът започна след приветствия на посланика на Република Турция у нас Мехмет Саит Уянък и министъра на културата Найден Тодоров.
Зрителите се насладиха на изпълнения на произведения на турския композитор Улви Джемал Еркин, Ференц Лист и Пьотър Илич Чайковски.
Концертът бе открит с "Кьочекче" - една от най-обичаните и изпълнявани творби на Еркин, който е сред петимата водещи турски композитори на XX в. Тази творба бе последвана от Първия концерт за пиано и оркестър на Ференц Лист с виртуозното изпълнение на пианото на Гьокан Айбулуш.
След почти едночасовото изпълнение на Пета симфония в ми минор на Чайковски представлението завърши под бурните аплодисменти на публиката, която из
На 17 август на сцената на площад „Николай Гяуров” във Велинград Дичо с D2 ще отбележат с концерт 25-те си години на сцена, съобщиха от Община Велинград.
Жителите и гостите на града ще чуят изпълненията на първия фронтмен Дичо, заедно с Димитър Кърнев – създател и двигател на групата, добавят още те.
Тази година българската поп-рок група D2 навършва четвърт век, a през май юбилеят бе отбелязан с голям концерт в София.
Групата D2 е създадена в края на 1998 г. от Димитър Кърнев. Вторият присъединил се член е Дичо Т. Христов, като малко след това D2 оформя своя първи състав, включващ Александър Обретенов, Красимир Тодоров, Явор Александров. През 2003 г. в групата е поканен Десислав Семерджиев.
Групата има четири издадени албума – „Ледено момиче” (2000), „2002” (2002), „6” (20
Селекции от фондовете на художествените галерии на Варна, Бургас, Шумен и Добрич са подредени във второто издание на проекта „Галерии. Колекции. Творби“ в галерията на Съюза на българските художници (СБХ) на столичната улица „Шипка" 6.
„Това е проект, който цели да направи видими колекциите на галериите в страната. Той стартира миналата година с една изложба, в която бяха представени галериите от Стара Загора, Сливен, Казанлък и Пловдив. Тогава идеята беше да се направи представителна извадка от всяка една постоянна експозиция. Важно е да се подчертае, че първоначалната идея беше да се направи представителна извадка от постоянните експозиции“, обясни проф. Анелия Николаева, куратор на експозицията.
Тя разказа, че в хода на работата е станало ясно, че има интересни работи, които са и във фондовете, и в депата на галериите.
„За
Банско постави финал на 27-ото издание на джаз фестивала в града с изпълнение на Алюн Уейд и млади таланти от джаз академията на фестивала. Последната, осма фестивална вечер, събра огромно множество публика на централния площад „Никола Вапцаров“, а концерти имаха индонезийците от „Вертигонг“, които пяха и на български език, и американският тромпетист, джаз композитор, продуцент и вокалист Тио Крокър.
В двадесет и седмото издание на „Банско джаз фестивал“ участваха 135 изпълнители от 18 държави, в общо 23 концерта. Двадесет и един дневни концерта с 45 участници от три държави също бяха част от програмата на фестивала.
Фестивала официално закри кметът на Банско Стойчо Баненски, който благодари на всички ангажирани в провеждането на музикалния форум – служители на Общината, доброволци, местните хора и специално на Асоциа