Спорът между Гърция и Великобритания относно връщането на скулптурите от Партенона – в застой, откакто Гърция за първи път официално поиска връщането им в началото на 80-те години на миналия век - най-накрая може да „направи голяма крачка напред", според публикация в издание на списание „Икономист“- „Светът напред до 2025 г.“, както предаде гръцката агенция АНА-МПА. Заглавието на статията е „Да изгубиш мраморните си скулптури“ ("Losing your marbles" включва игра на думи, като “marbles” се използва както за „мраморни скулптури“, така и за „стъклени топчета за игра“ - бел. ред.).
Първите украиноезични аудиогидове в Белгия бяха официално пуснати днес по време на церемония в Кралските музеи на изящните изкуства на Белгия в Брюксел.
Инициативата е част от проект, ръководен от първата дама на Украйна Олена Зеленска, който вече доведе до пускането на 80 аудиогида на украински в 44 страни по света, предаде белгийската новинарска агенция Белга.
„Време е да направим изложбите в Кралските музеи на изящните изкуства по-достъпни за украинските посетители благодарение на тези аудиогидове“, заяви Олена Зеленска.
От 2020 г. съпругата на украинския президент Володимир Зеленски води проект за създаване на аудиогидове на украински език в най-големите музеи на света. Сред другите участващи музеи са Лувърът във Франция, Уестминстърското абатство във Великобритания, Колизеумът и галерия „Боргезе“ в Италия и замъкът „Албертина&
Графити артистът Иван Янков, известен също като Esteo, обнови с изкуството си още една жилищна сграда на бул. "Сан Стефано" в бургаския квартал "Възраждане". Тя се намира на метри от предходните две, които бяха преобразени като част от кампанията на сдружение "Посока Бургас".
В този проект, който преобразява фасадата на сградата зад спирка "Гладстон", художникът е избрал да изобрази женски образ с птици, пеперуди, пчели и цветя, а посланието му гласи: "Мечтайте! Бъдете добри!". Рисунката е с приблизителни размери 10 на 6 метра, допълва художникът.
Средствата за реализирането на проекта са събрани чрез поредица от благотворителни събития. Ключова роля изиграва първото от тях - груповата изложба "Еклектика", провела се през август 2023 г. За нея над 20 артиста даряват свои творби, за да може с парите от тяхната продажба да се финансира предвиденото облагородя
В археологическия парк „Западна порта на Сердика“ ще се състои премиера на визуалния танцов пърформанс „Граници на реалността", съобщават продуцентите от Derida Dance Center.
Концепцията и хореографията са на Живко Желязков.
„Граници на реалността“ е визуален танцов спектакъл, вдъхновен от Западната порта на Сердика – не само като като архитектурно наследство от античния и ранновизантийски град, но и като част от съвременната градска среда.
Представлението фокусира вниманието върху границите, но не толкова в историческия им контекст на защитната функция, а по-скоро като възможност за свързване. Чрез изкуството на съвременния танц, визуални трансформации и музика, зрителите ще станат част от непрекъснато движение от индивидуалното защитено про
„За явленията и съществуванията" по Даниил Хармс е третата премиера на „Сфумато“ за новия сезон. Първото представление е на 10 октомври, съобщават от театралната работилница.
Режисьор на спектакъла е Ростислав Георгиев. Композитор е Явор Намлиев, сценографията и костюмите са на Ростислав Георгиев и Лора Тенчева, а фотограф е Кети Райкова. Участват Александър Танев, Добромир Цветков, Лора Тенчева, Ростислав Шипочки, София Джустрова. В представлението се използват преводите на Бойко Ламбовски, Виктор Самуилов, Георги Борисов, Здравка Петрова, Иван Тотоманов, Юлиян Попов.
„За явленията и съществуванията“ е театрална акция по разкази, случаи, сценки, монолози и поезия от Даниил Хармс, член на авангардната поетическа група „Обэриу“. „Това представление е опит да прочетем текстовете на Хармс през чувствителността на днешния чов
Форумът „Изкуството като противодействие“ на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна среща публиката с историята на най-стария фестивал за съвременно изкуство у нас „Процес - Пространство”, създаден от изкуствоведа Димитър Грозданов през 90-те години на ХХ век.
Подредената в няколко зали експозиция представя малка част от богатата колекцията на събитието, започнало през 1992 г. За своята идея Димитър Грозданов казва, че е замислена през 80-те години на ХХ век и тогава словосъчетанието „Процес - Пространство“ му се струва най-обобщаващо за постмодернистичните тенденции. По-късно, през 2012 г., изкуствоведът намира, че подобна формулировка днес би се концентрирала повече около процеса и неговите смисли и антоними.
След кончината на Димитър Грозданов фестивалът „Процес - Пространство“, кой
Според заглавието на онлайн версията „Възстановяването на културното наследство ще продължи напред през 2025 г.“ и, както се казва в статията, „през 2025 г. мраморните скулптури може най-накрая да поемат на път – или поне преговорите за техния статут да направят голяма крачка напред."
Списанието отбелязва, че „много аргументи срещу връщането им са отпаднали", особено след като един от служителите на Британския музей беше обвинен в кражба на почти 2000 антики и продажбата им в eBay, а правителството и музеят са „почти готови" за сделка с Гърция. Има и промяна в общественото мнение, като проучване на YouGov установи, че 49% от британците подкрепят връщането на скулптурите и само 15% смятат, че те трябва да останат.
Британският закон от 1963 г., забраняващ на музея да предава на друг скулптурите, вероятно няма да бъде преразгледан, но в публикацията се твърди, че „председателят на музея Джордж Озбърн и неговият реформаторски настроен нов шеф Никълъс Кулинан подкрепят дългосрочно даване назаем на мраморните скулптури, може би замествайки ги с други антики, взети от Гърция назаем". Британският премиер сър Кийр Стармър, няма да „пречи" на подобно споразумение, се казва още в публикацията.
Безплатно автокино с два нови български филма ще гостува в Силистра, съобщават от Общината.
На 30 август ще бъде прожектиран филмът на Мариян Вълев "Чалга".
Това е и първият в света пълнометражен филм, заснет изцяло със смартфон, което според режисьора, „позволява да бъдат заснети неща, които са невъзможни за заснемане с обичайната кинокамера“.
Ден по-късно зрителите ще могат да гледат „Опасни шматки“. Продукцията обещава много смях и откъсване от ежедневието. В основата на сюжета са двама крадци, които решават да оберат всички магазини в мол по Великден.
Екранът е с впечатляващи размери 5м х 10м и е разположен на височина от 2 метра от земята, за да осигури отлична видимост за всички зрители. Прожекциите ще бъдат със свободен вход, от 21:00 ч. на паркинга на магазин "Кауфланд". Паркирането започва от 20:00 ч., ут
Магическото шоу C’est La Magie ще има допълнителен спектакъл в зала 1 на НДК - на 3 октомври, съобщават организаторите.
Илюзионистите Дарси Оук, Джеймс Мор, Енцо Уейн, Луис де Матос и Ю Хо-Джин ще имат общо осем представления в София – на 3, 4, 5 и 6 октомври.
„Очаровани сме - интересът в България надмина всичките ни очаквания и затова заедно решихме, че ще успеем да вместим в програмата си още едно събитие, извън предвидената програма. За да го постигнем, екипи от две държави бяха организирани до последната минута, за да подраним с пристигането си в София“, казва Луис де Матос, който е и арт директор на продукцията.
C’est La Magie пристига у нас след седем гастрола в Атина, където започна европейското турне на магическото шоу.
Световноизвестният цигулар и диригент Андре Рийо споделя, че с удоволствие би изнесъл концерт пред пирамидите в Египет, съобщи Мюзик нюз.
В списъка на 74-годишния маестро са останали доста места, на които желае да свири - включително едно от седемте чудеса на древния свят в Гиза.
"Винаги изследваме нови страни. Тази година бяхме за първи път в Абу Даби и Гърция, а миналата година - в Бахрейн и Малта. Местата, на които свирим, наистина са основното предизвикателство. Имам нужда от зала, която може да побере около 10 000 души. Бих желал да изнеса концерт в Египет, може би пред пирамидите или може би в Индия! Кой знае! Предстоят ни много изненади!", споделя Андре Рийо в интервю.
Звездата на класическата музика казва още, че е отворена и за сътрудничество с поп звезди, подобно на това между италианския тенор Андреа Бочели и британския певец и автор на п
Българската комедия, позната от света на "Тик-ток", "Русалки" е най-гледаният филм в уикенда, в който притежаващата една трета от киносалоните у нас верига пусна билети по пет лева за всички заглавия, сочат обобщените данни от киносалоните. Тийнейджърската история за момичета и момчета и проблемите им, има вече 38 277 зрители и 245 080 лева приходи.
На втора позиция е "Бийтълджус Бийтълджус" с Майкъл Кийтън в главната роля. Филмът на Тим Бъртън, продължение на историята му от 1988 година, е вече втора седмица в кината и е събрал 24 410 зрители и 208 257 лева от билети.
Трето място заема втората премиера от миналия петък - "Мълчанието е злото", риймейк на едноименния датски трилър на семейство Тафдръп. Как се стига запознанството на американско и британско семейства да се превърне в кошмар, са разбрали 12 294 зрители, а приходите са 70 798 лева.
Анимацията "10 ж
Музей на модерното изкуство (МоМА) в Ню Йорк беше домакин на бенефис, посветен на актьора и режисьор Самюъл Л. Джаксън, предаде Асошиейтед прес.
Семейството и приятели почетоха неговата кариера, изпълнена с касови хитове, герои и емблематични реплики.
Актьорът се придържаше към по-сантиментална реч по време на благотворителната вечер, докато близките го почетоха с някои от най-популярните му реплики, отбелязва Асошиейтед прес.
"Имах щастието да изиграя широк спектър от персонажи, като от всеки научих нещо ново и винаги нося частица от тях", каза той.
На 75-годишна възраст Джаксън създава холивудско наследство, което продължава вече 40 години. От ролята на Мейс Уинду в сагата "Междузвездни войни" или Ник Фюри в киновселената на "Марвел" до емблематичните образи на Куентин Тарантино - Джулс в "Криминале" и Ордел в "Джанго без окови", той неведнъж е пока