NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Под прожектора Роял на диригента Христо Дюлгеров беше дарен на Русенската опера
2626
Под прожектора

Роял на диригента Христо Дюлгеров беше дарен на Русенската опера

Русенската опера получи като дарение роял на диригента Христо Дюлгеров, който е основал русенския хор "Родина" през 1943 г. Това съобщи директорът на културния институт Пламен Бейков.  Роялът е дарен от д-р Ирина Славова, която е анестезиолог в болница в Англия. Баща й закупил музикалния инструмент през 1984 г

| 20 Ноември 2024, 15:35 ч.
Роял на диригента Христо Дюлгеров беше дарен на Русенската опера
Роял на диригента Христо Дюлгеров беше дарен на Русенската опера
Снимка © БТА

Русенската опера получи като дарение роял на диригента Христо Дюлгеров, който е основал русенския хор "Родина" през 1943 г. Това съобщи директорът на културния институт Пламен Бейков. 

Музей в Нидерландия откри в кошче за боклук едно от произведенията си на модерното изкуство, което наподобява две празни бирени кутии, предаде АФП. 

Творбата е била изхвърлена от служител, който решил, че експонатът е отпадък.

Произведението, озаглавено Tous les bons moments que nous avons passeйs ensemble ("Всички хубави моменти, които изживяхме заедно") на френския творец Александър Лаве, на пръв поглед прилича на две празни бирени кутии, като едната е смачкана.

Това обаче са две кутии, старателно изрисувани на ръка с акрил. "В създаването им са вложени много време и усилия", казват от музея, цитирани от АФП.

Техник в културната институция не разбрал художествената им стойност и ги изхвърлил в кофата за боклук, докато творбата била изложена в стъклена асансьорна шахта.    Фроуке Будинг от музея LAM в Лисе, в западната част на Нидер

Националният дарителски фонд (НДФ) „13 века България“ приветства присъждането на Националната награда за скулптура „Акад. Иван Лазаров“ на българска скулпторка Снежана Симеонова. Освен забележителните си изяви в областта на скулптурата, Симеонова е дарител на Фонда, съобщават от екипа на НДФ.

Симеонова е автор, който е с по-голяма популярност в чужбина, отколкото в собствената си страна, отбелязват от НДФ "13 века България". Тя има в биографията си участие в повече от 55 международни експозиции на произведения от камък, бронз и дърво и над 20 самостоятелни изложби.

Основната причина за това името й у нас да не известно в степента, в която е в чужбина, е специфичният афинитет на Снежана Симеонова към реализация на монументални форми, които в България, с изключение на поръчкови паметникови реализации, са изключение. Така авторовото присъствие, кое

Филм с кауза тръгва по кината от 1 ноември. „Училище за надежда“ представя дейността на училище „Димитър Екимов“ – единственото в България, което спасява деца от крайно бедни семейства, като им осигурява качествено образование, възпитание и грижа напълно безплатно, разказват от екипа на продукцията.

През 2014 г. актьорите Анимари Димитрова и Златко Златков създават училището-пансион в село Русаля, Великотърновско. В него дават шанс на деца от крайно бедни семейства да получат достъп до качествено образование, грижа и възпитание напълно безплатно. Осигуряват всичко нужно за децата чрез дарения.

„Създадохме училището и пансиона преди повече от десет години. Ценим и най-скромното дарение, защото ни помага да нахраним и облечем нашите ученици, да покрием сметките си, да възнаградим труда

Fuego del amor е песента, която популярните Joef Gipsy Kings Family изпълняват съвместно със Сандра Александрова. Наричат ги „кралете на фламенкото“ и „майсторите на забавлението“, а те допълват, че с гордост творят и създават музика като част от легендарната джипси фамилия.  

Известните французи решават да работят с българката, зашеметени от нейния глас. Срещат се на събитие в Ница, където тя и творческата й половинка и продуцент Артур Надосян са централни гости в програмата. Там участват и Joef Gipsy Kings Family и това случайно запознанство прераства в музикално партньорство. Месеци по-късно, Съюзът на арменците в Европа, чийто почетен член е Артур Надосян, кани французите в благотворително събитие. Впоследствие идва идеята и за обща песен.

Мотор на проекта е Артур Надосян

Филхармония „Пионер” гостува днес на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Концертът ще се състои не в Археологическия музей, както бе обявено, а в Градската художествена галерия заради очакваните валежи. 

В настоящия състав на младежкия оркестър има шестдесет души, съобщи диригентът Любомир Денев-син. Те са представители на музикалните училища в София, Пловдив, Варна, Бургас, Плевен, но и студенти и деца от школи и клубове, уточни той. От десет дни са на творчески лагер в село Кранево, където подготвят своята програма. Снощи изнесоха концерт и в курортния комплекс Албена. Всяка година младежката филхармония „Пионер“ прави такъв летен лагер, посочи диригентът. През септември стартира и учебната година на оркестъра в Националния дворец на децата в София. Тогава в състава участват предимно ученици от столицата. 

Н

Роялът е дарен от д-р Ирина Славова, която е анестезиолог в болница в Англия. Баща й закупил музикалния инструмент през 1984 г. от сина на Христо Дюлгеров. 

"Уникалното е, че това е инструмент, който е произведен във фабрика "Братя Дидерихс" в Санкт Петербург вероятно в първите години на 20-и век", обясни Бейков. 

По думите му това е ценен експонат. "Още по-ценно е това, че роялът е свързан с музикалната история на града, защото е бил личен инструмент на Христо Дюлгеров - един от музикалните деятели на Русе от края на 19-и и началото на 20-и век. Той е създател на хор "Родина" и е първият концертмайстор на новосъздадения в Русе през 1948 година Държавен симфоничен оркестър. Дюлгеров е човекът, който заедно с диригента Константин Илиев, е подбирал оркестранти - музиканти, които да съставят този оркестър, който след това за известно време е бил и оркестър на Русенската опера. Според мен съдбата на инструмента съвсем не е случайна, за да попадне отново в Русенската опера", обясни Бейков.

Той каза, че клавиатурата на рояла не е в добро състояние. "За щастие имаме друг стар инструмент, който не може да бъде реставриран, но неговите клавиши от слонова кост съвпадат с тези и ще могат да бъдат подменени. Почти ще има автентичен вид и до средата на март идната година ще бъде в пълна изправност, за да може да се свири на него", каза още Бейков.

Роялът ще бъде използван на сцената на Русенската опера на 18-и март 2025 г. като част от инструменталния ансамбъл, който ще изпълни световната премиера на монооперата "Алма", посветена на Алма Малер, съпругата на Густав Малер. Творбата е създадена от композитора Любомир Денев-баща по поетичното либрето на известния диригент и поет Герган Ценов. Режисьор на спектакъла ще бъде Вера Немирова, а сценографията е на художника Юлиян Табаков. Световната премиера на операта "Алма" е част от програмата на международния фестивал "Мартенски музикални дни". 

Емблематични творби на романтичната музика за пиано, цигулка и виолончело от Брамс, Франк и Владигеров звучат в концерта „Романтични съкровища“. Събитието е на 23 октомври в камерната зала „България“, съобщават организаторите.

По думите им изпълненията на Мартина Табакова – пиано, Стоимен Пеев – цигулка, и Атанас Кръстев – виолончело, е част от турнето на триото, което започва от София, като част от концертния цикъл „Музикални вторници“, но този път – в сряда. На 21 ноември музикантите гостуват във Варна, а на 22 ноември – в Бургас.

Сред творбите са Соната за цигулка и пиано от Цезар Франк, в рядко изпълнявания аранжимент за виолончело и пиано , Соната No.3 за цигулка и

С музиката си се стараем да предадем позитивно послание на младите хора. Това каза рапърът I.N.I по повод Международния ден на младежта, който бе отбелязан тази вечер с хип-хоп концерт в столичния район Банкя.

Рапърът обясни, че около хип-хоп изпълнителите има стереотипи, затова неговата цел е да помогне в разчупването им и да промени общественото мнение относно тяхното творчество.

„Тази вечер отбелязваме деня на младите в Банкя“, каза заместник-кметът на Банкя Александра Александрова. Тази вечер има хип-хоп парти, част от проекта „Слушай Банкя“, който е по програмата „София – град на младите и активните“ на Столична община, обясни тя. Александрова добави, че идеята за проекта е на актрисата Маргарита Костова, която беше един от участниците в събитието тази вечер. Сред останалите артисти на концерта бяха рапърът I.N.I

Екипът на Художествената галерия в Казанлък започва работа по проект за изграждане на депо „Съвремие“ към институцията, съобщи директорът на културния институт д-р Пламен Петров. 

То ще бъде своеобразен дом за творчеството на всички визуални артисти, развиващи своята творческа дейност на територията на общината, а всички визуални артисти, които имат желание да участват, трябва да го заявят до края на месеца. 

Целта на проекта е да бъде изградена територия, която да предоставя на своята публика на галерията възможности за достъп до изкуството на всички съвременни художници в региона. 

Депо „Съвремие“ ще предостави на всеки визуален артист пространство, което да курира сам, а неговата перманентна експозиционна площ ще дава възможност за непосредствено общуване на публиката с творчеството му. 

„Сигурни сме, че подобна инициатива ще ни позв

Около 40 музиканти ще си дадат среща по време на 16-ото издание на "Грийн рок фест", което ще се състои на 7 и 8 септември в Русе.

Фестивалът се наложи като ключово музикално събитие в града, като от основаването си се стреми да предложи на млади и начинаещи музиканти възможността да свирят заедно с утвърдени рок изпълнители, каза управителят на сдружение "Грийн рок фест" Мария Атанасова, която е основен организатор на събитието. 

Тя припомни, че през годините на сцената на фестивала са били известни музиканти и групи като Джон Лоутън, Джо Лин Търнър, Тим Рипър Оуенс, Миленко Матевич, Валди Тотев, "Назарет", "Фондацията", Б.Т.Р., "Кикимора", "Фактор", "Бонфайър" и други.

В настоящото издание ще участват осем музикални групи от страната и чужбина.

Програмата в първия ден включва пловдивската група DeatMag, плевенската Strykers, италианската Doberman

Руски пианисти ще могат да участват в престижния международен конкурс "Фредерик  Шопен" под неутрален флаг и само ако осъдят агресията на Москва в Украйна, съобщиха полските организатори, цитирани от АФП.

Заедно с конкурсите "Чайковски" в Москва и Санкт Петербург, и "Маргьорит Лонг" в Париж, варшавският конкурс, който се провежда на всеки пет години от 1927 г., се смята за Свещения граал за млади пианисти от цял свят.

Следващото издание е насрочено за октомври 2025 г. То ще бъде първото след началото на руското нашествие в Украйна, като Полша подкрепя усилията на Киев да отблъсне инвазията, отбелязва АФП.

Ако руските пианисти "бъдат допуснати до конкурса (...), те ще се представят под неутрален флаг, както направиха спортистите на Олимпийските игри в Париж", каза пред АФП говорителят на Института "Шопен" Александър Ласковски. "Те също така ще трябва да под

Дарителят - д-р Ирина Славова, обясни и историята на рояла. "Когато бях малка, всички ходеха на уроци по музикални инструменти. Бях в детската градина, когато дойдоха от Дома на учителя - от школата по изкуствата, и решиха, че имам някакви заложби. Първоначално се бях записала на цигулка, но баща ми категорично каза, че трябва да свиря на пиано. Това била негова мечта. След това родителите ми решиха, че трябва да имам пиано, за да свиря вкъщи. Така намериха този роял. Той беше много по-скъп от обикновеното пиано. Струваше 2000 лева на онова време - през 1984 г. това бяха страшно много пари", разказа д-р Славова. 

Тя обясни, че решила да дари рояла, защото отдавна не свири на него, а и от много години не живее в България. "Искам това пиано по някакъв начин да си върши работата, да се използва от хора, които разбират от него и от музика и ще го поддържат", каза още д-р Славова. 

Архивистът в Русенската опера д-р Веселина Антонова обясни, че това е трети музикален инструмент, чиято история е проучена от нея и от Пламен Бейков, като е свързана с музикалните традиции на града. 

"Преди няколко години открихме рояла, на който е свирил руският композитор и пианист Дмитрий Шостакович. Той се намира в Националното училище по изкуствата в Русе. Другият роял, който открихме, най-вероятно е купен от църковното настоятелство във връзка с работата на църковния салон. Той се намира в зала "Филхармония" в Русе, като на него е свирил Панчо Владигеров и други известни музиканти", обясни д-р Антонова. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
„Б.Т.Р.“ към публиката: Много е важно това, което ни давате, така ще продължим още 30 години
Много е важно това, което ни давате, защото така ще продължим още поне трийсетина години, каза Атанас Пенев на публиката в зала 1 на НДК. На 20 ноември бе първият от двата концерт ...
Комикът Конан О`Брайън ще бъде водещ на церемонията за наградите „Оскар“
Комикът Конан О`Брайън, който обича да се шегува с политиците, ще бъде водещ на церемонията за наградите „Оскар“ през 2025 г. През кариерата си на телевизионен водещ и ...
Гостуването нa картината „Триптих" на Васил Стоилов в музей „Ахинора" ще бъде удължено до 31 март 2025 г.
Поради големия интерес гостуването нa картината „Триптих" на Васил Стоилов в музей „Ахинора" в Казанлък ще бъде удължено до 31 март 2025 година. Това съобщават на офици ...
Дамите от дуо "Арденца" приемат като своя мисия популяризирането на нова българска музика
За първи път във Видин дуо "Арденца" изпълни рапсодия „ISE” на композитора Георги Андреев. Произведението е част от програмата на концерта „Музика на всички време ...
Иван Пенчев за 20-годишнината на Quarto: Всичко хубаво предстои, но и досега беше много хубаво
Всичко хубаво предстои, но и досега беше много хубаво, казва цигуларят Иван Пенчев. Преди почти двадесет години той е един от основателите на камерната формация Quarto, заедно с Т ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 07:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Под прожектора
2626
Под прожектора

Роял на диригента Христо Дюлгеров беше дарен на Русенската опера

Русенската опера получи като дарение роял на диригента Христо Дюлгеров, който е основал русенския хор "Родина" през 1943 г. Това съобщи директорът на културния институт Пламен Бейков.Роялът е дарен от д-р Ирина Славова, която е анестезиолог в болница в Англия.

| 20 Ноември 2024, 15:35 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Роял на диригента Христо Дюлгеров беше дарен на Русенската опера
Роял на диригента Христо Дюлгеров беше дарен на Русенската опера
Снимка © БТА

Русенската опера получи като дарение роял на диригента Христо Дюлгеров, който е основал русенския хор "Родина" през 1943 г. Това съобщи директорът на културния институт Пламен Бейков. 

Роялът е дарен от д-р Ирина Славова, която е анестезиолог в болница в Англия. Баща й закупил музикалния инструмент през 1984 г. от сина на Христо Дюлгеров. 

Музей в Нидерландия откри в кошче за боклук едно от произведенията си на модерното изкуство, което наподобява две празни бирени кутии, предаде АФП. 

Творбата е била изхвърлена от служител, който решил, че експонатът е отпадък.

Произведението, озаглавено Tous les bons moments que nous avons passeйs ensemble ("Всички хубави моменти, които изживяхме заедно") на френския творец Александър Лаве, на пръв поглед прилича на две празни бирени кутии, като едната е смачкана.

Това обаче са две кутии, старателно изрисувани на ръка с акрил. "В създаването им са вложени много време и усилия", казват от музея, цитирани от АФП.

Техник в културната институция не разбрал художествената им стойност и ги изхвърлил в кофата за боклук, докато творбата била изложена в стъклена асансьорна шахта.    Фроуке Будинг от музея LAM в Лисе, в западната част на Нидер

Националният дарителски фонд (НДФ) „13 века България“ приветства присъждането на Националната награда за скулптура „Акад. Иван Лазаров“ на българска скулпторка Снежана Симеонова. Освен забележителните си изяви в областта на скулптурата, Симеонова е дарител на Фонда, съобщават от екипа на НДФ.

Симеонова е автор, който е с по-голяма популярност в чужбина, отколкото в собствената си страна, отбелязват от НДФ "13 века България". Тя има в биографията си участие в повече от 55 международни експозиции на произведения от камък, бронз и дърво и над 20 самостоятелни изложби.

Основната причина за това името й у нас да не известно в степента, в която е в чужбина, е специфичният афинитет на Снежана Симеонова към реализация на монументални форми, които в България, с изключение на поръчкови паметникови реализации, са изключение. Така авторовото присъствие, кое

Филм с кауза тръгва по кината от 1 ноември. „Училище за надежда“ представя дейността на училище „Димитър Екимов“ – единственото в България, което спасява деца от крайно бедни семейства, като им осигурява качествено образование, възпитание и грижа напълно безплатно, разказват от екипа на продукцията.

През 2014 г. актьорите Анимари Димитрова и Златко Златков създават училището-пансион в село Русаля, Великотърновско. В него дават шанс на деца от крайно бедни семейства да получат достъп до качествено образование, грижа и възпитание напълно безплатно. Осигуряват всичко нужно за децата чрез дарения.

„Създадохме училището и пансиона преди повече от десет години. Ценим и най-скромното дарение, защото ни помага да нахраним и облечем нашите ученици, да покрием сметките си, да възнаградим труда

Fuego del amor е песента, която популярните Joef Gipsy Kings Family изпълняват съвместно със Сандра Александрова. Наричат ги „кралете на фламенкото“ и „майсторите на забавлението“, а те допълват, че с гордост творят и създават музика като част от легендарната джипси фамилия.  

Известните французи решават да работят с българката, зашеметени от нейния глас. Срещат се на събитие в Ница, където тя и творческата й половинка и продуцент Артур Надосян са централни гости в програмата. Там участват и Joef Gipsy Kings Family и това случайно запознанство прераства в музикално партньорство. Месеци по-късно, Съюзът на арменците в Европа, чийто почетен член е Артур Надосян, кани французите в благотворително събитие. Впоследствие идва идеята и за обща песен.

Мотор на проекта е Артур Надосян

Филхармония „Пионер” гостува днес на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Концертът ще се състои не в Археологическия музей, както бе обявено, а в Градската художествена галерия заради очакваните валежи. 

В настоящия състав на младежкия оркестър има шестдесет души, съобщи диригентът Любомир Денев-син. Те са представители на музикалните училища в София, Пловдив, Варна, Бургас, Плевен, но и студенти и деца от школи и клубове, уточни той. От десет дни са на творчески лагер в село Кранево, където подготвят своята програма. Снощи изнесоха концерт и в курортния комплекс Албена. Всяка година младежката филхармония „Пионер“ прави такъв летен лагер, посочи диригентът. През септември стартира и учебната година на оркестъра в Националния дворец на децата в София. Тогава в състава участват предимно ученици от столицата. 

Н

"Уникалното е, че това е инструмент, който е произведен във фабрика "Братя Дидерихс" в Санкт Петербург вероятно в първите години на 20-и век", обясни Бейков. 

По думите му това е ценен експонат. "Още по-ценно е това, че роялът е свързан с музикалната история на града, защото е бил личен инструмент на Христо Дюлгеров - един от музикалните деятели на Русе от края на 19-и и началото на 20-и век. Той е създател на хор "Родина" и е първият концертмайстор на новосъздадения в Русе през 1948 година Държавен симфоничен оркестър. Дюлгеров е човекът, който заедно с диригента Константин Илиев, е подбирал оркестранти - музиканти, които да съставят този оркестър, който след това за известно време е бил и оркестър на Русенската опера. Според мен съдбата на инструмента съвсем не е случайна, за да попадне отново в Русенската опера", обясни Бейков.

Емблематични творби на романтичната музика за пиано, цигулка и виолончело от Брамс, Франк и Владигеров звучат в концерта „Романтични съкровища“. Събитието е на 23 октомври в камерната зала „България“, съобщават организаторите.

По думите им изпълненията на Мартина Табакова – пиано, Стоимен Пеев – цигулка, и Атанас Кръстев – виолончело, е част от турнето на триото, което започва от София, като част от концертния цикъл „Музикални вторници“, но този път – в сряда. На 21 ноември музикантите гостуват във Варна, а на 22 ноември – в Бургас.

Сред творбите са Соната за цигулка и пиано от Цезар Франк, в рядко изпълнявания аранжимент за виолончело и пиано , Соната No.3 за цигулка и

С музиката си се стараем да предадем позитивно послание на младите хора. Това каза рапърът I.N.I по повод Международния ден на младежта, който бе отбелязан тази вечер с хип-хоп концерт в столичния район Банкя.

Рапърът обясни, че около хип-хоп изпълнителите има стереотипи, затова неговата цел е да помогне в разчупването им и да промени общественото мнение относно тяхното творчество.

„Тази вечер отбелязваме деня на младите в Банкя“, каза заместник-кметът на Банкя Александра Александрова. Тази вечер има хип-хоп парти, част от проекта „Слушай Банкя“, който е по програмата „София – град на младите и активните“ на Столична община, обясни тя. Александрова добави, че идеята за проекта е на актрисата Маргарита Костова, която беше един от участниците в събитието тази вечер. Сред останалите артисти на концерта бяха рапърът I.N.I

Екипът на Художествената галерия в Казанлък започва работа по проект за изграждане на депо „Съвремие“ към институцията, съобщи директорът на културния институт д-р Пламен Петров. 

То ще бъде своеобразен дом за творчеството на всички визуални артисти, развиващи своята творческа дейност на територията на общината, а всички визуални артисти, които имат желание да участват, трябва да го заявят до края на месеца. 

Целта на проекта е да бъде изградена територия, която да предоставя на своята публика на галерията възможности за достъп до изкуството на всички съвременни художници в региона. 

Депо „Съвремие“ ще предостави на всеки визуален артист пространство, което да курира сам, а неговата перманентна експозиционна площ ще дава възможност за непосредствено общуване на публиката с творчеството му. 

„Сигурни сме, че подобна инициатива ще ни позв

Около 40 музиканти ще си дадат среща по време на 16-ото издание на "Грийн рок фест", което ще се състои на 7 и 8 септември в Русе.

Фестивалът се наложи като ключово музикално събитие в града, като от основаването си се стреми да предложи на млади и начинаещи музиканти възможността да свирят заедно с утвърдени рок изпълнители, каза управителят на сдружение "Грийн рок фест" Мария Атанасова, която е основен организатор на събитието. 

Тя припомни, че през годините на сцената на фестивала са били известни музиканти и групи като Джон Лоутън, Джо Лин Търнър, Тим Рипър Оуенс, Миленко Матевич, Валди Тотев, "Назарет", "Фондацията", Б.Т.Р., "Кикимора", "Фактор", "Бонфайър" и други.

В настоящото издание ще участват осем музикални групи от страната и чужбина.

Програмата в първия ден включва пловдивската група DeatMag, плевенската Strykers, италианската Doberman

Руски пианисти ще могат да участват в престижния международен конкурс "Фредерик  Шопен" под неутрален флаг и само ако осъдят агресията на Москва в Украйна, съобщиха полските организатори, цитирани от АФП.

Заедно с конкурсите "Чайковски" в Москва и Санкт Петербург, и "Маргьорит Лонг" в Париж, варшавският конкурс, който се провежда на всеки пет години от 1927 г., се смята за Свещения граал за млади пианисти от цял свят.

Следващото издание е насрочено за октомври 2025 г. То ще бъде първото след началото на руското нашествие в Украйна, като Полша подкрепя усилията на Киев да отблъсне инвазията, отбелязва АФП.

Ако руските пианисти "бъдат допуснати до конкурса (...), те ще се представят под неутрален флаг, както направиха спортистите на Олимпийските игри в Париж", каза пред АФП говорителят на Института "Шопен" Александър Ласковски. "Те също така ще трябва да под

Той каза, че клавиатурата на рояла не е в добро състояние. "За щастие имаме друг стар инструмент, който не може да бъде реставриран, но неговите клавиши от слонова кост съвпадат с тези и ще могат да бъдат подменени. Почти ще има автентичен вид и до средата на март идната година ще бъде в пълна изправност, за да може да се свири на него", каза още Бейков.

Роялът ще бъде използван на сцената на Русенската опера на 18-и март 2025 г. като част от инструменталния ансамбъл, който ще изпълни световната премиера на монооперата "Алма", посветена на Алма Малер, съпругата на Густав Малер. Творбата е създадена от композитора Любомир Денев-баща по поетичното либрето на известния диригент и поет Герган Ценов. Режисьор на спектакъла ще бъде Вера Немирова, а сценографията е на художника Юлиян Табаков. Световната премиера на операта "Алма" е част от програмата на международния фестивал "Мартенски музикални дни". 

Дарителят - д-р Ирина Славова, обясни и историята на рояла. "Когато бях малка, всички ходеха на уроци по музикални инструменти. Бях в детската градина, когато дойдоха от Дома на учителя - от школата по изкуствата, и решиха, че имам някакви заложби. Първоначално се бях записала на цигулка, но баща ми категорично каза, че трябва да свиря на пиано. Това била негова мечта. След това родителите ми решиха, че трябва да имам пиано, за да свиря вкъщи. Така намериха този роял. Той беше много по-скъп от обикновеното пиано. Струваше 2000 лева на онова време - през 1984 г. това бяха страшно много пари", разказа д-р Славова. 

Тя обясни, че решила да дари рояла, защото отдавна не свири на него, а и от много години не живее в България. "Искам това пиано по някакъв начин да си върши работата, да се използва от хора, които разбират от него и от музика и ще го поддържат", каза още д-р Славова. 

Архивистът в Русенската опера д-р Веселина Антонова обясни, че това е трети музикален инструмент, чиято история е проучена от нея и от Пламен Бейков, като е свързана с музикалните традиции на града. 

"Преди няколко години открихме рояла, на който е свирил руският композитор и пианист Дмитрий Шостакович. Той се намира в Националното училище по изкуствата в Русе. Другият роял, който открихме, най-вероятно е купен от църковното настоятелство във връзка с работата на църковния салон. Той се намира в зала "Филхармония" в Русе, като на него е свирил Панчо Владигеров и други известни музиканти", обясни д-р Антонова. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
„Б.Т.Р.“ към публиката: Много е важно това, което ни давате, така ще продължим още 30 години
Комикът Конан О`Брайън ще бъде водещ на церемонията за наградите „Оскар“
Гостуването нa картината „Триптих" на Васил Стоилов в музей „Ахинора" ще бъде удължено до 31 март 2025 г.
Дамите от дуо "Арденца" приемат като своя мисия популяризирането на нова българска музика
Иван Пенчев за 20-годишнината на Quarto: Всичко хубаво предстои, но и досега беше много хубаво
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.