NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Цветни аспекти Пламен Цолов: Целта ни е да покажем, че за изкуството няма граници (Интервю)
2422
Цветни аспекти

Пламен Цолов: Целта ни е да покажем, че за изкуството няма граници (Интервю)

"Приятелските отношения между нашите две страни са в постоянно и трайно развитие", каза посланикът на Република България в Кралство Мароко Пламен Цолов в интервю за местен всекидневник преди откриването на предстояща изложба.  На 21 ноември посолството на България в Мароко и галерия INEX By Chaoui Bois организират изложбата Art4diplomatie, която обединява творбите на българската художничка Петя Илиева и мароканската художничка Фузия Саиди.  Артистичното събитие наистина показва две различни живописни вселени, две особени усещания, в които платната разкриват прилики, надхвърлящи културните, езиковите и географските различия. "Целта ни е да покажем, че за изкуството няма граници, независимо от културните различия в различните кътчета на света", каза Пламен Цолов, посланик на България в Мароко, в интервю за всекидневника Al Bayane

| 20 Ноември 2024, 13:32 ч.
Пламен Цолов: Целта ни е да покажем, че за изкуството няма граници (Интервю)
Пламен Цолов: Целта ни е да покажем, че за изкуството няма граници (Интервю)
Снимка © БНТ

"Приятелските отношения между нашите две страни са в постоянно и трайно развитие", каза посланикът на Република България в Кралство Мароко Пламен Цолов в интервю за местен всекидневник преди откриването на предстояща изложба. 

Пътуващ театър „Скрин“ и Сдружение „Седемте изкуства“ гостуват във Велико Търново със своя проект „Цирк в парка“. 

Събитието ще се проведе в парк "Дружба" на 10 и 11 август, съобщиха организаторите.

Присъстващите ще видят изявите на жонгльора от Полша Андрей Сойка, клоуна Златина Стойчева, мима Здравка Маринова и огнената царица Даниана Коева. Също така са организирани и творчески работилници за малки и големи.

Програмата на събитието ще започне на 10 август с работилница по жонглиране и ще продължи с работилница по ритмика. 

Цирковият моноспектакъл "Среща" и огненият моноспектакъл "Другото лице" ще са вечерта. 

Вторият ден ще започне  с представлението "Душата на клоуна", ще продължи с "Приказка за пантомимата" и с работилница по пантомима.

Под сянката на широколистни и иглолистни дървета ще се случи една циркова магия, прию

Дуа Липа отмени концерта си в Джакарта заради "непредвидени проблеми с безопасността и логистиката" на сцената, съобщи ДПА.

Певица увери, че е "с разбито сърце", тъй като няма да може да изнесе предвиденото за събота вечер шоу в Indonesia Arena.

"Аз съм тук, във вашата невероятна страна и съм готова да изнеса концерт, но с огорчение споделям, че беше установено, че не е безопасно представлението да продължи поради проблеми със сцената", написа Липа в социалните мрежи. "Толкова много очаквах тази вечер и наистина ме боли, че не можем да изнесем шоу за всички вас, особено след толкова дълго време от последното ми изпълнение в Джакарта".

Организаторите TEM Presents и PK Entertainment обясниха, че отмяната е "поради непредвидени проблеми с безопасността и логистиката" в съвместно изявление на уебсайта на Липа.

"Въпреки готовността на Дуа Липа да изнесе пред

Третата част на поредицата за Венъм - "Последният танц" оглави боксофис класацията на Северна Америка, макар и приходите да са под очакванията, съобщиха Асошиейтед прес и Франс прес. 

С приходи от 51 млн. щатски долара през уикенда "Венъм: Последният танц" е далеч от 96-те милиона долара, спечелени от "Венъм: Време е за Карнидж". Излизането на филма обаче съвпадна с началото на дългоочаквания финал на първенството по бейзбол в Северна Америка между "Лос Анджелис Доджърс" и "Ню Йорк Янкис" - два особено популярни отбора.

За пореден път Том Харди влиза в ролята на недоволен журналист, който се превръща в ужасяващо извънземно с остри зъби. Партнират му Чиуетел Еджиофор, Джуно Темпъл и Рис Ифанс. Рецензиите за филма обаче не са добри (36 процента "свежо" в сайта "Ротън томатоус", а отзивите на публиката също са с ниската оценка "Би" в "Синемаскоър"). 

До Хел

Неизвестно досега кратко произведение, приписвано на Моцарт и вероятно написано от австрийския композитор в младостта му, е открито в Лайпциг, Германия, съобщиха изследователи, цитирани от АФП.

Творбата се състои от седем части за струнно трио с обща продължителност около 12 минути. Смята се, че тя е написана в средата или края на 60-те години на 18-и век, се казва в изявление на Общинските библиотеки в Лайпциг.

Смятан за дете чудо, Моцарт е роден през 1756 г. и започва да композира в ранна възраст под ръководството на баща си Леополд Моцарт.

Изследователите са открили ранната му творба в музикалната библиотека на града, докато са съставяли най-новото издание на каталога Кьохел - изчерпателна колекция от музикални произведения на Моцарт.

В прессъобщението се посочва, че неподписаният ръкопис е копие или транскрипция, направена около 1780 г., и не е дело

Концерт на хор Тiscali ще се състои на 13 септември в Националното музикално училище, в София по повод 120-годишнината му. Входът е свободен, съобщават организаторите от Италианския културен институт в България и сдружението за социални и културни инициативи на Сардиния „Сардика“, в София. 

Тiscali е група хорови изпълнители от Сардиния, обединени от взаимна, голяма и устойчива страст към музиката и пеенето. Специфичните интереси на хора са насочени към музиката, в частност – към народното пеене. Репертоарът предлага прочит на откъси от произведения от музикалната и поетичната култура на Сардиния, от религиозни събития, особено песнопенията от Страстната седмица или от молитвената деветница за Рождество Христово, но и свързани със социални теми, сатира, забавления, т

На 21 ноември посолството на България в Мароко и галерия INEX By Chaoui Bois организират изложбата Art4diplomatie, която обединява творбите на българската художничка Петя Илиева и мароканската художничка Фузия Саиди. 

Артистичното събитие наистина показва две различни живописни вселени, две особени усещания, в които платната разкриват прилики, надхвърлящи културните, езиковите и географските различия.

"Целта ни е да покажем, че за изкуството няма граници, независимо от културните различия в различните кътчета на света", каза Пламен Цолов, посланик на България в Мароко, в интервю за всекидневника Al Bayane.

Творбите на Петя Илиева и Фузия Саиди разкриват и този универсален аспект на изкуството, като същевременно подчертават приликите между българските фолклорни мотиви и тези на берберската култура.

"Настоящата изложба е част от тригодишната програма за сътрудничество в областта на културата, образованието, науката и спорта между България и Мароко, подписана на 10 януари тази година по време на посещението в Кралство Мароко на г-жа Мария Габриел, тогава вицепремиер и министър на външните работи на България", уточнява посланик Пламен Цолов.

Крис Стейпълтън спечели четири награди на Асоциацията за кънтри музика, но водещото отличие за шоумен на годината беше присъдено на Морган Уолън, предаде Асошиейтед прес. 

Сред призовете на Стейпълтън са за песен на годината и сингъл на годината за парчето White Horse.

Освен за да вземе трофеите си, Крис Стейпълтън нееднократно се качи на сцената и за свои изпълнения, включително за дует с Пост Малоун, с който откри шоуто. 

Стейпълтън триумфира и в категорията за вокалист на годината за рекордния осми път. 

През по-голямата част от церемонията изглеждаше, че Морган Уолън, който водеше по номинации, ще остане с празни ръце, докато връчващият отличието Джеф Бриджис не произнесе името му, обявявайки носителя на голямата награда за шоумен на годината. 

Четири от номинациите на Уолън, който не присъства на церемонията, бяха за съв

В Исторически музей - Панагюрище е открита изложба на художниците Теодор и Пламена Пееви (Ателие Пееви), съобщиха от културната институция.

Авторите са баща и дъщеря, трето и четвърто поколение художници в рода Пееви. Фамилията е свързана с два големи рода в града - Тутевият и този на Стою Шишков.   

Експозицията на Пееви, подредена в Историческия музей в Панагюрище, включва пейзажи, портрети, импресии, натюрморти и абстрактни композиции, с преобладаващи сюжети на манастири и черкви. Като дарение от Пеев музеят е получил тетрадка, която включва спомени от Дебра Пеева за рода Хаджипееви и рода на Стою Шишков. 

Както информирахме, в Историческия музей в Панагюрище на 9 август се завръща и оригиналът на Панагюрското златно съкровище. 

Изложба на Стоян Куцев ще бъде представена в галерия-книжарница „София прес“.

Експозицията е озаглавена „Проектът - процес“ и може да бъде разгледана от 30 октомври до 15 ноември, съобщават организаторите.

Проектът е анонсиран от екипа като „моделиране на материя в електронна среда „То“ става неразличимо в реалността, излязло от видеоигрите и проектирано в координатната система на абсурда“. 

Стоян Куцев е роден в Пловдив през 1963 г. Завършва Национална художествена гимназия - Пловдив през 1982 г. и Национална художествена академия - София като магистър по специалност "Живопис" при проф. Найден Петков през 1992 г. През 2008 г. специализира в Сите де-з-ар, Париж. От 1993 до 1996 г. преподава в Националната художествена гимназия – Пловдив. Член е на Дружеството на пловдивските художеници, Съюза на бъл

Тридневната програма, посветена на Деня на град Перник – 19 октомври, започна днес с концерт на Стефан Вълдобрев и „Обичайните заподозрени“.

От 17 до 20 октомври перничани и гостите на града ще имат възможността да се насладят на четири поредни вечери, изпълнени с музика и емоции. 

 „Изключително ми е приятно да видя тази хубава гледка, толкова много одухотворени и усмихнати хора в Перник“, с тези думи се обърна към публиката Стефан Вълдобрев.

Той разказа, че преди две седмици си е запитал, защо групата тази година е пропуснала Перник. Малко след това са получили покана от организаторите от Община Перник да участват в празничната програма, посветена на Деня на град Перник.

„Много сме благодарни, че отново сме тук при вас, за да празнуваме заедно. Голяма чест е, че с нас започват проявите по повод празника на

Художникът и сценограф Юлиан Табаков представя във Варна своя проект „Виждам те“, който се състои от три серии - рисунки със заглавие „Виждам те“, пространствени творби, озаглавени „Небесно войнство“ и инсталацията „Водна кула“.

Изложба с първите две серии е подредена в Градската художествена галерия, а пространствената творба е разположена в културния център „РеБонкърс“ в специален формат, подготвен за Варна. 

За първи път работя проект, включващ три теми, които са разнородни и могат да бъдат както съчетавани едновременно, така и показвани поотделно, обясни авторът . Проектът е представян и в София, Стокхолм и Русе, припомни той. 

Работите ми разглеждат границата между духовното и материалното, посочи Табаков.

В изложбата „Виждам те“ има рисунки на животни. Те са издадени

Помолен да разкаже малко повече за този артистичен проект, който ще обедини творчеството на българската художничка Петя Илиева и мароканската визуална артистка Фузия Саиди, и неговата предистория, посланик Цолов отговаря: "Галерия INEX е една от многото галерии в Рабат, а и във всички големи градове на Мароко, които запознават публиката с автори на произведения на изкуството. Тя има своята вярна публика и много известни марокански художници излагат свои творби в нея. Следя дейността й много внимателно и смятам, че е една от качествените галерии, правеща добър подбор на художниците, които да представя. Настоящата изложба на българската художничка Петя Илиева е част от сътрудничеството между галерия INEX и българското посолство, а целта ни е да покажем, че за изкуството няма граници, независимо от културните различия в различните кътчета на света. Всъщност чрез тази изложба ще открием повече прилики, отколкото разлики в българските фолклорни мотиви и тези на берберската култура тук, в Мароко. Вече чух много мнения, че картините с народни мотиви на Петя Илиева са изключително близки до фолклорните мотиви от наследството на берберите.

"Изложбата е паралелна и съвместна с тази на мароканската художничка Фузия Саиди, която също е много оригинална в представянето на човешки фигури и предмети от всекидневието в стила на наивистичното изкуство. За разлика от "чистото" фолклорно изкуство, наивистичното изкуство не определя непременно различен културен контекст или традиция. Това експресивно "наивистично" изкуство е признато в целия свят като оригинален стил, често имитиращ простотата и откровеността на децата, но който носи и силни послания. Бих искал да използвам възможността да изкажа специалните си благодарности на ръководството на Galerie INEX, и по-специално на нейния собственик и предприемач г-н Шауи (Chaoui), както и на г-н Наджиб Мтул (Najib Mtoul), с когото работим заедно по подготовката на настоящата изложба.

Експозицията представя две различни живописни вселени, две особени художествени усещания. Но в творбите и на двете художнички се откриват сходства, които надхвърлят културните, езиковите и географските различия. 

Запитан как изкуството, културата и наследството биха могли да допринесат за задълбочаване на историческите отношения между двете страни, посланик Цолов отговаря:"Изкуството е типично човешка дейност и не съществува в животинския свят. То е интерпретация на реалността, която ни заобикаля, на нашите човешки възприятия за света, на нашите човешки чувства и нуждата ни от красота, на нашите човешки взаимоотношения във всичките им аспекти. Изобразителното изкуство не прави изключение. То ни въздейства чрез оригиналността на формите и вибрацията на цветовете, съчетаването им по уникален начин, който ни кара да съзерцаваме, но и да размишляваме. Творецът на изкуство е като бременна жена, той трябва да извади на бял свят това, което е в душата и духа му, да го изрази, независимо дали е разбран или приет, или не. Времето е единственият съдник на качеството на един творец. Разликата във възприятията на авторите на изкуство и на публиката е естествена. Докато тези различия са минимални, целта на художника е успешна. От друга страна, културното наследство неминуемо оказва влияние върху творците. Ето защо елементите на сходство между културите и цивилизациите се отразяват и в сходството в интерпретацията на заобикалящата действителност. На пръв поглед абстрактното изкуство е изключение, но дори в него можем да открием подсъзнателната връзка с миналото и с културата на един или друг народ".

"Следва да се отбележи, че настоящата изложба е част от тригодишната програма за сътрудничество в областта на културата, образованието, науката и спорта между България и Мароко, подписана на 10 януари тази година по време на посещението в Кралство Мароко на г-жа Мария Габриел, тогава вицепремиер и министър на външните работи на България. Приятелските отношения между нашите две страни не са нещо ново. Те датират отпреди 62 години и са в постоянно и устойчиво развитие", продължава посланик Пламен Цолов.

Запитан за културните отношения между България и Мароко и как изкуството може да засили културните връзки между двете страни, като се има предвид, че на 10 януари 2024 г. в Рабат те подписаха две споразумения за сътрудничество в областта на киното, образованието и научните изследвания, посланик Цолов отговаря: "Мога да кажа, че изкуството и културата винаги са били живата връзка между хората и обществата. Тук политическите съображения и интереси отстъпват на заден план, защото хората имат нужда и се стремят да опознаят себе си непосредствено в основата на своята човешка природа. В този смисъл културата винаги е била мост към мира и приятелството". 

Подписаните споразумения в областта на киното и културата, образованието, науката и спорта между нашите две страни илюстрират тази истина, отбелязва още посланик Цолов. Той припомня, че по време на посещението на г-жа Мария Габриел в Мароко в Рабат е открит Български център за образование и обучение, чиято основна задача е да насърчава възможностите за обучение на млади мароканци в България и получаване на признати в ЕС дипломи по различни специалности.

В този контекст той напомня и за двете посещения на български академични делегации в Кралство Мароко през 2022 и 2024 г., които провеждат ползотворни срещи с марокански университети и институции, и на първо място с Министерството на висшето образование, научните изследвания и иновациите.

"Всичко това ни окуражава и ни кара да работим упорито за представянето на културата на всяка от нашите страни и в двете посоки. Струва си да споменем, че в момента българска фолклорна група е на посещение в Мароко за участие в международния музикален фестивал Visa pour la musique - Festival de musique d`Afrique et du Moyen-Orient, който ще се проведе в Рабат от 20 до 23 ноември тази година. Много марокански фолклорни групи участват и във фестивали и фолклорни празници в България. Всяка година поне една мароканска фолклорна танцова група идва в нашата страна, за да участва в подобни събития. Трябва да споменем и участието на 7 български фотографи в Международния фестивал на фотографията "Рабат-Люмиер" през юли 2022 г., което беше отразено от Българската национална телевизия. Мароканска изложба на ваши фотографи беше представена тази година в София и Бургас по време на честването на 25-годишнината на Деня на Трона, националния празник на Кралство Мароко.

В отговор на въпрос каква е стратегията за развитие на културните отношения между двете страни, посланикът на Република България в Кралство Мароко Пламен Цолов отговаря: "Общуването и опознаването на българската култура тук, в Мароко, и на мароканската култура в България е една от основните ни задачи като посолство тук, във вашата страна. Ние възприемаме културната комуникация като част от дипломацията. Неслучайно настоящата изложба на г-жа Петя Илиева е озаглавена "Изкуство за дипломация" - Art4diplomacy. Лично аз познавам добри марокански художници и галеристи, които имат интерес и са на разположение да си сътрудничат с България и българските си колеги. Миналата година в галерията на Културния център в Бускура беше представена изложба на български художници, която посетих с голямо удоволствие. Тя беше инициирана от един отличен марокански художник - Халед Ел Бекай, и от българския художник Даниел Йорданов, който взе участие. Поддържаме контакт и с галерията "Ал Марса" в Казабланка, която също се интересува от изложби на български художници. Ако обстоятелствата и времето позволят, планираме да организираме изложба на известния и талантлив български акварелист Стефан Софрониев".

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Белослава представя нов сингъл
Белослава представя нов сингъл на концерт, който ще се състои на 21 декември във Военния клуб. Премиерната песен „Харесвам те” ще звучи в компанията на джазмените JP3 и ...
Китара, купена от Джордж Харисън като тийнейджър, беше продадена за над 1 млн. британски лири
Китара, купена от покойния член на "Бийтълс" Джордж Харисън за около 58 британски лири в тийнейджърските му години, беше продадена на търг за над 1 милион британски лири (1,27 мили ...
С изложба на Десислава Минчева, галерия „Папийон“ открива ново пространство
В Деня на християнското семейство, с изложбата на Десислава Минчева „Намиб. Пясъци - небе“, варненската галерия „Папийон“ открива ново пространство, което н ...
Сандански ще има честта да бъде последният град от турнето на Лили Иванова за тази година
Сандански е последният град от турнето на Лили Иванова в страната. Утре в 20:00 часа в Домът на културата в града започва концертът на примата на българската естрада. "Този конце ...
Комедии и класика са включени в афиша на Драматичен театър "Сава Огнянов" през декември
Комедии и класика включва в афиша си през последния месец на годината Драматичен театър "Сава Огнянов" в Русе. Това съобщи пиарът на културния институт Дидо Илиев. Публиката ще мо ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 06:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Цветни аспекти
2422
Цветни аспекти

Пламен Цолов: Целта ни е да покажем, че за изкуството няма граници (Интервю)

"Приятелските отношения между нашите две страни са в постоянно и трайно развитие", каза посланикът на Република България в Кралство Мароко Пламен Цолов в интервю за местен всекидневник преди откриването на предстояща изложба.Артистичното събитие наистина показва две различни живописни вселени, две особени усещания, в които платната разкриват прилики, надхвърлящи културните, езиковите и географските различия.

| 20 Ноември 2024, 13:32 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Пламен Цолов: Целта ни е да покажем, че за изкуството няма граници (Интервю)
Пламен Цолов: Целта ни е да покажем, че за изкуството няма граници (Интервю)
Снимка © БНТ

"Приятелските отношения между нашите две страни са в постоянно и трайно развитие", каза посланикът на Република България в Кралство Мароко Пламен Цолов в интервю за местен всекидневник преди откриването на предстояща изложба. 

На 21 ноември посолството на България в Мароко и галерия INEX By Chaoui Bois организират изложбата Art4diplomatie, която обединява творбите на българската художничка Петя Илиева и мароканската художничка Фузия Саиди. 

Пътуващ театър „Скрин“ и Сдружение „Седемте изкуства“ гостуват във Велико Търново със своя проект „Цирк в парка“. 

Събитието ще се проведе в парк "Дружба" на 10 и 11 август, съобщиха организаторите.

Присъстващите ще видят изявите на жонгльора от Полша Андрей Сойка, клоуна Златина Стойчева, мима Здравка Маринова и огнената царица Даниана Коева. Също така са организирани и творчески работилници за малки и големи.

Програмата на събитието ще започне на 10 август с работилница по жонглиране и ще продължи с работилница по ритмика. 

Цирковият моноспектакъл "Среща" и огненият моноспектакъл "Другото лице" ще са вечерта. 

Вторият ден ще започне  с представлението "Душата на клоуна", ще продължи с "Приказка за пантомимата" и с работилница по пантомима.

Под сянката на широколистни и иглолистни дървета ще се случи една циркова магия, прию

Дуа Липа отмени концерта си в Джакарта заради "непредвидени проблеми с безопасността и логистиката" на сцената, съобщи ДПА.

Певица увери, че е "с разбито сърце", тъй като няма да може да изнесе предвиденото за събота вечер шоу в Indonesia Arena.

"Аз съм тук, във вашата невероятна страна и съм готова да изнеса концерт, но с огорчение споделям, че беше установено, че не е безопасно представлението да продължи поради проблеми със сцената", написа Липа в социалните мрежи. "Толкова много очаквах тази вечер и наистина ме боли, че не можем да изнесем шоу за всички вас, особено след толкова дълго време от последното ми изпълнение в Джакарта".

Организаторите TEM Presents и PK Entertainment обясниха, че отмяната е "поради непредвидени проблеми с безопасността и логистиката" в съвместно изявление на уебсайта на Липа.

"Въпреки готовността на Дуа Липа да изнесе пред

Третата част на поредицата за Венъм - "Последният танц" оглави боксофис класацията на Северна Америка, макар и приходите да са под очакванията, съобщиха Асошиейтед прес и Франс прес. 

С приходи от 51 млн. щатски долара през уикенда "Венъм: Последният танц" е далеч от 96-те милиона долара, спечелени от "Венъм: Време е за Карнидж". Излизането на филма обаче съвпадна с началото на дългоочаквания финал на първенството по бейзбол в Северна Америка между "Лос Анджелис Доджърс" и "Ню Йорк Янкис" - два особено популярни отбора.

За пореден път Том Харди влиза в ролята на недоволен журналист, който се превръща в ужасяващо извънземно с остри зъби. Партнират му Чиуетел Еджиофор, Джуно Темпъл и Рис Ифанс. Рецензиите за филма обаче не са добри (36 процента "свежо" в сайта "Ротън томатоус", а отзивите на публиката също са с ниската оценка "Би" в "Синемаскоър"). 

До Хел

Неизвестно досега кратко произведение, приписвано на Моцарт и вероятно написано от австрийския композитор в младостта му, е открито в Лайпциг, Германия, съобщиха изследователи, цитирани от АФП.

Творбата се състои от седем части за струнно трио с обща продължителност около 12 минути. Смята се, че тя е написана в средата или края на 60-те години на 18-и век, се казва в изявление на Общинските библиотеки в Лайпциг.

Смятан за дете чудо, Моцарт е роден през 1756 г. и започва да композира в ранна възраст под ръководството на баща си Леополд Моцарт.

Изследователите са открили ранната му творба в музикалната библиотека на града, докато са съставяли най-новото издание на каталога Кьохел - изчерпателна колекция от музикални произведения на Моцарт.

В прессъобщението се посочва, че неподписаният ръкопис е копие или транскрипция, направена около 1780 г., и не е дело

Концерт на хор Тiscali ще се състои на 13 септември в Националното музикално училище, в София по повод 120-годишнината му. Входът е свободен, съобщават организаторите от Италианския културен институт в България и сдружението за социални и културни инициативи на Сардиния „Сардика“, в София. 

Тiscali е група хорови изпълнители от Сардиния, обединени от взаимна, голяма и устойчива страст към музиката и пеенето. Специфичните интереси на хора са насочени към музиката, в частност – към народното пеене. Репертоарът предлага прочит на откъси от произведения от музикалната и поетичната култура на Сардиния, от религиозни събития, особено песнопенията от Страстната седмица или от молитвената деветница за Рождество Христово, но и свързани със социални теми, сатира, забавления, т

Артистичното събитие наистина показва две различни живописни вселени, две особени усещания, в които платната разкриват прилики, надхвърлящи културните, езиковите и географските различия.

"Целта ни е да покажем, че за изкуството няма граници, независимо от културните различия в различните кътчета на света", каза Пламен Цолов, посланик на България в Мароко, в интервю за всекидневника Al Bayane.

Крис Стейпълтън спечели четири награди на Асоциацията за кънтри музика, но водещото отличие за шоумен на годината беше присъдено на Морган Уолън, предаде Асошиейтед прес. 

Сред призовете на Стейпълтън са за песен на годината и сингъл на годината за парчето White Horse.

Освен за да вземе трофеите си, Крис Стейпълтън нееднократно се качи на сцената и за свои изпълнения, включително за дует с Пост Малоун, с който откри шоуто. 

Стейпълтън триумфира и в категорията за вокалист на годината за рекордния осми път. 

През по-голямата част от церемонията изглеждаше, че Морган Уолън, който водеше по номинации, ще остане с празни ръце, докато връчващият отличието Джеф Бриджис не произнесе името му, обявявайки носителя на голямата награда за шоумен на годината. 

Четири от номинациите на Уолън, който не присъства на церемонията, бяха за съв

В Исторически музей - Панагюрище е открита изложба на художниците Теодор и Пламена Пееви (Ателие Пееви), съобщиха от културната институция.

Авторите са баща и дъщеря, трето и четвърто поколение художници в рода Пееви. Фамилията е свързана с два големи рода в града - Тутевият и този на Стою Шишков.   

Експозицията на Пееви, подредена в Историческия музей в Панагюрище, включва пейзажи, портрети, импресии, натюрморти и абстрактни композиции, с преобладаващи сюжети на манастири и черкви. Като дарение от Пеев музеят е получил тетрадка, която включва спомени от Дебра Пеева за рода Хаджипееви и рода на Стою Шишков. 

Както информирахме, в Историческия музей в Панагюрище на 9 август се завръща и оригиналът на Панагюрското златно съкровище. 

Изложба на Стоян Куцев ще бъде представена в галерия-книжарница „София прес“.

Експозицията е озаглавена „Проектът - процес“ и може да бъде разгледана от 30 октомври до 15 ноември, съобщават организаторите.

Проектът е анонсиран от екипа като „моделиране на материя в електронна среда „То“ става неразличимо в реалността, излязло от видеоигрите и проектирано в координатната система на абсурда“. 

Стоян Куцев е роден в Пловдив през 1963 г. Завършва Национална художествена гимназия - Пловдив през 1982 г. и Национална художествена академия - София като магистър по специалност "Живопис" при проф. Найден Петков през 1992 г. През 2008 г. специализира в Сите де-з-ар, Париж. От 1993 до 1996 г. преподава в Националната художествена гимназия – Пловдив. Член е на Дружеството на пловдивските художеници, Съюза на бъл

Тридневната програма, посветена на Деня на град Перник – 19 октомври, започна днес с концерт на Стефан Вълдобрев и „Обичайните заподозрени“.

От 17 до 20 октомври перничани и гостите на града ще имат възможността да се насладят на четири поредни вечери, изпълнени с музика и емоции. 

 „Изключително ми е приятно да видя тази хубава гледка, толкова много одухотворени и усмихнати хора в Перник“, с тези думи се обърна към публиката Стефан Вълдобрев.

Той разказа, че преди две седмици си е запитал, защо групата тази година е пропуснала Перник. Малко след това са получили покана от организаторите от Община Перник да участват в празничната програма, посветена на Деня на град Перник.

„Много сме благодарни, че отново сме тук при вас, за да празнуваме заедно. Голяма чест е, че с нас започват проявите по повод празника на

Художникът и сценограф Юлиан Табаков представя във Варна своя проект „Виждам те“, който се състои от три серии - рисунки със заглавие „Виждам те“, пространствени творби, озаглавени „Небесно войнство“ и инсталацията „Водна кула“.

Изложба с първите две серии е подредена в Градската художествена галерия, а пространствената творба е разположена в културния център „РеБонкърс“ в специален формат, подготвен за Варна. 

За първи път работя проект, включващ три теми, които са разнородни и могат да бъдат както съчетавани едновременно, така и показвани поотделно, обясни авторът . Проектът е представян и в София, Стокхолм и Русе, припомни той. 

Работите ми разглеждат границата между духовното и материалното, посочи Табаков.

В изложбата „Виждам те“ има рисунки на животни. Те са издадени

Творбите на Петя Илиева и Фузия Саиди разкриват и този универсален аспект на изкуството, като същевременно подчертават приликите между българските фолклорни мотиви и тези на берберската култура.

"Настоящата изложба е част от тригодишната програма за сътрудничество в областта на културата, образованието, науката и спорта между България и Мароко, подписана на 10 януари тази година по време на посещението в Кралство Мароко на г-жа Мария Габриел, тогава вицепремиер и министър на външните работи на България", уточнява посланик Пламен Цолов.

Помолен да разкаже малко повече за този артистичен проект, който ще обедини творчеството на българската художничка Петя Илиева и мароканската визуална артистка Фузия Саиди, и неговата предистория, посланик Цолов отговаря: "Галерия INEX е една от многото галерии в Рабат, а и във всички големи градове на Мароко, които запознават публиката с автори на произведения на изкуството. Тя има своята вярна публика и много известни марокански художници излагат свои творби в нея. Следя дейността й много внимателно и смятам, че е една от качествените галерии, правеща добър подбор на художниците, които да представя. Настоящата изложба на българската художничка Петя Илиева е част от сътрудничеството между галерия INEX и българското посолство, а целта ни е да покажем, че за изкуството няма граници, независимо от културните различия в различните кътчета на света. Всъщност чрез тази изложба ще открием повече прилики, отколкото разлики в българските фолклорни мотиви и тези на берберската култура тук, в Мароко. Вече чух много мнения, че картините с народни мотиви на Петя Илиева са изключително близки до фолклорните мотиви от наследството на берберите.

"Изложбата е паралелна и съвместна с тази на мароканската художничка Фузия Саиди, която също е много оригинална в представянето на човешки фигури и предмети от всекидневието в стила на наивистичното изкуство. За разлика от "чистото" фолклорно изкуство, наивистичното изкуство не определя непременно различен културен контекст или традиция. Това експресивно "наивистично" изкуство е признато в целия свят като оригинален стил, често имитиращ простотата и откровеността на децата, но който носи и силни послания. Бих искал да използвам възможността да изкажа специалните си благодарности на ръководството на Galerie INEX, и по-специално на нейния собственик и предприемач г-н Шауи (Chaoui), както и на г-н Наджиб Мтул (Najib Mtoul), с когото работим заедно по подготовката на настоящата изложба.

Експозицията представя две различни живописни вселени, две особени художествени усещания. Но в творбите и на двете художнички се откриват сходства, които надхвърлят културните, езиковите и географските различия. 

Запитан как изкуството, културата и наследството биха могли да допринесат за задълбочаване на историческите отношения между двете страни, посланик Цолов отговаря:"Изкуството е типично човешка дейност и не съществува в животинския свят. То е интерпретация на реалността, която ни заобикаля, на нашите човешки възприятия за света, на нашите човешки чувства и нуждата ни от красота, на нашите човешки взаимоотношения във всичките им аспекти. Изобразителното изкуство не прави изключение. То ни въздейства чрез оригиналността на формите и вибрацията на цветовете, съчетаването им по уникален начин, който ни кара да съзерцаваме, но и да размишляваме. Творецът на изкуство е като бременна жена, той трябва да извади на бял свят това, което е в душата и духа му, да го изрази, независимо дали е разбран или приет, или не. Времето е единственият съдник на качеството на един творец. Разликата във възприятията на авторите на изкуство и на публиката е естествена. Докато тези различия са минимални, целта на художника е успешна. От друга страна, културното наследство неминуемо оказва влияние върху творците. Ето защо елементите на сходство между културите и цивилизациите се отразяват и в сходството в интерпретацията на заобикалящата действителност. На пръв поглед абстрактното изкуство е изключение, но дори в него можем да открием подсъзнателната връзка с миналото и с културата на един или друг народ".

"Следва да се отбележи, че настоящата изложба е част от тригодишната програма за сътрудничество в областта на културата, образованието, науката и спорта между България и Мароко, подписана на 10 януари тази година по време на посещението в Кралство Мароко на г-жа Мария Габриел, тогава вицепремиер и министър на външните работи на България. Приятелските отношения между нашите две страни не са нещо ново. Те датират отпреди 62 години и са в постоянно и устойчиво развитие", продължава посланик Пламен Цолов.

Запитан за културните отношения между България и Мароко и как изкуството може да засили културните връзки между двете страни, като се има предвид, че на 10 януари 2024 г. в Рабат те подписаха две споразумения за сътрудничество в областта на киното, образованието и научните изследвания, посланик Цолов отговаря: "Мога да кажа, че изкуството и културата винаги са били живата връзка между хората и обществата. Тук политическите съображения и интереси отстъпват на заден план, защото хората имат нужда и се стремят да опознаят себе си непосредствено в основата на своята човешка природа. В този смисъл културата винаги е била мост към мира и приятелството". 

Подписаните споразумения в областта на киното и културата, образованието, науката и спорта между нашите две страни илюстрират тази истина, отбелязва още посланик Цолов. Той припомня, че по време на посещението на г-жа Мария Габриел в Мароко в Рабат е открит Български център за образование и обучение, чиято основна задача е да насърчава възможностите за обучение на млади мароканци в България и получаване на признати в ЕС дипломи по различни специалности.

В този контекст той напомня и за двете посещения на български академични делегации в Кралство Мароко през 2022 и 2024 г., които провеждат ползотворни срещи с марокански университети и институции, и на първо място с Министерството на висшето образование, научните изследвания и иновациите.

"Всичко това ни окуражава и ни кара да работим упорито за представянето на културата на всяка от нашите страни и в двете посоки. Струва си да споменем, че в момента българска фолклорна група е на посещение в Мароко за участие в международния музикален фестивал Visa pour la musique - Festival de musique d`Afrique et du Moyen-Orient, който ще се проведе в Рабат от 20 до 23 ноември тази година. Много марокански фолклорни групи участват и във фестивали и фолклорни празници в България. Всяка година поне една мароканска фолклорна танцова група идва в нашата страна, за да участва в подобни събития. Трябва да споменем и участието на 7 български фотографи в Международния фестивал на фотографията "Рабат-Люмиер" през юли 2022 г., което беше отразено от Българската национална телевизия. Мароканска изложба на ваши фотографи беше представена тази година в София и Бургас по време на честването на 25-годишнината на Деня на Трона, националния празник на Кралство Мароко.

В отговор на въпрос каква е стратегията за развитие на културните отношения между двете страни, посланикът на Република България в Кралство Мароко Пламен Цолов отговаря: "Общуването и опознаването на българската култура тук, в Мароко, и на мароканската култура в България е една от основните ни задачи като посолство тук, във вашата страна. Ние възприемаме културната комуникация като част от дипломацията. Неслучайно настоящата изложба на г-жа Петя Илиева е озаглавена "Изкуство за дипломация" - Art4diplomacy. Лично аз познавам добри марокански художници и галеристи, които имат интерес и са на разположение да си сътрудничат с България и българските си колеги. Миналата година в галерията на Културния център в Бускура беше представена изложба на български художници, която посетих с голямо удоволствие. Тя беше инициирана от един отличен марокански художник - Халед Ел Бекай, и от българския художник Даниел Йорданов, който взе участие. Поддържаме контакт и с галерията "Ал Марса" в Казабланка, която също се интересува от изложби на български художници. Ако обстоятелствата и времето позволят, планираме да организираме изложба на известния и талантлив български акварелист Стефан Софрониев".

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Белослава представя нов сингъл
Китара, купена от Джордж Харисън като тийнейджър, беше продадена за над 1 млн. британски лири
С изложба на Десислава Минчева, галерия „Папийон“ открива ново пространство
Сандански ще има честта да бъде последният град от турнето на Лили Иванова за тази година
Комедии и класика са включени в афиша на Драматичен театър "Сава Огнянов" през декември
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.