Във Варненския драматичен театър „Стоян Бъчваров“ започнаха репетициите на постановката „Муа у тупан“ на режисьора Николай Кенаров по пиесата на Боян Папазов, съобщават от културната институция.
Пиесата датира от годините около смяната на режима през 1989-а. Комедията е на шопски диалект, героите са граовци, а в хумора на ситуациите, през които преминават, е включена философия и народопсихология, обясняват от трупата.
В Самоков, в хотел „Гранд“, ще бъде изигран премиерно спектакълът „Театър на сенките за социална промяна“, съобщиха организаторите.
Събитието, което е с вход свободен, ще се състои на 3 септември.
Организаторите посочиха, че от 28 август до 5 септември Самоков е домакин на обучение на младежки работници по програма „Еразъм+“.
Тридесет участници от осем организации от седем европейски държави – България, Румъния, Хърватия, Гърция, Турция, Унгария и Испания – овладяват изразните средства на театъра на сенките, за да могат чрез тях да отправят публични послания по актуални за обществото теми.
Заниманията са по проект „Театър на сенките за социална промяна“ на софийската фондация „Ценности, добродетели, интегритет“, която не за първи път избира Самоков като място за ре
Хю Джакман ще се качи за пореден път на музикалната сцена за нова серия от свои концерти в прочутата зала „Рейдио Сити Мюзик Хол“ в Ню Йорк, съобщи ЮПИ.
Нюйоркското заведение обяви в сряда, че 55-годишният Джакман ще е звездата на концертното шоу Hugh Jackman: From New York, with Love.
В него Джакман ще изпълни песни от емблематичните си роли в бродуейски и филмови мюзикъли, сред които „Момчето от Оз“, „Най-великият шоумен“ и „Музикантът“, както и „други изненади от кариерата му“.
Роденият в Австралия актьор, певец и танцьор бе удостоен с едната от двете си награди „Тони“ (другата е почетна) за изпълнението си в мюзикъла „Момчето от Оз“ през 2004 г. и награда „Грами“
Калина Десподска от Велинград спечели голямата награда в шестото издание на националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен "Дунавски звезди", който завърши днес в Силистра.
Организатори на проявата бяха местната община и музикалната компания "Сенс Мюзик". В конкурса участваха над 70 млади изпълнители, разпределени в пет възрастови групи. Тази година журито е с председател естрадната певица Мими Иванова и членове - композиторът Станислав Лобошки, журналистите Николай Текелиев и певците Дивна и Георги Дюлгеров.
Специалната награда на кмета на община Силистра бе присъдена на Преслава Тодорова от Добрич, а наградата за най-добър музикален педагог отиде при Мариета Жекова от Троян.
Основните цели на конкурса са свързани с възможностите за развитие и подпомагане на творчески надарени деца и талантливи млади хора, както и популяризиране на бъл
Хор „Зеро 8“ от Стокхолм спечели голямата награда на Европа за хорово пеене. Тази година конкурсът се проведе във Варна. В надпреварата участваха още Камерен хор на Торино, Италия, Младежки хор на Мадрид и „Сухар коруа“ от Доностия, Испания.
Шведският мъжки състав „Зеро 8“ с диригент Расмус Кригщрьом е носител на голямата награда на Международния хоров конкурс в Марибор през 2023 г. Той получи най-много аплодисменти от станалата на крака публика след изпълненията си в залата на Фестивалния и конгресен център (ФКЦ) във Варна. Тяхната българска песен в репертоара бе „Трендафилчето“, в обработка на Николай Кауфман.
Всички хорове бяха удостоени със статуетка и плакет за участието си в състезанието за европейската награда. Те са носители на най-високите отличия в международни хорови конкурси през миналата година. Мл
Деветнадесет творци се „срещат“ със сянката си в инициативата „Нощни персонажи“, част от на европейската „Нощ на театрите“.
Популярни лица на театралното и балетното изкуство в България за поредна година подкрепят проекта, който се превърна в една от най-очакваните и вдъхновяващи културни инициативи, коментират организаторите.
Главни герои са режисьорите Явор Гърдев и Антон Угринов, драматургът Александър Секулов, актьорите Юлиан Вергов, Владимир Карамазов, Теодора Духовникова, Владимир Пенев, Дарин Ангелов, Христо Петков, Владимир Михайлов, Ованес Торосян, Деян Ангелов, Весела Бабинова, Луиза Григорова-Макариев, Константин Еленков, Боряна Братоева, Мартин Димитров, примабалерината Марта Петкова и премиерсолистът Никола
Режисьорът Николай Кенаров определя „Муа у тупан” като притча за пътя към развитието на човека. Историята е фолк гротеска, леко фантастична и абсурдна, а наличието на театър в театъра дава неограничена свобода на въображението, смята той.
Времето на действието не е дефинирано, но прилича на възможно бъдеще, в което артистите живеят в покрайнините, почти „изхвърлени“ от обществото. На това символично бунище те сглобяват сюжета на „Муа у тупан“.
Сопраното Мария Павлова дебютира като Коринда в операта „Пепеляшка”.
Събитието е на 16 октомври в Софийската опера и балет, съобщават от трупата.
Павлова е позната на софийската публика от операта „Зигфрид“ на Рихард Вагнер, от „Бал с маски“ от Джузепе Верди и концерта „Влюбеният Моцарт“. От 2013 г. редовно участва в постановките „Хензел и Гретел”, „Бременските музиканти”, „Вълкът и седемте козлета”, „Червената шапчица”. През 2014 г. дебютира в ролята на Тебалдо в „Дон Карлос”.
Родена е през 1989 г. във Велико Търново. През 2012 г. завършва Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров”, в класа по пеене на д-р Велизара Караянкова и в класа по актьорско май
Изложба, посветена на 120-та годишнина на художника Бочо Донев, се открива в троянската галерия „Серякова къща“ на 14 ноември, съобщи Мариела Шошкова, уредник в галерията.
Бочо Донев е основоположник на троянската живописна традиция, посочи тя. Над 90 негови творби се съхраняват във фондовете на Музея на занаятите в Троян.
Част от творбите, включени в изложбата, ще бъдат показани за пръв път, уточняват организаторите от музея. Народно читалище „Наука – 1870 г.“ – Троян и Средно училище „Св. Климент Охридски“ в града също ще предоставят платна за експозицията.
На откриването на изложбата ще бъде представена и книгата на Бочо Донев „Автобиографични бележки“, чийто ръкопис дълги години се съхранява в архива на Музея на занаятите.
Като творец Донев рисува предимно пейзажи, битови композиции,
Изложба във виртуална реалност с произведения на селектирани автори и срещи с художниците, присъстващи на павилионите, са сред акцентите в програмата на първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair от днес до 6 октомври.
В програмата е предвиден уъркшоп за млади съвременни художници с именития нидерландски куратор Йохан Густавсон. Ще има и разговор на тема „Как да навлезем в нови пазари за изкуство?“ – с гост Патрик Щайнхаузер, създател на галерия за съвременно изкуство „Щайнхаузер“ в Братислава.
Модераторатор на събитието ще бъде Радослав Механджийски.
По-късно днес ще се проведе презентация на д-р Франц Ийм, изпълнителен директор на международната застрахователна компания Tectus Brokers с фокус ценни предмети и изкуство. Темата на панела е „Международният пазар за изкуство –
От днес Стара Загора е домакин на XI Международен клавирен конкурс „Класика и съвременност“.
Това става ясно от програмата с предстоящи събития, публикувана на официалната страница на Национално училище по музикални и сценични изкуства (НУМСИ) „Христина Морфова“, което е организатор на конкурса.
Той ще се проведе в рамките на два дни на сцената на Народно читалище „Св. Климент Охридски 1858“.
В него ще вземат участие пианисти от България, Германия, Швейцария, Полша, Турция, Южна Корея.
Председател на журито ще бъде е проф. д-р Борислава Танева от Националната музикална академия (НМА) „Проф. П. Владигеров“. Членове ще са проф. д-р Александър Василенко, НМА „Проф. П. Владигеров и проф. д-р Ромео Смилков, Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство "Проф. Асен Диамандиев".
&bdq
Художникът Арменаг Мардиросян гостува на Галерия „Графит“ във Варна със самостоятелна изложба, наречена „Лично“. Той представя деветдесет картини, изпълнени с маслени бои върху платно. В тях зрителите ще видят характерните за автора маринистични пейзажи, заради които той е наричан „българският Айвазовски“. Освен тях са изобразени гледки от Армения с планината Арарат и езерото Севан, храмове, религиозни и фантастични сюжети.
Това е втора самостоятелна изложба на варненския художник, припомниха на откриването организаторите от Общоарменския благотворителен съюз „Парекордзаган“ във Варна. Мардиросян рисува от дете, а любовта към морската шир с нейните различни състояния се ражда по време на военната му служба като моряк. Участва активно в изложби от 2015 г. Сред тях са „Армения и България - цветове и форми“ през 20
Мухата в тъпана сме всички ние в даден момент от живота си, а някои си остават там завинаги, твърди режисьорът. Да опознават света тръгват двама граовци и пътищата им ги срещат с изключително странни и смешни случки и типажи. През много хумор се търсят отговорите на вечните въпроси: Кой съм аз? Откъде идвам? Накъде отивам?
Шопският диалект е приключение за актьорите, но придава повече вкус на историята, а на публиката дава допълнителни поводи за смях, посочват още от театъра. Режисьорът загатва, че зрителите в залата ще бъдат част от света на мухата, но оставя изненадата за премиерата, която предстои в първите дни на новата година.
Варненският музикант и диригент Страцимир Павлов пише авторска музика специално за спектакъла. Тя е част от театралното действие и ще се изпълнява на живо по време на представленията.
В ролите в „Муа у тупан“ влизат Гергана Арнаудова, Габриела Боева, Сияна Начева, Симеон Димов, Недялко Стефанов, Константин Соколов, Димитър Костадинов, Юлиян Димитров. Сценографията и костюмите са на Александра Йотковска, асистент-сценограф е Павел Илиев. Спектакълът се реализира със съдействието на Агенция С.К.И.Л и финансовата подкрепа на Фонд „Култура“ към Община Варна.
Боян Папазов е драматург, сценарист, режисьор и дипломат. Той е автор на сценариите на филмите „Всичко е любов“, „Дом за нежни души“, „Една жена на 33“, както и на новата българска лента „Клопка“. Сред пиесите му са „Бая си на бълхите“, „Главанаци“, „Бясна, кривогледа и лакома“.