Общо 57 филма се състезаваха в деветото издание на фестивала за мобилно кино „Кино в длан”.
Десет утвърдени художници и скулптори ще се включат за поредна година в международния международния пленер по живопис и скулптура "Светът е море 2024" в Поморие, съобщиха от пресцентъра на общинската администрация. В периода от 6-и до 12 септември в Народно читалище (НЧ) "Просвета 1888" в крайморския град, артистите ще развихрят своето творчество, което по-късно ще обединят в съвместна изложба.
В тазгодишното издание на "Светът е море" ще се включат артистите Албена Щеньовска – Еглоф, Ангел Минтов, Божидар Тонев, Валентин Узунов, Денилин Георгиев, Емил Бачийски, Мариела Маламат, Петър Маламат и Светла Радулова. Сред тях е и художничката Милена Казакова, участвала преди две години в пленера.
Създадените по време на пленера творби ще бъдат предоставени на фонда на Градската художествена галерия (ГХГ) "Дочко Стоев" под ръководството на Милчо Талев, който е сред иниц
Драматичният театър в Пловдив отбелязва Нощта на театрите с изложба с емблематичните театрални плакати на Ганчо Ганев, откриване на новата VR зала в Музея на театъра и спектакъла "Без кръв".
Театърът посвещава вечерта на историята и паметта, каза при откриването на изложбата директорът на културната институция Сюзанна Арутюнян-Василевска.
Ганчо Ганев е плакатист на театъра от близо 50 години. Вчера авторът навърши 80 години. Всяко неговo произведениe разказва за духа на моментите, оставили отпечатък на театралната сцена. Изложбата в голямото фоайе е възможност публиката да се докосне до част от историята на Драматичен театър - Пловдив.
Ганчо Ганев е имал честта да работи с много големи режисьори в едно от най-силните времена на театъра - през 70-те и 80-те години, когато тук са били Любен Гройс, Иван Добчев, Юлия Огнянова, Пантелей Пантелеев, каза К
Пианистката Надежда Йоцова ще представи за първи път пред врачанска публика на 7 ноември концерта за пиано и оркестър, озаглавен The Spirit Of Jazz, дело на нейния баща Христо Йоцов.
Създаден през 2012 г. той няколко пъти е представян пред публика, разказа младата музикантка.
Тя ще е солист в концерта със Симфониета-Враца в програмата, в които са включени още две произведения: ,вертюра към опeрата „Кандид“ от Ленард Бърнстейн и сюита из операта „Порги и Бес“ от Джордж Гершуин.
„Концертът The Spirit Of Jazz е много интересен, модерен микс от джаз и класика, без да се цитират буквално джазови модели, без да има импровизации, но е написан така, че да звучи свободно, да има интеракция между пианото и оркестъра, както може да се чуе в един биг бенд. В него има и много хубави латино ритми“, разказа Йоцова.
„Баща ми се
Националният конкурс за млади инструменталисти „Кантус фирмус“ селектира участниците за втория тур на състезанието.
Жури в състав проф. Людмил Ангелов, проф. д-р Илия Чернаев, Мила Георгиева, проф. Огнян Константинов и доц. д-р Атанас Кръстев оцени изпълненията на младите таланти чрез направените професионални записи на аудио и видео, съобщават от „Кантус фирмус“.
Във втория тур продължават 25 млади изпълнители – възпитаници на НУМСИ „Проф. Панчо Владигеров“ – Бургас, НУИ „Добри Христов“ – Варна, НУМТИ „Добрин Петков“ – Пловдив, НУИ „Проф. Веселин Стоянов“ – Русе, НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен, НМУ „Любомир Пипков“ – София, НМА „Проф. Панчо Владигеров“ – София
Рядък 37-каратов квадратен смарагд (изумруд), монтиран върху брошка от "Картие" за Ага Хан, беше продаден за 8 859 865 на търг на "Кристис" в Женева, поставяйки рекорд за този вид скъпоценен камък, предаде АФП.
Брошката, украсена с 20 диаманта с шлифовка маркиз, поръчана от принца на "Картие" през 1960 г. за подарък на съпругата му Нина Дайър, отне световната титла от бижу на "Булгари", което я държеше от 2011 г.
Въпросното бижу, което подобно на това на "Картие" може да се носи и като висулка, е годежен подарък от Ричард Бъртън за Елизабет Тейлър. Тогава за 23,44-каратовия смарагд, също украсен с диаманти, бяха платени 6 578 500 долара на търг на "Кристис" в Ню Йорк по време на продажбата на част от легендарната колекция от бижута на една от най-големите холивудски звезди. Брошката, продадена на търга в Женева, вече е била част от
Награждаването на победителите в първия в България фестивал за филми, заснети с мобилни телефони, ще се състои на 30 ноември в зала „Сава Доброплодни“ на Народно читалище „Добри Войников – 1856“ в Шумен, съобщиха днес от културната институция.
Оттам отбелязват, че голямата награда на фестивала по традиция ще бъде връчена от кмета на община Шумен проф. Христо Христов.
Предвидени са награди за най-добър игрален филм, документален и анимационен филм, както и за най-добър филм на значима социална тема. Ще бъдат отличени и филми от новите категории на фестивала – най-добър филм за деца, най-добър филм на тема, свързана с приключения, спорт или екстремни преживявания. В деветото издание на фестивала „Кино в длан" за първи път ще бъде отличен филм с продължителност до една минута.
Преди награждаването на победителите, в залата „Сава Доброплодни“, ще има майсторски клас с участието на Димитър Гочев – продуцент, режисьор и оператор, а по-късно ще започне дискусия, на която ще бъдат обсъдени идеи и предложения за десетото издание на фестивала, уточняват от шуменското читалище.
Оттам припомнят, че фестивалът за мобилно кино „Кино в длан” се организира от Народно читалище „Добри Войников – 1856“ и Киноклуб „Мадарски конник“ в Шумен, и се провежда под патронажа на Министерството на културата, със съдействието на Община Шумен, на НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов” и Шуменския университет „Епископ Константин Преславски”.
С изпълнение на деца от детските градини „Звънче“ и „Единство, творчество, красота“ днес във Враца ще започне вторият от трите дни на германската култура, провеждани под надслова „Октоберфест Враца“. Децата ще представят национални германски танци, песни и стихотворения на немски език.
През целия ден на щандовете пред общината ще се предлагат деликатеси, брецели, щолени, щрудели, наденички, бира и греяно вино, а по-голямата част от заведенията в града ще подготвят обедно и вечерно меню с напитки. Също през целия ден на централния площад ще има изложение на последните модели автомобили на марката БМВ, обясни пред журналисти кметът на Враца Калин Каменов.
По думите му в програмата на феста за днешния ден е включено и рисуване с чаша бира или греяно вино, осигурено е и специално място с фотоогледало за моментни снимки за всички, които и
Художничката Венета Ганчева подрежда четвъртата си самостоятелна изложба в Художествената галерия в Добрич, съобщават оттам, като допълват, че експозицията ще бъде разположена в зала 1 на културния институт, а откриването ще бъде на рождения ден на Венета Ганчева – 21 ноември.
От ХГ – Добрич посочват също, че в експозицията ще бъдат представени живописни творби на добричката художничка.
За творчеството си Венета Ганчева казва: "С помощта на живописта, абстрактните форми и структури, аз искам да въздействам върху подсъзнанието на зрителя, предизвиквайки чувства и усещания, които в процеса на работа са вдъхновявали и мен. Моите творби са една плетеница от пясък и акрил. Пясъкът е пренесен от морския или речния бряг. Неговите частици са уловили в себе си спомените за местата и емоциите, изпитани от мен по време на различни пътувания. Акрилнат
Камерен състав на Симфониета - Шумен ще изнесе концерт в къщата музей "Панчо Владигеров" в града на 31 октомври, съобщи концертмайсторът на музикалната формация Гергана Петрова. В изявата ще се включат трима музиканти, поясни тя.
"Ще бъдем трио - две цигулки и чело. Ще свирим с Теодора Юлкова и Галя Ушева. Това ще е нещо ново в концертния календар на Симфониета - Шумен. Правим концерти под различен надслов, част от различни цикли. Имаме цикъл "Рамо до рамо", цикъл "Настояще и бъдеще" и мисля, че сега поставяме началото на нов цикъл - "Камерна музика", каза Гергана Петрова.
По думите камерната музика е форма на класическа музика, която е композирана за малка група инструменти. Традиционно тази група може да се побере в дворцова зала или голяма стая. Разцветът на камерната музика е по време на Ренесанса, тя се е изпълнявала в дворци и домове на аристократи, каза концертм
Жителите на новозеландската столица Уелингтън се сбогуват – някои с тъга, а други – с радост, с авангардна скулптура, която предстои да бъде демонтирана и преместена в Австралия, съобщава АП.
Стърчаща на два пръста върху покрива, гигантската скулптура се извисяваше върху художествена галерия в продължение на пет години. Наречена „Квази“, творбата на живеещия в Австралия скулптор Рони ван Хаут изобразява комбинация от ръка и сериозно лице на човек.
Някои я намираха за плашеща и сега, след пет години на спорове и безброй емоции - от ужас и отвращение до възторг, скулптурата „Квази“ ще бъде премахната от покрива на Градската галерия тази седмица. Тя ще бъде преместена в нов дом, съобщиха от галерията в сряда.
„Това е или велик ден за Уелингтън, или ужасен ден за Уелингтън, а междинни мнения сякаш няма“, каза Бен Макн
Утвърдени и дебютиращи актьори събира на една сцена новият спектакъл на Драматичен театър „Невена Коканова” - Ямбол.
През декември трупата представя комедията „Среща в Санлис” на френския драматург Жан Ануи. За избора на пиесата и на екипа, нагърбил се с нейното поставяне, разказва режисьорът Стоян Радев.
Ще се опитаме да разкажем чистосърдечно и искрено историята, която Жан Ануи ни е предложил. „Среща в Санлис” е не просто чудесна пиеса, тя е великолепна пиеса и в това се убеждаваме, колкото повече я четем, анализираме и разработваме сега при репетициите, сподели пред журналисти в Ямбол Стоян Радев, режисьор и актьор от Варненския театър.
Поканата за поставянето именно на това произведение идва от театъра в Ямбол. Радев признава, че доскоро не е познавал творбата на Ануи и е решил, че ще поеме ангажимент само ако пиес