Фотоизложбата „На път с моя приятел“ на Величка Николова ще бъде открита на 21 ноември в Музея на фотографията в Казанлък, съобщиха от културния институт.
Проектът „В света на музиката” на Плевенската филхармония гостува в Сливен на 7 ноември, съобщиха организаторите.
Цигуларят Веско Ешкенази, акордеонистката Вероника Тодорова и оркестърът на Плевенската филхармония под диригентството на Георги Милтиядов ще изпълнят на сцената на зала "Сливен" програмата, отличена с приза „Музикален проект на годината”.
В концертите са включени, както класически произведения, така и заглавия от популярната музика в аранжимент за симфоничен оркестър и солисти.
Публиката ще чуе творби от Йохан Себастиан Бах, Антонио Вивалди, Волфганг Амадеус Моцарт, Росини, Менделсон, Арам Хачатурян, Петко Стайнов, Ренцо Руджери, Астор Пиацола, Енио Мориконе, Джон Уилямс, както и от Майкъл Джексън, Queen, AC/DC.
Музикалната селекция включва и две авторски произведения на Вероника Тодорова - Dance on the river и
В археологическия парк „Западна порта на Сердика“ ще се състои премиера на визуалния танцов пърформанс „Граници на реалността", съобщават продуцентите от Derida Dance Center.
Концепцията и хореографията са на Живко Желязков.
„Граници на реалността“ е визуален танцов спектакъл, вдъхновен от Западната порта на Сердика – не само като като архитектурно наследство от античния и ранновизантийски град, но и като част от съвременната градска среда.
Представлението фокусира вниманието върху границите, но не толкова в историческия им контекст на защитната функция, а по-скоро като възможност за свързване. Чрез изкуството на съвременния танц, визуални трансформации и музика, зрителите ще станат част от непрекъснато движение от индивидуалното защитено про
Живопис на Десислава Минчева и фотография на Сандро Арабян се представени в две експозиции. „Намибия/природата" ще продължи от 9 до 28 септември в галерията на ул. „Шипка“ 6, и „Намибия/хората" – от 11 до 24 септември в галерия „Арте“, съобщават организаторите.
„Ако изобщо има случайности в нашия живот, то ние отидохме в Намибия именно така – случайно. После, в рамките на два месеца заминахме и втори път. Пътувахме заедно със сина ми. Ще пиша в първо лице, единствено число, защото е възможно усещанията ни с него да се разминават, въпреки, че по-скоро мисля обратното. Още в началото знаех вътрешно, че трябва да запазя в картини (не само в снимки) това усещане за величието на природата и се надявам с поредица от изложби проектът ни да с
Художникът Цончо Денев празнува 70-годишен юбилей с изложба в Търговище.
Експозицията ще представи пред ценителите на изкуството десетки произведения на Денев, рисувани през последните три години. Това каза авторът и добави, че чрез тях представя себе си.
В биографията си Цончо Денев е записал множество участия в национални и международни изложби и пленери. Едноименната експозиция е десетата му самостоятелна изява. Щастлив е, че я представя в родния град, пред близки и приятели.
В художествена галерия „Никола Маринов“ Денев подрежда авторски произведения.
„Показвам моето отношение към изкуството. Стремежа си в търсенето на красивото, на линията, на детайла, на безкрайните възможностите на цвета. Тази изложба - това съм аз! Вложил съм моите знания, труд, старание, търсения, експерименти, емоции и страхове. Разкривам напълно своя свят в
Филмово-музикална вечер „Поетът на пианото – Венцислав Янков“ ще се състои на 5 ноември, съобщават от Френския институт, домакин на събитието с водещ Георги Тошев. Входът е свободен.
В програмата са включени музикални изпълнения на двамата стипендианти на фондация „Венцислав Янков“ – Ивайло Василев и Ангел Ялъчков.
Ще има премиера на „Аристократът на пианото“ – 30-минутен документален филм за живота на пианиста, както и среща с екипа на продукцията..
Пианистът Венцислав Янков е роден в семейство на музиканти. Неговият баща – проф. Янко Янков, е преподавател и изпълнител на флейта. Брат му Любомир Янков е цигулар и професор в музикално училище, във Франция. Проф. Панка Пелишек e първата препода
„Изложбата е за моето пътуване във времето. За празниците и делниците. За пътищата и хората“, казва авторката.
Величка Николова е родена в Русенско, а детството си е прекарала в Бургас. Целият трудов стаж е преминал в системата на Министерството на енергетиката. Работила е като машинописка и технически секретар „Електроснабдяване“ в Бургас и Казанлък, където се е пенсионирала през 2008 г. В Града на розите, където живее и до днес, е дошла случайно през 1984 година.
С любителска фотография се занимава от 2005 г., снимала е семейството и близките си. По-късно е започнала да снима по традиционните празници в Казанлък и в други населени места. Участвала е в няколко изложби. Сред тях са „Туризъм и пътувания 2011 г.“, организирана от фотографския сайт 4coolpics.com, няколко издания на „Есенен салон“ на казанлъшките фотографи, изложби на Община Казанлък, XVII-ти фотопленер „В долината на розите”, „Долината в обектива на казанлъшки фотографи” през 2019 г.
През 2021 г. е представила в музея на фотографията и самостоятелната си изложба „В плен на светлината“.
Мотото на Николова е „докато мога да държа фотоапарат в ръцете си и съм здрава, ще снимам. Магията на фотографията ме зарежда и държи жива“.
Силистренският художник Константин Дончев представи в изложба най-новите си творби в Художествената галерия в крайдунавския град. Експозицията съдържа 45 творби, рисувани през последните две години.
По време на откриването директорът на галерията в Силистра Йордан Колев представи Дончев като творец с разпознаваем почерк, като художник, който е успял да намери и оформи свой стил в живописта.
„За него рисуването е едно от най-чистите, искрени и непосредствени откровения. То прави видимо творческото му вдъхновение, чувствителността емоционалността му. Главна тема в неговото творчество е добруджанският пейзаж, реката. Рисува брегове, пътища, дървета, в тях присъства и човекът, който върши нещо, но не е главна тема в картината му", каза Йордан Колев.
Константин Дончев е живописец, член на Дружеството на художниците в град Силистра и бивш негов председател. Той
Балетният спектакъл "Жизел" ще бъде представен на 10 ноември (неделя) в Доходното здание в Русе. Това съобщи пиарът на Русенската опера Диана Димитрова.
Хореографията е на Жан Корали и Жул Перо, а постановката е на проф. Петър Луканов. Сценографията е на Иван Савов, костюмите са на Елка Тодорова, художествен ръководител е Весела Василева, а помощник-режисьор е Елена Колева.
В образа на Жизел ще се превъплъти Елизабета Форменто от Италия, а публиката ще види кубинския балетен артист Яниер Нода като Алберт.
"Вече сме танцували "Жизел" в Пловдивската опера. Обожаваме да се представяме в България, където балетът е много популярен, а театрите са красиви. Градовете са прекрасни, а хората са много мили, посрещат ни винаги топло", казват двамата гост - солисти.
По думите им "Жизел" е емблематичен и магически балет, който носи дълбоко послание
Силвия Кацарова бе отличена за цялостно творчество от Sanremo Music Awards. Сред лауреатите на наградата са Тото Кутуньо, Пол Янг, Gipsy Kings, Ал Бано, Сара Брайтман, Matia Bazar, Боб Синклер. Това бе една от изненадите в концерта „70 нюанса любов“, състоял на 4 ноември вечерта в изпълнената до краен предел зала 1 на НДК, .
„Това са награди, които всяка година се провеждат на различни места по света и се излъчват в национален ефир“, разказа водещият Атанас Стоянов. „Това е огромна изненада. Нямам думи да изразя своята благодарност“, каза Силвия Кацарова. Статуетката й бе връчена от Паула Павлова–Ерилиен и от италианския певец с над 35-годишна актьорска и музикална кариера Франческо Гучини.
Българската звезда б
След концерта в Пловдив през юли тази година, италианският квартет 40 Fingers се завръща с нова програма и две нови гостувания през 2025 г. – във Варна на 17 януари, и в София – на 18 януари в НДК, съобщават организаторите от „БГ саунд стейдж“.
Смятани от критиците и от публиката за новия световен кросоувър феномен, 40 Fingers имат над 100 милиона гледания в социалните медии с интерпретации и аранжименти на класически произведения, известни рок и поп песни, и филмова музика.
40 Fingers са оценени и от много световни звезди на музикалната сцена, които канят групата за съвместни проекти – от Андреа Бочели до американката Тори Кели. С Анди Съмърс от The Police създадоха нов аранжимент на известната Bring on the Nig
Седем български игрални филма ще бъдат прожектирани в киното на Португалската филмотека в Лисабон през октомври. Това съобщават от Българската национална филмотека (БНФ).
Първата прожекция е на 9 октомври, когато ще бъде показан „Козият рог“ (1972 г.) на режисьора Методи Андонов.
Следват „Лачените обувки на незнайния войн“ (1979 г., реж. Рангел Вълчанов), „Всичко е любов“ (1979 г., реж. Борислав Шаралиев), „Куче в чекмедже“ (1982 г., реж. Димитър Петров), „А бяхме млади“ (1961 г., реж. Бинка Желязкова) и „Отклонение“ (1967 г., реж. Гриша Островски; Тодор Стоянов).
Ще бъде прожектирана и дигиталната реставрация на „Морето“ (1967 г., реж. Петър Донев).
Филмите ще бъдат показани от 35-милиметрови филмови копия на БНФ.
По-рано тази година шест реставрации на класичес