Румънският град Тимишоара, който бе Европейска столица на културата през 2023 г., е домакин на изложбата „Светлините на Караваджо“. Тя включва 43 произведения, сред които и известната картина „Момче, ухапано от гущер“, подписана от италианския художник Микеланджело Мериси да Караваджо.
В новата си песен Прея пее за малките неща, които изграждат една връзка и я превръщат в истинска любовна история. Автори на музиката на „Всеки ден“ са певицата и Денис Попстоев, съобщават от „Орфей мюзик“.
По думите им песента е вдъхновена от нейния дългогодишен партньор, с когото това лято тя размени обети на интимна церемония, заобиколена от семейството и най-близките приятели: „Всеки ден“ улавя онези малки моменти, които често остават незабелязани. Това са малките неща, които изграждат една връзка и я превръщат в истинска любовна история. И тук, както в предишния си авторски проект „Диамант“, Прея показва новата си музикална посока — цветна комбинация от афро и поп звуци, гарнирани с елементи от българския фолклор, вплетени майсторски в
Клавирен рецитал ще изнесе професор Людмил Ангелов в Балчик, съобщават от общината.
Той ще бъде на 26 ноември в туристически информационен център „Мелницата“ (The Mill). Организатори на събитието са „Академия Класика“ и община Балчик.
Почитателите на класическата музика за клавир ще могат да чуят „Органова хорална прелюдия в Сол минор“ от Йохан Себастиян Бах, адаптирана за пиано от Феручо Бузони, „Соната в Си минор“ на Ференц Лист и „Четири балади“ на Фредерик Шопен.
Изпълненията на клавир на проф. Людмил Ангелов ще прозвучат и в Огледална зала „Нели Божкова“ в областния град на 27 ноември.
Пианиститът проф. Людмил Ангелов е роден във Варна. Завършва Държавна музикална академия „Проф. Панчо Владигеров”. Той е носител на награди от международните кон
Публично представяне на резиденцията на Барбара Бардака и Юлия Захараки (Гърция) и възможност за безплатен уъркшоп ще има на 10 септември, съобщават от Derida Dance Center.
Amfi е гръцки префикс за създаване на думи, които указват нещо от две страни или на две места. Едноименният танцов пърформанс изследва диапазона между точките на прилика и разликата, търсейки начин на сътрудничество между двама души, в отсъствието на конвенционален „дует“, разказва от „Дерида“.
„Отправна точка на изследване е поведението на два елемента в състояние на съвместно съществуване. Определяйки като „елементи“ всички сетивни средства, използвани по време на едно представление, ние ще проверим как концепцията за дуалност може да се приложи към сърцевината на дадено изпълнение, търсейки отговори чрез
"Голдън феми филм фестивал" за втори път ще гостува във Велико Търново на 24 и 25 ноември, съобщиха от пресцентъра на Общината. Световната платформа привлича в България филми с остро социална тематика от цял свят. Специалният фокус на фестивала е насочен към жените, създаващи кино, както и срещу домашното насилие, а втората мисия на организаторите е опазването на околната среда. Програмата е допълнена с филми за триумфа на човешкия дух и историите на хора с увреждания.
Фестивалът е част от Календара на културните събития на Община Велико Търново, а прожекциите ще са в Голяма зала на Община Велико Търново с вход свободен.
Филмите във фестивалната програма на 24 ноември са предоставени с любезното съдействие на Институт "Сервантес" - София. Първата прожекция е на испанското заглавие "Пътуване към стаята на една майка" на режисьора Селия Рико. Филмът разказва за сло
Спектакълът Дабъ дешил ине“ на режисьора Теди Москов ще бъде представен пред самоковската публика в понеделник, 9 септември.
Самоковци ще го гледат в салона на читалище - паметник „Отец Паисий - 1859“, казаха от екипа на културната институция. Това е първото представление от новия творчески сезон на читалището.
Както информирахме, историята е написана от Теди Москов специално за театъра в Шумен, в автентичния му сатиричен стил. Текстът е заигравка с „Да бъдеш или не” - заглавие на филмова комедия на големия американски режисьор и актьор от германски произход Ернст Любич. Филмът на Любич вдъхновява Теди Москов да го преработи за театър и резултатът е повече от впечатляващ.
„Спектакълът е лудешка история за предотвратяването на един от най-големите световни конфликти. Това се случва благодарение на трогателните усилия не на вое
Картините на стойност 84 милиона евро могат да бъдат разгледани до 28 февруари 2025 г. в Националния музей за изукството. Те са от частната колекция на изкуствоведа Роберто Лонги. Изложбата включва творби и от други велики художници от епохата на барока, като Лоренцо Лото и Хосе де Рибера.
„Става дума за всички онези, които вдъхновиха и накрая последваха Караваджо в посока на иновациите, които той донесе в областта на живописта: драматизма, контрастите, диагоналите, композицията, този новаторски дух, който въвежда, без всъщност да си дава сметка за въздействието, което ще има върху поколенията”, каза директорът на Националния музей за изкуство в Тимишоара Филип Петку.
Събитието, организирано в сътрудничество с престижни италиански институции, пренася творбите на Караваджо в Румъния за първи път. То се финансира от Окръжен съвет Тимиш и се осъществява под висшия патронаж на министерствата на културата на Румъния и Италия.
“По един или друг начин всички италиански институции се включиха в тази изложба, която смятат за принос към културната дипломация. Това събитие създава солидни мостове между двете страни чрез културата“, каза директорът на Италианския културен институт в Букурещ Лаура Наполитано.
Работното време на изложбата в Националния музей на изкуството в Тимишоара е от сряда до неделя, между 10:00 и 18:00 часа местно (и българско) време. Посещенията могат да се резервират онлайн.
В природата е заложена естетиката и ние трябва да я следваме. Това е важно за търсене и намиране на баланса и хармонията у всеки, каза художничката Мария Николова Отерстад, която подреди в хасковската галерия “Форум“ самостоятелната си изложба „Градината на мама“.
Родената в Хасково авторка е завършила Националната художествена академия- София със специалност „Художествен текстил“. Завръща се отново в България, след дългото си пребиваване в Норвегия, откъдето е съпругът й.
Днес тя е избрала за своя дом село Тънково, което се намира в община Стамболово. Преминаващите през населено място могат да срещнат табела с надпис „галерия“. Ако я последват, стигат именно до дома на Мария Николова. В селската си къща тя е отредила място, където всеки има възможност да се наслади на творчеството й. Авторката с радост помага и за
Франко Неро бе отличен тази вечер за приноса си към световното кино при откриването на Международния филмов фестивал „Любовта е лудост“.
Пред публиката директорът на фестивала Александър Грозев посочи, че италианският актьор има над 250 роли, като догодина се очаква да играе в българска лента.
Неро благодари за наградата и уточни, че се чувства като гражданин на света.
Той каза, че за него киното е като голям град, в който живеят хора от различни националности и различни раси.
Те имат различни сънища, различни къщи, затова киното ще продължи да съществува, докато хората продължат да сънуват, каза Неро.
Той подчерта, че киното е свобода, на него то е дало възможността да обиколя света. Неро посочи, че е бил в повече от 100 държави и винаги е влизал през главния вход във всяка от тях.
„Киното ми даде възможност
„Нямам търпение да се срещна с любимата ми родна публика. Подготвили сме много изненади за нашия концерт, а освен мен и естонската пианистка Аве Вагнер, на сцената ще се изяви прекрасното сопрано Румяна Костова, с която ще изпълним популярната сцена от първо действие на операта „Бохеми" на Пучини".
Това казва тенорът Марин Йончев дни преди първия си самостоятелен оперен концерт у нас.
„Ще бъде изцяло класически стил на рецитал – глас и пиано. На рояла ще ми акомпанира моята дългогодишна колежка Аве Вагнер. В първата част ще представим произведения на един от любимите ми композитори Франческо Паоло Тости. След което се отправяме на музикално пътешествие в Южна Италия, за да изпълним няколко красиви неаполитански канцонети. Втората част от концерта сме посветили на сериозния оперен репертоар, включвайки
Ямбол ще бъде спирка на националното турне "Музикална магия 2024" на маестро Йордан Камджалов и Плевенската филхармония на 10 септември.
От сцената на лятното кино в градския парк ще звучат шедьоври от класиката и романтизма, съобщиха организаторите от продуцентската компания Star Productions.
Солист в концертите е кларинетистът Атанас Маринов, българин, живеещ в Швейцария, признат с невероятната си виртуозност в цял свят, подкрепен от фондация "Йордан Камджалов". Програмата е разнообразна - включва произведения на Панчо Владигеров, Щраус, Паганини, Бизе, Сарасате, Брамс, Григ, Чайковски и други, посочват от Плевенската филхармония.
"Концепцията абсолютно отразява енергията на заглавието "Музикална магия" - изпълнява мисията на изкуството "да докосва хората", да ги вдига спонтанно на крака и да ги кара да аплодират във възторг солиста и оркестъра, вод
Тазгодишният проект на швейцарския павилион на Венецианското биенале се състои от две инсталации, дело на швейцарско-бразилския художник Герейро до Дживино Амор. В инсталацията авторът показва шеста и седма глава от поредицата си „Суперфиктивен световен атлас“, върху която художникът работи вече 20 години, посочват от екипа на биеналето.
Швейцарският павилион е организиран от културната фондация Pro Helvetia и куриран от Андреа Белини.
ПРОЕКТЪТ
„С визия да създаде най-сложната си и амбициозна творба до момента, Герейро представя две потапящи те инсталации, размиващи границите между градското пространство и колективното въображение, архитектурата и идеологията, политическата пропаганда и националната идентичност. Така швейцарският павилион се превръща в епицентър на едно завладяващо пътешествие, цялостно произведение