Стотици пяха заедно с Лили Иванова в препълнената зала на театъра в Кюстендил тази вечер. Концертът е част от националното турне на най-голямото име в българската поп музика тази година, което преминава през над 20 града.
Творби за войната в Афганистан или за Малкълм Екс, адаптации на бестселъри, поръчки за жени композитори - операта "Метрополитън" в Ню Йорк включва в програмата си все повече съвременни американски произведения, за да привлече по-млада и мултикултурна публика, предаде АФП.
Своя 139-и сезон 2024-25 г. наскоро обновената "Метрополитън" в сърцето на Манхатън стартира с опера за жена пилот на фона на войната, водена от САЩ в Афганистан от 2001 до 2021 г.
Операта "Grounded" ("Заземена") е поръчана специално от "Метрополитън" на нюйоркската композиторка и носителка на две награди "Тони" Джанин Тезори и е адаптирана по либрето на Джордж Брант.
Канадското мецосопрано Емили Д`Анджело изпълнява главната роля на Джес, жена пилот на изтребител F-16, която след неочаквана бременност е преназначена да командва боен дрон "Рийпър" в Афганистан, но от Невада.
Актьорът Любомир Фърков празнува 70-тата си годишнина на сцената на Драматичен театър – Търговище с постановката „Страст под брястовете“. Спектакълът се играе днес, в деня на рождението на доайена на трупата, съобщават от културната институция.
Познат на публиката с десетките си сатирични роли, Фърков отбелязва юбилея си с един от най-драматичните образи в американската драма – тази на Ефрем Кебът в „Страст под брястовете“ от Юджийн О’Нийл. Излиза от комфортната си зона по предложение на режисьора Денислав Янев, след като вече са създали солидна основа на съвместната им творческа биография. „Поверявайки ми ролята на Ефрем Кебът в спектакъла ,"Страст под брястовете", той пое много голям риск, защото аз съм ярко комедиен артист. Кебът е герой диаметрално различен от мен като характер, като вяра, като глас и дори на външен вид
Музиканти от САЩ и Франция ще партнират на Симфониета-Враца в първия концерт от цикъла „Месец на клавишите“, съобщиха от оркестъра.
Аймо Пажин е сред изявените френски пианисти на своето време, а на диригентския пулт ще бъде американският музикант и композитор – Александър Фрей, който ще замести първоначално избрания Маркус Хубер. Фрей вече е работил в България с Варненската опера, където е поставил "Уестсайдска история", но за първи път се среща със Симфониета-Враца. По думите му оркестърът е млад, но много гъвкав, музикантите в него дават всичко от себе си, независимо дали са уморени, ако преди това са репетирали и нещо друго.
В днешния концерт публиката ще чуе произведенията на Бедржих Сметана – „Вълтава“ и „Из чешките поля и гори“, както и „Концерт за пиано и оркeстър № 2“ на Йоханес Брамс.
П
Откриваме новия театрален сезон с премиерата на спектакъла „Албена“, съобщиха от Родопски драматичен театър (РДТ) „Николай Хайтов“ – Смолян. Постановката на Йордан Йовков ще бъде изиграна за първи път пред публика на 20 септември.
„Албена“ е емблематично заглавие и по него Смолянският театър започна репетиции през януари тази година, но още в началото се наложи да се търси нова актриса за ролята на загиналата Емилия Ованесян, каза директорът на РДТ Румен Бечев.
Режисьор е Делян Илиев, музиката е на Мира Искърова. В ролите участват актьорите Божана Мановска, Асен Левов, Борис Хаджийски, Преслава Георгиева, Васил Читанов, Димитър Димитров, Искра Йосифова, Мариан Бозуков, Никола Орешков, Боряна Иванова, Миряна Найденова, Стефка Барбудова, Румен Митев. Костюмите са дело на Елена Иванова и Стефана Илиева.
Новият творчески сезон на Драматично-кукления театър (ДКТ) "Васил Друмев" започна с премиера на "Земята е плоска" по драматургия на израелския драматург Ханох Левин, съобщи директорът на шуменския театър Илия Виделинов. Режисьор на спектакъла е Благой Бойчев, има двама гост-актьори - Ованес Торосян и Ивайло Драгиев, съобщи той.
Виделинов съобщи, че на 17 септември предстои втората премиера за сезона, на документалния спектакъл "Няма" на режисьора Неда Соколовска. Той припомни, че работата по вербатим спектакъла е започнала с уъркшоп по тема "Без вода", по време на фестивала "Друмеви театрални празници" през месец май. "Това са реални документални, записани случки, които отразяват ситуацията в града и в по-глобален мащаб, напомнят колко е ценна водата. Надявам се да успеем да обърнем внимание към този наболял проблем", каза още директорът на шуменския театър.
През
Заедно с примата Лили Иванова на сцената в Кюстендил тази вечер излязоха музикантите от LI Orchestra - Ангел Дюлгеров (китари, цигулка), Орлин Цветанов (цигулка), Огнян Енев (пиано, тромпет, саксофон), Иван Йорданов-Чери (китари), Росен Ватев (ударни, перкусии), Христо Михалков (бас китара), LaTiDa (бек вокали).
Концертът започна с изпъления на песните „Чуй душата ми“, „Искам те“, „Сълза“, „Бурната река“. Публиката пя заедно с Лили Иванова на крака любимите си песни: „Детелини“, „Щурче“, „Камино“, „Ветрове“. Гости на концерта дори издигнаха плакат с надпис "Обичаме те".
След всяко свое изпълнение Лили Иванова благодареше за аплодисментите на кюстендилци. Тя благодари и на всеки един от музикантите си и не спираше да се шегува. По повод вдлъбнатина на сцената, тя посочи, че е трябвало да я потърсят за консултат при ремонта, защото въпреки, че не е строител, е била на много сцени. „Певиците излизат на сцената на високи токчета“, обясни шегата си Лили Иванова.
По средата на концерта примата се обърна към публиката, за да пее и тя, заедно с нея. Залата „се взриви“ с изпълненията на „Щурче", „Детелини“„Ветрове“ и „Камино“.
Лили Иванова излезе и на бис, а след концерта публиката коментираше с въодушевление преживяването.
В зала „Атриум“ на Областната администрация в Перник представиха изложбата „Корени“. В експозицията се включиха пернишки художници като проф. Бисера Вълева, Василка Златанова, Любомир Николов, Светослав Тодоров, Сашо Евтимов, Дария Евтимова, Симеон Панайотов, Елена Темелкова, Валентин Топалов и Снежана Велинова.
Инициатор и организатор на проявата е проф. Бисера Вълева съвместно със Съюза на българските художници. Тя изказа благодарността си към всички, които са откликнали на идеята.
Изложбата е посветена на баща й проф. Васил Вълев. „Всички, които се събрахме днес, сме свързани много емоционално с баща ми. Той в последните си творчески години беше насочил енергията си като художник, реализатор на изложби, като човек с много опит в изкуството“, допълни още проф. Вълева.
Тя добави, че баща й винаги е бил творчески
Изложбата „Безкрайна Вагнерова симфония” на художничката Снежана Генeва ще бъде открита утре, 7 октомври, във фоайето на Държавна опера-Стара Загора. Това става ясно от програмата с предстоящи събития, публикувана на официалния сайт на културната институция.
„Изложбата е феерия от цветове, събрани в динамични композиции, бурни вихрени водовъртежи с огнен нуклеарен център - платна с ярки, чисти тонове, рисувани със замах и опиянение. Нереални светове в космически пейзажи, изчезващи, избухващи като в безкрайна вагнерова симфония. Много хора казват, че картините ми са музикални. Аз обичам да рисувам музиката, любовта и светлината”, посочва авторката.
Снежана Генева е родена в град Батак, член е на дружество на художниците в Пловдив. Има множество награди, сред които златен медал EAST-WEST EURO INTELEKT, специална награда на българска национал
Първата самостоятелна изложба на Иван Пазламачев в София след 33 години работа зад океана ще бъде подредена в галерия „Астри“. Експозицията живопис ще бъде открита на 26 септември и ще продължи до 18 октомври, съобщават домакините на събитието.
„Тази първа изложба на Пазламачев в София, след 33 години в Америка, включва около 30 платна, рисувани в последните пет-шест години. Фигуративни, сюжетни, портретни, автопортретни... Всъщност, последното е винаги и при всички вярно. Образът на художника се появява или прозира в собствените му произведения независимо от жанровете в изобразителното изкуство, които го вълнуват в момента. В случая, това е едно смело саморазкриване на художника, което винаги предизвиква нашето възхищение. Както и предизвиква самите нас, напомня за възможната свободата, която носим в себе си“, разказват организаторите.
Петнадесетият Международен фестивал “Дни на музиката в Балабановата къща” се завръща в Пловдив с есенното си издание на 18 септември. Талантливи изпълнители и интересни музикални събития ще станат част от програмата.
Сред тазгодишните утвърдени имена в музикалния бранш се открояват концертмайсторът на Виенската филхармония Албена Данаилова, световноизвестните оперни прими Красимира Стоянова (сопран) - камерзенгерин на Виенската опера и Светлина Стоянова (мецосопран), цигуларят Светлин Русев, прочутият блокфлейтист Ерик Босграаф от Нидерландия на една сцена със Зефира Вълова (цигулка), корейската пианистка Йоръм Сон.
Посетителите на фестивала ще имат възможност да чуят още и Софийски камерен хор “Васил Арнаудов” с диригент Теодора Павлович, квинтет “Пилекадоне” - носител на награда “Златна лира” за върхови постижения
Лапидариумът в центъра на град Добрич бе изпълнен с ритмите на третото издание на “Добрич джаз фест”. Публиката имаше възможност да чуе изпълненията на музикантите Мирослав Турийски (пиано), Преслав Пеев (саксофон), Николай Карагеоргиев (китара) и Кирил Илчев (барабани).
Саксофонистът Преслав Пеев, който е родом от Добрич и част от групата “Керана и космонавтите”, изсвири авторски парчета от втория си самостоятелен албум. Той представи произведението Flip-Flop, а пианистът Мирослав Турийски завърши концерта с “My Blues”.
“Този проект, който вече трета година се изпълнява, е за нашите гости на града, нарочно го правим точно навън, на това място, за да може да съберем една публика, която знае защо идва. Тя няма да е хваната от главната улица, или от парка. Това ще бъде публика, която иска да дойде тук, но пък ще бъде с допир до муз
"Досега съм била на 40 нейни концерта, включително в Париж, Лондон и последно в Брюксел", сподели Елена Желязкова, една от най-големите фенове на певицата в Кюстендил. От години тя обикаля и почти не пропуска концерт на примата. Днес тя се похвали с първата плоча на Лили Иванова от 1963 година, която е издадена в Румъния. "Търся я откакто се помня", сподели Елена, а днес тя получи и автограф от своя идол върху обложката .
Турнето на Лили Иванова продължава на 20 ноември в Сандански, а неговата кулминация ще бъде на 14 декември в „Арена 8888 София“. За първи път феновете ще имат възможността да гледат събитието на живо, в реално време, независимо къде се намират. Закупилите виртуален билет ще могат да се насладят на концерта от телефон, таблет, лаптоп или телевизор, в рамките на 48 часа от началото му.