Дарин Ламбрев и Филип Ангелов са лауреатите на четвъртия национален конкурс за млади инструменталисти „Кантус фирмус“.
Публично представяне на резиденцията на Барбара Бардака и Юлия Захараки (Гърция) и възможност за безплатен уъркшоп ще има на 10 септември, съобщават от Derida Dance Center.
Amfi е гръцки префикс за създаване на думи, които указват нещо от две страни или на две места. Едноименният танцов пърформанс изследва диапазона между точките на прилика и разликата, търсейки начин на сътрудничество между двама души, в отсъствието на конвенционален „дует“, разказва от „Дерида“.
„Отправна точка на изследване е поведението на два елемента в състояние на съвместно съществуване. Определяйки като „елементи“ всички сетивни средства, използвани по време на едно представление, ние ще проверим как концепцията за дуалност може да се приложи към сърцевината на дадено изпълнение, търсейки отговори чрез
Русенският музей получи като дарение шестнайсетмилиметров кинопрожекционен апарат "Украйна 5".
Той е произведен преди 50 години и е притежание на Едварт Лебикян, като е използван за домашни прожекции. Това съобщи Силвия Трифонова от културния институт.
Тя обясни, че читалища, клубове и места, в които е имало подвижни кина, са се снабдявали с киноленти по заявка, изпълнявана от съществуващото тогава Държавно предприятие "Разпространение на филми" - Горна Оряховица, а пратките пристигали в специални кутии чрез Български държавни железници.
Дарението включва и оригинален звукоусилвател, предназначен за машината.
Трифонова каза още, че Едварт Лебикян и неговият брат Хачик Лебикян са запалени кинолюбители, а страстта им към киното и фотографията се формира от баща им.
Двамата братя дарили на музея в края на миналата година стъклени
Никол Кидман представи еротичната си драма "Babygirl" на кинофестивала във Венеция, споделяйки, че се чувства "изложена на показ и нервна", докато контролираната интимност на снимачната площадка се прожектира на големия екран пред световна публика, предаде Ройтерс.
Кидман е заснела поредица от рисковани филми през кариерата си, включително "Широко затворени очи" на Стенли Кубрик, чиято премиера беше във Венеция преди 25 години.
Актрисата обаче сега сподели, че е силно разтревожена от реакцията на последния й филм.
В Babygirl Никол Кидман играе Роми, успешна изпълнителнка директорка в Ню Йорк, която излага на риск както кариерата, така и семейството си, впускайки се в страстна афера с млад, опортюнистичен стажант.
"Снимането на филма с тези хора тук беше деликатно, интимно и много, много дълбоко", каза Кидман, която седеше заедно с режисьорката Хал
Представлението на Драматичен театър - Пловдив "Едип и пророците" по текст на Александър Секулов с режисьор Диана Добрева е част от конкурсната програма на 21-то издание на Международния фестивал за антична драма „Стоби” 2024 във Велес.
Фестивалът е открит снощи с „Цар Едип“ на Националния театър - Сараево (Босна и Херцеговина), а в програмата му тази година са включени пет представления.
Освен постановката на пловдивския театър, зрителите ще могат да видят представленията „Пенелопедия” на театър „Младип” от Унгария, "Мир" на театър от Южна Корея, с „Нерон“ ще се представят актьорите от „Частна продукция“, в копродукция с младежки културен център-Скопие, а античната драма „Монолози и сцени“ на Университета за аудиовизуални изкуства „Европа Прима“ е единственото
Изложба във виртуална реалност с произведения на селектирани автори и срещи с художниците, присъстващи на павилионите, са сред акцентите в програмата на първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair от днес до 6 октомври.
В програмата е предвиден уъркшоп за млади съвременни художници с именития нидерландски куратор Йохан Густавсон. Ще има и разговор на тема „Как да навлезем в нови пазари за изкуство?“ – с гост Патрик Щайнхаузер, създател на галерия за съвременно изкуство „Щайнхаузер“ в Братислава.
Модераторатор на събитието ще бъде Радослав Механджийски.
По-късно днес ще се проведе презентация на д-р Франц Ийм, изпълнителен директор на международната застрахователна компания Tectus Brokers с фокус ценни предмети и изкуство. Темата на панела е „Международният пазар за изкуство –
Голямата награда е солово участие в концерт с оркестър „Кантус фирмус“ през следващия сезон, припомнят организаторите.
Изпълненията са оценявани от жури в състав – проф. Людмил Ангелов (пиано), проф. д-р Илия Чернаев (пиано), Мила Георгиева (цигулка), проф. д-р Огнян Константинов (виола) и доц. д-р Атанас Кръстев (виолончело).
Младите музиканти се състезават в категориите „Пиано“, „Струнни инструменти“ и „Камерни ансамбли“. Призовите места в третата възрастова група (до 25 години) са за цигуларката Елизабет Гекова от НМУ „Любомир Пипков“ – София („Струнни инструменти“) и пианистите Александър Томов от НМА „Проф. Панчо Владигеров“ и Марина Мравова от НБУ, които си поделят призовото място в категория „Пиано“.
Във втората възрастова група (13-17 год.) първите места са за 14-годишния виолончелист Дарин Ламбрев и пианиста Филип Илиев (17 год.), – и двамата възпитаници на НМУ „Любомир Пипков“ в София.
В тази възрастова група всички носители на първа, втора и трета награда получават и специална подкрепа от Министерството на културата (МК) – квота от шест стипендии, които се отпускат на младежи от гимназиалния етап на обучение в държавни и общински училища по Наредбата за закрила на деца с изявени дарби на МК.
Колумбийската певица Карол Джи е звездата на латино музиката за 2024 г., след като от началото на тази година жъне успех след успех, получава награда след награда, стана първата латиноамериканка, обявена от списание "Билборд" за "Жена на годината".
Преди дни тя спечели осем отличия на церемонията за латино музика на "Билборд", като сред тях за изпълнител и турне на годината.
През февруари колумбийката стана първата жена, взела награда "Грами" за най-добър албум с ърбън музика за Mañana Será Bonito. Продукцията й стана първият испаноезичен албум на изпълнителка, достигнал до челното място в класацията "Билборд 200".
В края на юли Карол Джи приключи и световното си турне за популяризиране на албума Mañana Será Bonito, който е четвъртата студийна продукция в кариерата й. Приходите от обиколката надхвърлят 307 мил
Над 90 проекта са кандидатствали за сцената на Централните хали след отворената покана за културни проекти, която бе обявена през май, съобщават инициаторите от Kaufland.
Проектите са били оценени от обществен съвет в лицето на проф. д-р арх. Йорданка Кандулкова – архитект и преподавател в УАСГ, доц. д-р Венета Ханджийка-Янкулова – директор на Регионалния исторически музей в София, журналистите Даниел Ненчев и Константин Вълков, съоснователят на Free Sofia Tour – Стефан Огнянов и културният мениджър Петър Димитров.
Общо 71 проекта ще бъдат реализирани в най-новото градско пространство до края на 2024 г. и през 2025 г. с комуникационна, техническа и логистична подкрепа от сцената домакин.
Най-много предложения са получени в тематичните категории културно наследство, култура и изкуст
Италия върна на Канада емблематична портретна снимка на Уинстън Чърчил, открадната от хотел в Отава преди повече от две години и продаден на търг на нищо неподозиращ италианец, съобщават Асошиейтед прес и Ройтерс.
Церемония в канадското посолство в Рим отбеляза успешното намиране в Италия и връщане на Канада на фотографията, известна като "Ревящият лъв".
На церемонията италиански карабинери предадоха портрета на канадския посланик в Италия Елиса Голдбърг, която похвали сътрудничеството между следователи от Италия и Канада, довело до възстановяването му.
Портретът на британския лидер, направен от фотографа от Отава Юсуф Карш през 1941 г., вече е готов за последната стъпка от пътуването си към дома в хотел "Фермон шато Лорие", откъдето е бил откраднат.
След завръщането си снимката отново ще бъде изложена като забележителен исторически портрет.
В изложба в една от галерийните зали на Минна дирекция – Перник са подредени 10 платна живопис на Генко Генков и 13 скулптори на проф. Емил Попов.
Произведенията са от частна колекция, каза областният управител Людмил Веселинов. Собственикът ги е предоставил, за да бъдат изложени в Перник, тъй като меценатът също е от миньорския град.
На откриването на експозицията присъстваха заместник-министърът на културата Амелия Гешева, заместник- министърът на туризма Павлин Петров, областният управител Людмил Веселинов и неговият заместник Симеон Гебов, заместник-кметът на Община Перник Стефан Кръстев.
„Двамата автори боравят със своите изразни средства доста ярко и категорично“, каза Веселинов.
Генко Генков е един от знаковите съвременни автори в българското изкуство. Той остави трайна следа след себе си, коментира още областният управите
Съвместна изложба на Мариана и Пламен Петкови и среща с писателката Галина Танева ще има в Регионалната библиотека "Стилиян Чилингиров" на 5 ноември, съобщиха от културната институция.
В Изложбена зала на библиотеката ще бъде представена експозиция, в която се включват двадесет и пет живописни пейзажа и композиции на Мариана Петкова, обединени под наслова „Визуално пътуване“ и тридесет пана метален релеф на Пламен Петков, представящи под наслов „Лятно слънце и море“ алегорични женски фигури, които носят идеята за красотата на жената в древността и наши дни, допълват от екипа на библиотеката.
Двамата художници са известни шуменски творци с многобройни самостоятелни изложби и участия в международни и национални биеналета, пленери и колективни експозиции. Инициатори и съорганизатори са на Националния артпленер в с. Салманово. Мариана Петкова работи
При най-малките участници – до 13 години, първите награди отиват при контрабасистката Аника Димитрова (13 год.) и пианиста Филип Ангелов (12 год.), които също се обучават в столичното музикално училище.
Единствената награда при камерните ансамбли, която дава възможност за участие в концерт от „Европейски музикален фестивал“ през 2025 година, е за дуото Аглея Канева и Александър Вичев (ударни инструменти) от НУМТИ „Добрин Петков“ – Пловдив.
Специални награди в конкурса тази година са осигурени от лютиерско ателие „Калоферови“, които предоставят три майсторски инструмента - цигулка, виола и виолончело на млади музиканти, достигнали до финалния тур. Това са цигуларят Тодор Георгиев и виолистката Мина Георгиева от трио „Пезанте“, и виолончелистката Ая Коева от трио „Фуего“.
Друго отличие бе осигурено от семейството на големия български диригент и музикален педагог проф. Емил Янев – едногодишната стипендия „Проф. Емил Янев и проф. Лилия Гюлева“, учредена в предишното издание на състезанието. Тя е за Аника Димитрова, победител в първа възрастова група – категория „Струнни инструменти“.
„Създадохме този конкурс преди четири години, когато концертният живот беше спрял и всички живеехме в една много трудна за артистите обстановка. Състезанието има уникално място сред другите подобни, защото за първия тур нашият екип обикаля във всички градове на страната, където има участници и прави професионални записи на кандидатите, чрез които те биват оценявани от журито. С годините конкурсът се наложи като авторитетна проява и сме щастливи, че победителите в него от предишни години се развиват и продължават да ни радват със своите успехи“, казва Васил Димитров, изпълнителен директор на “Кантус фирмус”.