NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Тонът на времето „Тоника СВ“ – сладките опълченци в българската музика
3230
Тонът на времето

„Тоника СВ“ – сладките опълченци в българската музика

Представям ви едни сладки опълченци в българската музика. Така преди години големият български актьор Тодор Колев открива концерт на „Тоника СВ“. Думите му припомни един от вокалистите на групата – Драгомир Димитров-Драго: „Искам сега да аплодираме опълченците, които ни напуснаха – Ваня Костова, Георги Найденов–Гого, Иван Христов“, каза той по време на двата концерта в зала 1 на НДК. „Това е една моя мечта, която става реалност

| 18 Ноември 2024, 15:35 ч.
„Тоника СВ“ – сладките опълченци в българската музика
„Тоника СВ“ – сладките опълченци в българската музика
Снимка © DFA

Представям ви едни сладки опълченци в българската музика. Така преди години големият български актьор Тодор Колев открива концерт на „Тоника СВ“.

Специален цикъл "Пръстенът на нибелунга" ще бъде представен по случай 150-годишнината на оперния фестивал в Байройт през 2026 г., предаде Асошиейтед прес, позовавайки се на организаторите.

Те съобщиха също, че настоящият сезон на ежегодния Вагнеров фестивал е приключил с разпродадени билети за всичките 30 представления. 

Във връзка с края на сезона организаторите обявиха, че следващият ще бъде открит на 25 юли 2025 г. с нова постановка на операта "Нюрнбергските майстори певци". 

Цикълът "Пръстенът на нибелунга", поставен от Валентин Шварц през 2022 г., ще бъде възроден отново следващото лято. Планираната версия за 2026 г. няма да бъде "чисто концертна", каза говорителят на проявата Хубертус Херман. Той допълни, че ръководителката на фестивала в Байройт Катарина Вагнер, която е  правнучка на композитора, ще разкрие повече подробности през следваща

На 20 септември в галерия „Гъбенски“ на Националния дарителски фонд (НДФ) „13 века България“ в Трявна предстои откриването на първата постоянна експозиция с част от творбите от колекцията на Международното биенале на стъклото, собственост на Сдружение ART REAL K.L.M., съобщиха от екипа на фонда.

Колекцията на Международното биенале на стъклото (IBG) съдържа около 200 произведения на изкуството от стъкло, дело на художници от цял свят, които са участвали в различни издания на биеналето през годините. Тази сбирка е уникална за България, като представя спектър от стилове, техники и творчески визии. 

Изложбата включва селекция от 100 произведения, дарени от автори от 45 държави, които са участвали в изданията на биеналето от 2017 до 2023 г. Всяка творба е част от живата история на този значим международен проект и отразява индивидуалните артист

Изложба живопис и скулптура „Красива България“ на художника Тодор Деков откриха в Регионална библиотека „Гео Милев“.

В експозицията си художникът, сценограф и карикатурист представя творби, създадени от него в балканското село Дълги Дел, където живее.

Тодор Деков е автор на 39 сценографии за постановки в драматичните театри в Монтана, Враца, София, Варна, Търговище и над 150 детски и куклени сценографии. Има над 20 самостоятелни изложби и множество участия в общи художествени изложби, международни фестивали на шаржове и карикатури в страната и чужбина. Отличен е с награди от художествени форуми в Габрово, Благоевград, Враца, Монтана и др. Носител е на Почетната значка и Почетния знак на Община Монтана, припомниха на откриването от Регионална библиотека „Гео Милев“.

Националното турне „Концерти с кауза“ под наслов „С песен и стих в сърцата“ премина и през Плевен. Името на турнето е избрано специално. То е организирано в подкрепа на две важни кампании – на хората с репродуктивни проблеми и каузата за повече българска музика в национален ефир. 

Плевенчани аплодираха в залата на Народно читалище „Съгласие 1869“ изпълненията на Нели Рангелова, Милена Славова, Росица Ганева,  Искрен Пецов, Дует с кауза /Галя Георгиева и Наско Лазаров/, група „Спринт“, група „Хоризонт“, Красимир Недялков. Публиката пя заедно с тях и организира светлинно шоу.

 Специални гости бяха децата и младежите от Музикален център Dori Dios - Плевен с ръководител Дори Люцканова.  

В началото на концерта заместник кметът на Община Плевен Елина Димитрова обяви, че председател

Две заглавия от съвременното полско кино ще бъдат прожектирани на 21 и 22 август на открита сцена "Охлюва" в Бургас. Прожекциите са част от инициативата на Община Бургас „Лятно кино под звездите”, съобщават от пресцентъра на градската администрация.

На 21 август публиката ще може да гледа „Щастлив човек“, който е дебют на Малгожата Шумовска в игралното кино. Лентата с участието на Ядвига Янковска-Чешлак, Малгожата Хайевска-Кшищофик, Пьотр Янковски, Роман Ганцажик и Мечислав Громбка е отличена на филмовия фестивал в Солун през 2000 г. Филмът проследява историята на трима души и техните сложни емоционални взаимоотношения.

Следващата прожекция на 22 август е на лентата от 2023 г. „Светията“ с режисьор Себастиан Бутни с участието на Матеуш Кошчукевич, Лена Гура, Лешек Лихота, Добромир Димецки, Михал Влодарчик и др.. Той връща з

Думите му припомни един от вокалистите на групата – Драгомир Димитров-Драго: „Искам сега да аплодираме опълченците, които ни напуснаха – Ваня Костова, Георги Найденов–Гого, Иван Христов“, каза той по време на двата концерта в зала 1 на НДК.

„Това е една моя мечта, която става реалност. Ако някой преди 30-40 години ми беше казал, че ще дойде този момент, щях да му кажа, че е фантазьор“, каза композиторът Стефан Диомов.

Близо осем хиляди фена имаха удоволствието да аплодират своите любимци, да танцуват и да пеят заедно с тях – на 15 и 16 ноември.

„Сцената беше прекрасна и приказна. Трудно мога да си спомня мой концерт с такова обгрижване. Радвам се, че това ми се случва. Радвам се, че вече има концерти в България, които са мащабни, а не с двама-трима буфосихронисти на сцената“, коментира Стефан Диомов.

Разказва, че подборът на 26-те песни е бил труден: „При нас по-трудно е да изберем какво не трябва да пеем, отколкото какво трябва да изпеем. Много песни натрупахме през годините, може би няколко стотици, някои от които станаха хубави и хората ги заобичаха. Аз не обичам думата хит“.

Групата "Кюър" записа нова песен след 16 години пауза, съобщи АП.

Парчето Alone дебютира в радиошоуто на Би Би Си 6.

Британската група обяви и предстоящото излизане на нов албум със заглавие Songs of A Lost World, който трябва да се появи на пазара на 1 ноември тази година. 

"Кюър" споделиха част от новата песен в социалните мрежи. 

Последното турне на групата беше по повод албума 4:13 Dream от 2008 г.

През 2019 г. "Кюър" обявиха пред сп. "Ролинг стоун", че са записали 19 нови песни и планират нов албум. Издаването на компилацията обаче се отложи с няколко години.

Изложба на Гергана Змийчарова и Петринел Гочев, наречена "Неравноделни" беше открита тази вечер в закритата галерия на Българския културно-информационен център в Скопие. 

Творческият тандем, който има съвместни проекти и в областта на театъра и киното, представя в Скопие 60 творби - фотография, графика, живопис, скулптура, които публиката може да види до средата на януари 2025 г. 

„Това, което запали интереса ми, е, че изложбата всъщност е една любовна история, защото Гергана Змийчарова и Петринел Гочев са не само творчески тандем, но и семейство. Тъкмо затова и много хора могат да се припознаят в нея”, каза директорът на Българския културно-информационен център в Скопие Антония Велева, откривайки изложбата. 

„Ние работим в различни ателиета и когато подредихме  изложбата сякаш за пръв път видях работите на Гергана,  а

Драматичният театър в Търговище ще гостува на сцената на театър "Българска армия" през октомври. Софийската публика ще може да гледа постановката „Страст под брястовете“ на режисьора Денислав Янев, съобщиха от ръководството на културната институция.

Сюжетът на пиесата се фокусира върху семейството на силно религиозния и деспотичен фермер Ефрем Кебът. Останал на два пъти вдовец, той запълва живота си и този на тримата си синове с непосилен труд и напрежение относно полагаемото след време наследство. Така той копае невидими пропасти между членовете на семейството, повдигат завесата от театралната трупа. 

Новината за внезапната женитба на възрастния фермер с много по- младата от него и нуждаеща се от дом Абби изгонва по-големите синове на запад, като оставя най-малкият син Ибън сам да води битката за законното му право върху земята.

Трагически стр

Националната галерия организира събитие с присъствие на Бистра Льошевалие.

Срещата ще се проведе на 11 октомври в „Квадрат 500“ с вход свободен, съобщават от екипа.

Мероприятието е част от изложбата „Бистра Льошевалие. Ретроспектива“.

В разговора ще участват Ярослава Бубнова – директор на Националната галерия, Йоахим Глием – Enseigne des Oudin, Fonds de Dotation, Париж и Ирина Недева – председател на Асоциацията на европейските журналисти, България. Модератор на срещата ще бъде Яна Братанова, куратор на изложбата. Ще бъде прожектиран ценен видео-архив, специално подготвен от Йоахим Глием, отбелязват организаторите.

Ретроспективна експозиция на Бистра Льошевалие представя за първи път у нас изкуството на авторката. Селекцията включва знакови скулптури, обекти, рисунки и инсталации от ателието на Бистра Льошев

С представление на операта „Тоска“ започна летният фестивал "Опера на върховете – Белоградчишки скали". За девети път Белоградчишката крепост се превръща в музикална сцена за любителите на оперното изкуство.

Създаването на фестивала “Опера на върховете – Белоградчишки скали“ е желание операта да се слее с природата. Така се получи едно истинско съчетание със самата природа на оперното изкуство - музика, театър, слово, игра, балет, танц, каза маестро Пламен Карталов. Тези божествени скали вдъхновяват и дават импулс на нещо, което е неповторимо. Много хора казват, че по целия свят няма такава среда, в която да се играе оперен спектакъл, допълни той. 

За първи път на фестивала има гостуващи певци във всеки спектакъл.

Със събитието Софийската опера и балет отбелязва Годината на Пучини - 165 години от рождението на композитора и

„Ние имаме още два пъти по толкова песни, които се оказаха, че са шлагери, и хората ги харесват и обичат“, каза Драго. „Това, което ме поддържа, е, че много години сме правили много хубави песни, които се вълнуващи за мен, дори и сега. И тук не говорим за две, три, пет или десет песни,  а за няколко десетки хита, което е страшно много“, каза Ралица Ангелова.

По думите на Драго, основен мотор за концертите е Тодор Янков: „Това е наш приятел, който е барабанист, завършил и тонрежисура. Много по-млад е от нас, но започна да ни дава хъс. Оркестрациите за щрайха са на Румен Бояджиев-син, на когото сме толкова благодарни. И ще бъдем щастливи, ако продължим да работим с него“.

На сцената до „Тоника“ имаше оркестър с диригент Димитър Косев, бенд и три беквокалистки. „Мисля, че сме събрали едни от най-добрите музиканти в България, в момента“, коментира Драго.

„Ние 44 години работим заедно. Всеки знае другият кога диша и какво прави. Усещаме се. Естествено, че има и импровизация на сцената, но най-хубавото е, че много дълго време сме заедно. Нямаме притеснение от това кой какво ще изпее“, каза Милица Божинова.

Тя, заедно с Драго и Ралица, са от първоначалния състав на обичаната формация, създадена през 1980 година към ансамбъла на българските строителни войни.

„Тоника“ е две трети от живота ми дотук – като години и като преживявания. Много бих искала да имаме бъдеще и всички българи да имат нужда от духовна храна“, сподели Милица. Признава, че обикновено след такива концерти не я хваща сън до сутринта: „Толкова е нагрято и прегрято всичко. Готвихме се доста дълго време и, въпреки дългогодишната ни практика, няма как да не се вълнуваме, когато видим това море от хора“.

„Публиката ни даде невероятна енергия и любов, че не бих могъл да го обясня, без да ми заседне буца на гърлото. Затова им казахме, че без тях няма „Тоника СВ“, каза Драго. Вълнение, сценична, треска, радост, възторг – най-различни чувства се преплитат в един артист на такова събитие, по думите на Ралица.

На концерта прозвучаха „Аделина“ и „Виждам те“, две нови песни на Стефан Диомов, който не спира да пише музика за „Тоника СВ“: „Не затварям капака на пианото, все още. Упорит човек съм, не се предавам, продължавам да пиша и да търся. И се радвам, когато се получава“. „Диомов е особен вид композитор, защото неговите песни не са инспирирани от никоя друга песен. Той е голям уникат“, допълва Ралица.

Люлякови нощи“, „Моята малка дъщеря“, „Разказвай ми“, „Сутрин рано“, „Обич“, „Лека нощ, усмивки“, „Къде си, лято“, „Приятели“, „Вечерен вятър“, „Здравей, как си, приятелю“, „Запази последния танц“ бяха само част от песните, изправили на крака публиката в зала 1. „До утре“ и „За старата любов“ звучаха акапелно, а „Зима“ и „Добър ден, море“ бяха само в съпровод на пиано, зад което бе четвъртият член на квартета – Емил Василев. „Толкова дълго време да се пее на живо, е много мъчна работа“, коментира тонрежисьорът Деян Тимнев, записвал в „Балкантон“ с най-големите имена в българската забавна музика. Вторият концерт завърши на фона на „Един неразделен клас“.

„Текстът е написан от Милчо Спасов по моята музика. Няма нищо любопитно около създаването, важното е, че песента е хубава и се пее повече от 40 години“, каза композиторът на песента Недко Трошанов.

Репортер – Даниел ДимитровОператор – Борислав БориславовМонтаж – Валя Ковачева

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Мултиплатиненият рапър, текстописец и продуцент Ръс (Russ) пристига в София, в зала 3 на НДК, на 10 декември, съобщават организаторите от Fest Team. С над 10 години активно творче ...
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Вечните хитове на Лили Иванова огласиха тази вечер Сандански. Точно в 20:00 часа в препълнената зала на Дома на културата примата на българската естрада беше посрещната от своите п ...
Мартин Геновски: Исках да създам филм, който да вълнува публиката и да е за цялото семейство
Щастлив съм, защото исках да създам филм, който да вълнува публиката и да бъде подходящ за цялото семейство. От емоциите на зрителите виждам, че сме постигнали целта. Думите са на ...
Яна Титова се завръща в Младежкия театър – като режисьор на „Лисабон“ от Захари Карабашлиев
Пиесата „Лисабон“ на писателя и драматург Захари Карабашлиев ще бъде представена за първи път пред българска публика и в пълния си текст, в Младежкия театър „Нико ...
Вайола Дейвис ще получи почетната награда "Сесил Б. Демил"
Вайола Дейвис ще получи почетната награда "Сесил Б. Демил", предаде Асошиейтед прес. Отличието ще й бъде връчено на 82-рата годишна церемония за наградите "Златен глобус" на 5 януа ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 12:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Тонът на времето
3230
Тонът на времето

„Тоника СВ“ – сладките опълченци в българската музика

Представям ви едни сладки опълченци в българската музика.Така преди години големият български актьор Тодор Колев открива концерт на „Тоника СВ“.

| 18 Ноември 2024, 15:35 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
„Тоника СВ“ – сладките опълченци в българската музика
„Тоника СВ“ – сладките опълченци в българската музика
Снимка © DFA

Представям ви едни сладки опълченци в българската музика. Така преди години големият български актьор Тодор Колев открива концерт на „Тоника СВ“.

Думите му припомни един от вокалистите на групата – Драгомир Димитров-Драго: „Искам сега да аплодираме опълченците, които ни напуснаха – Ваня Костова, Георги Найденов–Гого, Иван Христов“, каза той по време на двата концерта в зала 1 на НДК.

Специален цикъл "Пръстенът на нибелунга" ще бъде представен по случай 150-годишнината на оперния фестивал в Байройт през 2026 г., предаде Асошиейтед прес, позовавайки се на организаторите.

Те съобщиха също, че настоящият сезон на ежегодния Вагнеров фестивал е приключил с разпродадени билети за всичките 30 представления. 

Във връзка с края на сезона организаторите обявиха, че следващият ще бъде открит на 25 юли 2025 г. с нова постановка на операта "Нюрнбергските майстори певци". 

Цикълът "Пръстенът на нибелунга", поставен от Валентин Шварц през 2022 г., ще бъде възроден отново следващото лято. Планираната версия за 2026 г. няма да бъде "чисто концертна", каза говорителят на проявата Хубертус Херман. Той допълни, че ръководителката на фестивала в Байройт Катарина Вагнер, която е  правнучка на композитора, ще разкрие повече подробности през следваща

На 20 септември в галерия „Гъбенски“ на Националния дарителски фонд (НДФ) „13 века България“ в Трявна предстои откриването на първата постоянна експозиция с част от творбите от колекцията на Международното биенале на стъклото, собственост на Сдружение ART REAL K.L.M., съобщиха от екипа на фонда.

Колекцията на Международното биенале на стъклото (IBG) съдържа около 200 произведения на изкуството от стъкло, дело на художници от цял свят, които са участвали в различни издания на биеналето през годините. Тази сбирка е уникална за България, като представя спектър от стилове, техники и творчески визии. 

Изложбата включва селекция от 100 произведения, дарени от автори от 45 държави, които са участвали в изданията на биеналето от 2017 до 2023 г. Всяка творба е част от живата история на този значим международен проект и отразява индивидуалните артист

Изложба живопис и скулптура „Красива България“ на художника Тодор Деков откриха в Регионална библиотека „Гео Милев“.

В експозицията си художникът, сценограф и карикатурист представя творби, създадени от него в балканското село Дълги Дел, където живее.

Тодор Деков е автор на 39 сценографии за постановки в драматичните театри в Монтана, Враца, София, Варна, Търговище и над 150 детски и куклени сценографии. Има над 20 самостоятелни изложби и множество участия в общи художествени изложби, международни фестивали на шаржове и карикатури в страната и чужбина. Отличен е с награди от художествени форуми в Габрово, Благоевград, Враца, Монтана и др. Носител е на Почетната значка и Почетния знак на Община Монтана, припомниха на откриването от Регионална библиотека „Гео Милев“.

Националното турне „Концерти с кауза“ под наслов „С песен и стих в сърцата“ премина и през Плевен. Името на турнето е избрано специално. То е организирано в подкрепа на две важни кампании – на хората с репродуктивни проблеми и каузата за повече българска музика в национален ефир. 

Плевенчани аплодираха в залата на Народно читалище „Съгласие 1869“ изпълненията на Нели Рангелова, Милена Славова, Росица Ганева,  Искрен Пецов, Дует с кауза /Галя Георгиева и Наско Лазаров/, група „Спринт“, група „Хоризонт“, Красимир Недялков. Публиката пя заедно с тях и организира светлинно шоу.

 Специални гости бяха децата и младежите от Музикален център Dori Dios - Плевен с ръководител Дори Люцканова.  

В началото на концерта заместник кметът на Община Плевен Елина Димитрова обяви, че председател

Две заглавия от съвременното полско кино ще бъдат прожектирани на 21 и 22 август на открита сцена "Охлюва" в Бургас. Прожекциите са част от инициативата на Община Бургас „Лятно кино под звездите”, съобщават от пресцентъра на градската администрация.

На 21 август публиката ще може да гледа „Щастлив човек“, който е дебют на Малгожата Шумовска в игралното кино. Лентата с участието на Ядвига Янковска-Чешлак, Малгожата Хайевска-Кшищофик, Пьотр Янковски, Роман Ганцажик и Мечислав Громбка е отличена на филмовия фестивал в Солун през 2000 г. Филмът проследява историята на трима души и техните сложни емоционални взаимоотношения.

Следващата прожекция на 22 август е на лентата от 2023 г. „Светията“ с режисьор Себастиан Бутни с участието на Матеуш Кошчукевич, Лена Гура, Лешек Лихота, Добромир Димецки, Михал Влодарчик и др.. Той връща з

„Това е една моя мечта, която става реалност. Ако някой преди 30-40 години ми беше казал, че ще дойде този момент, щях да му кажа, че е фантазьор“, каза композиторът Стефан Диомов.

Близо осем хиляди фена имаха удоволствието да аплодират своите любимци, да танцуват и да пеят заедно с тях – на 15 и 16 ноември.

Групата "Кюър" записа нова песен след 16 години пауза, съобщи АП.

Парчето Alone дебютира в радиошоуто на Би Би Си 6.

Британската група обяви и предстоящото излизане на нов албум със заглавие Songs of A Lost World, който трябва да се появи на пазара на 1 ноември тази година. 

"Кюър" споделиха част от новата песен в социалните мрежи. 

Последното турне на групата беше по повод албума 4:13 Dream от 2008 г.

През 2019 г. "Кюър" обявиха пред сп. "Ролинг стоун", че са записали 19 нови песни и планират нов албум. Издаването на компилацията обаче се отложи с няколко години.

Изложба на Гергана Змийчарова и Петринел Гочев, наречена "Неравноделни" беше открита тази вечер в закритата галерия на Българския културно-информационен център в Скопие. 

Творческият тандем, който има съвместни проекти и в областта на театъра и киното, представя в Скопие 60 творби - фотография, графика, живопис, скулптура, които публиката може да види до средата на януари 2025 г. 

„Това, което запали интереса ми, е, че изложбата всъщност е една любовна история, защото Гергана Змийчарова и Петринел Гочев са не само творчески тандем, но и семейство. Тъкмо затова и много хора могат да се припознаят в нея”, каза директорът на Българския културно-информационен център в Скопие Антония Велева, откривайки изложбата. 

„Ние работим в различни ателиета и когато подредихме  изложбата сякаш за пръв път видях работите на Гергана,  а

Драматичният театър в Търговище ще гостува на сцената на театър "Българска армия" през октомври. Софийската публика ще може да гледа постановката „Страст под брястовете“ на режисьора Денислав Янев, съобщиха от ръководството на културната институция.

Сюжетът на пиесата се фокусира върху семейството на силно религиозния и деспотичен фермер Ефрем Кебът. Останал на два пъти вдовец, той запълва живота си и този на тримата си синове с непосилен труд и напрежение относно полагаемото след време наследство. Така той копае невидими пропасти между членовете на семейството, повдигат завесата от театралната трупа. 

Новината за внезапната женитба на възрастния фермер с много по- младата от него и нуждаеща се от дом Абби изгонва по-големите синове на запад, като оставя най-малкият син Ибън сам да води битката за законното му право върху земята.

Трагически стр

Националната галерия организира събитие с присъствие на Бистра Льошевалие.

Срещата ще се проведе на 11 октомври в „Квадрат 500“ с вход свободен, съобщават от екипа.

Мероприятието е част от изложбата „Бистра Льошевалие. Ретроспектива“.

В разговора ще участват Ярослава Бубнова – директор на Националната галерия, Йоахим Глием – Enseigne des Oudin, Fonds de Dotation, Париж и Ирина Недева – председател на Асоциацията на европейските журналисти, България. Модератор на срещата ще бъде Яна Братанова, куратор на изложбата. Ще бъде прожектиран ценен видео-архив, специално подготвен от Йоахим Глием, отбелязват организаторите.

Ретроспективна експозиция на Бистра Льошевалие представя за първи път у нас изкуството на авторката. Селекцията включва знакови скулптури, обекти, рисунки и инсталации от ателието на Бистра Льошев

С представление на операта „Тоска“ започна летният фестивал "Опера на върховете – Белоградчишки скали". За девети път Белоградчишката крепост се превръща в музикална сцена за любителите на оперното изкуство.

Създаването на фестивала “Опера на върховете – Белоградчишки скали“ е желание операта да се слее с природата. Така се получи едно истинско съчетание със самата природа на оперното изкуство - музика, театър, слово, игра, балет, танц, каза маестро Пламен Карталов. Тези божествени скали вдъхновяват и дават импулс на нещо, което е неповторимо. Много хора казват, че по целия свят няма такава среда, в която да се играе оперен спектакъл, допълни той. 

За първи път на фестивала има гостуващи певци във всеки спектакъл.

Със събитието Софийската опера и балет отбелязва Годината на Пучини - 165 години от рождението на композитора и

„Сцената беше прекрасна и приказна. Трудно мога да си спомня мой концерт с такова обгрижване. Радвам се, че това ми се случва. Радвам се, че вече има концерти в България, които са мащабни, а не с двама-трима буфосихронисти на сцената“, коментира Стефан Диомов.

Разказва, че подборът на 26-те песни е бил труден: „При нас по-трудно е да изберем какво не трябва да пеем, отколкото какво трябва да изпеем. Много песни натрупахме през годините, може би няколко стотици, някои от които станаха хубави и хората ги заобичаха. Аз не обичам думата хит“.

„Ние имаме още два пъти по толкова песни, които се оказаха, че са шлагери, и хората ги харесват и обичат“, каза Драго. „Това, което ме поддържа, е, че много години сме правили много хубави песни, които се вълнуващи за мен, дори и сега. И тук не говорим за две, три, пет или десет песни,  а за няколко десетки хита, което е страшно много“, каза Ралица Ангелова.

По думите на Драго, основен мотор за концертите е Тодор Янков: „Това е наш приятел, който е барабанист, завършил и тонрежисура. Много по-млад е от нас, но започна да ни дава хъс. Оркестрациите за щрайха са на Румен Бояджиев-син, на когото сме толкова благодарни. И ще бъдем щастливи, ако продължим да работим с него“.

На сцената до „Тоника“ имаше оркестър с диригент Димитър Косев, бенд и три беквокалистки. „Мисля, че сме събрали едни от най-добрите музиканти в България, в момента“, коментира Драго.

„Ние 44 години работим заедно. Всеки знае другият кога диша и какво прави. Усещаме се. Естествено, че има и импровизация на сцената, но най-хубавото е, че много дълго време сме заедно. Нямаме притеснение от това кой какво ще изпее“, каза Милица Божинова.

Тя, заедно с Драго и Ралица, са от първоначалния състав на обичаната формация, създадена през 1980 година към ансамбъла на българските строителни войни.

„Тоника“ е две трети от живота ми дотук – като години и като преживявания. Много бих искала да имаме бъдеще и всички българи да имат нужда от духовна храна“, сподели Милица. Признава, че обикновено след такива концерти не я хваща сън до сутринта: „Толкова е нагрято и прегрято всичко. Готвихме се доста дълго време и, въпреки дългогодишната ни практика, няма как да не се вълнуваме, когато видим това море от хора“.

„Публиката ни даде невероятна енергия и любов, че не бих могъл да го обясня, без да ми заседне буца на гърлото. Затова им казахме, че без тях няма „Тоника СВ“, каза Драго. Вълнение, сценична, треска, радост, възторг – най-различни чувства се преплитат в един артист на такова събитие, по думите на Ралица.

На концерта прозвучаха „Аделина“ и „Виждам те“, две нови песни на Стефан Диомов, който не спира да пише музика за „Тоника СВ“: „Не затварям капака на пианото, все още. Упорит човек съм, не се предавам, продължавам да пиша и да търся. И се радвам, когато се получава“. „Диомов е особен вид композитор, защото неговите песни не са инспирирани от никоя друга песен. Той е голям уникат“, допълва Ралица.

Люлякови нощи“, „Моята малка дъщеря“, „Разказвай ми“, „Сутрин рано“, „Обич“, „Лека нощ, усмивки“, „Къде си, лято“, „Приятели“, „Вечерен вятър“, „Здравей, как си, приятелю“, „Запази последния танц“ бяха само част от песните, изправили на крака публиката в зала 1. „До утре“ и „За старата любов“ звучаха акапелно, а „Зима“ и „Добър ден, море“ бяха само в съпровод на пиано, зад което бе четвъртият член на квартета – Емил Василев. „Толкова дълго време да се пее на живо, е много мъчна работа“, коментира тонрежисьорът Деян Тимнев, записвал в „Балкантон“ с най-големите имена в българската забавна музика. Вторият концерт завърши на фона на „Един неразделен клас“.

„Текстът е написан от Милчо Спасов по моята музика. Няма нищо любопитно около създаването, важното е, че песента е хубава и се пее повече от 40 години“, каза композиторът на песента Недко Трошанов.

Репортер – Даниел ДимитровОператор – Борислав БориславовМонтаж – Валя Ковачева

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Мартин Геновски: Исках да създам филм, който да вълнува публиката и да е за цялото семейство
Яна Титова се завръща в Младежкия театър – като режисьор на „Лисабон“ от Захари Карабашлиев
Вайола Дейвис ще получи почетната награда "Сесил Б. Демил"
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.