NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Авансцена Разговор за изложбата „Хибридни форми“ ще се състои на 21 ноември със скулпторите Петър Сибинович, Милорад Панич и Стефан Иванов
3168
Авансцена

Разговор за изложбата „Хибридни форми“ ще се състои на 21 ноември със скулпторите Петър Сибинович, Милорад Панич и Стефан Иванов

Разговор за изложбата „Хибридни форми“ ще се състои със скулпторите Петър Сибинович, Милорад Панич и Стефан Иванов на 21 ноември в галерия „+359“, съобщават организаторите. Те излизат от комфорта на собственото си амплоа като защитена зона на индивидуализъм и себеизразяване, за да срещнат личните си творчески търсения в контекста на настоящия проект, разказват от екипа на галерията.  Общото в подходите и на тримата е своеобразната хибридност на създаденото. Хибридното, според художниците може да битува в разнообразни съотношения - свят на хибридни войни, хибридни технологии, хибридни форми на контактуване, както и симбиоза между аналогово и дигитално

| 18 Ноември 2024, 15:08 ч.
Разговор за изложбата „Хибридни форми“ ще се състои на 21 ноември със скулпторите Петър Сибинович, Милорад Панич и Стефан Иванов
Разговор за изложбата „Хибридни форми“ ще се състои на 21 ноември със скулпторите Петър Сибинович, Милорад Панич и Стефан Иванов
Снимка © Галерия „+359“

Разговор за изложбата „Хибридни форми“ ще се състои със скулпторите Петър Сибинович, Милорад Панич и Стефан Иванов на 21 ноември в галерия „+359“, съобщават организаторите.

За първи път във Видин дуо "Арденца" изпълни рапсодия „ISE” на композитора Георги Андреев. Произведението е част от програмата на концерта „Музика на всички времена“ на Симфониета Видин, в която звучаха още творби на Хендел, Моцарт и Танеев.

Дамите от дуо "Арденца" не гостуват за първи път в дунавския град, каза диригентът Петър Димитров. Проф. д-р Даниела Дикова е преподавател по съпровод в Националната музикална академия "Проф. П. Владигеров", акомпанятор, камерен музикант и основател на фондация „Арденца“. Другата половина от дуото е доц. д-р Галина Койчева-Мирчева - преподавател по цигулка в музикалната академия и първи концертмайстор в Симфоничния оркестър на БНР. Те приемат като своя мисия създаването и популяризирането на нова българска музика. По тяхна инициатива се появява и рапсодията за цигулка, пиано и оркестър "ISE" (в превод" "

Поклон пред паметта на големия български музикант, певец и композитор Кирил Маричков!, написа Лили Иванова в профила си във Фейсбук. „Почивай в мир, приятелю! Твоето творчество остава!“, допълва тя.

Певицата публикува и снимка с Кирил Маричков, направена в Народен театър “Иван Вазов” през май 2023 г.

Кирил Маричков почина по-рано тази вечер на 79-годишна възраст в село Селановци, община Оряхово, област Враца, където тази вечер трябваше да има концерт, съобщи кметът на община Оряхово Росен Добрев. 

По време на подготовката на концерт на "Фондацията" Маричков е паднал, извикана е линейка. Музикантът е починал в линейката, каза още Добрев. 

Почит към паметта на музиканта изразиха президентът Румен Радев и от Министерския съвет. 

Галерия „Интро“ представя изложбата „Малки формати“ на Катрин Томова.

Експозицията ще бъде открита на 31 октомври и ще продължи до 16 ноември, съобщават организаторите.

„Големите формати в маслената живопис винаги са били нещо като запазената марка в творчеството на Катрин Томова. Сега нейната най-нова изложба, показана в галерия „Интро“, вероятно провокирана и от мащаба на пространството, сякаш търси преобръщане на всичко онова, което публиката би очаквала. Но ефектът от нея по-скоро потвърждава личните пластически принципи на художничката, развити в „големите“ платна“, казват от екипа.

Катрин Томова е родена на 24 април 1967 в София. Посещавала е школата по живопис, организирана от вицепрезидента на Есенния салон Пиер Рамел в Париж, където е живяла от 1989 до 1991 г. Първите си самостоятелни изло

Младата българска джаз формация Postcard ще гостува на Сцена „Арт лято“ във Велико Търново на 24 август, съобщиха организаторите на събитието.

На концерта музикантите Ралица Тонева (алт саксофон, флейта), Неделчо Нинов (тенор тромбон), Вилизар Гичев (китара), Теодор Тошков (барабани) и Христо Минчев (контрабас) ще представят дебютния си авторски албум Stories. Той включва пиеси на всеки от основния състав на групата. Композициите носят почерка на авторите си, отразяват техните интереси, търсения, но същевременно се усеща и симбиозата, създадена от споделеното музициране, при което те експериментират и разработват заедно идеите.

Вдъхновенията и влиянията в пиесите на Postcard са широкообхватни – от бигбендовата музика от 20-те години на XX век, през бибоп и фрий джаз до съвременен джаз. Заглавието на дебютния албум Stories отразява от една ст

Разказ за Виетнам - страната, далече на изток и после малко на юг, представя във фотоизложба във Варна младата виетнамистка Даяна Иванова, която е преподавател в една от университетските специалности у нас, изучаващи този регион. 

Тя посочи, че първото й посещение в азиатската държава е било през 2016 г. Две години по-късно започва магистратура там, като изучава езика, културата, историята и традициите на страната. Така постепенно натрупва и материал за фотопроекта си, който да представи в родната България. 

Виетнамското общество все още е по-патриархално от нашето, въпреки че глобализмът му оказва влияние, посочи Иванова.

По думите й хората в тази страна успяват да съчетават модерното с традиционното, избирайки по какъв път да вървят, като се учат от историята си. Има какво да научим от виетнамците, да осъзнаем мъдростта на хората от Изтока

Те излизат от комфорта на собственото си амплоа като защитена зона на индивидуализъм и себеизразяване, за да срещнат личните си творчески търсения в контекста на настоящия проект, разказват от екипа на галерията. 

Общото в подходите и на тримата е своеобразната хибридност на създаденото. Хибридното, според художниците може да битува в разнообразни съотношения - свят на хибридни войни, хибридни технологии, хибридни форми на контактуване, както и симбиоза между аналогово и дигитално. Всяка творба е мислена в контекста на често взаимоизключващи се елементи, които въпреки това съществуват понякога в материален или смислов баланс.

Петър Сибинович разбира скулптурната си практика като игрално поле, отбелязват от „+359“. Той прилага „алхимичен“ подход към материалите и чрез трансформирането на нещо остаряло, използвано, забравено или изхвърлено, създава нов, коригиран, паралелен свят, пълен с разнообразни по своите размери форми. Те биват фигуративни, абстрактни, аморфни и точни, и с променлива структура. Опитът на Сибинович се основава на интердисциплинарността с широк спектър от експерименти. Процесът на рециклиране при него включва предмети за ежедневна употреба като пластмасови бутилки, тръби, играчки.

Творчеството на Милорад Панич се базира върху наблюдението му над разнообразни геофизични процеси, формирали земната повърхност и представени чрез скулптурната медия. „Очарованието на Панич от формалния външен вид на природата е претворено в разнообразието на неговите произведения. Авторът се базира на геоложките характеристики на планетата, а концептуално избира да работи с материали, съдържащи се в нея като почвен прах, руди, сол, седиментни скали. Милорад се вълнува от контрастната симбиоза на физически състояния като плътно и поресто, аморфно и структурирано, твърдо и меко. Произведенията му правят връзка и с настоящия момент на екологична криза, като далечно ехо от самата епоха, в която промяната в слоевете на планетата води и до по-големи катаклизми“, разказват от галерията.

Те отбелязват, че в произведенията, представени от Стефан Иванов може да бъде наблюдаван и друг аспект в сложния баланс на хибридното съществуване на хората – синтезът между аналоговата и дигитално генерирана форма. „Иванов експериментира посредством дигитализацията на заобикалящи ни човешки персонажи в техния естествен хабитат. Впоследствие чрез дигитален софтуер и машинизирани процеси, той връща вече преработените образи отново в материалния свят. Новите по вид обекти се материализират с помощта на класически и дори забравени аналогови технологии, но носят в себе си отпечатъка от характера и състоянието, закодирани в дигиталния код на машините“, казват от галерия „+359“.

Валентин Бакарджиев представя устойчив арт проект, озаглавен „Възкресение“.

Той ще бъде показан от 14 до 31 октомври в музея „Борис Христов“, съобщават организаторите.

„Проектът „Възкресение“ има за цел да създаде мозаечни творби, наречени „Нови хоризонти“, които свързват миналото, настоящето и бъдещето. Това ще се постигне чрез използване на счупени парчета ръчно изработена керамика – символи на старите занаяти и човешките знания. Чрез натрошаване и преподреждане на тези парчета в нова композиция, се създава усещане за надежда. Първоначалният дизайн на керамичните предмети се запазва, като всички символи и орнаменти остават разпознаваеми“, казват от екипа.

„С проекта „Възкресение“ искам да вдъхновя хората да създадат по-добро бъдеще за себе си и за планетата. Изображе

Киновселената на Спайдър-мен се разширява с „Крейвън Ловеца“ от 13 декември в кината, съобщават от „Форум филм“. 

В ролята на злодея, който се появява за първи път в комиксите за Спайдър-мен през 60-те години на миналия век, е носителят на „Златен глобус“ – Арън Тейлър-Джонсън („Шут в г*за“, „Хищници в мрака“, „Отмъстителите: Ерата на Ултрон“, „Убийствен влак“), който си партнира с носителя на „Оскар“ Ръсел Кроу.

Режисьор е номинираният за „Оскар“ Дж. С. Шандор, известен със способността си да изследва човешката природа и да пресъздава сложни персонажи, продукцията обещава да бъде визуално зашеметяващо и проникновено кинопреживяване, коментират от „Фору

Програмата за второто издание на младежкия фестивал „Деца на джаза“ беше представена на брифинг в Община Шумен.

Зам.-кметът на община Шумен доц. Виктория Ковчазова, директорът на Общинския младежки дом Шумен Дияна Христова и Светослав Николов - програмен директор на Jazz FM анонсираха предстоящото културно събитие, организирано от Общински младежки дом – Шумен в партньорство с радио Jazz FM.

Фестивалът се осъществява с подкрепата на Министерство на културата, Община Шумен и частни компании и ще тече от 27 до 29 септември в Шумен. Всички събития в него са с вход свободен.

Дияна Христова заяви, че се радва, че началото на новия творчески сезон на Младежкия дом в Шумен стартира с това събитие с изключителен заряд. Фокус на тазгодишното издание на фестивала е вокалното майсторство, каза тя.

"Винаги се опитваме джаз музиката да бъде в колаб

Серия пластики на Георги Маринов на тема „Вавилонската кула“ ще бъдат представени в галерия „Стубел“.

Експозицията може да бъде разгледана от 8 до 26 октомври, съобщават домакините на събитието.

„Чрез серията пластики на тема „Вавилонската кула“, представени в галерия „Стубел“, Георги Маринов продължава упорито и последователно да ни въвлича в етапите, през които той преминава, разработвайки тази вечна тема в изкуството“, казва Аксиния Джурова. 

Тя обяснява, че още в текста на Битие „11: 1-9“, където се описва изграждането на Вавилонската кула, е заложена възможността за нейното противоречиво тълкуване, произтичащо от фонологичното сходство на града Вавилон „бабу – илу“, т. е. „Божията порта“, с еврейската дума „Бабел“ – смесване, обърква

Руски пианисти ще могат да участват в престижния международен конкурс "Фредерик  Шопен" под неутрален флаг и само ако осъдят агресията на Москва в Украйна, съобщиха полските организатори, цитирани от АФП.

Заедно с конкурсите "Чайковски" в Москва и Санкт Петербург, и "Маргьорит Лонг" в Париж, варшавският конкурс, който се провежда на всеки пет години от 1927 г., се смята за Свещения граал за млади пианисти от цял свят.

Следващото издание е насрочено за октомври 2025 г. То ще бъде първото след началото на руското нашествие в Украйна, като Полша подкрепя усилията на Киев да отблъсне инвазията, отбелязва АФП.

Ако руските пианисти "бъдат допуснати до конкурса (...), те ще се представят под неутрален флаг, както направиха спортистите на Олимпийските игри в Париж", каза пред АФП говорителят на Института "Шопен" Александър Ласковски. "Те също така ще трябва да под

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Лейди Гага, „Грийн дей“, Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на фестивала „Коачела“ през 2025 г.
Лейди Гага, рок групата „Грийн дей“ и американският рапър Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на музикалния фестивал „Коачела“ през април 2025 г., предаде АФП. ...
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък на 23 ноември. Това съобщават от галерията в официалната си фейсбук страница. Събитието е ...
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков"
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков" на 11 декември, съобщиха от културната институция. В него участват актьорит ...
Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни
Изпълнителят Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни. Това ще се случи по време на неговия концерт на 2 декември в Културен дом НХК в Бургас, съобщи Стефан Илче ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 06:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Авансцена
3168
Авансцена

Разговор за изложбата „Хибридни форми“ ще се състои на 21 ноември със скулпторите Петър Сибинович, Милорад Панич и Стефан Иванов

Разговор за изложбата „Хибридни форми“ ще се състои със скулпторите Петър Сибинович, Милорад Панич и Стефан Иванов на 21 ноември в галерия „+359“, съобщават организаторите.Те излизат от комфорта на собственото си амплоа като защитена зона на индивидуализъм и себеизразяване, за да срещнат личните си творчески търсения в контекста на настоящия проект, разказват от екипа на галерията.

| 18 Ноември 2024, 15:08 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Разговор за изложбата „Хибридни форми“ ще се състои на 21 ноември със скулпторите Петър Сибинович, Милорад Панич и Стефан Иванов
Разговор за изложбата „Хибридни форми“ ще се състои на 21 ноември със скулпторите Петър Сибинович, Милорад Панич и Стефан Иванов
Снимка © Галерия „+359“

Разговор за изложбата „Хибридни форми“ ще се състои със скулпторите Петър Сибинович, Милорад Панич и Стефан Иванов на 21 ноември в галерия „+359“, съобщават организаторите.

Те излизат от комфорта на собственото си амплоа като защитена зона на индивидуализъм и себеизразяване, за да срещнат личните си творчески търсения в контекста на настоящия проект, разказват от екипа на галерията. 

За първи път във Видин дуо "Арденца" изпълни рапсодия „ISE” на композитора Георги Андреев. Произведението е част от програмата на концерта „Музика на всички времена“ на Симфониета Видин, в която звучаха още творби на Хендел, Моцарт и Танеев.

Дамите от дуо "Арденца" не гостуват за първи път в дунавския град, каза диригентът Петър Димитров. Проф. д-р Даниела Дикова е преподавател по съпровод в Националната музикална академия "Проф. П. Владигеров", акомпанятор, камерен музикант и основател на фондация „Арденца“. Другата половина от дуото е доц. д-р Галина Койчева-Мирчева - преподавател по цигулка в музикалната академия и първи концертмайстор в Симфоничния оркестър на БНР. Те приемат като своя мисия създаването и популяризирането на нова българска музика. По тяхна инициатива се появява и рапсодията за цигулка, пиано и оркестър "ISE" (в превод" "

Поклон пред паметта на големия български музикант, певец и композитор Кирил Маричков!, написа Лили Иванова в профила си във Фейсбук. „Почивай в мир, приятелю! Твоето творчество остава!“, допълва тя.

Певицата публикува и снимка с Кирил Маричков, направена в Народен театър “Иван Вазов” през май 2023 г.

Кирил Маричков почина по-рано тази вечер на 79-годишна възраст в село Селановци, община Оряхово, област Враца, където тази вечер трябваше да има концерт, съобщи кметът на община Оряхово Росен Добрев. 

По време на подготовката на концерт на "Фондацията" Маричков е паднал, извикана е линейка. Музикантът е починал в линейката, каза още Добрев. 

Почит към паметта на музиканта изразиха президентът Румен Радев и от Министерския съвет. 

Галерия „Интро“ представя изложбата „Малки формати“ на Катрин Томова.

Експозицията ще бъде открита на 31 октомври и ще продължи до 16 ноември, съобщават организаторите.

„Големите формати в маслената живопис винаги са били нещо като запазената марка в творчеството на Катрин Томова. Сега нейната най-нова изложба, показана в галерия „Интро“, вероятно провокирана и от мащаба на пространството, сякаш търси преобръщане на всичко онова, което публиката би очаквала. Но ефектът от нея по-скоро потвърждава личните пластически принципи на художничката, развити в „големите“ платна“, казват от екипа.

Катрин Томова е родена на 24 април 1967 в София. Посещавала е школата по живопис, организирана от вицепрезидента на Есенния салон Пиер Рамел в Париж, където е живяла от 1989 до 1991 г. Първите си самостоятелни изло

Младата българска джаз формация Postcard ще гостува на Сцена „Арт лято“ във Велико Търново на 24 август, съобщиха организаторите на събитието.

На концерта музикантите Ралица Тонева (алт саксофон, флейта), Неделчо Нинов (тенор тромбон), Вилизар Гичев (китара), Теодор Тошков (барабани) и Христо Минчев (контрабас) ще представят дебютния си авторски албум Stories. Той включва пиеси на всеки от основния състав на групата. Композициите носят почерка на авторите си, отразяват техните интереси, търсения, но същевременно се усеща и симбиозата, създадена от споделеното музициране, при което те експериментират и разработват заедно идеите.

Вдъхновенията и влиянията в пиесите на Postcard са широкообхватни – от бигбендовата музика от 20-те години на XX век, през бибоп и фрий джаз до съвременен джаз. Заглавието на дебютния албум Stories отразява от една ст

Разказ за Виетнам - страната, далече на изток и после малко на юг, представя във фотоизложба във Варна младата виетнамистка Даяна Иванова, която е преподавател в една от университетските специалности у нас, изучаващи този регион. 

Тя посочи, че първото й посещение в азиатската държава е било през 2016 г. Две години по-късно започва магистратура там, като изучава езика, културата, историята и традициите на страната. Така постепенно натрупва и материал за фотопроекта си, който да представи в родната България. 

Виетнамското общество все още е по-патриархално от нашето, въпреки че глобализмът му оказва влияние, посочи Иванова.

По думите й хората в тази страна успяват да съчетават модерното с традиционното, избирайки по какъв път да вървят, като се учат от историята си. Има какво да научим от виетнамците, да осъзнаем мъдростта на хората от Изтока

Общото в подходите и на тримата е своеобразната хибридност на създаденото. Хибридното, според художниците може да битува в разнообразни съотношения - свят на хибридни войни, хибридни технологии, хибридни форми на контактуване, както и симбиоза между аналогово и дигитално. Всяка творба е мислена в контекста на често взаимоизключващи се елементи, които въпреки това съществуват понякога в материален или смислов баланс.

Петър Сибинович разбира скулптурната си практика като игрално поле, отбелязват от „+359“. Той прилага „алхимичен“ подход към материалите и чрез трансформирането на нещо остаряло, използвано, забравено или изхвърлено, създава нов, коригиран, паралелен свят, пълен с разнообразни по своите размери форми. Те биват фигуративни, абстрактни, аморфни и точни, и с променлива структура. Опитът на Сибинович се основава на интердисциплинарността с широк спектър от експерименти. Процесът на рециклиране при него включва предмети за ежедневна употреба като пластмасови бутилки, тръби, играчки.

Валентин Бакарджиев представя устойчив арт проект, озаглавен „Възкресение“.

Той ще бъде показан от 14 до 31 октомври в музея „Борис Христов“, съобщават организаторите.

„Проектът „Възкресение“ има за цел да създаде мозаечни творби, наречени „Нови хоризонти“, които свързват миналото, настоящето и бъдещето. Това ще се постигне чрез използване на счупени парчета ръчно изработена керамика – символи на старите занаяти и човешките знания. Чрез натрошаване и преподреждане на тези парчета в нова композиция, се създава усещане за надежда. Първоначалният дизайн на керамичните предмети се запазва, като всички символи и орнаменти остават разпознаваеми“, казват от екипа.

„С проекта „Възкресение“ искам да вдъхновя хората да създадат по-добро бъдеще за себе си и за планетата. Изображе

Киновселената на Спайдър-мен се разширява с „Крейвън Ловеца“ от 13 декември в кината, съобщават от „Форум филм“. 

В ролята на злодея, който се появява за първи път в комиксите за Спайдър-мен през 60-те години на миналия век, е носителят на „Златен глобус“ – Арън Тейлър-Джонсън („Шут в г*за“, „Хищници в мрака“, „Отмъстителите: Ерата на Ултрон“, „Убийствен влак“), който си партнира с носителя на „Оскар“ Ръсел Кроу.

Режисьор е номинираният за „Оскар“ Дж. С. Шандор, известен със способността си да изследва човешката природа и да пресъздава сложни персонажи, продукцията обещава да бъде визуално зашеметяващо и проникновено кинопреживяване, коментират от „Фору

Програмата за второто издание на младежкия фестивал „Деца на джаза“ беше представена на брифинг в Община Шумен.

Зам.-кметът на община Шумен доц. Виктория Ковчазова, директорът на Общинския младежки дом Шумен Дияна Христова и Светослав Николов - програмен директор на Jazz FM анонсираха предстоящото културно събитие, организирано от Общински младежки дом – Шумен в партньорство с радио Jazz FM.

Фестивалът се осъществява с подкрепата на Министерство на културата, Община Шумен и частни компании и ще тече от 27 до 29 септември в Шумен. Всички събития в него са с вход свободен.

Дияна Христова заяви, че се радва, че началото на новия творчески сезон на Младежкия дом в Шумен стартира с това събитие с изключителен заряд. Фокус на тазгодишното издание на фестивала е вокалното майсторство, каза тя.

"Винаги се опитваме джаз музиката да бъде в колаб

Серия пластики на Георги Маринов на тема „Вавилонската кула“ ще бъдат представени в галерия „Стубел“.

Експозицията може да бъде разгледана от 8 до 26 октомври, съобщават домакините на събитието.

„Чрез серията пластики на тема „Вавилонската кула“, представени в галерия „Стубел“, Георги Маринов продължава упорито и последователно да ни въвлича в етапите, през които той преминава, разработвайки тази вечна тема в изкуството“, казва Аксиния Джурова. 

Тя обяснява, че още в текста на Битие „11: 1-9“, където се описва изграждането на Вавилонската кула, е заложена възможността за нейното противоречиво тълкуване, произтичащо от фонологичното сходство на града Вавилон „бабу – илу“, т. е. „Божията порта“, с еврейската дума „Бабел“ – смесване, обърква

Руски пианисти ще могат да участват в престижния международен конкурс "Фредерик  Шопен" под неутрален флаг и само ако осъдят агресията на Москва в Украйна, съобщиха полските организатори, цитирани от АФП.

Заедно с конкурсите "Чайковски" в Москва и Санкт Петербург, и "Маргьорит Лонг" в Париж, варшавският конкурс, който се провежда на всеки пет години от 1927 г., се смята за Свещения граал за млади пианисти от цял свят.

Следващото издание е насрочено за октомври 2025 г. То ще бъде първото след началото на руското нашествие в Украйна, като Полша подкрепя усилията на Киев да отблъсне инвазията, отбелязва АФП.

Ако руските пианисти "бъдат допуснати до конкурса (...), те ще се представят под неутрален флаг, както направиха спортистите на Олимпийските игри в Париж", каза пред АФП говорителят на Института "Шопен" Александър Ласковски. "Те също така ще трябва да под

Творчеството на Милорад Панич се базира върху наблюдението му над разнообразни геофизични процеси, формирали земната повърхност и представени чрез скулптурната медия. „Очарованието на Панич от формалния външен вид на природата е претворено в разнообразието на неговите произведения. Авторът се базира на геоложките характеристики на планетата, а концептуално избира да работи с материали, съдържащи се в нея като почвен прах, руди, сол, седиментни скали. Милорад се вълнува от контрастната симбиоза на физически състояния като плътно и поресто, аморфно и структурирано, твърдо и меко. Произведенията му правят връзка и с настоящия момент на екологична криза, като далечно ехо от самата епоха, в която промяната в слоевете на планетата води и до по-големи катаклизми“, разказват от галерията.

Те отбелязват, че в произведенията, представени от Стефан Иванов може да бъде наблюдаван и друг аспект в сложния баланс на хибридното съществуване на хората – синтезът между аналоговата и дигитално генерирана форма. „Иванов експериментира посредством дигитализацията на заобикалящи ни човешки персонажи в техния естествен хабитат. Впоследствие чрез дигитален софтуер и машинизирани процеси, той връща вече преработените образи отново в материалния свят. Новите по вид обекти се материализират с помощта на класически и дори забравени аналогови технологии, но носят в себе си отпечатъка от характера и състоянието, закодирани в дигиталния код на машините“, казват от галерия „+359“.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Лейди Гага, „Грийн дей“, Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на фестивала „Коачела“ през 2025 г.
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков"
Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.