NRD Начало
Понеделник, 25 Ноември 2024
Начало Цветни аспекти Майстор Боян Минчев: Чрез работата си сме пазители на занаята и трябва да го съхраним
3092
Цветни аспекти

Майстор Боян Минчев: Чрез работата си сме пазители на занаята и трябва да го съхраним

Чрез работата си сме пазители на занаята и е нужно да го съхраним. С него са се занимавали хора, които вече са на преклонна възраст, а ние трябва оставим занаята като нематериално наследство и след нас. Това каза Боян Минчев, майстор шекерджия, кандидатурата на област Габрово за „Живи човешки съкровища – България“. Той посочи, че е трето поколение майстор шекерджия

| 18 Ноември 2024, 10:10 ч.
Майстор Боян Минчев: Чрез работата си сме пазители на занаята и трябва да го съхраним
Майстор Боян Минчев: Чрез работата си сме пазители на занаята и трябва да го съхраним
Снимка © DFA

Чрез работата си сме пазители на занаята и е нужно да го съхраним. С него са се занимавали хора, които вече са на преклонна възраст, а ние трябва оставим занаята като нематериално наследство и след нас. Това каза Боян Минчев, майстор шекерджия, кандидатурата на област Габрово за „Живи човешки съкровища – България“.

Варненското сдружение „Наш свят“ представя културно-историческото наследство на града чрез театрален спектакъл. Проектът, наречен „Варна през вековете“ е създаден от драматурга и режисьор Ива Панева, която е директор на организацията, и е подкрепен от Фонд „Култура“ на Община Варна.

Сдружението съществува от 1999 г., но в първите години се занимава повече с младежки проекти, разказа Панева. Тя се включва в работата му през 2011 г. и започва да развива и театрална дейност.  

Последният им проект „Варна през вековете“ популяризира културно-историческото наследство чрез театрален спектакъл, създаден от Панева, и аудио-тур из местни забележителности, свързани с историята на древния Одесос, като Епископската базилика и Римските терми. В представлението участват певицата Венера Мелеки, актьорът Петко Каменов и 10-годи

Изложба живопис на Илиян Ангелов ще бъде представена в Съюза на българските художници (СБХ).

Експозицията е озаглавена „Писма до морето“ и ще бъде разположена в СБХ на ул. „Шипка“ 6 от 3 до 20 септември, съобщават домакините на събитието. 

Илиян Ангелов е роден през 1964 в град Каварна. През 1983 завършва НХГ „Димитър Добрович“, Сливен, а през 1991 – ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, факултет „Изящни изкуства“, специалност „Педагогика на изобразителното изкуство“. Художник, преподавател.  Автор е на няколко самостоятелни изложби във Велико Търново, Добрич, Варна, Пловдив и Плевен. Участвал е в редица общи и колективни изложби. 

/ВСР

Фестивалът „Реките на София“ отключва нова локация на брега на Перловската река в Южния парк – от 30 август до 1 септември, съобщават организаторите от „Колективът“.

По думите им дългосрочната инициатива цели да превърне замърсените столични реки в чисти и социални пространства, привличайки около каузата все повече интерес на граждани, експерти и институции.

“Въпреки, че София няма своята голяма Сена или Темза, пресичаща центъра , през територията на града преминават над 30 малки реки – рядко срещано богатство за пейзажа на една европейска столица. Във всеки квартал на София има река, която извира чиста от планините около града и се спуска надолу, за да се срещне с проблемите на градската среда”, казва Мартин Янков, ландшафтен архитект и основател на „Коле

Безсънните нощи са цената на успеха. Винаги  е така. Това каза Стефан Вълдобрев, който днес бе гост във формата „Цената на успеха“ на Празниците на изкуствата „Аполония“. 

Няма нищо по-хубаво от усещането сутрин, че си си свършил работата добре предната вечер. Някакво удовлетворение. Или като излезе албум - пуснеш си го и знаеш, че е станал. Това усещане е много кратко, само една сутрин, обясни той.

Стефан Вълдобрев и Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондацията за изкуство „Аполония“, разказаха, че се познават от повече от 30 години.

"Тогава не гледах на „Обичам те, мила“ като на „По-полека“ сега. Гледах на нея като на шега и не исках хората да ме свързват с нея. Исках да забележат и другите песни. Исках да натрупам още и още песни. И в момента гледам по друг начин на нея, защото

Деница Серафим (група „Ирафан“) излиза с още шестима музиканти на сцената на арт център „Сити марк“, на 18 ноември. Тя ще представи своя нов проект „Пътят на пилигрима”, съобщават организаторите. 

Вдъхновение за музиката на проекта Серафим намира в изкуството на Ренесанса и Барока, както и в някои средновековни поеми.

Артистите ще излязат на сцената с костюми, които са по дизайн на самата Деница Серафим, а музиката ще е изцяло нейна авторска.

В концерта ще участват Бояна Зарева (цигулка, виола и вокал), Анита Нейчева (бендир, перкусии), Костадин Ланджов (класическа китара), Йордан Владев (етно флейти), Деница Димитрова (арфа). Ще цвучат песни на английски, исландски, датски, латински, фламандски и сефара

Той посочи, че е трето поколение майстор шекерджия. Този занаят е в семейството му от над 45 години, самият той се занимава със изработване на сладки по домашни рецепти, ръчно приготвени от почти 19 години. Минчев смята, че тънкостите в работата му трудно се усвояват. В семейството му се държи на традициите и затова той е бил 10 години чирак, след това 2 години - калфа и накрая станал майстор, след като положил изпит за правене на сусамки. 

„Занаятът ме зарежда, носи ми много удоволствие и особено, когато има обратна връзка с хората. Сещам се как на децата им светят очите, щом им дадем едно захарно петле. Традициите и фолклорът са ме съпътствали през целия живот. Запалих се покрай дядо ми. С изграждането на навиците за работа със захарта, осъзнавам, че това е един дълг, който трябва да поемем. Ние трябва да предадем това наследство заради майсторите преди нас, а откакто станах баща  - това трябва да бъде предадено в следващите поколения“, допълни Минчев. 

Майсторът посочи, че първо научава как се прави захарно петле в Регионален етнографски музей на открито „Етър“, което е типичен габровски захарен „деликатес“ - най-търсен и най-атрактивен особено от малките деца. 

Припомняме, че две кандидатури се състезаваха в областния кръг в Габрово на системата „Живи човешки съкровища“. Едната бе на Боян Минчев, а втората - на Народно читалище „Зора-1872” в кв. "Нова махала" – „Изработване на нож „Сойка” от потомствен майстор-ножар Георги Мантов”. 

На втори етап „Сладкият аромат на наследството. Боян Минчев – майсторът шекерджия“ стана кандидатурата от област Габрово, която продължава в националната селекция по системата „Живи човешки съкровища – България“. 

В Свищов днес започват празниците „Свищовски лозници“, които ще продължат до 29 септември. За поредна година Общината организира програма с концерти на различни изпълнители и музикални жанрове, както и традиционни конкурси и изложби. 

Тя днес ще започне в Градска библиотека „Проф. Иван Шишманов“ с откриване на изложба от снимки и статии на тема „Свищовски лозници – поглед във времето“. След това на тържествено заседание на Общински съвет – Свищов поетът Георги Драмбозов ще бъде удостоен с почетното звание „Почетен гражданин на Свищов“.

Тази вечер на централния площад „Алеко“ в града ще започне и първата концертна проява. На сцената ще излезе групата D2 с концерта 25 години музика с участието на Димитър Кърнев (китара), Александър Обретенов (бас китара), Васил Вутев (ударни) и Радостин Василев

Столичната Intro gallery представя изложба по повод 80 години от рождението на Никифор Русков и Маргарит Цанев.

Експозицията се открива на 14 октомври и ще продължи до 21, съобщават организаторите.

Никифор Русков разказва: „Как станах детски художник, чиито илюстрирани книжки децата харесват? Като студент живеех на таван. Съседите ми имаха две малки дъщери. Идваха при мен и стояха с часове да гледат как рисувам. „Това цвете е мръсно", каза веднъж едната. „Това конче е тъжно" каза другата. В този момент осъзнах, че това са моите първи критици. Оправих цветето. Нарисувах друго, весело конче. Това време, прекарано на тавана, рисувайки, ме научи какви и към кого са посланията на моите картини. Така по-късно започнах и да показвам рисунките си на дъщеря ми за първо мнение и експертна оценка... Днес в моето ателие на скалите над морето денят ми е малко разл

„Клопка“ на Надежда Косева от 1 ноември е в кината, съобщават от екипа на филма.

Опазването на природата и грижата за децата ни са в основата на филма. В центъра на историята е Йово, който живее в хармония с природата на брега на река Дунав. Всичко обаче се променя, когато в селото пристига важен инвеститор с желание да инвестира в депо за високорадиоактивни ядрени отпадъци и властта и хората в селото са готови да съдействат. Йово се оказва сам срещу „зверовете“. 

Филмът е заснет на живописни локации в България, които ще припомнят на зрителите колко красива е природата ни и колко е важно да я опазим. „Еко темата е важен момент и дори мога да кажа, че е скрит герой във филма. За мен начинът, по който се отнасяме към природата, е показателен за това как се отнасяме с близките и семейството ни. Надявам с

Том Харди се завръща от днес в кината с ролята си на Еди Брок във „Венъм: Последният танц“ – най-грандиозният филм от поредицата до момента, съобщават от „Форум филм“.

Изпълнената с екшън сага за един от най-емблематичните антигерои на „Марвел“ отвежда на наелектризиращо пътуване и обещава незабравим завършек на мрачната и вълнуваща история. 

Еди (Том Харди) и Венъм са безмилостно преследвани от врагове както от света на хората, така и от царството на извънземния симбиот. Докато заплахата става все по-голяма, те трябва да извървят опасен път, изпълнен с предателство, хаос и отчаяние. С всеки изминал миг, възможностите им намаляват.

Еди и Венъм се оказват на ръба на пропастта и се подготвят за един истински драматичен сблъсък. Този окончателен разво

Варна ще домакинства 41-вия конгрес на Международна федерация на екслибрис обществата FISAE през 2026 г. Това съобщиха от Фондация за изкуство „Йордан Петков“, които ще бъдат организатори на форума. 

Решението е взето по време на 40-ото издание на конгреса на Международна федерация на екслибрис обществата, провело се наскоро в Палма де Майорка.

Екипът на Фондация „Йордан Петков“ участва в конгреса и депозира своята кандидатура за членство в организацията, която е приета с единодушната подкрепа на делегатите. Варна получава възможността да домакинства на следващия конгрес след надпревара с кандидатурата на Гръцката екслибрис асоциация, предложила столицата Атина.

В предстоящите две години, според статута на Международната федерация на екслибрис обществата, неин президент ще бъде ръководителят на организацията-домакин Нели Вълчева, ко

Кандидатурата на област Габрово е издигната от "Регионален етнографски музей на открито „Етър“, и представя знания и умения, свързани с традиционното производство на сладкарски деликатеси – шекерджийство. Оценката на областния кръг бе проведена от петчленна комисия, в която взеха участие представители на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при Българска академия на науките, експерти от музеите в Габрово, Дряново и Трявна и РЕКИЦ „Читалища“, посочват от областната администрацията.

Националната система „Живи човешки съкровища“ цели опазване на нематериалното културно наследство и тяхното предаване на следващите поколения. Процедурата за кандидатстване се извършва в два етапа - областен и национален. Право на номинации имат народните читалища, общински, регионални и държавни музеи и юридически лица с нестопанска цел с предмет на дейност в сферата на нематериалното културно наследство. Предлаганите за вписване дейности или умения трябва да са от сферите на проявление на нематериалното културно наследство, съгласно Националния регистър на нематериалното културно наследство на Република България, сочи справка в уеб страницата на Министерство на културата.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Красимира Друмева представя свои творби в ретроспективна изложба
Художникът, графичен дизайнер и университетски преподавател Красимира Друмева ще представи свои творби от последните 4 години в ретроспективна изложба. Експозицията ще бъде официа ...
Астория е като криво огледало насочено към обществото ни
Сатиричната комедия „Астория“ от Юра Зойфер, ще гостува в Общински драматичен театър Кюстендил, съобщават трупата. Пиесата се поставя за първи път в България и разглежд ...
Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
В нашия коледен концерт на 19 декември ще звучи българският авангард на 20-и век, само от композитори, които честваме тази година. Това каза маестро Йордан Камджалов по повод осмот ...
Силистренският театър ще зарадва най-малките си зрители с нова премиера
Драматично-куклен театър в Силистра ще представи в неделя най-новото заглавие от своя репертоар – детската пиеса „Слънцето и снежните човечета“, съобщиха от култу ...
Белослава представя нов сингъл
Белослава представя нов сингъл на концерт, който ще се състои на 21 декември във Военния клуб. Премиерната песен „Харесвам те” ще звучи в компанията на джазмените JP3 и ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Отличиха авторите на най-ефектните снимки от „Младежки Фотомаратон 777” – Ямбол
Ямболската фотографска общност връчи днес наградите на победителите в първия „Младежки Фотомаратон 777”. Общо 19 деца и младежи от града се включиха в предизвикателств ...
Мохамад Расулоф ще представи Германия на "Оскарите"
След бягството си от Иран режисьорът Мохамад Расулоф ще представя Германия на наградите "Оскар", съобщи АФП.  Трилърът "Семената на дивата смокиня", който е заснет тайно в Ир ...
Миграцията, войната и екологията бяха сред акцентите в проектите на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуствата
Миграцията, войната и екологията бяха основните акценти в проектите, представени на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуствата. Престижният форум се проведе от 20 април ...
Алекс Белини: Приключенците са тези, които пренасят познанията си за света
Изследователите, приключенците са тези, които, опознавайки и разбирайки света, го пренасят към другите хора, карат ги да разберат и да се замислят върху климатичните промени и съср ...
Продължава програмата на Националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
С изпълнения на участниците от трета и четвърта група продължава днес програмата на Националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ в концертнат ...
Тикер в 06:00 ч.
Ямболската фотографска общност връчи днес наградите на победителите в първия &bd ...
Начало Цветни аспекти
3092
Цветни аспекти

Майстор Боян Минчев: Чрез работата си сме пазители на занаята и трябва да го съхраним

Чрез работата си сме пазители на занаята и е нужно да го съхраним.С него са се занимавали хора, които вече са на преклонна възраст, а ние трябва оставим занаята като нематериално наследство и след нас. Това каза Боян Минчев, майстор шекерджия, кандидатурата на област Габрово за „Живи човешки съкровища – България“.

| 18 Ноември 2024, 10:10 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Майстор Боян Минчев: Чрез работата си сме пазители на занаята и трябва да го съхраним
Майстор Боян Минчев: Чрез работата си сме пазители на занаята и трябва да го съхраним
Снимка © DFA

Чрез работата си сме пазители на занаята и е нужно да го съхраним. С него са се занимавали хора, които вече са на преклонна възраст, а ние трябва оставим занаята като нематериално наследство и след нас. Това каза Боян Минчев, майстор шекерджия, кандидатурата на област Габрово за „Живи човешки съкровища – България“.

Той посочи, че е трето поколение майстор шекерджия. Този занаят е в семейството му от над 45 години, самият той се занимава със изработване на сладки по домашни рецепти, ръчно приготвени от почти 19 години. Минчев смята, че тънкостите в работата му трудно се усвояват. В семейството му се държи на традициите и затова той е бил 10 години чирак, след това 2 години - калфа и накрая станал майстор, след като положил изпит за правене на сусамки. 

Варненското сдружение „Наш свят“ представя културно-историческото наследство на града чрез театрален спектакъл. Проектът, наречен „Варна през вековете“ е създаден от драматурга и режисьор Ива Панева, която е директор на организацията, и е подкрепен от Фонд „Култура“ на Община Варна.

Сдружението съществува от 1999 г., но в първите години се занимава повече с младежки проекти, разказа Панева. Тя се включва в работата му през 2011 г. и започва да развива и театрална дейност.  

Последният им проект „Варна през вековете“ популяризира културно-историческото наследство чрез театрален спектакъл, създаден от Панева, и аудио-тур из местни забележителности, свързани с историята на древния Одесос, като Епископската базилика и Римските терми. В представлението участват певицата Венера Мелеки, актьорът Петко Каменов и 10-годи

Изложба живопис на Илиян Ангелов ще бъде представена в Съюза на българските художници (СБХ).

Експозицията е озаглавена „Писма до морето“ и ще бъде разположена в СБХ на ул. „Шипка“ 6 от 3 до 20 септември, съобщават домакините на събитието. 

Илиян Ангелов е роден през 1964 в град Каварна. През 1983 завършва НХГ „Димитър Добрович“, Сливен, а през 1991 – ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, факултет „Изящни изкуства“, специалност „Педагогика на изобразителното изкуство“. Художник, преподавател.  Автор е на няколко самостоятелни изложби във Велико Търново, Добрич, Варна, Пловдив и Плевен. Участвал е в редица общи и колективни изложби. 

/ВСР

Фестивалът „Реките на София“ отключва нова локация на брега на Перловската река в Южния парк – от 30 август до 1 септември, съобщават организаторите от „Колективът“.

По думите им дългосрочната инициатива цели да превърне замърсените столични реки в чисти и социални пространства, привличайки около каузата все повече интерес на граждани, експерти и институции.

“Въпреки, че София няма своята голяма Сена или Темза, пресичаща центъра , през територията на града преминават над 30 малки реки – рядко срещано богатство за пейзажа на една европейска столица. Във всеки квартал на София има река, която извира чиста от планините около града и се спуска надолу, за да се срещне с проблемите на градската среда”, казва Мартин Янков, ландшафтен архитект и основател на „Коле

Безсънните нощи са цената на успеха. Винаги  е така. Това каза Стефан Вълдобрев, който днес бе гост във формата „Цената на успеха“ на Празниците на изкуствата „Аполония“. 

Няма нищо по-хубаво от усещането сутрин, че си си свършил работата добре предната вечер. Някакво удовлетворение. Или като излезе албум - пуснеш си го и знаеш, че е станал. Това усещане е много кратко, само една сутрин, обясни той.

Стефан Вълдобрев и Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондацията за изкуство „Аполония“, разказаха, че се познават от повече от 30 години.

"Тогава не гледах на „Обичам те, мила“ като на „По-полека“ сега. Гледах на нея като на шега и не исках хората да ме свързват с нея. Исках да забележат и другите песни. Исках да натрупам още и още песни. И в момента гледам по друг начин на нея, защото

Деница Серафим (група „Ирафан“) излиза с още шестима музиканти на сцената на арт център „Сити марк“, на 18 ноември. Тя ще представи своя нов проект „Пътят на пилигрима”, съобщават организаторите. 

Вдъхновение за музиката на проекта Серафим намира в изкуството на Ренесанса и Барока, както и в някои средновековни поеми.

Артистите ще излязат на сцената с костюми, които са по дизайн на самата Деница Серафим, а музиката ще е изцяло нейна авторска.

В концерта ще участват Бояна Зарева (цигулка, виола и вокал), Анита Нейчева (бендир, перкусии), Костадин Ланджов (класическа китара), Йордан Владев (етно флейти), Деница Димитрова (арфа). Ще цвучат песни на английски, исландски, датски, латински, фламандски и сефара

„Занаятът ме зарежда, носи ми много удоволствие и особено, когато има обратна връзка с хората. Сещам се как на децата им светят очите, щом им дадем едно захарно петле. Традициите и фолклорът са ме съпътствали през целия живот. Запалих се покрай дядо ми. С изграждането на навиците за работа със захарта, осъзнавам, че това е един дълг, който трябва да поемем. Ние трябва да предадем това наследство заради майсторите преди нас, а откакто станах баща  - това трябва да бъде предадено в следващите поколения“, допълни Минчев. 

Майсторът посочи, че първо научава как се прави захарно петле в Регионален етнографски музей на открито „Етър“, което е типичен габровски захарен „деликатес“ - най-търсен и най-атрактивен особено от малките деца. 

В Свищов днес започват празниците „Свищовски лозници“, които ще продължат до 29 септември. За поредна година Общината организира програма с концерти на различни изпълнители и музикални жанрове, както и традиционни конкурси и изложби. 

Тя днес ще започне в Градска библиотека „Проф. Иван Шишманов“ с откриване на изложба от снимки и статии на тема „Свищовски лозници – поглед във времето“. След това на тържествено заседание на Общински съвет – Свищов поетът Георги Драмбозов ще бъде удостоен с почетното звание „Почетен гражданин на Свищов“.

Тази вечер на централния площад „Алеко“ в града ще започне и първата концертна проява. На сцената ще излезе групата D2 с концерта 25 години музика с участието на Димитър Кърнев (китара), Александър Обретенов (бас китара), Васил Вутев (ударни) и Радостин Василев

Столичната Intro gallery представя изложба по повод 80 години от рождението на Никифор Русков и Маргарит Цанев.

Експозицията се открива на 14 октомври и ще продължи до 21, съобщават организаторите.

Никифор Русков разказва: „Как станах детски художник, чиито илюстрирани книжки децата харесват? Като студент живеех на таван. Съседите ми имаха две малки дъщери. Идваха при мен и стояха с часове да гледат как рисувам. „Това цвете е мръсно", каза веднъж едната. „Това конче е тъжно" каза другата. В този момент осъзнах, че това са моите първи критици. Оправих цветето. Нарисувах друго, весело конче. Това време, прекарано на тавана, рисувайки, ме научи какви и към кого са посланията на моите картини. Така по-късно започнах и да показвам рисунките си на дъщеря ми за първо мнение и експертна оценка... Днес в моето ателие на скалите над морето денят ми е малко разл

„Клопка“ на Надежда Косева от 1 ноември е в кината, съобщават от екипа на филма.

Опазването на природата и грижата за децата ни са в основата на филма. В центъра на историята е Йово, който живее в хармония с природата на брега на река Дунав. Всичко обаче се променя, когато в селото пристига важен инвеститор с желание да инвестира в депо за високорадиоактивни ядрени отпадъци и властта и хората в селото са готови да съдействат. Йово се оказва сам срещу „зверовете“. 

Филмът е заснет на живописни локации в България, които ще припомнят на зрителите колко красива е природата ни и колко е важно да я опазим. „Еко темата е важен момент и дори мога да кажа, че е скрит герой във филма. За мен начинът, по който се отнасяме към природата, е показателен за това как се отнасяме с близките и семейството ни. Надявам с

Том Харди се завръща от днес в кината с ролята си на Еди Брок във „Венъм: Последният танц“ – най-грандиозният филм от поредицата до момента, съобщават от „Форум филм“.

Изпълнената с екшън сага за един от най-емблематичните антигерои на „Марвел“ отвежда на наелектризиращо пътуване и обещава незабравим завършек на мрачната и вълнуваща история. 

Еди (Том Харди) и Венъм са безмилостно преследвани от врагове както от света на хората, така и от царството на извънземния симбиот. Докато заплахата става все по-голяма, те трябва да извървят опасен път, изпълнен с предателство, хаос и отчаяние. С всеки изминал миг, възможностите им намаляват.

Еди и Венъм се оказват на ръба на пропастта и се подготвят за един истински драматичен сблъсък. Този окончателен разво

Варна ще домакинства 41-вия конгрес на Международна федерация на екслибрис обществата FISAE през 2026 г. Това съобщиха от Фондация за изкуство „Йордан Петков“, които ще бъдат организатори на форума. 

Решението е взето по време на 40-ото издание на конгреса на Международна федерация на екслибрис обществата, провело се наскоро в Палма де Майорка.

Екипът на Фондация „Йордан Петков“ участва в конгреса и депозира своята кандидатура за членство в организацията, която е приета с единодушната подкрепа на делегатите. Варна получава възможността да домакинства на следващия конгрес след надпревара с кандидатурата на Гръцката екслибрис асоциация, предложила столицата Атина.

В предстоящите две години, според статута на Международната федерация на екслибрис обществата, неин президент ще бъде ръководителят на организацията-домакин Нели Вълчева, ко

Припомняме, че две кандидатури се състезаваха в областния кръг в Габрово на системата „Живи човешки съкровища“. Едната бе на Боян Минчев, а втората - на Народно читалище „Зора-1872” в кв. "Нова махала" – „Изработване на нож „Сойка” от потомствен майстор-ножар Георги Мантов”. 

На втори етап „Сладкият аромат на наследството. Боян Минчев – майсторът шекерджия“ стана кандидатурата от област Габрово, която продължава в националната селекция по системата „Живи човешки съкровища – България“. 

Кандидатурата на област Габрово е издигната от "Регионален етнографски музей на открито „Етър“, и представя знания и умения, свързани с традиционното производство на сладкарски деликатеси – шекерджийство. Оценката на областния кръг бе проведена от петчленна комисия, в която взеха участие представители на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при Българска академия на науките, експерти от музеите в Габрово, Дряново и Трявна и РЕКИЦ „Читалища“, посочват от областната администрацията.

Националната система „Живи човешки съкровища“ цели опазване на нематериалното културно наследство и тяхното предаване на следващите поколения. Процедурата за кандидатстване се извършва в два етапа - областен и национален. Право на номинации имат народните читалища, общински, регионални и държавни музеи и юридически лица с нестопанска цел с предмет на дейност в сферата на нематериалното културно наследство. Предлаганите за вписване дейности или умения трябва да са от сферите на проявление на нематериалното културно наследство, съгласно Националния регистър на нематериалното културно наследство на Република България, сочи справка в уеб страницата на Министерство на културата.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Красимира Друмева представя свои творби в ретроспективна изложба
Астория е като криво огледало насочено към обществото ни
Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
Силистренският театър ще зарадва най-малките си зрители с нова премиера
Белослава представя нов сингъл
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Отличиха авторите на най-ефектните снимки от „Младежки Фотомаратон 777” – Ямбол
Калейдоскоп
Мохамад Расулоф ще представи Германия на "Оскарите"
Творчески отражения
Миграцията, войната и екологията бяха сред акцентите в проектите на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуствата
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.