Квартетът „Пеев-Турийски“ и Васил Грудев секстет закриха фестивала Varna jazz days с концерт в Народно читалище „Отец Паисий“ в морския град.
Италианско-френско-испанската 138-минутна биографична драма „Лимонов“ спечели голямата награда за майсторска литературна адаптация в конкурса за пълнометражен игрален филм на „Синелибри“.
Фаворитът на журито бе обявен тази вечер от неговия председател Мария Бакалова.
Филмът на режисьора Кирил Серебренников отвежда през втората половина на XX век, за да разкаже скандалната история на Едуард Лимонов (1943-2020) – радикален съветски поет, който се превръща в скитник в Ню Йорк, сензация във Франция и политически антигерой в Русия.
Беше труден избор, но всички сме съгласни, че наградата тази година трябва да спечели адаптацията по биографичния роман на Еманюел Карер, каза Бакалова. Журито оценява изключително органичното и харизматично превъплъщение на
Алея на джаза с образите на Милчо Левиев, Вили Казасян, Леа Иванова, Асен Овчаров, Румен Тосков – Рупето и д-р Емил Илиев бе открита днес в Банско.
Скулптурите, посветени на основоположниците на джаза в България, както и на д-р Емил Илиев – създател на „Банско джаз фестивал“, заемат пространството около Дома на изкуствата в централната част на града, непосредствено до площад „Никола Вапцаров“. Там всеки август в последните 27 години Банско посреща джаз музиканти от целия свят.
Откриването на Алея на джаза е част от съпътстващата програма на „Банско джаз фестивал“, чието начало бе поставено вчера.
Тази алея е мечта на създателя на джаз фестивала в Банско - д-р Емил Илиев, каза председателят на Асоциация „Фестивалите в България“ и съорганизатор на фестивала Илияна Щерева - Иванова. По една или друга причина до момента тя не беше реализирана и затова направихме в
Камерен концерт на лауреати на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ ще бъде представен тази вечер в Плевен. Той е част от програмата на 32-рото издание на Международния музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова“, съобщиха от Плевенска филхармония.
Солисти на концерта ще бъдат Александрина Александрова, флейта, цигуларите Георги Райчев и Тодорка Христева, Деляна Петкова, китара, Михаил Мотайленко, баритон, Никола Данев, флейта, пианистите Петър Дюгеров, Славчо Тодоров и Деян Табашки, Теодора Тошева, сопран.
Концертът ще се състои в зала "Катя Попова". Входът е свободен с покани от билетните центрове на Плевенска филхармония.
Международният музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова” е учреден през 1966 г. като ежегоден музикален празник с участието на лауреати. От третото си
Бариерата на субтитрите в САЩ беше преодоляна веднъж завинаги: въпреки многобройните си диалози на японски език, "Шогун" триумфира на наградите "Еми", спечелвайки рекорден брой отличия за един сезон на сериал, сред които за най-добра телевизионна драма, предадоха световните агенции.
Екранизацията на романа на Джеймс Клавел, който разглежда борбата за власт в Япония през 17-и век, събра 18 награди на състоялата се в театър "Пийкок" 76-а церемония за отличията, известни като телевизионния еквивалент на филмовите "Оскар"-и.
"Шогун" е първият неанглоезичен сериал, който печели водещата награда за най-добра телевизионна драматична поредица.
Сценаристът на сериала Джъстин Маркс не пропусна да спомене "творческата авантюра", предприета от канала Еф Екс (FX) и неговия собственик "Дисни" с този проект.
Ролите в "Шогун" донес
Фестивалът „Танцови маршрути” започва във Варна на 25 октомври, съобщават организаторите от Варна денс театър. Неговото шесто издание ще предложи срещи със съвременния танц чрез ателиета, прожекции и спектакли.
Програмата започва със спектакъла Danceperimental, който ще се изиграе в Юнашкия салон. Танцовият пърформанс е интерактивен и въвлича публиката в съавторство. Зрителите могат да участват в създаването на представлението със своите лични истории. Танцът и музиката са изцяло импровизирани и се раждат в момента, вдъхновени от споделеното от аудиторията.
В събота сутринта на същото място ще се състои танцов уъркшоп с хореографа Ина Гергинова, създател на Танцова компания „Музотанц“, а следобед в склада за култура „Никотеа“ зрителите могат да видят филма „Да танцуваш Пина”, който проследява два танцови прое
Проектът на гъдуларя Пейо Пеев и пианиста Мирослав Турийски съчетава български фолклор и джаз. Те свирят с контрабасиста Христо Минчев и барабаниста Начо Господинов. Кръстихме нашата формация „Пеев-Турийски“, защото само ние двамата в нея сме доктори, пошегува се в началото на концерта пианистът. Програмата им започна с аранжимент на народната песен „Тръгнала е малка мома“ от Старозагорския край. Всички останали композиции бяха авторски на двамата фронтмени на групата. Бяха изпълнени пиесите „Не знам“, „Поток“ и баладата „Аиша“ от Пейо Пеев, която получи силни аплодисменти.
Квартетът предложи пиеса със заглавие „Корона 5“ от Мирослав Турийски, която по неговото обяснение е измислена по време на пандемията от КОВИД-19, а е в размер пет четвърти. Прозвучаха още неговата „Изпитна тема“, написана преди години при кандидатстването му в Академията, както и композицията „Бая“. Концертът завърши с „Нещо спънато“ от Пейо Пеев, след което групата подари на публиката още една негова пиеса за бис.
За Васил Грудев секстет концертът на Varna jazz days бе първа сценична изява в този състав, обяви създателят на групата. „Това е един секстет без хармоничен инструмент. Записахме албум преди четири години. После дойде Ковид и други причини, поради които не свирихме никъде, и сега това е нашата премиера“, обясни той. В авторския албум „Секстет“ на контрабасиста Васил Хаджигрудев доминират медните духови инструменти. Изпълнители са Росен Захариев - тромпет, Арнау Гарофе - тенор саксофон, Иван Йорданов - алт саксофон, Владислав Мичев - тромбон, тромпет, бас и Борислав Петров - барабани.
На есенния джаз форум във Варна бе представен още един роден авторски проект – на барабаниста Васил Вутев, познат от групата D2. Прозвучаха пиеси от неговия нов соло албум Holding your hand, съчетаващ електро фънк, хип-хоп, джаз и хаус, изпълнени заедно с музикантите Божидар Василев (Trombobby) - тромбон, синтове, Владислав Мичев - флюгелхорн и синтове, Борислав Бояджиев (Борче) - перкусии.
В първия концерт на фестивала Varna jazz days гостуваха певицата Ейми Гадиага с пианиста Люк Бакхъс. 26-годишната французойка свири на контрабас и композира. Тя е сред избраните в програмата на The Montreux jazz artist foundation, която подкрепя нови артисти. Живее и работи в Лондон, а в България гастролира за първи път.
Не приемам за даденост нито една от ролите, които съм изиграла, нито хората, с които съм работила. Да изживееш мечтата си е нещо различно, защото едно е реалността, съвсем друго са фантазиите. Мечтите са постижими за всеки, който е приземен и ги преследва. Това каза американската актриса Ан Кюсак. Тя беше част от журито на международния кино-литературен фестивал „Синелибри".
По думите й добрите обноски са много важни в кино индустрията: „Ако някой ти помогне да спечелиш роля или да се придвижиш напред в кариерата си, е важно да кажеш „Благодаря“. Защото нищо не можеш да направиш сам. Не можеш да стигнеш там, където искаш, без помощта на други хора. Затова е важно да проявяваш уважение и да признаваш усилията на тези хора, които са ти оказали помощ“. За себе си Ан Кюсак казва, че е изживяла а
Люси Дяковска и Милица Гладнишка представят ABBA Symphonie с Плевенската филхармония в Разград.
Утре вечер, на 25 септември, на сцената на Народно читалище „Развитие 1869“ ще звучи любимата музика на АBBА в нов уникален прочит за симфоничен оркестър и поп гласове, съобщиха от културната институция в града.
Двете певици обединяват енергията и таланта си с Плевенската филхармония в концерта ABBA SYMРFONIE, посветен на 70-годишнината на Плевенската филхармония.
Композициите на шведската четворка оживяват при голям меломански интерес в цяла България. Разград е домакин на този завладяващ концерт от голямото турне, посочиха от институцията.
ABBA Symphonie имаше представяне на сцената на Летния театър в плевенския парк "Кайлъка" на 18 юни.
След Плевен турнето продължи с концерти в Сливен на 26 юни и в Пловдив на 29 юни. Днес ще се проведе к
Хиляди електрически проводници, клавиши, микрочипове и компютърни компоненти създават инсталацията на Елиас Симе на тазгодишното издание на Венецианското биенале на изкуствата.
ДА ВЪЗСТАНОВИМ ВРЪЗКАТА С ОКОЛНАТА СРЕДА
Елиас Симе е роден в Етиопия през 1968 г. Той е мултидисциплинарен художник, известен най-вече с мащабните си релефи, изработени от рециклирана потребителска електроника. Симе е мотивиран от желанието да възстановим и преразгледаме връзката си с околната среда, разказват от Grimm Gallery. По думите им авторът използва техники за сплитане и наслояване, за да създаде огромни мозайки, съставени от клавиатури, вериги, кабели и всякакъв вид електронни отпадъци, внесени в родната му страна. Тези материали се доставят от най-големия пазар на открито в Африка, разположен в етиопската столица Адис Абеба, отбелязват още от галерията.
Еминем обяви в музикалното видео към песента Temporary, че ще става дядо, предаде Асошиейтед прес.
Видеоклипът към песента Temporary излезе в четвъртък, 3 октомври. В него има трогателни сцени, които показват дъщерята на рапъра, Хейли Джейд, как пораства от малко момиченце до вече дипломирана дама. Освен това са включени и кадри от нейната сватба, която се състоя тази година. Във видеото се преплитат различните моменти от миналото и настоящето, като в един от тях се вижда как Джейд дава на Еминем синя фланелка, на гърба на която е изписана цифрата 1 и „Дядо“. Тя му подава и снимки на ултразвук, а изпълнителят изглежда шокиран.
Джейд потвърди новината за бременността си и в социалните мрежи часове след публикуването на музикалното видео.
Песента Temporary е от последния албум на Еминем - The Death of Slim Shady (Coup de Grace). Тя е посветена н
Юбилейна изложба по повод 120 години от рождението на Стоян Венев ще покаже на 20 септември художествената галерия "Владимир Димитров - Майстора" в Кюстендил, съобщиха от галерията.
Стоян Венев е художник, създал самобитно творчество, със собствен почерк и стил и достъпен изразен език. В творбите му винаги има лека закачка или намигване. Рисува с едри краски, едри форми и се отличава с лаконизъм на композицията.
За него няма да прозвучи като клише твърдението, че е "емблематичен художник" – с разпознаваем щрих и тематика, претворил с разбираща и всеопрощаваща усмивка живота на обикновения човек и неговите житейски прегрешения, българските нрави, мотиви из българския фолклор и родната природа. В този смисъл той е изненадващ и с лиричния си поглед към нейните красоти, които пресъздава с четката си, посочват от галерията.
Стоян Венев е роден в с. Скриняно, о